Meer demonstraties sinds 'bewind' kabinet-Van Agt [PUBLIEK Dierenbescherming vervaardigt leerpakket voor basisscholen 1 NU AL SPRAKE VAN EEN TOPJAAR WOENSDAG 4 door Herman van Amsterdam Het propagandateam van de Nederlandse dierenbe scherming, met als voorzitter Roelofarendsveender J. Nieuwenhuize, legt in de komende maanden de laatste hand aan lesmateriaal over bescherming van dieren, speciaal afgestemd op leerlingen van de der de, vierde en vijfde klas van de basisschool. Het team, waarin ook voor de nodige onderwijzers een plaatsje is ingeruimd, heeft er ruim een jaar over gedaan om het onderwerp "schoolrijp" te maken. Daarna is het aan de uitgever om het materiaal de gewenste vorm te geven. Op de komende onderwijsten toonstelling zullen de lessen in dierenbescherming voor het eerst ter inzage liggen. Voordat definitief werd beslo ten dierenbescherming te "vertalen" in leerstof voor het lagere onderwijs, stuurde het propagandateam aan 8000 ba sisscholen in Nederland een informatiefolder over doel en opzet van het leerpakket. Vijf procent van alle scholen liet kort daarna weten geïnteres seerd te zijn. "Het lijkt niet veel", zegt Nieu wenhuize, "maar toch is het een score waar we tevreden mee kunnen zijn. De praktijk heeft namelijk uitgewezen dat in dergelijke gevallen het percentage scholen dat spon taan reageert steeds rond de vijf procent schommelt. De grote klapper komt meestal .op de onderwijstentoonstel ling. Daar rekenen wij dan ook maar op". Het streven van de Nederlandse dierenbescherming om on derwijzers zover te krijgen dat dierenbescherming als een bijvak in het totale leer pakket wordt opgenomen, Schilderstuk voor Katwijks genootschap Het genootschap oud-Katwijk heeft er een fraaie aanwinst bij. Een aquarel van de hand van Amsterdammer Jacob Spin, voorstellende het uit de kluiten gewassen zeil schip Nederland en Oranje. Spin maakte de aquarel in 1854 in opdracht van de ka pitein van het schip Katwij- ker J. P. Rosier. In die tijd was het gebruikelijk dat kapiteins van het schip waarmee zij de zeeën bevoe ren, een schilderstuk lieten vervaardigen om dat thuis, i de wal, i i de i te hangen. Was men niet op zee dan hoefde men het in elk geval niet helemaal zonder de aanblik van het schip te doen. Spin maakte de aquarel in een periode dat de Katwijkse bevolking 130 kapiteins tel de. Voor de meesten van hen vervaardigde dc dammer er een. Het genootschap aquarel toegewezen gekre gen door een legaat (testa mentaire beschikking) van de kortgeleden op hoge leef tijd in Katwijk overleden mevrouw Rosier. gaat heel wat verder dan de activiteiten die tot nu toe zijn ontplooid. De dierenbe scherming heeft zich tot nu toe beperkt tot het uitgeven van informatiefolders (bijb. "Feiten over geiten") waarin sumier bijzonderheden over het Nederlandse dierenwe reldje staan vermeld. 'Er is wel vraag naar die fol ders", zegt Nieuwenhuize, "maar een duidelijke lijn in de informatieverschaffing zit er niet in. Op de ene school komt de inhoud van de folders wel regelmatig ter sprake, op een andere school helemaal niet of alleen rond Dierendag. Het is vaak net hoe de leraar zijn pet staat. Het liefst zou de Ne derlandse dierenbescher ming natuurlijk zien dat het basisonderwijs van bovenaf, via de-minister dus, van harte wordt aanbevolen de nu ont wikkelde leerstof onderdeel te laten uitmaken van het to tale leerpakket. Maar of het ooit zover zal komen? Waar we in elk geval wel blij mee zijn is dat onze huidige minis ter van onderwijs sympathiek staat tegenover wat wij graag willen" Wat is het doel van de lessen? "Het heeft geen zin kinderen van een jaar of acht, negen op te zadelen met de ingewik kelde problematiek rond de bio-industrie", meent de Roelofarendsveender. "Voor deze groep gaat het dan ook meer om het bijbrengen van biologische kennis. Daar naast is het belangrijk dat men door de lessen gaat be seffen dat de dierenbescher ming niet een geïsoleerd facet binnen onze samenleving is maar dat het onderdeel uit maakt van de totale milieu zorg" Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Als het leerpakket, zoals dat door het propagandateam werd samengesteld, aanslaat, wil men in een later stadium ook materiaal op de markt brengen voor de leerlingen van de hoogste en laagste klassen van de basisschool. Ook wordt serieus gedacht aan "bevoorrading" van het middelbaar onderwijs. Wel iswaar niet met kant en klare lessen maar middels informa tiemappen die bijvoorbeeld goed van pas zouden kunnen komen bij het schrijven van scripties. Scholen die het wel zien zitten met een leerpakket dierenbescherming kunnen, zo is de opzet, bij het aan de leerling brengen van de in formatie de hulp inroepen van dierenbeschermers uit de omgeving. De installatie van een landelijk propagandateam en de daar uit voortvloeiende activitei ten moeten uiteindelijk de Nederlandse dierenbescher ming in een wat beter daglicht zien te stellen. De laatste jaren is er namelijk nogal wat kritiek geweest op de werkwijze van de organi satie. Een van de grieven was dat veel regionale afdelingen aan hun lot zouden zijn over gelaten. Om de gemoederen wat te sussen heeft een door het hoofdbestuur aangestelde commissie een aantal aanbe velingen gedaan om uit de crisissituatie te geraken. Een van die aanbevelingen is om meer te gaan samenwer ken met "gelijkgestemde or ganisaties". Een concreet voorbeeld uit de regio is de Leidse afdeling dierenbe scherming en de Eerste Leid se Hulpdienst die veel raakvlakken hebben maar toch hun eigen leven leiden. "Er is het afgelopen jaar wel geprobeerd om beide organi saties wat dichter bij elkaar te brengen", zegt Nieuwenhui ze, "maar erg veel vooruit gang is er nog niet geboekt" DEN HAAG - Het aantal protestdemonstraties in Den Haag neemt hand over hand toe. Er is momenteel al sprake van een topjaar. Alleen al in het derde kwartaal van dit jaar waren er in de Hofstad al meer dan dertig protestdemonstraties op of rond het Binnenhof, het Paleis van Justitie en een groot aantal ambassades, waaronder de Griekse, de Iraanse en de Britse ambas sade. Op de „ranglijst" van demon straties nemen de laatste weken de zogenoemde 182 Kerkma- rokkalkn de eerste plaats in en is pater Koopman met zijn anti abortus-manifestaties weer ac tief. Met een paar man staan de laatste maanden regelmatig een aantal oud-KNIL-militairen op het Binnenhof demonstratief te wachten op hun achterstallige soldij. Het aantal demonstraties is toe genomen sinds het kabinet-Van Agt aan het bewind is. Drie jaar geleden, in 1975 toen Den Uyl nog aan het roer van het schip van staat stond, waren er in Den Haag 101 demonstraties. Daar van speelden zich er 38 op het Binnenhof af. Een jaar later, in 1976, waren er kennelijk minder mensen die te klagen hadden: uit de cijfers van de politie blijkt dat 62 groe pen of organisaties in de Resi dentie blijk gaven van een of ander groot ongenoegen. Bij de komst van het kabinet Van Agt nam het „grote onge noegen" weer toe, want de bur gemeester van Den Haag gaf in 1977 134 keer toestemming voor een demonstratie of betoging Bijna vijftig demonstraties speelden zich af op het Binnen hof. „Dit jaar zal waarschijnlijk een topjaar worden", zegt men bij de Haagse politie. „Alleen in het derde kwartaal van dit jaar zijn er al meer dan dertig demon straties geregistreerd" Over het algemeen heeft de Haagse politie weinig last van de demonstranten. „Alleen in februari van dit jaar waren er wat moeilijkheden toen RAF- sympathisanten op het Bin nenhof met vuurwerk gingen gooien". De politie moest toen met harde hand ingrijpen. Voor deze demonstratie was door de politie toestemming ver leend. Voor de recente demonstratie voor de Britse ambassade aan het statige Lange Voorhout was geen toestemming verleend Een aantal jongeren besmeur den de gevel met verf en tim merden de deur dicht. De poli tie arresteerde bij die actie 59 man. „Als ze voor het gebouw waren blijven demonstreren en geen vernielingen hadden aan gericht, dan hadden ze ter plek ke toestemming voor die de monstratie kunnen krijgen" zegt een woordvoerder van de Haagse politie. Wie in Den Haag wil demon streren, en dat zullen gezien de voor de deur staande bezuini gingen van de regering heel wat mensen zijn, moet toestemming hebben van de burgemeester De politie heeft hierin een advi serende taak. Demonstranten krijgen in Den Haag te maken met artikel 15 en artikel 35 van de Algemene Po litie Verordening (APV). De belangrijkste bepalingen staan in artikel 15. Demonstranten mogen uitsluitend op door dc politie aangewezen plaatsen staan of lopen. De demonstranten mogen zich niet op zodanige wijze gedragen dat zulks ten opzichte van de persoon of de instantie tegen wie de demonstratie is gericht, een ernstig beledigend karakter draagt, zoals het op demonstra tieve wijze verbranden, be schadigen of anderszins ver nielen van nationale vlaggen, poppen, enz. Tevens wordt er op gewezen dat op het Binnenhof „geen open vuren mogen worden gestookt of gemaakt en dat geen bran dende fakkels mogen worden gebezigd". Over het aantal mensen dat ge middeld deelneemt aan een demonstratie is moeilijk een cij fer te noemen. „Er zijn èèn- mansdemonstraties en er zijn manifestaties waar meer dan 50.000 mensen aan deelnemen. We kunnen wel zeggen dat het doorgaans minder mensen zijn dan er bij de aanvraag voor een demonstratie wordt opgege- „Een uitzondering hierop was pater Koopman met zijn anti- abortusdemonstratie. Hij vroeg toestemming voor 5000 man en er kwamen ruim 20.000 men sen". zegt een politiewoord voerder. Andere grote demonstraties vormden de ontevreden amb tenaren, die met ruim 50.000 man door de Haagse dreven trokken, en de Veronica-de- monstratie waarvoor een paar jaar geleden 60.000 mensen naar het Binnenhof trokken. Vol gens de politie lopen de demon straties altijd in goede banen. „Een hoogst enkele keer gaat het fout en moeten we ingiij- pen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4