Bestand Beiroet snel geschonden 6BEX23SECE21iPl Ian Smith mag Engeland noch Amerika binnen Vliegtuigkaper gepakt ONDERHANDELINGEN SALT BIJNA ROND Conclaaf volgende week Italiaanse kranten willen lijkschouwing PLO aktief bij Eilat .,Fin met financiële en huishoudelijke problemenr MAANDAG 2 OKTOBER 1978 Keuze paus duurt nu wellicht langer lppn .Tp711<ï Christus Hi#» u/ii nan i k Duizenden mensen verzamelden zich gisteren voor de hoofdingang van de St. Pieters-basiliek om de laatste eer te bewijzen aan de donderdag overleden paus Johannes Paulus de Eerste, die hier ligt opgebaard. ROME (GPD) - Het tweede conclaaf in iets meer dan een maand begint op 14 oktober. Dit werd zaterdag besloten op de eerste kardinalen-vergadering na de dood van paus Johannes Paulus I. In tegenstelling tot de vorige keer, toen de beslissing over de begindatum zolang mo gelijk werd uitgesteld om ook de buitenlandse kardinalen te laten deelnemen, werd er ditmaal in het geheel niet gedraald. Negen en twintig kardinalen, waarvan 26 curiekardinalen en maar drie buitenlanders (Rosales uit de Filippijnen, Tin-Nhu Khue van Vietnam en Quintero van Venezuela) beslisten dat het conclaaf zou beginnen op de vroegst mogelijke datum. De ta melijk voor de hand liggende verklaring, die waarschijnlijk ook door de buitenlanders zal worden gedeeld, is dat het ko mende conclaaf tenslotte een voortzetting is van dat waarin Al bino Luciani werd gekozen. Dat betekent ook, dat de overwe gingen, die de kerkelijke kies mannen toen hebben geleid, hun geldigheid hebben behouden. In tegenstelling tot wat de Weense kardinaal vrijdag zei, wordt aan genomen dat de kardinalen ook nu zullen kiezen voor een Italiaan met overwegend pastorale kwali teiten. Alleen zullen ditmaal de leeftijd en de gezondheid van de kandidaten op een andere manier in aanmerking worden genomen. De vroegere aartsbisschop van Florence, Florit, pleitte zaterdag voor „een jonge, krachtige en he roïsche paus" en als de meerder heid van de conclavisten dat met hem eens is, komt er een aantal nieuwe kandidaten naar voren die de vorige keer te jong werden geacht om voor het pausschap in aanmerking te komen. Nadat alle voorspellingen over de duur van het conclaaf op 26 au gustus teniet werden gedaan, heeft het weinig zin daar opnieuw over te speculeren. Maar het dient te worden vermeld, dat kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua, weliswaar een kort conclaaf verwacht, maar niette min rekent op minstens twee, drie dagen. „Het is ook beter dat we wat meer tijd nemen om ons te bezinnen", zo verklaarde hij in een interview aan het dagblad „Lavoro". Het is misschien de eerste openlijke erkenning, dat het vorige conclaaf wel wat al te overhaast in zijn werk is gegaan en dat paus Johannes Paulus niet aan alle verwachtingen heeft vol daan. Met name zijn volslagen (en openlijk toegeven) onwetend heid omtrent de problemen van de wereldkerk en de bestuurlijke kant van zijn taak had in sommi ge kringen teleurstelling en zorg gewekt. Als de paus zelf daar al onder ge bukt is gegaan (en er misschien zelfs door is geveld), heeft hij daar toch geen blijk van gegeven. Zijn laatste woorden, in een gesprek met de Afrikaanse curiekardinaal Bernardin Gantin, een uur voor zijn overlijden waren: „Het is al leen Jezus Christus die wij s wereld moeten verkondigen. Daarbuiten hebben wij geen boodschap en wordt er ook niet naar ons geluisterd". Kardinaal Gantin vertelde dit giste ren in een vraaggesprek voor de Vaticaanse radio, en het ziet er naar uit dat althans de gewone katholieken het met hem eens zijn. De hele dag stonden zij in de stromende regen te wachten om binnen te komen in de Sint Pie- ter, om een laatste blik te mogen slaan op hun overleden paus. Om zijn bestuurlijke kwaliteiten lij ken zij zich allerminst te bekom meren, maar naar zijn bood- In de rij van wachtenden zich ook deze nonnen. schap, hoe kort ook, hebben ze kennelijk geluisterd. Volgens kardinaal Alfrink hopen kerk en wereld op een paus zoals Johannes Paulus: „Van zijn aard. rieden paus bei zijn vriendelijkheid. Een derge lijke lach in de ogen". Maar hij voegde eraan toe. dat het niet gemakkelijk zal zijn zo iemand te vinden. VATICAANSTAD (AFP/Reu- ter/AP) - Paus Johannes Paulus I zal worden begraven in een stenen sarcofaag vlak bij de eenvoudige tombe van zijn voorganger Paus Paulus VI in de keldergewelven van de Sint Pieter, zo heeft het Va- ticaan gisteren meegedeeld. Terwijl gisteren duizenden mensen in een stromende re gen naar de Sint Pieter kwa men om de laatste eer te be tuigen aan de overleden Jo hannes Paulus de Eerste, hebben twee eerbiedwaardi ge Italiaanse bladen te ken nen gegeven, dat het Vaticaan er goed aan zou hebben ge daan een lijkschouwing te la ten uitvoeren. Het Vaticaan heeft hierop afwijzend gerea geerd. De in Milaan verschijnende Corrierre della Sera schreef: "Er zijn vele commentaren geweest over de natuurlijke oorzaken van zijn dood. Deze grensden aan insinuaties waafuit twijfel en achter docht zouden blijken". Vol gens het blad zijn er geen ern stige redenen voor een derge lijke twijfel. Juist daarom was het onbegrijpelijk waarom er geen lijkschouwing is ge weest. Naar het Vaticaan heeft meege deeld. overleed de paus don derdagavond in bed aan een hartaanval. Als reden voor het achterwege blijven van een lijkschouwing voerde het Va- dat in de i 197 rde stammende instructie v pauselijke opvolging daarin niet wordt voorzien. De 'cor- riere della Sera' merkte daar over op, dat er ook geen arti kel is dat een lijkschouwing verbiedt. Het Turijnse blad, La Stampa' schreef dat er niets bijzonders was in het plotseling overlij den van een man van 65 jaar die "overweldigd werd door zijn reusachtige taak". "Het feit dat er geen lijkschouwing was, schijnt echter verdacht", aldus het blad. BEIROET/TEL AVIV AFP/UPI/Reuter) - Na een bestand dat nauwelijks anderhalve dag heeft geduurd zijn door zware beschietingen grote verwoestingen aangericht in de christelijke wijken van de Libanese hoofdstad Beiroet Syrische troepen bestookten deze buurten in het oosten van de stad meer dan twee uur lang met duizenden projec tielen. Hoeveel doden zijn gevallen is niet bekend. Gisteravond nog hebben president Carter van de Verenigde Saten en secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties in een gezamelijke oproep bij de partijen aangedrongen op in standhouding van het bestand. Zij deden dat na een ontmoeting in Orlando in Florida waar zij een vergadering van de internatio nale kamer van koophandel bij woonden. Palestij nen Guerrillastrijders van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO Watersnood in West-Bengalen CALCUTTA (Reuter) - Meer dan een miljoen mensen zijn als ge volg van zware overstromingen in West-Bengalen van de buiten wereld afgesneden. Het red dingswerk wordt sterk gehin derd door een tekort aan boten en voedsel. De eerste-minister van de getroffen staat vroeg de centrale Indiase regering in New Delhi om steun ten bedrage van 300 miljoen ro- pies (ongeveer 85 min). Hij sprak van een dodental van zeker 256. In onofficiële berichten werd echter gesproken van 500 doden als gevolg van de watersnood die vijf dagen geleden begon. hebben gisteren geprobeerd de Israëlische havenstad Eilat in de Golf van Akaba te beschieten. Een Israëlische kannoneerboot verijdelde hun poging echter Volgens berichten zijn twee pale- stijnen hierbij omgekomen en zeven gearresteerd. Het incident deed zich voor terwijl tienduizenden mensen zich naar deze zuidelijke Israëlische stad begaven om er het lange week einde te vieren ter gelegenheid van het Israëlisch nieuwjaar. De Israëlische marine verklaarde dat de boot van de Palestij nen tot zinken is gebracht. De PLO heeft dit bevestigd maar zei tevens dat de guerrilla's erin waren geslaagd enkele raketten af te schieten. Vredesoverleg Egypte en Israël zijn overeenge komen dat zij op 12 oktober te Washington hun vredesoverleg zullen beginnen, met volledige deelneming van de Verenigde Staten. Dit hebben regerings functionarissen in Cairo en de Egyptische radio gisteren be kendgemaakt. Inde Amerikaanse hoofdstad werd naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat deze mogelijkheid niet uitgesloten is. Het Witte Huis en het ministerie van buitenland se zaken voegden hieraan toe. dat er nog geen definitieve beslissing gevallen is. Het ministerie wees er op. dat de reizende ambassa deur Alfred Atherton nog niet van zijn rondreis door het Mid den-Oosten is teruggekeerd Fonds /rak heeft gisteren voorgesteld, dat de Arabische oliestaten via een hulpprogram voor tien jaar ter waarde van enige tientallen mil jarden dollars Egypte er toe brengen, zich Uit de akkoorden van Camp David terug te trek ken. Uit het te vormen fonds zou Egypte per jaar vijf miljard dollar ontvangen. De rest van het fonds waarin jaarlijks negen miljard dollar zou moeten worden ge stort, zou gaan naar de PLO en de Palestijnse Arabieren in de door 'Israël" bezette gebieden, in de vorm van militaire en financiële oijstand. SANTA RUSA.CALIFORN1E - Met een flinke trap in het gezicht maakt een Amerikaanse nazi-aanhanger een eind aan het protest van een anti fascistische demonstrant in het Amerikaanse stadje Santa Rosa in de staat California.Zaterdag probeerden zes met helmen en nazi-banden uitgerus te Amerikaanse fascisten hier een demonstratie te houden bij het gerechts gebouw.waarop meer dan achthonderd mensen zich verzamelden vooreen tegen-demonstratieDe politie maakte een eind aan de ongeregeldheden door de nazi's af te voeren. WASHINGTON (Reuter AFP, AP) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft za terdagavond meegedeeld dat het op het ogenblik geen visum kan verstrekken aan premier Ian Smith van Rhodesië, die door 27 Amerikaanse senatoren voor een bezoek was uitgenodigd. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat Smith op 6 oktober in de Verenigde Staten had willen aankomen. Dat zal nu niet kun nen gebeuren. Wel zal men de vi- sumaanvrage in beraad houden en een definitieve beslissing ne men tegen de achtergrond van de ontwikkelingen in Zuidelijk Afrika. Hetzelfde geldt voor Chirau. éën van de gematigde zwarte leiders die met Smith, ds. Sithole en bis schop Moezorewa deel uitmaakt van de Rhodesische Uitvoerende Raad Hij was met Smith uitgeno digd. De senatoren hadden een uiteenzetting uit de eerste hand willen horen over de toestand in Rhodesië. Sithole en Moezorewa zullen de Verenigde Staten wel kunnen bezoeken omdat zij er al zijn ge weest, aldus de woordvoerder Ook zij waren door de senatoren uitgenodigd. Groot-Brittannië heeft de Rhode sische premier Ian Smith verbo den voet op Britse grond te zet ten. Niet alleen mag hij het land niet in. hij mag zelfs niet in Groot-Brittannië overstappen op een ander vliegtuig op weg naai de Verenigde Staten, waar hij is uitgenodigd, zo hebben de Rho desische autoriteiten zaterdag bekend gemaakt. Het Britse besluit is een duidelijke wraakneming op de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring van Smith van 1965 om dreigende maatregelen in de richting van een zwart meerderheidsbewind af te wenden. Goed ingelichte kringen rond het Britse ministerie van buitenland se zaken in Londen hebben ech ter gezegd dat de regering even tueel bereid is Smith "facilitei- erlen edes als dat i hel- SCHIPHOL (GPD) - Een Fin met financiële en huiselijke proble men heeft zaterdagavond een vliegtuig van Finnair gekaapt, dat hij na ontvangst van een „los geld" en een partij whisky, in Helsinki, heeft gedwongen naar Schiphol te vliegen om te tanken. Daarna keerde het vliegtuig terug naar Finland, naar het 530 km benoorden Helsinki gelegen Oulu. Daar heeft de man het WASHINGTON (GPD) - De on derhandelingen over een nieuw akkoord ter verdere beperking van strategische kernwapens (SALT) tussen de VS en de Sow- jet-Unie zijn tijdens het weekein de zeer dicht de volledige over eenstemming genaderd. Zowel Gromyko als Vance gaven zater dag na lange beraadslagingen, waarbij ook president Carter was betrokken, op de stoep van het Witte Huis toe dat er sprake was van duidelijke vooruitgang. In tegenstelling tot de vage ver wachtingen in de Amerikaanse hoofdstad is het echter niet mo gelijk gebleken reeds dit week einde het succesvolle einde van zo n vijf jaar onderhandelen aan te kondigen. Na een laatste ge sprek gisteren zijn de gesprekken voor drie weken verdaagd. President Carter heeft gisteren voor het eerst openlijk toegege ven dat de VS verkenningssatel lieten gebruiken om andere lan den te bespioneren. Deze beken tenis mag niet los worden gezien van het presidentiële verlangen om het Amerikaanse volk te laten weten dat de VS de middelen hebben om met vooruitstrevende technische voorzieningen na te gaan of de Sowjet-Unie zich aan de afspraken van een SALT-ak- koord ook zal houden, zo ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van defensie. Het SALT-akkoord is voor 95 pro-' cent voltooid en wat de laatste sectoren betreft waarover nog wordt onderhandeld hebben beide partijen een pakket voor stellen ingediend. Carter zou te genover vrienden hebben ver klaard dat het er eigenlijk nau welijks toe doet welke voorstel len worden aanvaard. Echter, in de Amerikaanse senaat staan de voorstanders van de harde lijn, onder wie vele democratische kopstukken, zeer argwanend te genover een SALT-overeen- komst, uit vrees voor een verder verzwakking van Amerika's mili taire macht. Carter zou vooral pogingen hebben gedaan de Rus sen over te halen tot het aanvaar den van de Amerikaanse voor stellen teneinde tegenover de se naat wat sterker te staan wanneer het ontwerpverdrag daar voor ra tificatie aan de orde komt. Zelfs na het bereiken van een over eenkomst zal het ten minste een maand vergen om dat resultaat technisch vorm te geven, maar ondanks het nieuwe uitstel van drie weken houdt de Amerikaan se regering vast aan haar ver wachting dat een nieuwe SALT- overeenkomst nog dit jaar tot stand kan worden gebracht vliegtuig verlaten nadat de politie erin had toegestemd dat hij voor maximaal 24 uur met zijn vrouw naar huis mocht. Gistermiddag is hij gearresteerd: twee politie honden trokken hem het huis uit Op een lijnvlucht van Helsinki naar Oulu (Uleaborg) kaapte de 37-ja- rige Aarno Vainamo Lammin- parras, een failliete aannemer, het vliegtuig omdat hij een schuld had van 600.000 Finse mark. Na terugkeer in Helsinki verlangde en kreeg hij 500.000 mark (rond 400.000 gulden), waarvan hij direct een deel be stemde voor een ziekenhuis voor oorlogsinvaliden. Gescheiden De man, die alleen Fins sprak, was volgens zijn vrouw gewapend met een pistool. De laatste maan den leefde hij gescheiden van zijn vrouw en twee kinderen. Voor hij zaterdagavond het vliegtuig kaapte, had hij zijn vrouw be zocht, maar dat was op ruzie uit gelopen. Het vliegtuig, een tweemotorige Super-Caravelle, vervoerde 43 passagiers en vijf bemanningsle den. De kaping vond plaats na vertrek uit Helsinki. Aanvanke lijk vloog de Caravelle door naar Oulu, maar in plaats van te lan den, keerde het terug naar de Finse hoofdstad. Daar werden 34 passagiers en twee stewardessen vrijgelaten. Aan boord bleven acht vrouwen, de twee vliegers en een stewardess. De vrijlating volgde op de inwilli ging van 's mans eisen, levering van losgeld en tien flessen whis ky. Ook kwam er een advokaat aan boord. Volgens de vrijgelaten passagiers was Lamminparras beschonken, zeer vermoeid en ui terst nerveus. Brandstof Terwijl het vliegtuig over het plat form reed, maakte de man be kend dat hij naar West-Europa wilde. Omstreeks drie uur werd vanuit het vliegtuig aangekon digd dat het onderweg was naar Amsterdam. Daar landde de Ca ravelle om kwart voor vier gis termorgen. De bedoeling was al leen brandstof te nemen. Op Schiphol werd het vliegtuig naar het vrachtplatform gediri geerd, dat door de rijkspolitie dienst luchtvaart was afgezet. De commandant, overste Ê.E. Ger ritsen, heeft in overleg met het departement van justitie en Fin- nairs stationmanager van Schip hol getracht de man over te halen de kaping op te geven. Alle con versatie geschiedde evenwel via de gezagvoerder en deze drong erop aan dat er alleen en zo snel mogelijk ?ou worden ge tankt. Nadat het vliegtuig brandstof had getankt is de Caravelle om kwart over vier vertrokken. Aanvanke lijk „naar het noorden" zoals de gezagvoerder desgevraagd mee deelde - op grond waarvan in Stockholm voorbereidingen voor de landing werd getroffen - en uiteindelijk naar Helsinki. Daar werden de nog aan boord zijnde passagiers vrijgelaten. Ook de advokaat moest het vliegtuig uit. gen blijven, zo was hem toege zegd. In de Finse hoofdstad, na dat de autoriteiten daar van de overeenkomst kennis hadden genomen, was men over deze toe zegging „zeer verbaasd". Gistermiddag werd Lamminpar ras' huis bestormd, door een aan tal gehelmde en in kogelvrije ves ten gehulde politiemannen, die voor zich uit twee honden stuur den. Twintig seconden later, al dus een ooggetuige, werd de ar restant, geboeid, vermoeid en met in zijn ogen een verbaasde blik, naar buiten geleid en afge voerd. ende 10 erd blijven kan de effectieve OAS meldt •geling te be reiken. De Rhodesische regering heeft zaterdag de ontwerp- grondwet gepubliceerd voor een zwart meerderheidsbewind in het land, dat dan Zimbabwe gaat heten. Het ontwerp bevat geen verrassingen. Zoals reeds over eengekomen bij de interne ak koorden wordt er voorzien in een 100 zetels tellende w< macht, waarvan de ko jaar 28 zetels gen voor blanken. Hierdo blanke minderheid op wijze een halt toeroeper gingen om hun grondwettelijk beschermde economische rech- teü af te schaffen. Er zijn 80 000 blanken in Rhodesië en vier mil- MINISTERS NAAR PRETORIA commissie Nicaragua WASHINGTON (AFP DPA) - Do al bemiddelen maken aan het nflict tussen president Somoza Nicaragua NEW YORK (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken van vijf westelijke leden van de Veilig heidsraad zullen binnenkort naar Pretoria reizen om een laatste be roep op Zuid-Afrika te doen. ak koord te gaan met het Namibie- plan van de Verenigde Naties. Dt Verenigde Staten. Frankrijk, Engeland. West-Duitsland en Canada hebben de afgelopen maanden een plan uitgewerkt om de Nicara- Namibië, via vrije verkiezinger Slapen Vervolgens steeg de Caravelle weer op en vloog naar zijn oorspron kelijke bestemming, Oulu. Daar was inmiddels per auto Lam minparras' vrouw aangekomen, samen met wie de kaper naar huis ging om uit te slapen. Tot van morgen tien uur had hii daar mo- guaansc oppositie zal bestaan uit de Verenigde Staten, Guatemala en de Pominicaanse, republiek, zo heeft de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) gisteren bekendgemaakt De secretaris-gen oraal van de orga nisatie, Alejandro Orfila, deelde eht olker rdt dat de gua akkoon samenstelling va Het had lang gedu ring Ni. e naar onafhankelijk geleiden, thans een reis w< n, tekent de grote die de verwerping oor de Zuidafrikai .•en van de laatste r n van premier Vor: ekt. De opvolging

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7