PvdA komt met 'tegenplan voor Bestek'81 Noordzee - k ustwacht is niet haalbaar „Ook CDA kan invoering N-bomniet tegenhouden" Grote partijen gaan met kinderrechters praten Volgend jaar 20.000 arbeidsplaatsen Uitlevering van kaper nog dit jaar verwacht Excuses YVD'er Keja aan Den Uyl WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De opvatting van CDA-leider Aantjes dat Ne derland het NAVO-lidmaatschap ter discussie moet stellen als de neutronenbom toch wordt inge voerd heeft weinig waarde. Het CDA zal nooit akkoord gaan met een uittreden uit de NAVO. De introduktie van de neutronen bom valt dan ook nauwelijks te gen te houden. Dat is de mening van voorzitter drs. Ben ter Veer van het Interkerke lijk Vredesberaad. Volgens het IKV - dat momenteel zelf actie voert tegen kernbewapening - kunnen de opmerkingen van Aantjes uiteindelijk alleen maar leiden tot het alsnog aanvaard baar maken van de neutronen bom. Ter Veen „Aantjes heeft in het in terview in Hervormd Nederland een eenzijdig weigeren van de neutronenbom door Nederland afgewezen. Dan blijven er maar twee mogelijkheden oven of een NAVO met Nederland en de neu tronenbom. of een Nederlands uittreden uit de NAVO. Het is in de huidige politieke situatie vol strekt ondenkbaar dat het CDA tot dat laatste zal besluiten Dan blijft als enige mogelijkheid over dat Nederland de neutronenbom toch maar accepteert" Het IKV twijfelt overigens niet aan de goede bedoelingen van de CDA-leider, maar wel aan de haalbaarheid ervan. Het IKV pre senteerde gisteren in Den Haag een notitie met kritiek op de nota over de kernbewapening die door DEN HAAG (GPD) - De drie grote partijen in de Tweede Kamer, PvdA. CDA en WD, gaan praten met de kinderrechters over een nieuwe regeling voor hulp aan weggelopen minderjarigen. Dit is het resultaat van het spoedover leg dat de drie fracties gisteren hebben gevoerd. Hiermee is de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over het straffe loos maken van hulp aan wegge lopen kinderen vermoedelijk voorlopig overbodig gewor den. Het overleg met de kinderrechters zal op zijn vroegst in november plaatshebben tijdens een bijzon dere vergadering van de vaste kamercommissie voor justitie. Er zal dan onder meer gepraat wor den over de vraag of de kinder rechter betrokken moet worden bij het zoeken naar minderjarige kinderen die zijn weggelopen. Als de rechters vinden dat dit niet zo moet zijn, dan wil de kamer commissie weten wie er dan wel als „meldingspost" moet die- Het oorspronkelijke PvdA-wets- ontwerp over het straffeloos ma ken van zorgvuldige hulpverle ning aan weggelopen kinderen kende geen inschakeling van de kinderrechter. Voor dit ontwerp was echter geen meerderheid in de Tweede Kamer te vinden. Die meerderheid was er echter wel voor een CDA-WD-amende- ment waarin een verplichting voor hulpverleners werd opge nomen om aan de kinderrechter in hun gebied te melden dat ze een weggelopen minderjarige onder hun hoede hadden. Toen bleek dat dit amendement het in de Kamer zou halen, liet de PvdA doorschemeren het hele ontwerp te zullen intrekken. WD-woord voerder Ed Nijpels kondigde daarop aan het ont werp - inclusief zijn amendement - te willen overnemen. Hij deed dit echter niet, maar probeerde alsnog tot overeenstemming tus sen de drie grote partijen te ko men. Hij zocht gisteren contact met de voorzitter van de sectie Kinderrechtspraak van de Ne derlandse Vereniging voor Rechtspraak. Hierbij stond de vraag centraal of de sectie bereid was (in tegenstelling tot de nor male procedure) aan de Tweede Kamer commentaar te leveren op de voorgenomen wetswijziging. De sectie bleek hiertoe bereid. Op 13 oktober wil zij haar standpunt over deze zaak bepalen. Gisteravond verstuurden de ka merleden Patijn (PvdA), me vrouw Evenhuis-van Essen (CDA) en Nijpels (WD) een ge zamenlijke brief aan de andere fracties om akkoord te gaan met uitstel van het debat dat vanmor gen zou worden voortgezet. Ge zien de grote meerderheid van de ondertekenaars in de Tweede Kamer is het hoogst waarschijn- len. De woordvoerders van de drie gro te fracties lieten in hun brief aan de Kamer al weten op welke vra gen ze van de sectie Kinderrecht spraak antwoord willen hebben Ze vragen onder meer hoe de rechters denken over het oor spronkelijke initiatiefontwerp van de PvdA. Ook willen ze we ten waar, als de meldingsplicht wordt ingevoerd, deze dan dient te geschieden. Ten slotte vragen de fractieleiders hoe de sectie de taak van de kinderrechters ziet als er een plicht zou komen om van ieder geval van hulpverle ning aan weggelopen minderja rigen melding te maken aan de kinderrechter. Ed Nijpels toonde zich gistermid dag erg tevreden over het bereik te resultaat. „We zijn er nu in ge slaagd om alle partijen onder èèn noemer te brengen. Dat is erg belangrijk", aldus de WD- woordvoerder. h etka b in et bij de Defe n s iebeg ro DEN HAAG (GPD) - Oppositieleider Den Uyl heeft giste- ting 1979 is gevoegd. In die nota stelt minister Scholten dat de re gering zorgen heeft over de kern bewapening, maar geen eenzijdi ge stappen kan nemen om daar een eind aan te maken. De IKV- stelling „Kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land" wordt door Schol ten uit drukkelijk afgewezen. Volgens het IKV wordt in de kern wapennota een visie op de bewa peningswedloop gemist, wordt niet gerept over de aard het effect van kernwapens, de bevolking wordt te weinig gein- JP formeerd en de regering luistert - De collectieve te weinig naar de stemmen uit die den on%Z\ bevolking, in de nota geeft de re gering volgens het IKV een ir reële beschrijving van de drei ging van het Warschaupact en wordt ten slotte teveel uitgegaan van de noodzaak van een grote afschrikking. Uit de nota blijkt op geen enkele wijze, zo zegt het IKV, dat de door de regering gepropageerde uit breiding van de conventionele ren in Den Haag de „tegenbegroting" toegelicht die de PvdA zal inbrengen bij het debat over de bezuinigings plannen van het kabinet-Van Agt. Volgens Den Uyl zijn de positieve kanten van zijn plan, dat is doorberekend door het Centraal Plan Bureau (CPB), dat in vergelij king met Bestek '81: In 1979 20.000 arbeidsplaatsen worden gecreëerd: - Het prijspeil in dat jaar een halj procent lager uitkomt Ur - De inkomensverdeling gunstiger Uitvaltdat wil zeggen dat de ho gere inkomens meer zullen moe- inleveren voorzieningen wor- Het CPB heeft bij het narekenen van het plan ook enkele kritische notities gemaakt. De PvdA heeft een deel van die kritiek overge nomen. Zo erkent men dat: Het financieringstekort in het al ternatieve plan volgend jaar nog iets zal toenemen: wapens inderdaad zal leiden tot Hef saldo van de betalingsbalans terugdringing van de rol van kernwapens. Bovendien bete kent de wens van de regering om de Nederlandse zware artillerie voor conventionele en nucleaire taken uit te rusten, een uitbrei ding van de atoomtaken van onze krijgsmacht. Door af te zien van de mogelijkheid om eenzijdig atoomtaken af te stoten „bindt minister Scholten zijn handen op zijn rug", zoals Ter Veer het zegt. Het ÏKV wil dat de kernwapennota een uitgebreide discussie onder de bevolking ondergaat. Het IKV heeft daarom een brief gestuurd aan de besturen van de negen bij het IKV aangesloten kerken om zo n discussie in de kerken op gang te brengen. De kerken zou den er bij de regering op aan moe ten dringen de politieke debatten hierover voorlopig uit te stellen. De behandeling is vooralsnog voorzien in december, maar het IKV vindt dat veel te vroeg. Bo vendien vraagt het IKV in de brief aan de kerken van die kerk genootschappen een kritische toetsing van de kernwapennota van de regering. xiljard gulden dert: De effecten op de bedrijfsinveste ringen in ieder geval voorlopig zullen uitblijven Naar aanleiding van die kritiek heeft de PvdA de plannen iets bijgesteld. Zo is men afgestapt van het voorstel om jaarlijks 14.000 arbeidsplaatsen te creëren in de zogenaamde quartaire sec tor, (de werkzaamheden zonder winstoogmerk), is de niet-com- merciële sector, dus de banen bij de (semi-)overheid. Dat aantal arbeidsplaatsen is nu gebracht op 10.000. De PvdA wil zich in deze sector met name richten op ar beidsplaatsen op het terrein van de woningisolatie en energiebe sparing. De overheid moet deze arbeidsplaatsen financieren uit de inkomensmatiging, die extra zal gaan gelden voor inkomens boven de 30.000 gulden. De PvdA gaat ervan uit dat er op de collectieve voorzieningen niet meer hoeft te worden bezuinigd dan was voorzien in de èèn-pro- centsoperatie van het kabinet- Den Uyl. Dat betekent een om buiging in deze sector van 4,5 MADRID (GPD) - Paul G. de Groningse student, die op 8 augustus een lijntoestel van de KLM boven Frankrijk kaapte, zal nog dit jaar door de Spaanse autoriteiten worden uitgeleverd aan Nederland Vlak na de mislukte kaping, waardoor het toestel in Barcelona landde, heeft Nederland om uitlevering gevraagd, maar om Spaanse bureaucra tische redenen wordt Paul G. voorlopig nog vastgehouden. De reden dat de Groningse student in een militaire gevangenis in Barcelo na zit is dat hij Spanje is binnengekomen met een soort zaklamp, waaruit men twee lichtsignalen kan afvuren als waarschuwing. Deze zaklamp, die waarschijnlijk eigen fabrikaat is, treedt in werking door het trekken aan een koordje, waarna een kleine ontploffing volgt, die de lichtsigna len wegslingert. De Spaanse autoriteiten beschouwden deze zaklamp als een terroristisch wapen, waar explosieven aan te pas kwamen. Meteen na de vondst van dit „wapen" dat Paul G. op zak had, werd de Groningse student aan de Guardia Civil overgedragen. Hiermee kwam hij in de beureaucratische molen terecht, die niet alleen via het ministe rie van justitie loopt, maar eveneens over het ministerie van defensie en het ministerie van binnenlandse zaken. Het wachten is nu op het tijdstip dat alle ministeries het geval Paul G. hebben behandeld Hierna moet de minsterraad onder leiding van premier Suarez beslissen over de uitleve ring van Paul G. aan Nederland. miljard in de komende jaren. Den Uyl noemde de wijze waarop het kabinet-Van Agt in Bestek '81 de collectieve sector benadert „bij de beesten af' en „gemakzucht ten top". „Het gaat allemaal in èèn grote pot en dan komt er uit dat per jaar tweemaal een half procent op de collectieve voor zieningen wordt bezuinigd", al dus Den Uyl. Ook de PvdA vindt dat de voorzieningen moeten worden „opgeschoond", dat wil zeggen gecorrigeerd. Maar vol gens Den Uyl kunnen niet alle opschoningen op èèn hoop wor den geveegd. De PvdA heeft in haar tegenbegro ting fors geschoven met inkom sten en uitgaven in vergelijking met Bestek '81. Door een wijzi ging van de basispremies van de Wet Investerings Rekening (.WIR) wordt èèn miljard gulden minder uitgegeven. De op grond van de studie-Hofstra voorlopig door dit kabinet verleende facili teiten in de ondernemingssfeer komen te vervallen. Het gevolg is een verhoogde belastingop brengst van 500 miljoen gulden. Op de departementen - genoemd worden met name defensie en de zogenaamde „natte waterstaat" - wordt nog eens 200 miljoen extra bezuinigd. Voor de particuliere inkomens stelt de PvdA voor niet alleen de reële lonen te matigen, maar ook de post ..incidenteel" te beperken tot 1,25 procent. Ook het kabinet- Van Agt komt overigens tot dit percentage. Den Uyl denkt dit te kunnen bereiken dor onder an dere een lager aanvangssalaris voor jonge academici, het mati gen van de hoeveelheid overwerk en het beperken van de extraatjes die door werkgevers worden uit gekeerd. Verder stelt de PvdA voor om de inflatiecorrectie niet honderd procent te laten zijn, zo als het kabinet-Van Agt wenst, maar 80 procent en voor de hoge re inkomens zelfs 50 procent. Dit zou 375 miljoen gulden opleve- Voorts is in de tegenbegroting een aftopping van de prijscompensa tie opgenomen; voor iedereen 20 gulden per maand. Deze laatste maatregel zou in 1979 nog niet veel opbrengen, omdat een wijzi ging van het systeem van de prijscompensatie, die op 1 janua ri ingaat, niet meer mogelijk is. Het zou dus alleen betrekking hebben op de prijscompensatie per 1 juli van het volgend jaar. De 20.000 arbeidsplaatsen die de PvdA denkt te kunnen verwe zenlijken, komen voor de helft op rekening van een systeem van vervroegde pensionering. Het CPB merkt hierbij op dat welis waar de werkloosheid afneemt, maar dat in feite het aantal in-ac- tieven gelijk blijft; de plaatsen van de oudere werknemers (van af 60 jaar) die vervroegd met pen sioen gaan, worden ingenomen door jongeren. Den Uyl noemde de gegevens van het experiment met de vervroegde pensionering in de bouw „bemoedigend". In de' bouw bleek dat 46 procent van de oudere werknemers wel ver vroegd met pensioen wilde gaan. SCHIPHOL-De Nederlandse kardinalen Alfrink links) en Willebrands zijn gisteren van Schiphol naar Rome vertrokken. Zij zullen vandaag de begrafenis van paus Johannes Paulus I bijwonen en deelnemen aan het daarop volgende conclaaf. DEN HAAG (GPD) - Een kustwacht naar Ameri kaans voorbeeld, die het Noordzeegebied voor de Nederlandse kust zou moeten controleren op al le mogelijke wetsover tredingen (smokkelaars, milieuvervuilers enz.) is geen haalbare kaart. Het zou ondoenlijk zijn om in zo n breed opgezette organisatie tijdig de benodigde deskundigen ter plekke te krijgen. Het verdient daarom de voorkeur de Rijkspo litie in de toekomst op de Noord zee op te laten treden. De Rijks politie te water beperkt zich nu tot de controle binnen de pieren. Deze conclusies staan in een rap port van een interdepartementale werkgroep, die zich heeft gebo gen over de vraag hoe de over heid een betere greep op overtre ders in de Nederlandse wateren zou kunnen krijgen. De groep ging vorig jaar aan het werk, na dat eens temeer kritiek was gele verd op de ingewikkelde manier waarop het Nederlandse zeege bied wordt gecontroleerd. Directe aanleiding was toen de ontdekking van enkele met hasj geladen rubberboten op het Noordhollandse strand. Er werd zelfs door de politie geen geheim van gemaakt dat de kustbewa king zo lek is als een mandje. Het is een publiek geheim dat smok kelaars hun waar vaak ongehin derd op de Nederlandse stranden af kunnen leveren. De toenmali- ge Alkmaarse officier van justitie mr. Josephus Jitta schatte dat de overheid ten hoogste tien percent van de op de Nederlandse stran den aangevoerde hasj onder schept. Momenteel houden niet minder dan zeven instanties zich bezig met de controle van het Neder landse Noordzeegebied: politie, douane, marechaussee, marine, visserij-inspektie, scheepvaart inspectie en het staatstoezicht op de mijnen. De onderlinge sa menwerking van die organisaties laat te wensen over. Desondanks voelt de interdepartementale werkgroep eV weinig voor deze diensten in èèn organisatie onder te brengen. Om de coöperatie te bevorderen stelt men de betrok ken ministers wel voor een cen traal meldingscentrum te stich ten, waar alle berichten over overtredingen binnen kunnen komen en van waaruit acties kunnen worden ondernomen. Bovendien zou de opsporing van de op de Noordzee gepleegde overtredingen in handen gege ven moeten worden van èèn coördinerende advocaat-gene raal. Het is nog niet helemaal duidelijk wat de nieuwe taken voor de Rijkspolitie te water voor gevol- Politie doet miljoenen- vangst drugs ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie heeft na een tip over een smokkelactie in de nacht van maandag op dinsdag in het Waalhavengebied een grote partij hasj en heroine met een to tale waarde van vier miljoen gul den in beslag genomen. Op de Riemsdijkweg reed de politie een truck met oplegger klem. De combinatie bleek bij een onder zoek 1280 kilo hasj en vijf kilo he roine te vervoeren. In eerste instantie werden de chauffeur en zijn bijrijder gear resteerd. Na een korte achtervol ging konden de inzittenden van een personenwagen die ook bij ue smokkelactie betrokken wa ren worden aangehouden. Tot op heden zijn zeven arrestaties ver richt. Het vermoeden bestaat dat het om een Turkse drugbende gaat. Het onderzoek is nog in volle gang en de politie verwacht spoedig meer aandhoudingen te kunnen verrichten. gen zouden hebben voor de per soneelsbezetting en de uitbrei ding van het materiaal. De inter departementale werkgroep stelt dat de Rijkspolitie vanzelfspre kend in staat moet worden ge steld om haar nieuwe taak goed uit te kunnen oefenen. Hetgeen betekent dat het korps onder meer de beschikking moet krij gen over zeewaardige schepen. Men denkt daarbij onder andere aan vaartuigen die door de mari ne zijn opgelegd. In de werk groep zijn zes ministeries verte genwoordigd. De beslissing over het rapport van de ambtenaren zal waarschijnlijk in het kabinet moeten vallen. Verwacht wordt dat er nog geruime tijd overheen kan gaan voor dat zover is. DEN HAAG (GPD) - Het WD- kamerlid Keja heeft gister avond in een persoonlijke brief oppositieleider Den Uyl zijn excuses aangeboden voor het verband dat hij legde tus sen het optreden van Den Uyl in Rotterdam, zaterdag, en de nazi-propagandaleider Goebbels. Keja verklaarde dat het nooit zijn bedoeling was geweest Den Uyl met een oorlogsmisdadiger te verge lijken. Den Uyl heeft deze ex cuses inmiddels geaccep teerd. „Als die conclusie uit mijn woorden op te maken viel, dan ben ik zeer onzorgvuldig geweest en gebruikte ik de verkeerde woordkeus aldus het liberale kamerlid. „Die indruk wil ik in ieder geval te rugnemen". In WD-kring was men gisteren nogal ont hutst over deze kwalificatie. WD-voorzitter Korthals-Al- tes zei gisteren het „een ui termate betreurenswaardige opmerking" te vinden. Op een WD-vergadering, maandagavond in Arnhem, beschuldigde Keja Den Uyl ervan op de grote PvdA-ma- nifestatie tegen Bestek '81 in Rotterdam „regelrechte leu gens" gebruikt te hebben. „Die man (Den Uyl - red.) wordt steeds meer de even knie van dr. Joseph Goeb bels", zei Keja in Arnhem. Hoewel Den Uyl liet weten het zelf beneden zijn waar digheid te vinden op deze uitlatingen te reageren, kwam van de fractievoorlichting de omschrijving „minderwaar dig" voor de opmerkingen van de liberaal. Keja: „De uitspraak is mij inge geven door de manier waarop Den Uyl momenteel opposi tie voert. Ook gebruikt hij ar gumenten die ik van zijn kant niet had verwacht". Goebbels was in de Tweede Wereld oorlog de nazi-propaganda leider, wiens demagogische toespraken en goed geënsce neerde massademonstraties het Duitse volk rijp maakten voor de oorlog. ADVERTENTIE ROTTERDAM - Rotterdam mer D-o Molhoek Uakke van maandag op dinsdag boven Rotterdam een zogenaamde l'FO heb ben gezien en te h.-hlint ijr tnhKjrii irerd (foto littlvrftaiid 1 Een UfOfdit if een ongeïdentificeerd vliegend object) van hetzelfde model i- erd eerder in het Amerikaanse Minnesota gefotografeerd en staat afgebeeld in een boek over UFO s door Adolf Schneider.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7