Nota Pais wekt vele twijfels Van Lent schrapt zwarte lijst inlichtingendienst Leerlingen hielpen bij promotie PER JAAR 130.000 INBRAKEN Aanleg crisisvoorraad van aardolieprodukten ACADEMISCHE RAAD: BESLUIT MINISTER VAN AARDENNE ANWB tegen plan geldigheid rijbewijs ZATERDAG 30 SEPTEMBER 197; BINNENLAND AMERSFOORT - In Ne derland vinden naar schat ting ongeveer 130.000 in braken per jaar plaats, dat was althans het cijfer over 1976. Van die 130.000 in braken zijn er 113.000 ter kennis van de politie ge komen. Een kleine 45.000 van de inbraken vonden plaats in woningen. De. R.J. Vader hoofd van de afde ling Voorkoming Criminaliteit van het ministerie van justitie, heeft deze cijfers gisteren ge noemd in een inleiding voor de jaarvergadering van de Neder landse-vereniging van Assuran tie-adviseurs (nva) te Amers foort. Dr. Vader schat dat in 1976 de kos ten voor de politie die verbonden waren aan preventieve en repres sieve werkzaamheden, zeventig miljoen gulden of meer hebben bedragen. Uit een recente slacht offer-enquête van het weten schappelijke onderzoeks- en do cumentatiecentrum van het mi nisterie van justitie valt af te lei den dat de waarde van het gesto- lene bij inbraak uit woningen gemiddeld ruim 2500 gulden be draagt. In zestig procent van de gevallen ligt overigens de gemid delde gestolen waarde veel lager namelijk ongeveer 550 gulden. Braakschade Bij ongeveer zestig procent van alle inbraken uit woningen wordt braakschade toegebracht, die vaak hoger is dan de gestolen waarde. Dr. Vader schat voot 1976 de totale gestolen waarde bij inbraken op voor miljoen gulden en de totale braakschade. die bij inbraken werd veroorzaakt, op 195 miljoen gulden. Nog afgezien van de kosten van be rechting en bestraffing van da ders komt Dr. Vader op een totaal aan kosten van ongeveer zeshon derd miljoen gulden per jaar of ruim vijfduizend gulden per in braak. Een inbreker krijgt op de zwarte markt in het algemeen slechts een-tiende van de gestolen waar de voor wat hij aanbiedt, dat wil zeggen voor elke gulden die hy opstrijkt leggen het slachtoffer en de samenleving er zo'n 17,5 gulden op toe. Dr. Vader noteerde verder, dat het deel strafrechtelijk minderjari gen onder verdachte van inbraak ruim een-derde van het totaal aantal verdachten is. Het percen tage opgehelderde inbraken is bijna voortdurend gedaald en wel van 48 procent in 1950 tot nog maar iets meer dan twintig pro cent in 1976. Inbraak, zo consta teerde Dr. Vader, is een van de meeste frequente en snelst stij gende delicten in Nederland. UTRECHT (GPD) - De Academische Raad heeft ernstige twijfels over de realiseerbaarheid van de nota Hoger On derwijs voor Velen (HOV) van minister Pais. Voordat de voorgestelde structuurwijziging zal worden ingevoerd, moet er eerst een duidelijk antwoord komen op een groot aantal vragen die de raad heeft geformuleerd. De raad dringt daarom „met klem" aan op invoering van de her program meringsvoorstellen die door de universiteiten en hogescholen zijn ingediend. Dit commentaar leverde de Aca demische Raad, het hoogste overleg- en adviesorgaan van de universiteiten en hogescholen, gisteren op de voorstellen van minister Pais. De bewindsman publiceerde zijn nota Hoger Onderwijs voor Velen in mei van dit jaar. Dit als reactie op de programma's die de facul teiten hadden ingediend om te komen tot eer. kortere cursus duur. Die herprogrammerings- voorstellen, die voor het overgro te deel op vijf jaar uitkwamen, konden in de ogen van Pais geen genade vinden. De minister deed in zijn HOV-nota het voorstel te komen tot een tweefasenstruc- tuur in het wetenschappelijk on derwijs. De eerste fase zou vier jaar moeten duren. Een minder heid van de studenten zou daarna nog èèn of twee jaar verder mo gen studeren. Tevens werd na het eerste jaar een selectieve en ver wijzende propaedeuse voorge steld. Op de eerste plaats vraagt de Aca demische Raad zich al af of uit een oogpunt van kosten een structuurwijziging noodzakelijk is. Een commissie van de raad heeft een vergelijking gemaakt van de toekomstige kosten bij een wijziging volgens de plannen van Pais en bij een verdere uit bouw van de huidige structuur (dus met de herprogramme- rings voorstellen). De raad concludeert daaruit „dat op basis van de kosten geen voorkeur kan worden uitgesproken voor een van beide structuren". Studentenstop Overigens zullen in de jaren '80 geen van beide structuren een oplossing bieden voor een volle dige opname van de verwachte studentenstroom. Men zal daar om rekening moeten blijven houden met studentenstops, zo stelt de raad. Deze verwacht ech ter dat met de huidige structuur de problemen met de capaciteit eerder zullen zijn opgelost dan met de plannen van Pais. De raad ziet ook grote problemen ontstaan met het overhevelen van personeelsposten naar ande re studierichtingen. Bij de plan nen van Pais zal dat in sterkere mate nodig zijn. De rechtspositie van het personeel maakt dat ech ter erg moeilijk. De Academische Raad heeft ook onderwijskundige vragen over de HOV-nota. Volgens de raad „is de aanvaardbaarheid van de voorstellen van de nota afhanke lijk van de antwoorden die op de ze vragen gegeven worden". Men vraagt zich onder meer af of het mogelijk is de tweefasenstruc- tuur overal toe te passen. Ook is het niet duidelijk welke de kansen op de arbeidsmarkt zijn ZUTPHEN (ANP) - Het echtpaar B., dat tot donderdagmorgen vroeg in Groenlo de 21-jarige verpleegster Yvonne Wassink-te Braake in hun woning gijzelde, zal maandag worden voorgeleid aan de officier van justitie in Zut- phen, mr. P. Kremer. Deze heeft dat desgevraagd meegedeeld. B. (40) en diens 29-jarige echtgenote maken het naar omstandigheden, zowel lichamelijk als geestelijk, redelijk goed, aldus mr. Kremers. Zij verblijven momenteel ge scheiden van elkaar in de politie bureaus te Zutphen en Groenlo, waar zij verhoord worden. voor degenen die alleen de eerste studiefase van vier jaar hebben doorlopen. De raad betwijfelt voorts of de plannen van Pais met het beschikbare geld realiseer baar zijn. Tot 1981 zitten de uni versiteiten en hogescholen op de nullijn, maar moeten ze wel 30 procent meer studenten opne men. Tot slot wordt gesignaleerd dat de eerstefaseprogramma's met een cursusduur van vier jaar „in veel gevallen op gespannen voet zul len staan met de huidige interpre tatie van" de officiële doelstelling van het wetenschappelijk on derwijs. De wet bepaalt dat we tenschappelijk onderwijs mede de vorming tot zelfstandige beoe fening der wetenschap om vat. HAARLEM - Koningin Juliana heeft in het Teylers Fundatiehuis in Haarlem het eerste exemplaar van een gedenkboek van de hand van de Leidse kunsthistoricus prof. Th. H. Lunshingh Scheurleer in ontvangst genomen. Het boekwerk werd haar aangeboden door Tabitta Nouhuys. De bijeenkomst had plaats in het gebouw van de Teylers Stichting ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de stichting Afwijzing Over èèn punt van de HOV-nota had de Academische Raad geen vragen, maar een duidelijke af wijzing. Dat betrof het voorstel om voor de eerste fase, bij een cursusduur van vier jaar, de in schrijvingsduur te beperken tot vijfjaar. Gevreesd wordt dat een student die een jaar extra over zijn studie doet, onder grote druk komt te staan in zijn doctoraalfa se. Hij riskeert dan immers zijn recht op inschrijving en zijn recht op studiefinanciering. Volgens een woordvoerster van het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) moet de nota van Pais ge heel van tafel verdwijnen. Opleg gen van een 4-jarige cursusduur achtte zij in strijd met „het demo cratisch recht van studenten en personeel om over een eigen stu die- en werksituatie mee te be slissen". Zij waarschuwde er ook voor dat de selectieve propae deuse „een soort uitgestelde stop" wordt, aangezien Pais op een uitval van 25 procent rekent. Een woordvoerder van het Inte runiversitair Studenten Overleg vond „dat Pais voor een dubbel tje op de eerste rang wil zitten" Ook het ISO sprak zich uit voor invoering van de ingediende her- programmeringsvoorstellen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economische za ken heeft besloten een voorraad olieprodukten, voornamelijk su- perbenzine, gasolie en zware stookolie, aan te leggen voor tij den van oliecrisis. Hij heeft daar toe een stichting "Interim Cen traal Orgaan Voorraad vorming Aardolieprodukten - Icova", op gericht, die een deel van de wet telijke verplichting voor araffi- naderijen en handel om voorra den aan te houden, overneemt. De raffinadeurs en de handel zijn op grond van de wet verplicht een voorraad, voldoende resp. voor negentig dagen en zeventig da gen afzet in Nederland, aan te houden. De nieuwe stichting ADVERTENTIE neemt van de raffinadeurs vijf tien dagen en van de handel 55 dagen over, wat neerkomt op een hoeveelheid van ongeveer 560.000 ton. Deze crisiscoorraad heeft een ander karakter dan de voorraden bij de voorraadplichtige raffinaderijen -en handelaren, die voor een aan zienlijk deel werkvoorraden zijn. De kosten van opslag met inbegrip van rente zullen ongeveer dertig miljoen gulden bedragen, af drachten van de raffinaderijen en handelaren zullen deze kosten dekken. Als de vereiste wijziging van de wet voorraadvorming aardoliepro dukten haar beslag heeft gekre gen, zal er een definitieve stich- •tigng worden opgericht. DEN HAAG (ANP) - De ANWB wil niet dat de overheid na het afleggen van het rijexamen en de afgifte van een rijbewijs alle relaties met de wegge bruikers verbreekt. De volgens de ANWB geld- en tijdrovende administratieve rompslomp die de vernieu wing om de vijf jaar van een rijbewijs met zich meebrengt, mag best verdwijnen. Daar moet echter tegenover staan dat chauffeurs behalve een regelmatige medische keu ring tevens na een bepaald aantal kilometers over hun gemaakte en geregistreerde verkeersfouten worden on derhouden. De ANWB reageert hiermee op door het ministerie van ver keer en waterstaat in de toe lichting op de begroting aan gekondigde plannen om een rijbewijs onbeperkte geldig heid te geven en de vernieu wing om de vijf jaar te laten vervallen. AMSTERDAM (GPD) - De commandant van de Oranje Nassau-kazerne in Amsterdam heeft in juni. op verzoek van de militai re inlichtingendienst (CID) een lijst opgesteld van een aantal Amster damse burgerambtenaren van het ministerie van de fensie die hebben meege daan aan de grote ambte- narendemonstratie van 26 juni in Den Haag. Kort na dien is door ingrijpen van ADVERTENTIE IBRINK Luditverwarming m Uw installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 staatssecretaris Van Lent van defensie deze lijst ver nietigd. Het ging bij deze lijst om de namen van een tiental ambtenaren die werken in het rijksmagazijn voor geneesmiddelen, een defensie- dienst in de hoofdstad. Het initia tief voor het opstellen van de lijst is uitgegaan van de CID. De commandant, luitenant-kolonel A. Dalhuisen, ging na welke bur gerambtenaren die dag vrij had den genomen en gaf die gegevens door aan de CID. Korte tijd nadat het bestaan van de lijst tot de defensieleiding in Den Haag was doorgedrongen, liet staatssecretaris Van Lent de be trokken papieren vernietigen. De bewindsman vond het verzame len van deze gegevens niet terza ke doende. Tegen de betrokken commandanten de CID zijn geen disciplinaire maatregelen geno men. Van Lent heeft hen wel dui delijk te verstaan gegeven dat dit eigengereide optreden niet dooi de beugel kan. De zaak is in de openbaarheid ge komen door een brief van de Al gemene Bond Van Ambtenaren (ABVA), organisator van de de monstratie in Den Haag. De AB VA was op de hoogte gekomen van het bestaan van de lijst door opmerkingen van de comman dant tijdens een vergadering van de ondernemingsraad in de ka zerne. Op 17 juli schreef het AB- VA-bestuur al een brief daarover aan minister Scholten van defen- In die brief stelde de ABVA dat er bij het vrijaf geven geen sprake was van een normale registratie in verband met buitengewoon verlof. De bond noemt de han delwijze van de CID en de kazer necommandant daarom onjuist en „in strijd met de in ons land Onderzoek Staatssecretaris Van Lent stelde daarop een diepgaand onderzoek in naar deze zaak. Op 11 septem ber kon hij hel ABVA-bestuur mededelen dat de lijst onmiddel lijk al als ..niet relevant" was ver nietigd. Volgens hem heeft er dan ook verder geen registratie van de demonstranten plaats gehad. Hij schrijft de gebeurtenissen te betreuren en de mening van de ABVA te delen, dat hier onjuist is gehandeld. Overigens zou een deel van de be trokken ambtenaren die dag weliswaar vrijaf hebben geno men, maar niet naar de demon stratie zijn gegaan. Toch stonden ook hun namen op de lijst van de CID. Overste Dalhuisen heeft la ten weten destijds geen bezwaren te hebben gemaakt tegen het ver- i de inlichtingen- dii AMSTERDAM (GPD) - Met de „onbewuste" hulp van honder den kinderen en de directe steun van leerkrachten van tachtig tot honderd scholen voor het kleu ter- en lager onderwijs in Neder land heeft drs. J. N. Zaal onlangs aan de Vrije Universiteit in Am sterdam kunnen promoveren tot doctor in de sociale wetenschap pen op het proefschrift „Beoor deling van het sociaal-emotionele gedrag van leerlingen in het kleu ter- en basisonderwijs". Zonder die hulp zou de ontwikke ling van een lijst of signalerings instrument voor het beoordelen van het sociaal-emotionele ge drag bij kinderen in de leeftijd van vier tot zeven jaar niet van de grond zijn gekomen. Zou boven dien het onderzoek naar de ver onderstelde relatie tussen het ge drag van de leerling op school en het intelligentieniveau, én de veranderingen hierin over een periode van twee jaar, niet zijn aangetoond. Door zijn werk als wetenschappe lijk medewerker bij de vakgroep arbeids- en organisatiepsycholo gie van de Vrije Universiteit is Jac. Zaal vooral betrokken bij de testontwikkeling van intelligen tie-onderzoek bij jonge kinderen. Zijn persoonlijke belangstelling voor het sociaal-emotionele ge drag van het kind ten opzichte van intelligentie-ontwikkelingen doorwerking naar de sehoqlpres- taties werd inzet van het onder zoek. Waar in de Verenigde Sta ten en Engeland doelmatige „meetinstrumenten" bestaan bij het beoordelen van de gedragin gen van het kind, heeft het hier aan in Nederland tot dusverre ontbroken. Zaal noemt wel beoordelingssystemen, maar de ze hebben dan steeds betrekking op een beperkte doelgroep. De door hem ontwikkelde lijst kan op redelijk grote schaal gebruikt worden binnen het onderwijs, kan een handvat zijn voor de leerkrachten èn zij die zich be zighouden met de begeleiding van de school (schooladviesdien sten). Jac. Zaal is ervan uitgegaan, dat de gegevens over het sociaal-emo tionele gedrag van kinderen van bijzonder praktische betekenis kunnen zijn voor de onderwijs- en leerprocessen in het kleuter en basisonderwijs. Juist de leef tijd van vier tot zeven, de periode waarin het kind de gewichtige stap moet doen naar de „grote school" is een rijk gebied voor de onderzoeker. Ook psychologen hebben aan het eind van de jaren zestig te kennen gegeven behoef te te hebben aan een individuele intelligentietest juist voor kinde ren in de genoemde leeftijds groep. Zaal ging aan het werk met eigen lijsten, legde deze in de fase van vooronderzoek voor aan verte genwoordigers van het onder wijs. Nog slechts een beperkte groep kinderen werd bij dat on derzoek betrokken, maar later werden met hulp van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek scholen in Nederland verzocht medewerking te verle nen. Tachtig tot honderd scholen werden bereid gevonden. Ver spreid over het hele land. De leerlingen, die via hun eigen leer kracht op hel sociaal-emotionele gedrag in de klas werden beoor deeld, kwamen uit alle lagen van de bevolking, woonden op het platteland zowel als in de ste den. Representatief De kersverse doctor in de sociale wetenschappen heeft bewust ge kozen voor een onderzoekme thode, waarbij hijzelf niet bij elke beoordeling betrokken kon zijn. Via de leerkrachten heeft hij zijn gegevens binnen moeten krijgen met als winstpunt, dat door de omvang van het onderzoek een representatieve uitkomst kon worden verkregen voor het ge hele land. De respons van de scholen was groot. Zeventig proeent van de uitgedeelde lijsten kwam terug op het bureau van Jac. Zaal. Scholen betrokken op hun beurt weer de ouders bij het onderzoek, kwamen zelf met aanvullin gen. Aan de hand van de beoordelings lijsten hebben de leerkrachten als het ware een plakkertjc kun nen plakken op hun lcerling(en). Een subjectief waardeoordeel van de betreffende beoordelaar is door de onderzoeker opgevangen door een herhaling van de beoor deling op een later tijdstip. Soms ook werden nieuwe leerkrachten gevraagd te oordelen over het so- ciaalemotionele gedrag van de zelfde leerling, zonder op de hoogte te zijn van de eerste gege- Welvaart In 1970 startte aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam overigens een project naar de culturele ver schillen in het gezin, ook wel het „pedagogisch klimaat" ge noemd. Inzet van dit onderzoek was te analyseren in hoeverre dc omgeving een stimulans kan be tekenen voor de intellectuele ontwikkeling van het kind. Het onderzoek waaruit dat van Jac. Zaal een uitvloeisel werd, begon in 1968. Zaal heeft moeten concluderen dat, extreme om standigheden daargelaten, de ge zinsomgeving niet van bijzonde re invloed is op de intelligentie ontwikkeling van het kind. Ook milieus, waarin de welvaart welig tiert, hebben weinig invloed op de intelligentie van het kind tus sen vier en zeven jaar. Begrippen De relatie tussen het gedrag en de intelligentie heeft Zaal aange pakt met behulp van een aantal begrippen. In hoeverre zo heeft hij zich afgevraagd, vinden ge dragingen. aangeduid als „vrij moedigheid", „werkhouding", „sociale omgang" en „emotiona liteit" hun weerklank in de ont wikkeling van de intelligentie van het kind. Wat indien een jongen of meisje van zich doet spreken, initiatief ont plooit, op de voorgrond dringt, spraakzaam is. anders gezegd een vrijmoedig gedrag vertoont? Bij de beoordeling is gebleken, dat juist dat jongetje een snelle ont wikkeling van het verbale (taal) aspect van zijn intelligentie doormaakt. Daartegenover laat hij andere aspecten wat achterop raken. Bij een latere beoordeling, wanneer datzelfde jongetje wat ouder is geworden, blijkt de vooruitgang in zijn intelligentie niet minder te zijn geworden Bij meisjes kan vrijmoedigheid in het gedrag niet in gelijke mate de verandering in intelligentie „voorspellen', zegt Zaal in zijn proefschrift. „Meisjes die hoog scoren op vrijmoedigheid gaan weliswaar iets vooruit in verbale (taalkundige) ontwikkeling, maar verlegen en teruggetrokken meisjes gaan evenzo vooruit. Dat meisjes op de voorgrond treden, zich vrijmoedig gedragen, moet wellicht te wijten zijn aan de psy chologische betekenis hiervan, Dat specifieke gedrag van het meisje is meer afhankelijk van de situatie rondom, van de omstan digheden in de klas, van haar medeleerlingen, van de leer kracht. Haar gedrag vertoont een minder constant beeld dan dat van de jongen op dezelfde leef tijd". Meer algemeen verklaard, gaan vrijmoedigheid en sociale om gang samen met een vooruitgang in de intelligentie. Vrijmoedig heid hangt weer niet samen met algemene intelligentie, maar doet slechts èèn van de intelligentie factoren. het omgaan met de taal, in ontwikkeling toenemen. De werkhouding van het kind (concentratie, langer met iets be zig kunnen zijn. het ontdekken van verbanden) heeft in het on derzoek van Zaal niet tot opmer kelijke verschillen geleid tussen de jongens en meisjes. De werk houding hangt nauw samen met de ontwikkeling van de algemene intelligentie. De sociale omgang en emotionaliteit hebben geen beslissende rol ten aanzien van de intelligentie, aldus weer een ander resultaat van het verrichte onderzoek. Boekhouding De praktische betekenis van het door Zaal ontwikkelde systeem ter beoordeling van het sociaal- emotionele gedrag bij kinderen van vier tot zeven jaar is, dat leer kracht en andere deskundigen binnen het onderwijs hun eigen beoordeling beter kunnen toet sen. Zaal: ..De leerkracht houdt ook een boekhouding bij van de leerprestaties van het kind, waarom dan niet van zijn gedra gingen, met dien verstande dat het hanteren van de lijst met vra gen over het gedrag van zijn leer lingen met de nodige omzichtig heid dient te gebeuren". De lijst van Zaal kan niet „zomaar" verkregen worden, maar kan eerst na goed overleg tussen school en adviesdiensten voor onderwijskundige zaken ge bruikt worden. En dan nog zal hot gebruik op basis van een hand leiding van Jac. Zaal moeten ge schieden. Er mag vooral geen pa niek ontstaan, wanneer de resul taten van de gedragsbeoordeling opmerkelijk zijn. De beoordeling mag niet beperkt blijven tot een momentopname. Zou. als het even kan, moeten gebeuren op momenten dat zich nog geen bij zonderheden voordoen in het so ciaal-emotionele gedrag van de leerling. De leerkracht krijgt ech ter een goede gelegenheid zich bewust met een leerling bezig te houden wanneer hij zijn lijstje met beoordelingen van het ge drag moet invullen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7