Regerings partijen verdeeld weer 'Vervolgingsbeleid moet anders' VAN DER WIEL PvdA: meer bouwen in sociale sector Nu over welzijnswerk Ex-scholier schiet rector in schouder Van Agt komt tegemoet aan kritiek Vondeling Uit in de Randstad Onderzoek tegen lid Haagse parketpolitie DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Gemeenten dienen in het vervolg geen verschil meer te maken tussen welzijnsorganisa ties van de overheid en de reeds lang bestaande particu liere instellingen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dat beide groepen door de gemeentelijke overheid op gelijke wijze behandeld moeten worden. Dit is nodig, aldus VVD en PvdA, om de burger meer te kunnen betrekken bij het welzijnswerk. Het CDA vindt dat de voorkeur moet uitgaan naar de particuliere or ganisaties. Serieuzer aanpak oorlogsmisdadigers gevraagd Woning van Rotterdamse burgemeester vol krekels ROTTERDAM (GPD) - De Lande lijke Organisatie Bijstandtrek kers (LOB) heeft de tien bijbelse plagen over de hoofden van de Rotterdamse stadsbestuurders afgeroepen. In de huizen van burgemeester Van der Louw en diverse wethouders krioelen in middels vele honderden krekels die waarschijnlijk eerder deze week op slinkse wijze naar bin nen zijn gevoerd. De vlijtige springers werden gevolgd door zakken havermout, opdat ze niet zouden verhongeren. De LOB kwam tot deze actie omdat zij vindt dat de gemeente Rotter dam de toezeggingen niet is na gekomen die wethouder Van der Pols in zijn functie van loco-bur gemeester had gedaan tijdens de bezetting van de Euromast door de bijstandtrekkers op 13 sep tember. Van der Pols verklaarde toen alles in het werk te zullen stellen om het overleg te openen over een betere jongerenopvang, de huisvesting van ernstige kre- peergevallen en de mogelijkheid voor bijstandtrekkers om inzage in hun eigen dossier te krij gen. Het college van B en W zag bij nader inzien geen heil in het afgedwon gen overleg. Enerzijds omdat het vindt dat de betreffende punten al voldoende aandacht krijgen en anderzijds omdat het de LOB niet representatief acht voor de bij standtrekkers. Men beschouwt de LOB als een kleine groep re calcitrante actievoerders, belust op publiciteit. De actie met het ongedierte heeft grote beroering in de getroffen gezinnen teweeg gebracht. Van der Louw heeft te kennen gege ven minder dan ooit geneigd te zijn een gesprek met de LOB aan te gaan. Het wachten is nu op de volgende plaag. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De Haagse officier van justitie, mr. C. van Steenderen, heeft gis teren een gerechtelijk vooron derzoek gevorderd tegen een lid van de Haagse parketgroep van de rijkspolitie. Deze was met een aantal collega's op 13 september belast met het vervoer van zeven uitgewezen Iraanse studenten naar West-Duitsland. Daarbij zou de politieman de Iranezen heb ben mishandeld met onder meer een gummiknuppel. Eén van hen diende een klacht tegen de rijks politieman in, vergezeld van een doktersattest, waaruit bleek dat Ook het kabinet sluit zich bij deze christen-democratische visie aan. Bij het gisteren gehouden debat over de hervormingen van het welzijnswerk, wees staatsse cretaris mevrouw Kraaijeveld moties op dit punt van de beide partijen van de hand. In een po ging de liberale fractie tot andere gedachten te brengen, wees zij zelfs op de afspraak in het regeer akkoord, zoals dat is opgesteld tussen WD en CDA. De li berale woordvoerder Hermans bleek na afloop van het debat echter niet bijzonder onder de indruk van de argumenten van mevrouw Kraaijeveld. Mevrouw Kracijeveld liet de Kamer weten zich nog te zullen beraden over haar volgende stappen, wanneer èèn van de moties wordt aange nomen. Dit betekent dat zij be reid lijkt te zijn de motie naast zich neer te leggen. Directe stem WD en PvdA stemmen voorts overeen in hun streven naar meer democratisering van het wel zijnswerk. Beide partijen willen dat alle betrokkenen op een of andere manier direct een stem in het beleid van hun organisatie moeten krijgen. Dit moet echter niet leiden tot overheersing van èèn groep over de instelling, al dus de socialist Meijer Ook deze moties werden door me vrouw Kraaijeveld afgewezen Zij verwees hierbij naar een rap port waarin het gehele probleem van de democratisering wordt onderzocht. Ook zegde zij toe op zo kort mogelijke termijn met een regeling voor het welzijnswerk te zullen komen. Het ziet ernaar uit dat de WD zich op dit punt wel hij bij de gebeurtenis een be schadigde nekwervel had opge lopen. Voordat deze klacht werd inge diend had de rijksrecherche al een onderzoek naar de gang van zaken op de 13de september in gesteld. Morgen zal derechter-commissaris in Den Haag de Iranezen horen als getuigen in het vooronder zoek tegen de politieman. Het vrijgeleide dat de studenten van justitie hebben gekregen om hun protest te kunnen meemaken, zal daartoe worden verlengd. DEN HAAG (GPD) - Eind volgen de week zal minister De Ruiter (justitie) de Kamer een nota aan bieden over het vervolgings- en opsporingsbeleid ten aanzien van oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten. De nota zal wor den besproken tijdens de behan deling van de justitiebegroting, over 14 dagen. De minister heeft gistermiddag met de vaste ka mercommissie voor justitie over de nota - die in concept al klaar is - gepraat. Na afloop van dit over leg weigerde de minister mede delingen over de inhoud te doen. De commissie heeft in de discussie van gisteren benadrukt dat een herstel van het vertrouwen in het Volgens het voorstel moet vanaf 1 januari 1979 een groot aantal ta ken op het gebied van het welzijn een zaak van de gemeenten wor den. Het is de bedoeling dat het ministerie van CRM dan èèn keer in de vier jaar van elke gemeente een welzijnsplan krijgt, waarin de grote lijnen van het beleid voor de komende periode worden uit eengezet. Daarna moet er elk jaar door de gemeenteraad aan de hand van dit plan een programma worden vastgesteld. Hierin staat omschreven welke organisaties een subsidie krijgen, hoeveel dit zal zijn en wat zij met het geld moeten doen. Bij dit alles gaat het verder om het terugdringen van het percentage beroepswerkers, zodat meer ge daan gaat worden door vrijwilli gers. Uitgezonderd van de rege ling zijn schoolbegeleidingsdien sten, omroepen en gereglemen teerde sport. Voor het maat schappelijk werk komt een apar te regeling. Plan van D'66 levert 13.000 arbeids plaatsen op DEN HAAG (GPD) - Het alterna tieve bezuinigingsplan van D'66 zal in 1982 leiden tot een daling van de werkloosheid met 13.000 Tot deze conclusie komt het Cen traal Plan Bureau (CPB), dat op verzoek van de Democraten heeft nagegaan welke gevolgen een eventuele aftopping van de prijs compensatie voor inkomens bo ven 40.000 gulden zal hebben Een aftopping vanaf inkomens van 50.000 gulden zou leiden tot een daling van de werkloosheid met 8000. D'66 kwam vorige week met het plan om inkomens vanaf 40.000 a 50.000 gulden minder prijscom pensatie te geven. Dit voorstel is inmiddels in iets gewijzigde vorm door de PvdA overgeno men^ zoals bleek uit een alterna tief bezuinigingsplan van Den Uyl. Voorts steunt D'66 de invoe ring van de 35-urige werkweek als middel om meer mensen bij de overheid en in bepaalde delen van de dienstensector werk te be zorgen. Volgens de berekeningen van het CPB zou de aftopping van de prijscompensatie vanaf 40.000 gulden leiden tot een daling met 1,7 procent van inkomens van 60.000 gulden. Mensen met een inkomen van 120.000 gulden zouden er per jaar 1,8 procent op achteruit gaan. beleid van groot belang wordt geacht. Volgens commissie voorzitter Geurtsen is de laatste weken gebleken dat er nogal wat scepsis is ten aanzien van de voortvarendheid van de justitie- bewindslieden in het verleden. Geurtsen zei dat wel is gebleken DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat er volgend jaar 113.000 huizen wor den gebouwd. Dat is ruim 5000 meer dan het bouw programma van het kabi net-Van Agt aangeeft. De socialisten vinden dat daarbij de nadruk moet worden gelegd op de bouw van huizen in de sociale sector (woningwetwonin gen en premiewoningen) In het alternatieve wo ningbouwprogramma dat PvdA gistermiddag be kendmaakte staan voor 1979 27.000 woningwet woningen en 46.000 pre miekoopwoningen. Het kabinet-Van Agt heeft 21.500 woningwetwonin gen en 39.300 premie koopwoningen gepro grammeerd. De socialisten willen de bouw in de vrije sector terugdringen. Het kabinet-Van Agt gaat volgend jaar uit van 30.000 huizen in deze sector, terwijl de PvdA 23.000 voldoende vindt. De PvdA noemt het onaanvaardbaar dat mensen die op de sociale woningbouw zijn aangewezen nu als eerste het slachtoffer worden van de bezui nigingen. Het kabinet-Van Agt zegt dat er momenteel voldoende huurhui zen zijn en stimuleert de bouw in DEN HAAG - Minister-president Van Agt zal voorstellen doen die ertoe moeten leiden dat initia tiefwetsontwerpen van de zijde van de Tweede Kamer eerder worden uitgevoerd. Van Agt rea geert daarmee op kritiek van ka mervoorzitter Vondeling, die de regering had verweten dat zij zich weinig gelegen laat liggen aan wetsontwerpen die niet door haarzelf, maar door kamerleden zijn ingediend. Vondeling gaf in een toespraak bij het begin van het parlementaire jaar twee voorbeelden van wets ontwerpen die zijn aanvaard, maar nog altijd niet tot uitvoering zijn gebracht, omdat de regering daarover geen beslissing heeft genomen. Het betrof een wet die cassatie mogelijk maakt bij von nissen van het Hoog militair Ge rechtshof en het wetsontwerp op dat in elk geval sommige kamer leden menen dat het vervol gingsbeleid heeft gefaald. Hij verwees daarbij naar de kritische kamervragen die zijn gesteld door het PvdA-Kamerlid me vrouw Haas-Berger. De Ruiter wilde niet ingaan op de twijfel die sector derhalve niet. Met het opvoeren van de bouwprogram ma's voor koopwoningen in de prijsklasse van rond de 200.000 hoopt de regering te bewerkstel ligen dat veel mensen, die nu in een huurhuis zitten, naar een koopwoning vertrekken. De PvdA gelooft niet in de resultaten van deze doorstromingsfilosofie. De socialisten vrezen dat het dan nog tientallen jaren zal duren eer de vele woningzoekenden aan een huis kunnen worden gehol pen. In totaal zullen volgens het Pvd A-program ma tot en met 1981 17.500 huizen meer moeten worden gebouwd dan het kabi net-Van Agt wil. De Partij van de Arbeid is tegen het verhogen van de overdrachtsbe lasting van 5 naar 6 procent, om dat de eigen-woningbezitter bij een laag inkomen hierdoor wordt gedupeerd. De socialisten voelen meer voor het verhogen van het huurwaardeforfait, dat is het be drag dat de eigen-woningbezitter bij zijn inkomen moet optellen bij de aangifte van de inkomstenbe lasting. Huurverhoging Tijdens de presentatie van het al ternatieve PvdA-bouwpro- gramma zei een van de opstellers van het program, de oud-staats secretaris van volkshuisvesting Marcel van Dam, dat de regering in de bouwbegroting voor dc komende jaren nog steeds uitgaat van een jaarlijkse huurverhoging van 7 procent. Gezien de kosten stijgingen in de bouw zou voor komend jaar een huurverhoging de periodieke autokeuring. Het eerste voorstel is medio 1977 door Tweede en Eerste Kamer aangenomen, het tweede eind vo rig jaar. Sindsdien is niets merk baars gebeurd, zo constateerde Vondeling twee weken geleden, en hij voegde daaraan toe deze handelwijze van de regering niet behoorlijk te vinden. Van Agt heeft zich deze kritiek van de kamervoorzitter aangetrokken en meldt in een brief aan Vonde ling zich te zullen beraden over voorstellen om de procedure van initiatiefwetgeving, voor zover het de afhandeling door de rege ring betreft, te verbeteren. Hij denkt daarbij aan een eerdere af stemming op elkaar van het werk van de initiatiefnemers, de be handeling in* de kamers en de standpuntbepaling door de rege ring. vanuit de Kamer. Het gaat om het beleid van vele ministers, zei hij. Hij voelde zich niet geroepen om daarover kwalificaties uit te spreken. De commissie heeft verder bij de minister aangedrongen op de ra tificatie door de Nederlandse re- van 5 procent toereikend zijn. Van Dam: „Aanpassing van het jaarlijkse huurverhogingsper centage van 7 naar 5 procent le vert een tekort van 200 miljoen gulden op. De meerjarenramin gen van de regering zullen der halve zo snel mogelijk moeten worden aangepast". De samenstellers van het alterna tieve Pvd A-bouwprogramma, Marcel van Dam en Hans Kom brink, zeggen aan het slot van hun 80 pagina's tellend pro gramma: ..Het kan geen kwestie van geld zijn om onze voorstellen af te wijzen. Waar het uitsluitend op aan komt is of de politieke wil aanwezig is om een aantal men sen, die gezien hun inkomenspo sitie toch al bevoorrecht zijn, en kelejaren te laten wachten op het bouwen van die mooie bungalow, ten behoeve van hen die nog op hun eerste behoorlijke woning zitten te wachten" gering van het Verdrag van Straatsburg. In het verdrag is op genomen dat oorlogsmisdrijven uit de periode'40-'45 en misdrij ven tegen de mensheid niet kun nen verjaren. De Ruiter heeft eerder in antwoord op kamervra gen gesteld dat een ratificatie door Nederland niet noodzake lijk is omdat de wetgeving van ons land al is aangepast en in het niet-verjaren voorziet. Maar de commissie heeft volgens Geurt sen benadrukt dat Nederland niet het risico mag lopen getrof fen te worden door het verwijt dat het verdrag niet van kracht kan worden omdat er te weinig hand tekeningen onder staan. MAASTRICHT (GPD) - Een 17-ja- rige oud-leerling van het Henric van Veldeke-college in Maas tricht heeft gistermorgen in het gebouw van deze school de rec tor, drs. C. Meyer, met een pistool in de rechterschouder geschoten. De rector werd door de kogel ge troffen tijdens een worsteling met de gewapende ex-havoscho lier waarbij verscheidene scho ten werden gelost. Het slachtof fer kon vrij kort na een medische ingreep het Ziekenhuis St. An- nadal verlaten. De dader wist door de consternatie in het schoolgebouw te ontvluchten. Tot gisteravond had de Maas trichtse politie nog geen spoor van hem gevonden De voormalige leerling van het Veldeke-college had de rector bewogen een gesprek met hem te voeren. Dat onderhoud had gis termorgen omstreeks elf uur plaats in de directeurskamer, gelegen op de eerste verdieping van het schoolgebouw. Tijdens het gesprek haalde de jongeman plotseling een pistool te voor schijn en richtte het wapen op Meyer. De rector onder schot houdend werd deze gedwongen de directeurskamer te verlaten en zich te begeven naar het op de zelfde verdieping gelegen admi nistratiekantoor waar zich op dat moment twee personeelsleden bevonden. In het kantoor trachtte de rector zich onverhoeds van het vuur wapen meester te maken. Daarop volgde een worsteling waarbij drie schoten werden gelost Hoewel de heer Meyer door een kogel in de rechterschouder werd getroffen slaagde hij erin het pi stool uit de hand van de jonge man te slaan. De dader wist te ontvluchten ondanks een aan vankelijke achtervolging door de conciërge. Het slachtoffer werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis maar keerde na medische behandeling weer te rug naar school. De aanleiding tot dit gebeuren is nog niet duidelijk. De oud-scho lier gaat reeds geruime tijd ge bukt onder psychische druk en is daarvoor onder medische be handeling. Problemen die voort sproten uit de psychische ge steldheid van de jongen, leidden ertoe dat hij in overleg met zijn ouders vorig jaar Kerstmis van deze school werd verwijderd. ADVERTENTIE Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel.:071-124108 ADVERTENTIE DEN HAAG Koninklijke Schouwburg 6 okt., 20.15 uur. Haagse Comedie met De Voorpagina; 7 okt, 20.15 uur, Haagse Comedie met Parodie; 8 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met Coriolanus. Congresgebouw: 6, 7, 8. 10. 11 en 12 okt., 20.15 uur. Henk Elsink in Theater en Thuis; 9 okt., 20.15 uur. Lipstick, blijspel met Pleuni Touw en Hugo Metsers. Diligentie: 6. 7 en 12 okt., 20.15 uur. Seth Gaaikema HOT: 6.7 en 12 okt., 20.15 uur. Haagse Comedie met De Buffelkop. Circustheater: 6 okt.. 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met Cosi Fan Tutte; 7 okt., 20.15 uur, Nederlands Danstheater met balletvoorstelling. LEIDEN Schouwburg: 6 okt., 20.15 uur. Een gelukkige hand, toneelspel met Caro van Eyk en Guus Hermus: 7 okt., 20.15 uur. Hongaars dan sensemble Duna; 9 en 10 okt., 20.15 uur. Jasperina de Jong niet Thuis Best; 11 okt., 20.15 uur, Brasil Tropical, dans, muziek en LAK-Theater: 6 okt 20.30 uur. Proloog met Met je handen zakken; 7 okt., 20.30 uur, Athenea Baker, dansvoorstelling. DEN HAAG-In het ministerie van justitie in Den Haag hebben leerlin gen van scholen uit Noord. Holland de ministers Ginjaar (links) en De Ruiter gisteren in het kader van Werelddierendag een petitie overhandigd over dierenmishandeling. De petitie bestaat uit een groot aantal werk stukken, opstellen en tekeningen van leerlingen van 137 openbare lagere scholen. Het debat ging over een eerste van een aantal maatregelen van be stuur voor de decentralisatie van het sociaal-culturele werk. In te genstelling tot de gewoonte werd de vaste commissie uit de Twee de Kamer al vanaf het begin bij de opstelling van de nieuwe regeüng betrokken. Fundamentele ver schillen over de strekking van de maatregel zijn er dan ook niet, te meer niet daar de hoofdlijnen nog afkomstig zijn van het kabinet- Den Uyl. fraai Hollands landschap bij rustig herfstweer

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7