ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 EXTRA PAGINA 31 BANNEUX NOTRE DAME - Banneux Notre Dame, een klein Belgisch dorpje, vlak bij de weg van Ver- viers naar Luik, op een kille, winderige vrijdag morgen. Voor het ziekenverblijf in het Bos van de Verschijningen, staan enkele Nederlandse bussen. Vele tientallen invaliden worden door behulpzame landgenoten, verpleegkundigen, dienstvaardige jongeren, huismoeders, mannen die een paar dagen vrijaf hebben genomen, uit de bussen en in de rol stoelen geholpen. Tientallen mensen die door het leven getekend zijn. Hulpeloos laten ze zich hel pen. .Maar ze zijn blij en verwach tingsvol. Vijf dagen in hel be devaartoord Banneux Notre Dame betekent voor hen vijf dagen bezinning op hun ge loof, vijf dagen vrienschap met mede-lotgenoten maar ook met al die tientallen die hun vrije tijd geven om hulp te bieden. Ook: vijf dagen tij dens welke ze moed zullen putten om met hun handicap verder te leven, ze versterking zullen vinden in hun ge loof. Jaarlijks komen naar schatting een miljoen mensen, van wie een groot percentage Neder landers, naar het kleine Ban neux ND waar precies 45 jaar geleden Maria achtmaal zou zijn verschenen aan de toen 12-jarige Mariette Béco, thans een over dit gebeuren zwijg zame vrouw, die dagelijks al die duizenden ziet komen en gaan. Het huisje waarin ze destijds met ouders, broertjes en zusjes woonde staat er nog. Nu niet langer eenzaam aan de landweg even buiten het dorp, maar temidden van vele kapellen, bij grote parkeer terreinen. Kijk, daar tussen de boomtop pen door, daalde Maria neer, hier op deze plek zag Mariette haar", zo wijst pastoor J. H. Kievitschbos uit Groenlo een groep Achterhoekse bede vaartgangers die hij rondleidt door de omgeving, langs de bron waarin inmiddels mil joenen mensen hun handen hebben gestoken, langs de kapellen, de kruiswegte kens. Niet iedereen zal zo'n medede ling aanhoren zonder er vraagtekens bij te zetten. Zijn Achterhoekse tochtgenoten, die hier twee dagen zullen blijven, doen dat kennelijk wel. Met hen duizenden ande- Als ik de groep even later volg. op de tocht langs de Maria- bron en door het bos, klinkt onophoudelijk: „Wees ge groet Maria, vol van gena de Een Frans sprekende pastoor heeft zich met zijn groepje aangesloten en wis selt met zijn gebeden zijn Groenlose collega af. Je vous salue, Marie, plein de grace., bidt hij. Sainte Marie, mére de Dieu..., zo antwoordt de groep. Heilige Maria, Moeder van God- Op enkele tientallen meters achter ons volgt een grote groep Duitsers. Een in witte pij gestoken pater heeft de techniek te hulp geroepen en heeft een draagbare verster ker bij zich. Een man naast hem draagt een luidspreker. Sei gegruszt Maria, voller Gnaden... Tientallen keren wordt het ge bed herhaald. De rozenkrans glijdt door de handen. Zeker een half uur lang schuifelen we langs de aangewezen rou te door het bos. Dan zijn we terug bij de kleine kapel waar het rozenkransgebed is be gonnen en nu wordt beëin digd. Op dat moment zie ik een kaal hoofdige pater, die ik de af gelopen dagen al bij vele ge legenheden heb gezien, soms om als een soort dirigent de gebeden van honderden te leiden, dan weer ergens col lecterend of kaarsen aanste kend, op een drafje naderen Z'n bruine pij wappert in de wind. Hij verdwijnt achter de kapel. Direct daarop begint het klokje te luiden. Nader hand zie ik hem weer in het bos verdwijnen. Een druk baasje, dat stil zijn veelomvat tende taak in dit bedevaarts oord verricht. Geloven „Ik ben nu vele tientallen malen in Banneux geweest. Ik heb er zeer veel meegemaakt. Ik ken mensen die hier genezing van ziekten hebben gevon den. Ik ken nog veel meer mensen die troost, bemoedi ging, versterking van hun geloof hebben gevonden. Als je jarenlang meemaakt wat een bedevaartoord als Ban neux voor duizenden en dui zenden mensen is gaan bete kenen, dan kom je er op den duur gewoon niet onderuit. Ik ben een nuchtere en scepti sche Klaas. Maar ik ben gaan geloven in de verschijningen in Banneux", zo vertelt pas toor Kievitschbos, die Mariet te al vele jaren kent, heel dik wijls zijn vakantie in Ban neux doorbrengt en als voor zitter van de Diocesane Cari tas (aartsbisdom Utrecht) vele bedevaarten heeft ge leid. Het is, heel in het kort, allemaal begonnen op de avond van zondag 15 januari 1933. Ma riette zat voor het raam van het ouderlijk huis, uitkijkend over de smalle landweg naar Banneux. waarover ze haar broertje Julien verwacht. Het is een vrij armoedige woning Het gezin leeft in de crisisja ren met veel armoede. Be paald kerkelijk is het niet Naar buiten kijkend ziet Ju- liet eerst een vreemd licht, even later „een mooie lich tende dame". Een verslag over haar belevenis met de eerste (van in totaal acht) verschijning vermeldt: Verschrikt slaakt Mariette een kreet: Mama, er is een vrouw in de tuin. De verschij ning staat onbeweeglijk, on geveer vier meter van de weg af, zwevend 30 cm boven de grond. Ze is jong en zeer schoon. Glimlachend kijkt ze Mariette aan. De verslaggeving van de ge beurtenissen in Banneux zo als die officieel is vastgelegd is zeer uitvoerig. Tot achtmaal toe heeft Mariette in enkele maanden tijds Maria gezien. Maria vroeg het meisje uit Banneux een kleine kapel. Die werd gebouwd voor het huis van de familie Béco op de plaats waar Maria verschenen zou zijn Die leidde haar naar een klei ne bron in de naaste omge ving (Banneux ligt niet ver van Spa, er komen in dit ge bied veel bronnen voor). Een paar opmerkelijke uitspraken die Mariette van Maria ge hoord zegt te hebben: „Ik ben de Maagd der Armen, ik zou een kleine kapel verlan gen. Geloof in Mij. Bid veel, mijn lief kind, bid veel. Deze bron is mij voorbehouden Deze bron is voorbehouden voor alle volken, om de zieken te verlichten" Het gebeuren heeft in Banneux destijds veel opzien gebaard. Eerst was er ongeloof en weerstand, ook van de zijde van de plaatselijke geeste lijkheid. Er was verzet, maar er waren ook mensen die Ma riette dagelijks begeleidden in de verwachting een nieuwe verschijning mee te beleven. Na de achtste verschijning op donderdag 2 maart 1933 weet Mariette dat het de laatste is. Maria: „Ik ben de Moeder van de Verlosser, Moeder van God, Bid veel. Adieu („tot bij God") Erkenning Sindsdien is er een en ander ge beurd. Mgr. Kerkhofs, bis schop van Luik, bemoeit zich er mee. In afwachting van de uitslag van een officieel on derzoek blijven gelovigen toestromen en wordt Ban neux in steeds grotere kring bekend. In 1942 en in 1947 er kent mgr. Kerkhofs, zij het onder voorbehoud, de echt heid van de verschijningen. Op 22 augustus 1949, schrijft mgr. Kerkhofs in een herder lijke brief na zijn verklaring van 1947: „Thans, na nog twee jaar van onderzoek en gebed, menen wij in geweten, zonder voorbehoud, haar echtheid te mogen en moeten erken- Het huisje van de familie Béco is thans omringd door ver scheidene grote en kleine ka pellen. In een apart gebouw kunnen jaarlijks zieken en in validen enkele dagen onder dak vinden. In verscheidene landen bestaan bureaus die de bedevaarten naar Ban neux in geordende banen lei den. patiënten mee. De vraag is enorm groot", voegt hij eraan toe. De deelnemers komen telkens zoveel mogelijk uit een beperkt aantal bisdom men want het is de gewoonte dat op de zondagmorgen de eigen bisschop in de eucha ristieviering voorgaat. Door Koen Kappenburg Van voor- tot najaar komen we kelijks groepen patiënten en invaliden naar Banneux. Uit België uiteraard, uit Neder land, uit Duitsland, uit Enge land. ja er komen zelfs spe ciale ziekentreinen uit Ita lië. hebben er behoefte aan om in deze kille, techno cratische, rationele wereld zich een aantal uren of een aantal, dagen te richten op de zin van hun leven, zich te be zinnen op hun geloof. Soms is er sprake van diep verlangen naar bemoediging door met gelijkdenkenden te bidden, samen te zijn. Soms is het ook een stukje nostalgie. .,In m'n eigen kerk durf ik de rozenkrans nauwelijks meer uit m'n tas te halen, men is dat nietw meer gewend", vertelt een Arnhemse van middelba re leeftijd. „Heel eerlijk ge zegd, als ik zo af en toe eens in bedevaartsoorden rondloop, bekruipt me het gevoel dat we in de kerk toch iets waarde vols zijn kwijtgeraakt", aldus een pastoor die normaal da gelijks midden in de moderne ontwikkelingen staat. ..Maria heeft hier gezegd: bid veel. Wel, dat doen we", zo verklaart een huismoeder haar aanwezigheid in Ban neux. Ze maakt deel uit van een vrouwengroep die een dagtocht naar dit bedevaart soord maakt. Zieken Zaterdagmiddag zie ik de tien tallen vrijwilligers(sters) rol stoelen naar een van de kerk- zalen rijden. Daar heeft de ziekenzegening plaats. Een groep pastores begeleidt de priester die het Allerheiligste draagt en daarmee langzaam langs de stoet invaliden loopt om ze te zegenen. In de avonduren, als het donker begint te worden, zie ik twee jongeren die rolstoelen tot bij de bron rijden zodat de inva liden er even hun handen in kunnen steken. Bij een van de vele kranen naast de bron vult een man een aantal flessen met bronwater om mee naar huis te nemen. ..Afgezien van de verschijning van Maria, mag je deze bron geloof ik ook symbolisch be schouwen", aldus Peter Oli- veel mensen een bron waaruit ze geloof putten, hun geloof versterken, getroost worden hoop en zekerheid put ten" In de vroege morgenuren van de zondag wandel ik opnieuw door het Bos van de Verschij ningen. Aan de toegangsweg zijn de eigenaren van winkels met religieuze artikelen zoals plasticflessen met de afbeel ding van de Maagd der Ar men, druk bezig voorberei dingen te treffen voor een nieuwe, drukke dag. Even la ter arriveert de ene bus na de andere, groeit het aantal au to's op de parkeerterrei- Nederlanders Er hebben zich voor vandaag meer dan veertig groepen met bussen gemeld, vertelt de di recteur van Banneux-Neder- land met enige trots. Mgr. Gij- sens uit Roermond zal de hoogmis opdragen. In de loop van de morgen verzamelen zich tussen de vijf- en tiendui zend belangstellenden voor het hoogaltaar. Omgeven door vaandeldragers betreedt de bisschop het terrein. Voor de .•oveelste maal zijn ook de zieken in hun rolstoelen en op hun bedden naar het terrein gereden. Maar niet alleen op het grote middenveld hebben de bedevaartgangers zich verzameld. Bijna elk halfuur deze morgen begint wel er gens op het terrein een eucha ristieviering, in het Neder lands, Frans en Duits. Hon derden mensen verdringen zich bij de bron. „De accommodatie is zo lang zamerhand ontoereikend", aldus Peter Olivers. „Er zijn plannen voor een overdekte „Banneux voorziet in een be hoefte. We komen hier niet om beter te worden, al schijnt dat wel eens gebeurd te zijn", vertelt een gehandicapte uit Den Bosch me. „Maria heeft niet gezegd dat deze bron er is voor genezing, maar voor verlichting van de zieken. Ik kom hier elk jaar. M'n benen krijg ik hier echt niet terug. Maar wel wat anders. Ik kan er weer tegen. Ik voel me hier gelukkig. Als ik volgende week weer in m'n kamertje zit, kijk ik al weer uit naar de volgende reis naar Ban- Tegen de middag zijn alle cafè's en eethuizen overvol. De naam "Beco" is nogal eens op etalageramen te lezen. De verschijningen hebben de familie geen windeieren ge legd. Zo is Banneux een oord dat vragen oproept, dat soms afstoot als men rondloopt in de winkels met de meest bi zarre Maria-beeldjes en ande re souvenirs. Maar waarvan ook gezegd moet worden dat jaarlijks honderdduizenden er iets vinden dat bijzonder waardevol is. Speurtocht De Haarlemse theoloog Seef Konijn schreef onlangs een fijn boekje waaraan ik in Banneux moest denken. Ge dragen door Symbolen, luidt de titel. Hij schrijft daarin dat deze tijd van technische ont wikkelingen voor de mens steeds grotere terreinen open legt. Zeer velen speuren in de breedte. Maar er is ook een speuren in de diepte. Dat is niet spectaculair. Je kunt geen grootse resultaten laten een uiterst kwetsbaar ter- Maar het »s een wereld 1 mensen steeds meer oog krijgen. De vraag naar de zin van je leven kom je vroeg of laat tegen. Dat hangt van de situatie af. Maar het is een vraag die je hele leven op zijn kop kan zetten. Die een heleboel dingen waar je zo in tens mee bezig bent, op slag kan relativeren. Ook Banneux is voor velen zo'n speurtocht irt de diepte en daarom, desnoods afgezien van het geloof in de histori sche verschijningen, een bron in de diepste betekenis van het woord. Toeloop Lange rijen bedevaartgangers, zieken en gezonden, schuifelen dagelijks langs een kleine bron voor het Mariabeeld om even de handen in het bronwater te steken. „Wij mogen van Nederland uit jaarlijks vier ziekenbedevaar ten houden, telkens van vrij dagmorgen tot in de loop van dinsdag vertelt Peter Oli vers, directeur van het in Maastricht gevestigde lande lijke organisatiebureau voor Banneux-bedevaarten. „We zouden er graag drie of vier meer willen verzorgen, want er kunnen telkens maar 220 Vooral op zondag komen vele duizenden mensen naar BanneuxOp de foto de belangstelling van Nederlan ders tijdens een eucharistieviering geleid door mgr. Gijsenbisschop van Roermond. Door het ontbreken van een groot kerkgebouw worden de diensten in de open lucht gehouden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31