V erkeersoverlast Haaswijkbrug is onaanvaardbaar" -eidse agenda Spoedig aanpak woningnood "Uiterste overgave" jubilerende Joop Brons Milieuwerkgroep Oegstgeest verdedigt schorsingsaanvraag "PvdA hoeft niet bang te zijn voor de VVD' Opvallend spel Mirjam Koen Kees Hulst en Truus te Selle ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 Onveilig popfestival afgelast LEIDEN - Het popfestival op twee en drie oktober op de binnenplaats van de Koets-o- theek, gaat niet door. Burge meester Vis heeft de daarvoor benodigde vergunning niet gegeven. Op grond van advie zen van de brandweer en poli tie, stelt hij, is hij tot de over tuiging gekomen dat de vei ligheid van een aantal omwo nenden zowel als van de be zoekers niet gewaarborgd zal z\jn. Donderdag, na de vergadering van de commissie politionele aangelegenheden hierover, heeft de organisator waarin hij de garantie geeft dat er niet meer dan 150 personen op het binnenplein zullen komen. Dat aantal werd namelijk door de brandweer aan vaardbaar geacht. De burge meester twijfelt er echter aan of het in de praktijk mogelijk is daar de hand aan te houden, vooral omdat het drie oktober is en omdat een groot aantal uitnodigingen voor' de con certen al verstuurd zijn. Ook verzekerde de organisator, Hocuram, dat de deuren van de vluchtwegen tijdens de concerten open zulleri staan. Ook dat vindt de burgemees ter niet voldoende zekerheid bieden, omdat in het gebouw van LISC, de voornaamste vluchtweg, op drie oktober ook een groot aai een feest zal vien OEGSTGEEST- "Vooral de verkeersoverlast die de Haaswijkbrug tot gevolg zal hebben, is on aanvaardbaar", zo zei woordvoerdster mevrouw De Groot van de Oegstgeester Milieuwerkgroep gistermiddag tegen een vertegenwoordiger van de Raad van State in Den Haag, ter ondersteu ning van een verzoek van de groep de aanleg van de brug op te schorten. De milieuwerkgroep en een verte genwoordiger van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) van Zuid-Holland werden gistermiddag door mr. Van Rijckevorsel van de Raad van State in verband met dit schorsingsverzoek gehoord. GS hebben namelijk de gemeente Oegstgeest een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van de brug die moet leiden naar de nieuw te bouwen wijk in de Morsebelpolder. Dit is gebeurt ondanks een Kroonberoep van de milieugroep tegen de hele nieuwbouwwijk Haaswijk, dat nog in behandeling is. Mevrouw De Groot vreesde dat met de verwezenlijking van de brug de beslissing over dit beroep wordt beïnvloed. Tevens betwij- felde zij de rechtsgronden waar op de aanleg van de oeververbin dingen over het Oegstgeester ka naal is gebaseerd. "Als de gemeente die brug nodig acht om de Dorpsstraat te onlas- ten waarom legt zij dan geen brug ter hoogte van de Almondeweg" zo vroeg zij zich af. "Die brug staat al jaren ingetekend op een bestemmingsplan en ontlast evengoed de Dorpsstraat van hinderlijk verkeer" voegde ze er aan toe. Het Oegstgeester kanaal in het verlengde van waar de brug over Haaswijk zou moeten komen Duurder Wethouder Thorn reageerde hierop door te stellen dat die brug door onteigening van gronden veel duurder zou worden en voor omwonenden veel last zou ver oorzaken. "Bovendien wordt er wel vaker iets in een bestem mingsplan ingetekend wat nooit wordt uitgevoerd", aldus Thorn. Vertegenwoordiger Holtrop van GS verdedigde het afgeven van een verklaring van geen bezwaar met het argument dat de provin cie sterk voorstander is van de bouw van Haaswijk. "Verkeers technische problemen zijn niet te verwachten", zo zei hij "en zo die er komen dan hebben we altijd nog een- ruim skala van verkeers- verordeningen om ze te verhel pen". Woensdag aanstaande is de uit spraak, die uitsluitsel moet geven of met de voorbereidingen voor de brug mag worden doorgegaan of dat het werk stilgelegd mopt, worden. De christelijke school Bellesteyn heeft de eerste prijs jaarlijkse bij de jarlijkse keuring van aan de schooljeugd beschikbaar gestel de plantjes. Van de 3500 planten die door de Floraliavereniging werden uitgereikt aan 11 basis scholen en 11 kleuterscholen, werd ongeveer 30% voor de keu ring ingezonden. Naast de prijzen voor de scholen werden verder nog 500 individuele prijsjes aan de kinderen uitgereikt. Kool opvolger M. de Jonge VOORSCHOTEN - De Voorscho- tenaar M. Kool volgt op 1 februari 1979 de heer M. de Jonge op als directeur economisch beheer bij de Koninklijke Marine. De heer Kool^was voordien directeur economisch-financieel beleid bij het ministerie van defensie. Hal verwege 1977 werd hij titulair be noemd tot kapitein ter zee van administratie. In Voorschoten: LEIDEN-Het vijftigjarig bestaan van drum-, pijper-en trompetterkorpsen Kunsten Genoegen is gisteravond nog eens herdacht met een receptie in hotel Holiday Inn. Vertegenwoordigers van "concurrerende" muziekver enigingen, gemeente en politie gaven daar acte de présence. Zo kwam de politiekapel de receptie muzikaal luister bijzetten, evenals de junioren van K G. Namens de gemeente bood wethouder Schoute een gravure van Leiden aan. De wethouder merkte op dat K&G "een bijzondere plaats" in het Leidse muziekleven innam. Hij had de archieven nageplozen om tot de ontdekking te komen dat Kunst en Genoegen uit "Kunst en Genot" is ontstaan, en wel op 28 september I928.Inl950,zo vertelde de wethouder, was het "Kunst en Genoegen" geworden toen een tamboer- en pijpergezelschap bij de muziekvereniging werd gevoegd. Het verschil tussen beide namen was hem echter nog niet duidelijk. Lovende woorden voor de verenigingdie nog onlangs het wereldkampioenschap in Kerkrade behaalde, waren er verder van erelid en medeoprichter Van de Broek en beschermheer De Jong. VOORSCHOTEN. - De gemeente raad wil een spoedige aanpak van het woningnoodprobleem en speciaal voor de jonge Voorscho tenaren. Zowel mevr. W.v.d. Koes-Kamsteeg (WD), Ir. Fran ken (CDA) en J. Visser (PvdA) pleitten voor het dusdanig om buigen van het woningbeleid, waardoor de woningadvièscom- missie meer kan doen dan alleen de zgn. crepeergevallen helpen. - Wethouder Marselis kon geen con crete toezeggingen doen, maar was het wel eens met d meer derheid van de raad dat het op heffen van de woningnood tot de hoogste prioriteit gerekend moet worden. WD-er N. Oosterbaan (oudwethouder) veronderstelde dat de wethouder met deze toe zegging een valse hoop bij veel woningzoekende teweeg zou brengen: "Waar de regeringen in 33 jaar nog niet geslaagd zijn, be reikt de Voorscho tense gemeen teraad ook niets" LEIDEN - Joop Brons vierde zijn organistenjubileum met een concert in de Pieterskerk en ten behoeve van die kerk zonder gemeente. Voor lange tijd aldaar, wegens restaura tie van orgel en gebouw, zijn laatste bespeling (voor een aanzienlijke schare toehoor ders). Wat in hem was bracht hij bui ten zich door een inleiding met "In dir est Freude" van Bach. Bach was een kwar teeuw zyn dagelijks brood, daarom volgde terstond een Praeludium et Fuga, de klein ste van de twee in e, gevolgd door een koraalbewèrking. Koraialwerk kwam er verder op nog tweemaal. Bach wee rom (Herzlicht) en de toegift over Kom Schepper, Heil'ge Geest (Liedboek 239), waar ik ademloos naar geluisterd heb: zij was van Joop zelf. Improviserend had ik hem nog nooit gehoord: in alles wat van Brons komt zit de al leruiterste overgave. De man met het grootste rede naarstalent op dit programma was Buxtehude in zijn geestelijk getinte Praeludium et Fuga in fis. In dezelfde orde plaats ik de vijf variaties op het Balletto del Granduca van Sweelinck. Als een buiten beetje voor een orgelpro gramma vallen twêe naief-ge- zellige Skizzen für Peal-Fügel van Schumann te noemen (op. 58 uit 1845). Schumann beleefde de technisch kolos sale verbetering van de con certvleugel en voorzag (inge beeld) dat die zou uitmonden in piano's met een voetklavier zoals bij orgels. Hij legde er alvast wat Etudes voor klaar en het hier gespeeld Lebhaft en (schattig) Allegretto. Er zijn vermoedelijkterechteen honderdtal werken van Alain niet in omloop, in de schaduw van een handvol ware mees terstukken (Litanies!). Van de drie vertolkte zou de phrygi- sche Ballade en blijver kun- nen worden. Een Suite van een teveel over 't hoofd gezie ne Fransman Dumage' boeit door galante schone vormen in de Cóuperin-stijl en dat deed tot slot door indruk wekkend bruisen een Toccata van Georgi Mushei: een uit daging Voor organisten. KEES VERHOEF Fractieleider PvdA in Leiden: Spreekrecht Door slechte weer 13 aanrijdingen LEIDEN - Het hevige noodweer dat gisteren op Leiden neerkwam heeft maar liefst dertien aanrij dingen veroorzaakt, met min of meer ernstige materiële schade. Grote persoonlijke ongelukken hebben zich daarbij niet voorge daan. Wel liep de 40-jarige brom- fietser A. R. bij een aanrijding met twee personenauto's in de Musschenbroekstraat gister- middag om 17.15 uur een diepe beenwond en 'rugklachten op. Door een botsing van een auto te gen de regelinstallatiekast op de Rijnsburgerweg werden de ver keerslichten op de Boerhaave- laan ontregeld. Dit kon' na korte tijd weer hersteld worden. LEIDEN - Volgens PvdA-fractie- voorzitter Peters hoeft de Partij van de Arbeid in Leiden niet bang te zijn voor de WD als het om de uitvoering van het beleid gaat. "Uiteindelijk hebben we de meerderheid in het college en tenslotte is er altijd nog een linkse meerderheid in de raad", zei hij gisteravond. Peters reageerde op de PvdA-le- denvergadering op vragen over de betrouwbaarheid van de WD bij de uitvoering van het over eengekomen beleidsprogramma. De PvdA-fractievoorzitter er kende dat de WD zeker wel eens 'dwars zal liggen', maar vond dat ook normaal. "Het zou een vreemde zaak zijn als de WD op ééns nergens meer met ons van mening zou verschillen", aldus de PvdA-fractievoorzitter. De vragen in de PvdA-ledenverga- dering kwamen naar voren naar aanleiding van de uitleg in WD- kring dat men niet gehouden is aan de afspraken over erfpacht. Volgens Peters staat het akkoord over de erfpacht nog recht over eind. De vrijheid voor de WD zou alleen gaan over de wijze van uitvoering. De PvdA-top wil de komende tijd proberen de eenheid in eigen kring te herstellen. Afdelings- Bommelding voorzitter Jonker riep de leden op zich in te zetten voor het beleid' van de PvdA. "We moeten de komende tijd een krachtige een heid tonen. Op deze manier kun nen we ook een krachtig beleid voeren", zei hij. Het expiriment met het spreek recht voor het publiek in het ka der van de raadsvergaderingen wordt voor een jaar verlengd. Tot nu toe is weinig gebruik gemaakt van de gelegenheid om voor de raadsvergadering het woord te voeren. J. Aikens (D'66) deed het verzoek om de agenda'voor de raad aantrekkelijker te maken door onder andere de ingekomen stukken te vermelden. Burge meester J. van der Haar zag wel iets in het "aankleden van de agenda" mits de heer Aikens met suggesties zou komen. Aikens nam de uitdaging aan. Wethouder Van Dalen (WD) heeft nog geen actie ondernomen om te komen tot meer uniformiteit in de middag-winkelsluitingen. De nieuwe verordening op grond van de Winkelsluitingswet 1976 is ontstaan als één soort zelfbe scherming yan de winkelier door het maximum aantal uren te ]>e- palen, maar geeft tevens een stukje vrijheid om zelf te bepalen wanneer de wekelijkse rust dag of -middag gehouden wordt. Drs. Meershoek (CDA)' en J. Visser PvdA) verzochten toch met na druk de wethouder om althans het verzoek tót een uniformiteit in de sluiting te komen van de gemeenteraad over te brengen aan de Voorschotense midden- stand. Zij willen graag weten waarom in Voorschoten in tegen stelling tot andere gemeenten zo weinig eenheid bestaat onder de middenstand. Meningsverschil De gemeenteraad heeft zich gerui me tijd bezig gehouden met het benoemen van leden en plaats vervangende leden in diverse in tergemeentelijke samenwer kingsverbanden. Alleen bij de benoêpiing yan een raadslid en éen niet-raadslid in het bestuur van de "Stichting Prinsenhof' kwam hei-tot een. meningsver schil tussen WD en CDA. Het CDA wenste als niet-raadslid een benoeming van een kandidaat/ van het CDA (S. Miezenbeek), terwijl de WD liever het vroege re raadslid Iestra als penning meester gezien zou hebben. Het werd tenslotte toch de CDA- kandidaat. bij AZL Leiden - Een bommelding heeft er donderdagochtend voor gezorgd dat het computercentrum van het AZL tijdelijk ontruimd werd. Even na tien uur 's ochtends gaf de veiligheidsdienst van het zie kenhuis het bericht van een bommelding aan de Leidse poli tie door. Er werd echter geen bom gevonden. LEIDEN - Ondanks het sterk geprofileerde spel van Edwin de Vries (Hans Maarten/Ak- teur) en Gerrit Timmers (Jaap/Regisseur), die op-Zeer herkenbare wijze toneel ma ken, vielen gisteravond in een redelijk bezet LAK-theater toch twee actrices en één ak- teur op onnavolgbare wijze op. Dat zijn Mirjam Koen (Vera/Aktrice), Truus te Selle (Paula/„macrobiotische" ca tering) en Kees Hulst als on der andere 'Rosemary Cloon- ey'. Vooral de haarscherpe, inciden teel ingehouden en soms op vallend emotionele dialogen tussen Vera en Paula (Mirjam en Truus) kan men zonder ^verdrijving 'adembene mend' noemen. Niet in die zin, dat hier experimenteel toneel gemaakt wordt in z'n meest zuivere vorm, maar veel eerder omdat beide ac trices (maar dat geldt eigen lijk voor het hele gezelschap) in staat zijn om pauzes, into naties en accenten zo te dose ren, dat een boeiend scala van verbale vondsten ontstaat. De acteur, die daar het meest professioneel op inspeelt is zonder enige twijfel Kees Hulst. Fysiek onmiddellijk in het voordeel daar waar het de interpretatie van de rol van 'Rosemary Clooney' betreft, weet hij tegelijkertijd de oor spronkelijke vondsten van Rijnders zeer geloofwaardig op de planken te brengen. Die geloofwaardigheid en over tuigingskracht zweeft ook frequent door het spel van Timmers, die het zoeken naar Schoenen Bril tot religie lijkt te verheffen. De hautaine reactie van Te Selle ('Kloot zakken') is tegelijkertijd even concreet als plaatsbepalend. De acteur (De Vries) last on middellijk, hevig geschrok ken door dit verbale, feminis tische geweld, een pauze in. Het zoeken van Paula (Te Selle) naaf een vegetarisch levende j kat is wellicht door Rijnders te lang aangehouden. Drama tisch lijkt het een doodlopen de straat. Daar staat echter zoveel 'eigenlijfelijke' -in breng tegenover, dat de iden titeit van de auteur volledig, gewaarborgd blijft. Dat heeft Rijnders, en dat moet mij toch van het hart, echter volledig te danken aan het gemoti veerde spel van het 'Onaf hankelijke Toneel'. Koen, Te Selle, Van der Linden zijn werkelijk 'in de tekst ge klommen'. Ze kennen de toneelwetten, waardoor dialogen, spannin gen en emoties geregeerd worden en passen die vervol gens meedogenloos toe. Van der Linden (Dubbie/Enter- tainer) lijkt buiten het 'spel moment' te staan. Reagerend vanuiteen 'ivorentoren', met een onduldbare afstandelijk heid haast, zorgt ze, als bij een raamvertelling, voor het ver bale frame. WanneerTruus Te Selle en Miijam Koen in de toekomst in de gelegenheid wórden gesteld hun mes scherpe dialogen binnen an dere toneelstukken nog emo tioneler uit te werken, wacht hen een grote dramatische carrière. Het lijkt eenvoudig een zaak van repertoirkeuze. Het 'Onafhankelijk Toneel' uit Rotterdam bergt alle ele menten in zich om die talen ten te stimuleren en verder te ontwikkelen. BERT KOEKEBAKKER Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt 9.30-17.ol Breehuys, Breestraat 19, swingavon< voor middelbare scholieren, 20-24 uur Groenoordhal, Beestenspul '78, 10-1 Antonius Clubhuis, ruilbeurs, 10-17 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Go- kampioenschap vanaf 11 uur. Don boscohuis Zoeterwoude, optrede] Payback, 21 uur. Deylercentrum, Wassenaar jazzcafé! 20.30 uur. LAK-Theater, Pentatheater met "Roffel en touche" en "Trevira rood", 20.30 uur.j Leidse schouwburg, "Lipstick", komel die met ó.a. Pleuni Touw en Hugo Met] sers, 20.15 uur. De Lakenhal, film "Salciht Leyden"! over de geschiedenis van Leiden, elk uuij van 10.15 tot 16.15 uur. Zondag Antonius Clubhuis dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, .14.30 uur, telj 125802. Café De Twee Spieghels, muziekproj 'ri - i -"r ..s'?.*v-v"''/4*mrn de Irislaan gefotografeerd vanuit de Morsebelpolder; de plek grai i 15 v Groenoordhal, Beestenspul '78, 10-18j Adm. Banckertweg, start Leidens-Ont-j zettocht, 9-10 uur. Breehuys, Breestraat 19, optreden Bots] 20 uur. Hooglandse Kerk, herdenkingsdienst K en G, 19 uur. Zijllaankerk, Wassenaar oecumenische vredesdienst 19 uur. De Lakenhal, film "Salicht Leyden", over de geschiedenis van Leiden, elk uur van 13.15 tot 16.15 uur. LAK-Theater, kindervoorstelling Tom de Graaf met "Anders is niet gek", 15 maandag Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrou wengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Yoga; t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Go-club, 20 De Lakenhal, film "Salicht Leyden, over de geschiedenis van Leiden, elk uur vanj 10.15-16.15 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): Nieuwenhuis, tel. 768918, b.g.g. 767185; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, Hooi gracht 48a, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): G.D. de Jong, Hoge Rijn dijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): Van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zon dag 8 tot 24 uun F. Lahr, Zoeterwoudse- singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - De weekenddienst wordt I waargenomen door: H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zater dag); F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel.! 893139. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Merelstraat. De dienst op 3 oktober wordt waargenomen door. O. Du Ry van Beest Hollen en M.P Pennink, Vlaskamp 16, tel. 891100. Spreekuur van 12.30-30 uur. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door: H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. De dienst op 3 oktober wordt waargenomen door: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten - J.H. Vrijenhoek, v.d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zaterdag); S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel.5417 (zóndag). Warmond -* L.J.H. Lempers, Churchil- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 sept. tot 6 okt. (incl. 3 okt.) door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten. Tel. 2525; Apotheek Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apothe ker Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel .155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, Berkenkade, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema- de Jong, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2