leidse agenda Centrale raad tikt gemeente bestuur flink op de vingers Hermes opent St. Janschool Charivari- circus in Leiderdorp „Een gelukkige hand" briljant gespeeld PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 LEIDEN - Vier rechtzaken zijn ei de laatste twee jaar geweest met het Leidse gemeentebestuur en de in 1976 ontslagen directeur van de Groenoordhal, T.C. Daey Ou wens, als hoofdrolspelers. Twee keer betrof het de rechtmatigheid van een geneeskundige keuring waartoe B en W Daey Ouwens hadden gedwongen en twee keer het ontslag zelf. Alle vier keer beet de gemeente in het zand. Gisteren speelde de laatste acte van het laatste bedrijf (hoewel, je weet het nooit in deze bijna vijf jaar lopende kwestie): de Cen trale Raad van Beroep schaarde zich achter het oordeel van het ambtenarengerecht, dat eerder het ontslag al nietig had ver klaard. Terug naar de Groenoordhal moet Daey Ou wens desondanks toch maar niet, aldus de Centrale Raad, die de gemeente daarom heeft veroor deeld tot een schadevergoeding aan Daey Ouwens waarvan de hoogte nog moet worden vastge steld. De gemeente Leiden heeft in de zaak-Daey Ouwens zwak en be denkelijk gemanoeuvreerd, dat is in de loop der jaren al menigmaal in deze kolommen gemeld. In zaak ex-Groenoordhal-directeur Daey Ouwens Alleen al het begin van de affaire was van een treurigheid om stil van te worden: het gehannes van de commissie-Van Aken, die de problematiek van het Groenoordhal-restaurant moest onderzoeken, maar terug kwam met een paniekerig rapport over de directeur zonder enige be wijskracht; het college van B en W dat de zwakte van het rapport niet zag en Daey Ouwens meteen tot "vrijwillig verlof' dwong en hem vervolgens schorste om daarna via een commissie de be wijzen bijeen te garen.Dit moest wel eindigen met brokken. Men kan er zich alleen over verbazen dat al die juridische en bestuur lijke mandarijnen ten stadhuize niet dat onsje gezond verstand hebben kunnen produceren om de gemeente deze afgang te be sparen. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep is zeer pijnlijk voor het toenmalige dagelijks bestuur van de gemeente. Tot dusver hadden B en W steeds in discussies in gemeenteraad of commissies kunnen voorkomen dat hun eigen zwakke functione ren waar het de Groenoordhal be trof aan de orde werd gesteld.' Steeds als dat dreigde wees bur gemeester Vis er op dat het func tioneren van het college niet ter zake deed, waar het om ging was het functioneren van Daey Ou- Maar de Centrale Raad heeft wel degelijk verder gekeken. Op drie plaatsen in de uitspraak wordt het dagelijks bestuur in keurige bewoordingen verweten dat het is tekortgeschoten. Waar het gaat om het beleid van de hal zegt de Centrale Raad dat "in tensievere bestuurlijke begelei ding" op zijn plaas zou zijn ge weest. Het gemeentebestuur heeft voorts Daey Ouwens on voldoende de gelegenheid gege ven "in zijn functie te groeien". En in het taaie conflict met Groenoordhal-restaurateur Mili- kan hebben B en W de directeur "onvoldoende rugdekking" ge geven. In alle netheid zeer harde taal over het tekortschieten van het college. Wat de Cen trale Raad. in ronde bewoor dingen vertaald, zegt, komt hier op neer: kijk eens gemeente, Daey Ouwens was zeker niet de meest ideale directeur, zijn tact zal best te wensen overgelaten hebben, maar er was met hem te ploegen geweest als jullie hem in die moeilijke situatie echt de hel pende hand hadden geboden. Het heeft allemaal niet zo mogen zijn. De wethouder die met een beetje inzicht en dito bestuurs kracht die zaak op een regenach tige zaterdagmiddag had kunnen regelen, was in het Leidse stad huis niet voorhanden. De man die de Groenoordhal in zijn port- feuille had zitten, riep in die da gen voortdurend dat hij "van niks wist". Daey Ouwens (48) krijgt nu een schadevergoeding, die ongetwij feld zeer aanzienlijk zal zijn, maar zijn carrière is naar alle waar schijnlijkheid voorgoed gebro ken. De gemeente Leiden, die gezien de financiële situatie uiterst zuinig met de centjes moet omspringen, mag straks vele, vele duizenden guldens aan de woning van Daey Ouwens bezorgen - geld dat zo veel nuttiger besteed had kunnen worden. Dat heeft de vijfjaar durende kwes- tie-Daey Ouwens dan opgele verd. RUUD PAAUW Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, Breestraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, het Hongaars Staats Ensemble Duna, 20.15 uur. LAK-Theater, solo-dans-show van Athenea Baker, 20.30 uur. Volkshuis, kinderfilm Toby Tyler, 10.30 uur (6-12 jaar). Groenoordhallen, EO-jongerendag, van 10-17 uur. School, Rijnsburgersingel, hutspot wandeltocht, 9-14 uur. Gemeentekwekerij, Raadhuislaan, Was senaar. ruilbeurs, tuin- en kamerplan ten, 10-12 uur. Wijkgebouw, Herenweg, Warmond, open-middag, 15.30-17 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling, 15 Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Troef. Noordeinde 2a. fotografie: yoga; nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrou wengroep. di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga, t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Goclub, 20 uur Breehuys, Breestraat 19, ma., do. en vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur .Kantine NEM, ingang 5-Meilaan, ruil en veilingavond "De Postzegelvrien den", 20 uur. 't Bruggehoofd. Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leidse Schouwburg, Jasperina de Jong Gemeentehuis Voorschoten, cien, 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, cie. stuurszaken, 20 uur. Laan v. Ouderzorg, Leiderdorp, c Charicari, 16.15 en 19.15 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad. Noorderkwar tier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard. Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad); A. van Luvk, Wasstraat2 A, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door S P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 890137. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur, op; Merelstraat 184 A, tel. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur. wordt waargenomen door J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. Voorschoten -C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zaterdag); A.P.M. Meiman, J.W Frisolaan 13, tel. 2493 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 okt., door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 071-121313; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor 'spoedrfccepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wij kverple ging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd - Kruis vereniging, Gezondheidscentrum, Ber kenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,6' Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,9i Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij v< uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten. LEIDERDORP - Een staaltje ouderwets circus en variété wordt aanstaande maandag in Leiderdorp vertoond. Dan komt één van de acht Neder landse circussen, Charivari, naar deze gemeente. De twee uur durende voorstel ling bestaat onder andere uit vrijheidsdressuren met welsh- ponies, een optreden met bok ken, ganzen en honden, clowns, een komiek en jongleurs. Bo vendien Los Pistoleros uit Mexico met een wild west nummer (zweepslaan, messen- werpen, schieten) Fatima met slangen en Sahib Adiuda als fa kir en vuurvreter. Circus Charivari is onder ande re bekend van de film "Doctor Vlimmen". De voorstellingen worden ge geven om 16.15 en 19.15 uur aan de Laan van Ouderzorg. LEIDEN - Op het UVS-terrein in de Kikkerpolder werd gisteren een prestatieloop voor scholieren van het voortgezet onderwijs gehouden. Er werd gelopen over afstanden van 1000 en 2000 meter. Na afloop kregen de scholieren, die in groten getale kwamen opdagen, een herinneringsvaantje. INFORMATIE AVOND OVER DICTATUUR IN CHILI LEIDERDORP - De Chili-avond die gisteren in "De Menswor ding" aan het Heelblaadjespad werd georganiseerd bood het aanwezige publiek veel achter grondinformatie over het ont staan van de dictatuur waaronder de Chilenen op dit ogenblik moe ten leven. Onderdrukking, schending van mensenrechten, honger en werkloosheid, aan al deze begrippen werd meer in houd gegeven door het forum dat in het begin van de avond het woord voerde. De discussie die daarop volgde verliep nogal verward. De be doeling van de discussie was om aan de hand daarvan een lijst van objecten samen te stellen. Dan zou beslist moeten worden welk project Leiderdorp voor zijn re kening neemt om solidariteit aan Chili te betuigen. Jaap Koens, Nederlands priester die jarenlang in Chilie heeft ge werkt, wees op het belang dat Nederland financiële hulp blijft verlenen aan de instandhouding van de zogenaamde "eettafels iniChili". Deze actie stelt kinde ren, dien onder behoeftige om standigheden leven, in staat om eten te krijgen. Voor vijf gulden per maand kan een Chileens kind één warme maaltijd per dag krij gen. "Maar daarmee zijn we niet bezig iets wezenlijk te veranderen aan de situatie waarin dit Zuidameri- kaanse land verkeert," waar schuwde Jaap Koenis. Op 30 oktober houdt de actiegroep uit Leiderdorp een nieuwe bij eenkomst. Tegen lantaarn paal gebotst VOORSCHOTEN - Een 16-jarige jongen uit Voorschoten liep gis teravond een vermoedelijk ge broken neusbeen op bij een bot sing. De jongen reed op zijn fiets in de Schoolstraat en wilde al rij dend kijken of zijn achterlicht wel brandde. Daardoor merkte hij te laat een lantaarnpaal op en botste er tegenaan. Hij werd per auto naar de' Antoniushoeve in Leidschendam vervoerd. LEIDEN - De heer J.G. van der Sluys, chef van het vervoersdis- trict Zuid bij de NZH, en werk zaam in Leiden zal binnenkort in dienst treden bij de NV Eso (Ex ploitatie Samenwerking Open baar Vervoerbedrijven). In zijn functie is met ingang van 1 no vember de heer B. Leeuwen- burgh benoemd. Voorzitter Berger van de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden: "Met dit nieuwe gebouw is het katholiek onderwijs in Leiden qua huisvesting niet meer stiefmoederlijk bedeeld". Onderwijs-wethouder Tesselaar con stateerde dat het goed gaat met het buitengewoon onderwijs (LOM, ZMOK enz.) in Leiden. Overige sprekers waren de heren De Bruin, archi tect, Schenk, hoofd van de school, en Slats, een van de leerkrachten. Allen zwaaiden lof toe aan de heer Meester, bouwkundige van de Stichting Katholiek Onderwijs, die als de spil van de hele nieuwbouwoperatie werd gekenschetst. Ook staatssecretaris Hermes wenste "het gezin" St.Jan- school geluk met de nieuwe behuizing. (Voor uitspraken van Hermes, zie elders in deze krant). Eerste paal „Regenboog" LEIDERDORP - Samen met Daphne Hemelop, leerlinge van de derde klas, sloeg wethouder Verdier gistermiddag de officiële "eerste paal" voor het nieuwe ge bouw van de protestands- christelijke school in de Leider- dorpse wijk Voorhof. De school, die "De Regenboog" ge noemd gaat worden, zal voor het volgende schooljaar gereed zijn voor gebruik. De wethouder deed in zijn toe spraak een beroep op de ouders om zoveel mogelijk medewer king te verlenen. "We zullen in de toekomst financieel een stap te rug moeten doen zonder de kwa liteit van het onderwijs aan te tas ten. Met uw medewerking als ou der kan op verschillende posten in het onderwijs bezuinigd wor den". Van gemeentezijde wordt verwacht dat er in de nabije toekomst dan ook geen "schoolpalen" meer de grond zullen ingaan, aangezien de meeste scholen in^ciderdorp met een teruglopentTaantal leer lingen te maken hebben. Na afloop van zijn toespraak over handigde Verdier een boekje aan Daphne met de mededeling dat jeAi^d'b^h^t0bestuur^betrokken Wethouder Verdier slaat de eerste paal en wordt daarbij geassisteerd wor(jt door Daphne Hemelop. LEIDEN - Het is een markant stuk dat de Amerikaanse journalist D L. Coburn heeft geschreven. "Een gelukkige hand", dat gis teravond in de Leidse Schouw burg neerstreek, lijkt aanvanke lijk weinig bijzonders op te leve ren. Soberheid, alledaagsheid kenmerken de sfeer, waarin Fon- sia (Caro van Eyck) en Weller (Guus Hermus) de eerste bedrij ven doorbrengen. Oude mensen die tegen hun zin in een bepaald tehuis zitten. Een gegeven voor een middelmatig stuk, zou je zo zeggen. Het knappe van Coburn is dat hij die soberheid, die eenvoud aan middelen voortdurend hand haaft, maar zijn hoofdfiguren met al hun levenskwetsuren in bewe ging krijgt. Wat te berde wordt gebracht komt zeer levensecht Fonsia en Weller zijn nog scherp genoeg om door de hocus-pocus van het netjes verzorgd en bezig gehouden worden heen te zien. Dat maakt hen ook anders dan de overige bejaarden. Beiden zijn gescheiden, teleurgesteld en ver eenzaamd. Aanvankelijk houden ze een scherm op rond hun ware gevoelens en pijnlijke gebeurte nissen in hun leven. Maar dan sieit Weller een spelletje kaart voor. je moet ten slotte wat doen. Hij wendt vooreen kaartexpert te zijn, maar zij heeft een gelukkig hand en wint steeds. Dit wekt zijn woede op en bij stukje en beetje prikken ze op elkaar in: wat is er in hun leven misgegaan, waarom zijn ze beiden vereenzaamd, waarom komen hun kinderen nooit eens op bezoek? Met spot en sarcasme rekenen ze met eikaars onvolkomenheden af. Maar hoe groot de woede ook vaak is, ze blijven elkaar partij geven, ze blijven met elkaar in gesprek. En zo verdwijnt dan toch wat van hun eenzaamheid. De oude rotten Caro van Eyck en Guus Hermus spelen "Een ge lukkige hand" met grote gedre venheid, met prachtige inleving in de karakters. Een briljante ver tolking. RUUD PAAUW VOORSCHOTEN-Onbekenden hebben gisteravond een flink aantal ruiten vernield van Huize Bijdorp in Voorschoten Onder de ingegooide ramen was een kost baar glas-in-loodraam. De scha de die werd aangericht is aan zienlijk. Tijdens het officiële gebeuren in de aula van het nieuwe schoolgebouw werd door vrijwel alle sprekers gewezen op de benarde situatie waarin de St. Janschool tot voor kort verkeerde. Sinds 1955 was de school gehuisvest in een uit 1648 stammend pand aan het Rapenburg. Hoewel zeer sfeervol was dit pand ongeschikt als schoolgebouw. Het nieuwe schoolgebouw aan het Bizetpad, dat drie miljoen heeft gekost, is in feite een verbouwing van twee reeds bestaande schoolgebouwen. Alle betrokkenen zijn er zeer te vreden mee, zo bleek gistermiddag uit de toespraken. LEIDEN - Door op symbolische wijze het kunstwerk annex speelobject op de speelplaats te onthullen heeft staatssecretaris A.J. Hermes van onder wijs gistermiddag de nieuwbouw van de St.Janschool (voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) officieel geopend. De school is reeds voor de zomervakantie door de kinderen in gebruik genomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2