LEIDSCH DAGBLAD RAF-gevangenen zonder bijstand """Mei leng» VN: Staakt het vuren vandaag DSM liidt miljoenen verliezen Ondernemers genieten weinig vertrouwen Voorman Charta'77 opnieuw gepakt ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35674 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HEERLEN (ANP) - Een woord- voerder van DSM heeft gister middag bevestigd dat het con cern, de grootste industrie in Limburg, in moeilijkheden ver keert. Er worden grote verliezen geleden, vooral in Limburg. Volgens de woordvoerder zullen de verliezen in Limburg alleen aan het eind van het jaar tegen de tweehonderd miljoen gulden lopen. Er zijn dan ook plannen in de maak voor een grondige reor ganisatie. Er zullen geen ontsla gen vallen, het aantal arbeids plaatsen zal echter wel terug lo pen. De woordvoerder schatte dat on geveer 2.000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan tot 1983. Dit aantal zal geheel gehaald kunnen worden door het natuur lijk verloop niet aan te vullen. De eerste berichten over de slech te toestand van DSM-chemie kwamen van de industriebond NVV in Limburg. Volgens deze organisatie ligt de oorzaak van de moeilijkheden niet in de al gemeen slechte economische si tuatie, maar in een "volkomen foutieve beslissing" van het concern wat betreft de bouw van een dure chemische instal latie: een nafta-kraker. De uit de hand gelopen bouw van deze NAK-4 zou de financiële positie van DSM-Limburg zo danig hebben aangetast, dat de verliezen na de pan uit rijzen. De industriebond NW noemt de investering van NAK-4 van één miljard gulden "een gok die pas over een aantal jaren winst kan gaan opleveren". DEN HAAG (GPD) - Ruim de helft de Nederlandse bevol king heeft er weinig vertrou wen in dat de ondernemers de extra steun die zij van de re gering krijgen zullen gebrui ken om meer mensen aan het werk te hei-penOngeveer een derde van de ondervraagden heeft een positiever oordeel over de Nederlandse werkge vers. Dat blijkt uit een enquÜ- te die het Bureau Intomart heeft uitgevoerd onder 1100 Nederlanders in opdracht van de KRO-actualiteitenru- briek Brandpunt. De residta- ten van het onderzoek werden gisteravond bekendge maakt. Het Brandpunt-onderzoek is gehouden naar aanleiding van de Miljoenennota en Be stek '81. Aan de 1100 onder vraagden is daarom een serie vragen voorgelegd met een oordeel over het beleid van het kabinet. Ruim de meerder heid van de Nederlanders (twee derde deel) vindt dat- Van Agt en de zijnen moeten blijven zitten. Opmerkelijk is dat 43 procent van de mensen zegt geen vertrouwen in het kabinet-Van Agt te hebben (42 procent wel), maar slechts 28 procent vindt dat het tijd wordt dat de Tweede Kamer het kabinet naar huis stuurt. i hun i Driekwart vdi reid om 1 procent komensgroei in te leveren als in ruil daarvoor 20.000 ar beidsplaatsen kunnen wor den geschapenSlechts 18 pro cent is daar niet toe bereid. Overigens denkt 66 procent van de ondervraagden dat de werkloosheid in Nederland (nu 205.000) in de komende jaren gelijk blijft of erger wordt. Slechts 19 procent voorziet een daling van de werkloosheid .Twee derde van de bevolking vindt dat het slecht gaat met onze economie. Een rde- zegt dat het wel gaat" en slechts 3 procent vindt alles goed gaan Bijna 80 procent van de r vindt dat de overheid meer banen moet scheppen in het onderwijs, de gezondheids zorg en de bejaardenzorg. Iets meer dan de helft van de men sen vindt dat de overheid eer- staangewezene is om de werkloosheid op te heffen via het scheppen van nieuw werk. Veertig procent legt die ver antwoordelijkheid bij het particuliere bedrijfsle- Twee derde van vindt het terecht dat de amb tenarensalarissen 1 procent minder stijgen per jaar dan de andere inkomens, maar een even grote groep vindt het niet juist dat de sociale uitke ringen op een zelfde manier worden beperkt. Hel eigen ri sico in het ziekenfonds en het tientje eigen bijdrage voor ziekenhuisopname worden eveneens door ongeveer twee derde van de mensen afge keurd. Bijna 60 procent van de ondervraagden vindt het niet juist dat het kabinet minder goedkope woningen wil gaan bouwen. De verho ging van de defensie-uitga ven stuit op verzet van 56 pro cent van de mensen (37 pro cent is het eens), maar 80 pro cent vindt het wel terecht dat meer geld wordt uitgegeven voor de politie. Advocaten en artsen leggen opdracht neer AMSTERDAM (GPD) - De vier advocaten en vijf artsen-psychiaters, die de RAF-gevan- genen Wackernagel, Schneider en Folkerts tot nu toe hebben bijgestaan, leggen hun opdracht neer. Ze willen niet langer medeplichtig zijn aan wat zij noemen „de exe cutie op termijn" die op hun cliënten wordt toegepast door de „totale isolatie" van de drie ge vangenen. De gevangenen heb ben gezegd dat zij dit besluit vol ledig respecteren. De negen medische en juridische hulpverleners realiseren zich het ongebruikelijke van de stap. Zij hopen op deze manier een scho keffect teweeg te brengen, dat zou moeten leiden tot mobilisatie van de publieke opinie, iets wat met andere middelen tot nu toe niet is gelukt. Bedenktijd Artsen en advocaten maken zich ui terst bezorgd over de naar hun opvatting bedenkelijke ontwik keling in ons land, waarbij staats secretaris Haars zich volgens hen bedient van verhullende leu gentactiek, en waarbij de rech terlijke en wetgevende macht het hebben moeten laten afweten onder druk van de executieve macht. Zij zeggen dat zoiets in Nederland volstrekt onbekend is, maar in fascistische regimes vaak wordt toegepast. Dat ook de volksvertegenwoordiging op de voortdurende noodsignalen van de artsen en advocaten tot nu toe niet heeft gereageerd, stemt hen tot grote moedeloosheid. Procedures die al aanhangig zijn, zullen na het beëindigen van de rechtsbijstand, niet worden inge trokken. In die zaken zal echter DROOG Vandaag blijft het weer droog met zon nige perioden. Meest zwakke zuidelijke wind. De temperaturen kunnen oplo pen tot achttien graden. Voor morgen wordt weinig verandering verwacht. niet meer worden gepleit. Nieu we procedures zullen niet wor den gestart. Uitsluitend om het mogelijk te blijven maken dat be richten uit de gevangenis onge hinderd de buitenwereld kunnen blijven bereiken, zal een der ad vocaten, mevr. mr. J. Dubois- Brinkmann, schriftelijk bereik baar blijven. De druppel die de emmer voor de vier juristen heeft doen overlo pen is, dat de afdeling Recht spraak van de Raad van State zonder enige vorm van overleg met de advocaten en de gevange nen op verzoek van de staatsse cretaris van justitie heeft bepaald dat de inhoudelijke behandeling van de beroepen in de uitleve ringsprocedures in het Huis van Bewaring inMaastricht zal plaatsvinden. Bij vorige keren is volgens de advo caten gebleken dat het daar on mogelijk is een proces te arrange ren dat aan de eisen van het Ver drag van Rome voldoet. Deze be slissing heeft men beschouwd als een grote nederlaag voor de ad vocatuur. Na grondig beraad zijn de advocaten tot de conclusie ge komen dat zij zichzelf en hun cliënten zouden bedriegen als zij zouden blijven meewerken aan een procedure die alleen dan uit zicht biedt op een voor de gevan genen gunstig resultaat wanneer het grondrecht van een openbaar proces wordt opgeofferd. Inmiddels is de situatie van Wac kernagel en Schneider in Maas tricht en die van Folkerts in Scheveningen na het beëindigen van hun hongerstaking niet veel verbeterd. De uitdrukkelijke belofte dat zij na het beëindigen van hun hongerstaking contact met elkaar zouden mogen heb ben, is niet ingelost, zo zeggen de advocaten en arts. DEN HAAG - Bij de West- duitse ambassade in Den Haag melden zich de laatste dagen weer demonstranten om te pro testeren tegen de zogenaamde Berufsverbote in Bondsre publiek. Deze Berufsverbote houden in dat men van over heidsbanen is uitgesloten als men er naar de zin van de over heid al te linkse sympathiën op na houdt. De toenemende pro testen hebben mede te maken met de belangrijke verkiezingen die morgen in de deelstaten Hes sen en Beieren worden gehou den. De Nederlandse organisatie „Landelijk overleg tegen de Be rufsverbote" heeft gisteren ver geefs geprobeerd een adverten tie geplaatst te krijgen in het Westduitse dagblad Frankfur ter Allgemeine Zeitung"In de advertentie wordt bezorgdheid uitgesproken over de praktijk van de beroepsverboden. De krant voerde als argument van de weigering aan dat de be taling voor de advertentie nog niet was geschied. Volgens het Landelijk overleg is van vooruit betalen echter nooit sprake ge weest. „We krijgen de indruk dat men de advertentie bewust heeft willen ophouden" Men wil nu proberen de adver tentie over twee weken ge plaatst te krijgen. WENEN (AP) - Jaroslav Sabata, één van de drie woordvoerders van de Tsjechoslowaakse men senrechtenbeweging "Charta 77" is opgepakt. Volgens Tsjecho slowaakse zegslieden is de voor malige hoogleraar in de psycho logie in Wenen opgepakt en aan geklaagd wegens "verzet tegen het openbaar gezag". Zijn familie zou ervan op de hoogte zijn gesteld dat hij in Hradec Kralove, in centraal Bohemie, in voorlopige hechtenis zit wegens overtreding van de artikelen 155 en 156 van het Tsjechoslowaakse wetboek van strafrecht, fysiek geweld tegen en belediging van een officiële persoon. Sabata (51) werd afgelopen zondag met twee andere dissidenten, de Leven iets duurder DEN HAAG (ANP) - Het leven van het gemiddeld werknemersge zin is van midden augustus tot midden september 0,7 procent duurder geworden. Een vergelijking van de ontwik keling over de laatste twaalf maanden met die van een jaar daarvoor toont dat de dalende tendens van het tempo van de prijsstijgingen zich nog steeds voortzet, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bere kend. Duurder werden de laatste tijd vooral kleding, schoeisel en benzine, en verse groenten. voormalige journalist Thomas Pctrina en de voormalige psy choloog Jiri Nemec in de buurt van de grens met Polen, waar de derde bijeenkomst van Poolse en Tsjechoslowaakse andersden kenden zou plaatshebben, aan gehouden. Sabata zou daarbij een politieman hebben aangevallen. Volgens Tsjechoslowaakse bron nen in Wenen echter, zijn de twee andere dissidenten in vrijheid gesteld en verklaarden zij later dat Sabata bij een gang naar het toilet door politieagenten was gevolgd en «hevig bloedend te rugkeerde. De voormalige professor aan de universiteit van Brno werd in 1971 tot 6'/ii jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar werd rond Kerstmis 1976 onder een amnes tieregeling vrijgelaten. Door de nieuwe beschuldigingen zal hij automatisch de resterende an derhalf jaar van zijn straf moeten uitzitten. audio hoortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. Leidsch Dagblad Goen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221. CALCUTTA - Dit is de tweede reageerbuisbaby ter wereld die deze week in het Indiase Calcutta werd geboren. De indentileit van hel kind is niet bekend, omdat de ouders dat zo willen. De doktoren die de baby ter wereld brachten maakten gisteren bekend dat ze andere technieken en methodes hebben gebruikt dan in Engeland, waar op 25 juli van dit jaar de eerste reageerbu isbaby ter wereld kwam.Heteitje operatie, maar via de vagina verwijderd i dagen lang in diepvries gehouden voordat het in de baarmoeder geplant. Volgens gynaecoloog dr. Bhattacharya maken moe erd Dringende oproep aan partijen in Libanon 36 PAGINA'S Het levenspad van Ramses Shaffy heeft totnutoe een chaotische baan gevolgd. De levensfilosofie van deze gril lige kunstenaar verklaart veel: "Ik laat de dingen ge beuren. Alles overkomt me, dus reageer ik op wat me overkomt. Ik ben nooit ge programmeerd geweest, ik reageer maar. Ik heb heus wel hersens hoor, maar ik kan niet rationeel leven. Be staat niet". PAGINA 21 Uittocht Antillianen naar Nederland PAGINA 7 Moskou steunt Syrië in ver zet tegen vredespolitiek van Egypte PAGINA 9 De klassejustitie tiert nog welig in Spanje PAGINA 23 Ondernemingsraad is nu eindelijk zelfstandiger PAGINA 25 Al het verbodene mag in Sa- oedi-Arabie als het maar verborgen blijft PAGINA 27 Zwarte vakjes van de kruiswoordpuzzel van deze week tellen en briefjes van honderd winnen. Dat is van daag de extra mogelijkheid die door middel van dc pe- riodeprijzen wordt geboden in onze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting "Het Ge handicapte Kind". Hoe dit allemaal in z'n werk gaat wordt op de puzzelpagina (31) onthuld. Onder de goede oplossingen van het kruiswoordraadsel en de rebus wordt weer een uitgebreid prijzenpakket verloot met onder meer een bijzonder fraaiWegdwood- Met de opbrengst van puzzel 3 van ruim 137 duizend gulden is de stand gekomen op 407.000,- De oplossing van kruiswoor draadsel 3 luidde: "Of u wel of niet wint, u helpt een kind". De rebus was: "Met uw hulp kunnen zij veel". 99 Zondag Zon op 6.52 uui Maan op 13.27 i uur. Hoog water 19.12 uur, laag v Maandag Zon op 6.53 ui maan op 14.19 Hoog i 20.15 uur, laag water 3.23 i zon onder 18.03 uur. ir maan onder 22.38 e Katwijk 6.52 uur en r zon onder 18.00 uur, iur maan onder 23.33 te Katwijk 7.47 uur en NEW YORK BEIROET (Reuter, AP, GPD) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vannacht eenstemmig een resolutie aangenomen waarin de in Libanon strijdende partijen wordt verzocht onmiddellijk de wapens neer te leggen en "nauwgezet een ogenblik kelijk bestand in acht te nemen". Voorts wordt op die partijen een dringend beroep gedaan om "eenheden van het internationale Rode Kruis in het gebied toe te laten om de gewonden af te voe ren en andere humanitaire hulp te verlenen" De vergadering van de Veiligheids- siechts enkele minu ten. De raad was in spoedzitting bijeengekomen op verzoek van president Carter van de Verenig de Staten. Over de tekst van de resolutie was voor het begin van de korte zitting door de vijftien leden van de Veiligheidsraad al overeenstemming bereikt. Over de resolutie hadden Amerika en Koeweit met overige raadsleden - waaronder de Rusland - en be langhebbende niet-Veiligheids- raadsleden (zoals Syrië) onder handeld. De Amerikaanse minister Vance van buitenlandse zaken zei na afloop van de drie minuten Vei ligheidsraad te geloven in het succes van de oproep. Maar in middels gaat de verbeten strijd in .Libanon onverminderd voort. In het westen van Beiroet werden zowel de Amerikaanse als de Westduitse ambassade door mor tiergranaten getroffen. Bij de amoassade van de verenigde Staten werden gisteren twaalf personen gewond toen een 120 mm-granaat vlak voor het ge bouw ontplofte. De ambassade van Oostenrijk werd voor de derde dag door mortier granaten getroffen. Er vielen geen slachtoffers. En dat alles ondanks de dringende interna tionale oproepen om het vuren te staken. In Brussel hebben gisteren dertig Libanezen de Libanese ambas sade bezet uit protest tegen de gebeurtenissen in hun land. De bezetting - georganiseerd door "het front der Libanezen" - zal duren "totdat de soevereiniteit van Libanon is hersteld". De be togers riepen op tot protesten te gen de ambassades van Frankrijk en Amerika, de landen die vol gens het front gedeeltelijk ver antwoordelijk zijn voor "de vol kerenmoord die momenteel in Libanon wordt bedreven". In Washington wordt inmiddels druk overleg gepleegd over de si tuatie in en rondom Libanon. Men vreest dat die catastrofale gevolgen kan hebben voor de overeenkomst van Camp David. Carter heeft gisteren over de cri sis in Libanon contact gehad met de Russische leider Brezjnjew en president Giscard d'Estaing van Frankrijk. De Verenigde Staten steunen een Frans plan dat onder meer voorstelt het geregelde Li banese leger tussen de beide strijdende partijen te plaatsen en bepaalde Syrische eenheden van de voornaamste brandhaarden terug te trekken. Intussen heeft premier Salim Al- Hoss van Libanon kritiek gele verd op internationale pogingen om het bloedige conflict te rege len. Volgens hem kan de kwestie alleen worden opgelost op grond van wat de Libanezen zelf willen. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS abonnee noter de krant gratis Gironr. Hokje aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1