Rivaal doet tien mille in prijzenpot wegploeg D ammers h andhaven zich in kopgroep Hans Kraay op zoek naar voetbaltalent in IJsland Nederlandse wieier- sponsor stopt ermee VYCS wacht op invitatie van FBO WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 SPORT PAGINA 13 Dankzij de sponsor van Didi Thurau vloeide in de prijzenpot van de wegploeg tien mille extra binnen. Gerrie Knetemann hield gisteren uitbe- taaldag voor de leden van die ploeg die hem gesteund hebben bij het behalen van de wereldtitel. VLIJMEN (GPD) - De elf renners van de Neder landse profwielerploeg die Gerrie Knetemann steun den in zijn geslaagde rush naar de wereldtitel op de Nürburgring, hebben aan dat knechtenwerk per man welgeteld f5606,06 verdiend. Dat is bijna dui zend gulden meer dan waarop werd gerekend toen er via een sponsor 25.000 gulden m de pre- miepot werd gestopt, door de Koninklijke Neder landse Wielren Unie 5000 gulden en - zoals tevoren schriftelijk bepaald - door de wereldkampioen 25.000 gulden. Aan dat totaal van 55.000 gulden werd gisteren op de betaaldag in het Brabantse Vlijmen, woon plaats van de profbegeleider op het wereldkampioenschap, Piet Liebregts, als fors extraatje 10.000 toegevoegd door de direc tie van de Belgische wielergroe- pering „IJsboerke". Het was een voor de internationale wieler sport unieke geste, die bleek voort te komen uit een vlak voor de start van het wereldkam pioenschap door de Belgische ZAANSTAD (GPD/ANP) - Van avond vertoeft AZ-manager Hans Kraay in Reykjavik, waar in het kader van het Europees voetbal kampioenschap voor jeugdteams de internlandwedstrijd IJsland- Nederland wordt gespeeld. Hans Kraay is daar vooral, omdat twee jeugdtalenten van AZ, te weten: Richard van der Meer en Rick Talan met Oranje meedoen. Daarnaast oriënteert de AZ-ma nager over mogelijke talenten in IJsland. Mocht men namelijk een goede voetballer voor relatief weinig geld kunnen aantrekken, dan zal dit zeker gebeuren. De teleurstellende prestaties in de competitie laten de AZ-leiding niet onberoerd. Men vreest mede daardoor een verdere terugloop van de publieke belangstelling, waardoor het financiële tekort voor dit seizoen - overigens ge dekt door de gebroeders Mole naar - groter zal worden. AZ kan zich dus geen dure investe ringen in nieuwe spelers veroor loven. "Natuurlijk blijven we at tent op goede en goedkope voet balkrachten uit het buitenland. Iri dit verband gaan we ons goed oriënteren in landen als bijvoor beeld IJsland, Denemarken, Noorwegen en Finland. Als daar een uitstekende kracht bij zit voor de topselectie dan zullen we zeker zo n speler aantrekken, maar we blijven de voorkeur ge ven aan de eigen selectie en het jeugdtalent, dat in ons zoge naamd toekomstteam zit", aldus Gerrit Peters, secretaris van de Noordhollandse voetbalstich ting. De AZ-leiding prijst zich intussen gelukkig, dat trainer-coach Georg Kessler zoveel aandacht schenkt aan de opleiding van jeugdige spelers. Die interesse heeft Kessler altijd gehad. Ook voor AZ is dat van groot belang, omdat er geen geld meer is voor het aankopen van dure voetbal lers en men dus jeugdige spelers wil inpassen in de A-selectie. Georg Kessler tekende een con tract voor één jaar. Pas in decem ber zal hij beslissen of hij een meerjarig contract bij AZ zal te kenen. Deze week ontkende Kessler de geruchten, dat hij al rond zou zijn met een Duitse club. De Engelse voetballer Peter Os good heeft besloten geen oefen test af te leggen bij de Venlose eredivisieclub FC VW. Osgood die zaterdag in Venlo arriveerde en zondag de ontmoeting VW tegen Vitesse vanaf de tribune volgde zou maandag getest wor den. Maar dit weigerde hij. Vol gens zijn verklaring aan het be stuur van FC VW was hij gebol- gen over een interview dat in het Engelse blad The Sunday People had gestaan met de VW-aan- voerder Dick Advocaat. Deze zou zich daarin nogal laatdunkend over de Britse voetballer hebben uitgelaten. Osgood wilde bij na der inzien liever niet onder een dergelijke aanvoerder spelen en vertrok maandag spoorslags naar zijn vaderland. Drie Nederlandse scheidsrech ters zijn aangewezen om wed strijden te leiden in de tweede ronde van de drie Euopese beker toernooien. Jan Beek leidt op 18 oktober de ontmoeting tussen Lokomotief Sofia tegen 1 FC Kölm in het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen, Charles Corver is aan gewezen voor de wedstrijd Ben- fica tegen Borussia Mön- chengladbach in het toernooi voor bekerwinnaars en Jan Kei zer zal op 1 november het duel tussen Shamrock Rovers en Ba- nik Ostrava in het toernooi voor de Europa Cup III onder zijn hoede nemen. De Russische arbiter Lippov zal op 18 oktober de eerste ontmoeting tussen Ajax en Lausanna Sports fluiten en de Hongaar Polatai is scheidsrechter op 1 november by rle tweede ontmoeting tussen PSV en Glasgow Rangers. De grensrechters voor de wedstrij den worden binnenkort aange- De Zwitserse bondscoach Roger Von Lanthen heeft voor de vol gende week woensdag in Bern te spelen Europacupwedstrijd te gen Nederland één dubutant in zijn selectie opgenomen. Het is Markus Tanner van FC Basel die in de plaats is gekomen van Heinz Hermann. De uit zeventien spe lers bestaande selectie komt zon dag a.s. in Biel bijeen en zal tot woensdag in Magglingen verblij ven. De zeventien zijn: Doelverdedigers: Burgener (Lau sanne), Engel (Servette), verde diging: Bizzini (Servette), Brech- bühl (Young Boys), Chapuisat (FC Zurich), Fischbach (FC Zu rich), Montandon (grasshoppers) Trinchero (Servette), Wehrli (Grasshoppers), aanval: Barberis (Servette), Botteron (FC Zürich), Elsener (Eintracht Frankfurt), Meyer (Grasshoppers), Ponte (Grasshoppers), Schnyder (Ser vette), Sulser (Grasshoppers), Tanner (FC Basel). VLIJMEN - De sponsor van de beroepswielerploeg Jet Star heeft besloten volgend jaar niet door te gaan. Deze beslis sing betekent dat er negen renners, van wie Hans Lan- gerijs en Adrie van Houwe- lingen de bekendsten zijn moeten uitzien naar een nieuwe werkkring. Sponsor Joop de Gans nam zijn besluit na de bijeenkomst van de wereldkampioenschaps- ploeg in Vlijmen, toen hij ver geefs probeerde Piet Liebregts als ploegleider te contracte ren. De medewerking van Liebregts achtte De Gans ab solute voorwaarde om zijn ploeg op verantwoorde basis door te kunnen laten draai- - Nederlands meest opvallende jongere onder de beroepswiel renners in dit seizoen, de 21- jarige Brabander Johan van de Velde, heeft een bijzonder verleidelijk aanbod gehad van de Belgische ploeg Zeep- centrale. Jk kan er vier keer zoveel gaan verdienen als bij Peter Post", aldus Johan van de Velde die alleen al om de reden dat hij nog een jaar bij Raleigh onder contract staat niet op het aanbod wenst te reageren. ,Jn het voorstel van die Belgen", aldus Van de Velde, ,$taat dat ze alle zaken rond contractbreuk bij Post voor mij zullen regelen, maar ik denk er niet over om daar op in te gaan. Ik heb het bij Post uitstekend naar mijn zin en ik vind een goede leerschool belangrijker dan meteen een hoop geld te pakken". - Henk Lubberding zal binnen kort zijn nieuwe contract bij Peter Post tekenen. Monde ling waren de partijen het allang eens over voortzetting van de samenwerking. - Hennie Kuiper zal zo goed als zeker met Joop Zoetemelk deelnemen aan de Trofeo Ba- racchi. Deze beroemde Ita liaanse ploegentijdrit wordt verreden op 14 oktober. DEN HAAG - Het bestuur van de belangenvereniging WCS (contractspelers) wacht met spanning op een uitnodiging van de FBO (Federatie Be taald Voetbal Organisaties) om het overleg voor een collec tieve arbeidsovereenkomst voor beroepsvoetballers te hervatten. De onderhandelin gen werden ruim twee maan den geleden opgeschort,omdat de delegatie van de FBO te weinig volmachten had om de gesprekken te kunnen voort zetten. Zaterdag komt de al gemene vergadering van de FBO bijeen om zich over de hervatting van het overleg te beraden. Op die hervatting van het overleg is met name door staatssecretaris Wallis de Vries van CRM aangedron gen. In een brief aan zowel de FBO als de WCS verzoekt de staatssecretaris de beide or ganisaties weer zo snel moge lijk om de onderhandelingsta fel plaats te nemen om een col lectieve arbeidsovereenkomst tot stayid te brengen. Die cao is van uitermate groot belang voor de sanering van het betaald voetbal. In een door de staatssecretaris aan vaarde motie heeft de Tweede Kamer namelijk gesteld, dat de cao voor beroepsvoetballers op 1 januari 1979 in werking moet treden, wil het betaald voetbal in aanmerking komen voor financiële steun van de overheid. Karei Jansen, voor zitter van de WCS: Jk heb er geen idee van of de datum van 1 januari haalbaar is. Het overleg bevindt zich pas in een beginstadium. Er zal nog heel wat moeten gebeuren voordat de cao er is". De onderhandelingen tussen de FBO en de WCS werden destijds om een aantal rede nen afgebroken. De meeste re denen waren van financiële aard. Karei Jansen: ,JDe FBO wilde zich niet houden aan de wettelijke voorzieningen met betrekking tot de lonen. Dat was voor ons onaanvaard baar. De delegatie van de FBO kon haar standpunt niet zo maar wijzigen, omdat zij on voldoende volmachten van haar algemene vergadering had gekregen. Daarom, is het overleg stopgezet. De FBO zal nu eerst met haar achterban moeten praten over de onder handelingspositie. Ik heb goe de hoop dat de onderhande lingen volgende week kunnen worden voortgezet". Jansen baseert die hoop op de oprechte wil van beide organi saties om een cao af te sluiten. Jansen: „We moeten wel, om dat anders de subsidie in ge vaar dreigt te komen" ARC O (ANP) - Het ging de Neder landse deelnemers gisteren niet zo goed af op de derde speeldag in de voorronden om het wereld kampioenschap dammen. In groep A, waar vijf finaleplaatsen beschikbaar zijn, verloor Gerrit Boom van Tsjegolev en deelde Frank Drost met Hamid Diaw de punten. Tsjegolev kwam hier door aan de leiding samen met zijn landgenoot Korenevski, die Gendlerman versloeg. Boom heeft het lange tijd volgehouden, maar kon toch niet verhinderen dat de Russische oud-wereld kampioen in het voordeel kwam. De Almeloër kampte met een on gunstige schijvenverdeling en dat maakte zijn positie kwets baar. Tsjegolev heeft hiervan kundig geprofiteerd en speelde deze partij positioneel feilloos naar winst. Even zag het er naar uit dat Frank Drost zijn partij zou gaan winnen. In een flankspelpartij, waarin de getalenteerde Diaw aanvallend was opgetreden, verraste Drost zijn tegenstander in de negen tiende zet met een zeer fraaie combinatie, die met twee stuk ken verlies een dam opleverde. Helaas voor de Nederlandse kampioen was de overblijvende stand niet zo gunstig voor hem en de Senegalees zag kans om na enkele zetten de vijandelijke dam met gelijk spel af te nemen. In de overblijvende stand van zeven tegen zeven stukken werd toen tot remise besloten. In groep B gaan Gantwarg en N'Diaye aan de leiding. De Mali- nees had het niet moeilijk tegen Da Silva en Gantwarg bleek te sterk voor Simonelli. Rob Clerc boekte hier zijn eerste overwin ning. De internationaal debute rende Surinaamse kampioen Ramon Norden kreeg het lastig tegen de Nederlander, die in een flankspelpartij met een halve hekstelling-formatie ging opere ren. Toch gaf Clerc in een heel goede stand nog een kans weg. Norden kreeg de gelegenheid om door een lichte combinatie de damlijn te bereiken met een re mise-eindspel in het vooruit zicht. Tot grote opluchting van de Nederlander faalde de Surinamer echter in de afwikkeling en kreeg Clerc toch nog de niet meer ver wachte twee punten. Johan tJastiaannet en Nicolai Mitsjanski deelden na een inte ressant duel de punten. Beide Nederlanders hebben hun goede kansen op de eindstrijd behou den. hoewel de concurrentie voelbaar aanwezig büjft. De toernooicommissie liet be kendmaken, dat indien de we reldkampioen Harm Wiersma op 11 oktober aanstaande bij de lo ting voor de eindstrijd niet aan wezig is, nummer zes uit groep A aan de eindstrijd zal deelnemen. Een en ander naar aanleiding van het feit dat Wiersma uitlatingen heeft gedaan in de zin van: "Ik weet nog niet of ik zal deelne- De uitslagen van de derde ronde zijn: Groep A: Drost-Diaw (Sen) 1-1, Lepsie (Joeg) - Verpoest (Bel) 1-1, Tsjegolev (Sow) - Boom 2-0, Berte (It) - Hisard (Fr) 0-2, Gendlerman (Isr) - Korenevski (Sow) 0-2. Groep B: Mitsjanski (Sow) - Bas- tiaannct 1-1, Norden (Sur)-Clerc 0-2, Simonelli (It) - Gantwarg (Sow) 0-2, Nimbi (Kon) - Smith (VS) 1-1, Da Silva (Bra) - N'Daye (Mal) 0-2. De stand in groep A is: 1. Tsjegolev en Korenevski 5 punten, 3. Drost, Hisard 4, 5. Boom, Gendlerman Diaw 3. De stand in groep B: 1. N'daye en Gantwarg 5 punten, 3. Nimbi Bastiaannet en Clerc 4. MANILLA - In de voorronde-groe pen A en C van het toernooi om het wereldkampioenschap basket bal, dat in Manilla wordt gehou den, zijn de beslissingen gisteren gevallen. In groep A wonnen Joe goslavië en Canada hun 'wed strijden tegen respectievelijk Zuid-Korea 121-85en Senegal (60-42), de zwakke broeders, die twee wedstrijden verloren. Het team van de Verenigde Staten hielp Australië definitief in defi- nalegroep door TsjechoSlowa- kije zijn tweede nederlaag toe te brengen: 96-79. De tot favoriet uitgeroepen Amerikaanse équipe heeft zich nog niet waargemaakt Ging het in de eerste wedstrijd te gen Australië al erg moeilijk, gis teren bleek in een ontmoeting te gen de Tsjechoslowaken (zie foto) opnieuw weinig van de vermeen deklasse. Australië won met klein verschil uan de Dominicaanse Republiek 74-72) en plaatste zich daardoor eveneens voor de fina- legroep. Alleen in groep B spant het er nog nog om. Brazilië, dat met 88-84 van Italië won. leidt met vier punten uit twee wedstrijden, maar kan vandaag nog zijn kan sen op de fin a leg roep verspelen in de wedstrijd tegen Porto Rico. De Portoricanen versloegen China met 107-104 en hebben nu even veel punten als Italië. sponsor Staf Janssens aan Peter Post gedane belofte. .Wanneer één van ons wereldkam pioen zou worden", aldus Gerrie Knetemann, „konden we van hem wat verwachten. Ach, je weet hoe dat gaat in de discussies bij het vertrek. Dat die man zó zijn woord heeft gehouden, vind ik ongelooflijk sportief. Tenslotte zijn we het hele jaar flinke tegen standers van elkaar ge weest" Zeker ook tegen die achtergrond van de onderlinge rivaliteit tus sen Post's Raleighploeg en die van IJsboerke, was het overhan digen van de dik gevulde enve loppe een opzienbarend feit. Een jaar geleden immers stonden beide partijen als kemphanen te genover elkaar toen Didi Thurau midden in zijn succesperiode bij Peter Post vertrok om zich in dienst te stellen van deze Belgi sche sponsor. „Ik voel me", zei ploegleider Willy Jossart, die namens zijn directeur het geld in Vlijmen kwam aanreiken, dan ook zeer terecht, ',in het hol van de leeuw.. Waar de meeste sprekers op deze met enige ceremonie opgeluis terde betaaldag nogal lange zin nen voor nodig hadden, vatte Willy Jossart voor een groep van een zestigtal genodigden zeer kernachtig de essentie van de bij eenkomst samen. „De Neder landse profs", zei hij, „hebben een voorbeeld gesteld tegenover de gröle wielernaties. Qua orga nisatie is er een subliem kam pioenschap gereden. De eerste plaats van Knetemann was het succes van de collectiviteit" KNWU-voorzitter J. Hylkema ty peerde het belang van de een dracht uitstekend toen hij op merkte: „Belangrijker dan de triomf op zich, is de manier waar op die werd behaald. Daar gaat het om". En Gerrie Knetemann herhaalde voor de zoveelste keer „Ik kan deze ploegmaats en deze begeleiders niet dankbaar ge noeg zijn. Het was een geweldige samenwerking" Naar goed gebruik bij dit soort ge legenheden stond de meest ge vierde coureur zijn extra premies af. Gerrie Knetemann schonk zijn deel van het KNWU- en sponsorsgeld aan het technisch personeel, wat per man f 416,66 opleverde. De tien mille van Staf Janssens hevelde hij meteen over naar zijn elf collega's: Raas, Priem, Van de Velde, Van den Hoek, Piet van Katwijk, Lubber ding, Zoetemelk, Havik, Lange- rijs, Van Vliet en Scheune- Voor Gerrie Knetemann was de bijeenkomst in Vlijmen geen feestelijk slot van een druk sei zoen, want hij heeft de komende veertien dagen nog twee grote koersen op zijn programma: de klimtijdrit van Montjuich op 12 oktober en de ploegentijdrit (met Henk Lubberding) Trofeo Barac- chi, twee dagen later. Daarna be gint Knetemann met zijn gezin aan een vakantie in Spanje. „Maar", zegt hij, „de fiets gaat mee om te kunnen trainen. Ik moet deze winter nog een paar zesdaagsen rijden en ik kan me niet permitteren dat ik wegge fietst word" Van enige moeheid blijkt bij de we reldkampioen, ondanks een druk seizoen, geen sprake. „Ik vind het zelfs jammer", aldus Knetemann, „dat wij de Ronde van Lombar- dije niet rijden. Ik voel me nog steeds sterk..."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13