GELUKSPEL VOOR HOCKEYERS VAN ROOMBURG EN FORESCATE Financiële prikkel helpt Lions niet PRIMA START VAN LEYTHON-DAMES Badmintonspeler uit veld „geslagen" MAANDAG 2 OKTOBER 1978 LEIDEN - Alsnog viel zaterdag middag de beslissing in het duel tussen LMHC en HGC, die vorige week voor de competitie een 1-1 eindstand overeenkwamen. De onder barre weersomstandighe den in Wassenaar gespeelde oe fenwedstrijd tussen de twee hoc- key-hoofdklassers draaide uit op een verdiende, maar enigszins geflatteerde 3-0 winst voor HGC. Op lager niveau vief er het afge lopen weekeinde, mede door de weersomstandigheden weinig activiteit te bespeuren. De heren van Roomburg en Forescate speelden gelijk tegen respectie velijk Asvion en Ring-Pass; de Forescate dames ging met 3-0 ten onder tegen Hudito. HGC-LMHC 3-0 Beter weer had de ze wedstrijd, vooral voor Leiden, een heel wat beter aanzien kun nen geven. Op het zware, moeilijk bespeelbare veld werd menige kans voor LMHC in de kiem ge smoord. Zo miste Niek Thiery twee strafballen die dankzij de drassige bodem een gemakkelij ke prooi waren voor de Wasse- naarse goalie. Paul van Ass opende voor HGC onverwacht de score, op een moment dat beide partijen verwacht hadden dat er voor een overtreding afgefloten zou worden. Van de aan HGC 14 toegekende strafcorners (Leiden kreeg er 8) wist Kooreman er twee tegen de Leidse plank te knallen en zo de stand op 3-0 te brengen. Ondanks het gelijk waardige veldspel van LMHC was de aanvalskracht onvol doende om de oneervolle nul van het scorebord weg te vagen. Na dat reeds na 57 minuten het eind signaal klonk in verband met de barre, omstandigheden, ver klaarde trainer Grippeling dat,hij de ontmoeting een goede test had gevonden voor het doorzettings vermogen. "Onder betere om standigheden had de wedstrijd er heel anders uit gezien." ASVION-ROOMBURG 1-1 Dat Roomburg reeds in de vijfde mi nuut de score opende, heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de ploeg uiteindelijk met een ge lijk spel uit deze ontmoeting te voorschijn kwam. De strafcorner van Kees Wendt sloeg de tot op dat moment redelijk zelfverze kerde Asvion ploeg volledig uit het lood. (1-0). Tot het rustsignaal hebben de Leidenaars het met hun tegenstanders dan ook zeker niet moeilijk gehad. Na de her vatting werd Roomburg ge dwongen om weer te knokken om de voorsprong in handen te houden. Asvion kwam met be duidend meer inzet voor de dag dan in de eerste 35 minuten en moest toezien dat twee van de spelers voor vijf minuten achter de goal werden verwezen. Tot de 60ste minuut kon Roomburg overeind blijven, daarna stortte de ploeg volledig in en moest het team zich in de belangrijke eind fase van de wedstrijd aan de te genstander overgeven. De tegen treffer rond de 65ste minuut kwam dan ook niet onverwacht. FORESCATE - RING PASS 1-1 Het is voornamelijk aan het zwa re veld te wijten geweest dat bei de ploegen tijdens dit treffen zo matig gescoord hebben. Binnen enkele minuten had Hudito de score geopend met een doelpunt, waartegen de Voorschotenaren fel protesteerden. Na de strafcor ner zou de bal niet de plank, maar de stang geraakt hebben. De arbi ter bleef echter onvermurwbaar. De strijd bleef vervolgens tot diep in de tweede helft doel puntloos. Tot Benno Beijeruit de rebound van een door Jelmer Siersema ingeslagen strafcorner alsnog de gelijkmaker wist te scoren en zo de stand in overeen stemming met het spelbeeld bracht. FORESCATE - HUDITO 0-3 Weer toonden de dames van Forescate te weinig aanvalskracht om hun tegenstander sterk tegenspel te kunnen bieden. Het handjevol kansen dat de Voorschotense dames kregen om na de ope ningstreffervan Hudito nog voor rust gelijk te komen, werd niet benut. Toen ook in de tweede 35 minuten Hudito het niet. moeilijk kreeg met de aanvallen van Fo- fescate kon de ploeg de voor sprong moeiteloos tot 3-0 uit bouwen. AMSTERDAM (ANP) - Er ko men toch twee hoofdklassen - van elk tien clubs - in het he- renhockey. Hiertoe besloot zaterdag in Amsterdam de al gemene ledenvergadering van de Koninklijke Neder landse Hockeybond, die een voorstel hiertoe van de Eind- hovense Mixed Hockey Club (EMHC) met 567 tegen 468 stemmen en 4 onthoudingen Er is thans een hoofdklasse van twaalf clubs, welke situatie het bondsbestuur, waarvoor W.F. Cornelis in zijn functie van competitieleider als woordvoerder optrad, ge handhaafd wilde zien. Ook de spelers van het Nederlands elftal, die dit reeds in Han nover tijdens het toernooi om het Europese kampioenschap in de openbaarheid hadden gebracht om voor wie op de vergadering aanvoerder Ron Steen dit nog eens verwoord de, spraken zich uit tegen twee hoofdklassen, daar naar hun mening -en velen, die de topsport volgen, delen die -een verbreding van de hoe- Verlies tegen Heerenveen en Nijmegen LSB sterker dan „rest" van Nederland LEIDEN - Zaterdagmiddag was het dan zover, in gebouw Tripo dia in Katwijk vond de officiële opening van de lustrumactivitei ten van de Leidse schaakbond plaats. Weliswaar was met de vie ring van het 50-jarig bestaan van de LSB al een begin gemaakt in de vorm van de vorige week ver speelde simultaanséances, maar het echte startsein werd gegeven bij de zaterdag verspeelde mas- sakamp tussen de Leidse bond en de onderbonden uit de rest van Nederland. Dat was maar goed ook, want de door het jubileum comité georganiseerde simul taans waren bepaald geen door slaand succes geweest. Debet aan de toenmalige geringe opkomst moet vooral het ontbreken van internationale grootheden als simultaangevers geweest zijn, daarin konden grote fop-lokprij- zen zelfs geen verandering bren gen. Aanstichters van het kwaad blijken de Nederlandse suimul- taangevers zelf geweest te zijn. De buitenlanders waren reeds te gen forse gages gestrikt, toen de Nederlanders hiertegen in op stand kwamen en via ingrijpen van hogerhand (de KNSB) af dwongen dat deze ware trekpleis ters niet aan de bak mochten ko men. Zo moest en kon de geldpot in Hollandse schaakbanden blij ven, met alle gevolgen vandien. Ook de massakamp zou echter niet helemaal te zien geven wat er van verwacht werd. Terwijl KNSB-voorzitter Wille, Kalpnjk- se wethouder Oosten enLSB voorzitter Modderman naar har telust hun openins- en felicita- tiespeesches afstaken, werd alras duidelijk dat de match niet tus sen de geplande 150 LSB-ers en 150 gasten uit de andere onder bonden zou gaan. Talrijke bon den hadden n.l. volledig gefaald in het verzamelen van de nodige spelers en kwamen, met of zon der afzeggen, niet opdagen. Dat benadrukte nog eens dat er niet uitsluitend bij het LSB-bestuur het nodige scheef zit. Bovendien lieten talrijke Leidse verenigin gen het ook danig afweten in het vergaren van spelersmateriaal. Eigenlijk verdiende alleen Voor schoten 49V2-37V2. Philidor als grootste Leidse club teleur stel de. Dit alles tot wanhoop van or ganisator Mieremet, aan wie het uiteindelijk te danken was dat er toch nog 164 schakers tegenover elkaar kwamen te zitten, waar door Tripodia in ieder geval een goed gevulde indruk maakte. Het spelersmateriaal uit dellande was geformeerd uit delegaties van de Noord-Hollandse, Haagse, Noord-Brabantse en Oostelijke schaakbond, tesamen met de bond van visueel gehandicapten en de "probleemvrienden De massakamp stond in het teken van een gemoedelijk samenko men, waarbij de uitslag minder van belang was. De LSB beschik te over de betere schakers en won dan ook met 49 1/2-37 1/2. De kamp had dan niet aan het ge stelde doel voldaan, verspeeld was hij in elk geval en tenslotte was het toch een sfeervol gebeu ren geworden. Misschien zullen de verdere lustrumactiviteiten (Jeugdschaakwedstrijden, schaaknacht en groot snel- schaaktoernooi op resp. 14, 20 en 28 oktober), wèl geheel uit de verf komen. ger aanzien. Tijdens de onder breking tussen de tweede en der de periode van het Coupe NN- duel Leiden Lions-Nijmegen be gaf de vice-voorzitter van de thuisclub zich hoogstpersoonlijk naar de kleedkamer. Stelde zijn pupillen een extra-premie in het vooruitzicht als ze er alsnog in zouden slagen de op dat moment bestaanden 3-5 achterstand in een voordelige marge om te zet ten. Ook die financiële doping kon de Leidse ploeg, die zaterdagavond tegen Heerenveen via een 11-4 nederlaag al op vrij pijnlijke wijze met het eerste divisie-ijshockey had kennisgemaakt, niet tot gro tere daden aanzetten. Goed, de Leidenaars wierpen in de laatste periode wel wat meer energie in de strijd, maar juist die verhoogde inzet had een ave- Nederlaag voor Leidse bokser Chris Lantrok BREDA - De Leidse bokser Chris Lantrok heeft zaterdag in Breda een bokspartij in het zwaarwel- tergewicht (A-klasse) verloren van René Putten van boksver eniging GBV uit Gemert. Lan trok verloor door opgave in de tweede ronde van Putten, die tweemaal kampioen van Neder- rechtse uitwerking op het team. Verschillende spelers verloren in het laatste part op bedenkelijke wijze hun hoofd, zoals bijvoor beeld Dave Mathewson, die na een onbezonnen 'butt ending' waarbij de stick als een soort speer wordt gebruikt, voor vijf tien minuten (vijf minuten straf voor de daad met daarna gekop peld een tien minuten straf voor slecht gedrag) naar de kant mocht, een lot, die later ook Rob Hagendoorn was beschoren, die wegens ruw spel ('roughing') voor vijf minuten zijn zonden mocht overdenken. Op profes sionele wijze buitte Nijmegen de hierdoor ontstane numerieke meerderheid uit en tilde de score tenslotte naar 4-7. Een zege, die de Nijmegenaren te recht toekwam, nu die formatie van speler/trainer Harry van Heumen zich vooral in speltech- nisch opzicht de betere ploeg had getoond. Want waar Leiden Lions het gisteravond voorna melijk in solistische acties en ver re afstandsschoten zocht, daar sloeg Nijmegen de weg naar het succes in via goed opgezette combinaties. Succes, dat in de eerste periode overigens niet voor de Gelderse ploeg leek te zijn weggelegd, om dat de Paul Domm-brigade door treffers van Harrie Wielheesen en Dave Mathewson spoedig op een 2-0 voorsprong kon bogen. Doelman Rob de Jong zette Nij megen echter op het goede spoor, toen hij verzuimde te reageren op een houdbaar slapshot van Ro nald Kennedy, nadat eerder John Sands al voor de 'aansluitings treffer' had gezorgd: Een van de vele face-offs tijdens het duel Leiden Lions-Nijmegen. Jiri Anton (17) slaagt er niet in de puck te Toch twee hoofdklassen keytop in competitieverband moet leiden tot een verschra ling van die top. Het voorstel van EMHC, dat tot uitvoerige discussies aanlei ding gaf, behelst naast de twee hoofdklasse-afdelingen van tien elftallen een geogra fisch ingedeelde onderbouw, bestaande uit vier eerste klas se-afdelingen van tien elftal len, acht twee klasse-afdelin gen van acht elftallen, acht derde klasse-afdelingen van acht elftallen en zoveel vierde klasse-afdelingen als nodig zijn om de overige standaar delftallen te plaatsen. Als da tum van invoering stelt EMHC voor het seizoen 1979-80, aangezien door het kleiner aantal wedstrijden in de hoofdklasse er meer ruim te komt voor het oefenpro gramma van het Nederlands elftal als voorbereiding op de Olympische spelen van 1980 in Moskou. Voorzitter ing. F.F. Sijmons voerde in zijn openingswoord aan, dat het gewenst is ook in het dameshockey tot een hoofdklasse te komen, even als om het veld- en zaalhoc key te ontkoppelen in vaste perioden. De administrateur van de KNHB, de heer G.C.H. Lieffe- ring, die op 1 oktober 25 jaar in dienst van de bond was, werd zowel in de vergadering als daarna op een zeer druk bezochte receptie veel lof toegezwaaid. Van de clubs kreeg hij met zijn echtgenote een reis aangeboden naar In donesië. Jeugd kampioen schap Nederland is Europees kam pioen geworden bij het hoc- keyjeugd heren. In de eind strijd in Dublin versloegen de Oranjebabies Ierland op over tuigende wijze met 6-2, na een 2-0 russtand. Het was de der de internationale titel die een Nederlandse hockeyploeg behaalde. De dames werden wereldkampioen en bij de jeugd behaalden zowel de jongens als de meisjes de Eu ropese titel. Het seniorenelf tal van Nederland werd bij het toernooi om de wereldti tel en de Europese titel twee- Leiden Lions was duidelijk men taal aangeslagen door het feit, dat de Nijmegenaren die voorsprong zo snel hadden weggewerkt. In die tweede periode leek het spel aan diverse Leidse spelers voor bijgegaan, een passieve houding die James de Weerd en Jos Kool wijk op genadeloze wijze afstraf ten: 2-4. Dan Cuomo wist hierna de achterstand voor zijn ploeg nog wel tot 3-4 te verkleinen, maar toen Harry van Heumen Nijmegen opnieuw op een voor sprong van twee treffers kwam, zat Leiden Lions volledig kapot. Theo Nijssen begreep dat als geen ander en trachtte "de jon gens" met een extra premie te injecteren. Aanvankelijk leek die bemoeienis van Nijssen resulta ten af te werpen, zeker, omdat Robin Saraber 4-5 wist binnen te schieten, maar nadat Mathewson en Hagedoorn hun respectieve lijke tegenstanders Sands en Fe- dorko voor de puck aanzagen, was het pleit voor Leiden Lions definitief beslecht Ed Huisingh en John Sands onderstreepten dat met twee treffers: 4-7. Ook in Heerenveen was er voor ploeg van Paul Domm trouwens weinig glorie weggelegd. In dat duel werd Leiden Lions vooral in de eerste periode door angst be heerst. Daardoor kon Heeren veen in die openingsfase al een 4-1 voorsprong nemen. Een sco re, waarbij de landskampioenen zich al volledig veilig kon wanen, wat ook zijn weerslag op het spel van de Friezen had. Geen mo ment drongen de Friezen hierna nog echt aan. De Leidse formatie kreeg door die passieve zelfs kansjes op tegen doelpunten, maar wist de gebo den ruimte niet naar waarde te schatten omdat, evenals tegen Nijmegen, de slapshot als alleen zaligmakend werd beschouwd. Daardoor kon de ploeg van Paul Domm niet verder komen dan vier gescoorde doelpunten, die op naam kwamen van uitblinker Frank Dobbelaar (2x), Jiri Anton en Ivan Kocanda. Typerend voor het krachteloze aanvalsspel van de Leidenaars was, dat Heerenveen verdediger MacDonald tot topscorer van de wedstrijd kon uitgroeien. Met vier gescoorde treffers droeg hij ertoe bij dat de kennismaking van Leiden Lions met het hoog ste ijshockeywalhalla op pijnlijke wijze plaats vond. GERARD VAN PUTTEN de. COMPETITIE ZAALVOETBAL LEIDEN - Morgenavond worden twee wedstrijden gespeeld in de hoofdklasse van de zaalvoetbal competitie. Om acht uur ontmoet in sporthal Cleijn Duin Van der Plas BMW Cleijn Duin. Om ne gen uur is het duel Glasbergern de B. - Van Gerven de J. Woens dag spelen in de Wasbeekhal Landwer JMB en ELK-Boys el kaar. Om half negen wordt be gonnen. LEIDEN - De volleybalcompetitie is van start gegaan met de nodige verrassingen. Opvallend was het verlies van de heren van Gemini/ K, thuis met 2-3, en de winst van de Leython-dames met 3-0 op Tonegido. In Voorschoten begon Gemini/K sterk tegen Lycurgus en vrij vlot liep men naar een 15-9 winst. Daarna ging het mis. De ploeg kwam met 1-8 achter, kwam nog terug tot 7-11, maar Licurgus won met 12-15. De derde set ging nog slechter: 6-15. Even kwam Gemini/K nog terug met een be nauwde 16—14 setwinst vooral door toedoen van Nico Klein, maar de vijfde en tevens beslis sende set ging ondanks goed spel weer verloren; 9-15. Het tweede team, gedegradeerd naar de der de divisie, deed het beter. Na een nerveuse start was tegenstander Swol/JC iets gelukkiger, (14-16) maar daarna beheerste Gemini/K eigenlijk toch wel verrassend de strijd. Met name de derde set winst was erg knap, want er werd een 0-8 achterstand weggewerkt. In de vierde set kampte Gemini/ K met een diepe inzinking: 5-15, maar men wist zich in de vijfde set te herstellen en via 15-12 toch een 3-2 zege te boeken. In de tweede divisie dames kwam Gemini/K in Cuyk tegen Chico- pee eigenlijk geen moment in moeilijkheden. In een eenzijdige wedstrijd liep Gemini in de eerste set zelfs uit tot 1-14 voordat Chi- copee iets terug deed, maar uiter aard greep Gemini de zege. In de tweede set kwam Chicopee even voor met 8-6, maar dat was niet meer dan een opleving en vrij makkelijk sloot Gemini/K met 10-15 en 12-15 af en behaalde de eerste 0-3 winst. Ley thon deed daar niet voor onder. Thuis werd Tonegido uit Voor burg met 3-0 uitgeschakeld. In de eerste set ging dat via sterk aan valsspel van Petra Ummenthum (15-7), maar daarna moest toch eerst een 4-13 achterstand weg gewerkt worden, door een nu goed sluitende verdediging, voordat alsnog 15-13 kon worden aangetekend. De derde set liet Leython nog bijna lopen, maar mede door sterk serveren van Joke van Klaveren werd het op het nippertje 19-17 en 3-0. Gemini/K 2 debuteerde in deze di visie moeizaam tegen Valken- berg/M. Het standaardteam werd in de eerste set kompleet van het veld gespeeld met 15-1, maar toen in de tweede set Marieke Bertels en Anneke Verstegen uit het eerste team opgesteld wer den, liep alles veel beter en met 12-15 en 7 -15 werd een 1-2 voor sprong opgebouwd. Toen daarna de coach de zes basisspeelsters weer in het veld zette, liep het weer mis. Resultaat: 15-5, 15-10 en een 3-2 nederlaag. In de promotieklasse heren start ten de Leidse vertegenwoordi gers sterk. Leython deed voor treffelijk werk tegen Be Fair en met een 15-12,16-14 en 15-11 ne derlaag konden de Waddinxve- ners weer naar huis. Leython had weliswaar moeite met de snelle aanval van Be Fair, die onbarm hartig de zwakke verdediging openscheurde, maar door puur enthousiasme kon Leython dit compenseren: zo zelfs dat de tweede set na 4-14, toch met 16-14 winnend kon worden afge sloten. Hoofdaanvaller Frits Jans en spelverdeler Henk van Klave ren waren deze middag de steun pilaren. Zelfs de zwakke arbitra ge kon Leython niet uit zijn ritme halen om de 3-0 zege veilig te stellen. LUSV had thuis aan Jodan Boys geen al te moeilijke tegenstander. Daarvoor was de gemiddelde lengte van de Gouwenaars te ge ring. De lange aanval van LUSV kon zich naar harte lust uitleven en zelfs over het blok van J.B. smashen. Niet één set wist J.B. boven de 10 punten te komen en met 15-5, 15-8 en 15-9 was het snel 3-0 voor de studenten. In de promotieklasse dames deed LUSV het niet zo best. Tegen het vorig jaar zwakke Velo werd een regelmatige 3-1 nederlaag gele den. De ploeg was door het ver trek van een spelverdeelster en aanvalster Heieen Bos (naar Gem/K) duidelijk nog niet inge speeld. Met de cijfers 15-9, 16-19, 12-15 en 15-7 werd het derhalve het eerste verlies. Leython 3 kampte ook al met een niet uitgebalanceerde ploeg. De nieuwe inbreng deed het wel leuk, maar ook hier sloten de li nies nog niet goed. Bovendien trof het in het pas gepromoveerde DAC uit Alphen een tegenstan der van formaat, die met hard aanvalsspel en een felle verdedi ging veel scoorde. Het werd na een zwakke start wel spannend, maar DAC was de betere met 4-15, 9-15 en 13-15. Leython 2 deed het met zijn 'new- look' prima! In Delft werd tegen stander Tornado met 1-3 aan de kant gezet. Vooral spelverdeel ster Ellen v. Berkum en aanval ster Liesbeth Rijnja waren deze dag enorm in vorm. Tornado had slechts bij vlagen het beste van het spel. Sets: 5-15, 10-15, 16-14 en 12-15. Gemini/K 3 verkeek zich in de eerste twee sets be hoorlijk op debutant VOY (13-15 en 2-15), maar met een wissel kwam ook het overwicht en de volgende drie sets waren met 17-15, 15-5 en 15-9 voor Gemini K, dat zodoende toch met 3-2 GER RENES TENNIS - Zweden heeft zaterdag bij zowel de heren als de dames de titels veroverd van het interna tionale tennistoernooi in Not tingham voor spelers tot 21 jaar. Ola Hallgren bleek bij de heren net iets meer klasse te bezitten dan zijn Engelse opponent Chris Bradnam: 7-5 7-5. Elisabeth Ekblom versloeg in de eindstrijd haar landgenote Nina Bohm met 6-3 6-2. Liesbeth Rijnja in de aanval voor Leython. Ariane Renaud kijkt toe wat het blok van Tonegido i heeft. LEIDEN - Dat er bij het badminton een net tussen beide spelers staat gespannen, hoeft nog niet altijd te betekenen, dat de een de ander niet letterlijk het veld uit kan slaan. Iets dergelijks gebeurde het afgelopen weekeinde tijdens het duel tussen het reserveteam van Veglo en BC Leiden. De Veglo-speler Booy moest in de laatste partij uit deze ontmoeting de strijd voortijdig staken, nadat Van de Berg van Leiden hem (onopzettelijk) in een duel aan het net de bril op het gezicht had stukgeslagen en Booy daardoor glassplinters in het oog had ge kregen. Voor Booy was er overi gens tegen Leiden geen eer te be halen. Eerder had hij tegen Strik met 15-4 en 15-7 het onderspit moeten delven. Lieneke Laman bleef met 12-10, 6-11 en 12-10 de meerdere over Marjan Zwerver, terwijl in het damesdubbel Do- rien Koelewijn en mevr Slats sterker bleken dan Jacqueline de Rooy en Marjan Zwerver: 13-15, 15-4 en 15-9. Leiden won het duel uiteindelijk met 6-2. Het eerste team van Veglo deed het in het duel tegen Rotterdam nog slech ter. In de uitwedstrijd dolven de. Leidenaars met 10-1 het onder spit. Alleen het herendubbel Van Wijk en Van Hartevelt wi,s(. te ze gevieren. Tegen Van Gojsel/Jut te deden zij dat met. cijfers 10-15 en 15-8, 15-8.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16