draait om een lucifer Handgeschake Renault 18 nu ook in ons land verkrijgbaar Citroen CX 2500 diesel Nieuwe Mustang Anti-blokkeer-systeem bij Mercedes en BMW ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 Een lucifer vormt het middelpunt van een veiligheidsactie waar mee Continental Rubber de au tomobilisten wil waarschuwen niet met slechte banden het natte i binnen te rijden. •i$n 'kan volgens Continental na melijk de veiligheid van het ban denprofiel gemakkelijk met een lucifertje peilen. Men steekt de koo van zo'n heel gewone lucifer in net vrofiel van ae oand. Steekt ae kop er geaeeiteujk of zelfs he lemaal uit dan staat het er met uw veiligheid op de weg - en daar door ook die van anderen - niet best voor. Met zulke banden kan men alleen nog maar de kortste weg naar de garage rijaen. Han den met te weinig profiel hebben weinig greep op de weg. Zelfs als die droog is. Om niet te spreken over natte straten. Alle vier banden moeten volgens ontinentab^geregeld worden ge- oijtroleerd. De wetgever heeft één mitlimeter als minimum-diepte vastgesteld, maar het is beter niet zolang te wachten. Minder dan wee millimeter is gevaarlijk. Om niet te zeggen levensgevaarlijk. at is Jiet allereerste punt op het ijstje van wenken dat Continen- ai iedere automobilist wil mee geven als hij in zijn auto stapt. Er zijn natuurlijk meer punten daaraan men moet denken als men veilig en economisch op de Danden wilt-rijden. Zo moet men bijvoorbeeld altijd op de voorgeschreven banden spanning rijden. Te hard of te zacht, het kost allebei geld. Bij montage van nieuwe tubeless banden ook de ventielen laten vervangen. De banden niet te zwaar belasten en het gewicht over de gehele wa gen verdelen wat heel belangrijk is in de "zware" vakantietijd) Tijdens het parkeren het rijden tegen stoeoranden vermijden De voorgeschreven toelaatbare snelheiddie voor de band is aangegeven, ook aan houden. •k Geregeld de sporing van de auto door de garage laten controleren Foutieve sporing heeft versnelde slijtage tengevolge. Bij montage van nieuwe banden banden van gelijke constructie laten monteren. Als het even kan Als laatste maar zeker niet als minste het advies om bij slechter wordende weersomstandigheden de snelheid aan te passen. Banden hebben het zwaar te verdu ren. Dat geeft niet, ze kunnen er tegen. Maar men moet er wel ge degen op letten dat ze in hun strijd voor uw bestaan niet zoda nig gewond raken.dat uw veilig- neid in gevaar komt. Voorkomen is ook hier veel beter dan genezen len nenrfnert zich wellicht nog'de oorgeschiedenis van dit veelbe- proken mocïel. Het werd door DAF ontwikkeld, maar de enige Nederlandse Tpersonenautofa- riek kreeg geen gelegenheid *ieer deze middenklasser uit te rengpn. De energiecrisis kwam -net alle kwalijke gevolgen van dien. DAF ging over in Zweedse landen. Na enige aanpassingen iracht Volvo de 343 toch uit. ''onjplee.t met het .befaamde ilentere pookje laar aeze aantrekkelijke wagen /era zo nopg geprijsd dat het erwac'hte succes jiitbleef. Mede aaaraooricwam de werkgelegen- eid in het Limburgse Bom flink •a gevaar. De regéring werd na angdurig overleg bereid gevon den bij te springen. Niet om iets aan die prijs te doen, maar om de fabriek in staat te stellen het aan- a» <versies van de 343 uit te Brei den waardoor de verkoop zou tunnen wórden gestimuleerd. laar zelfs zonder die uitbreiding ïaagden de dealers erin het marktaandeel van de 343 dicht in se buurt van het voorlopige ^reefgetal te krijgen. Dat was ge teld op één procent. En nu is dan eindelijk de al aangekondigde ersie met handgeschakelde bak rBij gekomen. Tot groot plezier an Tie dealers natuurlijk. Een reugde die nog werd vergroot aoör de onverwacht gelukkige irijsstelling. In zijn meest een- oudige vorm gaat de 343 nu Ü5.750 gulden. Voor een auto maat wordt in het vervolg door De dieselmotor voor perso nenauto's is danig in opmars. Het is nog slechts luttele jaren geleden dat de (zeer beperk te) dieselmarkt geheel werd beheerst door slechts enkele merken. Met Mercedes als onbetwiste koploper. Maar die tijd lijkt voorgoed voor bij. Door de oliecrisis is de ontwikkeling van de diesel motor voor personenauto's in een stroomversnelling te recht gekomen. Zo erg dat er vandaag de dag nog slechts weinig merken zijn die nog niet met de produktie van de dieselmotor zijn begonnen of geen plannen in die richting koesteren. Zelfs een merk als BMW dat zich in het verleden steeds wat hautain van deze krachtbron heeft afgekeerd omdat zij niet zou passen in zijn reeks van felle en snelle wagens heeft zich nu "be keerd" en aangekondigd ook aan de ontwikkeling van een diesel te gaan beginnen. Volkswagen heeft eigenlijk voor de grote doorbraak in deze gezorgd met de Golf- diesel, de eerste kleine per sonenauto met een diesel die zich in prestaties nauwelijks onderscheidde van de versie met benzinemotor. De fa briek werd volledig over donderd door het succes. Zo groot was dit succes zelfs dat de reeds aangekondigde in troductie van de Passat-die- sel danig op de tocht kwam te staan. Hij moet nog steeds komen... Dat heeft bijvoorbeeld Fiat er toe gebracht ook snel met dieseluitvoeringen (van de 131 Miraflori) te komen. Ze zullen binnenkort in ons land verkrijgbaar zijn. Ze moeten concurrenten wor den van de Golf-diesel. Ze zouden geruislozer dan het VW-produkt zijn en ook de prestaties kunnen hoger worden aangeslagen omdat ze zijn uitgerust met krach tiger motoren (1995 en 2445 cc). Fiat verwacht dat al dit jaar twee procent van zijn totale personenautoproduk- tie met diesels zal zijn uitge rust. Het is slechts één voorbeeld uit vele. De dieselmarkt is danig in beweging. Zo worden be staande modellen ook uitge rust met zwaardere diesel motoren om de prestaties te vergroten. Dat doet Opel met zijn Rekord-diesel en dat heeft Citroën reeds gedaan met zijn CX-diesel. Daarin is nu ook een krachtbron van 2500 cc verkrijgbaar. Naast die van 2200 cc. Aanleiding genoeg derhalve om eens met zo'n zwaardere CX-diesel op stap te gaan. Op zichzelf is zo'n hernieuwde kennismaking met de CX na- tuurlijk geen straf. Het is en blijft een machtig model dat weliswaar enige gewenning vraagt maar daarna een kostelijke kar blijkt te zijn met een weelde aan comfort, een goede wegligging en een vooral dankzij de progres sieve bekrachtiging gemak kelijke besturing. Maar men moet er ook fiks voor beta len. De zwaardere diesel kost als Super f.31.125 en als Pal- las f.32.675. En dat is niet niks... Maar die zwaardere motor is toch wel datgene wat de die selversie nodig had: wat meer rust, wat meer vermo gen, wat meer acceleratie en wat meer snelheid. Als de motor stationair draait zit er nog steeds veel rumoer on der de kap, maar eenmaal op toeren draait die kolossale krachtbron als een goed geo lied naaimachientje. Na tuurlijk blijven ook nu de acceleratietijden wat min der dan bij de benzinebroer, maar dat valt na enige tijd nauwelijks meer op.En een top van om en nabij de 145 kilometer per uur is geen snelheid waarvoor men zich behoeft te schamen. En dat alles bij een verbruik van één op twaalf... Dan be hoeft men niet eens al te netjes te rijden! Zoiets tikt wel aan, want over het algemeen lusten derge lijke zware wagens (over de 1300 kilo) best een slokje. En dan hebben we het niet eens over het feit dat er meer die selolie dan benzine kan wor den gewonnen uit ruwe olie. Niet alleen dus geld- maar ook energiebesparing. Die financiële winst is namelijk "plaatsgebonden". In Duits land bijvoorbeeld kost de dieselolie nagenoeg net zo duur als benzine. Daar zit de winst dus alleen in het zuini ge verbruik. In ons land daarentegen is het prijsver schil aan de pomp aanzien lijk. De hogere aanschaffingsprijs en de hogere wegenbelasting maken een flink aantal ki lometers per jaar nodig om de winst in geld te kunnen uittellen. Maar energiebe sparing en minder milieu verontreiniging vormen ook pure winst. Vandaar dat men onbeschroomd gelukkig kan zijn met die plotseling enorme belangstelling voor de dieselmotoren. Al zal het meeste automobilisten toch in eerste instantie om het geldelijk gewin gaan... Volvo een meerprijs berekend: namelijk 1200 gulden. Het merk waardige feit doet zich nu voor dat die simpelste 343 met auto maat goedkoper is geworden dan de wagen tot nu toe was. Overigens verwacht men bij Volvo niet dat het aantal automaatrij ders zal verminderen. Men denkt dat aantal wel constant te kunnen houden. "Maar slechts zeven tot acht procent van de Nederlandse automobilisten verkiest een auto met automaat. Veel hoger zal dit percentage ae komende jaren niet komen", zo zei directeur Da- do van Volvo Nederland bij de in troductie. Veel muziek zit er dus niet in die markt. Vandaar dat men wel met een handgescha- kelde 343 moest komen. Overigens hebben de meeste Vol- vo-modellen voor het nieuwe sei zoen een kleine prijsverhoging moeten ondergaan. Van enkele procenten. Maar voor de doorge winterde DAF-rijders was er goed nieuws: er is nu ook een wat vereenvoudigde versie van de 66 gekomen: de 66 Luxe. Motorisch precies hetzelfde als de andere versies, alleen iets minder luxe. En die auto kost nog geen 13.000 gulden. De 240/260 serie is niet alleen 2,5 procent duurder geworden, maar kreeg ook een aantrekkelijker voorfront en een wat ronder ach tersteven. Tenslotte zal iedere nieuwe Volvokoper van nu afaan automatisch een jaar lid zijn van de Volvo Touring Service, die gratis uitgebreide hulpverlening verleent bij onder meer aanrij ding, ziekte, pech of diefstal door heel Europa. Een service die men na dat jaar voor enkele tientjes per jaar kan verlengen. Mercedes en BMW hebben vrij wel tegelijkertijd (en beide in sa menwerking met Bosch) een sys teem ontwikkelt dat voorkomt dat de wielen van een auto bij een noodstop blokkeren. Dit blokke ren van de wielen maakt een auto onbestuurbaar. Hat anti-blokkeer-systeem A-B-S is deze herfst op bestelling lever baar op de Mercedes 450 SEL 6.9. De klant moet er tweeduizend mark meer voor betalen. Het ligt in de bedoeling dat het systeem volgend jaar ook de modellen 280 S tot 450 SEL verkrijgbaar wordt. De resterende modellen komen een jaar later aan de beurt. Bij BMW wordt het anti-blokkeer- systeem in november verkrijg baar op de 7-serie. Hoeveel het meer zou gaan kosten kon de fa briek nu nog niet zeggen. Heel simpel gezegd komt het er op neer dat de A-B-S-reminrichting beschikt over tastapparatuur die de draaisnelheid van de banden meet. Deze gegevens worden op geslagen in een elektronisch sys teem dat bij een noodstop in grijpt om het blokkeren van de wielen te voorkomen. Het systeem zorgt ervoor dat ae druk op de remvloeistof vermin dert zodat de wielen onder alle omstandigheden blijven draaien en de auto bestuurbaar blijft. Mercedes en BMW waarschuwen echter dat ook het A-B-S-systeem één ding beslist niet kan. Dat is een niet goede rijstijl compense ren. En daarmee bedoelen ze een rijstijl die niet is afgestemd op de gegeven omstandigheden van weer en verkeer. "A-B-S is geon vrijbrief voor verkeersrabauwen en onverantwoordelijke egoïsten achter het stuur", aldus Merce des. "De geroutineerde maar ook de wat voorzichtiger automobilist geeft het systeem echter de zekerheid in gevaarlijke situaties niet alleen te zijn aangewezen op menselijk De donkere auto zonder het anti-blokkeer-systeem kan het obstakel op het natte wegdek niet ontwijken, terwijl de lichte auto met A-B-S er gemak kelijk omheen kan worden gestuurd. kunnen maar daarbij ook de steun te hebben van de modern ste remtechnologie". Het A-B-S is in samenwerking met de Wcstduitse Robert Bosch GmbH ontwikkeld. Mercedes heeft al in 1970 gewerkt aan zo'n systeem maar moest dit toen we gens technische moeilijkhede: opgeven. Sindsdien systeem derd. 0 Ford Mustang op komst. In Amerika is deze sportcoupé al verkrijgbaar, in Europa wordt hij voor de eerste maal op de volgende week te beginnen Parijse autosalon getoond. "*e Mustang werd in 1964 gelanceerd. Het duurde niet lang of hij brak alle verkooprecords. Vijf jaar later werd hij vernieuwd. Het werd een nog robuuster wagen. Weer een lustrum later zwaaide Ford volledig om. De Mustang II werd een verkleinde sportieve wagen. En op dat thema heeft de fabriek nu verder geborduurd. Alleen is de nieuwste Mustang wat langer (tien. centimeter) en heeft wat meer binnenruimte (twintig pro cent). Motorische verandert er weinig. Men houdt de keus uit drie krachtbron nen: een 2£ liter 4-cilinder motor. eeii2,S liter 6-cilinder of een 5 liter 8-cilin- der. Daar is alleen nog een 2£ liter turbomotor bijgekomen, die 112 kW (150 pk) ontwikkelt Bij vele Amerikaanse produkten is men hard aan het werk om het gewicht te verminderen om aan de in de toekomst verplichte normen van zuinig heid te kunnen voldoen. Ook de Mustang heeft dat ondervonden. Het gevolg is dat er meer lichtere materialen zijn gebruikt, waardoor een winst van tachtig kilogram gewicht kon worden behaald. Bovendien is alles gedacin om de luchtweerstand te verminderen. Volgens de fabriek heeft men die bijna een kwart kunnen terugdringen. Wat alles bij elkaar tot een duidelijk zuiniger auto moet hebben geleid De reeds geruime tijd geleden aan gekondigde en in Frankrijk reeds -qndrijdende Renault 18 staat op het punt ook in ons land de weg op te gaan. Begin volgende maand gaat de wagen de show room van de dealer in en het zal dan wel niet lang duren of de eer ste klanten voor deze aantrekke lijke wagen zullen zich aandie nen. Temeer omdat er een zeer aanvaardbare prijs uit de bus is gekomen. Net geen zestien mille voor de goedkoopste versie moet men in het licht van de huidige prijzen als zeer concurrerend zien. Natuurlijk zijn er ook duur dere uitvoeringen mogelijk met 21.000 gulden voor de 18 GTS au- tomaatrals voorlopig plafond. Even ter herinnering: de Renault 18 is een royale sedan met voorwiel- aandrijving. Hij wordt in vier ver sies uitgebracht. De TL en GTL hebben een 1400 cc motor met 64 pk vermogen, de TS en de GTS een 1650 cc motor (79 pk). Als topprestaties worden respectie velijk 153 en 163 kilometer per uur opgegeven. Het benzinever bruik zou ruim boven de één op tien moeten uitkomen. jverigens is de introductie in ons land van de Renault 18 niet het enige nieuws van Renault voor het nieuwe modeljaar. Men heeft ook de 14-serie uitgebreid met een Renault 14 GTL. Een luxueu ze versie. Dat "luxueuze" zit dan in een kwarts-klokje, een afsluit baar dashboardkastje, opberg- vakken op beide voorportieren, een kaartleeslampje en een ve lours bekleding. Deze GTL heeft net als de thans iets completer uitgevoerde standaard-versie twee buitenspiegels.Binnenkort komt er ook nog een derde versie: de Renault 14 TS. Deze heeft de zelfde motor als de Renault 14 en 14 GTL, maar die levert in deze wagen wat meer vermogen, zodat in topsnelheid in de buurt van 155 kilometer per uur komt. Met de normale 14 blijft de naald van de snelheidsmeter om en nabij de 145 steken. De prijs van die TS-uitvoering is nu nog niet bekend. De GTL moet 15.450 gulden opbrengen, wat zo'n 900 gulden meer is dan de standaard kost. Overigens zijn met ingang van dit seizoen alle Renaults standaard uitgerust met een mistachter- licht, een alarmknipperlichtin- stallatie, automatische rolgordels en een achterruitverwarming.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33