Bots": stem voor de teleurgestelden PUBLIEK 'SLIKT' PENTA THEATER IN HET LEIDSE „BREEHUYS' DE STAD IN DE VULKAAN MAANDAG 2 OKTOBER 1978 VARIA Ongeloof! Dat was blijkbaar de reactie van de mensheid op het bericht dat Paus Jan Paul I (John Paul, Jean Paul,zoals de Amerikanen, Engelsen en Fransen zeiden) na een pontifi caat van slechts 33 dagen was overleden. ,JDe wereld heeft met verbijstering en ongeloof ge reageerd...", schreef de ene krant, en de andere had bet over: „Ongelovigheid, gevolgd door verslagenheid" Over die ongelovigheid kan ik zelf meepraten. Ik had vrijdag niet naar de radio geluisterd, dus toen ik 's avonds om half zeven het Flora Disney Theater uit kwam, waar ik met mijn doch tertje de première van „Peter en de Draak Elliott" had bijge woond, en op de stoep op tv-re- dacteur Peter van Buur én van de Volkskrant stuitte, die in het VPRO-programma „Welinge lichte kringen" iets over Vero nica had moeten zeggen, vroeg ik hem waar ze het allemaal over gehad hadden. „Veel over de paus natuurlijk"zei hij, waarop ik, bij wijze van grapje zei: )fJe wilt toch niet zeggen dat deze ook alweer dood is?" Hij reageerde daar verder niet op, dus duurde het tot ik thuis de avondkrant opsloeg, voor dat ik wist dat mijn geksche rende opmerking een feitelijke vaststelling was geweest. Toch een verontrustend feit dat je, als journalist, een hele dag on der de mensen kunt zijn zonder datje te weten komt dat de paus is overleden! Bonificaties Je kunt het een mooie dood noe men (lezend in bed, en in feite „in de kracht van zijn leven"), en de tragiek van het korte pausschap ook omdraaien en zeggen dat die aardige man anders dan gewoon als een van de vele kardinalen was gestor ven, terwijl hij nu toch nog even, als een soort bonificatie voor een welbesteed leven, het genoegen heeft mogen smaken een maandje paus te zijn ge weest. In niet-katholieke krin gen, waar ik door mijn beroep ook wel eens mee in aanraking kom, constateerde ik naast eën gevoel van meewarigheid toch ook iets van een milde hilari teit, gevolg misschien ook van de lacherige nervositeit die ie mand bevangt als hij er getuige van is als een ander over een bananeschil uitglijdt. Nie mand gunde natuurlijk juist paus Johannes Paulus I deze onverwachte dood, omdat voor hem gold wat Thomas a Kempis in ,f)e navolging van Christus schreef: ,JLen eenvoudig man van het platteland die God dient staat heel zeker boven de trotse filosoof die zijn heil ver waarloost en de loop van de sterren nagaat" Maar ik kan me wel voorstellen dat een niet-katholiek de schrik om het hart slaat bij de gedach te dat die hele rits van ceremo nieën (sobere begrafenis, paus verkiezing, rookspuwend ka cheltje, Habemus Papa, stamp vol Sint Pietersplein, inwij ding) weer in alle media op hem afstormt, inclusief de commen taren waaruit valt op te maken dat de kardinalen met behulp van de Heilige Geest de juiste man op de juiste plaats hebben gekozen, waarna dezelfde Hei lige Geest een maand later al het levenslampje van die met zoveel enthousiasme ontvangen paus uitblaast, terwijl hij het leeslampje laat branden. Ie mand die streng gereformeerd en daardoor geen vriend is van het katholicisme zal al gauw beneigd zijn van een publici teitsstunt te spreken, bedoeld om deRK kerk in het nieuws te houden... Vingerwijziging Maar dat is natuurlijk onzin: de katholieken zitten er ook mee omhoog. Als er eerst in alle toonaarden tegen je gezegd is dat de pijlsnelle verkiezingen van juist deze paus de wil van God was, en even later roept God deze man op betrekkelijk jeugdige leeftijd (Paus Palus VI werd 80 jaar) tot zich, dan kan ik als niet-kathöliek na tuurlijk makkelijk zeggen dat je het leven nu eenmaal niet in de hand hebt en dat de een wat meer mazzelt dan de ander (immers: ,De dag van morgen is onzeker en weet gij of gij die dag van morgen zult bele ven?"), maar een rooms-katho- liek prelaat zal allicht geneigd zijn naar een verklaring voor deze onverwachte dood te zoe ken. Zo veronderstelde kardi naal Alfrink op de televisie dat zowel de verkiezing als de dood van Paus Johannes Paulus I een vingerwijzing Gods was dat de Kerk een der gelijke, pas torale paus nodig had. Nu weet ik wel dat Gods wegen wonderbaar zijn, maar dit zou dan toch wel een heel wonder lijke omweg zijn geweest om iets duidelijk te maken. Het ligt dan meer voor de hand in Lu- ciani's dood een terechtwijzing, een rectificatie te zien. Trou wens, Radio Vaticaan schijnt in dat ene maandje ook al ver schillende uitspraken van Jo hannes Paulus I te hebben ge censureerd, hoewel toch ge schreven staat (in „De navol ging van Christus"):JBemoei u niet met andersmans zaken en meng u vooral niet in aangele genheden van hogergeplaat- sten" V> LEIDEN - Van 1 september af zijn José Knepflé en In- grid van Beek voor de duur van een jaar aange steld in het 'Breehuys' aan de Breestraat, ten einde zich volledig in te kunnen zetten voor het project "Werkloze Schoolverlaters'. De belangrijkste doelstelling van dit project is om de steeds groeiende groep van schoolverla ters zonder werk door middel van activiteiten en cursussen 'ont- plooiings- en onspanningsmo- gelijkheden' te bieden. Het gaat hier om een verlengstuk van de onderzoekingen die Frans van Dok (lid van de vakgroep 'klinische psychologie' van de Leidse universiteit) heeft inge steld naar de activiteiten van werklozen binnen buurt- en clubhuizen. Van Doks onderzoek wees uit dat werklozen binnen Leiden slechts geringe mogelijk heden hebben om zich artistiek en creatief te ontplooien. Daarom was er gisteravond in het Bree- .huys een bijeenkomst om werk loze schoolverlaters te informe ren over dit soort mogelijkheden: er zijn cursussen theater, slag werk, zeefdruk en keramiek. Ook kan men weven, spinnen en ba tikken. De groep 'Bots' was aangezocht om deze avond muzikaal te omlij sten. Geen toevallige keuze, om dat Bots bekend staat om haar maatschappij-kritische houding, agerend tegen werkloosheid, de machtspositie van de multi-na tionals en de macht van het kapi talisme. Hoewel de groep zelf onderdak heeft gevonden bij een zeer 'kapi talistische' platenmaatschappij, wil men toch de uitgangspunten en de kritische instelling niet verlaten. 'Bots kan veel meer dan een andere groep de idealen van de teleurgestelde, in zijn ont plooiingsmogelijkheden gerem de, - schoolverlaters vertolken. Bots „stampt" de muziek de zaal in en zorgt er tegelijkertijd voor dat de teksten niets aan duide lijkheid te wensen overlaten. Wanneer je 'Bots' zou moeten in delen, lijkt dit voor de hand lig gend om 'Neerlands Hoop' te noemen. 'Bots' heeft met dit ui terst maatschappij-kritische ge zelschap gemeen dat men geen blad voor de mond neemt en zeer freqent 'man en paard' noemt. Hans Sanders, de grote man ach ter 'Bots' kan zich erg kwaad ma ken, wanneer er weer eens een meningsverschil bestaat tussen hem en de maatschappij 'Phono gram' over door hem geschreven teksten. Sanders: "Teksten zijn voor mij van wezelijk belang. Daarmee kan ik de mensen bereiken, die nog veel te lijdzaam alle onrecht over zich heen laten gaan. We spelen daar om graag voor een 'werkloze- jongeren-project'. We zijn zonder twijfel sterker gemotiveerd dan de meeste groepen. Wij hebben werkelijk iets te meldenDat onze plaatverkoop geen echte top be reikt, vinden we niet zo belang- LEIDEN - steeds sterker wordt tegenwoordig voelbaar dat de cor rigerende hand, die getalenteerde artiesten (acteurs, actrices, etc.) en hun mindere broeders en zusters van elkaar moet onder scheiden, nauwelijks meer bestaat. Zangeresjes worden tussen schuifdeuren weggeplukt en volstrekt onervaren op de televisie gesmeten. Zangers met een Travolta-image, maar zonder stem worden met man en macht tot 'superstar' verheven. Het toneel, de dans, de mime en het bewegingstheater ontkomen ook niet aan die tendens. Zaterdagavond werd daarvan weereen voorbeeld gegeven in een vrij redelijk bezet LAK-theater. Het 'Penta Theater' sinds 1972 domicilie houdend in 'De Lantaarn' te Rotterdam en van dat moment af met sterk wisselend succes de dans integrerend in een overkoepelende kunstvorm, bracht 'Rof fel Touche' (voor de pauze) en 100% Kunststof (na de pauze). Het'Penta Theater'lijkt een duidelijk voorbeeld van die kritiekloze maatschappij, die teveel slikt en te weinig ageert. Het staat ge drukt, dus is het waar' of'Men speelt toneel c.q. men danst, dus is het goed'. Waanzin natuurlijk. Het publiek lijkt, vooral wanneer de optredenden de schijn van progressieviteit ophouden, te snel bereid tot waardering. Het zoeken naar nieuwe theatervormen wordt maar al te snel als zaligmakend ervaren. Het Avenue-Fran se kaaspubliek zoekt uitings-en-waarderingsnormen koortsach tig aansluiting bij punkers new-wave-adepten. Het 'Penta Theater', dat na de pauze binnen '100% Kunststof niet direct verklaarbare dans/bewegingsmotieven bracht, werd daar om met veel enthousiasme en applaus beloond. 'Men begreep het niet echt, dus moest het wel goed zijn'. Nu, dat was het beslist niet. Technisch zat het perfect in elkaar (ik refereer slechts aan het 'doek'), maar dramatisch leek het nergens op. Herhaling, traagheid en vrijblijvendheid waren de peilers, waarop 'Kunst stof rustte. Ook vóór de pauze (hoewel in relatie tot 'Kunststof absoluut op hoger niveauwerd beslist niet het summum van creatieviteit en orginalileit bereikt. Het was niet echt slecht, maar de gesproken dialoog werd toch wel node gemist. De omschrijving 'actrice' in je paspoort bij het overschrijden van de Nederlands-Belgische grens staat natuurlijk wel leuk en het evalueren van een theatervoorstelling onder het genot van een kopje pepermuntthee is ook mooi meegenomen. Maar te vaak ontstaat de indruk, zoals ook zaterdagavond in het LAK-theater, dat men slechts omwille van de uiterlijke schijn creativiteit voorwendt. Men is te snel overtuigd van eigen kunnen en hoopt daarbij dat het beschaafde publiek het fluiten verleerd is. Het is jammer dat recensies geen geluid maken. BERT KOEKEBAKKER PÉ Gf^gNJlëMANJ EN) Pe BAKKÉR, ALieB>£l -^AlLUer: WÉ ZUUUÉNJ OWZÉ ÉCX3P3CMAP PÉN) IN PÉ MOÉTÉNJ (3AANJ HALÉM..HÉTBÉVALT ANÉ NJlKS... ^chocghoofp r&eet>r o? acï i/AKtce* OA1P&& K-oP' /r /A) AJA AfZ. OÉWPO-'S BOEtZ pgr &Oi=t2J>£ïZ^ PE-fZ m UA VA flAAf? FRED BASSET De avonturen van Jommeke Alles is veilig. Dit toestel onderbreekt de infrarode stralen rijk. Onze teksten bereiken werklozen en werkende jonge ren. Daar gaat het om. De aanwe zigen worden hier in de gelegen heid gesteld om stencils tegen 'Bestek 81" te tekenen. Dat be doel ik nou. Daarvoor zijn we ge komen" BERT KOEKEBAKKER GROENTE-RIJST Verwijder van een f ke prei het worteluit einde en de hardgroene bladeren en snijd de ri in dunne schijfjes, ook het lichtgroene gedeel- Schil een kleine sel derijknol en snijd de helft ervan in kleine dobbelsteentjes. Breek 250 g sperziebonen tukjes. Snijd 250 g wo teltjes in plakjes en 250 g ,'elde tomaten ir Bak al deze groen hoven laag vuur en een deksel op de pan Bak apart 300 g ra droge rijstkorrels (geen snelkook)een minu drie eetlepels zo bloemolie sudderen. Meng door 50 g weke boter een eetlepel gehakte peterselie, eventueel een ziertje knoflook, een snufje tijm en verder, als u het kunt krijgen wat fijnge hakte bieslook en ke vel. Dien de rijst op e n tafel de krui denboter door en flinke eetlepel, geraspte WINA BORN Nachtvi jrstelling: "Tom en Jerrv festi en za. 2.30, zo. 2.00 en 4.15 uur. -stelling: "On the waterfront", Ongevallendicnst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 isdag 13.00 uur. (Diacones enhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za- ;rdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot), 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. 11.30 i ir, 16 j 9.15 LIDO 1: "Coma", da. 2.30, 7.00 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "Convoy", da. 2,30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "La vie devant soi", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Donald Duck",za., zo. en woe. 3.00 en 4.45 uur. STUDIO: "Elisa vida mia", da. 7.00 en 9.15, uur. 16 jr. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", da. 2.30 uur zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Rokkenjagers in Tirol", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jr. REX: "het heetste hoertje aller tijden", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., vr. en zo. ook om 2.30 uur. 16 jr. Kindervoorstelling: "Alice in Wonder land", za. en woe. 2730 uur. Nachtvoorstelling: "Can you keep it up forward", vr. en za. 12.00 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Convoy", da. 1.30, 7.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Cassandra Cros sing", za. 12.15 uur, 12 jr. EURO 2: "Once upon a time in the West", da. 2.00, 7.00 en 9,30 uur, zo. ook Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur. Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 - 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van rdan2bezoe- Sint Elisabeth-ziekenhuis: dag. van 14-14.45 en a Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- iMaandag t/m vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: zoek wordt toegestaan kan de hoofdve itijden Kinderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.0C uur. Bezoektijden kinderafdehnq: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30* 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 1.30-19.30 uur Kraamafdeling echtgenoten 19- 14.15 t 13.30-14.45 alleen vuui een igci iuich u- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000). „Strawdogs", 4.15 uur, ook nachtvoorstelling, 12 jr. Bioscoop Voorschoten Greenway-theater: "Dr. Vlimmen", en za. 7.00 en 9.15 uur. zo. 4.00 iru 12 jr. "Telefoni Bianci", do. de toverdrank", en di. 2.00 lhng: "Oom Ferdinand e c^laclcl lieums 2 oktober 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Volgens de laatste aflevering van "Petermann's Mitthei- lungen" wordt de aarde, be woond door 1,439,145 $00 menschen. Europa telt er, rond, 312 millioen, Azië 831, Afrika 205, Australië en Po- lynesië 4,4 millioen en Ameri ka 86 millioen. Derhalve ge middeld 500 menschen op elke vierkante mijl. - Twee werklieden vonden op zekeren morgen, terwijl zij zich naar hun werk begaven, op den straatweg van Orleans in Frankrijk een meisje van ongeveer negen maanden.Het wicht was niet alleen verla ten, maar de hals vertoonde ook sporen van een poging om het te worgen. Het kindje was echter nog in leven, ofschoon verkleumd en uitgehongerd. De vinders brachten het naar het bureel der gendarmerie in het naburige Montrouge, waar het liefderijk verpleegd werd en vervolgens in een ge sticht geplaatst. Later echter heeft een der twee werklieden, Jules Tailleur genaamd, in overleg met zijne vrouw het verstooten kind in de echtelij ke, maar niet met kroost geze gende won ing opgenomenom het als het hunne op te voeden. Vijftig jaar geleden: - De Japansche politie heeft een anarchist aangehouden, die van plan was een aanslag op den keizer te plegen. Toen de vorst de eerste Japansche rechtzitling-met-een-jury verliet, trachtte de man hem met een voorwerp aan te val len. Hij werd echter direct door de politie gegrepen. In verband hiermede heeft de politie in totaal 47 personen gearresteerd. Het blad "Ho- chi" eischt de uitwijzing van alle Russische communisten, daar zij de aanstichters van den socialen burgeroorlog zijn. - In een klein Slowaaksch dorp bij Nove Mesto aan de Waag is het kortgeleden op een nacht tot een hevig gevecht tusschen de dorpsbewoners en een groep zigeuners gekomen waarbij van de zigeuners drie mannen, drie vrouwen en een kindvan zes jaar om het leven kwamen. Zeven andere zi geuners werden ernstig ge wond. De oorzaak van het ge vecht was, dat twee zigeuners op diefstal waren betrapt en gedreigd hadden het dorp in brand te steken. Toen werke lijk twee schuren in vlammen opgingen, overvielen de boe ren de zigeuners en sloegen hen neer.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21