Laat hem maar 'Sitarspelen is'n vorm van meditatie' DARAHAN KUMARI: ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 EXTRA PAGINA 21 Wat is volwassenheid eigenlijk precies In die paar regels maakt Ram ses "haffy duidelijk waarom zijn levenspad een nogal chaotische baan heeft ge volgd. Een gesprek met hem be- noori ook met tot de eenvou digste bezigheden. Zinnen, opmerkingen, flarden van gebeurtenissen. Hij hipt van het een naar het andere. Een herfstblad in een storm wind, al lijkt alles toch wel met elkaar in verband te staan. 'JIk ben gelukkig niet verankerd Soms woon ik hier, soms leef ik daar Ik heb mijn leven niet verkan kerd 'k Heb geen bezit en geen be zwaar Ik houd van wateren van aarde Ik houd van schamel en van duur D'r is geen stuiver die ik spaar de Ik leef ge woon van uur tot uur Ik zal ook wel een keertje sterven Daar kom ik echt niet onderuit Ik laat mijn liedjes dan maar En verder zoek je het maar uit Voorlopig blijf ik nog je zanger ■Je zwarte schaap, je trouwe fan Ik blijf nog lang en liefst nog langer En laat me blijven wie ik ben Laat me mijn eigen gang maar gaan Laat me Ik: heb het altijd zo gedaan HILVERSUM - "Ik laat de dingen gebeuren. Alles overkomt me, dus reageer ik op wat me overkomt. Ik ben nooit geprogrammeerd geweest; ik reageer maar. Ik heb heus wel hersens hoor, maar ik kan niet rationeel le ven. Bestaat niet" Tekst van één van de liedjes op zijn deze week uitgekomen plaat "Dag en Nacht", sterk verwijzend naar het doen en laten van alledag van Shaffy "Die tekst is van Herman Pie- ter de Boer. Heeft-ie helemaal op mij toegetrokken, of hoe zeg je dat. Helemaal. Of de vertaling anders zou zijn ge worden als ik het zelf had ge daan? Ach, dat is niet belang rijk. Misschien vind ik deze plaat volgend jaar wel slecht Dat kun je van tevoren nooit zeggen" Liesbeth 'Er zitten in deze plaat veel suggesties van Liesbeth (List). Die heeft een heleboel dingen voor me uitgezocht, zodat er een lijn in kwam Weetje, soms ben ik vergeten dat er platen van me zijn die kwaliteit hebben. Dan druk ken de mensen mij er weer op Met name Liesbeth is daar sterk in. De schat. Ik heb nu geen manager meer en, ja, in feite doet zij het nu voor me Ze regelt dingen, houdt me in de gaten. Is ook nodig. Is ook nodig" Dp die plaat ook een liedje, "Kinderen" dat een sprook jessfeer oproept. Kinderen die 's nachts stiekem uit bed kruipen en met z'n allen, op blote voeten, bij elkaar ko men. Vader en moeder weten van niets, terwijl de kinderen in het bos zuurtjes en radijsjes eten. En als het lichter wordt gaan ze roef, roef terug naar huis en naar bed, om moeder bij het wakkermaken te horen zeggen: "Schat, wat zie je er moe uit Een teder liedje op een plaat die ook gekenmerkt moet wor den als erg hard, erg werke lijk. "Dat liedje is echt", zegt Ramses. "Ja, dat is echt. Vroeger deed ik die dingen met mijn pleegzusje. Héle nachten vergaderen" "Soms voelt iedereen zich nog een kind, is iedereen naïef. Wat is volwassenheid eigen lijk precies? Wat zou dat in houden? Dat heeft niemand me ooit kunnen uitleggen". Waarmee we op zijn nogal slor dige levenswandel belanden. "Als je eenmaal een reputatie hebt, kom je er nooit meer vanaf. Op een gegeven ogenblik heet het dat ik altijd te laat kom. Al kom je de laat ste tien jaar nooit meer een seconde te laat, toch heb je die reputatie" Geld Geld, ook zo'n onderwerp. "Ik verdien erg veel geld. Maar het gaat allemaal naar de be lastingen. Soms leef ik van één gulden per dag, soms heb ik niks. Maar weet je, ik heb belastingschuld en zo kon het niet langer. Vandaar dat ik me onder cu ratele heb gesteld van een ac countant. Die regelt alles. Het kon niet meer. Moet je na gaan: ik léén nu geld. Ik ben nu bezig met h^t totaal verge ten Odeon-theater. Er kunnen honderd mensen in, er zijn pilaren en balkons. Maar de balken zijn poreus en dat moet eerst worden opge knapt. In de tussentijd hoop ik met een beurs naar Ameri ka te gaan. Ik ben voorgedra gen bij CRM. Ik hoop dat het kan doorgaan, want je doet daar waanzinnige ervaringen op. Die invloed van dat land op mij is enorm. En dan kun je hier weer van allerlei dingen brengen. Voorlopig dus eerst die poreuze balken. En wach ten ook" Slagen Alles gebeurt met Ramses en hij laat alles gebeuren. "Een hele tijd terug belde een uitgever in Den Haag me om te vragen of ik een boekje wilde schrij ven. Hadden ze me net zo goed kunnen vragen of ik de volgende dag een of ander vioolconcert met het Con certgebouworkest wilde spelen. Dat kan niet. Ik heb dus nee gezegd. Maar aan de andere kant had ik een grote schuld bij mijn slager. Ik dus r teruggebeld: "Ik doe het kon het "Soms leef ik voorschotte halen". Heb ik de slager mee afbetaald. Pas een jaar later, deurwaarders en zo over de vloer, heb ik iets to taal geks gemaakt. Het is een voorleesboekje. Je moet het niet zelf lezen, maar laten voorlezen. Het heeft een ui termate heilzame werking. Er zijn huwelijken door gered. Ramses als heilsoldaat, ha- haa!" Ramses Shaffy, Laat hem maar. Laat hem. AMSTERDAM (GPD) - Uit het schemerduister van het In diase winkeltje treedt ze ge luidloos naar voren. Een rank vrouwtje met een zachtbruine huid, gehuld in een zijden sari van lila stof. Haar hand is teer als een jonge vogel. Je durft hem nauwelijks stevig te schudden uit angst hem te zullen .beschadigen. Het is de hand waarmee ze nu al vele jaren vloeiende muziek ont lokt aan de prins der Indiase instrumenten, de sitar. Dars- han Kumari kwam zeven jaar geleden naar Nederland en is hier blijven wonen. In Am sterdam leidt ze een interna tionale school voor Indiase muziek, ze geeft vele concer ten in binnen- en buiten land. Met de onhoorbare tred van een tempeldanseres zet ze koffie, goede Hollandse koffie. Dan zit ze in de woonkamer van een landgenote, die ze tijde lijk te hulp is gesneld na de geboorte van een baby. Haar eigen domein ligt aan de an dere kant van de stad, minder fraai gedecoreerd, naar ze zelf zegt. Maar dat is nauwelijks Ze groeide op in de buurt van de Indiase hoofdstad Delhi in een familie die niet maalde om kaste. Als jong meisje schilderde ze fraaie miniatu ren, vaak symbolische voor stellingen uit het Hindoe pantheon. Later ging ze ook muziek studeren. Niet zo vreemd, want de schilder kunst en de muziek liggen in India zeer dicht bij elkaar. Toch moest ze een keus maken Want het Indiase muzieksys- Door muziek maak je altijd vrienden teem is dermate verinnerlijkt dat het de hele persoon op eist. Haar leermeester aan de universiteit was Jammalud- din Ghartiya, die het vak op zijn beurt had geleerd van de wereldberoemde Ravi Shan- kar. Ze behaalde de titel Mas ter of Arts op jeugdige leef tijd. De sitar is een groot tokkelin- strument met zeven hoofd snaren en een groot aantal snaren die alleen maar meeklinken. Grondslag van de Indiase muziek is de raga, een schaal van vijf tot zeven tonen met een diepe innerlij ke gevoelswaarde, die door een ervaren speler door mid del van geraffineerde toon- versieringen naar boven wordt gehaald en overge bracht op het publiek. Een publiek met enige affiniteit met de Indiase gevoelswereld ondergaat de gevoelsinhoud van een raga heel direct. Zo zijn er raga's voor alle stem mingen en voor elk tijdstip van de dag. „In Twente speel ik laat in de middag. Ik kan dus allaan maar namiddagra- ga's spelen om de sentimen ten het sterkst over te kunnen brengen'. Wereldburgeres Darshan Kumari is nog maar halverwege de twintig. Een meisje was ze nog, toen ze be sloot om India te verlaten en zich in het buitenland te ves tigen met het doel daar de geest van de Indiase muziek te leren verstaan. In wezen is zij een echte wereldburgeres. Het eerst reisde ze naar Grie kenland, misschien vanwege de oude cultuur. „Ik woonde er een halfjaar en we gaven er vele concerten. De respons was zeer groot. Maar de mensen hadden voorkeur voor de snellere delen van een raga. Dan leef den ze helemaal mee. Maar elke raga begint nu eenmaal met een „Alap", de langzame inleiding, waarin de gevoels waarde van iedere afzonder lijke toon zorgvuldig wordt afgetast. Tijdens dat gedeelte waren de Grieken rumoerig. Buitenlandse toeristen maak ten ons daar attent op Hol land. Ze kenden Kosmos en het Tropenmuseum in Am sterdam en wisten dat er on der de Nederlanders grote respons was voor Indiase mu ziek. Dat heeft mij doen be sluiten om naar Nederland te gaan". .Niemand had willen geloven dat het mij ernst was om in het buitenland een school op te zetten. Vooral in India niet. Speciaal voor een vrouw. Maar ik waagde het. De eerste tijd in Holland was natuurlijk moeilijk, maar ik kreeg veel medewerking vooral van het Tropenmuseum. Men organi seerde concerten en cursus sen. Natuurlijk was ik het westerse leven niet gewend en er waren huisvestings problemen. Maar binnen een jaar was ik zover dat ik mijn leraar Jammaluddin Bhartiya ook uitnodigde om naar Ne derland te komen. Nu, na ze ven jaar, hebben we een mooie school aan de Kromme Waal. We hebben 40 leerlin gen uit Italië, Engeland, Frankrijk, België, Amerika, maar vooral uit Nederland. We organiseren festivals en concerten en geven uiteraard les op sitar, tabla, fluit, zang. Sinds kort zijn er ook cursus sen in het Hindi. ,Het aardige is dat je merkt hoe goed Europeanen de senti menten' van de raga's ver staan en over kunnen bren gen. Sommige geven al kleine concerten. Het spelen van In diase muziek is een soort me ditatie. Je bent volkomen ge concentreerd op de raga en probeert door een veelheid aan variaties de stemmingen voelbaar te maken. In vroeger tijden werd deze muziek ge speeld om God te plezieren en om te mediteren. Nu is de muziek meer een middel om de mensen te helpen innerlijk vrij te worden". ..Je bent in dit vak dan ook nooit klaar met studeren. Ik heb nog steeds les en dat zal altijd zo blijven. Elke dag be gint voor mij na het kleden en douchen met meditatie en gebeden en mijn eerste werk is studeren. Ik probeer die eerste twee uur studie 's mor gens niet te missen. Dat is belangrijk, want in de .loop van de dag komen er zoveel werkzaamheden op je af, dat er voor studie weinig tijd meer overschiet. Samen met mijn leraar en een eigen groep geef ik veel concerten. Het bevalt mij hier uitstekend. Ik denk in Nederland te blijven. Maar ik blijf wel als Indiase gekleed gaan. Ik houd van mijn kleding. De sari is ele gant en comfortabel. Waarom zou ik dat veranderen. Ieder jaar probeer ik met vakantie een paar maanden naar India te gaan". ..Daar wonen mijn ouders, mijn vrienden. Gelukkig heb ik ook in Nederland vele vrien den, zowel onder de hier wo nende Indiërs als Nederlan ders. Door muziek maak je al tijd vrienden". Herman Jeurissen en Mozarts 5de hoornconcert DEN HAAG - De hoornist Herman Jeurissen zit in de voorkamer van zijn huis. gelegen in het Haagse Bezuidenhout, op de grond drif tig te knippen en te plakken. De vloer is bezaaid met volgeschre ven vellen muziekpapier. Jeuris sen legt de laatste hand aan de partituur plus de partijen van Mozarts Vijfde Hoornconcert. De wereldpremière daarvan zal op maandag 23 oktober in Tivoli te Utrecht plaats hebben Het Utrechts Symfonie Orkest zal dan geleid worden door Yoav Talmi. Van de composities van Mozart be staat een internationaal erkende catalogus met notenvoorbeelden en uitvoerige beschrijvingen, de zogenaamde Koechel Verzeich nis (de afkorting daarvan. KV, vinden we meestentijds terug - als het goed is - bij alle aandui dingen van een Mozart-werk: KV Dit vo.or onderzoekers van Mozarts werken onmisbare naslagwerk laat zien dat er ook zeer veel fragmenten van werken, onder meer van het hoornconcert KV 371, zijn overgebleven. Deze compositie bestaat uit een rondo, dat aangevuld in een of andere versie, nog wel eens los wordt ge speeld. en een eerste deel, waar van de Koechel Verzeichnis slechts enkele kleine gedeelten aangeeft. Herman Jeurissen vertelt: „Bij het bestuderen van de fragmenten zoals Koechel die geeft, kwam ik tot de ontdekking dat deze in dat boek in een verkeerde volgorde met elkaar in verband zijn ge bracht. Dat bleek alleen al uit de notenvoorbeelden. Ik besloot toen alle bekende fragmenten te verzamelen. Dat is aardig gelukt. Ik heb er natuurlijk voor moeten reizen en schrijven, maar de me dewerking die ik heb gekregen, is internationaal goed geweest. De eerste fotokopieën heb ik kunnen lospeuteren in Salzburg, later kwamen daar nog fragmenten bij uit Parijs, Praag, Berlijn en uit privé-bezit. Nu ongeveer een jaar geleden had ik alles bij elkaar, en het werd duidelijk dat er veel meer was overgebleven dan er in de Koe chel Verzeichnis wordt aangege ven. Maar laat ik eerst vertellen wat er eigenlijk met het oor spronkelijke handschrift van Mozart is gebeurd. Het manus cript bevatte het concert in schets, dat wil zeggen dat de hoornpartij compleet was. alsook de viool- en baspartij, met hier en daar wat andere noten. Boven dien was de instrumentatie be kend. Mozart behoefde het alleen nog in te vullen, maar dat is niet het moeilijkste. Ook niet voor iemand anders. De grote ellende ligt meer bij Mo zarts zoon Carl Thomas. Dat was een mislukte musicus en ook een ernstig gefrustreerde musicus. Hij was ambtenaar in Milaan. De ze man kwam op het idee om al zijn vrienden en kennissen die daarom vroegen, een stukje pa pier met het handschrift van zijn vader toe te zenden of te geven. Daarvoor nam hij dit hoorncon cert, dat hij heel eenvoudig in stukken verdeelde. Al die stuk ken zijn uitgezworven over Eu ropa. En ik heb nu getracht ze weer in de juiste volgorde te leg gen". Met nadruk stelt Herman Jeuris sen: „Dank zij professor Marius Flothuis, hoogleraar in de muzie kwetenschap in Utrecht en een van de mede-redacteuren van de nieuwe Mozart-uitgave, ben ik in het bezit van al die stukjes uit par ticulier bezit kunnen komen. Ik ben hem ook erg dankbaar voor zijn hulp en aanwijzingen bij mijn reconstructie" Mozart heeft nog een zesde hoorn- concert geschreven. Daarvan is alleen de expositie, een gedeelte van het eerste deel, bewaard gebleven. Dit deel, KV 494a, heeft Herman Jeurissen ook voltooid, maar nu door goed te kijken hoe Mozart in andere hoornconcerten te werk is gegaan. Herman Jeu rissen heeft hierdoor vooral de technische kennis leren beheer sen, die hij nodig had voor de re constructie van het hoornconcert dat in Utrecht in première gaat. Overigens zal KV 494a ook een uitvoering beleven en wel op 16 januari in een televisie-uitzen ding. De hoornist speelt dan sa men met het Omroeporkest. Het zou te ver voeren, alle musico logische problemen te beschrij ven die Herman Jeurissen heeft moeten oplossen. Een blik op de partituur leert al gauw dat hij de waarheid meestal dicht benaderd moet hebben, omdat die door de noten die Mozart zelf geschreven heeft, als het ware wordt gedic teerd. Natuurlijk waren er ook plaatsen waar verscheidene oplossingen mogelijk waren. Inventiviteit, goede smaak en een perfect inle vingsvermogen in de stijl van Mozart zijn dan noodzakelijk om tot een aanvaardbaar resultaat te ■komen. Het feit dat de Mozart- kenner Marius Flothuis zijn fiat heeft gegeven aan de invullingen van Jeurissen, is echter een goed teken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21