Verslagenheid in Rome door overlijden van paus Somber proefschrift over boycot Rhodesië Spionagezaak bleek zeepbel iiÉrinii'iTi'LUai>- "Keuze niet-Italiaanse paus waarschijnlijk" Vance hoopt op spoedig SAL T -verdrag De kosten van een conclaaf Schending door zeventien Nederlandse bedrijven C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! HELSINKI (AP) - De Weense kar dinaal Franz Koenig heeft giste ren in een vraaggesprek met de Finse radio gezegd dat de tijd al lang rijp is voor een niet-Italiaan- se kardinaal om als paus gekozen te worden. De kardinaal noemde een dergelijke keuze na de plot selinge, tragische dood van zijn persoonlijke vriend Johannes Paulus I "zeer waarschijnlijk". Hij tekende daarbij overigens wei aan dat "de politieke situatie in Rome en Italië veel moeilijker is voor een niet-Italiaanse paus dan voor een Italiaan". Kardinaal Keonig werd zelf bij de vorige verkiezingen een goede kandidaat genoemd. In het ge sprek zei de kardinaal evenwel dat hij zichzelf niet rekende tot de sterke kandidaten vanwege zijn 73 jaren. "Ik hoop dat ik het conclaaf als kardinaal en niet als paus zal verlaten", aldus de geestelijke die ook nog opmerkte "de last van het hoge ambt voor paus Johannes Paulus is mis schien wel te veel geweest". In Rome zelf wordt ook gespecu leerd over potentiële kandidaten voor de opvolging. In de eerste speculaties wordt het goed mo gelijk geacht dat de toekomstige leider van de 700 miljoen katho lieken in de.wereld veel weg zal hebben van Johannes Paulus - een man met voornamelijk pasto rale ervaring buiten het Vatikaan. Toen Johannes Paulus' voorganger Paulus VI overleed werden veel bekende kardinalen als mogelij ke opvolgers beschouwd. Maar volgens betrouwbare Vatikaanse bronnen hadden de kardinalen die Johannes Paulus kozen op voorhand besloten dat ze een man wilden die de hele wereld kon "bereiken" en die kon com municeren in eenvoudige ver staanbare taal. Dit probeerde Jo hannes Paulus te doen en als de wensen van de kardinalen nog steeds van kracht zijn, kan de keus dit keer opnieuw vallen op een Italiaanse aartbisschop met een langdurige ervaring buiten Rome, of zelfs een niet-Italiaan. Eduardo Pironi van Argentinië, Aloisio Lorscheider van Brazilië en Joseph Cardeiro van Pakistan. De keus onder de Italiaanse "pas torale kardinalen" is beperkter. In dit verband worden de namen genoemd van aartsbisschop £*al- vatore Pappalardo van Palermo op Sicilië en kardinaal Giovanni Colombo van Milaan. naai verkiezen die in een aarts bisdom heeft gewerkt, maar de meeste tijd van zijn carrière in het Vatikaan of de buitenlandse dienst doorbracht, hebben zij een brede keuzemogelijkheid. Tot de "papabili" in deze groep behoren kardinaal Sebastiano Baggio, hoofd van het Vaktikaans depar tement voor de bisschoppen, die ook aartsbisschop van Cagliari (Sarnidië) was, en Giovanni Be- nelli. een van de topmedewerkers van Paulus VI, nu aartsbisschop van Florence. Andere namen die vielen voor het laatste conclaaf waren Sergio Pignedoli. hoofd van het Vatikaans departement voor de betrekkingen met de niet-christenen en een veteraan op diplomatiek gebied, en kardi naal-staatssecretaris Jean Villot. Als de kardinalen een deskundi ge willen op oecumenisch ge bied, kan hun keuze vallen op kardinaal Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, wiens naam ook voor de opvolging van paus Paulus vaak werd genoemd. VATIKAANSTAD (AFP) - Het overlijden van paus Johannes Paulus I is een gevoelige fi nanciële slag voor het Vati kaan Onlangs nog is gebleken dat het Vatikaan niet zo rijk was als algemeen werd aan genomen. De plechtige uitvaartdienst van paus Paulus VI, het conclaaf en de inwijdingsceremonies van paus Johannes Paulus I hebben naar schatting tien miljoen gulden gekost. Het Vatikaan moet nu een even groot bedrag vrij maken na het overlijden van paus Jo hannes Paulus. Het globale bezit van de Heilige Stoel zou ongeveer 20 miljard gulden zijn. Maar de inkom sten van het Vatikaan lopen terug. Onder de traditionele inkom sten van het Vatikaan beho ren onder andere de Sint Pie terspenning. In de tijd van paus Johannes XXIII ver kreeg het Vatikaan hieruit nog 25 tot 30 miljoen gulden. De laatste tijd is dit terugge lopen tot 10 miljoen. ROME (GPD/AP/ANP) - In Rome heerst een enorme verslagenheid door het plotselinge overlijden van paus Johannes Paulus I. Op straat, in de bussen en in cafés wordt over niets anders gesproken en uit alles blijkt hoe geliefd de paus zich in één enkele maand had gemaakt. NEW YORK (DPA/UPI) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren voor de algemene verga dering van de VN verklaard te hopen dat de besprekingen over de beperking van strategische wapens (SALT II) nog dit jaar in een verdrag zullen Uitmonden. Hij uitte deze hoop na twee dagen met zijn Sowjetrussische ambt genoot, Andrej Gromyko, te heb ben beraadslaagd. Het tot stand brengen van dit nieu we verdrag, aldus Vance, is een van de belangrijkste doeleinden van de VS. Vandaag zouden Vance en Gromy ko in Washington de SALT-be- sprekingen voortzetten. Presi dent Carter zal ook aan de be sprekingen deelnemen. De beide ministers van buitenland se zaken hebben laten door schemeren dat het overleg nu in een moeilijk stadium is. Er.moet nog overeenstemming worden bereikt over verscheidene onop geloste kwesties. Vance drong bij de algemene ver gadering ook aan op steun voor de in Camp David bereikte ak koorden. Hij legde er de nadruk op dat de VS streven naar een rechtvaardige oplossing van het Midden-Oosten vraagstuk. "De VS hebben zich verplicht te streven naar het vestigen van volledige politieke rechten van het Palestijnse volk en er voor te zorgen dat er een bevredigende oplossing komt voor het vraag stuk van de Palestijnse vluchte lingen, aldus Vance. Voorts herhaalde Vance de steun van de VS, voor het VN-plan voor de onafhankelijkheid van Nami bië en drong er bij Zuid-Afrika op aan nog eens na te denken over zijn weigering het plan te aanvaarden. De minister besteedde ook aan dacht aan de afnemende voedsel- en energievoorraden. Hij waar schuwde door een "tragedie" wanneer de leden van de VN geen maatregelen namen. De VS, zo zei Vance, zijn bereid een bijdrage te leveren aan het ont wikkelen van nieuwe energie bronnen. Staking bij Amerikaanse duurt voort spoorwegen WASHINGTON (Reuter) - De sta kers bij de Amerikaanse spoor wegen hebben een oproep van president Carter om het werk te hervatten genegeerd, en zijn gis teren hun vierde stakingsdag in gegaan. De staking heeft zich in middels uitgebreid tot ongeveer 300.000 werknemers. Verschei dene bedrijven, vooral autofa- brieken, die met aanvoerproble- men kampen, hebben een deel van het personeel tijdelijk naar huis moeten sturen. De bonden hebben laten weten dat ze een uitspraak van een federale rechtbank afwachten. De stakers ondersteunen met hun actie col lega's bij de Norfolk and Western Railway, die een betere bescher ming van hun arbeidsplaatsen ei- In de korte tijd van zijn pontificaat heeft Johannes Paulus althans de stijl van het pausschap grondig veranderd. Dat is een erfenis die de volgende paus op zich zal moe ten nemen. Het is geen lichte taak: alle problemen die een maand geleden voor lange tijd opgelost schenen, liggen nu op nieuw op het tapijt. En alle over wegingen die de kardinalen toen hebben geleid wachten nu op een nieuw antwoord. Na de dood van hun medebroeder Albino Lucia- ni, die zij toen aanwezen als op volger van paus Paulus de Zesde, zijn zij nog met 109. Daarbij zijn ook degenen, als Sebastiano Baggio, Sergio Pignedoli, Eduardo Pironio, die voor het vo rige conclaaf alom als kandidaten werden gedoodverfd, ver boven de betrekkelijk onbekende pa triarch van Venetië, die al op het einde van de eerste conclaafdag werd gekozen. Nu zijn zij weer kandidaat en begint voor hen, zowel als voor alle andere kies mannen, opnieuw de spanning die aan ieder conclaaf vooraf gaat. Bijeenkomst Vanmorgen kwamen de in Rome aanwezige kardinalen bijeen om de eerste besluiten te nemen met betrekking tot de komende gang van zaken. Sinds gisteren 12 uur ligt het stoffelijk overschot van de paus opgebaard in de Clemen tine-zaal van het Vaticaans Vati kaans De kardinalen moeten be slissen wanneer het wordt over gebracht naar de Sint-Pieter, en wanneer de begrafenis plaats zal vinden. Voor de tweede keer in enkele maanden tijds is het da gelijks bestuur van de katholieke kerk overgegaan in de handen van de kardinaal-staatssecreta ris, de Fransman Jean Villot. Voor het conclaaf gelden nog de regels die paus Paulus VI heeft opgesteld: het moet dus op zijn vroegst op 14 oktober beginnen, en niet later dan 19 oktober. Na het lange voorberaad van de vo rige keer zullen de kardinalen vermoedelijk op de vroegst mo gelijke datum willen beginnen. Afscheid Duizenden i ren al gebruik van de gelegenheid om afscheid te nemen van de overleden paus. Tot de eerste be zoekers behoorde ook de socialis tische president van de Italiaanse republiek, Sandro Pertini, die al kort na de pauskeuze van kardi naal Luciani de wens had te ken- t Tallozi nen gegeven hem zo spoedig mo gelijk te bezoeken. President Carter heeft gisteren verklaard diep bedroefd te zijn door de dood van paus Johannes Paulus. "Wij zijn allen door zijn dood armer geworden", zo liet hij in een verklaring weten. Premier Trudeau van Canada meende dat de rooms-katholie- ken op de hele wereld door de dood van deze paus "wees zijn geworden" en de Franse presi dent Giscard d' Estaing zei dat de wereld zich nog lang de wijze glimlach en herderlijke eenvoud van paus Johannes Paulus zal herinneren. Op het hoofdkwartier van de 20 landen tellende Raad van Europa in Straatsburg werd gistermor gen de vlag halfstok gehangen. De leden van de assemblee na men een minuut stilte in acht ter herinnering aan paus Johannes Paulus. De Israëlische president Itzhak Navon heeft een con- doleantie-boodschap naar het Vatikaan gestuurd. De Nederlandse regering is diep geschokt door het bericht van het plotseling overlijden van paus Johannes Paulus, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst gisteren gemeld. "In de korte tijd die ver streken is sinds zijn ambtsaan vaarding heeft hij grote indruk gemaakt door zijn oprechte een voud en hartelijkheid. Zijn heen gang is zonder twijfel een gevoe lig verlies voor de rooms-katho- lieke kerk en de gehele wereld" AMSTERDAM (GPD) - Ze ker zeventien Nederland se bedrijven hebben tus sen 1968 en 1976 de eco nomische boycot tegen Rhodesië geschonden. Van 53 andere bedrijven wordt vermoed dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan handel met Rhodesië, ondanks de economische sancties die in 1965 door de Verenigde Naties zijn afgekondigd tegen Rhodesië van apartheids voorstander Ian Smith. Nederland was volgens het Hand vest van de Verenigde Naties verplicht de sancties te volgen. Een gebrekkige wetgeving heeft ertoe geleid dat ons land in de uitvoering van de sanctiebepa lingen aanzienlijk is tekort ge schoten. Het parlement houdt te weinig controle en de ministeries die bij de sancties zijn betrokken, zitten elkaar dwars op basis van competentie. Tot die conclusies komt P.J. Kuyper (31) in zijn proefschrift, waarop hij gister middag aan de universiteit van Amsterdam is gepromoveerd. Het proefschrift waarmee Kuyper in 1973 is begonnen, geeft geen nieuwe onthullingen. "Ik heb uitgezocht hoe en waarom dit kon gebeuren en waarom daar, op één uitzondering na, niemand voor is gestraft", aldus Kuyper, die in Leiden rechten studeerde en internationale betrekkingen aan de Johns Hopkins School of Advanced International Studies in de Verenigde Staten. Hij is als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Europa-insti tuut van de Leidse universiteit. BONN (GPD) - Eind augustus was het weer zover. De Springer-pers meldde dat Bonn opnieuw was verwikkeld in een spionagezaak van „ongekende omvang". De bron van deze berichtgeving, die later niet meer dan een zeepbel bleek te zijn, was de naar het Wes ten overgelopen Roemeense ge neraal van de geheime dienst, Pacepa. In de Verenigde Staten had de ge neraal verklaard dat er in de Westduitse hoofdstad „enkele agenten" aan het werk waren. Veel bewijzen kon hij niet bie den, maar van èèn naam was hij zeker: de SPD-Bondsdagaf- gevaardigde Uwe Holtz (34), voorzitter van de commissie ontwikkelingssamenwerking. Toen beambten van de Westduit se veiligheidsdienst wilden we ten wat Holtz dan wel precies voor Roemenie had gedaan, ant woordde de generaal kort „Hij heeft veel belangrijke informa ties geleverd". Het zou de Roe menen bij Holtz gelukt zijn wat zij bij vele andere parlementa riërs tevergeefs hadden gepro beerd: een regelrechte spion voor hun geheime dienst. Op 21 juni 1978 had Holtz toch ze ker tijdens het vragenuurtje in de Bondsdag van zijn regering wil len weten of Roemenië met voor stellen was gekomen om het Fokker-614-project zelfstandig verder te ontwikkelen, zonder dat personele en financiële risi co's voor de firma Fokker zouden ontstaan, verklaarde Pacepa. Hij zei dat Holtz met de Roemeense diplomaat Demnta had afge sproken dat hij de SPD-fractie zou vertellen dat de Roemeense ambassadeur hem via een brief de informaties voor deze vraag had toegespeeld. Als iemand die brief wilde zien, zou hij altijd kunnen zeggen dat hij die kwijt was. Wat deze mysterieuze klet spraat met spionage had te ma ken, was toen al niet duidelijk. Westduitse afgevaardigden kun nen immers vragen wat zij willen (Holtz: ik stel ook vragen over de stand lië). zangvogels Ita- Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149.- Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad! Dat Uwe Holtz de Roemeense di plomaat Demnta kent en hem in derdaad vaker ontmoet, werd door hem geenszins bestreden. Maar dat hangt uitsluitend met zijn functie samen. Generaal Pa cepa wist nog van een tweede „agent", maar diens naam was hem ontschoten. Pas na gedegen onderzoek in de SPD-centrale bleek de man, die door de Roe meen was omschreven als „een woordvoerder bij de SPD", de persoonlijke referaat van SPD- secretaris-generaal Bahr moest zijn: Joachim Broudrè-Gro- ger. Lachwekkend. man had, aldus Pacepa, eveneens „geheime" documenten en in formaties aan Roemenië geleverd en hij had zelfs een ontmoeting tussen de Roemeense minister van buitenlandse zaken en secre taris-generaal Egon Bahr gear rangeerd. Dat laatste is al hele maal lachwekkend, alsof Bahr de bemoeienissen van Broudrë- Groger nodig zou hebben om in gesprek te komen met de minis ter van buitenlandse zaken van Roemenië. Maar Broudrè-Groger had toch geld voor zijn diensten gekregen, wist Pacepa te melden. Treurig genoeg, zo moest de ge neraal toegeven, „ondertekent hij geen rekeningen". Kortom, allemaal mist. Niettemin besloot de Westduitse binnen landse veiligheidsdienst de hoogste aanklager van de Bonds republiek, Kurt Rebman, schakelen. De parlementaire on schendbaarheid van Uwe Holtz werd - voor het eerst in de ge schiedenis - opgeheven en zijn bureau werd onderzocht. Even als Joachim Broudrè-Groger, werd Holtz uren en dagen ver hoord („De zwaarste tijd van mijn leven"). De referent van Egon Bahr kwam nog extra onder verdenking om dat hij in het bezit was van twee Minox-camera's. (Daar werkten spionnen toen mee). Die stamden uit de tijd dat hij als jong ambte naar bij buitenlandse zaken, af en toe, als „reisleider" werd ingezet. Inmiddels is gebleken dat het hele onderzoek niets heeft opge leverd, dat ook maar in de verste verte met spionage heeft te ma ken. Drie weken nadat op zo'n spectaculaire wijze de parlemen taire onschendbaarheid van Uwe Holtz was opgeheven, moest pro cureur-generaal Rebman op een persconferentie toegeven dat de hoogste aanklagers zich jammer lijk hadden vergist. Holtz en Broudrè-Groger werden gereha biliteerd. Donderdagmorgen is het rapport van Rebman aan de Bondsdag bekendgemaakt. Dat betekent echter niet dat de CDU-CSU-oppositie is opgehou den in deze zaak te roeren. Het gaat daarbij vooral om de positie van SPD-secretaris-generaal Egon Bahr (Broudrè-Groger zou zijn ideeën naar Roemenië heb ben gestrooid). Franz-Josef Strauss zei vorige week tijdens het begrotingsdebat in het par lement dat Bahr natuurlijk geen spion is, maar wel dat hij „ge vaarlijke gedachten heeft over de buitenlandse politiek van de Bondsrepubliek". Bahr had ooit in de late jaren zestig - een aantal denkmodellen over deze politiek ontworpen. Daarbij waren overwegingen om wellicht „op de lange termijn uit de NAVO te treden". Wellicht zou zo een hereniging van Duitsland mogelijk zijn. Nu is ook politici van de oppositie bekend dat de huidige Bondsregering er niet aan denkt inderdaad uit de NA VO te gaan. Keer op keer bewe ren ministers dat de Duitse bui tenlandse politiek juist is geba seerd op het Atlantisch bondge nootschap. Zo onlangs nog Bondskanselier Helmut Schmidt op een congres van het Atlantisch genootschap in Hamburg. En ook Bahr zelf is ervan overtuigd dat de Bondsrepubliek noch wat haar omvang noch wat haar poli tieke toestand, ooit neurtraal kan zfjn. Maar zoals de oppositie al bij de Oostverdragen van leer trok, zo doet zij het nu ook. Als je mensen als Strauss (CSU), Kohl, Dregger en Marx (allen CDU) moet gelo ven, ondersteund door de con servatieve Springer-pers, dan verkeert de Bondsrepubliek Duitsland in groot gevaar. Willy Brandt. Egon Bahr, Herbert Wehner en Horst Ehmke (allen SPD) zouden Duitsland over willen leveren aan de Sowjet- Unie. De zogenaamde spionage zaak kwam mooi uit om dat te bewijzen, het was echter een windbuil. De controle van de waakhona- commissie, die door de Veilig heidsraad is ingesteld, is tekort geschoten. Als oorzaak noemt de heer de Kuyper een gebrek aan informatie van de zijde van de landen die de sancties moeten naleven en ook onwil. De com missie heeft onvoldoende be voegdheden en heeft er te weinig gebruik van gemaakt. "Als je overtreders te grazen wilt nemen, is het aan te raden de bewijslast te verleggen". Pressiegroepen In het proefschrift "wordt ook aan dacht besteed aan de rol die pres siegroepen hebben gespeeld. De schrijver kreeg niet zo goed toe gang tot de pressiegroepen uit handel en industrie, die in voort durend contact staan met de vakministeries. "Zij hebben hierdoor een voordeel boven de actiegroepen, die pas kunnen reageren als de resultaten bekend zijn". De rol van de Anti Apart heidsbeweging Nederland (AABN) is vanaf 1973 heel be langrijk geweest. De onthullin gen van de AABN hebben tijdens het kabinet-Den Uyl tot een gro tere controle geleid. Een rapport over de ontduiking van de boycot van Rhodesische tabak, dat door de AABN aan de VN-waakhond- commissie is gestuurd, bleek door een van de commissieleden te zijn doorgespeeld naar Zuid- Afrika en vandaar naar Rhodesie. Dit heeft de teleurgestelde AABN ervan weerhouden nog verder druk op de Nederlandse regering uit te oefenen via het buitenland. De waakhondcom missie verloor hiermee een be langrijke bron van informatie en steun binnen een lidstaat. Pogingen om de naleving van eco nomische boycotten te verbete ren, moeten volgens Kuyper worden gezocht in een kaderwet van de Verenigde Naties, die voor alle lidstaten toepasbaar zou zijn. Door toezicht op financiële overmakingen kom je al een heel eind, meent hij. Over de moge lijkheid werkelijk een totale eco nomische oorlog te voeren, is de heer Kuyper zeer somber. "Je kunt overtreders alleen treffen met andere sancties. Dat wordt dan een hele keten, die gedoemd is dood te bloeden. Je moet zeer ideale omstandigheden hebben voor een dergelijke boycot.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9