Legermuseum uit Leiden naar Delft Coriolanus in een wat modernere aan Zon- en maans verduisteringen in regelmaat opdedoezastraat, dinsdag 3oktober 930 uur. Etalageruit ingetrapt Afbraak vijftal woningen aan de Maredijk TOEGANG GRATIS!!! ëaker: theo koomen/ LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant L. Kalender FRISSE WIND BU HAAGSE COMEDIE MAANDAG 2 OKTOBER 1978 varia PAGINA 9 Overplaatsing duurt nog aantal jaren Wetenschap en technologie door P. Bok 10TAIE ZON-ECLIPS a MAN N BISCMADWU' "pASnitt ttvfi N MAlfHOND MAAN 4 ?A?Tieu ecu»» z.HAirao-!> MAAN i 7# 01 S9 9) 92. 91) 96 97 99 O Lr'il w m *--*<3 Q-*o De tweede zonsverduistering van dit jaar heeft vandaag plaats maar is in ons land niet waar te nemen Slechts in een deel van Scandinavië is de verduistering na zonsop komst te zien en hetzelfde is het geval voor het noorden van Azië. Veel missen wij er overigens niet aan, want het is geen spectaculair eclips: de verduistering van de zon dooi de maan is niet totaal maar slechts bijna een zeven-tiende (691 promille). De Nieuwe Maan schuift om 5 uur en 31 minuten vroeg in de ochtend voor de zon en dat verschijnsel eindigt om 9 uur 25 minuten, zeer kort na zonsopkomst. Maar zoals gezegd: we missen er niets aan. Daarom hoeven we er ook niet nadrukkelijk over te schrijven. Dat geeft ons wel de gelegenheid, iets meer te zeggen over het regelmatig optreden van verduisterin gen, de periodiciteit van eclipsen zowel van zon als maan, die nauw aan elkaar verwant zijn en altijd in com binaties optreden. Totaal Kort geleden, op 16 september, konden wij genieten van een totale maansverduistering, die door voortreffelijke weersomstandigheden in ons land bijzonder mooi te zien was. Toen kwam de maan om 1820 uur in de schaduw van de aarde, was daar om 1924 uur geheel in gedoken, bleef totaal verduisterd tot 20.44 uur en verliet de aard-scha- duwweerom21.48 uur. Alleen het begin van de eclips was hier niet waarneembaar om dat de maan pas om 18.45 uur opkwam en de zon pas om 18.55 onderging. Maar het verloop van het verschijnsel was fantastisch goed te zien. Verduisteringen van zon en maan zijn jaarlijks terugke rende verschijnselen. Per jaar zijn er minstens 4 eclipsen, dwz twee van de zon en twee van de maan. Het maximum per jaar bedraagt 7 zoals dat in 1973 het geval was en in 1982 andermaal het geval zal zijn. Een merkwaardigheid in dat laatste jaar is, dat alle drie maansverduisteringen dan totaal zullen zijn, de vier zonsverduisteringen echter alle gedeeltelijk. Deze eclipsen vallen, zoals altijd wanneer er zeven per jaar zijn, in de perioden direct in het prille begin van het jaar, in de maand rond 1 juli en in de allerlaatste dagen van het jaar. Zons- en maansverduis teringen liggen altijd onge veer 15 dagen uit elkaar. Dat is logisch wanneer we de aard van de beestjes in de gaten houden. Halve maan Een zonsverduistering ontstaat wanneer de maan zich tussen de zon en de aarde bevindt, een maansverduistering wanneer de maan door de schaduw van de aarde gaat, dus wanneer de aarde tussen zon en maan staat. Het eerste is het geval bij Nieuwe Maan, het laatste bij Volle Maan en tussen deze beide schijnge stalten ligt nu eenmaal onge veer een halve maand. Nu zou alles betrekkelijk een voudig zijn, wanneer de baan van de maan om de aarde maar eenmaal precies in het vlak lag van de baan van de aarde om de zon. Dan zouden wij bij elke Nieuwe Maan een zonsverduistering en bij elke Volle Maan een maan-eclips hebben. Maar zo eenvoudig ligt geen enkele zaak in het ge compliceerde heelal. Het vlak van de maanbaan en dat van de baan van de aarde om de zon maken een hoek met elkaar van 5 graden en 9 mi nuten, waardoor de voor ver duisteringen werkzame scha duwkolommen meestal net worden gemist. Maar slechts wanneer de 'knopenlijn'de verbindingslijn van de pun ten waar de maanbaan de ecliptica (de baan van de aarde om de zon) snijdt vrij wel precies naar de zon is ge richt, kunnen de kosmische schaduwen hun werk doen en verduisteringen veroorzaken. Dit gebeurt slechts op twee dia metraal tegenover elkaar lig gende punten van de aard baan, derhalve vrijwel zes maanden na elkaar. Daarom komen eclipsen alleen voor in de eclipsseizoenen, die een half jaar van elkaar zijn ge scheiden. Plotselinge eclipsen die bv een of twee maanden van elkaar zijn verwijderd komen dan ook niet voor op grond van de bewegingen van de hemelli chamen, die de eclipsen ver oorzaken. Het wordt allemaal nog een beetje ingewikkelder doordat de knopenlijn geen vaste stand in de ruimte blijkt in te nemen. Die lijn draait eenmaal in de 18,6 jaar in het rond in retrograde richting, dwz tegengesteld aan de rich ting waarin de maan om de aarde beweegt. Dat is dan ook de oorzaak van het verschuiven van de sei zoen-eclipsen in de loop van 18,6 jaar. Zonder die ver schuivingen zouden de eclips seizoenen steeds in dezelfde maanden vallen. In bovenstaande tekening heb ben wij een en ander proberen te verduidelijken door een beeld van de eclipsen, die tot het jaar 2000 te verwachten zijn, te beginnen met het jaar 1978. LEIDEN - Het Legermuseum 'Generaal Hoefer' verdwijnt waarschijnlijk uit Leiden. Het museum wordt naar ver wachting over een aantal jaren geconcentreerd in Delft. In deze plaats is al een déél van het Legermuseum gehuis vest. Het museum is in Leiden - in het vroegere Pesthuys - al geruime tijd te klein en slecht gehuisvest. De vermoedelijke verplaatsing werd zondag bij het vijfenzestig jarig bestaan van het Legermu seum naar buiten gebracht door brigade-generaal b. £1. J. E. A. Post Uiterweer, de voorzitter van de Stichting Koninklijk Neder lands Leger- en Wapenmuseum generaal Hoefer. Volgens voorzitter Post Uiterweer heeft minister Scholten van de fensie in principe toestemming verleend voor de verhuizing van het museum van Leiden naar Delft. De definitieve beslissing is nog afhankelijk van ambtelijk overleg tussen de ministeries van financien, volkshuisvesting en Voor de overplaatsing moest eerst de huisvesting van het museum in Delft, het zogenaamde Arma mentarium gerestaureerd wor den. Voor de restauratie van dit zeventiende eeuwse gebouw, oorspronkelijk het stadarsenaal van Delft, moet in ambtelijk overleg nog overeenstemming bereikt worden. Directeur W. Helder van het Le germuseum verwacht dat met de restauratie en daarmee met de verplaatsing van het museum van Leiden naar Delft zo'n zes a zeven jaar gemoeid is. Het Legermuseum is sinds 1940 in Leiden gehuisvest. Enkele jaren geleden werd echter een belang rijk deel van de huisvesting in het vroegere Pesthuys wegens bouwvalligheid afgekeurd. Plannen voor de restauratie zijn ondanks pogingen daartoe zon der succes gebleven. In het Arsenaal in Delft is al de af deling moderne wapens van het Legermuseum ondergebracht. Sinds kort wordt ook een deel van de Leidse verzameling (oude wapens en krijgshistorie) naar Delft overgebracht. Deze verza meling werd enkele jaren gele den met de sluiting van een deel LEIDEN - Een woedende man heeft in de nacht van zaterdag op zondag een etalageruit van een snackbar aan de Steenstraat in getrapt. De man wilde even na twee uur 's nachts nog het een en ander bestellen maar van de ei genaar kreeg hij te horen dat de snackbar gesloten was en dat hij niets meer kon krijgen. De man wond zich hierover zo op dat hij bij het weglopen de etalageruit aan scherven trapte. van het Pesthuys opgeslagen in de Doelenkazerne. Met de ont ruiming van de kazerne moet de museumverzamcling daar weg. Volgens directeur Helder heeft de bouwvallige staat van de huisves ting in Leiden en het ontbreken van uitzicht op restauratie een belangrijke rol gespeeld bij de keuze om het museum in Delft onder te brengen. Daarnaast be schikt het museum in Delft over veel meer ruimte en het is ook beter bereikbaar.Directeur Hel der vindt het voor de bezoeker een voordeel als het museum op een plaats is ondergebracht. "Het museum wordt voor de bezoeker veel aantrekkelijker. We hebben in Delft alles bij elkaar en kunnen ook veel meer laten zien", aldus de directeur van het Legermu- Renovatie onhaalbaar LEIDEN - Vijf woningen aan de Maredijk zullen waarschijnlijk moeten worden afgebroken om dat de bouwkundige staat waarin ze verkeren zeer slecht is. Uit een rapport van de dienst gemeente werken blijkt dat renovatie van de woningen geen haalbare kaart De woningen behoren bij het com plex waarin nog enkele weken wasserij Nijssen gevestigd zal zijn. Deze wasserij verhuist van de Maredijk naar het industrie terrein De Waard. De gemeente en Nijssen bereikte na maan denlange onderhandelingen overeenstemming over de ruil van het bedrijfscomplex aan de Maredijk tegen een lap grond aan Admiraal Banckertweg. joningen aan de Mare dijk die niet meer opgeknapt kunnen worden en daarom waarschijnlijk onder de slo pershamer zullen vallen. De mogelijkheid van verhuizing naar de Waard kwam aan de orde toen Nijssen bij de gemeente een verzoek indiende om de bij het complex behorende vijf wonin gen aan de woonruimte te mogen onttrekken om zijn achter de hui zen liggende wasserij te kunnen uitbreiden. Het college van B en W voelde daar weinig voor. Vanaf dat moment werd onderhandeld over verkoop van het complex aan de gemeente en verhuizing naar het industrieterrein. Wet houder Verboom stelde destijds BROKX KOMT OP BEZOEK LEIDEN - Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) zal op dinsdag 7 no vember een bezoek aan Leiden brengen. Die dag zal er met ver tegenwoordigers van de gemeen ten Leiden en Zoeterwoude wor den gesproken over de stimule ring van de woningbouw en huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Met deelname van diverse ploegen uit Leiden en omgeving Organisatie: Leidsch Dagblad in samenwerking met de 3 October Vereeniging. dat omwille van het behoud van de huisjes uiteindelijk tot ruil is overgegaan. In opdracht van het college heeft de dienst gemeentewerken een rap port opgesteld dat inzicht moet geven in de mogelijkheden om de vijfhuizen te renoveren. Dpt rap port heeft uitgewezen dat renova tie niet meer haalbaar is. De ge meente zal nu overwegen om de oude woningen te vervangen door nieuwbouw. De grond van wasserij Nijssen is inmiddels door de gemeente aangeboden aan de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Deze stichting zou indien zij op het aanbod van de gemeente in gaat met de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren een ge zamenlijk bouwplan maken. De gemeente heelt de grond van Nijssen aan de Stichting Leidse Studentenhuisvesting aangebo den omdat nieuwbouwplannen van de Stichting aan de Oude Singel geen doorgang kunnen vinden. Aanvankelijk wilde de studentenhuisvesting in combi natie met renovatie van een drie tal panden aan de Oude Singel nieuwbouw realiseren in de daarachter liggende tuinen. Om dat deze grond nu door de ge meente bebouwd zal gaan wor den is ter compensatie het terrein aan de Maredijk aangeboden. De Stichting Studentenhuisves ting laat weten dat de plannen nog in een zeer vroeg stadium verkeren. Wel wordt gesteld dat renovatie van de monumentale panden aan de Oude Singel af hankelijk is van nieuwbouw el ders omdat exploitatie van de oude panden anders onhaalbaar wordt geacht. LEIDEN - Temidden van de grote hoeveelheid kalenders, die de komende maanden weer zullen verschijnen is er ditmaal één, die geheel aan de stad Leiden gewijd is. Het is een kalender, die wordt uitgegeven door Louis H. Los, ei genaar van boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. Ter illustrering van de kalender dienden zwart-wit foto's van de Leidenaar Herman Kleibrink. Een fotograaf, die onder meer bekendheid kreeg door zijn his torische fotoboeken over de stad Leiden en naaste omgeving. De foto's laten een aantal karakte ristieke Leidse plekjes zien zoals het Pieterskerkhof, de 2e Groe- nesteeg, de Lange Mare, Hortus Botanicus. Kaiserstraat en Nieuwe Rijn. Verder zijn in de kalender nog foto's opgenomen van de 2de Gortestraat, de Zijl- poortsbrug, de Oude Varken markt en de Kooilaan. De meeste foto's zijn nog dit jaar gemaakt; enkele zijn van oudere datum. Bijvoorbeeld een tweetal winterfoto's uit 1946. De Leidse kalender bevat in totaal 13 maan den. Dat is geen vergissing, want zowel december 1978 als van 1979 zijn in de kalender opgenomen. Den Haag - "Maar als wij alles de den naar oud gebruik, dan zou het stof der eeuwen nooit wegge- bezemd worden en een berg van dwaling elke waarheid overstel pen". Aldus de hoofdfiguur in Shakes- peares "Coriolanus" op een van zijn meer diepzinnige momenten, maar tevens een uitspraak die om meer redenen karakteristiek ge noemd kan worden voor de voor stelling die de Haagse Comedie afgelopen zaterdag op het reper toire heeft genomen. Enerzijds bleek uit deze "Coriolanus", ge regisseerd door de Roemeen Di- nu Cernescu, dat de Haagse Co medie het eindelijk eens had aangedurfd een frisse wind door de statige Koninklijke Schouw burg te laten waaien, maar ander zijds kon men zich na afloop af vragen of er wel genoeg stof was weggebezemd. Echt modern kan de enscenering van Cernescu al niet meer ge noemd worden en na de pauze scheen de regisseur bovendien zijn greep op de materie verloren te hebben, zodat traditionalisme en maniertjes daar weer de over hand kregen. Een aantal bezoekers van de gene rale of de voorpremière, blijkbaar geheel onkundig van de theater ontwikkelingen die de afgelopen jaren buiten de beslotenheid van de Koninklijke Schouwburg hebben plaatsgehouden, meende echter tegen dit alles te moeten protesteren door middel van ronddelen van anonieme stencils vol inhoudloze kretologie. Dit re sulteerde echter niet in het boe geroep waartoe werd opgeroe pen, en terecht. Uitgangspunt van Cernescu was een psychologische actualisering door het benadrukken van een spiegelbeeldrelatie tussen Co riolanus en zijn tegenhanger Au- fidius. Technisch werd dit onder steund door een strak decor, ge stileerde en meestal tijdloze kos tuums en "massascènes" die geënt waren op een theatervorm vol strakke bewegingen zoals die ten onzent al sinds jaren bij o.a. De Appel te zien zijn. De uitgebreide maar bijzonder functionele muzikale begelei ding werd verzorgd door Fred Vogels en Wim Vos, die met een uitgebreid instrumentarium in de loges hadden plaatsgenomen en medeverantwoordelijk waren voor een paar van de meest in drukwekkende momenten van de gehele voorstelling. Vondst denkend en als een kudde reage ren, en van wanordelijke strijd tonelen, altijd zo'n probleem in een drama van Shakespeare, had aan deze muziek evenveel te danken als aan de minutieuze stilering van Cernescu. Een vondst was bovendien het trek ken van een parallel tussen deze menigte plebejers en primitieve volksstammen. De feitelijke actualisering die hier tot stand werd gebracht, lag door deze aanpak echter in het conflict tussen het volk en de in zijn hooghartigheid consequente Co riolanus. die in deze conceptie meer een door een zekere mate van naïviteit overtuigend sym bool werd dan een driedimensio nale krachtfiguur, en het waren ook deze aspecten die in de scherpomlijnde karakterisering van een uitstekend spelende Guido de Moor het sterkst over kwamen. De grote inzet van Elisabeth An dersen kon niet voorkomen dat de moederrol in deze voorstelling minder sterk naar Voren kwam dan meestal het geval is en dit werd nog bevorderd door de vele coupures die van de rol van Vir- gilia, Coriolanus' vrouw, zelfs vrijwel niets meer overlieten. Jammer voor Guusje Eybers, die nu een soort veredelde figurante werd, maar het feit dat Coriola nus beslist niet tot de grote mees terwerken van Shakespeare ge rekend mag worden rechtvaar digt deze aanpak alleszins. Niet consequent was Cernescu in zijn behandeling van Menenius. de spo.tter die aanvankelijk door Eric van Ingen op het scherp van de snede werd neergezet, maar die langzaam maar zeker verviel in een ongeloofwaardige karika tuur. Het uitgebreide spelersar senaal van de Haagse Comedie leverde op het tweede en derde plan een aantal voortreffelijke vertolkingen op met als uitschie ters twee bange, op macht belus te tribunen van Reinier Heide- man en Gaston van Erven en een bezadigde, ietwat vermoeide Cominius van Leo de Hartog. Voor het sobere, maar uitermate bruikbare eenheidsdecor en de functionele kostuums tekende Octavian Dibrov terwijl de cho reografie van de volksscènes was verzorgd door Michaela Atana- siu. Ondanks enkele zwakke momenten toont deze "Coriola- sterke invloeden doet eden de gen Chcn Pedu het Wagner-eentrum Bayreuth, dat de Haagse Comedie met suc ces getracht heeft de band met het theater te hernieuwen. PAUL KORENHOF

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9