Vooral jongeren dupe van de werkloosheid EO-JONGERENDAG IN GROENOORDHAL Raad voor Kerk en Samenleving (rk): 'Harde cijfers iii KLOK De anglikaanse bisschop Festo Kivengere, die vluchtte voor AminHij is een van desprekers op de EO-jongerendagvolgen de week zaterdag in de Groenoordhailen te Leiden. Gevluchte bisschop „houdt van Amin LEIDEN - Voor zijn vierde "Jongerendag" heeft de Evangelische Omroep de Groenoordhailen in Leiden gehuurd. Volgende week za terdag, 7 oktober, worden daar duizenden jongeren verwacht. De vorige jonge rendag (in Hilversumtrok zo'n 6000 bezoekers. Het thema van de EO-manifes- tatie is ditmaal: "Zin of on zin?" Het afwisselende pro gramma, dat om 10 uur be gint en tot half 5 duurt, ver meldt toespraken, muziek, bijbelstudie en samenzang. Op dinsdag 10 oktober zendt de EO-televisie een vijf kwar tier durend verslag van de dag uit. Het thema "Zin of onzin?' is ge kozen "omdat zich elke dag zoveel onzin aandient als on misbaar voor het leven", zo lichtte EO-perschef Feike ter Velde zijn aankondiging toe, "Daar staat dan weer tegen over dat allerlei principes en normen die vroeger als waar devol golden nu als zinloos aan de kant worden gescho- venWat is anno 1978 nog zin vol? En wat moeten we, als moderne jongeren, zo lang zamerhand toch wel als ach terhaald beschouwen? Daar over wordt op deze jongeren dag gepraat Sprekers vengere is een van de spre kers. Hij is de auteur van het boekje "Ik hou van Amin", dat alle bezoekers van de jon gerendag straks gratis krij gen. De bisschop beschrijft daarin de nieuwe kracht die in de christelijke kerk van Oegan da aan het werk is, en de steeds vaker voorkomende meningsverschillen tussen de kerk en de regering van Amin. Het geeft een ooggetuigever- slag van het trieste diepte punt van deze geschillen: de moord op de anglikaanse bis schop Laewoem vorig jaar. Ook vertelt Kivengere over zijn eigen vlucht uit Oegan- Ondanks dit alles is deze bis schop tot de ontdekking ge komen dat hij de diktator die het op zijn leven had gemunt, niet mag haten. Andere sprekers zijn Leo Habets vam het Instituut voor Evan gelisatie te Driebergen en Henk Binnen dijk, bekend van het EO-tv-programma Windkracht 16". Er is veel muziek op deze dag. De formatie "The Burning Candles", net terug van een toemee door Indonesië, zorgt voor eigentijdse klanken. Harry Govers, nog niet zo lang geleden werkzaam in de vaderlandse show business zal met zijn combo Psalter door hemzelf gemaakte geestelijke liederen laten ho ren. Doke van Dijk die deze zomer haar zangstudie aan het Utrechtse conservatorium voltooide, komt met haar in strumentale groep "Hymne". Arie Pronk heeft de leiding van de samenzang. Op een info-markt zullen zich tientallen jongerenorganisa ties presenteren. Daar is ook alle gelegenheid voor gesprek en ontmoeting. De jongeren dag is gratis toegankelijk. Huis aan huis Na de sluiting zullen jongeren in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest huis aan huis een exemplaar aanbieden van het "Marcus-Magazine". Dat is in tijdschriftvorm een be werking van het Marcus- evangelie (het tweede boek in het Nieuwe Testament) in he dendaags Nederlands. De verspreiding langs zo'n 25.000 huizen zal twee uur in beslag nemen. Tien stadsbus sen zijn gehuurd om de 500 medewerkers naar de 50 ver spreidingspunten (precies aangegeven in een zorgvuldig opgesteld schema) te brengen. Het boekje wordt de bewoners aangeboden door de Evange lische Omroep en de "World Home Bible League". (Van onze redactie geestelijk leven) In de Europese Gemeenschap is het aantal werkloze jonge ren (tot 25 jaar) in zeven jaar verviervoudigd. Bijna twee miljoen jongeren hadden vorig jaar geen werk. Dat is 40 procent van het totale aantal werklozen. Ons land telde in 1970 iets minder dan 15.000 jeugdige werklozen. Dat is nü meer dan 80.000, iets meer dan 40 procent van het totaal. Daar komt nog bij dat de duur van de werkloosheid van jongeren steeds langer wordt. Waren in 1970 nog 600 jon geren meer dan zes maanden zonder werk, vorig jaar was het aantal ingeschrevenen langer dan een halfjaar meer dan 22.500. De rooms-katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, die deze week een uitvoerige nota over de jeugdwerkloosheid presenteer de. noemt dat "harde cijfers". Ze tonen aan, dat op het ogenblik de werkloosheid vooral op de jonge ren wordt afgewenteld. Kortzichtig "Het zou", aldus de samenstellers van de nota, "bijzonder kortzich tig zijn hun problemen af te doen met de opmerking dat de mees ten het wel prettig vinden om niet te hoeven te werken". Er zullen er zeker zijn die er zo over denken maar dat is beslist niet de grond houding van de jongeren. Eerder is dit de facade waarachter zij hun gevoelens van doelloosheid trachten te verbergen. De problemen beginnen al wan neer men nog leerplichtig is. Im mers, de kansen om na de school aan de slag komen of door te strómen naar de gewenste ver volgopleiding worden kleiner. Ze krijgen bijna het karakter van een toevalstreffer. De wil tot leren en tot afronding van het leerproces neemt dan ook af en de pogingen om zich aan de leerplicht te ont trekken worden al bü veertierya- rigen steeds meer. Men gaat dan afleiding zoeken. Soms in avonturen en geweld. Anderen kiezen een minder op vallende uitweg, maar de gevoe lens van maatschappelijke ver vreemding zetten zich ook bij hen door. De schrijvers mui de nota sluiten niet de oge^^oor het feitelijke misbruik van de sociale voorzie ningen. ook onder jongeren, maar zij achten het een "gevaar- tomatisering, de hoge lonen en uitgebreide sociale voorzienin gen. het economische systeem zelf (met de grote zelfstandigheid van de ondernemer daarin) en de concentratie van industrieën in de verstedelijkte gebieden. Ook het feit dat de verwachtingen vooral van jongeren, ten aanzien van de te verrichten arbeid te hoog gespannen zijn voeren sommigen als oorzaak aan. Het ■yke toedekking" van het probleem als daarop eenzijdig de nadruk wordt gelegd en men daarvan de oplossing verwacht. Wat niet wegneemt dat de over heid de plicht heeft misbruik te gen te gaan en uit de roeien. Springstof De Raad voor Kerk en Samenle ving is niet toevallig met deze no ta gekomen. Hij is verontrust over de sfeer van onverschillig heid en lauwheid op dit punt bin nen de geloofsgemeenschap in haar geheel. Er wordt geen be schuldigende vinger opgeheven. Wel doet de raad een ernstig be roep op de kerkleden om de ernst van de situatie onder ogen te zien. De nota gaat ervan uit dat voor de meeste mensen een leven zonder werk een leven zonder perspec tief is, in het bijzonder voor de jeugd omdat zij er juist behoefte, aan heeft mede vorm te geven aan hebben voor individu en ge- "Wij mogen jongeren geen kansen onthouden die zij voor zichzelf en met het oog op onze gezamenlijke toekomst dringend nodig heb ben"..,Waar grote delen van dé jeugd buiten spel komen te staan, moet zich wel sociale springstof ophopen, die bij ontlading trieste en zelfs gevaarlijke gevolgen kan hebben voor individu en ge meenschap." Offers De stijging en de hardnekkigheid van de werkloosheid hebben ver schillende oorzaken. Deskundigen noemen: de algehele teruggang in de e „Het zijn ook de jeugdige werklozen zelf die de samenleving moetenwakker houden systeem van scholing stimuleert die te hoge verwachting. Steeds meer en langduriger scholing maakt de aansluiting op de ar beidsmarkt er, volgens velen, niet eenvoudiger op. Jongeren zullen er meer rekening mee moeten houden dat zij in het ar beidsproces niet zomaar een baan zullen vinden in de lijn en op het niveau van hun opleiding. Een oplossing is, zo meent de raad, alleen denkbaar als de gehele be volking bereid is daaraan mee te werken, ook als dat offers zou vragen. Het kan niet uitsluitend aan de "beroepsmensen" worden overgelaten. Ook kan het nodig zijn, de bestaande sociale en eco nomische structuren aan een kri tisch onderzoek te onderwerpen. Concreet denkt de Raad Kerken en Samenleving daarbij aan een rechtvaardiger verdeling van de beschikbare arbeid meer aandacht voor de kwaliteit van de arbeidsplaatsen. Klachten Wat de verantwoordelijkheid de overheid betreft merkt de no ta op dat de burgers nogal wat middelen hebben om de over heid duidelijk te maken wat zij belangrijk vinden. Een kritische toepassing van onze democrati sche rechten en plichten kan van beslissend belang zijn voor de inzet van de overheid op dit ge bied". De maatschappélijke organisaties, met name die van werkgevers en werknemers, hebben een speci fieke verantwoordelijkheid. De raad constateert met spijt dat door een verharding van stand punten tussen deze organisaties een open gesprek ook over een schrijnend probleem als de jeugdwerkloosheid erg moeilyk is geworden. Overheid en maatschappelijke or ganisaties hebben ook een taak naar de plaatselijke samenleving toe. Juist omdat daar de uit de werkloosheid voortvloeiende ontreddering openbaar wordt. Klachten van werklozen over een harde behandeling door over heidsdiensten en publieke in stanties zijn niet zeldzaam. "Bij de uitvoering van wetten en re gelingen moet ambtelijk automa tisme worden voorkomen". En de maatschappelijke organisaties kunnen via hun kaders en orga nen de leden gevoeliger maken voor deze zaak en suggesties doen voor concrete bijdragen aan de oplossing of verzachting van het probleem. Een bijzonder besef van verantwoordelijkheid verwacht de Raad voor Kerk en Sa menleving van de werklozen zelf. Al is hun ontmoediging heel begrijpelijk, de samenleving zal te gemakkelijk vertrouwd raken met de situatie als de werkloze zijn stem niet meer laat horen en zijn pogingen maar opgeeft. "Het zijn ook de jeugdige werklozen zelf die de samenleving wakker moeten houden. Vingerwijzingen De schrijvers van de nota wagen zich nog aan een aantal "vinger wijzingen" voor hulpverlening en beleidsadviezen. Werkloosheid mag dan niet meer tot verpaupering leiden, ze kan toch ingrijpende materiële ge volgen hebben. Aandacht hier voor mag, ook bij de kerk, niet ontbreken. Niet alle financiële problemen zijn met overheids- uitkeringen op te lossen. Plaatselijk zouden er mensen moe ten zijn by wie werklozen terecht kunnen voor deskundig (belan geloos) advies. "In een vertrou welijk gesprek kunnen dan de wettelijke mogelijkheden en de persoonlijke situatie van de be trokkene op elkaar afgestemd worden. De nota beveelt een zo groot moge lijke ruimte aan voor "vrywilli- gerswerk". Dat kan de jeugd werkloosheid verlichten. Boven dien zyn de maatschappelijke sectoren die op vrijwilligers zijn aangewezen ermee gebaat: jeugdwerk, burenhulp, kerke- werk, sociale dienstverlening, ar tistieke en creatieve voorzienin gen. De raad pleit ook voor meer "voor lopige werkgelegenheid". Taken die nu buiten de financiële mo gelijkheden van bedrijven en or ganisaties vallen. Voor de finan ciering hiervan zou men tot een regeling kunnen komen gerela teerd aan de sociale uitkeringen. Trouw Kerk en Vrede. De vereniging "Kerk en Vrede" (christen-paci fisten) wil dat de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland haar uitspraken over de bewapeningswedloop verduide lijkt. De synode verklaarde in april dat "massavernietigings wapens en - methoden en de be- wapenigswedloop in strijd zijn met Gods heil voor deze wereld en dus uit den boze". Kerk en Vrede" juicht deze uitspraak toe, maar vindt dat kerkelijke uit spraken vaak blijven zweven, terwijl zij juist naar praktische si tuaties toe vertaald moeten wor den. De vereniging vraagt de synode onder meer, welke bijbelse moti vering aan deze uitspraak ten grondslag ligt en of dze niet zou moeten leiden tot een afwijzing van alle bewapening. Zij wil ook weten of gereformeerde jongens die dienst weigeren zich op de bewuste synode-uitspraak kun nen beroepen. GEHUWDE PRIESTERS. De rk bisschoppenconferentie in Nederland meent haar stand punt met betrekking tot het per soneelsbeleid aan de vijf rk in stellingen voor wetenschappe lijk theologie-onderwijs niet te kunnen wijzigen. Wel wil zij de vragen van deze scholen "zeer serieus" overwegen. In 1976 besloot de bisschoppencon ferentie geen gehuwde priesters te benoemen, noch priesterdo centen die gaan huwen te hand termijn elke gelegenheid te be nutten om de jeugdwerkloosheid aan de orde te stellen: in liturgie, j spreekbeurten, contacten van het kerkelijke kader met de plaatse lijke geloofsgemeenschappen, instanties, organisaties en de publiciteitsmedia. Hy wil een onderzoek naar de rpate waarin kerkelij ke diensten en gebouwen (met hun functionarissen) kun- nen worden ingezet voor een zo breed mogelijke dienstverlening aan werkloze jongeren. In de slotpassage van de nota zet de Raad voor Kerk en Samenle ving zijn hele beschouwing in evangelisch licht. "In haar aandacht voor de mens bewijst de verkondiging van de kerk haar trouw aan het Evan gelie". haven. Wel zouden die gehuwde docenten die indertijd werden gehandhaafd mogen blijven. Er is nu een gesprek geweest tussen afgevaardigden van de bisschop pen en van de hogescholen. De laatsten brachten naar voren dat j het standpunt van de bisschop- pen het hun bijzonder moeilijk j maakt het. onderwijs op peil te houden. Ook noemden zij het schadelijk voor een juiste waar dering van het celibaat en voor het kerkelijk besef van de stu denten. De bisschoppen wezen er op dat de scholen geen weten-1 schappelijke scholen zijn zonder meer, maar ambtsopleidingen. 1 Toekomstige priesters moeten er I het voorbeeld van celibatair-le vende docenten kunnen zien LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr. Lamping. 11.45 oec. stud, dienst; Mare- kerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Spilt, Ede; Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg; Merenwyk 9.30 en 11 ds. Hortensius;: Bethl.kerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek; Bevr. kerk ZW 9 ds Boogert; Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 mevr. ds. Van Everdingen; Endegeest '9.30 gez. dienst, ds. Friede- rich en pastor Boshouwers. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Vegh Den Haag. 5 ds. v. Halsema Katwyk; Petrakerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Sijtsma; Oude Vest 10 ds. Verheul Alphen, 5 ds. Hortensius; Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Vegh; Bevr.kerk ZW 10.30 ds. Littooy Rijssen, 5 ds. Korteweg; Groenhoven 10 ds. Sijtsma; De Mirt 10 hr. Boelee; Mie rennest 10 hr. Spijker; Merenwyk 9.30 ds. Hortensius, 11 pastor Van Well en ds. Hortensius. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1); 9 en 5 dr. Zeegers A.dam. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds, Toorman. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. 10.30 de hr. Knoppers. Baptisten gemeente: 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middelstc^ra' hl 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Mid- dernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. v. d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Zijlstra. di. 8 br. Zee gers. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. hr. Eikerbout. Leger des Heils: 10 en 7.30. Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndyk 24); 9 30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15 Zevendedagadventisten (Lok- horstk.): elke zat. 9.45 gesprek, 11 predi king. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Rooms-Kath.kerken: Merenwijk9.30 en 11: Haagwegzat7,zond. 9,10.45,12en 6.30: Steenschuur zat. 10 en 7. zond. 8.30, 10,11.30,6 en 7; Lammcnschansweg zat. 7. zond. 9,10.30. 12 en 6; Haarl.str. zat 7. zond. 9.30, 10.45, 12 15 en 6.30; Ryndyk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshui- zerlaan zat. 7 zond. 9.30 en 11; Herensin gel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES-Herv. Gem.: 9.30hr. Drijver Voorschoten, 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthausl 7 hr. Christ. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Bijkerk, Putten. R.K. kerk: zat. 7, zond.7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.- Adv.kerk 10 ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Hanemaayer; Kruiskerk 10 ds. Bo- gers; Opstkerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. H. kerk 9 en 10.30 ds. Hoogendijk; De Bron 9 en 10.30 ds. v. d. Ree, 6.30 ds. v. Santen; Driehoorne 7 inter, dienst; Ashramcol- lege 9.30 dr. v Santen;Oudshoornseweg 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Kruithof te Monster, 6.30 ds. Verploeg; kapel Rijnstroom 8 nam. oec. dienst, modera tor Haket. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Oldemans Hilversum; Salv. kerk 10 ds Oldemans, 6.30 ds. Stolk; G. H. kerk 6.30 ds, v. d. Ree; zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg,: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.30 ds. Moggré, 4.30 stud. Knoop (Eikenlaan 233). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Ge ref. Gemeente: 9 30 en 4. Baptistenge meente: 10 ds. Koekkoek, 3.30 evang Kits en ds. Koekkoek. Medew. koren. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. De Jong. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. R.K. kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Stelwagen, Lunteren. Ge ref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Hon- koop R.dam, wo. 7.30 ds. Blok Capellc a. d. IJssel. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Kok Utrecht; Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Droogers; Beth, kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. De Bie Huizen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem.; 9.30 ds. Stel wagen. 6.30 ds. Heymans; De Stek 9.30 ds. Hevmans. Geref Kerk: 9.30 ds. Dyk- stra, 5 ds. Versluys. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Con cordia): 9.30 Verg. v Gelovigen (Nieuw straat): 9.30 en 5. R.K. kerken: kerk zat. 7 zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 8.30 ds Versluys, 5 ds. Dijkstra Boskoop. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15: Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - Geref. Kerk: 10 ds. v. An- del A.dam, 5 ds. v. d. Poel A.dam. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8,30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond.8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7. zond. 10. DEKAAG-Herv.Gem.: lOds.Carstens. R.K. kerk: zat. 7. zond. 8 en 10 KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk 10 ds. Ge braad. 6.30 ds. De Vos. Geref.Kerk: 9.30 ds. v. d. Horst, 5 ds. Vrolijk. Kapel Mari- 10 ds. Boer, 6 ds. Arkeraats; Ichtuskerk 10 ds Schuurman, 5 ds. Hovius; Pniël- kerk 9.30 ds. Vroegindewey, 5.45 zang, 6 ds. Van Roon, jeugddienst; Gr. v. Pr. sch. 10 ds. Vink; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 10 ds. Gesink, 5 ds. v. d. Horst; Tr. kerk 10 ds. Vrolyk, 5 ds. Huisman. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v d Weele,Huizen. Geref. Gem.: 10en5ds. Kuyt, wo. 7.30 stud. De Pater. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Linde, 7 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Smit, Heemste de. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; Ley- thenrode 10 ds. Lutmers; Hoofdstr.kerk 10 ds. v. Loenen, 6 30 ds. Knorth: Schepp.kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg; kerk Menswording 5 oec. dienst ivm Vredesweek. sprs.: gen.-maj Von Meyenfeldt, Breda en pastor Olsthoorn, gesprek olv ds. Van Loenen. Baptisten gemeente: zat. 7 bidstond, zond. 10 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 ds. Klüsener Breukelen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. Bezemer. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Paulusk. 10 en 7 ds. De Gelder Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg: 10 en 2.45 stud. Van Houwe- lingen. Geref. Kerk Vryg. Buiten V.: 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem 9.30 en 3. RK kerken: Agatha zat. 7. zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 cn 11.30; Maria zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 8,9.30 nil t 5.45. Kerkgangers moeten er morgen wel rekening mee houden dat in de nacht van zaterdag op zondag de klok een uur wordt terugge zet. Wie daar niet aan denkt, komt dus een uur te vroeg. NIEUWKOOP - Herv. Gem: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. De Kruijf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Nooteboom, 5 vesper dienst in rk kerk. Chr. Geref Kerk: 9.30 -dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kaai Alm kerk, 6.30 ds. Poot Nieuw- Loosdrecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. Zand- oergen A. dam, 7 kand. v.d. Meulen en pastoor Van Dam, gez. dienst. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEJ*- Herv. Gem.: 9.30ds. Den Harder, 7 ds. Roos A. dam. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser.R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 hr. Hen zen Leiderodpr, 7 kand. Woudenberg. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 kand. Verburg, 2.30 ds. Hagen Voorburg. R.K. Kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.; Voorstr. 10 dr. Jansen; geref. k. VinkenL 5 dr. Jan sen; Hoofdstr. 9 ds. Elgersma, 10.30 ds. Keuning, 5 ds. Keuning; De Rank 10 ds. Hovius, 5 hr. Visser Gouda. Geref. Kerk: Vinkenlaan 9.30 ds. Bouma. Zie verder herv. Stichtingskerk 11 ds. Kuiper; S. Mio 9 hr. v. Duin. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman; De ZUk 10 hr. Goedhart Nieuwkoop. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktork. zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem Gr. Kerk 10.30 ds Wagenvoorde; Paulusk. 10 ds. Verdonk; Gem. centr. 10.30 ds. Sasse, 7 ds. Vegter; v. Wijckerslooth 4.30 ds. Per dok. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, gezms- dienst. Zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 kand. De Jager, 4.30 stud. Van Houwelingen. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon. Ka pel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evange- 'liegem. (gem. centr.): 4 nam. hr. v.d. Brugge. OUDE ADE-R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. geref. Kerk: 9.30 ds. Hoornstra, N.-Vennep, 6.30 kand. Verburg. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8,9.30 en 10.30 Remonstr. Gemeen te: 10 ds. Luca A. dam. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruyf, 7 ds. Lefeber Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd; Bethelkerk 9.15 ds. .v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Bakker Am stelveen, 5 ds. De Vries Katwijk; Imm. kerk 9 en 10. 0 ds. Huisman 5 ds. Damsma; Mar. Kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. v.d. Kamp Wassenaar. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 ds. Zomer, in herv. Be thelkerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aulo mavo): 10 br. b.d. Vrink, avond maal. R.K.gemeenschap (aula tuinb. school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7. zond. 7 30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Van Buuren Zoeter- meer. Geref. Kerk: 10 hr. Stam, 7 ds. v. Buuren Zoetermeer opendeurdienst. Ned. Prot. Bond. 10.30 ds. Roos, Leiden. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Beze mer, 6.30 ds. v. Oudheusden Moor drecht. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Lange- raar zat. 7, zond. 8.30 10 en 11.30 VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Veldkamp Den Haag 6.30 ds. Over- gaauw. Geref. Kerk: 9.30 De Raadt, 6.30 ds. Dijkstra Bennebroek. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 5 leesdienst Mari nevliegkamp: 10.30 gezmsdienst, ds. Schepers. 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: dorp ds. v.d. Schoot; Hulp en H. 10 ds. Verheule; aula 9.30 ds. De Zeeuw; Kapel Rijndijk 10 ds. Meijering, avondmaal; De Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 ds. Padmos Den Haag, 7 ds. v.d. Schoot, Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Poutsma. R.K. kerken: Laur. kerk zat 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11M. Godskerk zat. 7 zond. 8.30 en 10.30 WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 10.30 en 6.30 ds. Verwelius, 8.45 en 5 ds. Verboom; Hoekst. 9.30 en 6.30 ds. Roetman. Geref. Kerk: Kr. kerk 10 ds. Prins Den Haag, 5 ds. v.d. Berg; Ontm. I kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Prins. Chr. i Afgesch. Gem.: 9.3Ö0 en 5 ds. Verloop. I Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 Remonstr. Gem.: 10 ds. Hooykaas. R.K. kerk: Viktor 10; Ontm kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Bou- WASSENAAR - Herv. Gem.:: Dorps- kerk 10 ds. Steenstra, 4.30 prof. dr. f Graafland Gouda, 7 ds. Wiersma, in I Zijllaankerk: Kievietkerk 10 ds. Wiers- 1 ma; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; j Dorpscentrum 9.30 ds. Verploeg Al phen. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Meulen, 7 1 ds. Wiersma; Zuid 10 ds. v.d. Kamp, 7 zie dorp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner, j WOUBRUGGE - Herv. gem.: 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. Nicolai, Zevenhoven. Ge- ref. Kerk: 9.30 kand. Westerman, 6.30 hr. j v. Duin Noordwijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai Geref. Kerk: 9.30 hr. Volker Am stelveen 7 ds. Hartkamp te Amstelveen. R.K. kerk- zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. D. Kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Rijndijk, Meerburgerkade, zat. 7, zond. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. gem.: 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Heymans, Geref. kerk: 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Meijnhardt Reeuwyk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4