Zo stonden grilletjes' op een rij... Veel elektronica in de topmodellen Chrysler Opel heeft nu ook drie-deurs Manta ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 Voorwielaandrijving of aandrijving op de achter wielen? Dat is vele jaren de ham vraag geweest in de auto wereld maar het ziet er nu naar uit dat de voorwiel- aahdrijving het pleit in haar voordeel gaat be slechten. Verscheidene merken hebben zich al tot dit concept "bekeerd" en binnenkort zullen zich nog andere in deze rij scharen. bracht. Daarin komt een twee li ter motor, die bij 4200 omwente lingen per minuut een vermogen van 58 pk produceert. Omstreeks de RAI in februari volgend jaar zal deze Ascona diesel in ons land worden geintroduceerd. Rondom de jaarwisseling komt Mitsubishi's Colt uit. De Tercel. De eerste Toyota met voorwielaandrijving en onafhankelijke wielophangingDe ontwikkeling van de vraag in Europa en Amerika schijnt de constructeurs in die richting te dwingen. Opel heeft met de drie-deurs uit voering van de Manta een Combi- Coupé model op de markt ge bracht met een hoog openslaande derde deur en een wegklapbare achterbank. De lengte van de ba gageruimte kan van 102 tot 166 cm worden vergroot als de rugleuning van de achterbank wordt neergeklapt. Het reserve wiel is onzichtbaar onder de ba gageruimte weggewerkt. De maximale breedte bedraagt 136 cm. Deze Manta CC (Combi-Cou pé) wordt zoals bij Opel gebrui kelijk geleverd in een groot aan tal uitvoeringen en met keuze uit vijf motoren. Met een vermogen van 75 tot 110 pk. In de stan daarduitvoering wordt deze Man ta (waarvoor in vergelijking met de gewone Manta 874 gulden meer moet worden betaald) gele verd met onder meer een ruite- wisser op de achterruit. De wa gen zal dezer dagen in ons land verkrijgbaar worden. Op de nieuwe Opel Commodore zal nog tot eind november moeten worden gewacht. Deze wagen zal worden uitgerust met de be proefde 2,5 liter 6-cilinder motor, die bij 5200 toeren een vermogen van 115 pk levert. Ook deze wa gen past geheel in de lijn van de huidige Opel-vormgeving. Op het gebied van de diesel zit men bij Opel evenmin stil. Zoals al gemeld heeft Opel de inhoud van dieselmotor in de Rekord ver groot van 2100 tot 2300 cc, waar door het vermogen ook wat royaler werd (van 60 naar 65 pk). Deze wagen, die ook half deze maand verkrijgbaar zal worden, kost in zijn goedkoopste uitvoe ring even over de 23 mille. Maar men kan ook voor deBerlina kie zen: 26 mille. Er zal tevens een Ascona met die selmotor op de markt worden ge- En ditmaal bepaald niet de eerste de beste. Zoals Opel, General Mo tors' grootste Europese dochter. En Toyota, de grootste autopro ducent van Japan en ook we reldwijd gezien hoog op de lijst. Mitsubishi mag dan als autofa- briek wat minder hoge cijfers scoren, de auto is maar één pro- dukt van het gigantische bedrijf. Opel komt eind volgend jaar met een nieuwe Kadett. Dat had men tevoren op de vingers kunnen uittellen. Om de paar jaar wordt een Opel-model ververst. Maar het opvallende daarbij is dat er ditmaal sprake zal zijn van een voorwielaandrijver. En dat is voor Opel een gloednieuwe "ge loofsbelijdenis". Het is de eerste stap in die richting. En men kan rustig aannemen dat die dermate goed is overdacht dat er meer zullen volgen. Bedenkt men daarbij dat de ontwikkeling van Vauxhall-modellen (de Britse C-.M.-dochter) ook geheel in han den van Opel is dan begrijpt dat deze overstap grote gevolgen zal hebben. Colt heet de nieuwe wagen van Mit subishi die rondom de jaarwisse ling aan het Nederlandse pro gramma zal worden toegevoegd. Een modern gestileerd autootje van 380 cm lengte dat zal kunnen worden geleverd met een 1200 of een 1400 cc motor, die dwars voorin staat. Met voorwielaan drijving. En met een systeem waardoor men door een druk op een knop in elke versnelling het toerental omlaag kan halen. Een overdrive voor elke versnelling dus. Ook Toyota heeft met de nieuwe Tercel een flinke ommezwaai gemaakt. De eerste voorwielaan drijver. Met rondom onafhanke lijke wielophanging. Voorlopig een wagen die alleen voor de Ja panse thuismarkt is bestemd. Waarschijnlijk zal deze Toyota Tercel pas in februari van het volgend jaar zijn buitenlands de buut maken op de personenwa- gen-RAI in Amsterdam. In de uitvoering die nu in Japan op de markt is gebracht is de Tercel uitgerust met een eveneens nieuw ontworpen 1452 cc motor met bovenliggende nokkenas. De Tercel-lijn bestaat uit drie basis modellen waaronder een drie- deurs. Met de introductie van de bijna vier meter lange Tercel wil Toyota het aanbod verruimen in de sector die loopt vanaf de Corolla tot en met de Carina. Tussen die mo dellen moet de Tercel worden geplaatst. En met de voorwiel aandrijving en onafhankelijke wielophanging wordt aangeslo ten bij de gedachten die in Euro pa en Amerika snel terrein win- Een foto uit de zeer oude doos van Volkswagen-importeur Pon. Die huist thans in Leusden. In een riant gebouw. Badend in het groenMet zwanen in een grote vijver. De kolossale "kantoortuin" is ingericht volgens de modernste denk beelden. Voorzien van zonwe rend glas. Uitgerust met beeldschermen en computers. Alle gegevens over verkoop en opslag in een oogwenk ter be schikking. Hoe anders was het zo'n dertig jaar geleden toen de import van Volkswagentjes begon. De herinneringen aan die tijd kwamen dezer dagen driftig naar boven toen de miljoenste wagen naar Pon werd ver zonden. Natuurlijk is dat met de nodige bombarie gebeurd. Een hele club Pon-functiona rissen was ervoor naar Wolfs burg gereisd om deze Golf- diesel in ontvangst te nemen. Op dat moment gingen de ge dachten als vanzelfsprekend terug naar 1947 toen de eerste kevers de grens overkwamen. In die dagen eigenlijk een po litiek geladen produkt. Dat heeft overigens het succes niet in de weg gestaan. De kever kwamzag en overwon. In amper tien jaar was het half miljoen al volgemaakt.En dat in die dagen.. Wat dat allemaal voor Pon te betekenen heeft gehad laat zich gemakkelijk raden. Het bedrijf groeide mee met de aantallen. Inmiddels be hoort de kever al bijna geheel tot de verleden tijd. Andere modellen zijn ervoor in de plaats gekomen. Met de Golf als voornaamste troef. Dus was die miljoenste een Golf Maar de herinnering aan die kevertjes is nog levendig. Na aankomst per trein in Amers foort -- waar de firma Pon toen nog huisde -- werden ze opgeslagen in een oude gara gehal. Vandaar uit werden de wagens aan de dealers ver kocht. Het is een stukje nostal gie op de foto die "brilletjes" netjes op een rijtje te zien staan. Het ziet er tegenwoor dig in Leusden wel anders uit! Over de prijzen van deze wagens is nu nog niet veel te zeggen. Na tuurlijk wil de fabriek zo'n ruime tijd voor de Nederlandse intro ductie niets loslaten. Verwacht wordt dat deze "Visa" tussen de twaalf en veertien mille zal ko men.En daarmee komt hij op een plaats waar de fabriek hem graag wil hebben tussen de "eendjes" en de GS-serie. Want hel is tot nu toe beslist niet de be doeling de Visa ergens voor in de plaats te zet ten. Zowel de eend.de Dyane, de LN als de GS-serie blij ven onverkort in produklie. Dat even om het geheugen op te fris sen. Nu de noviteit in de vorm van een zogenaamde satelliet. Het duet denken aan de Citroen CX. Daarin vindt men iets dergelijks. In de Visa Zit links achter het stuur een cilindertje, dat door de fabriek "satelliet of "R.WN wordt genoemd. Dat laatste slaat don rtior rctienweg en nacht Want olie bmi.ca. 1 ROMMN d t men daarvoor nodig heeft zitten aan de drie delen van hel cilin dertje. Alles is gemakkelijk met de vingertoppen te bedienen zonder dat men een hand van het stuur behoeft te halen. In het bovenste deel zitten alle bedieningsorga nen nodig bij regen: rui te wisser en niitersproeier. in het midden die voor het rijden op de weg zoals knipperlichten en claxon en m het onderste gedeelte die voor het rij den bij nacht: stadslichten, dim lichten, grootlicht en lichtsignaal Maar niet alleen zijn deze knoppen en hendels gemakkelijk te hante ren. aan de andere kant achter het stuur vindt men de gebruike lijke bedieningsorganen voor verwarming en ventilatie. En die zijn ook te bereiken zonder de handen van het stuur te hoeven halen. Laten we eerlijk zijn op het eerste gezicht is die compacte en drukke groepering rondom het stuur met zo bijster fraai Maar het functio neert goed Het is verbazend han dig. En daar gaat het toch maar Chrysler gaat voortaan de topmo dellen van elke modellenserie de aanduiding SX meegeven. De fa briek is er meteen maar mee be gonnen. Er is een Horizon SX uitgebracht en een 1309 SX. Beide wagens zijn uitgerust met au tomatische versnellingsbak en hebben een z.g. "speedcontrol" aan boord. Op zichzelf is die au tomatische snelheidskiezer geen nieuwtje in de autowereld. Men kan het vinden in de meeste Amerikaanse wagens en ook in enkele luxueuze modellen in Eu ropa. Maar het is nu voor het eerst in Europa standaard toegepast op twee in serieproduktie vervaar digde automobielen. Door een drukje op een knop houdt de wagen de op dat moment be reikte snelheid zonder dat men het gaspedaal behoeft te bespe len. De minste druk op de rem verstoort dat automatisme en ook kan men door gewoon gas te ge ven de snelheid opvoeren. Het lijkt leuk voor langere ritten en het zou zuiniger rijden kunnen bevorderen. In de Europese praktijk is het echter niet gemak kelijk wat langer achter elkaar een constante snelheid aan te houden. Een aardig snufje, maar zeker op de Nederlandse wegen van zeldzame praktische beteke- Wat meer profijt zien wij van de heuse "boordcomputer" die men midden op het instrumentenpa neel van de Horizon SX kan te genkomen. Daarop kan men na een druk op een knop aflezen hoe het gemiddelde benzineverbruik is, hoe het specifieke benzine verbruik. hoe lang de reeds afge legde afstand, hoe lang men al op reis is en welke gemiddelde snel heid men daarbij heeft bereikt. Al deze gegevens worden na het in drukken van de betreffende toets in digitaalcijfers op een klein schermpje weergegeven. In rust werkt de computer als een ge woon klokje. Hoewel men op al de gegevens die het computertje verschaft nu niet direct zit te wachten kan het on- Citroën zou Citroen niet zijn als er in de nieuwe "Visa" geen techni sche noviteit zou zittenHet model is al enige tijd geleden aange kondigd. Het is nu in Frankrijk op de markt verschenen. In Ne derland moeten we wachten tot na de RAI-ten toonstelling in fe bruari volgend jaar. We kunnen ons voorstellen dat men inmiddels de bijzonderheden is vergelen. Een vijf-deurs auto met voorwielaandrijvingonafhan kelijke wielophanging en aëro dynamische vormgevingEr ko men twee motoren in. De kleinste krachtbron is een specifieke Ci- troën-motor: met 652 cc inhoud en een vermogen van 36 pk. Deze 2- cilinder boxermotor is de enige tweepitter ter wereld met elektro nische ontstekingDerhalve geen afstellingen meer. beter rende ment van de motor, gemakkelij ker koude start en langere levens duur van de bougies. De zwaar dere 1124 cc motor is een kracht bron die men ook in diverse Peu- geot-modellen kan tegenkomen. Een watergekoelde vier-cilinder De Horizon SX.cc, ran de topmodellen van Chrysler. automatische versnellingsbak en volgestopt met elektronische snufjes. Zoals een "boordcomputer" derweg zijn nut hebben op de hoogte te worden gebracht. En het ziet er naar uit dat daarmee nog lang niet het laatste woord is gesproken op het gebied van de elektronica in de autowereld. De ontwerpers zitten niet stil. Het is heel aannemelijk dat in de auto's van de jaren tachtig alle gegevens die tot heden mecha nisch worden verstrekt - zoals benzinevoorraad, snelheid, toe rental en dergelijke - dan digitaal zullen worden aangegeven. Het is nog slechts een kwestie van tijd. Chrysler heeft reeds een flinke stap in die richting gedaan met de uitrusting van de nieuwe topmo dellen in de Horizon- en 1307/1308-serie. De Horizon SX heeft een vier cilin der dwarsgeplaatste 1442 cc mo tor gekregen, die 83 pk kan pro duceren. Standaard zit op dit topmodel naast de "speedcon trol" en de "tripcomputer" een gelaagde voorruit, verstelbare hoofdsteunen, halogeen kop lampen en een ruitenwisser- sproeier op de achterruit. In het bestaande Horizon-pro gramma is er een wijziging in de motoren. De GL heeft nu de 1294 cc motor van 68 pk en de GLS de 1442 cc krachtbron van 69 pk. Motoren die bovendien door eni ge ingrepen wat zuiniger zouden zijn. Ook de Simca 1309 SX is nieuw Met een motor van 1598 cc die maximaal 88 pk levert. Standaard zit hier ook een automaat en een "speedcontrol" in. Verdere ex tra's: elektrisch bediende voor ruiten, stuurbekrachtiging en op de achterruit wisser en sproeier.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29