Uittocht bewoners Antillen Advocaat wil vervolging van schietende agenten Teruggeroepen ambassadeur wil woning niet ontruimen Naar Nederland Strenge regels gokkasten „Geen wachtlijsten in LOM-onclerwijs' NOS: PRATEN MET MINISTER ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 UTRECHT (GPD) - De Utrechtse advocaat mr. J.A.M. Stalenhoef wil stappen ondernemen tegen twee rijkspolitiemannen uit Driebergen, die op 1 april vier schoten hebben afgevuurd op de auto van zijn cliënt, de 31-jarige A.H.J. van de H. uit Driebergen. "De kogel werd nu tegengehou den door de spijl van de achter ruit. Iets meer naar links en mijn cliënt had hier niet meer geze ten", zei mr. Stalenhoef tijdens de zitting van de Utrechtse politie rechter, mr. H. Donker. In eerste instantie heeft mr. Stalen hoef zijn verzoek tot strafvervol ging bij het Utrechts gerechtshof ingediend. Hoofdofficier van jus titie mr. G.H.C. van Dijken, heeft laten weten geen redenen tot ver volging te zien. Mr. Stalenhoef gaat nu zijn beklag doen bij het gerechtshof in Amsterdam. Van de H. dacht eerder aan een overval dan aan een controle toen hij in Driebergen inreed op „een man met een witte jas, die met een rode lamp zwaaide". "Toen ik die man zag, raakte ik in paniek. Ik had veel geld bij mij en dacht aan een overval. Ik zag geen pet of rililiMilTnhrn uniform en dacht dan ook niet aan politie. Ik heb gas gegeven, ben naar links uitgeweken en toen gauw naar huis gegaan", al dus de verdachte. Thuisgekomen belde hij de politie. Van de dienstdoende agent kreeg hij de raad terug te gaan naar de plek, want er was daar een alcoholcon trole. Volgens twee'bij de controle be trokken agenten ging het alle maal wat anders. "De wagen kwam met groot licht de bocht om, dimde en minderde vaart. Op enige afstand van mijn collega Visser gaf hij echter weer gas, ontstak het grote licht en reed vol gas recht op mijn collega af. Toen de auto op tien meter afstand was, moest Visser opzij springen om zijn leven te redden", aldus wachtmeester Oskamp. Toen de agenten duidelijk werd dat de verdachte niet zou stoppen, werd een waarschuwingsschot gelost en vier keer gericht ge schoten op de auto van de ver dachte. "Het is dan ook logisch dat ook mijn cliënt zich bedreigd voelde. De onderwereld is te genwoordig tot alles in staat. Ze gebruiken alle middelen", aldus de raadsman mr. Stalenhoef. Voor politierechter Donker was dat aanleiding om op te merken dat dat natuurlijk ook voor de politie geldt. Officier van justitie mr. F.G. Wustenberg had geen goed woord over voor de verdachte: "Ik kan mij moeilijk voorstellen dat de verdachte niet gelijk aan een controle dacht. Dacht hij soms dat het een schilder was? Onzin. Die schoten hebben trou wens niks met de zaak te maken". Nadat de verdachte zich bij de con trole had gemeld, werd hij mee genomen naar het politiebureau. Uiteen daar genomen bloedproef bleek, dat Van de H. 1,64 promille alcohol in zijn bloed had. "Uit het terruggaan en de verdere mede werkingvan mijn cliënt blijkt dat hij geen enkele opzet had. Anders waag je je niet in het hol van de leeuw", zei de raadsman. Mr. Wustenberg: "Ik denk dat de verdachte thuis goed besefte wat er gebeurd was. Hij dacht: ze zullen mijn nummer wel hebben opgenomen, dan bel ik de politie maar, dan ben ik een handige jongen". De officier was van me ning dat alcohol een belangrijke rol speelde: "Als de verdachte niet gedronken had, was er waar schijnlijk niets gebeurd". De advocaat van verdachte had wat moeite met het optreden van de politie: "Ik heb voor dit handelen van de politie geen woorden. Het is onder de maat. Waar je schieten kunt voorkomen, moet je dat doen. In dit geval is het beter het kentekennummer te noteren en miet te schieten". Officier van justitie mr. Wusten berg eiste zes weken gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Politierechter mr. Donker doet over 14 dagen uitspraak. DEN HAAG (GPD) - Het wordt stil op de Nederlandse Antillen als de uittocht die de laatste zeven maanden op gang is gekomen doorzet. De exodus naar Nederland is de laatste maanden door de onzekere politieke toekomst van de eilanden sterk toegenomen. Tussen maart en augustus van dit Ook het kabinet van minister Ma- jaar vonden tenminste 1000 An- duro, de gevolmachtigd minister tillianen zonder tussenkomst v de overheid hier een plaats. Voor nog eens 800 Antillianen was de overstap een dermate grote sprong in het duister dat zij voor eerste opvang waren aangewezen op het centraal bureau voor het vestigingsbeleid dat in Den Haag is ondergebracht. Volgens een opgave van het Ne derlandse ministerie van CRM verblijven op dit moment in ons land ongeveer 26.000 Antillianen (tegen 23.500 in '76). Dat is meer dan 10 procent van de lokale be volking van de Antillen. Hoe de spreiding is over de verschillende eilanden valt niet vast te stellen. Wel bestaat bij het kabinet voor de Nederlandse Antillen de in druk dat het vooral het werkloze deel van de bevolking is dat het land verlaat. Er zijn verspreid over ons land vijftien zogeheten contractpensions die bedoeld zijn voor de opvang van (ex-) rijksgenoten. Hoewel de pensions nog wel plaat sen beschikbaar hebben, wordt de situatie toch zorgwekkend ge noemd door ingewijden. CRM ontkent echter dat er sprake is van een panieksituatie en stelt zich en passant garant voor de opvang. Maar voor de pensions nadert het moment waarop het bordje „vol" voor de deur moet worden opgehangen. de Nederlandse Antillen somber over de situatie. Begin vólgend jaar start een voorlich tingscampagne die bedoeld is om een objectief beeld van Neder land te schetsen. Volgens een woordvoerder van minister Ma- duro is de 60.000 gulden kostende campagne beslist niet bedoeld om de migratiestroom af te rem men, maar wel „om de mensen op de Antillen een weloverwogen keuze te laten doen" „Weet u, de tijden zijn veranderd. Nederland is niet langer het pa radijs. Er wordt gediscrimineerd, de situatie op de arbeidsmarkt is slecht en de woningnood groot. In een brochure wordt daar ook op gewezen evenals op het feit ('at de S' dale voo 'zier :.n<*en hier in tegenstelling toi op de Antillen zeer goed zijn", aldus de zegs- Surinamers vernielen interieur Haagse Post AMSTERDAM (ANP) - Acht a tien Surinamers zijn gistermorgen het gebouw van de redactie van de Haagse Post aan het Singel in Amsterdam binnengedrongen. Op de benedenverdieping be schadigden zij deuren en kasten. Archiefmateriaal werd op de grond gegooid. De Surinamers zeiden boos te zijn over publikaties in het weekblad, aldus redacteur Bert Vuijsje van HP. Hij vermoedde, dat zij doel den op de reportage "De zelfkant van zwart Amsterdam", die in het vorige nummer van HP is opge nomen. De Surinamers kondig den aan nog eens terug te komen. Het gebouw wordt bewaakt. Op de Antillen wordt een voorlich tingsbureau opgericht dat alle voor- en nadelen uiteenzet van emigratie aan iedereen die daar behoeft aan heef:. Functionaris sen van het kabinet van de ge volmachtigd minister en sociaal werkers van de hier gevestigde Antilliaanse welzijnsorganisaties zullen volgend jaar naar de An tillen gaan om daar samen met terugtrekkende Nederland-gan- gers te praten over de problemen die emigratie met zich mee brengt. T-shirts, platen met An tilliaanse muziek, speciale post zegels en niet te vergeten: stic kers - „leuke dingen, weet u" - moeten de campagne complete- Deze en volgende maand brengt het Tweede-Kamerlid Van Zeil (CDA) een bezoek aan de Antil len. Hij zal zich dan ook op het voorlichtingspad begeven. Van Zeil voelt overigens niets voor een wettelijke maatregel die be doeld is om de toelating tot ons land te regelen. Ook het PvdA-kamerlid Molleman is gekant tegen een door Neder land voorgestelde regeling van de toelating. Wel gelooft hij dat er een regeling moet komen. Maar het initiatief daarvoor moet van Antilliaanse zijde komen. Ne derland zou in dat opzicht slechts een adviserende stem moeten hebben. Persoonlijk gelooft Molleman dat de Antilliaanse re gering en de eilandbesturen ant woord moeten geven op de vraag waarom zoveel Antillianen hun eiland verlaten en op de vraag hoe die uittocht te stoppen is. ADVERTENTIE AMERSFOORT - Prins Bernhard bekijkt de historische Stuart-tank die gistermiddag in de Bernhardkazerne in Amersfoort werd overgedragen aan de voorzitter van de Historische verzameling cavalerie'' De tank deed destijds dienst in Indonesië bij convooibeveiligingen en verkenning. De Indonesische regering heeft de oude tank volledig uitgerust en inzetbaar DEN HAAG (GPD) - De tien duizenden gokkasten in ons land zullen naar verwachting begin 1980 aan strenge regels worden onderworpen. Dit heeft een lid van de begelei dingscommissie speelauto maten (ambtenaren van ver schillende ministeries) vrij dag meegedeeld tijdens een hoorzitting over speelauto maten. De regering heeft onlangs be sloten de wet op de kansspe len zodanig te wijzigen dat alleen nog maar speelautoma ten met beperkte winstmo gelijkheden worden toege staan. Een interdepartemen tale werkgroep is met de uit werking van de wetswijziging bezig. Er moeten nieuwe richtlijnen opgesteld worden ten aanzien van onder andere: de hoogte van de inworp, de minimum speelduur, het uit keringspercentage en het kansspelkarakter. De regering acht het wenselijk de gokkasten (fruitautoma ten) aan te pakken omdat een wildgroei ontstaan is en om dat de speler vaak geen en kele zekerheid heeft dat het apparaat „eerlijk" is afge steld. De Vereniging Automatenhan del Nederland bracht tijdens de hoorzitting naar voren dat een goede overgangsregeling een zaak van leven en dood is voor de handel. De vereniging heeft becijferd dat het aan passen en vervangen van de huidige gokkasten 150 mil joen gulden gaat kosten. De vereniging drong aan op een overgangsperiode van drie jaar. De verwachting is echter dat de regering niet verder dan èèn jaar wil gaan. In ons land houden 450 bedrijven zich met de handel in speelau tomaten bezig. Er zijn naar schatting ruim 30.000 gokkas ten. Staatssecretaris Hermes: (Van onze correspondent) LEIDEN (GPD) - „Vooral bij LOM- scholen komt het veelvuldig voor dat wachtlijsten worden aange legd. Zodra die lijsten genoeg kandidaatjes bevatten om een ex tra leerkracht te mogen aanstel len, mogen de kinderen binnen komen. Ik kan me voorstellen dat het voor de onderwijzers een ex tra belasting is als de groepen,tij delijk iets groter zijn, maar toch wil ik de schoolbesturen vragen om het aanleggen van wachtlij sten te beperken of liever nog achterwege te laten". Dit zei gistermiddag staatssecreta ris A. J. Hermes van onderwijs bij de opening van een LOM-school (voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden) in Lei den. Hermes voegde hier als nieuwtje aan toe dat de leerlin- genschaal in het LOM-onderwijs niet zal worden verhoogd tot 16 - zoals aanvankelijk het plan was - maar op 15 blijft. Volgens de staatssecretaris zou het onbillijk zijn geweest om de groepen op de LOM-scholen voortaan uit 16 leerlingen te laten bestaan. „Ik heb gemeend dit te moeten ver hinderen. Ik heb kunnen be werkstelligen dat voor de LOM- scholen de 15-schaal gehand haafd kan blijven". Volgens staatssecretaris Hermes moet het LOM-onderwijs - en het buitengewoon onderwijs in zijn algemeenheid - uit zijn isolement komen. Hij wees op de misvat tingen die op andere scholen over het LOM-onderwijs bestaan. Ook hebben de onderwijskrachten in het buitengewoon onderwijs vaak een verkeerde indruk van het gewoon lager onderwijs, al dus Hermes, die pleitte voor een betere samenwerking tussen de verschillende onderwijssoor ten. „Naar mijn stellige overtuiging zijn er probleemkinderen die, als er beter contact tussen het gewoon en het buitengewoon onderwijs is, niet verwezen hoeven te wor- or buiten gewoon onderwijs", zei Hermes. Hij zou verder graag zien dat kin deren op LOM-scholen zo snel mogelijk weer teruggaan naar het gewoon lager onderwijs. Hermes: ..Het terugplaatsen dient een der doelstellingen van het LOM-on- derwijs te zijn". Overvallers maken kwart miljoen buit DEN HAAG (ANP) - Twee onbe kend gebleven mannen hebben gisterochtend kort na negen uur in de Haagse Waldorpstraat een geldloper van de "armoured car service" uit Amersfoort beroofd van een kwart miljoen gulden. De geldloper kwam met de dagop brengst van donderdag uit het fi liaal van het grootwinkelbedrijf "Konmar" en liep naar de voor dit filiaal geparkeerde gepantserde auto. Het geld droeg hij in twee cassettes, die met een ketting aan zijn pols waren bevestigd. Op dat moment stopte een motor met de twee overvallers langs het trottoir, de een had een kniptang in de hand, de ander sprong op de geldloper af met een pistool, dat hij doorlaadde. De tang hoefde niet te worden gebruikt, want de geldloper gaf zijn cassettes zon der meer af, aldus de Haagse poli tie. De overvallers, onherkenbaar door helmen, stoven op de motor weg en stapten in de nabijgelegen Isingstraat over in een rode auto. Bij het snelle optrekken kwamen ze bijna in botsing met een groe ne personenauto. GRONINGEN (GPD) - Het NOS- bestuur is niet bereid minister Gardeniers concrete voorstellen te doen over de tijd en de plaats waarop de Veronica Omroep Or ganisatie zijn rechten als C-om- roep kan gaan verzilveren. Er gaat wel een brief naar de minis ter, maar daarin ligt de nadruk op de problemen waarvoor de om roep wordt gesteld door het tus sentijds verlenen van de C-status aan de VOO, zonder dat de om roep de herhaaldelijk gevraagde termijn van zes maanden wordt gugeven om een nieuw zend- schema op te stellen. Op voorstel van de Federatie van Omroep verenigingen (KRO. NCRV, VA RA) zullen de mogelijkheden om de VOO op korte termijn aan wat zendtijd te helpen, in het kader van de problemen die daardoor kunnen ontstaan, mondeling aan de minister worden meege deeld. Om tot dit weinig opzienbarende besluit te komen, had het NOS- bestuur gisteren twee en een half uur vergadertijd nodig. De VOO zelf bleek zijn bedoelingen het liefst achter strijdige mededelin gen te verbergen. De VOO-waar- nemer in het NOS-bestuur, de heer Bordewijk, toonde zich af- „Ik wil niet dr maar verwierp en passant de suggestie de VOO per 1 januari de rechtmatige twee en een halfuur televisiezendtijd te geven (op za terdag- of zondagmiddag) en per 1 april 1979 een nieuwe verdeling van de radiozendtijd te laten in gaan. Kort tevoren had hij nog la ten weten dat ook hij de door de minister gevraagde korte termijn ervoer als strijdig met het beleid van de NOS. „We gaan akkoord met trapsgewijze inpassing", zei hij toen. Vreemdste affaire die zich ooit hinnen diplomatieke dienst heeft afgespeeld SINGAPORE/DEN HAAG (GPD) - „Mijn dochter herin nerde me er vanmorgen aan, dat wij nu vijf maanden in een hotelkamer wonen. U be grijpt, dat bevalt ons maar matig". Mr. Wilier Charles Engel de Vries, Nederlands ambassadeur in Singapore, is een geplaagd man. De deuren van de ambtswoning aan de Ridout 25 blijven voor hem en zijn gezin gesloten, omdat zijn voorganger, mr. P. Schaep- man, weigert huisraad en twee waakhonden uit de wo ning te laten halen. In mei betrok De Vries met vrouw en kinderen een suite in het Goodwood Parkhotel in Singapore. Hij kwam uit de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, waar hij tijdelijk zaak gelastigde was. Ondanks het feit dat het ministerie een ad vocatenkantoor in Singapore in de arm heeft genomen om Schaepmans eigendommen versneld uit de woning te kunnen krijgen, verwacht „onze man in Singapore" niet dat er op korte termijn veran dering in zijn huisvestingssi tuatie zal komen. Deze „vreemdste affaire die zich ooit binnen de diploma tieke dienst heeft afge speeld". zoals de zaak al geka rakteriseerd werd, begon in september van het vorig jaar. Mr. Schaepman was toen ter gelegenheid van de jaarlijkse ambassadeursdag in Neder land. Daar werd de ambassa deurs onder meer meege deeld dat er geen gelden meer beschikbaar werden gesteld voor het vieren van de ver jaardag van Hare Majesteit door haar vertegenwoordi gers in het buitenland. Het werd een van die aardige, kleine rellen die de diploma tieke dienst soms beroeren, maar voor Schaepman was de maat goed vol. Al jaren erger de hij zich aan de status die leden van de diplomatieke dienst hebben, namelijk geen. In die mening staat Schaepman niet alleen. De vroegere Ne derlandse ambassadeur in Rome, dr. H. N. Boom, schreef al in 1972 in de NRC over het ontbreken van rech ten voor ambtenaren van de buitenlandse dienst. Zij heb ben geen kiesrecht en kunnen ook geen beroep doen op het ambtenarengerecht. Zij kun nen zich wel tot een „com missie van bijstand" wenden; die commissie doet echter geen bindende uitspraken, maar brengt over ingebrachte klachten en bezwaren een ad vies uit aan de minister. Deze kan dit advies uiteraard naast zich neerleggen. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de adviezen van de com missie voor buitenlandse za ken ongeveer dezelfde rechtskracht hebben als uit spraken van de Raad van Sta te. Het „Koninginnedagbesluit" was voor Schaepman aanlei ding om al zijn bezwaren te gen de gang van zaken op het ministerie te uiten in een lan ge open brief, die de kop „J'accure" (ik beschuldig) meekreeg. Behalve een uit voerige uiteenzetting van de onrechtvaardigheden die hem in de loop van zijn di plomatieke carrière waren aangedaan, leverde hij ook ernstige kritiek op de „kruis tocht door de wereld van de mensenrechten" van de toenmalige minister van bui tenlandse zaken Max van der Stoel. Hij vergeleek de zaak met de tocht van Don Qui- chotte en Sancho Panza, en stelde tevens dat de „mensen rechten" een belemmering waren voor de behartiging van de Nederlandse belangen in het buitenland. Schaepman: „Van der Stoel ge droeg zich in het buitenland als de kampioen van de men senrechten, maar binnen zijn departement werden deze mensenrechten op de vrese lijkste wijze geschonden. De rechtspositie van de ambte- i nihil. Wij worden ge- onfr< elijk van Max van der Stoel om te, komen praten, dat hij ziek was. Schaepman zelf zegt dat de arts plompverloren zijn ambtswoning kwam bin nenwandelen. De arts. dokter Koning, en Schaepman kwamen tot de gemeen schappelijke conclusie dat de ambassade dictator- De brief van Schaepman werd door de meeste kranten waar aan hij werd aangeboden niet geplaatst, maar kwam uiter aard ook terecht bij buiten landse zaken. Het ministerie ird- Schaepman ging met ziekte verlof naar Nederland en werd op 20 oktober officieel „teruggeroepen", een nette term voor het feit dat hij ont slagen was als Harer Majes- teits Ambassadeur in Singa pore. Vervolgens werd hij „ter beschikking gesteld", hetgeen betekent dat Schaepman op wachtgeld werd gesteld tot het ministe rie van buitenlandse zaken hem weer zou kunnen ge bruiken. De ambassadeur ging onmid dellijk in beroep tegen zijn ontslag bij de Commissie van Bijstand. Ook verweerde hij zich tegen de opdracht van buitenlandse zaken om in Singapore een gemachtigde aan te wijzen om de ambts woning te laten ontruimen. Over dit laatste deed de commissie al een uitspraak: Schaepman moet de woning ontruimen, maar hij mag dit wel zelf doen. Op vragen die de ambassadeur stelde over zijn ontslag als „onze man in Singapore", gaf de minister nooit antwoord. Van der Klaau w betitelde de vragen in een brief als „ongepast en als sommatie" gesteld. Het was inmiddels mei gewor den en mr. De Vries arriveer de als nieuwe ambassadeur in Singapore. Schaepman, in zijn woning in de Haagse bin nenstad: „Mijn beroep op de Commissie van Bijstand te gen mijn ontslag is eigenlijk zinloos geworden door de be noeming van De Vries". Min of meer lijdzaam wacht hij af tot welke uitspraak de com missie zal komen. Mr. De Vries zit er maar mee. Hij staat 's morgens met kleine oogjes op, omdat hij midden in de nacht door Nederlandse journalisten wordt lastig ge vallen, die telefonisch aan de weet willen komen wat de si tuatie nu precies is „Ik word van alle kanten belaagd", al dus De Vries. Plaatselijke journalisten, die zich met verve in de affaire-Schaep- man hebben gestort, worden door De Vries diplomatiek naar „Den Haag" verwezen vanwege „de coordina- De Vries hoopt zo snel mogelijk weer een „normaal huiselijk leven" te kunnen leiden. „Een eigen haard is toch goud waard", vindt de nieuwe am- 1 bassadeur. In Singapore wordt verwacht dat Schaep mans bezittingen uiteindelijk in de magazijnen van een wa renhuis zullen worden opge slagen. De twee waakhonden iehijnlijk naaret n icht. jrdei

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7