Betwiste hoogvlakte tussen de rode giganten ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 EXTRA PAGINA 27 OELAN BATOR - Men komt ze niet op elke straathoek tegen, maar ze zyn er wel: de Russen in Mongolië, een hoogvlakte ingeklemd tussen twee rode giganten die eikaars politieke invloed in Azië proberen te be perken, uiteraard ten gunste van uitbreiding van de eigen invloed. In Mongolië lijken de Chinezen de slag voorlopig v de Russen verloren te hebben. Veelvuldig en zeer nauw zijn de Mongoolse banden met de gro te Sowjet-buurstaat, die de bu ren „helpt" bij de grens verde diging. Er is een hoeveelheid Russische troepen gestatio neerd langs de Mongools-Chi- nese grens, waarvan westerse schattingen tussen de 100.000 en 200.000 liggen. In de Mon goolse hoofdstad Oelan Bator kan of wil niemand vertellen hoeveel Russen er precies zijn. Maar ze zijn er „op ons verzoek' aldus een woordvoerder van het Mongoolse ministerie van buitenlandse zaken. Vandaar dat Oelan Bator eerder dit jaar fel protesteerde tegen de Chi nese eis, dat Sowjet-troepen te ruggetrokken dienden te wor den langs de Chinees-Russi sche en langs de Chinees-Mon goolse grens. Een Mongoolse protestnota sprak van „grove inmening" in de binnenlandse aangelegenheden van Mongo lië. Om te bewijzen hoe nuttig een perfecte grensverdediging ook in vredestijd is, krijgt de buitenlandse bezoeker het ver haal opgedist van de 134.000 antilopen (anderen krijgen te horen dat het om paarden ging) die besmet waren en door de Chinezen over de grens werden gejaagd. Uiteraard met de be doeling de Mongoolse veesta pel te besmetten. Een waarlijk primitieve vorm van bacteriologische oorlogvoe ring. De gespreksman op het ministerie vertelde ook nog dat er een onderzoek wordt inge steld naar knoeierijen met de oogst. Op de vraag of dit dan georganiseerd zou worden door de (6000 man sterke) Chi nese kolonie in Mongolië, ant woordde hij dat dit nog „wordt onderzocht" Verhalen die moeten aantonen hoe onbetrouwbaar de Chine zen wel zijn en hoe noodzake lijk Sowjet-assistentie wel is om het zwakke Mongoolse volk tegen de kwaadwillige buren te beschermen. De Mongoolse trouw aan de Sowjet-Unie is niet altijd even voorbeeldig geweest. Toen er in 1911 in Pe king een einde kwam aan het bewind van de Mantsjoe- dynastie, verklaarde het Chi nese buiten-Mongolië zich on afhankelijk. Het duurde echter nog vier jaar, voordat die onaf hankelijkheid erkend werd bij het verdrag van Kiakhta. Mos kou en Peking erkenden toen allebei de onafhankelijkheid van Mongolië, dat echter onder Chinese soevereiniteit zou blij- Na de machtswisseling in het aangrenzende Rusland ver sterkte China zijn troepen macht in Mongolië. De Chine zen werden echter verslagen en verdreven door de Wit-Russen onder leiding van de Hongaar se baron Ungern Sternberg. De laatste werd zes maanden later op zijn beurt weer verslagen door eenheden van het Rode Leger, waarna op 6 juli 1921 een onafhankelijke Mongoolse staat werd uitgeroepen. teit over het gebied. Maar korte tijd later zeiden de Russen, dat ze deze soevereiniteit wel theo retisch erkenden maar dat zij toch van mening waren dat de autonomie van Buiten-Mongo lië zover ging dat het zijn eigen buitenlandse zaken kon rege len. De Russen breidden zich er steeds verder uit. Er volgden wapenleveranties en de Mon goolse handel vond ten slotte voor 99 procent met de Sowjet- Unie plaats Erkenning Niettemin erkenden de communistische leiders in Moskou in 1924 nog. „dat Bui ten-Mongolië integrerend deel is van China". Tevens erkende Moskou de Chinese socvereini- Lang voordat hij aan de macht kwam, heeft Mao Tse-toeng eens in de dertiger jaren ver klaard dat „alle gebieden weer onder Chinese soevereiniteit moeten komen die ooit tot het Chinese rijk behoord hebben, inclusief die gebieden die aan de andere kant van de (Chine se) muur liggen" Een uit spraak die nog weieens wordt aangehaald om de „expansie- zucht" van de Maoisten aan te tonen. Na de Tweede Wereld oorlog erkende Tsjang Kai-sjek de Mongoolse onafhankelijk heid, nadat een volksstemming volgens de officiële uitslag 100 procent van alle stemmen pro onafhankelijkheid had opgele verd. In 1946 werden diploma tieke betrekkingen aange knoopt tussen Peking en Oelan Bator. In datzelfde jaar werd er tussen Oelan Bator en Moskou een vriendschapsverdrag ge sloten. Na de communistische machts overname in China was men in politieke kringen in Mongolië verdeeld over de vraag of men bij samenwerking nu de Sow- jets of de Chinezen de voorkeur zou geven. Gedurende de vijf tiger jaren was er sprake van een flirt tussen Mongolië en de Chinese volsrepubliek. De Chinezen waren nogal wat van plan, wanneer men tenminste het grote ambassadegebouw ziet in Oelan Bator met daarin een ziekenhuis met 100 bedden en een grote bioscoop. Op al lerlei gebied werd Chinese hulp geboden en men schat dat er op het hoogtepunt van deze periode van Mongools-Chinese samenwerking ongeveer 20.000 Chinese „gastarbeiders" wa ren. Inmiddels begonnen de eerste ideologische schermut selingen tussen Moskou en Pe king waar Oelan Bator buiten wilde blijven. In 1959 wist de pro-Moskouse Joemjaagiin Tsedenbal de meer pro-Chinese Damba ten val te brengen. Daarmee kwam tevens een eind aan het Mon goolse streven om zich buiten het conflict tussen Moskou en Peking te houden. Er werd par tij gekozen voor de Sowjet- Unie. De Chinezen verlieten daarop alle projecten waaraan ze bezig waren. Die zullen later door de Mongolen en de Rus sen worden afgemaakt. Hoe scherper de woordenwisse lingen tussen Russen en Chi nezen worden, hoe meer be langstelling Moskou gaat tonen voor de Mongoolse volksre- publeik. Het land is een ideale buffer tussen de rivaliserende grootmachten, met een grens van 4300 kilometer met China. Een grens die bovendien maar een paar honderd kilometer verwijderd langs de Chinese hoofdstad loopt. Ondanks de ommezwaai richting Moskou zijn de Mongoolse leiders niet erg gelukkig met het daar inge zette de-Stalimsatieproces on der Chroesjtsjov. Slalins standbeeld blijft in Oelan Bator staan, ofschoon de naam van de dictator wel als concessie aan de Russen van de sokkel wordt verwijderd. In 1966 arriveert er een grote en zware Sowjel-delegatio in Oe lan Bator onder leiding van Chroesjtsjovs opvolger Lrezjnjev. t,r wordt opnieuw een verdrag van „vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand" ondertekend voor de komende 20 jaar. Een jaar latei- wordt de „wederzijdse bij stand" in daden omgezet en graven de eerste eenheden van het Rode Leger zich in langs de Mongools-Chinese grens. Zoals gezegd zwijgen de Mongoolse gastheren over de hoeveelheid Sowjetmilitairen en Russische raketbases in hun land. Er is daarnaast ook nog een groot aantal civiele Sowjet-burgers in Mongolië, van wie het aantal geschat wordt op 20.000. Er hebben zich tussen beide sta ten inmiddels samenwer- kingspatronen ontwikkeld die ver uitgaan boven de gebrui kelijke samenwerking tussen onafhankelijke staten. Russisch op school De Russen hebben bijvoorbeeld een eigen vertegenwoordiger in het Mongoolse ministerie van landbouw. Hiermee is een directe Sowjet-invloed moge lijk die de gebruikelijke be- leids- en beslissingskanalen overslaat. Ook in het Mongools- Russische grensgebied vindt samenwerking op regionaal ni veau plaats, waar Oelan Bator niet aan te pas komt. Econo misch is Mongolië geheel af hankelijk van Russische steun, waarvan de exacte omvang niet bekend is. De Mongoolse vijfja renplannen worden gecoördi neerd met die van de Russen Ook op cultureel gebied heeft er een zekere Russificering plaatsgevonden. Zie bijvoor beeld het klassieke ballet dat kunstminnende Mongolen sinds twintig jaar kunnen ge nieten. Op school is Russisch de eerste vreemde taal. De nauwe samenwerking met de Russen biedt de Mongolen weinig ruimte om zaken met andere staten te doen. Laat staan met westerse landen. Bo vendien is voor handel met westerse landen het bezit van westerse valuta essentieel en daarover beschikt men in Oe lan Bator nauwelijks. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat het buitenlandse bezoekers in Mongolië opvalt dat de zeer vriendelijke gastheren eigen lijk geen concrete voorstellin gen hebben voor vormen van samenwerking met westerse staten. Een Nederlandse be zoeker krijgt te horen, dat er wel interesse is voor Neder landse ervaring met wind energie en voor onze agrarische kennis. Maar het blijft bij uitla tingen die verder niet concreet worden uitgewerkt. Dat kan ook moeilijk want er is geen geld beschikbaar. Nederland heeft in 1972 diploma tieke betrekkingen aange knoopt met Mongolië. De Ne derlandse ambassadeur in Moskou behartigt onze belan gen, want hij is ook in Oelan Bator geaccrediteerd. Men vindt daar naast een Chinese ambassade en vertgenwoordi- gingen uit alle Oostblok-staten ook nog ambassades van En geland. Frankrijk en Japan. Een van de Westeuropese di plomaten vertelt, dat hij 's zo mers veel tijd kwijt is met het uit de gevangenis praten van toeristen. Het gaat daarbij vaak om enthousiaste filmers of fo tografen. die zich blijkbaar te fanatiek hebben uitgeleefd op hun slachtoffers. En dat vinden heel wat Mongoolse staatsbur gers onaangenaam, omdat men de indruk heeft dat veel films of foto' gemaakt worden om straks thuis te kunnen laten zien hoe ann en achterlijk dat verre, kale en onbekende Mon golië wel is. Daarom blijken sommige en thousiaste amateur-fotografen zich soms plotseling in een volksoploop te bevinden. We gens-het overtreden van een of andere regel of voor hun eigen bescherming belanden som migen van hen dan achter slot en grendel. Waarna de heren diplomaten de zaak dan weer moeten sussen. Wie een vakan tie in Mongolië wil doorbren gen, doet er daarom verstandig aan foto- en filmapparatuur weldoordacht te gebruiken. En dan wel 8-mm-filmapparatuur, want 16-mm-camera's zijn voor toeristen verboden. De Mon goolse autoriteiten weten na melijk maar al te goed, dat 16- mm tv-formaat is en ze willen voorkomen dat er zonder hun kennis documentaires over hun land gemaakt worden on der camouflage van een toeris- tenreis. Eerste Nederlanders Afgelopen zomer is de eerste georganiseerde groep Neder landse toeristen naar Mongolië gekomen, waar de toeristenin dustrie nog in de kinderschoe- nenstaat De staats-toeristen- organisatie „Joeoeltsjin" is in 1956 opgericht en verrichtte de eerste jaren daarna alleen dien sten voor individuele reizigers of gasten van overheidsorgani saties. In 1965 arriveerden de eerste toeristische groepen, sommige vanuit Moskou en sommige vanuit Tokio. Het is niet mogelijk om Oelan Bator per auto te bereiken, want men mag in de Sowjet-Unie niet met de auto rijden ten oosten van het Oeral-gebergte. Er is overi gens wel een wegverbinding tussen Oelan Bator en de Mon gools-Russische grens. Men kan vanuit Moskou wel vlie gen of de reis in ongeveer vier dagen per trein maken. Van Oelan Bator kan men daarna door naar Peking, want in de vijftiger jaren is de verbinding Irkoetsk-Oelan Bator doorge trokken naar de Mongools- Chinese grens en daarna aan gesloten op het Chinese net zo dat men een directe verbinding heeft tussen Moskou en Peking die elke week eenmaal wordt gebruikt. Een bezoek aan Mongolië is prij zig, zeker in vergelijking met datgene wat aan service en comfort geboden wordt. Ne derlandse belangstellenden worden bovendien gewaar schuwd om geen harde vader landse guldens mee te nemen, want die zijn onbekend bij de Mongoolse wisselkantoren. Dollars meenemen of West- duitse marken is verreweg het beste Zoals dat in meerdere Oostblok-staten ook gebruike lijk is. betaalt men van tevoren al reis- en verblijfskosten in harde valuta. De Mongoolse hoofdstad Oelan Bator heeft enkele beziens waardige zaken te bieden. Maar men moet er geen opwindend nachtleven verwachten. In ho tel Oelan Bator vindt men de enige bar in de stad met een be perkt drankaanbod en een wat trage maar allervriendelijkste bediening. Dat is trouwens een opvallend aspect bij een be zoek aan Mongolië, de preten tieloze vriendelijkheid van gastvrouwen en gastheren. Vriendelijk, voorkomend en bereid tot programma-wijzi gingen indien dat mogelijk is. Wie de westerse gejaagdheid eens even achter zich wil laten, die kan terecht in Mongolië. Vooral wanneer een deel van het bezoek ook nog benut wordt voor een nadere ken nismaking met de boeiende na tuur. In het kader daarvan is een bezoek aan de zuidelijke Gobi-woestijn ook zeer aanbe velenswaard. Problemen Verder is een bezoek aan de ruï nes van de oude hoofdstad Ka- rakoroem aan te bevelen. Men moet er echter wel rekening mee houden dat een reis door Mongolië nog weieens organi satorische problemen met zich kan meebrengen. Een woord voerder van de toeristenorga nisatie Joeoeltsjin geeft open hartig toe, dat er te weinig toe ristenhotels in het land zijn. Verder beschikt zijn organisa tie ook niet over voldoende ge schoold en ervaren personeel en het ontbreekt ook aan vol doende tolken. Hij verwachtte voor dit jaar ongeveer zesdui zend toeristen. Vergeleken bij vorig jaar is dat een stijging van ongeveer 10 procent. De toeris tische zegsman vertelt daar echter wel bij, dat zjjn organisa tie niet in staat zal zijn om een dergelijke groei de komende jaren bij te houden. „We hopen dat de staat ons de middelen ter beschikking stelt die dit moge lijk moeten maken", verzucht hy. Zeer welkom zijn in Mongolië buitenlandse jagers die voor een fikse hoop geld op vrijwel alle wild mogen schieten dat hen voor de loop komt. Som mige Amerikanen betalen grif 12.000 dollar voor veertien da gen „hunting in Mongolia" Een exclusief genoegen waar bij men gehuisvest wordt in de traditionele Mongoolse noma den-tent gwer. Met z'n 370 vo gelsoorten is Mongolië verder een paradijs voor ornithologen, terwijl vissers er ook terecht kunnen in de diverse prachtige meren die 70 vissoorten her bergen. Wie het nachtleven wil ontvluch ten, geen comfort verwacht, de ruige natuur in wil en voor zo'n reis veel geld over heeft, die kan deze wensen in Mongolië realiseren. Hij of zij kan de res ten bekijken-van een oud no- madenrijk, waarvan de nako melingen in een moeizaam moderniseringsproces gewik keld zijn. Een proces dat geld kost. Daarom zijn de harde westerse valuta die de toeristen inbrengen zeer welkom. Maar ook buitenlandse gasten voe len zich welkom bij de vrien delijke gastheren en gastvrou wen die al even weinig over ons land blijken te weten als wij over Mongolië. Tijdens een be zoek is veel op te helderen, want de Mongolen hebben niet de neiging om allerlei zaken veel mooier voor te stellen dan ze zijn. Misschien wordt het verre Mon golië ooit nog weieens „in" en wordt „rent a camel in the Gobi desert" ("huur een kameel in dt Gobi-woestijn") de nieuwe mode van diegenen die uitge keken zijn op warme zuidelijkt stranden. Wie dan naar de ge- isoleerde hoogvlakte trekt, die merkt dat de Mongolen van de 20e eeuw toch minder geïso leerd leven dan men zou den ken. Want ook in de straten van Oelan Bator blijkt de Afro-look en de spijkerbroek tot de ken merken van de moderne jeugd te behoren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27