Actie tegen hunr en gebrek aan inspraak in Rosenburch mm> Bovag: deel plezier vaartuigen is niet veilig genoeg Kanton rechter moet nu uitspraak doen Antiekmarkt verhuist van naar „Sanders" 00K EEN AVONDBIJEENKOMST VOOR JONG EN OUD! DESARBRE Subsidie voor speel-o-theek? VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 LEIDEN - De Leidse kantonrechter mr. De Koning zal zich binnenkort gaan buigen over een geschil tussen enkele bewoners van Rosenburch en het stichtingsbe stuur van dit woonoord voor bejaarden. De bewoners voeren, samen met burgerraadsman Frits Quadekker en fractieassistent Frits van Oosten van de PPR al een tijdlang actie tegen de hoge huren en het gebrek aan inspraak in Rosenburch. Zo werden huren annex servicekosten in anderhalfjaar tijd met pakweg honderd gulden per maand verhoogd en mo gen de bewoners geen zitting hebben in het bestuur van "De Adelaar", de stichting die het beheer van Rosenburch in handen heeft. De zaak werd nu bijna een jaar ge leden aangezwengeld door een bewoner, die had uitgerekend dat de bewoners 128.000 gulden te veel aan huur hadden betaald. Op de brief met die mededeling, die hij het bestuur schreef, werd niet serieus ingegaan. De burger raadsman werd daar zo gebelgd over dat hij de zaak aankaartte bij de huuradviescommissie. Onlangs deed de commissie een uitspraak over het eerste deel van de strijd. Ze vond de huren, die voor het oudere en het nieuwste deel van Rosenburch respectie velijk 709 en 713 gulden bedra gen, te hoog. De commissie vond een huur van 480 en 626 gulden inclusief servicekosten aan vaardbaar. Het stichtingsbestuur legde de uitspraak van het advi serende orgaan naast zich neer met het gevolg dat de bewoners de formele kant werden opge dreven om ten slotte bij de kan tonrechter te belanden. Gerommel Door het gerommel van slecht bij kas gezeten bouwondernemin gen bracht de bouw van Rosen burch heel wat extra kosten met zich mee. Kosten die nu verhaald ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 moeten worden op de bewoners. Zo was het J. van Rhijn die met plannen bij de gemeente voor de bouw van een zelfstandige be jaardenflat aanklopte. Hij kwam uit het bouwbedrijf Gebr. Van Rhijn, dat door gebrek aan finan ciën in Noorlander opging. Later diende D. van Rhijn (een broer van J.) zich aan. Hij wierp zich op als beheerder, planontwikkelaar, bouwdirecteur en exploitant van Rosenburch en was een tijdland voorzitter van de beheersstich ting. De huren van fase twee - Rosen burch werd in twee gedeelten ge bouwd - kwamen ook wat hoger te liggen doordat de overheid voor het tweede deel minder sub sidie kon uittrekken. "Betaalde service" noemen de be woners voorzieningen als een wasserette, telefoon, recreatie- en parkeerruimte. Voorzieningen die bij particulier gebruik ervan betaald moeten worden maar ook in de servicekosten worden doorberekend. De stichting voert drie huuronderdelen aan: "kale' geen exploitatietekort, maar de huren zijn nu al krap aan" Geen gesprek De bewoners die de zaak aan het rollen brachten zijn geenszins uit op een faillissement van de stich ting. Frits Quadekker: "We heb ben het bestuur aangeboden sa men de problemen te bepraten Het bestuur vond een gesprek niet nodig. Eén van de bewoners doet trouwens al jarenlang ver geefs moeite om het bestuur te spreken te krijgen" De kwestie-Rosenburch wordt nu ook in de gemeenteraad aange sneden. Het PPR-raadslid Lau rens Beijen stelde vragen aan B en W over de gang van zaken in Rosenburch. Zo rekende Van Oosten uit dat als de kantonrech ter de bewoners (en dus de huur adviescommissie) in het gelijk stelt, de stichting jaarlijks zo'n drie ton minder aan huurop brengst ontvangt. Hij vraagt zich af of huurverlaging tot een finan cieel debacle van de stichting zou kunnen leiden. Volgens voorzitter Bogaard is dat inderdaad het geval. Beijen vraagt B en W ook hoe het komt dat de gemeente (die voor 12 miljoen garanties aan de stich- zelf en benoemt het bestuur van de stichting de leden slechts for meel. Niet in bestuur Ook zijn de bewoners die de zaak aan het rollen brachten, erover gebelgd dat zij geen afgevaardig de in het bestuur hebben. Op vra gen van die strekking zei de voor zitter van "De Adelaar", destijds mevrouw Heyboer, dat "de ver antwoordelijkheid voor de be jaarden veel te zwaar" zou wor den. In de statuten van Rosenburch ting heeft verstrekt) niet gesig- L™EN - De Leidse anttókmarirt naleerd heeft dat de financiële verslagen van "De Adelaar' nietszeggend zijn. huur, servicekosten (gas, water etc.) en de "overige" kosten (was- Van Oosten c.q. Beijen schrijft serette, telefoon). 1 Het zijn laatstgenoemde kosten die de pan uit rijzen. Het bestuur kon (nog) niet verduidelijken waar- twee jaar weer verhuizen de Pieterskerk naar een deel de voormalige zeepfabriek Sanders aan het Levendaal. Het stuurde wel specificaties rond, maar die wekten alleen maar meer verwarring omdat het be stuur daarop jongleerde met be grippen als kale huur, service- en overige kosten. Volgens stich tingsvoorzitter Bogaard kunnen de huren niet lager. "Vergeet niet dat de investeringen er ook via de huur uit moeten komen. Er is nog der dat de'gemeente de vingei De zaterdagse antiekmarkt dieper in de (beleids)pap van Ro- senburch moet steken en ervoor moet zorgen dat de bewoners meer inspraak krijgen. Het gebrek aan inspraak is de rode draad" die door de procedure heen loopt. Er is een bewoners commissie, maar volgens de be woners wordt die grotendeels door het stichtingsbestuur sa mengesteld. Volgens de voorzit ters Bogaard en Broers, resp. van "De Adelaar" en de bewoners- kiezen de bewoners ADVERTENTIE M.m.v. Henk Binnendijk, Theo Dikkes, Greetje Kers bergen en massale koor- en samenzang o.l.v. Jan van den Driest met aan het orgel Pieter Stolk. GROENOORDHAL, aanvang 19.30 uur Toegang vrij. jaar geleden begonnen Burcht. Na een brand werd de markt verplaatst naar de Pieters kerk waar men ondanks de res tauratiewerkzaamheden twee jaar en twee weken onderdak heeft gevonden. De restauratie werkzaamheden zijn nu zo ver gevorderd dat de vloer eruit moet. Dus moeten de standhou ders hun biezen weer pakken. Op 14 oktober wordt de laatste markt gehouden. De organisator van deze antiek markt heeft pas op het laatste moment beslag kunnen leggen op een deel van het voormalige fabriekscomplex van Sanders en Co. op het Levendaal. Er wordt nu hard gewerkt om het beschik bare deel van de fabriek "be woonbaar" te maken. De ge meente Leiden, de Leidse brandweer en Energiebedrijf Rijnland geven hun volledige medewerking opdat de poorten op zaterdag 21 oktober om 10 uur 's morgens open kunnen. Overigens zal de voormalige zeep fabriek ook slechts een tijdelijke behuizing zijn voor de Leidse an tiekmarkt. De eigenaar van het bedrijfspand, bouwmaatschappij Bakker uit Nieuw Vennep heeft plannen om op de plaats van de fabriek woningen te bouwen. De gemeente geeft de voorkeur aan een parkeergarage. Beide plan nen zijn echter nog zeer voorlo pig- Oud-Leiden Werkgemeenschap "de Ratel" houdt op zondagochtend een bijeenkomst in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33 in Leiden. Op de bijeenkomst die om half elf 's ochtends begint zal de beken de Leidse filmer Herman Kleibrink zijn film "Filmbrief over Oud-Leiden" vertonen. De toegangsprijs bedragt f 1.75. Plantenleven In het kader van het winterle- zingenrprogramma van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie wordt op 17 ok tober een lezing gehouden door dr. H.J.W.G. Schalke. De titel van zijn lezing luidt "Drieënhalf jaar plantenle ven". De lezing wordt gehou den in de filmzaal van het museum aan de Hooglandse Kerkgracht 19 en duurt van 20 tot ongeveer 22 uur. Toe gangskaarten kan men gratis schriftelijk aanvragen bij de educatieve dienst van het mu- Ikebana De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde houdt op woensdag 18 oktober een bijeenkomst in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. De avond staat in het teken van de Ja panse bloemschikkunst, ook wel Ikebana genoemd. Een demonstratie van Ikebana zal worden verzorgd door me vrouw L.B.de Regt-Engelblik uit Leiden. De bijeenkomst begint om acht uur - Pieterswijk De vereniging voor Pieters- en Academiewijk houdt op maandag 9 oktober een alge mene ledenvergadering in het Rehoboth-gebouw aan het Rapenburg 10. Op de verga dering zullen naast huishou delijke punten ook zaken aan de orde komen die te maken hebben met de bouw van de studentenflat aan de Kaiser- straat en de stand van zaken ten aanzien van de Lange- brug. De vergadering begint om acht uur. Ankerpark Op de plaats waar vroeger de ankerfabriek van de Grofs mederij heeft gestaan - het terrein gelegen aan de over zijde van de Zijlsingel - wordt op het ogenblik een nieuw stadspark aangelegd. Daar bij wordt ingespeeld op de his torische situatie dat Leiden vroeger stadwallen bezat. Het Leicls college heeft inmiddels besloten om het recreatiege bied de naam Ankerpark te geven. Filmhuis In het Leids Filmhuis va Vrijetijdscentrum aar Breestraat 66 wordt avond de film "Het Zaragossa Manuscript" vertoond. De voorstelling begint om 9 uur 's avonds en de entreeprijs be draagt vier gulden. Contactavond NVSH In het NVSH-trefcentrum, Nieuwe Rijn 20A, wordt a.s. zaterdagavond de maande lijkse contactavond voor (echt)paren gehouden in de vorm van de man-vrouw rela tie. Hierbij wordt gedacht aan NVSH-leden en introducé's vanaf 25 jaar, die in gezamen lijk overleg kunnen besluiten in welke vorm ze de avond opgebouwd willen zien. Aan vang 21.30 uur. Abortus De Vrouwenbond N.V.V. afde ling Leiden organiseert maandag 9 oktober een le denbijeenkomst waar de film "Abortus doe je niet zo maar" vertoond zal worden. De film wordt gevolgd door een dis cussie over dit onderwerp. Iedereen is welkom. Aanvang 20.00 uur, Pieterskerkgracht 11. het 156 wooneenheden tellende staat dat driekwart van het stich tingsbestuur uit de kerkeraad van de christelijk gereformeerde kerk gekozen moet worden. Eén- kwart mag uit buitenstaanders bestaan, maar niet uit bewoners van Rosenburch, zo melden de onwrikbare statuten. Sommige Rosenburch-bewoners willen met de actie niets te maken hebben omdat ze hun huurver hogingen toch wel vergoed krij gen door huursubsidie of bij stand. Frits Quadekker en con sorten denken daar heel anders over. "Te zeggen dat de overheid wel betaalt is een mentaliteit die me niet aanstaat. Bovendien zijn met die regelingen lang niet alle gestegen kosten op te vangen" Waspoeder In een interview met het LD zei be heerder D. van Rhijn een paar jaar geleden: "Financiële problemen hoeven er voor de bewoners niet te bestaan. Voor iedereen vinden we wel een op lossing. Hetzij via de huursubsi die, hetzij via de bijstand". Nu wil de beheerder wel kwijt dat de kale huur extra laag is in verhou ding tot de overige kosten omdat de objectsubsidie van het rijk zo hoog is. Dat bewoners voorzie ningen als een wasserette apart moeten betalen acht hij een logi sche zaak omdat niet iedereen van die voorziening gebruik maakt. "En voor die paar gulden krijgen ze ook nog waspoeder". De bewoner die destijds het bal letje aan het rollen bracht heeft het er intussen niet makkelijker op gekregen. Hem is te verstaan gegeven dat hij maar beter naar andere woonruimte kan omzien. En dat terwijl hij alleen maar gebruik maakte van het recht dat iedere huurder toekomt: het vragen van een advies aan de huuradviescommissie. MIEP DE GRAAFF Een heel groot deel van de ple ziervaartuigen in Nederland is niet helemaal veilig. Dat is de stellige overtuiging van de Bovag. Dat blijkt niet in de eerste plaats uit het aantal ongeluk ken op het water al vliegt er wel een een boot in brand, maar dat gebeurt nog geen tien keer per jaar. Meer dan genoeg natuurlijk, maar aangezien er in ons land zo'n 150.000 plezierboten zijn (de kleine zoals kano's niet mee gerekend), niet zo veel. Het onveilige blijkt echter wèl uit de veiligheidsinspecties van de Bovag. Vorig jaar werd een proefactie gedaan met gratis inspectie. Van de 35 geïnspecteerde schepen waren er maar drie helemaal veilig. Reden voor de Bovag om een systeem op te zetten waardoor een vijftigtal direc tie- en personeelsleden van watersportbedrijven een spe ciale cursus kon volgen bij de vakopleiding voor het auto- mobiel-, motorrijwielen- en aanverwante bedrijf in Voor schoten. Op basis daarvan hebben nu 35 bedrijven een vergunning gekregen van de Bovag om veiligheidsinspec ties te verrichtenIn novem ber begint weer zo'n cursus, waarvoor de belangstelling nu al groot is. Het is ook de bedoeling twee maal per jaar een gratis in spectiedag in te stellen. Dit jaar was die er al eenmaal en wel zaterdag jongstleden. Veertien bedrijven over het hele land verspreid deden er- De heer Boon van de Bovag ver telt wat de resultaten zijn: "De opkomst viel erg tegen. We hebben maar 61 schepen ge had. Maar ja, wat wil je met windkracht 8)9 en een storm- waar schuwing .Ik heb nu van acht bedrijven de afschriften van de veiligheidsinspectie rapporten. Dat zijn vijftig schepen. En daaruit blijkt weer hetzelfde als vorig jaar, slechts vijf schepen waren he lemaal veilig. De mankemen ten zitten hem vooral in de gasinstallaties, komfoortjes die niet thermisch beveiligd zijn, gasleidingen waarin haarscheurtjes zitten of ze hebben gewoon een rubber slangetje ïnplaats van een canvasslang" "Verder mankeert er nog al wat aan de reddingsmiddelen. Ze zijn niet voldoende aanwezig. Óf de datum waarop ze gecon troleerd moeten worden is al verre overschreden, zoals van vlotten en brandblussers. Die moeten, meestal elk jaar ge controleerd wordenVelen hebben ook geen lenspomp aan boord. Dat is een pomp waarmee je het water uit de boot kunt pompen als er een golf overgeslagen is. Nou is dat in binnenwateren niet di rect nodig, maar als je op de Friese meren gaat varen is hij toch wel onontbeerlijk". "In tegenstelling tot de proefac tie van vorig jaar zijn er dit jaar weinig gebreken aan de motor en slordige machine kamers geconstateerd"De heer Boon vindt dat iedere bootbezitter zijn vaartuig één keer per jaar zou moeten laten inspecterenDat kan natuur lijk altijd, maar dan kost het geld. De gratis inspectiedag werkt wel, zegt hij, want er waren er dit jaar die vorig jaar ook geweest zijn. In onze regio kon men terecht bij Kamsteeg Watersport in Voorschoten. Door de ongun stige ligging van het bedrijf, in verband met het slechte weer, zijn er zaterdag maar twee boten geweest. Daaruit kan dus geen conclusie wor den getrokken voor de boten in Leiden en omstreken .Bij de inspectie vorig jaar kon die conclusie wel worden getrok ken: het is hier niet slechter of beter dan elders in het land is bij Riël een begrip van inspirerende mode. Samengesteld voor de jonge, zowel als voor de iets veeleisender vrouw met de zeer goed verzorgde garderobe. De nacht is een onophoudelijk landschap van perzische arabesken. De herfst en winter collectie is voltooid als een droom. Een wervelend decor van dessins en kleurschakeringen. Ingetogen, dan weer uitbundig en geraffineerd. Voor middagjaponnen, voor uw romantisch intiem diner, een haute couture droom van Desarbre, die werkelijkheid werd. t LEONARD Laat de herfst vibreren en de winter weerschijnen in haar magisch feest van kleuren, van goud tot diep pauwblauw. Voor uw cocktail, middag ot avond garderobe. Wijds sieren deze japonnen het licht De tijd staat even stil. Léonard een naam, een begrip. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 LEIDEN - De onderwijs-commis- sie van de gemeente is van me ning dat de speel-o-theek Pinok- kio een subsidie moet krijgen. Verder wil men onderzocht zien of de huurprijs (3.750 gulden per jaar) die Pinokkio betaalt voor de kelder in de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan, niet te hoog Verscheidene commissieleden lie ten gisteravond positieve gelui den horen over het werk van Pi nokkio. Met nam Passchier (PS), Van Donge (PvdA), Hoekema (D'66) en Hoeven (CON) spraken zich uit vóór subsidie. Henriëtte van Dongen: "Pinokkio heeft ge toond dat het prima werkt". De spel-o-theek heeft om ruim 6.000 gulden gevraagd. Beijen (PPR) vroeg zich af waarom Pinokkio zo'n hoge huurprijs moet betalen aan de Stichting Katholiek On derwijs. Deze stichting heeft voor de kelder - waarin geen zonlicht kan doordringen - de huurprijs gevraagd die normaal ook voor de verhuur van een klaslokaal wordt berekend. Ook andere commissieleden spraken hun verwondering uit over deze "pure winst" voor de Stichting Katho liek Onderwijs. Een vertegenwoordigster van Pi nokkio, die bij de commissiever gadering aanwezig was, had minder problemen met de huur prijs. Zij wees erop dat de speel-o- theek de school overlast bezorgt doordat overdag ouders en kin deren door de schoolgang lopen om in de kelder te komen. Wet houder Tesselaar (PvdA) wilde geen oordeel geven over de huurprijs. Wel zegde hij toe om aan het verzoek van de commis sie te zullen voldoen en over de huurprijs te gaan praten met het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs. DEALER VAN O.A. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zoemenleen 22 - Lelden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3