Callaghan zwicht niet voor druk van vakbonden BOTHA WIL DEUR OPENHOUDEN Amerika zou steun Egypte verdubbelen NAAST HET NIEUWS Marineofficier in Bilbao bij aanslag gedood TE HOGE CLAIMS NA TANKERRAMP „Visserij-politiek EG onaanvaardbaar Atherton naar Europa WOENSDAG 4 OKTOBER 197 Politici verwachten „geste* DEN HAAG - Minister van buitenlandse zaken dr. C. A. van der Klaauw is van me ning dat een eventuele af kondiging van economische sancties tegen Zuid-Afrika volledig afhangt van de vraag of de nieuwe Zuidafri- kaanse regering van Pieter Willem Botha alsnog ak koord gaat met de voorstel len van de Veiligheidsraad om de totstandkoming van de onafhankelijkheid van Namibië onder internatio naal toezicht te laten plaats vinden. Nederland zal zeker geen initiatieven nemen om eerder tot economische dwangmaatregelen te ko- „De verhouding tussen de we reld en Zuid-Afrika spitst zich toe op Namibië. De Vei ligheidsraad heeft vorige week een duidelijke uit spraak gedaan. Als de rege ring van Zuid-Afrika niet vóór 23 oktober te kennen heeft gegeven het plan van de Veiligheidsraad te willen uitvperen, dan zal Nederland zich zeker aansluiten bij de verdergaande maatregelen, die dan moeten worden ge nomen", aldus de bewinds man, die gisteren met de pers napraatte over zijn reis naar New York, waar hij het eer ste deel van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties bijwoon de. „Iedereen hoopt nog altijd dat Zuid-Afrika een draai zal maken en geen confrontatie- koers zal blijven varen", zei Van der Klaauw. Een paar weken geleden hechtte Van der Klaauw nog erg veel be lang aan een kritische dia loog met Zuid-Afrika, die voor hem belangrijker leek te zijn dan voor zijn voor ganger, Van der Stoel. Van der Klaauw is inmiddels erg teleurgesteld door de beslis sing, die het Zuidafrikaanse kabinet - toen nog onder aanvoering van Botha's voorganger J. B. Vorster - op 20 september nam, om de verkiezingen in Namibië al in november en onder een zijdig Zuidafrikaans toe zicht te laten uitschrijven. JOHANNESBURG (GPD) - Wat Zuid-Afrika betreft, staat de deur nog op een kier voor verdere on derhandelingen over Namibië (Zuidwest-Afrika) en zelfs voor uitvoering van het eerder door Zuid-Afrika afgewezen voorne men van de Veiligheidsraad om internationaal toe te zien op de verwezenlijking van vrije verkie zingen in Namibië. Dat zou ook het geval zijn als de voor 4 de cember eenzijdig door Zuid- Afrika vastgestelde verkiezingen doorgaan. Dat staat in een giste ren door de nieuwe premier van Zuid-Afrika, Pieter Willem Bo tha, uitgegeven verklaring. „De laatste ontwikkelingen met be trekking tot Zuidwest-Afrika (Namibië) worden door de Zuid afrikaanse regering en door de administrateur-generaal voor Namibië nauwkeurig gadegesla gen. Het standpunt van de rege ring zal, na verdere gesprekken met de Administrateur-Generaal, zo spoedig mogelijk aan de westelijke leden van de Veilig heidsraad worden overge bracht", aldus Botha in zijn ver klaring. Westelijke waarnemers in Pretoria zien deze verklaring als een teken dat Zuid-Afrika ondanks alles met de verdere eenzijdige ont wikkeling in Namibië zal door gaan en na de verkiezingen de gang van zaken aan de gekozen vertegenwoordigers zal overla ten. Inmiddels verklaarde ook de leider van de conservatieve „Democratische Turnhalle- Alliantie", Dirk Mudge, dat eerst verkiezingen zullen worden ge houden en dat daarna verder met de Verenigde Naties gepraat kan worden. Ook was de DTA gisteren de eerste partij die zich voor de verkiezin gen liet registreren. Verwacht wordt dat ook de „Aktur", de uit de vroegere Zuidafrikaanse Na tionale Partij ontstane politieke organisatie, zich zal laten regi streren. Swapo en het Namibi- sche Nationale Front hebben in tussen verklaard dat zij alleen aan verkiezingen onder controle van de Verenigde Naties zullen deel- De vijf westelijke leden van de Vei ligheidsraad hebben inmiddels aan Pretoria laten weten dat zij verkiezingen in december van dit jaar niet aanvaardbaar achten als een redelijke en vrije toets van de publieke opinie in het gebied. Toch hopen de westelijke ambas sadeurs van Canada, Engeland, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en de VS nog steeds dat nieuwe gesprekken met Pre toria mogelijk worden. De Duitse ambassadeur, Hans Joa chim Eick, en de Franse diploma tieke vertegenwoordiger, Ber nard Dorin, keerden inmiddels na hun gesprekken in New York naar Zuid-Afrika terug. Frank- rijks ambassadeur Dorin zei dat Zuid-Afrika nog voor 23 oktober - als het ultimatum van de Vei ligheidsraad verloopt - een „be langrijke geste" zal doen. Op deze dag moet dr. Kurt Waldheim op nieuw verslag uitbrengen over de uitvoering van zijn plannen. Zowel de Duitse als de Franse am bassadeur wilden geen verdere verklaringen geven voordat zij met de bevoegde Zuidafrikaanse autoriteiten (namelijk minister van buitenlandse zaken Roelof „Pik" Botha) hebben gesproken. In diplomatieke kringen in Pre toria wordt verwacht dat zij het voorstel ter sprake zullen bren gen dat de westelijke ministers van buitenlandse zaken met de nieuwe regering-Botha zullen bespreken. Sommigen nemen zelfs aan dat uit deze gesprekken uiteindelijke de toestemming van Zuid-Afrika zal komen om alsnog de verkiezingen - zoals oorspronkelijk door de Veilig heidsraad geaccepteerd - in april volgend jaar te houden. BLACKPOOL (Reuter/DPA) - Premier James Callaghan van Engeland heeft gisteren op de jaarvergadering van de Britse Labourparty duidelijk gesteld dat zijn rege ring vast blijft houden aan haar anti-inflatiepolitiek ondanks het massale verzet binnen de partij tegen haar strakke loonpolitiek. WASHINGTON - Samen- zang in het Amerikaanse Wit te Huis waar president Carter gisteren een delegatie ontving van het "Martin Luther King- centrum voor sociale veran dering". Dit centrum is ver noemd naar de vermoorde negerpredikant ds. Martin Luther King. Op de foto links de vrouw van de presidentFirst Lady Rosa- lynn Carter, naast haar de president en verder de wedu we van de predikant. Coretta King, zijn zuster Christine King en de Ambassadeur van de V.S. bij de Verenigde Na ties, Andrew Young. De Britse premier waarschuwde de vakbondsleiders ervoor dat zijn regering harde maatregelen zal nemen, onder meer op belasting en monetair gebied als dit nodig mocht zijn om de gevolgen van grote loonsverhogingen weer on gedaan te maken. Callaghan vaardbaar voor Engeland. Engeland, dat 60 percent van het totale visbestand van de Europe se Gemeenschap in zijn wateren heeft, ligt al lang overhoop met zijn bondgenoten in de EG over de verdeling van de visvangsten Beteugelen L-s I VROUW In de Verenigde Staten komt vo afbeelding van een vrouw. Het welke de beeltenis zal dragen v kaanse die zich heeft ingezet vi De nieuwe munt komt in juni v. de foto de munt en een foto var vorig jaar gemaakt. or het eerst een munt uit met de wordt een nieuwe zilveren dollar, an Susan B. Anthony, een Ameri- jor de emancipatie van vrouwen, in het volgend jaar in omloop. Op Susan B. Antony. Het ontwerp is LSD De Amerikaanse oud-militair James Thomwell heeft een eis van tien miljoen schadevergoeding tegen de Amerikaanse regering ingediend. Hij beweert dat hij 17 jaar geleden zonder zijn mede weten door het leger is misbruikt voor proeven met geestbeln- vloedende middelen. De gisteren in Washington gepubliceerde aanklacht zegt dat Thomwell zonder zijn toestemming onder invloed van lscl is ge bracht. Sindsdien zou hij "sociaal en emotioneel verminkt zijn met psychiatrische storingen" BEELDENSTORM Een 21-jarige Arabisch student staat in een stad nabij Koeala Loempoerin Azië terecht wegens het bestormen van een hindoe tempel en het vernielen van beelden. De student had zijn daad gepleegd met vier vrienden. Zij waren allen lid van een extremis tische mohammedaanse sekte. De bewakers van de hindoe-tempel hadden direct op de aanval gereageerd. Met speren vielen zij de beeldenstormers aan en doodden de vier vrienden van de student. De tempelwachters zijn beschuldigd van doodslag en zullen ook terecht moeten staan. GERAAMTEN Toen Zweedse politici beslisten dat er een garage zou worden ge bouwd tegenover het parlementsgebouw in de hoofdstad Stock holm, dachten zij niet dat zij in de toekomst hun auto's zouden moeten parkeren boven naar schatting vijftienduizend geraam ten die hier al sinds de middeleeuwen in de grond zitten. Deze ontdekking werd gedaan tijdens graafwerkzaamheden en ar cheologen, die spreken van een unieke vondst, willen nu dat de bouw van de garage wordt uitgesteld. Stockholm is niet bijster rijk aan historische bouwwerken en men wil deze kans om van een oud verleden iets te weten te komen niet zonder meer laten BEKLIMMING Een geheel uit Amerikaanse vrouwen bestaande ploeg, die bezig is met de beklimming van de 8078 meter hoge Himalaja-top in Nepal, de Annapurna, moet terug naar het basiskamp, op ruim vierduizend meter hoogte, door zware sneeuwval. Zij zullen ech ter een nieuwe poging wagen De vrouwen verrichten hun prestatie onder het motto 'de plaats MADRID (GPD) - De plaatsver vangend marinecommandant van Bilbao Francisco de Asis Diez Amorote, is gisteravond door een aanslag om het leven gekomen. Vier gemaskerde mannen drongen zijn woning binnen en schoten de marineman voor de ogen van zijn familie neer. De zwaargewonde militair is een half uur na de aanslag in een ziekenhuis aan zijn verwon dingen bezweken. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Hoe wel nog geen enkele organisatie Somoza geeft oppositie kabinetsposten MANAGUA (Reuter) - President Anastasia Somoza heeft gisteren gezegd dat hij bereid is kabinets posten aan krachten van de op positie aan te bieden ten einde een vreedzame oplossing voor de bloedige burgeroorlog te vinden die honderden mensenlevens eis te en vijf steden vernietigde. Vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Guatemala en de Dominicaanse Republiek die door Somoza als bemiddelaars werden aanvaard, zouden in staat zijn besprekingen te voeren met zijn tegenstanders, onder wie guerrillastrijders van het Sandi- nistische nationale bevrijdings front, zo voegde hij er aan toe. de verantwoordelijkheid voor de aanslag heeft opgeeist, vermoedt men dat dit het werk is geweest van de meest radicale vleugel van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Het Spaanse ministerie van defen sie had juist gisterochtend in structies gegeven dat alle militai ren in uniform tot nader order een dienstwapen moeten dragen. Militairen, die in uniform zijn en zich ni^t aan deze regel houden, kunnen worden gearresteerd. Voorts wordt alle militairen aan geraden ook een dienstpistool bij zich te hebben als zij in bur gerkleding zijn. Met deze maat regel hoopt het ministerie moge lijke aanslagen van terreurorga nisaties op het leger tot een mi nimum te beperken. Deze extra veiligheidsmaatregelen hangen samen met de fase, waarin de nieuwe grondwet is gekomen. Op het ogenblik lopen de debatten over de grondwet in de Senaat ten einde. Het kritieke punt is de erkenning van de his torische rechten van de Basken. Bijna alle parlementaire politieke partijen staan op het standpunt dat de erkenning van deze histo rische rechten alleen in het kader van de grondwet kan geschieden. De Baskisch nationalistische partij meent echter dat deze rech ten zonder meer moeten worden erkend. Het streven van deze par tij heeft in de Eerste Kamer geen schijn van kans. Men vreest dat, als de wens van de Baskische par tij niet vervuld wordt, de Baski sche afscheidingsbeweging ETA een offensief op grote schaal zal openen. Gromyko komt naar Nederland DEN HAAG (AP) - De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van der Klaauw, heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn Russi sche collega, Andrei Gromyko, volgend jaar een officeel bezoek aan Nederland zal afleggen. Van der Klaauw zei dat hij vorige week met Gromyko een gesprek had gehad waarbij de Russische minister zich een lang geleden gedane uitnodiging om naar Ne derland te komen in het geheu gen terugriep. Naam verbrande vrouw bekend GENÈVE (AP) - De jonge vrouw die maandagavond voor het Pa leis des Nations in Genève door zelfverbranding om het leven kwam, is geïdentificeerd als de 24-jarige Australische Lynette Sandra Phillips. De Australische consul in Genève, Ken Cowden, die haar naam gis teren aan verslaggevers onthul de, verklaarde dat zij zichzelf een week geleden al in Londen in brand had willen steken. Afgezien van enkele vage berichten uit Londen, volgens welke "zij verbonden was aan een Indiase sekte, bleven haar achtergronden een mysterie. Maandag nam de vergadering een motie aan waarin Callaghans po ging om de loonsverhogingen tot vijf percent te beperken met kracht worden verworpen. De Britse premier leek hier niet door geïntimideerd. Hij merkte op dat een loonstop van drie jaar er veel heeft toe bijgedragen het jaarlijk se inflatiepercentage tot acht be perkt te houden. De regering, al dus Callaghan, heeft een "onont koombare verantwoordelijkheid de inflatie te beteugelen in het belang van het hele Britse volk. De maandag door de partij aange nomen motie, gericht tegen de anti-inflatiepolitiek van de La- bourregering, is niet bindend voor deze regering. Wel heeft Callaghan de vakbondsleiders voorgesteld met hem te komen praten over de loonpolitiek. De regering heeft inrnjddeld de on dernemingen die de loonpolitiek doorkruisen, gedreigd met op zegging van contracten en andere economische sancties. Rond 57.000 arbeiders van de Ford fabrieken zijn al in staking om meer loon dan de toegestane vijf percent af te dwingen. Andere vakbonden hebben ook met sta kingen gedreigd als de regering mocht proberen haar loonpoli tiek op te leggen. CAIRO CAÏRO (Reuter/ AFP/DPA/UPI) - De V.S. zullen meer consumptie goederen leveren en hun hulp aan Egypte, die niet terugbetaald hoeft te wor den, verdubbelen. Dit weet het Egyptische blad Al Achram" te melden uit Washing ton waar de Egyptische minister van economische zaken, Hamed Sayeb, met de Amerikaanse au toriteiten gesproken heeft. Per jaar, aldus het blad, zal die steun van 150 miljoen dollar tot 300 miljoen dollar worden verhoogd. Legertop President Sadat van Egypte heeft gisteren de legertop gewijzigd, kennelijk als verder onderdeel Oproep van de voorbereidingen voor het vredesoverleg met Israël volgen de week in Washington. De voornaamste wijziging die by presidentieel decreet en via radio Cairo werd bekendgemaakt is de benoeming van Mohammed Ga- massy, vice-premier en minister van oorlog in het demissionaire kabinet van premier Mahmoud Salem, tot militair adviseur van de president. Visserij Callaghan viel ook de landbouw- en visserijpolitiek van de Europese Gemeenschap aan. Hij zei dat de landbouwpolitiek van de EG ten doel heeft de producent en niet de consument te beschermen. Wij willen dit veranderen, aldus de Britse premier, en zullen dan ook een campagne beginnen om de prijzen van de landbouwpro- dukten omlaag te krijgen en zo de Europese huisvrouwen enige verlichting te schenken. De vis serijpolitiek van de EG is volgens Bij MARSEILLE (AFP/Reuter) een schietpartij in een bar in de Franse stad Marseille zijn gister avond negen mensen om het le ven gekomen. Een persoon werd gev Twe openden vanuit' op aanwezigen in de bar. Daarop vluchtten zij. Volgens de politie gaat het om een afrekening binnen de onderwe reld. LONDEN (AFP) - De verzekeringsmaatschappij Lloyds wil de Britse regering vragen in Parijs te protesteren tegen de hoogte van de scha declaims die de Franse overheid heeft ingediend naar aanleiding van de ramp met de tanker Amoco Cadiz. Lloyds stelt dat ook de Franse regering de internationale conventie uit 1969 betreffende aansprake lijkheid ondertekent. Deze overeenkomst beperkt de aansprakelijk heid van verzekeraars in geval van verontreiniging, tot 50 miljoen dollar. Volgens Peter Miller, lid van de raad van bestuur van Lloyds, zijn er naar aanleiding van de ramp al schadeclaims ingediend door de Fran sen ter waarde van 1,05 miljard dollar. Zo eist de Franse staat 300 miljoen en de getroffen industrieën 750 miljoen. Daarnaast overwegen de getroffen Bretonse gemeenten een schadeclaim van 300 miljoen dollar in te dienen. Miller zei gisteren dat de Fransen door in 1975 de conventie te onderte kenen, zich hebben verplicht hun schadeclaims te beperken. Het is dan ook ontoelaatbaar dat zijn nu in de Verenigde Staten, dat de ventie niet heeft ondertekend, proberen hun "belachelijke eisen" te i vezenlijken, aldus Lloyds. Jordanië, Saoedi-Arabië en vijf an dere Arabische landen steunen de Iraakse oproep voor een drin gende Arabische topconferentie om de overeenkomsten van Camp David voor vrede in het Midden-Oosten te bespreken. Volgens Arabische diplomaten in Bahrein zal het voornaamste doel zijn Egypte te weerhouden van het tekenen van een afzonderlijk vredesverdrag met Israël. De andere landen die het Iraakse voorstel steunen zijn Koeweit. Bahrein, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Oman. Europa De Amerikaanse reizend ambassa deur Atherton is gisteren uit Ma rokko naar Bonn vertrokken als eerste halteplaats op een tocht langs Europese hoofdsteden om de overeenkomsten van Camp David inzake het Midden-Oosten uit te leggen. Met zijn bezoek aan Rabat besloot Atherton een soortgelijke reis langs Arabische staten. Volgens ambassadefunctionaris- sen zal president Carters verte genwoordiger na Bonn waar schijnlijk naar Brussel, Parijs en Londen gaan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9