FEEST IN LEIDEN een gevaar op de weg' 'Plankschaatsen, Katwijkse politie gaat strenger optreden tegen rijden op openbare weg Voorrang voor Foto links: Het Japans dagvuurwerk bij de Hoogstraat trok massa's publiek, zoals alle evenementen trouwens Je staat versteld van de aantallen mensen die Leiden herbergt Foto rechts: Als ze allemaal de straat opkomen. Ondermeer om te kijken naar de streetparade in de Breestraat. Op de foto het Harmonie Orkest der Koninklijke Scheepjeswolfabrieken uit Veenendaal. Foto linksonder: Hoe Hannibal over de Alpen trok, één van de elf wonderbaarlijke reizen die in de grote optocht werden uitgebeeld. •k Foto middenonder: Op het Stadhuisplein zorgde een keur van artiesten weer voor de juiste stemmingzoals hier 'Los Rancheros' met een internationale Mexicadnse show •k Foto rechtsonder: En dan was er natuurlijk de kermis, voor jong en oud t Middelkoop en Jeroen Verheule op hun "skateboard"apparaten w Kolder "Helemaal verbieden om te "skate boarden", zoals in sommige ge meenten gebeurt, vinden we kol der", menen drie Katwijkse schaatsplankers. "Maar we kun nen wél begrijpen dat de politie het niet goedvindt dat wc het op straat doen. Als je op stukken gaat waar het mag, dan is er niets aan de hand. In Katwijk zijn ver schillende plaatsen waar je te recht kunt, dus hier is het prima geregeld", aldus de drie. De derde klas-leerlingen van de Juliana-mavo André Zwart, Ron van Middelkoop en Jeroen Ver heule zien overigens wel degelijk de gevaren in van het schaats- planken. "Als je geen bescher mers draagt kan het inderdaad levensgevaarlijk zijn. En voor omstanders kan er risico zijn over de baan gaan of als wij van onze plank afraken en de plank schiet door. Als die dan tegen de enkels van iemand komt, kan-ie die gemak kelijk breken". Orion niet twee teams in eerste klas HAZERSWOUDE - Met zes dames- en met vijf heren teams doet de Hazerswoudse Sport Vereniging Orion mee aan de competitie van de Ne- VoBo (Nederlandse Volley bal Bond), afdeling Leiden. De standaardformatie van de dames komt, evenals vorig seizoen, uit in de eerste klas van de Leidse regio. Op het herenfront wordt de vraag in teressant of het reserveteam, dat evenals "het eerste" in de eerste klas acteert, de plek al daar zal weten te handhaven. Op vrijdag 13 oktober, de da tum dat in de eerste klas de competitie begint, moeten Orion 1 en Orion 2 het tegen elkaar opnemen. Bij de eerstvolgende herziening van het streekplan Zuid-Holland Oost komt naar de mening van Gabor ook Alphens zuidelijke uitbreidingsplan Kerk en Zanen aan de orde. Hoe dat zal gaan uit pakken is volgens het statenlid vooral afhankelijk van het beleid van de provincie met betrekking tot de grote steden. De provincie wil de grote steden versterken, de trek vanuit de steden naar elders indammen. Als dat beleid succes heeft dan zal volgens Gabor de kans op een groter Kerk en Zanen dan nu gedacht (tot 1990 niet meer dan 1.800 woningen) aan zienlijk dalen. Mislukt het grote steden-beleid, dan komen de kansen van Alphen anders te lig gen. J o ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik denk dat bij de eerste herziening van het streekplan Zuid-Holland Oost over twee jaar de rijksweg tussen Bodegraven en Leiden de hoogste prioriteit zal krijgen. In verband met de verkeersveilig heid is de Hoge Rijndijk, met zijn vele honderden uitritten de eer ste weg die in aanmerking komt om te worden afgevoerd als weg voor doorgaand verkeer. Boven dien zijn er al drie sluiproutes ontstaan en ook die situatie kan niet worden voortgezet" Dat is de persoonlijke mening van adjudant G. Stubbe van de Kat wijkse verkeerspolitie. "Als poli tiemensen", zo voegt hij eraan toe, "gaat het ons erom dat on gelukken tussen fietsers en bromfietsers enerzijds en men sen op schaatsplanken ander zijds worden voorkomen". En dan is er nog de hulpverlenings taak, zo laat Stubbe weten. "In het geval er mensen verwondin gen oplopen bij of door het ge bruik van de schaatsplank" Slachtoffers. De adjudant weet niet, of er in Nederland door de schaatsplank al veel van zijn ge vallen. "In Katwijk is er één schaatsplanker geweest die een elleboog brak, doordat-ie achter over viel en z'n val wilde breken door z'n armen naar achteren te houden om zo op z'n handen te kunnen steunen. En dat lukte na tuurlijk niet, dat begrijpt u zeker wel", aldus de heer Stubbe. Wel heeft de Katwijkse politieman cijfers uit Amerika, waar er twin tig miljoen schaatsplankrijders zijn tegen in Nederland officieel dik vijfduizend. "In Amerika vallen er 70.000 gewonden per jaar door de schaatsplank, maar niet bekend is of dat nu mensen zijn die vallen of andere ver keersdeelnemers die in aanra king komen met een schaats planker, die overigens doorgaans beschermers draagt op plekken als knieën en schouders". Streng Adjudant Stubbe laat weten, dat de Katwijkse politie streng zal op treden tegen schaatsplankers die hun plank niet op de officieel daarvoor aangewezen plekken beschaatsen. Men mag met de plank komen op het marktterrein aan de Zeeweg, op de parkeerter reinen Noord en Zuid in Katwijk aan Zee en op de recreatiestrook aan de Groen van Prinstererweg in de wijk Hoornes. Komt men daarbuiten met de "skateboard", dan zal de politie als ze dat ziet de plank in beslag nemen en een proces-verbaal opmaken tegen een dergelijke illegale wegge bruiker. De heer Stubbe: "We passen ons in Katwijk daarmee aan aan de re gels, die de landelijke Centrale Politie Verkeers Commissie, de CPVC, heeft gesteld. Je mag nu eenmaal niet op de openbare weg spelen. We weten dat er nogal eens wordt geschaatsplankt op de Boslaan en de Meeuwenlaan omdat die aflopen. Daar zullen we extra gaan opletten". Ook de schaatsplankers in Katwijk aan den Rijn, die een basketbalveld nabij de Asterstraat als baan ge bruiken, zijn dus gewaarschuwd. Wat er met de schaatsplanken na eventuele inbeslagneming gaat gebeuren, kan de verkeerspoli- tieman niet zeggen. "Die beslis sing is aan de officier van justitie Maar ja, als het om kapitale din gen gaat - er zijn super-schaats- planken van meer dan tweehon derd gulden - dan kun je ze na tuurlijk niet zonder meer in de vuilnisbak gooien", aldus Stub be. De Katwijkse politie is voor het eerst attent geworden op de schaatsplank en zijn gebruikers - die er vaak de meest acrobatische toeren mee weten uit te halen - na klachten van bewoners van be jaardencentrum "Huize Salem" aan de Duindoornlaan. Schaats plankers gebruikten daar de weg voor leveranciers als hun privé- baan. Dit zeer tot ongenoegen van de oudere omwonenden. "We zijn begonnen met die planken in beslag te nemen en ze door de ouders af te laten halen", aldus de heer Stubbe. "Nu gaan we na de nodige waarschuwingen te heb ben uitgedeeld strenger optre den. Maar ik dacht dat dat niet al te vaak nodig zal zijn, want ik heb de indruk dat het al beter gaat. Men komt nog slechts sporadisch KATWIJK - "Ik vind die schaatsplank maar een gevaarlijk stuk speelgoed. Er zit geen rem op dat ding en daardoor is het niet onder controle te houden. Als je ermee bij een hoek komt, bots je gemakkelijk tegen voetgangers op. En op de rijbaan komt zo'n schaatsplank met het overige verkeer in conflict" Er kan geen vergadering voorbij gaan met plaatselijke of provin ciale bestuurders of de wegver binding Bodegraven-Leiden, de rijksweg 11, komt ter sprake. Bo venstaande gedachtengang werd ontvouwd door drs. J. D. Gabor, lid van Provinciale Staten (CDA), gisteravond tijdens een bijeen komst van de streekcommissie Alphen aan den Rijn en omge- uitgeschakeid wordt voor het in terlokaal verkeer, ving in de Bron. Gabor voegde eraan toe, dat nadat een nieuwe rijksweg tussen Bodegraven en Leiden zal zijn aangelegd, zoda nige maatregelen moeten worden genomen, dat de Hoge Rijndijk PPR-lid Tilanus was 1 met Gabor eens, dat ook hij vindt dat bij de eerstvolgende herzie ning van het streekplan rijksweg 11 moet worden bekeken. "Het is immers een dwaze situatie, dat in het streekplan Zuid-Holland West die weg wel staat opgeno men en in het streekplan Zuid- Holland Oost niet. Maar ik hoop, dat het streekplan West gewijzigd wordt", aldus Tilanus, daarmee aangevend.dat hy met Gabor van mening verschilt over de nood zaak van aanleg van de nieuwe rijksweg 11.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17