Bijbelboek doet Groenoordhallen bijna volstromen „Praten over opvoeding met ouders erg nuttig" EO-jongerendag: 7000 bezoekers Aanbieding eerste Corpus-Gysseling Actief in vrije tijd MAANDAG 9 OKTOBER 1978 ■j§HEB3®- LEIDEN - Ruim 7000 jongeren zorgden er afgelopen zaterdag voor dat de Leidse Groenoordhal weer behoorlijk vol zat. Wie mocht denken dat alleen een popconcert voor zoveel jong publiek kan zorgen, zit er goed naast. Anders dan een paar maanden geleden, toen de hal te klein bleek voor een concert van de popformatie "Genesis", was het nu het belangrijke eerste bijbelboek Genesis dat de Groenoordhal welhaast deed volstromen. Deze jongerendag werd dit jaar voor de vierde maal georgani seerd door de Evangelische Om roep. Van tien uur 's morgens tot half vijf 's middags werd een af wisselend programma afgewerkt van toespraken, muziek, bijbel studie en community-singing. Niettemin was er bijna hetzelfde jonge publiek datje bij popcon certen vindt. Onderscheidde de jongerendagbe zoeker zich een aantal jaren gele den misschien nog door een blouson of een overhemd met een hip motiefje, vandaag de dag zou elk verschil met het popminnend LEIDEN - Het bestuur van het In stituut voor Nederlandse Lexi cologie zal op 30 oktober het eer ste exemplaar van het "Corpus- Gysseling" aanbieden aan de au teur dr. M. Gysseling. Gysseling begon tien jaar geleden aan het werk, dat voor zover bekend, alle bewaard gebleven ambtelijke documenten bevat die tot het jaar 1301 in het Nederlandse taalge bied zijn geschreven. Hiermee is een basis gelegd voor het ambi tieuze plan van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie om een zo compleet mogelijk woordar chief van de Nederlandse taal op te bouwen. De oudste periode is daarin nu ondergebracht. Het manuscript van Gysseling, 5539 velletjes teksten van oor konden, rekeningen, ambachts keuren en zelfs inscripties op klokken en grafschriften, werd op het Instituut bewerkt, geco deerd en in de computer gestopt. Het is de bedoeling bij het Insti tuut met dit materiaal en met dat van de literaire teksten van voor 1300 die rond 1980 zullen worden uitgegeven, een 'Vroegmiddel- nederlands Woordenboek' sa men te stellen. De aanbieding van het eerste "Cor pus-Gysseling" aan dr. Gysseling zal gebeuren in het Eysinga-huis, Rijnsburgerweg 100, op 30 okto ber om twee uur. publiek ver gezocht zijn. Ook punk en permanent voor heren is tot de jonge EO-aanhang doorge drongen. Duizenden jongeren kwamen ech ter niet alleen naar de jongeren dag 1978 voor muziek maar ook voor gesrprek en ontmoeting. Waren de Groenoordhallen dit jaar nog startpunt van de Tour de France, voor velen was er nu een goede kans in diezelfde hal een andere start te beleven: het begin van een nieuw leven, van een nieuwe manier van denken en doen, aldus de EO. "Jullie zijn de hoop van Europa" zei Festo Kivengere, één van de sprekers op deze dag. Kivengere is een uit Oeganda gevluchte Anglikaanse bisschop, auteur van het boekje "Ik hou van Idi Amin". In zijn land, Oeganda, zijn talrijke christenen door de ge heime politie van Amin gedood. Ook een collega van Kivengere. bisschop Loewoem, werd vorig jaar vermoord. Toch zegt bisschop Kivengere: "Ik hou van Amin. Ik heb ontdekt dat ik de dictator Amin, die het op mijn leven gemunt heeft, niet mag haten omdat Jezus Christus de grootste zondaren, inclusief Amin, liefheeft". Bisschop Ki vengere zal voorlopig niet naar zijn land kunnen terugkeren: "Als ik terug ga zal ik zeker wor den gedood", zegt hij. Zin of onzin Het thema van de manifestatie was "Zin of onzin". Volgens de EO een interessante vraag nu zich el ke dag zoveel onzin aandient als onmisbaar voor het leven terwijl allerlei principes en normen, die vroeger als waardevol golden, nu als zinloos aan de kant worden geschoven. Wat is anno 1978 nog zinvol? En wat moeten moderne jongeren zo langzamerhand toch wel als ach terhaald beschouwen? Dat waren de vragen die de EO zich stelde maar waarop eigenlijk geen ant woord verwacht werd omdat dat al vast stond: het meest zinvolle bestaan is te leven met Jezus Christus. LEIDEN - "Praten over de opvoeding en het hebben van een kind met andere ouders kan heel nuttig zijn. Het is een opluchting als je hoort dat andere ou ders zich soms ook onze ker voelen, dat ze ook met vragen zitten als: wat doe ik met de toenemende agressie onder kinderen.." 'Contact met ouders', het experi mentele project in de Leidse Me- renwijk, stelt de ontwikkelings kansen van kinderen van 0-6 jaar centraal. De verhouding tussen ouders en kind en ouders en be roepsopvoeders (kleuterleidsters bijvoorbeeld) spelen daarbij een belangrijke rol. Het project is nu op de helft van zijn bestaan. Het draait nog tot 1 januari 1981. Veel muziek ook op de jongeren dag. De Christelijke variant van de popgroep was de Zwolse go spelgroep "The Burning Cand les", net terug van een tournee door Indonesië. Verder lieten Doke van Dijk met de groep Hymne en Harry Govers met zijn combo tal van geestelijke liede ren horen. De gehele dag door was er gelegenheid om een kijkje te nemen op de "info-markt" waar jongerenorganisaties zich presenteerden en waar vele boe- Daarna moeten vrijwilligers die in de wijk wonen 'Contact met ouders' trachten draaiende te houden. Voor het zover is hopen gespreks leidster Nelleke van der Meijden en projectleidster Jet Creemers, van wie bovenstaande woorden afkomstig zijn, vrijwilligers te vinden, bij te scholen en te on dersteunen, want behoefte aan het experimentele project is er wel degelijk in deze nieuw bouwwijk. Het begon twee jaar geleden met het ingaan op vragen en proble men die er in de peuterspeelzalen in de Meren wijk lagen. Daarnaast hielpen de medewerksters van het project bij het opzetten van nieuwe opvangmogelijkheden voor kinderen in de wijk, zoals het gastouderproject en de peu terspeelzaal Klein Duimpje. Sa men met de bestaande organisa ties werden gespreksgroepen en koffieochtenden georganiseerd. Dit alles rond het thema: de op- voedings- en ontwikkelingskan sen van jonge kinderen en door middel van ondersteuning aan ouders en degenen die beroeps halve met kinderen in aanraking komen, zoals peuterleidsters. Balans De balans opmakend van twee jaar 'Contact met ouders' zeggen Jet Creemers en Nelleke van der Meijden dat het goed is geweest dat juist de Merenwijk voor het experiment werd uitgekozen: "De Merenwijk is bij uitstek een wijk met jonge kinderen. Jonge ouders bevinden zich er in een geïsoleerde positie. Velen heb ben gewerkt tot aan de geboorte van hun kind en werken nu niet meer. Ze kennen de buren nau welijks, maar hebben anderzijds wel te maken met de sociale con trole van de buurt op de manier waarop ze hun kind opvoeden. Iedereen zit er namelijk in de zelfde positie: dicht op elkaar, pas verhuisd en met kinderen van ongeveer dezelfde leeftijd." In de gespreksgroepen wordt "aan de basis" begonnen. Zo zijn er ge spreksgroepen voor ouders van kinderen tot één jaar, groepen voor ouders van peuters, kleuters en iets oudere kinderen. Er zijn ook koffie-ochtenden bijvoor beeld voor moeders van pasgebo ren kinderen. Jet Creemers daar over. "Er verandert zoveel in je leven als je een kind krijgt. Je zit vol ervaringen, maar ook vol vra gen. Opvoeders voelen zich vaak onzeker, doordat ze geen onmid dellijk meetbare resultaten zien. Hun invloed kunnen ze pas veel later merken. Daarom is het nut tig dat ouders onderling ervari^- ken en grammofoonplaten ver krijgbaar waren, 's Avonds was er nog een evangelisatie-avond voor jong en oud waarop ook veel plaats was ingeruimd voor koor en samenzang. Morgenavond zendt de EO-televi- sie een vijf kwartier durend ver slag uit van de jongerenmanifes- tatie. Dan kunnen ook vele ande ren bekijken of deze dag zinvol is geweest. JAN RIJSDAM gen kunnen uitwisselen en sa men kunnen zoeken naar het antwoord op opvoedingsvra- gen." Subsidie voor "Contact met ou ders", die afkomstig is van CRM en van het Nederlands Comité Kinderpostzegels, is er nog tot eind 1980. Als nieuwe subsidie mogelijkheden het toelaten zal het project, dat onder de landelij ke stichting K O opvoedings voorlichting ressorteert, in Lei den naar nieuwe wegen gaan zoeken. Of het zich dan op de hele stad gaat richten of dat wederom voor korte tijd intensief voor werken in een wijk wordt geko zen. is nog niet bekend. Ouders die deel willen nemen aan een ge spreksgroep of koffieochtend of als vrijwilliger mee willen gaan werken, kunnen zich wenden tot 'Contact met ouders', postbus 3123 in Leiden. Vrouw met auto in water van Steensehuur LEIDEN - Zaterdagochtend is een 21-jarige vrouw uit Oegstgeest met haar auto het water van de Steensehuur ingereden. De vrouw dacht dat de versnelling van de auto in zijn achteruit stond, maar toen zij wilde wegrij den reed ze vooruit het water in. Zij is zonder hulp van anderen de auto uitgekomen en naar de kant gezwommen. Mishandeling op Breestraat LEIDEN - Op de Breestraat heb ben dit weekeinde weer twee ge vallen van mishandeling plaats gehad. Zaterdagmiddag werd een overstekende voetganger op het zebrapad bijna omver gere den door een auto. Toen de man, een 51-jarige Zoeterwoudenaar, daarna een paar klappen gaf op de motorkap van de auto, stapte de bestuurder uit en diende de voetganger vervolgens een paar stompen en schoppen toe. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 18-jarige Leidenaar op de Breestraat zonder enige aan leiding mishandeld. De jonge man werd door een groep van on geveer 20 jongelui aangevallen en kreeg enkele rake klappen in het gezicht. Hij liep geen ernstig let sel op. Eerste hulp Kontact met oudersin Merenwijk nu halverwege LEIDEN - De open dag van het Gorlaeuslaborato- riurn aan de Wassenaarseweg trok zaterdag ondanks het mooie weer ruim twee duizend bezoekers. Het la boratorium was één van de drukst bezochte van de zeventig over het hele land verspreide laboratoria en chemische ondernemingen die zaterdag open huis hielden. Dat was ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Ned. Chemische Vereniging en van het 60-jarig bestaan van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie De belangstelling voor de open dag was in het hele land groot. Ruim 26.000 Nederlanders kwamen een kijkje nemen bij de verschillende bedrijven en laboratoria De meeste bezoekers gingen naar de Sheli-fabrieken in Moerdijk en Philips-Duphar in Weesp. Ook de Keuringsdienst van Waren in Nijmegen kreeg een groot aantal mensen over de vloer. De Laboratorium- school in Leiderdorp trok ruim vierhonderd bezoe kers. Op donderdag 12 oktober zal de Eerste Leidse EHBO Brigade weer starten met een cursus die opleidtvoor het eenheids diploma voor eerste hulp bij ongelukken. De cursus wordt gegeven in de Bevrijdings kerk aan de Montgomery- straat in Leiden Zuid-West De cursus bestaat uit 16 lessen van twee uur, zodat de cursist in ruim vier maanden het of ficiële eenheidsdiploma voor EHBO in zijn bezit kan heb ben. Tevens zullen Lotus mensen, personen die in staat zijn een ongevalssituatie na tuurgetrouw te imiteren, aan deze EHBO-opleiding mee werken. Voor inlichtingen kunt u het secretariaat van de brigade bellen op telefoon nummer 071-763141. Rozekruisers De Rozekruisers Orde AMORC organ iseert morgenavond een openbare lezing onder de titel "De taal der zielen". De bij eenkomst wordt gehouden in de kleine zaal van het Rijks museum voor Land en Vol kenkunde aan de Steenstraat 1. De toegang is gratis. De Amorc is een school voor mys tiek en filosofie die stoelt op een oude traditie. Aanvang van de bijeenkomst: 8 uur. Volksdansen De maandelijkse volksdansin- stuif voor Leiden en omgeving wordt op zaterdag 14 oktober weer gehouden in de grote zaal an het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Het programma bevat een keur van nationale en inter- nationale volksdansen onder meer uit Griekenland, Tur kije, Israël en Joegoslavië. Het programma is samengesteld door Yvonne Knijnenburg in samenspraak met het Leids VolksdansoverlegDe aan vang is om 20 uur en de toe- ganasprijs bedraagt f 2,50. De Bintangs Op vrijdagavond 13 oktober treedt in het Leids Vrijetijds- centum aan de Breestraat 66 een van de oudste bands die Nederland rijk is op, namelijk de Bintangs. De groep draait al zo'n vijftien jaar mee in de loop van hun bestaan veran derden ze 24 maal van samen stelling. Onlangs werd van De Bintangs een nieuwe elpee uitgebracht. De huidige bezet ting van de groep is: Frank Kraayeveld, basgitaar en zang, Gus Pleines, mondorgel en zang, Jack van Schie,solo-I slide gitaar, Albert Schier- beek, gitaar en Harry Schier- beek, slagwerk. Het optreden begint omstreeks 9 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kijkhuis Op maandag 16 oktober, vol gende week dus, wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 een film vertoond van de uit Polen af komstige regisseur Wallerian Borewczyk. Ditmaal is het de film Blanche uit 1971 met in de hoofdrollen Ligria Brachi- na en Michel Simon. De film behandelt een romantisch drama over de trouw van een jonge vrouw. Aanvang 20 uur en toegang f4,- Dante Alighieri De vereniging "Dante Alighie ri", opgericht om de studie van de Italiaanse Taal en cul tuur te bevorderen, houdt op dinsdag 17 oktober een bij eenkomst in het International House aan het Rapenburg 6. Jonkvrouw dr. M.W. Stoop zal die avond - natuurlijk in het italiaans - spreken over "Scavi awenture e annedot- ti". De bijeenkomst begint om acht uur. Vrouwenarbeid. Op donderdag 19 oktober wordt in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 een open avond georganiseerd over de aantasting van de vrouwen arbeid door de plannen voor de bezuiniging in Bestek '81 De bijeenkomst wordt geor ganiseerd door de FNV- vrouwen, de Vrouwenbond, de Rooie Vrouwen, de Neder landse Vrouwenbewegingde PSP-vrouwen en de vrouwen uit de FemSoc-groepen. Spreeksters zijn Ingrid Chris- tochowitz (FNV-vrouwen), Geertrude Brust (ABOP), Ka rin Adelmund N W-vrou wenbond De muziek wordt verzorgd door het Leids Vrouwenorkest en er is ook een informatiemarkt. De bijeenkomst begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3