Open huis rond "Leidse" chemie Programma 3 oktober Onrust over verkeer centrum LEZERS SCHRIJVEN Vijf instellingen zetten deuren open LEIDEN MAANDAG 2 OKTOBER 09.30-12.00 uur Feest voor geestelijk gehandicapte jeugd met o.a. Kluk-Kluk in de Stadsgehoorzaal. 11.00-20.00 uur Nederlands Circusclowns- en Kermismuseum op het Stationsplein (oostzijde) 17.00-24.00 uur Groot lunapark met 125 attracties op Lammer markt. rond molen "De Valk", Molenwerf en Schuttersveld. 18.00-24.00 uur Feestelijke warenmarkt langs de Oude Singel, Turfmarkt. Nieuwe Beestenmarkt, en parkeer terrein Steenstraat. 19.30-21.30 uur Grote taptoe van het Leidse verenigingsleven en kransleggingen bij standbeeld van burgemees ter P.A. v.d. Werf en het Jan van Hout-monu- 21.00-21.30 uur Blazen van taptoe door drum-, pijper-en trom petterkorps K en G op Stadhuisplein. 21.30-22.00 uur Uitreiking ere-penning gemeente Leiden in de burgerzaal van het stadhuis. DINSDAG 3 OKTOBER 7.00-7.45 uur Reveille vanaf bordes van het stadhuis door het Leidsch Politie Muziekgezelschap o.l.v. Cees Brugman. 07.30-08.30 uur Rondgang met geluidswagens door de stadswij ken buiten de singels. 07.30-09.30 uur Uitdeling van haring en wittebrood aan 13.500 Leidenaars in het Waaggebouw aan de Aal markt. De uitdeling wordt omlijst door drum band "De Burcht". 08.00-09.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark o.l.v. Herman de Wolff m.m.v. Leidse koren en de chr. muziekvereniging "Concordia". 08.45-09.30 uur Bespeling van de beiaard van de stadhuistoren door de stadsbeiaardier Rien Ritter. 09.00-18.00 uur Spuiten van de fontein op de Vismarkt. 09.00-24.00 uur Feestelijke warenmarkt langs de Oude Singel, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en parkeer terrein Steenstraat. 09.00-24.00 uur Groot lunapark met 125 kermisattracties op Lammermarkt, rond molen "De Valk", Molen- werf en Schuttersveld. 09.30-12.00 uur Poppenkastvoorstellingen door het theater De- vilee op de Haarlemmerstraat voor de Harte- brugkerk. 09.30-11.30 uur Touwtrek wedstrijden met commentaar van Theo Koomen op de Doezastraat. 10.00 - 11.30 Grote streetparade in de Breestraat m.m.v. het har monieorkest van de Koninklijke Scheepjeswol- fabrieken uit Veenendaal, de Douaneharmonie Nederland uit Rotterdam en "Kunst en Genoe gen". 10.00-12.00 uur Demonstratie parachutespringen op het hoc keyveld Roomburg aan de Van Vollenhovenka- de. 10.00-18.00 uur Muzikale show op het Stadhuisplein met optre dens van Ritmico Especial, Dutch Connection, Saskia en Serge, Los Rancheros, Steel Band Ma riniers en Trail. 10.30-11.30 uur Herdenkingsdienst in de Pieterskerk, m.m.v. Koninklijke Militaire Kapel en het Rijnlands Christelijk Mannenkoor. 11.00-20.00 uur Nederlands Circusclowns- en Kermismuseum op het Stationsplein (oostzijde). 12.00-12.30 uur afsteken van Japans dagvuurwerk bij de Hoog straat. In bedrijfsleven LEIDEN - Het bedrijfsleven in Leiden is ongerust over de moei lijke verkeerssituatie in de bin nenstad. De Stichting Leidse Binnenstad - belangengroep uit i bedrijfsleven - vindt dat de ge meente te weinig doet om de gro te overlast die het werk aan de marktenroute geeft te beperken, i De Stichting bracht gisteren op een persconferentie naar voren dat de gemeente de afspraken rondom i de marktenroute niet volledig I nakomt. Het gaat dan vooral om vervangende parkeerruimte voor I auto's en stallingsruimte voor fietsen. Ook maakt men bezwaar I tegen de afsluiting van de Kip- j penbrug. "Er bestaat onzekerheid over het totaalbeeld doordat er allemaal dingen gebeuren zonder dat er vooral overleg is", zei secretaris Brummer. "Laat de gemeente zeggen wat ze precies wil dan we ten we waar we aan toe zijn. We zien nu dat alles onder onze han den wordt afgebroken", aldus de secretaris van de Stichting Leid se Binnenstad. Een overzicht van de Botermarkt tijdens de vernieuwing van de wal- muur en aanleg van nieuwe riolering. Als reactie op de afwijkingen van de afspraken over de markten route heeft het Leidse City Cen trum - de winkeliersclub in de binnenstad - besloten de folder over de marktenroute niet langer uit te geven. Het LCC heeft deze- dure en uitgebreide folder - sa men met de gemeente uitge bracht. "De folder is nu gewoon niet meer bruikbaar. Het is niet verant woord om deze informatie nog langer uit te geven", zei LCC voorzitter Van Egmond op de persconferentie. De folder heeft het LCC een flink bedrag gekost. De winkeliersclub nam met de gemeente deel aan de uitgave van de folder om bezoekers aan Lei den informatie te geven over de afsluiting van de marktenroute en over de vervangende routes. De onvrede in ondernemerskring die gisteren door de Stichting Leidse Binnenstad naar buiten werd gebracht, komt voort uit een reeks van factoren. De Stich ting ziet in zijn algemeen teveel nadruk op autovrije maatregelen en vreest in toenemende mate dat het economisch belang uit het oog wordt verloren. Voorzitter prof. Kraal benadrukte dat de stichting verontrust is dat de bereikbaarheid van Leiden steeds meer uit het oog wordt verloren. "We hebben de indruk dat de bevolking zelf niet goed beseft dat als Leiden steeds moeilijker bereikbaar wordt, dit vreet aan de economische poot en daarmee aan de werkgelegenheid van Leiden. Als je hiervoor niet waakt is de toekomstsituatie heel somber", meende hij. "chemie en samenleving". Hij zegt: "Ik merk dat ook zelf. Als ik aan mijn familie moet gaan uit leggen waa»- ik nou de hele dag mee bezig ben, dan heb ik daar de grootste moeite mee. Je staat daar eigenlijk niet zo bij stil, om dat je de hele dag onder collega's verkeert, die wel begrijpen watje aan het doen bent. Daarom is het goed dat ook mensen van buiten dit laboratorium kunnen zien wat hier zoal gedaan wordt. Dat is - zoals op de open dag onge twijfeld zal blijken - erg veel. En vaak ook erg ingewikkeld. Toch hoeft dat laatste geen reden te zijn om van een bezoek aan het open huis af te zien. De organisa toren hebben namelijk o.m. via een postertentoonstelling gepro beerd eenvoudige chemische be grippen voor zoveel mogelijk mensen begrijpelijk te maken. Er zijn verder doorlopend films en dia's te zien, en er worden popu- lair-wetenschappelijke lezingen gehouden over de chemie. Spectaculaire onderwerpen en/of onderdelen van het open huis in het Gorlaeuslab zijn o.m. de (ac tuele discussie over) genetische manipulatie, het onderzoek naar geneeskrachtige stoffen in na tuurlijke grondstoffen, onder zoek naar tumorvorming (bij planten), productie van tabletten, onderzoek naar bij-effecten van geneesmiddelen, electronenmi- croscopie (waarmee o.a. atomen 'zichtbaar kunnen worden ge maakt), gebruik van radio-isoto pen bij het bestuderen van che mische processen en gebruik van een laser voor het onderzoek naar zg. mammoetmoleculen. Meer belangstelling Bij een onderzoek aan de laborato- riumschool in Leiderdorp zal duidelijk worden hoe het op het ogenblik staat met het (niet-we- tenschappelijke) chemie-onder- wijs in Nederland. Volgens de di recteur van de school, de heer De Jong, neemt de belangstelling hiervoor de laatste jaren sterk toe. Zijn school registreert in elk geval een toename van leerlingen van tien procent per jaar. Ook de vraag van de arbeidsmarkt neemt volgens De Jong toe. "Voor het hoger beroepsonder wijs, zowel wat de a-richting (praktisch gericht) als de b-rich- ting (theoretisch) betreft, kunnen we op het ogenblik zelfs niet aan de vraag voldoen", zegt hij. Op het ogenblik zijn er in Neder land ruim 30.000 hoger- en lager geschoolden in de chemie werk zaam, namelijk 11.000 afgestu deerden van hogescholen en uni versiteiten, 5000 van hogere scholen, 600 mts-ers, 10.000 ana listen en 5000 mensen die afkom stig zijn van het leerlingstelsel VaPro (een praktijkopleiding). Met z'n allen zijn deze chemici niet alleen verbonden aan chemische bedrijven maar werken ze ook in de voedings- en gezondheidssec tor en houden zich bezig met het milieu. Van hen werkt ongeveer 40 procent bij het bedrijfsleven, eveneens 40 procent bij het on derwijs en 6 procent bij departe menten, provincies en gemeen ten. De overige 14 procent is on dergebracht bij ziekenhuizen. TNO etc. Twintig miljard De chemische industrie omvat zo'n 96.000 werknemers. Zij produce ren voor ongeveer 20 miljard gul den, waarvan 80 procent wordt uitgevoerd. De laatste jaren in vesteerde de chemische industrie voor gemiddeld twee miljard gulden in nieuwe of te vernieu wen installaties. Hiervan wordt ongeveer 200 miljoen gulden per jaar - al of niet direct - in de mi lieubescherming gestoken (bijv. door waterzuiveringsinstalla ties). Wijzigingen in busdiensten LEIDEN - In verband met de 3 ok toberfeesten zullen er in Leiden en naaste omgeving enkele wijzi gingen worden aangebracht in de busdiensten van de NZH. Tot en met 4 oktober zal lijn 43 komend vanuit Wassenaar rijden tot aan en vanaf het Leidse station. De halten tussen het Leidse station en de St.Jorissteeg komen te ver vallen. Van maandag 2 oktober 10.00 uur tot en met woensdag 4 oktober 2al de Princessekade en de Bees tenmarkt worden afgesloten. De halte Nieuwe Beestenmarkt komt dan te vervallen. Als alter natieve route zal dan komend vanuit de Breestraat via het Noordeinde Morsweg/singel naar het Stationsplein worden gere den. De halten op de Stationsweg richting Willem de Zwijgerlaan zullen tijdelijk verplaatst worden naar het Stationsplein ter hoogte van de universiteit. Op maandag 2 oktober van circa 18.00 tot circa 21.30 uur en op dinsdag 3 oktober zal een groot gedeelte van de binnenstad wor den afgesloten. Er wordt dan van de Korevaarstraat via de singel- route en het Morskwartier naar het station gereden. Eveneens zal op dinsdag 3 oktober vanaf 8.00 tot 16.00 uur de Burggravenlaan worden afgesloten. De dan te volgen route is: Sitterlaan - Lo- rentzkade - Kanaalweg - Hoge Rijndijk v.v. De halten Modder- manstraat/Burggravenlaan en Hoge Rijndijk/Burggravenlaan komen dan te vervallen. 'ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 Skate-boards Dat er in ons land, in tegenstelling tot andere landen, nog veel wan begrip heerst over de zogenaam de skate-boards, blijkt wel uit uw artikel van donderdag 21 sep tember j.l. De door u overgenomen inleiding uit "Het complete skate-board boek" is niet bedoeld als gevaar lijke commerciële stunt, maar probeert slechts een gevoel uit te drukken en jonge mensen voor deze sport enthousiast te maken. "Skaten" te bestempelen als een levensgevaarlijke bezigheid, zo wel voor de beoefenaar als voor de voetganger lijkt ons iets over dreven. Wij nemen ook niet aan datdeheerTerWisscha meteen al kon schaatsen toen hij de ijzers luttele seconden ondergebonden had. De opmerkingen die me vrouw v.d. Does plaatst, raken kant noch wal. Deze sport is net zo gevaarlijk als schaatsen, skiën of fietsen. Dit moet men ook eerst onder de knie krijgen wil men wat presteren. Natuurlijk is het "skaten" op de openbare weg levensgevaarlijk maar het groeiend aantal enthou siaste beoefenaars vraagt om ba nen en oefenterreinen. Dat de gemeente als een hondje de "Drie October Vereeniging" ge hoorzaamt, is wel zeer triest, daar een door de heer Van Brussel voorgestelde demonstratie een leuke, sportieve trekpleister zou zijn. Remco Emanuel en Stef van Ek- Meyerskade 11, 2313 EG Leiden Promoties aan universiteit LEIDEN - De lijst van promoties aan de Leidse universiteit wordt deze maand twaalf promoties langer. Doctor in de geneeskunde worden op woensdag 4 oktober L.J. van Tiggele (35) uit Rotter dam en op 11 oktober J.G. Prins (38) uit Lieshout. Doctor in de rechtsgeleerdheid worden op 11 oktober N.J.J. Olivier (27) uit Leiden, op 18 oktober E.A. Al- kema (39) uit Groningen en op 25 oktober F.C.J. Ketelaar (34) uit Den Haag. Doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen wor den op 4 oktoberG.D van Albada (27) uit Leiden, op 12 oktober L. Bedevaart (29) uit Alkmaar, op 18 oktober mevr. C.L. Deeleman- Reinhold (37) uit Ossendrecht en S. Zwolle (27) uit Rijswijk, en op 25 oktober C.G. Kruse (26) uit Leiden. Doctor in de sociale we tenschappen ten slotte wordt E.H. van de Waal (37) uit Biltho- ven op 11 oktober. 13.00-15.30 uur Grote optocht onder het motto "Wonderbaarlij ke reizen" waarin mijlpalen uit de cultuurge schiedenis worden belicht m.m.v. 9 muziek korpsen. 16.00-17.00 uur Popconcert Touch Wood op de Lange Mare. 23.30-00.15 uur Afstelen van groot vuurwerk op terrein achter het Schuttersveld. ROUTE TAPTOE: TAPTOE: Kaasmarkt - Pelikaanstraat - Haarlemmerstraat - Prinsesseka- de- Kort Rapenburg- Breestraat-Steenschuur(Oostzijde)-Van der Werfpark - Doezastraat - Jan van Houtkade - Geregracht. ROUTE OPTOCHT Hoge Rijndijk - Hogewoerd - Breestraat - Kort Rapenburg - Prinsessekade - Blauwpoortsbrug - Morsstraat - Morssingel - Plesmanrotonde - Stationsplein - Stationsweg - Steenstraat - Blauwpoortsbrug - Haarlemmerstraat - Pelikaanstraat - Hooi gracht - Watersteeg - Hogewoerd - Breestraat - Koornbrugsteeg - Vismarkt - Aalmarkt. LEIDEN - Een vijftal che- mie-instellingen - in Lei- "1 den en Leiderdorp houdt I volgende week zaterdag open huis. Iedereen kan dan een kijkje komen ne men in de keuken van het gigantische chemiebedrijf om aan de weet te komen ■J wat zich daar zoal afspeelt. Het Gorlaeuslaboratorium van de Leidse universiteit (Wassenaar- J seweg 76) en de Laboratorium- school Rijnland (Leidsedreef 5, Leiderdorp) zullen op die zater dag tussen tien uur 's ochtens en r drie uur 's middags hun poorten hebben openstaan. Op beide adressen zal de chemie zo breed en gevarieerd mogelijk worden gepresenteerd, o.m. aan de hand van films, stans en demonstra- i ties. Aanleiding voor de open dag is het j- 75-jarige bestaan van de Kon. Ned. Chemische Vereniging als ook het 60-jarige bestaan van de n Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Een dub bel jubileum dus, dat op die ze vende oktober in het hele land merkbaar zal zijn. g Op meer dan zestig adressen zal I dan namelijk open huis worden gehouden. In totaal zetten vijf universiteiten, twee hogescho len, elf hogere en middelbare 8 scholen, drie instituten van TNO en elf keuringsdiensten van wa ren hun deuren open. Daarnaast ij halen ook nog eens 31 chemische bedrijven het slot van de deur. Wat Leiden betreft zullen behalve het Gorlaeuslab en de laborato- 5 riumschool Rijnland ook Stok- kermans Chroomindustrie, het j Rijkszuivelstation en het sQ*-Hoogheemraadschap an Rijnland aan het publiek laten zien waar zij zoal dagelijks mee bezig zijn. Stokkermans zal op een speciale stand in het Gorlaeuslab een de- j monstratie geven van het versie ren en beschermen van metalen (galvaniseren), het Rijkszuivel- - station zal o.m. laten zien hoe aan de hand van proefnemingen het vet- en eiwitgehalte van melk 1 kan worden bepaald en het Hoogheemraadschap van Rijn land zal uiteen zetten hoe het rj staat met zijn waterontzoutings- i; project. i Op de Laboratoriumschool Rijn- i land in Leiderdorp krijgt de open j dag gestalte door het opstellen van een groot aantal zalen, waar leerlingen en docenten proeven zullen doen en deze ook zullen toelichten. In het biologisch en biochemische laboratorium van de school zullen proeven worden 1 gedaan met "levend materiaal" van planten en bacteriën. "Trekkertjes" "Trekkertjes" in het Gorlaeuslabo ratorium zijn o.m. een demon- 1 stratie van plastic-vervaardiging en het onderzoeken van de kwali teit van benzine. Verder is er een I tentoonstelling over het onder zoek rond de erfelijkheidscode die vastligt in het zg. DNA-mole- I cuul, de Leidse chemiewinkel presenteert zich met een infor matiestand en de veiligheidsaf deling van het laboratorium zal informatie verstrekken over wat zij doet. Wat de organisatoren van het Leids/Leiderdorpse open huis aangaat, is een belangrijke doel- stelling van de open dag om de chemie en alles wat daarmee sa menhangt, een beetje uit de nega tieve hoek te halen. Dr. C. J. Bloys van Treslong: "Want het is na tuurlijk zo dat de chemie de laat- ste jaren vaak een negatieve i publiciteit heeft gekregen. Er j wordt ook wel gedacht: chemie, dat is de vervuiling. En denk vacuiim-draaibox voor chemische h maar eens aan de geneesmiddel- len. Wat wij nu willen doen is de chemie uit die negatieve sfeer halen door de mensen achter- •rkingen in een hoog vacuüm en oi grondinformatie te verstrekken en te laten zien dat er dank zij de chemie ook positieve dingen ge beuren". Ier extreem hoge omstandigheden Volgens een van de andere organi satoren is daarbij een niet onbe langrijk gegeven dat er veelal een enorme kloof bestaat tussen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3