W inkelsituatie in de toekomst nog 'koffiedik' j eidse agenda Bezwaarschrift tegen flats heeft geen poot om op te staan Wethouders regio Leiden spreken zich uit over rapport winkelcentra i mm Geen entreegeld in Wassenaar voor aansluiting op kabel-tv r>r> Nog geen uitspraak Raad van State over brug WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 WC LEIDERDORP - "Mocht blijken dat de zaken slecht gaan, en ik kan niet in Winkelhof terecht, dan moet mijn perso neel vertrekken. Daar krijg ik van het arbeidsbureau met een toestemming voor. Want op zo'n moment is het niet meer haalbaar voor een winkelier." De beuk in het personeel. Dat is de oplossing die Schouten zal kie zen als zijn drogisterijen door het nieuwe winkelcentrum in de Leiderdorpse wijk Winkelhof in de problemen zouden komen. De drogisterijen van Schouten staan in het oude dorp en in Santhorst. Volgerts het de vorige maand uitgekomen rapport over de toekomstige winkelsituatie in Rijnland zullen daar de klappen vallen als het nieuwe koopcen trum de poorten opent. De win kels aan de Laan van Ouderzorg zouden de helft van hun omzet kwijtraken; de omvang ervan zou tot een derde moeten worden te ruggebracht. Zo luidt althans de conclusie in dit rapport, waar voor de becijferingen werden gemaakt door de Kamer van Koophandel en het Centraal In stituut voor het midden en Kleinbedrijf. Schouten ziet de zaak echter nog niet zo somber in. Mocht hij niet in Winkelhof terecht kunnen dan gaat hij allereerst bekijken wat zijn concurrentiemogelijkheden nog zijn met een speciaal assor timent. Met bijvoorbeeld re formwaren of extra service voor klanten die bij hem hun foto's la ten ontwikkelen. Evenmin verslagen zijn de Leider- dorpse wethouders die zich economische zaken en midde standsaangelegenheden bezig houden, Bezemer en Gordijn. Bezemer: "In het nu uitgekomen rapport is ervan uitgegaan dat in Winkelhof voor 40% aan dagelijk se goederen zou worden verkocht en voor 60% aan goederen die men zich niet dagelijks aan schaft. Daarop zijn de conclusies van het rapport gebaseerd. Maar de verhoudingen komen juist andersom te liggen" Om die reden wacht Leiderdorp vol spanning een volgend rapport van KVK en CIMK af, dat volgens WASSENAAR - De Wassenaar- se commissie financiën is gis teravond. onder voorbehoud van goedkeuring door de ge meenteraad, akkoord gegaan met het voorstel het entree geld van 50 gulden voor de kabel-tv-aansluitingen niet te heffen. Dit betekCTit dat voor iedereen een maandtarief van 13,50 gulden zou gaan gelden. Wel blijft de regeling gehand haafd dat. al naar gelang de dichtheid van de bebouwing, een toeslag van 350 gulden, 550 gulden of 750 gulden zal worden geheven. Bij de discussie in de gemeente raad over de tarieven vooreen aansluiting op de kabeltelevi sie is uitgegaan van een alge meen entreebedrag van 50 gulden en een maandtarief van 13 gulden. Het zou ook mogelijk zijn géén entreegeld te betalen waardoor het maandtarief op 13,50 gulden zou komen. In de raad werd gepleit voor een keuzemoge lijkheid voor de burgers: wel of niet een entreegeld betalen. Uiteindelijk is men tot de conclusie gekomen dat een uniforme regeling het meest wenselijk is. Wethouder Caron deelde gis teravond nog mee dat Casema (dochteronderneming van de PTT), die de aanleg en exploi tatie van het kabelnet door voert, besloten heeft de aan leg te laten doen door Delta kabel. Deze onderneming vroeg 300.000 gulden minder dan de andere gegadigde, de firma Siemens. Er zal wel ge bruik gemaakt worden van materiaal van Siemens, maar de installatie wordt zo inge richt, dat ook Philips-mate- riaal kan worden toegepast. Rond 1 november zal met de graafwerkzaamheden wor den begonnen. De eerste wijk die een aansluiting krijgt is Kerkehout. BENTHUIZEN - Het onderzoek van de Kamer van Koophandel en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf naar de toekomstige winkelsi tuatie in Rijnland is voor Bent huizen van weinig nut. Want: "Wij horen officieel wel bij de Kamer van Koophandel voor Rijnland, maar in feite vallen wij tussen de wal en het schip in", deelft wethouder Van Noort mee. "In wezen zijn wij meer georiënteerd op Den Haag en Zoetermeer. Daar werken onze inwoners, en daar doen ze veelal ook hun boodschappen" de verwachting zeer binnenkort gereed zal zijn. In dat nieuwe rapport, dat zich specifiek met de Leiderdorpse situatie bezig houdt, zijn gegevens over werkt. Mét voortvloeiende voor de rest vai wél de juiste Winkelhof ver- de daaruit conseqenties Leiderdorp. Zoeterwoude Buiten Leiderdorp zouden de ge volgen van Winkelhof voorna melijk in Zoeterwoude Rijndijk worden gevoeld. Dat vindt wet houder Maan, van Zoeterwoude, op zichzelf niet problematisch. Meer problemen heeft hij ermee dat het Zoeterwoudse winkelbe stand volgen het rapport geen uitbreiding moet ondergaan. "Wie bepaalt de wenselijkheid van zoiets? Wij zoeken zelf wel uit wat dienstig is voor onze ge meenschap", is het wat vinnige oordeel van de wethouder. Met de opstellers van het rapport is hij van mening dat een inwoner tal van 5000 in Zoeterwoude on voldoende is voor veel verschil lende winkels. "Maarte denken is aan uitbreiding van bestaande winkels, aan winkelverplaatsing. Uit een consumentenonderzoek een paar jaar geleden is gebleken dat nog wel behoefte bestaat aan een goede bloemenzaak, een winkel voor heren- en kinder mode, textiel, een grammofoon platenzaak en een drogisterij. Een paar jaar geleden heeft de ge meente een stuk grond opge kocht in het hart van het dorp met een te bebouwen oppervlakte van 800 tot 900 vierkante meter. Dat heeft de gemeenteraad in 1975 voor winkelvestiging be stemd. Daarvoor willen wij het ook reserveren. Maar er hoeven niet alleen winkels te komen. Je zou bijvoorbeeld ook kuneen overwegen daar een PTT-kan- toor te vestigen. Het huidige kan toor wordt gaandeweg te klein. Wat uiteindelijk op die gemeen tegrond zal komen is afhankelijk van de behoeften van de midden stand én van de consument." Warmond Weifelender is de Warmondse wet- houder Van Schagen. Hij sluit zich direct aan bij de conclusie in het rapport dat de toekomstige winkelsituatie er voor zijn ge meente Warmond niet al te rooskleurig uitziet. "Dat is iets wat je ook zelf aan den lijve on dervindt." Op zich heeft hy geen problemen met de oplossing die in het rap port aan de hand wordt gedaan: de winkels te concentreren in de Dorpstraat. "Maar je blijft zitten met het probleem dat de winkels te klein zijn en dat de concurren tie groot is in een kleine gemeen schap als de onze. Zeker als het gaat om goederen die de mensen niet dagelijks hoeven te kopen Bovendien zoekt men het daar voor al gauw wat verder buiten de deur, doet men die aanschaffen bijvoorbeeld in Leiden." Volgens Van Schagen zullen een aantal winkels de komende tijd verdwijnen omdat zij "dubbel-op zijn". Andere winkels zouden volgens hem een reëlekans van bestaan hebben. Van Schagen denkt daarbij bijvoorbeeld aan een dierenspciaalzaak, een sport zaak en een zeilmakerij. "Ik denk trouwens dat ons winkelbestand al een stuk aantrekkelijker wordt, voor ondernemers en be zoekers, als de Dorpstraat wordt herbestraat. Daarenboven moet de Dorpstraat redelijk toeganke lijk zijn en moeten er voldoende parkeervoorzieningen .komen Als volgen de maand de mncnting van de Dorpstraat in onze gemeente aan de orde wordt gesteld verwacht ik dat ook de discussie over dit rapport wel zal losbreken.,, Voorschoten Het winkelen in de eigen gemeente Woensdag Winkels aantrekkelijker te maken, dat is ook wat de wethouder Van Dalen in Voorschoten wil stimuleren. Volgens het rapport van Kamer van Koophandel kan het Voor- schotense winkelbestand nog wel worden uitgebreid, vooral op het gebied van modegevoelige en luxe-artikelen. Maar met het winkelbestand wil de Voorscho- tense wethouder zich liever, ge heel in overeenstemming met zijn liberale overtuiging, niet in laten. "Als ik ondernemers zou aantrek ken voor een bepaald soort win kels, dan neem ik ook nog eens de verantwoordelijkheid voor het succes van dié onderneming op me. De gemeentelijke overheid kan de vestiging van bepaalde winkels niet afdwingen en dat is maar goed ook. Want zouden wij bepalen wat goed is voor de con sument? We moeten niet verge ten dat zo'n rapport ook maar mensenwerk is. Veel hangt af van de kwaliteiten van de individuele ondernemer." Op het oude industrieterrein aan de Essenlaan ziet de wethouder nog wel mogelijkheden om het win kelbestand uit te breiden. "Ons koopcentrum is de dorpskern, die een bepaalde historische waarde heeft. Daarom is het niet geschikt voor grootschalige de tailhandel, voor een uitgebreide doe-het-zelf-zaak bijvoorbeeld, of een meubeltentoonstelling. Het terrein aan de Essenlaan zou daarvoor misschien geschikt zijn." Of Vooorschoten, regionaal gezien, behoefte heeft aan dergelijke voorzieningen weet Van Dalen echter niet. Daarvoor mist hij een aantal gegevens die ook in het rapport van KvK en CIMK niet worden Voorschoten strekt. Dat i uit dat de komende ja ren (afgezien van Winkelhof) geen ingrijpende veranderingen zullen optreden op het gebied van de winkelvoorzieningen in Rijnland. Zo wordt de mogelijke vestiging van een weidewinkel (de Miro) in Leiden niet onder de loep genomen. Terwijl een der gelijke ontwikkeling voor Voor schoten van groot belang zou zijn. Oegstgeest Datzelfde geldt voor Oegstgeest, waar wethouder mevrouw Blom slechts haar tevredenheid over de bestaande situatie op het gebied van de winkelvoorzieningen kan uitspreken. "Omdat een Miro- vestiging in Leiden niet in het onderzoek wordt betrokken kun je natuurlijk maar in beperkte mate conclusies aan dit rapport verbinden, waarin Oegstgeest er trouwens goed vanuf komt. Voor de rest: wij hebben, afgezien van Markthof. geen uitbreidings plannen, dat kot dus overeen met wat in het rapport als wenselijk wordt uitgesproken." De wethouders hebben hun ge dachten inmiddels over de toe komstige winkelsituatue in hun gemeente laten gaan. Een en an der moet nu nog met de midden standers worden doorgesproken. Het commentaar van één van hen, de Leiderdorper Rijnsbur ger van de Spar supermarkt in Santhorst: "Ik maak me geen zorgen voor de dag van morgen, ik zie wel. Overigens hebben we hier in Nederland uitstekende sociale wetten, dus waarom zou ik me druk maken? Ik ga geen koffiedik kijken, ik houd meer van politiek en voetbal." Dorpsstraat Warmond: de winkelsituatie i concurrentie te groot Warmond ziet er niet rooskleurig i vinkels zijn te klein, de Wethouder Gordijn over bezwaar tegen Winkelhof LEIDERDORP - De Leiderdorpse wethouder Gordijn heeft van middag samen met twee verte genwoordigers van projectont wikkelaar Matser, geprobeerd de heer A. Mourad ervan te overtui gen dat zijn bezwaarschrift voor een wijziging van het bestem mingsplan "Winkelhof', onge grond is. Bij het .gesprek dat vanmiddag plaats had bij de heer Mourad thuis waren eveneens de gemeentesecretaris en een verte genwoordiger van gemeente werken aanwezig. Mourad vreest dat de grond die eerst bestemd was om de biblio theek op te bouwen, volgebouwd gaat worden zonder dat de toe komstige omwonenden daarbij mee mogen denken. De gemeen te kon om financiële redenen de grond niet reserveren voor de bibliotheek. bibliotheek "Ik heb een huis gekocht dat vlak bij het bewuste stuk bouwgrond wordt gebouwd. Matser heeft in- plaats van het bibliotheekge bouw een ander plan gemaakt voor een flat van vier verdiepin gen. Daarin komen vijfentwintig premie-koopwoningen voor een- en twee-gezinshuishoudingen. Er is onvoldoende rekening ge houden met de parkeergelegen heid. De enige mogelijkheid voor de flatbewoners om hun auto te stallen is een parkeergarage die in de buurt neergezet zal worden. Ik denk dat echt niet iedereen van deze garage gebruik zal ma ken. Dat betekent extra overlast van al de auto's die in de straat geparkeerd worden" aldus Mou rad. De heer Mourad wil tevens dat de omwonenden medezeggenschap krijgen over hoe de begane grond onder de flats gevuld moeten worden. Volgens hem ligt het in de bedoeling van Matser om daar winkels te vestigen, of iets soort gelijks dat veel geld oplevert, zo als bijvoorbeeld een bowlingcen trum. Geen winkels Wethouder Gordijn stelt nadruk kelijk dat van winkelruimte on der de flats geen sprake kan zijn. "In het bestemmingsplan staal dat de begane grond onder de flats alleen bestemd is voor bij zondere doeleinden zoals vereni gingsgebouwen. De medezeg genschap waar Mourad het over heeft vind ik een oneigenlijk ge bruik van de situatie. Je kunt toch ook niet als je buren verhui zen beslissen wie de volgende bewoner mag worden? En voor de parkeergelegenheid zal nog een regeling worden getrof fen. Nu zullen er in ieder geval veertien parkeerplaatsen komen die eveneens door het aangren zende gezondheidscentrum ge bruikt zullen worden. Ik heb al veel eerder met Mourad gespro ken en ik dacht dat het een rede lijk iemand was waarmee te pra ten viel. Het is janner, dat we nu nog eens naar hem toe moeten gaan. Nu zullen echter alle be langhebbenden tegelijk aanwe zig zijn om een ronde tafelge sprek mogelijk te maken." "Overigens verliest Mourad het zonder twijfel, zijn bezwaar schrift heeft geen poot om op te staan. Ik heb het hein nooit eer der willen zeggen omdat ik dacht dat hij dat zelf wel zou inzien. z.ijn bezwaarschrift kan de bouw van de een en twee persoons flatwo ningen een paar maanden vertra gen. En dat terwijl de gemeente deze woningen zo nodig heeft. Nee, we zijn dit eindeloze touw trekken nu eigenlijk wel zat," al dus de wethouder. Ruimteprobleem Zoeterwoudse verenigingen wordt belicht ZOETERWOUDE - De verschil lende verenigingen in Zoeter- woude-dorp en de drie plaatselij ke politieke groeperingen heb ben deze week een brief en een enquêteformulier gekregen van een nieuw initiatief-comité, om te komen tot een duidelijk beeld van de behoefte naar verbeterde accommodatie. Een aantal Zoeterwoudenaren, de heren G.v.d. Hoeven, J. Min- naard, E. Plooij en G. Schuur en mevrouw H. Ter Keurs-Meijs heeft eind vorige maand de kop pen voor het eerst bij elkaar ge stoken. Zij willen een poging doen het accomodatieprobleem in Zoeterwoude-Dorp tegen te gaan. Naast de verenigingen, PZ, het CDA en de VVD kregen ook de beheerders van de bestaande accommodatie 't centrum. Ons Huis en Don Bosco een brief. Momenteel is het zo dat verschil lende verenigingen individueel naar een oplossing aan het zoe ken zijn. Zo willen de beide tafel tennisverenigingen, PIT 54 en Ef fect 54, zelf een gebouw neerzet ten. Ook de KPJ is met de ge meente besprekingen begonnen over een oplossing van de huis vestingsproblemen. Verder zijn er verenigingen die geen initiatieven in deze richting hebben ontplooid maar wel de gelijk om een geschikte accom modatie verlegen zitten. Te den ken valt daarbij aan volley balclubs en muziekverenigingen enzovoorts. Bovendien hadden de drie politie ke partijen een oplossing van de ze problemen een hoge prioriteit toegekend tijdens de verkie zingscampagne in het voorjaar. Ook speelt natuurlijk het gebouw bij de Oranjelaan, waar alle ver enigingen van de Hoge Rijndijk een onderkomen hebben gevon den op de achtergrond een rol. Al deze factoren tesamen zijn voor de Zoeterwoudenaren aanleiding geweest om de krachten te bun delen en een brief plus enquête formulier rond te sturen. In het enquêteformulier wordt on der andere gevraagd of er bij de verenigingen een ledenstop is en of de huidige accommodatie ge vraagd en wil het initiatief-comi té de opvatting van de diverse verenigingen inzake nieuw- of verboujv (of beiden) peilen. Als de reacties op de brief binnen zijn wil het comité een bijeen komst beleggen. Dan wil men kijken of de verenigingen inder daad belangstelling hebben en of men de activiteiten van het comi té steunt. Aan de hand van de en- queteformulieren en die verga dering zal men dan de eerste ge sprekken met de gemeente gaan voeren. De PvdA afdeling Leiderdorp houdt vanavond een ledenverga dering in het Dorpshuis. Aan vang 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere de bespreking van de college-vorming en het program-akkoord. Verder een voorstel omtrent de verhouding fractie/afdeling en de bespreking van een eind-voorstel tot vor ming van een steunfractie. telefoon 142144. Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-2 Tel. 126802. OEGSTGEEST - Mr. V. Rijckevorsel van de Raad van State heeft het schorsingsverzoek voor de bouw van een brug over het Oegstgeester kanaal naar de nieuw te bouwen wijk in de Oegstgeester Morsebelpolder voor behandeling aangehouden. Zoals bekend hebben afgelopen vrij dagmiddag de Milieugroep Oegstgeest en de gemeente de aanvragers van het schorsingsverzoek voor de Raad van State een toelichting gege- Mi\V. Rijckevorsel heeft de zaak nu aangehouden omdat naar zijn mening nog te weinig stukken ter beschikking stonden om een afgerond oordeel te kunnen vormen. Bij degemeente zijn inmiddels deze stukken aange vraagd. Waarschijnlijk zal vrijdag 13 oktober opnieuw een zitting wor den gehouden voor de Raad van State waarop beide partijen weer in openbare zitting worden gehoord. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per postf226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Troef Noordeinde 2a, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestra 66, volks dansen, 19.30 uur: etsen; jazzballet; te kenen en schilderen; gitaar, pottenbak ken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, schol leren- sportcafé. 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje. 18-1930 uur Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20 30 uur Gebouw Irene. Hoofdstraat 82*. Leider dorp, bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur. tel. 146586. Marienhaven, Warmond, eucharistievie ring, 14.30-16 uur Gemeentehuis, Voorschoten, cie. wel zijn, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraar, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; fotografie; saxofoon; Go-club, 20 Leidse Schouwburg, Toneelgroep Thea ter met "Alles voor de tuin", 20.15 uur. LAK-Theater, LAK-cinema: "Mysteries van het organisme" van D. Makavejev, 19, 21 en 23 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 16.45 uur, cie. onderwijs, 20 uur. Vrijetijdscentrum, filmhuis met Poolse film, 21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan ciën en openbare werken, 19 uur; cie. openbare werken, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie financiën belasting planning, 20 uur. Gemeente Wassenaar, cie. onderwijs, cultuur e" 19.30 u APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regiq Leiden wordt waargenomen van 29 sept. tot 6 okt. (incl. 3 okt.) door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten. Tel. 2525; Apotheek Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apothe ker Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel .155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, Berkenkade, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema- de Jong, Kagerplein 307, Sassenheim, tel 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dipsdag en donderdag van Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 dinsdag 19.00-20.00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2