Maredorp raakt moedeloos in 'papierjungle' Pijpers: Het is nu net alle dagen Pasar Gambir eind oktober in Leiden Stadsvernieuwing in 't slop LAATSTE HERENKAPPER VAN MORSSTRAAT STOPT ERMEE v.d. Water ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 r Verkrotting en verval in het hart van de wijk (Noord Rundersteeg). geld van het rijk voor de bewo ners uit te monden in een mis lukking. Triest geval De bewoners zien het weinig of he lemaal niet meer zitten", erkent voorzitter George Jilleba van de buurtvereniging Maredorp. "Het is" - zegt hij - „een triest geval. Je spant je in om mooie plannen te maken en er komt niets van de grond. Dat werkt niet stimule rend voor een wijk. Het is heel slecht voor een buurt om zo lang stil te staan. Je krijgt de mensen gewoon niet meer enthousiast" Het stadsvernieuwingsproces in Maredorp struikelt nu al maan den over de weigerachtige hou ding van minister Beelaerts van Blokland (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting). De be windsman onthoudt Maredorp nog steeds de beslissende goed keuring voor het verbeterings plan. De wijk zit zo in de finan ciële wurggreep van het rijk. Zo lang de goedkeuring uitblijft, blijft ook de geldkraan dicht. Gemeente, buurtvereniging, pro jectgroep en coördinator mi- Abel de Jong hebben de minister de afgelopen maanden bestookt met brieven om het verbete ringsplan goedgekeurd te krij gen. Coördinator De Jong kreeg als eerste antwoord. Vorige week maakte de bewindsman bekend dat in november een beslissing te verwachten valt. Wel duidelijk heid dus, maar opnieuw uitstel. Papierjungle .,Het uitblijven van enig bericht omtrent de goedkeuring werkt demoraliserend", had coördina tor Abel de Jong de minister ge schreven. Hij hield de bewinds man voor dat de bewoners het 'niet meer zien zitten' en de stadsvernieuwing beschouwen als een 'ondoordringbare pa pierjungle' De minister schreef 'getroffen' te zijn, maar ging intussen aan de kern van de zaak voorbij. Hij be riep zich erop dat Leiden veel geld voor de stadsvernieuwing krijgt. Dat Maredorp dat nog al tijd of nog steeds niet krijgt en inmiddels al bijna een jaar wacht, leek de minister te vergeten. Zijn verdediging dat de voorbereiding voor de aanpak van een hele buurt altijd zo'n vier jaar duurt, komt dan ook zwak en voor Ma redorp onaanvaardbaar over. Abel de Jong noemt het een 'vreemde situatie' dat de minister nu niet direct goedkeuring heeft verleend. Hij houdt echter goede hoop dat de instemming in no vember afkomt. George Jilleba is minder optimistisch en zeer arg wanend. Snoeimes De voorzitter van de buurtvereni ging vermoedt dat het uitstel te maken heeft met de bezuini gingsplannen van de regering en vreest het snoeimes: "Het kan best wel eens zijn dat de minister wacht op de bezuinigingen en dan kan er wel eens geen geld meer voor ons over zijn", zegt hij. Jilleba wil het ondanks alles toch niet laten afweten. "We blijven onze schouders er onder zetten. Als je zolang met een zaak bezig bent, laat je het niet direct schie ten", is zijn opvatting. Hij wil nu proberen bij de gemeente geld los te krijgen voor directe sti>eatver- betering - zoals groenplannetjes - in de wijk: „Dan wordt er toch wat zichtbaar. Zo kunnen we misschien bereiken dat de men sen niet nog moedelozer wor den" Exotische jaarmarkt LEIDEN - Van donderdag 26 tot en met zondag 29 oktober zal onder de naam "Pasar Gam bir Leiden" een grote exoti sche jaarmarkt worden ge houden in de Leidse Groenoordhallen. Het is een van de nieuwe evenementen die dit jaar in de hal te zien zijn en de pasar wordt geor ganiseerd door het organisa tiebureau Yunus in Aerden- hout. Dit bureau heeft erva ring in het organiseren van dergelijke markten omdat men die jaarlijks ook organi seert in onder meer het RAI- gebouw in Amsterdam, Zwolle, Leeuwarden en Den Bosch. De Pasar Gambir zal in de Groenoordhallen een totale oppervlakte beslaan van achtduizend vierkante meter. Het grootste gedeelte daarvan zal worden ingenomen door de eigenlijke jaarmarkt. Deze markt bestaat uit ongeveer honderdvijftig stands met ar tikelen en produkten uit tro pische landen zoals hout snijwerk uit Bali, zilver uit Djokja, sieraden uit Thailand, lederwerk uit Noord-Afrika, kleding uit India en Pakistan, kunstnijverheid van de Phi- lippijnen enz. De bezoekers zullen in de hal ook een aantal kermisattrac ties aantreffen en - zoals dat op een pasar malam hoort - er zullen een twintigtal kleine restaurantjes word?n ge bouwd waar men exotische lekkernijen uit oosterse lan den kan eten. In een deel van de Groenoord hallen zal een "plein" worden ingericht met een podium en stoelen voor ongeveer acht honderd bezoekers. Daarom heen zullen restaurantjes worden gegroepeerd. Op het podium zal 's middags en 's avonds een amusementspro gramma worden gepresen teerd en er zullen modeshows worden gebracht. Het show programma bevat naast krontjongmuziek en klassie ke Indonesische kleder drachten de Zuidmolukse popgroep Massada, de Ha- waiiaanse show Kaulina Hila en een Zuidamerikaanse Fiësta Tropical Show met o.a. Los Alegres, danseressen, limbodansers en vuurvreters. Tot de artiesten die tijdens de pasar in Leiden zullen optre- den.behoren het zangduo To ny en Linda (de opvolgers van het duo Rosy en Andres), de Tumbleweeds, een country en westerngroep, de Cross Family en popartiesten als Anita Meijer, 'de groep Luv' en Rob de Nijs. Op de laatste avond, zondag 29 oktober, treedt de groep Dream Ex press (de vroegere Hearts of Soul) op. Op zondagmiddag is er een showprogramma kin derprogramma met mede werking van onder andere Corry Konings. De Pasar Gambir Leiden is da gelijks geopend van 12 uur 's middags tot 12 uur 's nachts en zondags van 10 tot 22 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot 12 jaar en 65-plussers. Fiesta Tropical Show LEIDEN - Met enige weemoed hanteerde kap per pijpers van de Mors- weg zaterdag 23 septem ber voor de laatste keer kam, schaar en tondeuse. Na een kleine halve eeuw, 48 jaar om precies te zijn, talloze Leidse hoofden onder handen te hebben genomen vond hij het welletjes en de tijd geko men om zijn kap-attribu- ten voorgoed aan de wil gen te hangen. Met hem is nu ook de laatste heren kapper van de Morsstraat (Pijpers: "Vroeger hebben er hier wel zes gezeten") verdwenen. Voor het echtpaar Pijpers is het wel een beetje wennen dat vaders met het kappen is gekapt. De heer Pij pers: "Het is nu net alle dagen zon dag maar dat gevoel zal op den duur ook wel weer overgaan. Als het weer straks wat beter wordt zal ik ook niet de hele dag binnen blijven zitten. Dan ga ik lekker vissen of in m'n tuintje rommelen". ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS Aanvankelijk is de heer Pijpers helemaal niet van plan geweest om kapper te worden. Hij zou namelijk meubelmaker worden. "Na de lage re school ben ik naar de ambachts school gegaan met de bedoeling meubelmaker te worden. Na een tijdje had ik het op school wel be keken en ging ik als timmerman bij Oostveen werken. In die tijd kreeg ik iets aan m'n voet en moest ik achttien weken het ziekenhuis in. Toen ik daar eindelijk uit was ben ik het kappersvak ingegaan. Eerst heb ik als leerling twee jaar bij een baas gewerkt, kapper Hensing die ook in de Morsstraat zat. Na die twee jaar, ik was inmiddels twintig, ben ik voor mezelf begonnen. Eerst in een heel klein zaakje in de Mors straat. Na anderhalfjaar kon ik de boekenzaak van Went, die naar de Doezastraat ging verhuizen, over nemen. Uit die zaak ben ik nooit meer weggekomen, heb daar dus 45 jaar gezeten". Examen Kapper Pijpers stond al uitgebreid in zijn eigen zaak de hoofden van zijn klanten te bewerken toen hij pas naar de kappersschool ging. "Twee jaar lang moest ik eén avond in de week naar school. In die tijd was er nog een kappersschool op de Steenschuur. We zaten daar met een man of dertig, zowel heren- als dameskappers. Ik weet nog goed dat ik examen moest doen, in de "Grote Burcht" notabene. We mochten op het examen uitsluitend met kam en schaar werken en ab soluut niet langer dan dertig minu ten bezig zijn. Ja, vroeger ging het er allemaal heel anders aan toe dan nu. Lange tijd was een knijpton- deuse het enige hulpmiddel naast kam en schaar. Stond je de hele dag te knijpen en s' avonds had je zo'n hand (Pijpers duidt een dikte aan die bepaald niet misselijk genoemd kan worden). De enige modellen die je toen kende waren: korte scheiding (bovenop de de kruin), lange scheiding, een soort pony en later ook het gedekte model en de kuif van voren. Dat laatste model noemde ik altijd het vraagteken model". "Wat natuurlijk ook heel anders was waren de werktijden. Lange tijd heb ik ook op zaterdagavond tot een uur of elf, half twaalf en zelfs op zondagmorgen moeten werken. Door-de-weeks waren we altijd open tot een uur of half negen. La ter werd dat veranderd. Mocht je zaterdags tot negen uur en door-de- weeks tot zeven uur open zijn. En die prijzen vroeger hè. Voor knip pen en scheren betaalde je voor de oorlog een kwartje en vlak na de oorlog 45 cent. Toen de prijs een keertje met vijf cent werd verhoogd zei een vaste klant tegen me: "Joh, wat ben jij duur geworden". Vechten Erg spijtig vindt mevrouw Pijpers het dat de sfeer in de kapsalons de afgelopen jaren zo veranderd is. Zij zegt: "Vroeger leek het in de kap salons dikwijls wel een verjaardag maar tegenwoordig zitten de men sen meer te vechten over wie er het eerste aan de beurt is". ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Haar man vervolgt: "Omdat ik vlak bij de kazerne zat heb ik altijd veel soldaten ever de vloer gehad, voor al in de tijd dat er nog op vrijdag haarinspectie was. Dat wilde zeg gen dat de jongens voordat ze naar huis mochten eerst hun hoofd moesten tonen aan hun officieren. En ze kwamen alleen de kazerne uit met een fris, kort koppie. Ik heb het meegemaakt dat een knaap twee keer bij me terug kwam omdat zijn haar niet kort genoeg was naar de zin van de heren". "Met die soldaten was het dikwijls lachen geblazen. Toen ik nog als leerling bij Hensing werkte moest ik ook vaak in de kazerne knippen. Op een gegeven moment was ik rustig bezig met knippen en opeens hoor ik me toch een knal. Onge looflijk, ik dacht dat de aarde ver ging. Wat bleek nu? Eén van de sol daten had als een geintje een paar patronen in de kachel gegooid. Dat hele ding sprong zo'n beetje uit el kaar. Een grote, zware plaat die op de kachel lag vloog zomaar de lucht in en kletterde vlak naast me op de vloer". "Zo liep er ook een knaap rond die telkens maar zat te zeuren dat hij zo graag een partijtje met me wilde worstelen. Ik werd dat gezeur na tuurlijk zat en op een keer geef ik 'm toch een gooi. Komt die knaap uit gerekend met een smak tegen een kraan terecht die meteen afbreekt. Het water spoot eruit. Ik op zoek naar de hoofdkraan maar ik kon dat ellendige ding nergens vinden. On dertussen bleef het water maar stromen en in een mum van tijd stond de hele tent blank. Ja, dat wa ren nog eens tijden". Bedienden "Vroeger heb ik twee bedienden gehad. Ook mijn vrouw heeft veel meegeholpen in de zaak. Zij ver zorgde dan de scheerklanten en dat deed ze heel goed. Mevrouw Pij pers: "Of het goed was weet ik niet maar het is wel zo dat alle klanten levend de deur uitgekomen zijn. Er is voor zover ik weet niemand zon der hoofd weggegaan". "Nou, ro ken maar dat het goed was", laat vaders weten, "In de oorlog heeft zij zelfs dikwijls alleen in de zaak ge staan. Want wanneer er in de buurt razzia's werden gehouden dan lag ik zogenaamd ziek thuis. Om de zo veel tijd kwam ze dan met een la ding scheermessen naar mij toe. Die messen moest ik dan, zoals dat heette, aanzetten. In de oorlog was het trouwens bijzonder moeilijk om aan scheerspullen te komen. Vandaar dat iedereen z'n eigen scheerspullen meebracht en die dan bij ons liet staan". Vanaf 1952, heeft kapper Pijpers alleen in de zaak gestaan. "Op een gegeven moment was het niet meer vol te houden om twee mensen in dienst te hebben met al die sociale lasten. Ik ben het toen maar alleen gaan doen. Ik weet wel dat als ik nu jong zou zijn niet weer met een kapperszaak zou beginnen. Ik k(jk wel uit. ik zou mooi bij een baas gaan werken". JAAP VISSER Een speelplaats op een kaalgeslagen gebied dat op nieuwbouw wacht (Mirakelsteeg) LEIDEN - Aan de rand van de wijk geven vitrines een somber beeld. In de kasten hangen brieven van maanden terug en al lang ver geelde kaarten. Wijkverbetering Maredorp-Oost staat erboven. De informatiekasten trekken weinig Door Kees van der Malen aandacht, blijkbaar alleen ver- nielzucht. Een stukgeslagen vitrine bevat een smeekschrift om verandering: ...Laat mij echt hier niet langer staan, en maak een eind aan mijn be staan..., schreef een wanhopige gelegen heidsdichter. Voorlopig lijken de vitrines onmis baar om de buurt te informeren. De stadsvernieuwing in Mare dorp staat nog maar aan het be gin. Het ongeduld van de bewo ners zal nog veel sterker op de proef gesteld worden. Of ze het volhouden is echter in toene mende mate twijfelachtig. De houding van een enkele buurt bewoner is illustratief voor het algemeen gevoelen in de buurt. Enige tijd nam de man enthou siast deel aan vergaderingen over vernieuwing van de wijk. Vrij snel, na enkele maanden, stapte hij moegepraat en gedesillusio neerd weer op. De man hoorde over veel moois praten, maar in de buurt veranderde niets. Alleen het verval ging verder Apathie Het uithoudingsvermogen van de buurtbewoner van Maredorp was van korte duur. Te kort voor het moeizame proces van de stads vernieuwing en zeker voor de slepende gang van zaken in deze Leidse binnenstadswijk. Zijn ongeduld leeft bij velen en is zo langzamerhand omgeslagen in moedeloosheid en apathie. De mensen in Maredorp zijn niet meer zo geïnteresseerd in de plannen voor de stadsvernieu wing. Ze willen daadwerkelijke actie zien of zoals de buurtver eniging enkele maanden geleden aan de gemeente schreef: 'Liever één opgeknapt pand dan tien rapporten' Rapporten heeft Maredorp de af gelopenjaren genoeg gezien. Het begon met 'Maredorp in de stei gers', het eerste denkwerk over de stadsvernieuwing in de buurt. Later volgde 'Een fundament voor Maredorp', het concrete verbeteringsplan en sinds vorig jaar is er het bestemmingsplan 'Maredorp onder dak', althans het papieren dak. In de praktijk moet de eerste steen voor de stadsvernieuwing nog altijd worden gelegd. Bijna vier jaar is men in Maredorp - het deel van de Leidse binnen stad tussen Oude Vest, Oude Rijn, Stille Mare en Lange Mare - al actief en nog altijd is er geen uitzicht op echte vernieuwing. Wat begon als een unieke en am bitieuze aanpak - een wijk die zelf plannen ging maken - dreigt door uitblijven van directe steun en

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3