Ton van Engelen voorkomt PSV- afgang in Kuip „MW GEWOON GEWELDIG SCOREBORD SPARTA BLIJ MET 0-0 ,EN ZO BLIJVEN WE TOCH IN RACE' 99 MAANDAG 2 OKTOBER 1978 SPORT SPORT ROTTERDAM - De rekening, die PSV gister middag van Feyenoord kreeg gepresenteerd voor de laffe houding die het tijdens die con frontatie 80 minuten aannam, werd door de Eindhovenaren tenslotte als 'een meevaller' be groet. Behalve namelijk dat Feyenoord er slechts éénmaal in slaagde om het praktisch de hele wedstrijd onderhouden eenrichtingsver keer produktief te maken -het werd 1-0- werd de schade voor de onherkenbaar matte Rijvers equipe eens te meer verzacht, omdat de concur rentie één (Roda JC) of zelfs twee (Ajax) punten verspeelde. "En zo blijven we toch nog in de race", kon Kees Rijvers later dan ook opgelucht uitroepen. Ook hij besefte echter, dat zijn formatie die gehandhaafde toppositie na de geleverde wanprestatie tegen Feyenoord nauwelijks nog toe kwam. "Met uitzondering van Ton van Engelen heeft bij ons ie dereen uitermate zwak gespeeld. Als hij nu niet zo goed had staan keepen zou de nederlaag voor ons veel hoger zijn uitgevallen", klap te de Brabantse oefenmeester uit de school. Een juiste analyse, want waar de rest vah zijn equipe een wanpro duct afscheidde, daar leverde de stand-in van Van Beveren met name in het tweede part van dit treffen een topverrichting. Met veel bravoure hield de PSV- sluitpost in die periode de talent volle Wim van Til en André Stafleu van scoren af, terwijl hij in het eerste bedrijf Van Deinsen en Notten al op miraculeuze wijze de voet had dwarsgezet. Het goe de werk, dat Van Engelen ver richtte kon zijn ploeg echter geen moment tot een verhoogde actie radius aanzetten. Integendeel. De Eindhovense formatie verkeerde ten onrechte in de mening dat de 1. Kist (AZ'67)8 2. Clarke (Ajax) en Van der Kuylen (PSV) .7 dadendrang van de enthousiaste Rotterdammers met een irritant soort slaapwandelvoetbal zou kunnen worden beteugeld. Wilde met een minumum aan inspan ning het maximale rendement uit deze botsing halen. Een opzet die eigenlijk bijvoorbaat al tot mislukken was gedoemd omdat de Brabanders geen ogenblik het juiste antwoord konden vinden op de met veel geestdrift uitgevoerde Rotter damse aanvalsoperaties, die in de beginfase door Wim Jansen van het zo broodnodige raffinement werden voorzien. Na 23 minuten legde die tot spelbepaler getrans formeerde werker dan ook de ba sis voor het doelpunt, dat PSV tot een andere instelling had moeten nopen. Op dat moment namelijk stuurde hij Van Til de diepte in. Die laatste werd echter door Adrie van Kraay onreglementair gestuit, waarna Aad Mansveld van de goedleidende spelleider Beck met een elfmetertrap zijn bij Feyenoord zo geschonden blazoen enigermate mocht op poetsen. De Hagenaar greep die kans en schoot de strafschop on berispelijk in: 1-0. Concept Ook na die treffer weigerde PSV de matte instelling van zich af te schudden. De ploeg bleef nadien nog volharden in de toepassing van het 5-3-2 concept. Een tak- tiek, die er duidelijk op was ge richt om achter de schade zoveel mogelijk te beperken en via een even simpel als doeltreffend countertje de zege binnen te ha len. Inplaats echter dat met de benoeming van Huub Stevens tot tweede libero de beoogde rust in de PSV-defensie werd gebracht liep de Limburger zijn collega Van Kraay geregeld voor de voe ten. Willy van de Kerkhof wist zich bovendien met zijn vrije middenveldopdracht geen raad, eenvoudig, omdat hij op het mo ment dat Feyenoord in balbezit was zich voortdurend liep af te vragen wie van de mobiele Rot terdammers hij nu eigenlijk wel moest dekken en omdat hij bij balbezit steeds bekwaam door Wim Jansen werd opgevangen. De situatie zou er merkwaardig ge noeg voor Van de Kerkhof niet beter op worden, toen Jansen na i half uur last kreeg oude liesblessure en zich door René Notten moest laten vervan gen. Van Til werd na die wissel door Jezek als bewaker van de Helmonder aangesteld en ook die gaf zijn opponent geen enkele kans om een keer tot diep in de Feyenoord-stellingen te infiltre ren. Als daarbij dan wordt ge voegd dat André Stafleu zich op hondstrouwe wijze van zijn ci- pierstaak ten opzichte van Willy van der Kuylen kweet en de beide flankspelers Lubse en Postuma slechts als veldvulling fungeer den, dan wordt duidelijk, dat Feyenoord reeds in die eerste helft een gewonnen wedstrijd speelde. Een winst, die gezien de passieve houding van PSV ruimer had moeten uitvallen dan de uitein delijke 1-0. De Eindhovenaren bleef de afstraffing, die ze zo ver dienden echter bespaard, omdat Ton van Engelen zich bij de Rot terdamse infiltraties als een voor treffelijke portier aandiende. In de 62ste minuut bijvoorbeeld stopte hij met een reflexbewe ging een schot van Van Deinsen (werd evenals Ernie Brandts be straft met een gele kaart), waarna hij de rebound van Notten even eens te licht bevond om die in valler als maker van de tweede treffer te laten bejubelen. Zoals trouwens ook Van Til, Stafleu (2x) -Van Engelen trad voor PSV opnieuw als reddende engel op- Van Deinsen (hoog over), Hout man (rakelings overgekopt) en Notten (gaf uit vrije positie een zinloos wippertje) de smeekbede van de 38467 kijkers om méér goals niet verhoorden. Waardoor PSV bleef gespaard voor de afgang, waar het gezien de wanprestatie recht op had gehad. Een meevaller voor Kees Rijvers, die nog eens extra werd aange dikt omdat de concurrentie eveneens geheel of gedeeltelijk in de fout ging.. GERARD VAN PUTTEN VOETBAL - De gepensioneerde scheidsrechter Cees de Bruin kwam zaterdagavond in Maas tricht weer in actie in de eredivi sie. Bij MW-Ajax was hij grens rechter. Vijf minuten voor de wedstrijd liet scheidsrechter Eg- bert Mulder omroepen of er een scheidsrechter in het stadion was die grensrechter Nico van der Heijden kon vervangen, omdat deze niet tijdig in Maastricht was gearriveerd. VOETBAL - Na drie nederlagen in West-Duitsland en een gelijkspel tegen Chelsea heeft New York Cosmos zaterdag de eerste over winning tijdens de Europese toernee geboekt. In Madrid werd Atletico met 3-2 verslagen. WORSTELEN - De EG-worstel- kampioenschappen Grieks-Ro meinse stijl hebben onomstotek- lijk aangetoond dat Nederland in deze tak van de krachtsport voorlopig geen vuist kan maken. In de Esca-hal in Arnhem bleken West-Duitsland, Italië en Frank rijk superieur tegenover de ove rige zes Europese worstelnaties. EREDIVISIE MW-Ajax 1-0 FC Utrecht-NEC afg PEC/Zwolle-Sparta 0-0 NAC-FC Den Haag 3-1 FC Twente-AZ'67 4-2 Volendam-Haarlem 4-0 Roda JC-Go Ahead Eagles 1-1 Feyenoord-PSV 1-0 Vitesse-FC VVV 1-1 Ajax Roda JC PSV Twente Feyenoord NEC Ga Eagles Sparta NAC MW AZ'67 Volendam Vitesse Utrecht Den Haag PEC/Zwolle Haarlem VW 7 0 1 14 27-7 5 3 0 13 16-3 5 1 2 11 20-5 3 5 0 11 11-5 3 3 2 9 12-6 1 6 0 8 6-3 2 4 2 8 10-9 3 2 3 8 10-11 2 4 2 8 14-18 3 2 3 8 5-9 3 1 4 7 22-19 2 2 4 6 9-13 1 4 3 6 9-15 7-11 5-11 5-12 3 4 5 6-19 1 5 5 4-22 7 13 3 5 8 0 5 3 5 EERSTE DIVISIE FC Vlaardingen-FC Groningen 0-1 Eindhoven-Excelsior 0-0 Telstar-FC Dordrecht 1-3 Helmond Sport-Heerenveen 2-0 FC Amsterdam-Fortuna SC1-1 SC Cambuur-Heracles 2-1 FC Den Bosch-De Graafschap afg Willem II-SVV 3-2 Veendam-SC Amersfoort 4-0 Groningen 8 4 4 0 l2 8-2 Fortuna SC 8 4 3 1 11 17-7 Excelsior 8 4 3 1 11 12-8 Amsterdam 8 3 4 1 10 8-4 Graafschap 6 3 3 0 9 13-7 Wageningen 7 3 3 1 9 12-6 Heracles 8 2 5 1 9 10-8 Willem II 8 2 5 1 9 10-8 Eindhoven 6 2 4 0 8 5-2 Veendam 8 3 2 3 8 13-9 Cambuur 8 2 3 3 7 6-8 Den Bosch 7 2 2 3 6 7-8 Dordrecht 8 2 2 4 6 7-13 Heerenveen 8 2 2 4 6 6-14 Telstar 7 1 3 3 5 9-12 Amersfoort 7 2 1 4 5 11-16 SW 7 1 2 4 4 9-16 Helmond SP 8 2 0 6 4 12-21 Vlaardingen 7 1 1 5 3 4-10 ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle en Sparta demon streerden zaterdag avond - vooral in de eerste helft - uit zichtloos voetbal. Aan ijver mankeer de het bij beide ploegen niet, maar aan redelijk aanval lend voetbal kwa men PEC en Sparta nauwelijks toe. Te gen die achtergrond was de uitslag van 0-0 niet verwonder lijk. Bij PEC debuteerde de Engelse Spits Holden (van Black pool afkomstig) na een goed begin on opvallend, omdat hij vooral kopduels be gon te verliezen. Uitgespeelde kan- beide doelen niet en het publiek begon zich zodanig te ver velen, dat er vuur werk werd afgesto ken. Daar waren de spelers immers niet toe in staat. Na de rust waren er wat meer aantrek kelijke momenten, maar hoogstaand was het spel nog steeds niet. Sparta toonde duidelijk enige schroom voor de door Israël gerou tineerd geleide Zwolse verdediging en begon halverwe ge de tweede helft, nadat de Rotter damse spits Morgan de gele kaart van Draaisma had ge kregen, behoefte te gevoelen op de nul te spelen. PEC Zwolle kreeg daar door een overwicht in het veld, maar de frontlinie ontbeerde stootkracht door het falen van de vleugel spelers Jans en Van 't Land, die tegen het einde ook werden vervangen. De thuisclub liet in de slotfase enkele ge heide kansen liggen. Vooral verdediger Hamming, die alleen voor Doesburg ver scheen, maar slechts het zijnet trof. Met 0-0 mocht Sparta het meest tevreden zijn. Terugslag voor Ajax komt in cle vorm van nederlaag \t r~ \/t IVrJt t® MVV-doelman Baetsen redt up de doellijn. Ray Clarke m) en Barry Hulshoff kijken l MAASTRICHT (ANP) - Leo Steeg- man kon zijn geluk niet op. De trainer van MW omhelsde na afloop van de verrassend met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Ajax, één voor één zijn spelers in de gang naar de kleedkamer. De overwinning van zijn ploeg be schouwde hij als een wonder. Woensdagavond woonde Steeg- man de wedstrijd Ajax-Bilbao bij en de volgende dag begon hij nog hoofdschuddend aan de training. In wanhoop hief hij zijn armen toen hij de MW-ers zijn beleve nissen in De Meer vertelde. "On gelooflijk, wat kan dat Ajax een tempo draaien", liet hij zijn spe lers weten. "Als we willen win nen, zullen we moeten zorgen dat die ploeg dat spelletje niet kan spelen, anders is er geen houden aan". Slapeloze nachten maakte Steegman door, maar na zaterdag kon hij weer opgelucht ademha len. Van het ongenaakbare Ajax, dat zaterdagmorgen als ongesla gen lijstaanvoerder naar Maas tricht reisde, hoefde hij niet meer wakker te liggen, evenals trou wens de positie van zijn ploeg op de ranglijst. Door zes punten uit de laatste drie wedstrijden werd zijn ploeg van degradatiekandi daat (na vier duels) ineens mid denmoter in de eredivisie. "Na wat ik woensdag had gezien", aldus de gelukkige Steegman na afloop, "besloot ik Ajax tegen ons niet datzelfde spel te laten spelen. Onze uitgangspositie was er op gericht snel een doelpunt ter ma ken. Dat wil je natuurlijk iedere wedstrijd wel, maar gelukkig lukte dat nu". Een opmerkelijke prestatie overi gens van de Limburgers, die na vier wedstrijden de onderste plaats van de ranglijst innamen en een moeilijk jaar in de eredivi sie tegemoet leken te gaan. Uitge rekend op het moment dat elke Maastrichtse supporter dacht dat het nog slechter zou gaan met MW omdat eerste doelman Ge- rards een schorsing van drie wedstrijden opliep, kwam de ommekeer. Sedert reservedoel man Baetsen de open gevallen plaats van Gerards innam, won MW drie wedstrijden op rij. Baetsen werd niet gepasseerd. Het plaatst trainer Steegman wel voor een probleem in de komen de dagen, want de straf van Ge rards zit erop en hij zal voor vol gende zondag een keuze moeten maken. Nadelig Na de overwinning met 3-0 op Bil bao verklaarde Ajax-trainer Cor Brom dat hij niet verwachtte een terugslag in de competitie te krij gen en dat die zege een extra sti mulans voor Ajax zou zijn. Brom moest achteraf toegeven dat de ontmoeting met Bilbao van na delige invloed was op het spel van Ajax in Maastricht. "Achteraf zeg je misschien, dat we deze wedstrijd beter op zondag had den kunnen spelen, dan hadden mijn spelers iets meer rust gehad. Het grote probleem was de spe lers weer geestelijk opgepept te krijgen". Toch wilde Brom de UEFA-bekerwedstrijd niet als derlaag. "MW speelde gewoon geweldig. Natuurlijk, wij krgen enkele goede kansen, maar lieten ze onbenut. Deels door pech, maar ook deels door die geweldi ge doelman Baetsen. Deze ne derlaag is voor ons een tegenval ler, maar ach, er komen nog zo veel wedstrijden. We hoeven niet lang te treuren". Ajax mocht zaterdag echter blij zijn dat het bij die nederlaag van 1-0 bleef. De achterhoede bleek in Maastricht zwak en kwetsbaar. Met name Krol speelde onzeker en dat had een nadelige invloed op de overige verdedigers. MW sprong te slordig om met de kan sen. Lacroix en Van Marwijk konden haast niet missen, maar deden het toch. Dat bespaarde Ajax een nog grotere nederlaag. MVV-Ajax was nauwelijks vijf mi nuten oud toen de thuisclub een onverwachte opsteker, in de vorm van een doelpunt, kreeg. Na een actie van Kerstges en Brajo- vic schoot Johan Dijkstra in de vijfde minuut tegen Schrijvers op. De slecht weggewerkte bal belandde opnieuw voor de voe ten van Dijkstra, die de Amster damse doelman omspeelde en rustig scoorde. MW ging nog even door en had na elf minuten op 2-0 kunnen komen, toen Qua- den van de rand van het straf schopgebied net over schoot. Daarna was het gedaan wat MW betrof, want de Limburgers lie ten het initiatief aan Ajax. Baet sen, die handen vol werk kreeg, bleek echter een uitstekende sluitpost. Hij had slechts één keer hulp nodig. In de 24ste minuut knalde Ray Clarke tegen de lat. Het was een van de weinige kan sen van Ajax in de eerste helft. Doorzichtig In de tweede helft duurde het of fensief van de Amsterdammers voort, maar andermaal was het spel te doorzichtig. In de 55ste minuut sloeg Ajax de schrik om het hart. Na een pass van Kowalik naar Van Marwijk gleed Van Dord onderuit en de ex-AZ-spe- ler kon alleen op Schrijvers af gaan. Van Marwijk schoot tegen de vallende doelman op. Ajax schrok kennelijk van die Maas trichtse uitval. Het eenrichtings verkeer op weg naar Baetsen werd zo mogelijk nog drukker, maar MW leek gebruik te maken van de ruimte die Ajax liet liggen. Zeven minuten voor tijd kon ver dediger Lacroix de strijd defini tief beslissen. Na een solo over 50 meter kwam ook hij alleen voor Schrijvers te staan. Lacroix schrok daar blijkbaar zo van dat hij naast schoot. Steegman deerde het nauwelijks. "Ik zou dolgelukkig geweest zijn met een gelijkspel, maar na deze overwinning, met toch wel goed voetbal van onze kant, moet ik er aan toevoegen, ben ik superblij".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11