„Daar moet over schrijvendat moet je vieren B WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 LEIDEN Onder de titel "Wonderbaarlijke reizen" werd in de optocht dit jaar onder meer aandacht besteed aan Gullivers reizen" Op een van de praalwagens in de stoet ligt de reus aan handen en voe ten gebonden en wordt in triomf door de jeugd door de stad geleid LEIDEN - Drie oktober. Mu ziek, gedrang, ballonnen, ha ring en wittebrood, gekke mensen, bier, politie, hut spot, optocht. Of: op zoek naar de sfeer. Op het sportveld van de hoc keyclub Roomburg pakt een man met een Gelders accent de microfoon: "Mag ik m'n eigen even voorstellen. Mijn naam is Van Leeuwen". Hij vertelt dat het nog wel even tjes kan duren, maar dan is Leiden getuige van "een unieke demonstratie para chutespringen". Het feest gaat echter niet door vanwe ge het nevelige weer. Nadat enkele honderden toe schouwers zo'n twee uur naar de lucht hebben staan kijken, worden ze naar huis gestuurd. Geen parachutist gezien. 'Kinderen, wie heeft het spook gevangen"?. Tientallen keel tjes gaan wijd open. "Jan Klaaaassen, Jan Klaaaas- sen". De Leidse poppenkast van Devilee is een trekpleis ter op de Haarlemmerstraat. Er is geen tweede 3 oktober- evenement waarbij de toe schouwers zo intens meele ven. Met gloeiende wangen worden de verrichtingen van Jan Klaassen gevolgd. De vaders en moeders heb ben twee attracties om naar te kijken: de poppenkast en de kinderen. Een aapje aan een riempje zit als attractie op de Turf markt, terwijl zijn (haar?) baas een centenbakje op houdt. In de optocht loopt een olifant mee, die op com mando op de achterpoten gaat staan. Ook is er een groep kozakken, die hun paarden met hoge snelheid over de straatstenen jagen. De dieren voelen zich onze ker, hun hoeven glijden keer op keer uit. De bouwers van de praalwa gen "De sirenen en Odys seus" waren kennelijk ver geten om eerst de route van de optocht te verkennen voordat ze aan het karwei begonnen. "De woeste yeloop blijft zelfs in de Weidse straten Odysseus en zijn makkers achtervolgen", zo stond in het programma boekje van de "3 October- Vereeniging" te lezen. Nie mand had echter rekening gehouden met de hoogte (of beter gezegd: laagte) van het bruggetje achter de Mors- poort. De cycloop liep in de Morsstraat nog keurig ach ter Odysseus aan, maar moest toen de achtervolging staken omdat hij niet onder de brug door kon. Nadat de één-ogige reus een tijdje langs de weg had gestaan, liep hij maar weer naar de Blauwpoortsbrug. Daar zag hij Odysseus weer terug, die inmiddels een rondje langs het station had gemaakt. Theo Koomen is een vakman. Ruim anderhalf uur ver maakt hij het publiek bij de touwtrekwedstrijd in de Doezastraat. Een ononder broken stroom van woorden, grappen, bulderend gelach en verschrikte kreten. Joop Riethoven wordt door Theo in het zonnetje gezet, omdat hij ereburger van Leiden is geworden. Riethoven's touwtrekploeg, Swift, trekt intussen bijna alle tegen standers moeiteloos over de streep.Alleen de zeven zwaargewichten van een Aalsmeer garagebedrijf zijn sterker. Ondanks de steun van het publiek is Swift kansloos tegen de Noordhol landers, die niet alleen de armen maar ook "het kop- pie" gebruiken. Wel wordt Swift Leids kampioen 1978. Het is werkelijk geen gezicht, al die bonzen van de "3 Octo- ber-Vereeniging" wuivend in hun rijtuigen tussen de praalwagens in. "Wat zijn dat voor gosers"?, vraagt iemand in het publiek. Nie mand in zijn omgeving weet het antwoord. De bestuurs leden kunnen volgend jaar dus gerust anoniem langs de route gaan staan. Tenslotte gaat het om het feest en niet om hen. Een man hangt voorover gebo gen over een afzethekje en bekijkt de optocht. Een vrouw met een klein kind aan de hand tikt de man op zijn schouders: "Mag mijn zoontje vóór u staan? Dan kan-ie de optocht zien". De man kijkt verveeld achter om en geeft geen krimp: "Daar verderop is nog zat plaats". De vrouw trekt haar zoontje weer terug. Ze is kwaad. "Ach, vent. Stik jij In een lunchroom in de Haar lemmerstraat eet ik hutspot met klapstuk. Acht piek. Wel duur, inaar het hoort er nu eenmaal bij. Het is goed te eten trouwens. Twee vrou wen en een man komen aan mijn tafeltje zitten. Er volgt meteen een gesprek over drie october. De man woont al dertig jaar in Leiden "en elk jaar heb ik nog 3 october ge vierd". Niet de eerste de bes te dus. Als hij hoort dat ik voor de krant op pad ben geeft hij een goede raad. "Meneer, je moet niet over een feest schrijven. Een feest moet je vieren" Daar zit wat in. Kinderen maar ook ouders kijken geboeid naar de poppenkast bij de Harlebrugkerk Acrobatische toeren midden op de B Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken. moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3