Xanten laat er geen gras over groeien PAGINA 20 EXTRA MAANDAG 2 OKTOBER 1978 Even pauzeren in de leeuwekuil XANTEN - Er is een duide lijk verschil in aanpak op het gebied van historische overblijfselen in Neder land en in Duitsland. Als hier fundamenten worden bloot gegraven, worden ze geconserveerd en als het kan ingebouwd (Vreeburg in Utrecht) of voor bezich- tiging'open gesteld. De fantasie van de kijker moet de rest er maar bij maken. In Duits land zeggen ze: Dit zijn de fun damenten, we hebben geen foto's, maar wel een enkele tekeningwe weten hoe de Romeinen bouwden, er zijn elders voorbeelden en dus zou het er zo kunnen hebben uit gezien. De herbouw van de Ro meinse colonia in Xanten is van die werkwijze een voorbeeld. De Duitse grondigheid kennend, weet je dat er geen fantasie-be bouwing ontstaat. De architecten hebben alles erbij gehaald wat te vinden was en hebben op basis van luchtfoto's van de terreinac- cidentatie de bouwplaats in Xan ten aangegeven. Door Hans Melkert De Romeinen hebben de plek in 120 na Christus in gebruik geno men, in de jaren 200 de oorspron kelijke houten bebouwing ver vangen door steen en zijn er ge vestigd geweest tot de instorting van het Romeinse rijk. De colonia heeft tot de instorting bestaan en is toen in verval geraakt. Op oogafstand bouwden d£ Duit sers het stadje Xanten, daWit jaar het feit viert, dat het 750 jaar Een onneembare vesting stadsrechten heeft. Evenals de meeste plaatsen aan de Rijn (al ligt het er enkele kilometers van af) is Xanten in de Tweede We reldoorlog verwoest. In het cen trum bleven kenmerkende ge bouwen gespaard, onder andere de prachtige Dom met twee iden tieke torens. De overblijfselen van het histori sche verleden worden gerestau reerd en de open plekken worden gevuld met nieuwe bebouwing op die er oorspronkelijk heeft ge staan (Woudenberg is bijvoor beeld net begonnen met de her bouw van een toren) of aangepas te nieuwbouw (zoals een com plex alleraardigst aan de histori sche omgeving aangepaste wo ningen voor bejaarden en onvol ledige gezinnen). Fors Het gemeentebestuur van het stadje heeft de hogere overheid achter zich bij de reconstructie van de Romeinse colonia, waarbij het. plan is veel van de bebouwing op de vroegere tachtig hectare grote Romeinse vestiging terug te brengen. Waar uitbreiding van Xanten in latere eeuwen bebou wing in de weg heeft gezet, wordt de slopershamer fors gehan teerd. Voorlopig is er nog enkele jaren werk aan de herbouw van het am fitheater, het centrum van de co lonia. Die is nu voor een kwart klaar. En dat is genoeg om Ro meinse sfeer te proeven. Ga maar op de helling staan, waar de 12.000 zitplaatsen moeten ko men, en kijk naar de 100 bij 90 meter grote zandellips, waar vroeger mensen en dieren met elkaar hebben gevochten. In Xanten zijn grote plannen over het gebruik van dit openlucht theater. De dikke muren van de onderaard se gewelven van het stadion zijn gebouwd zoals de Romeinen het vroeger hebben gedaan. De ma terialen zijn hetzelfde: steen uit de Eiffel en het Zevengebergte. Als je de stapels ziet, krijg je be wondering voor het organisatie talent van de mensen die bijna 2000 jaar geleden alles met scheepjes moesten aanvoeren. Net als toen worden de stenen met kalkspecie tot muren ge maakt. Cement is niet op de bouwplaats te vinden. Dat is pas van deze eeuw. Boven water Vijftig jaar geleden werd begonnen met het eerste graafwerk om de resten van de Colonia Ulpia Traiana (gesticht in de tijd van keizer Trajanus) boven water te krijgen, maar pas de laatste jaren laat men over het project geen gras groeien. Waar iets wordt ge vonden, komt een hek. En met een worden plannen gemaakt om het in te passen in het geheel. Be halve het amfitheater staan er nu al enkele stukken van de muur die het hele complex heeft omge ven, met indrukwekkende torens op de hoeken. Er is veel meer geweest, maar het zal vele jaren - en marken - ver slinden om dat allemaal opnieuw op te bouwen. De Romeinen hadden er een dicht bevolkte stad met krijgslieden, maar ook hon derden handwerkslieden. Die woonden in huizen, waarvan een dècorgeveltje nu een indruk wil geven. Er waren gemeenschap pelijke voorzieningen als het theater, de tempel, maar ook een badhuis. Een stuk teruggevonden waterlei ding zou voor dit laatste een aan zet kunnen zijn. De Romeinen haalden hun water niet uit de nu verzande Rijnarm, maar acht ki lometer verder uit de bergen. Ze legden eén buis op een muur aan over die lengte. Mannetje hijskraan nagebouwd, 'enorme steenblok ken konden worden „gemand" Bedrijfsleider Boell weet uit er varing dat een steen ter grootte van een dekenkist hiermee met twee man met gemak kan worden verplaatst. Hij is vol bewonde ring voor de bouwkunst van de Romeinen. Of je ook nu specialis ten nodig hebt voor dit werk? Hij aarzelt even en zegt dan, dat het niet zou lukken met bouwvak kers die zo uit de nieuwbouw komen. Waar eens tienduizend mensen ver van hun stad Rome leefden, lo pen nu elke dag duizend (en op zondag het dubbele aantal) men sen rond om te bekijken hoe het vroeger moet zijn geweest. Ze komen helemaal in de sfeer door de oude bouwstenen en de oude bouwstijl. Ze worden alleen kei hard in de wereld van nu terugge zet in het café (een modern nood gebouw, dat ooit moet verdwij nen), waar de pils uit de automaat komt en bij de kiosk waar ver diend wordt aan de verkoop van olielampjes en andere gebruiks voorwerpen, zoals de Romeiner. die moeten hebben gehad. r Hijswerktuig?? uit de Romeinse tijd Alles wordt tentoongesteld

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 20