Noord wijk bijna wéér ingehaald Quick Boys bij Vogels over depressie heen Voor Lisser Boys lijkt voetballente aangebroken (1-2) DOELMAN DORTMUNDT VOORKOMT NIEUW PUNTVERLIES TEGEN SHO: 1-0 Randstad in boeiend duel naar gelijkspel Nipt verlies voor Katwijk MAANDAG 2 OKTOBER 1978 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPAKENBURG - Quick Boys lijkt de depressie, die de Katwijkse seizoeno pening kenmerkte, enigszins te boven gekomen. Al werd het bewijs daarvoor nog niet met doelpunten geleverd, feit was in ieder geval wel dat de formatie van trainer Arie Lagendijk het herstel in Spakenburg bevestigde door IJs- selmeervogels het eerste verliespunt toe te dienen. Onder abominabele weersomstandighe den (ditmaal leed het weer onder een depressie) en op een spekglad 'po dium' hielden Quick Boys en IJssel- meervogels elkaar doelpuntloos in evenwicht: 0-0. IJsselmeervogels ontplooide zaterdag wat meer initiatieven. De ploeg van trainer Evert Mur trachtte zich met goede en snelle combinaties kansen te creëren. Quick Boys liet zich de wil van de Spakenburgers gewillig opleggen en probeerde via de counter tot venij nige tegenstoten te komen. Dat beide ploegen (die zich in de eindfase van de vorige competitie zo onaangenaam lie ten verrassen door Noord wijk) on danks de veelheid aan kansen niet aan scoren toe kwamen, was toe te schrij ven aan de goed draaiende defensies. Bij Quick Boys werd die laatste lijn za terdag geleid door Arie Haasnoot. De voorstopper stond tegen de Vogels op de plaats van Joep den Hollander, die geschorst aan de kant zat. Herman van Tricht speelde voor hem op de links achterplaats mee. Slechts eenmaal moest het houtwerk de 'waterdichte' Katwijkse defensie assi- sisteren. Nadat Teun van der Plas en Bart Zandbergen in de counter al had den aangetoond sneller te kunnen lo pen dan hun directe tegenstanders Lou Veldink en Harry Koelewijn, trachtte Jan Vedder met een schot vanuit de tweede lijn een snelle openingstreffer te forceren. Vedder, die na alle zaal- voetbal-strubbelingen met het IJssel- meervogels-bestuur weer voor zyn ou de vereniging speelt, zag zijn spetter echter tegen de kruising van pal en lat eindigen. Het zou de eerste en laatste keer zijn dat de Quick Boys verdedi gers zich lieten verrassen. Dat bleek bijvoorbeeld, toen Jan Vedder met een leep genomen vrije trap over de Katwijkse muur Peter de Graaf wil de aanspelen. Doelman Theo Guyt zat daar echter attent tussen. Op identieke wijze probeerde Jaap Heerikhuisen even later de Spakenburgse muur te misleiden. Hans van Duyn reageerde toen een fractie van een seconde te laat, waardoor Bram de Graaf voor IJssel meervogels kon opruimen. Diezelfde De Graaf had overigens alle geluk van de wereld, toen een grove charge van hem en Harry Koelewijn jegens Bart Zandbergen in het zes tienmetergebied door scheidsrechter Thuys onbestraft werd gelaten. De tweede periode, die (nog) beter was dan de eerste, leverde hetzelfde op en neergaande aanvalsspel van voor de pauze op. Weer waren in de beginpe riode de beste kansen voor IJssel meervogels weggelegd. Jan Zwaan ('Koekie' voor intimi) zag bijvoorbeeld zijn schot na een combinatie met Piet Slechtenhorst net naast gaan. Eenzelf de lot was de poging van Henk de Graaf beschoren. De regisseur van de Spa kenburgse formatie kwam er in dit duel overigens helemaal niet aan te pas. Die verdienste kon Freek Rienks toegeschreven worden, echter wel met het gevolg dat Rienks zelf zich niet al te vaak kon bezighouden met het 'voe den' van zijn aanval. Een van de weinig keren dat dat wel het geval was, was het moment waarop Rienks Cees van Rooyen bediende, die de bal op zijn beurt weer koppend op Ger Zwaan te rug legde. Bram de Graaf kon met moeite het daaropvolgende schot van Zwaan onschadelijk maken: bijna dreigde het leer zijn eigen doel in te rollen. Bart Zandbergen, die in tegenstelling tot het wedstrijdbeeld een betere eerste dan een tweede helft kende, zag niet veel later een schot in het zijnet belan den. Ook Teun van der Plas had pech, toen hij na een fout van Veldink alleen door kon gaan. Vogels-doelman Maar ten de Harder stond in laatste instantie succes in de weg. De laatste minuten waren weggelegd voor IJsselmeervogels, dat met 'alle geweld' de 100 procent score wilde voortzetten. 'Koeki' Zwaan creëerde daarvoor de beste mogelijkheid. Hij zond de bal scherp langs het doel van Theo Guyt: geen enkele Spakenburger was echter attent genoeg om er een 'been' naar uit te steken. Alle 22 hoofdrolspelers leken met die 0-0 uitslag tevreden. Alleen IJsselmeervo- gels-trainer Evert Mur kon er geen vre de mee hebben en vergat even alle rea liteit: "Quick Boys heeft één punt van ons gestolen; wij hebben er één ver speeld". WALTER OOMEN H AZ ERSWOUD E - In een boeiend duel, waarbij de spelers alles uit de kast speelden hebben Ha- zerswoudse Boys en Randstad Sport de punten gedeeld. 1-1. Ondanks het zeer slechte weer hebben beide ploegen er een goede wedstrijd van gemaakt. Van goed voetbal was natuurlijk geen sprake maar er ontspon zich een tweegevecht dat het aanzien volkomen waard was. In de 40ste minuut klikte het niet in de Randstad verdediging en op zeer ongelukkige wijze passeerde Ger Teske zijn eigen doelman. In de tweede helft kwam een volle dig gemotiveerd Randstad bin nen de lijnen. Reeds in de 50ste minuut bracht Ron Vonk beide ploegen weer op gelijke hoogte (1-1). Hazerswoudse Boys kreeg het in de resterende tijd erg moeilijk. Lichtgewicht Rob Zon neveld, die zich op het gladde veld in zijn element voelde, bracht de verdediging van de Boys steeds weer in problemen. Treffers had dit niet tot gevolg omdat de verdediging van de Boys zich uitstekend weerde. In de laatste tien minuten kwamen de Boys weer sterk opzetten. Zij slaagden er in zich enkele kansen te scheppen, maar de weer safe spelende doelman Keyzer redde enige malen op zeer fraaie wijze. In de slotfase ging het zware veld zijn tol eisen en legden beide ploegen zich tenslotte neer bij de voor deze wedstrijden zeer rechtvaardige eindstand van 1-1 Selectieduel van West II LEIDEN - De Noordwijk-spelers Sjoerd Boot en Jan Willem Bo- gers, Hennie de Klerk van Rijns- burgse Boys en Hans Neuteboom van UVS zijn uitgenodigd om mee te spelen in een selectiewed strijd van het district West II. In dat duel, op 11 oktober op het ter rein van zaterdag-eersteklasser SHO in Oud Beijerland, kan het viertal uit de Leidse regio zich verzekeren van een plek in het districtselftal van West II, dat aan de strijd om het districtskam- pioenschap van Nederland gaat deelnemen. NOORDWIJK-De nog jonge competitiehistorie leek zich alweer te gaan herhalen. Andermaal leek Noordwijk na een voorsprong en een rede lijk aantal kansen alsnog te worden achterhaald. Vooral in het laatste kwartier van de partij tegen SHO, die op dat moment allang "gelopen" had moeten zijn, had het daar zaterdagmiddag alle schijn van omdat Noordwijk zich opnieuw te gretig toonde. Anders dan DOVO en DOSK kon SHO daar echter niet van profite ren, al was vooral spits Rob Grauss eenmaal zeer dicht bij de gelijkmakende treffer. Noord wijk bleef het nieuwe verliespunt bespaard door het corrigerende optreden van doelman Dort- mundt (die de 1-0 veilig stelde), maar bleef wél achter met de vraag waar het nu eigenlijk aan schort binnen het team. Over de besluitvaardigheid heeft trainer John Eelman niets te kla gen. De werklust en de concen tratie van zijn spelers is zonder meer goed en het spelpeil dat za terdag werd gehaald was, geme ten naar de bizarre omstandighe den (harde regen, harde wind), van zeer aanvaardbaar niveau. Vooral als wordt bedacht dat Noordwijk als combinatieploeg nu eenmaal meer dan anderen heeft te lijden van het verslechte ren van de velden. Het is tenslotte een aloud gegeven dat er een oor zakelijk verband bestaat tussen het minder worden van de terrei nen en de jaarlijkse (winter)te- rugval van Noordwijk. Zaterdag leek nog niets die tradi tionele inzinking aan te kondi gen. De Eelman-ploeg was beter, sneller, geconcentreerder en vooral doortastender dan de op ponent en creeërde zich boven dien voldoende mogelijkheden om de partner in het waterballet al in een vroeg stadium kansloos achter te laten, dus daaraan lag het allemaal niet dat SHO in de slotfase nog net zó kon dreigen als de tegenstanders in de twéé voorgaande weken. Of misschien ook juist wél. "Alle goals die we tot nu toe tegen hebben gekregen, vielen nadat onze eigen aanvallen waren afge broken", herinnerde Jan Willem Bogers zich naderhand. Terugre denerend kwam de vleugelspits daarbij als vanzelf terecht op de organisatie in de ploeg en dan met name die op het middenveld, waar het evenwicht nog niet op timaal zou zijn. Een argumenta tie, waarin hij werd bijgevallen door Albert Spaanderman. Beide voetballers kwamen tot de slot som dat er soms teveel spelers zijn die zich willen aandienen als afmaker en dat er op andere mo menten juist te weinig zijn, dat het kortom alles of niets is bij Noordwijk. "De middenvelders die we nu hebben gaan niet om beurten. Of ze "gaan" niet, öf ze gaan met twee tegelijk op de ver keerde momenten" betoogden zy. Overleg Inzicht en overleg zijn dus de pun Jan Willem Bogers snelt door de SHO-defensieLeo v.d. Hoeven (achtergrond)Arie Hitzert (3) en Jacob Groenenboom (4)zijn niet bij machte hem af te stoppen. Ruud Bröring staat klaar om assistentie te verlenen ten waaraan gewerkt dient te worden bij Noordwijk, dat in de ze competitie overigens nog nooit speelde met de beproefde mid denveldbezetting omdat Kar stens nog altijd niet geheel is her steld van een achillespeesblessu re En juist van die speler wordt verwacht dat hij het evenwicht kan herstellen in het middenrif, waarin zaterdag Albert Spaan derman, John van Dijk (een all- rounder, maar geen échte mid denvelder) en de later door West geest vervangen Sjoerd Boot ac teerden. Van die vier dachten er drie vaak "te" aanvallend. Enerzijds logisch als de stand zo lang 1-0 blijft, maar anderzijds ook gevaarlijk, zoals nadien werd bewezen. Voor hetzelfde geld immers had SHO nog met een punt uit Noordwijk kunnen ver trekken als Grauss in de slotfase iets minder gehaast had gemikt, nadat oud Den Haag-speler Hans Bres met een venijnig afstands schot doelman Dortmundt tot een uiterste krachtsinspanning had gedwongen. In de herkan sing leverde de sluitpost opnieuw zeer degelijk werk af. Een gelijkspel zou, ondanks de be paald niet negatieve opvatting (de waarschuwing voor centraal verdediger Groenenboom stond op zichzelf), toch teveel eer heb ben betekend voor SHO, dat lan ge tijd in de rol van figurant was gedrongen. Noordwijk had het duel gedicteerd en soms zeer na drukkelijk óók. Zoals in de eerste helft. Dat overwicht leverde wel kansen, maar slechts één treffer op. Bogers verzond in de twaalf de minuut de voorzet, Bröring (wie anders) was de maker. De puntspeler liet de bal bekeken van zijn hoofd afglijden naar de hoek die doelman Barendregt niet meer kon bereiken. Die sluitpost werd nadien de grootste sta-in-de-weg voor Noordwijk, al had hij bij een schot van Boot ook eenmaal de assistentie nodig van verdediger Van Dam. Voor het overige bleek Barendregt onpasseerbaar. Noordwijk mocht nadien nog zulke redelijke mogelijkheden krijgen, de drei ging van het gelijke spel bleef aanwezig (mede door een paar kleine foutjes van de verkleumde Dortmundt) omdat het team niet meer kon scoren. Soms door het gebrek aan mankracht, regelma tig door een overvloed daaraan; vaak door het ontbreken van overleg op de momenten die be slissend hadden kunnen zijn. In dividueel uitte zich dat in het lo pen met de bal in situaties waarin een numerieke meerderheid was verkregen als SHO risico nam; collectief door de te grote gretig heid. Ook voorin, waar Bröring op de vleugel eenmaal om de bal riep toen Suttorp door het cen trum op weg leek te gaan scoren of tenminste een strafschop aan zijn actie leek te gaan overhou den. "We hadden mogelijkheden genoer om er een spektakel met veel goals van te maken", concludeerde Eelman naderhand dan ook."Nu bleef het risico be staan dat we weer achterhaald zouden worden". PAUL DE TOMBE LISSE - Na een moeizaam verlopen aanpassingsperiode -uit drie duels werd slechts één punt ver gaard- lijkt voor Lisser Boys, juist nu de herfst zaterdag op zo barre wijze de wintertijd inluidde, de voetballente te zijn aangebroken. Op een nadrukkelijker wijze dan de 1-0 uitslag doet vermoeden, druk ten de bollenstreekbewoners op ponent Jodan Boys op het hart dat het alleszins redelijke moge lijkheden bezit om, zoals trainer Harry van der Horst het latervuit- drukte, "uit te groeien tot een re delijke tweedeklasser". Want behoudens in de beginperio de, toen linkerspits Han de Jager een keer de paal trof, is Jodan Boys er geen moment in geslaagd om de thuisbrigade van het in zo sterke mate levende winstvoor nemen af te houden. Integendeel. Met name in het eerste part van dit, ondanks de abominabele om standigheden, op behoorlijk peil staande duel mochten de Goudse spelers geregeld dankbaar in de richting van hun sluitpost Piet Rodenberg blikken, nu hij zich in die fase als een groot struikelblok voor de Lissenaren ontpopte. Met knappe reddingen hield hij tot tweemaal toe Ed Langereis van scoren af en belette hij inzetten van Gerard Nijkamp en Piet Boot al evenzeer de doortocht naar het nylon. Na 25 minuten moest echter ook Rodenberg machteloos toezien hoe Jan van Slooten voorberei dend werk van Langereis en Nij kamp koppend afrondde: 1-0. Een voorsprong, die in feite maar een schamele afspiegeling vorm de van de werkelijke krachtsver houdingen op de modderige pis te. Lisser Boys domineerde na melijk vooral in de eerste helft op alle fronten. Ed Langereis en Jan van Slooten droegen herhaalde lijk munitie aan voor de vooral in de lucht sterke Nijkamp, wat trouwens ook het middenrif deed, omdat die linie zich in dit duel slechts tot de aanvallende taak behoefde te bepalen. Dat was de verdienste van de efficiënt optredende defensie, waarin voorstopper Leo Kuipers de door diverse betaalde clubs begeerde, maar om principiële redenen nog altijd in het zaterdagvoetbal acte rende Bert Graafland volledig onzichtbaar maakte en de pittige rechtervleugelverdediger Gert- Jan van der Valk zijn tegenstre ver Han de Jager eveneens naar de figuratie verwees. Dat laatste geschiedde met een dermate onthutsende eenvoud, dat Jodan Boys-trainer Ger Perdijk ten ein de raad maar besloot om hem in de rust voor Harry Verschóor in te wisselen. Maar ook die mutatie kon de balans voor Jodan Boys niet naar de voordelige kant doen doorslaan, simpelweg, omdat Van der Valk met de pauze-invaller zo mogelijk nog minder problemen kende. De enige smet, die zaterdagmiddag aan het spel van de Lissenaren kleefde was het gebrek aan ver mogen om uit de gigantische hoeveelheid uitgespeelde sco ringskansen nog meer treffers te distilleren dan die ene van Van Slooten, die uiteindelijk goed bleek voor de eerste zege in de tweede klasse. Een wetenschap die met name Ge rard Nijkamp en Piet Boot zich aan kunnen trekken, omdat juist die spelers ideale kansen om de score naar een reëelere hoogte te tillen op nonchalante wijze ver morsten. Het had voor de Lissenaren echter geen kwalijke gevolgen, omdat de voorste lijn van de Gouwena ren geen ogenblik bij machte was enig weerwerk van importantie te leveren. Ook Piet Rodenberg onderkende dat. In de 89-ste mi nuut, op het moment dat Ver schoor zich met een vrije schop belastte, meldde de Goudse goa lie zich a la Pim Doesburg in de vuurlinie om datgene te doen, wat zijn voorwaartsen voordien hadden nagelaten. Tevergeefs, want evenals alle andere Goudse acties miste ook die vrije schop de zo noodzakelijke scherpte. Zei Lisser Boys-trainer Harry van der Horst "Een leuke opste ker,deze overwinning, maar we moeten wel keihard door blijven werken. Eén zwaluw maakt im mers nog geen zomer GERARD VAN PUTTEN Piet Varkevisser passeert van dichtbij SV'35-doelman Rob van der Linden. Scheids rechter Van Vliet is ter plaatse. KATWIJK - Na het even forse als omstreden verlies bij Spi rit vorige week, moest Kat wijk zaterdag weer het onder spit delven. In barre weers omstandigheden toonde SV'35 zich de iets produktie- vere ploeg (1-2). Katwijk, dat in de eerste helft tegen de wind en stromende regen toornde, moest al spoedig een tegenvaller verwerken. Het was Kees Buys, die in tweede instantie de Wassenaarse ploeg naar een 0-1 voor sprong schoot. SV'35 bleef in die eerste periode gevaarlijk. Met name Jerry de Rijk was met een afstandsschot dicht bij succes. Halverwege de eerste helft kon Katwijk, dat op het glibberige veld weinig aan het surplus aan techniek had, het echte initiatief over nemen. En nadat onder meer Arnold Boers al dichtbij een treffer was geweest, kon Piet Varkevisser na dertig minu ten de stand van dichtbij ge lijktrekken (1-1). Na rust trok SV'35 zich terug op eigen helft, en mede daardoor kon Katwijk zich nauwelijks kan sen creëren. Een doelpunt viel wel aan de andere kant. Wout Pronk speelde zich na een voorzet van links handig vrij en liet van vier meter doelman Kees Koelewijn kansloos. Katwijk drong daarna nog heftiger aan en trainer Frans van der Zeeuw wisselde Wim Guyt en Gidi van der Bent nog voor respec tievelijke Wim Haasnoot en Jaap van Duyn. Maar ook die spelers konden niets meer aan die wat onverdiende ach terstand veranderen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15