Ballenjongens speelden gewichtige rol in taktiek Ajax Besluit Maredorp valt in november 'LIPSTICK': BRUISEND MAAR NIET SUBTIEL Speel-o-theek Pinokkio liep na start goed Bestuur schaakbond ontwijkt problemen Vuurdoop voor Lions tegen F/Heerenveen Chili-week in Agnes met markt afgesloten Student no. 15.000 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 Op weg naar het Ajax-stadion wachtend voor een stoplicht, betrapte ik mijzelf er opeens op dat ik het als vanzelfspre kend aannam dat Ajax zome- teen zou winnen, en zelfs de 2-0 achterstand zou wegwer ken. De term „het karwei af makenspeelde daarbij door m'n hoofd, alsof we nog in het tijdperk leefden waarin Ajax de ene Europa-Cup 1 na de andere won. Ja, vroeger, toen kon je zonder zorgen naar thuiswedstrijden in de Euro pa Cup van Ajax toe gaan, gewonnen werd er altijd, op die ene sneeuwwedstrijd te gen Benfica na dan Maar was die tijd niet voorbij? Was er ook maar enige reden om te veronderstellen dat Athletico de Bilbao er niet in zou slagen de stand op 2-1 te houden? Het licht sprong weer op groen, ik liet mijn koppeling langzaam omhoog komen en dacht: maar ze winnen natuurlijk wel vanavonden ze bereiken ook de volgende ronde! Ajax is immers de beste club van de beste voetballers ter wereld, dus hoe zouden we ooit kun nen verliezen? Eretribune Achter me, op de tribune, zat de beste scheidsrechter ter we reld (Leo Hom dus, voor de jongere lezers), en de beste voetballer ter wereld (Johan Cruijff dus) en de beste links buiten ter wereld (Piet Keizer, voor de al wat minder jonge lezers), en Sjakie Swart was er,en Dick van Dijk,en Heinz Stuy die in drie Europa-Cup finales niet èèn kroket door zijn benen liet schieten, kort om: de eretribune droeg die naam met ere, en de Spaanse bestuursleden mochten dan in mooiere, scherper gesneden maatkostuums zijn gestoken dan hun Nederlandse confra ters, een feit was dat we voor de aftrap op de tribune al met 3-0 voorstonden. Dick Schoenaker Hoewel... Danzij het feit dat ik al ruim een half uur tevoren op de tribune zat „om sfeer op te snuiven", was ik getuige van Ajax' eerste blessure. Op eens zeeg een blonde Ajacied in het uniform van het trai ningspak tijdens het inlopen en inschieten rechtstandig ter aarde, als een aangeschoten struisvogel: ik heb dat wel eens gezien, een aangrijpend gezicht, zo'n blonde struisvo gel die door z'n lange poten knakt). De andere spelers en ook trainer Cor Brom schoten toe,de blonde bleef machteloos liggen, het zag er heel drama tisch uit, maar wie het was viel in èèn oogopslag niet te zeggen. Tahamata in ieder geval niet, maar Piet Schrij vers misschien? Nee, die stond daar te kiepen. Schoenaker dan, of Lerby, die straks het beslissende doelpunt zou moe ten maken en dus onmogelijk gemist kon worden? Het bleek Dick Schoenaker te zijn die als hij meegespeeld had, met twee afstandsschoten en een keiharde kopbal Ajax al voor de rust op 3-0 zou hebben ge bracht. Schoenaker stond weer op,steunend op een paar sterke schouders, hij leek op sterven na dood. Maar zie daar begon hij toch alweer kleine stapjes te maken, als iemand die lang bedlegerig is geweest en nu van de dokter voor het eerst weer even zelj naar de wc mag lopen. Na vijj minuten leek hij weer nor maal te lopen, en zelfs begon hij de bal alweer naar zijn teamgenoten te schoppen. Geen vuiltje aan de lucht dus, even verstapt, maar daar bijt zo'n dwangarbeider van de groene zoden zich wel weer doorheen! Het had me al gef rappeerd dat Cor Brom zich al snel weer van Dick Schoe naker, na zijn opvoering van de stervende struisvogel, had afgewend, en rustig naar de zijlijn was gestapt, inplaats van zich de grijze haren uil het hoofd te trekken, met zijn vuisten tegen zijn slaven te Dick Schoenaker: als een aange schoten struisvogel door zijn been geknakt.. trommelen en te schreeuwen: Jk heb ook altijd pech, ik heb ook altijd pech!" Een kwartier voordat de wed strijd zou beginnen vervoegde Schoenaker zich bij Brom, en deze maakte tegen reserve trainer Beenhakker het ge baar van wisselen. Eerst be gaf Cor Brom zich even naar Hans Erkens, begon met grote ernst tegen hem te praten, en Erkens knikte met tussenpo zen van ja, dat hij het begre pen had hoe voetbal eigenlijk gespeeld diende te worden. Hij speelde, zo bleek later als een soort vliegende rechts back, en dankzij hem kwam Ajax in de volgende ronde. Want weliswaar zou Dick Schoenaker in de eerste helft drie schitterende goals hebben gemaakt, maar hij zou ook degeen zijn geweest die Athle tico de Bilbao drie minuten voor tijd het broodnodige ene doelpunt bezorgde, waardoor de Spanjaarden toch nog, door de dubbel tellende uit gooi, de uiteindelijke win naar zou zijn geworden. Schoenaker zou de bal ach teruit teruggekopt hebben naar Piet Schrijvers, niet vermoedend dat deze zijn doel verlaten had om diezelfde ho ge bal uit de lucht te plukken. Hans Erkens was wel wijzer, daarom haalde Ajax dankzij hem de tweede ronde. Ballenjongens Heb ik u al verteld dat Ajax' strijdplan zo doordacht was (aanvallen, aanvallen, zon der tijd te verliezen, want elke seconde was kostbaar!),dat er voor het eerst ballenjongens tegen de muren van de tribu nes aangedrukt stonden, om elke uitbal zo snel mogelijk weer in het spel te brengen? Dat hoeft natuurlijk niet in het Ajax-stadion, omdat de bal nooit verder dan drie me ter over de lijn kan rollen. Maar op die manier voor kwam Ajax wel de langzaam- aan-aeties van Basken die op hun dooie slofjes de bal gingen ophalen. Voordat zij tijd kon den rekken stonden zij nu al weer met de bal in hun han den! Ik weet niet wie dat be dacht heeft, maar het moet iemand zijn met een groot strategisch inzicht. Hoewel zoiets natuurlijk toch betrek kelijk blijft. Want hoeveel tijd zal Ajax daar jn het geheel mee hebben gewonnen? Drie minuten misschien? Dat wa ren dan niet die drie minuten dat het na het derde doelpunt reikhalzen naar het einde stond uit te kijken. Digitaalklok Overigens zal de nieuwe elek tronische digitaalklok van Ajax nog eens grondig moeten worden nagekeken. Scheids rechter Partridge (Patrijs), die uitstekend flootblies voor het einde toen de klok op 45 min. 34 seconden stond. Toch herinner ik me uit die tweede helft een langdurige blessure van Ling, een kortere blessure van Ling, een lange behande ling van de schouder van Piet Schrijvers, een spelerswisse ling bij de Basken die enige tijd in beslag nam, en een in- dianendans van deAjacieden bij de trainersbankwaar voor Partridge blijkens zijn gebaren tijd zou bijtellen. De Ajax-klok moet dus minstens een minuut of drie op de juiste tijd achterlopen, als Partrid ge inderdaad alle oponthou den op zijn chronometer gere gistreerd heeft. Of was dit nu de compensatie die Ajax kreeg voor het wel toegekende, maar niet gescoorde tweede Spaanse doelpunt in Bilbao? Want de Ajax-klok liep in de eerste helft niet achter, en wees al de 47e minuut aan voordat Partridge affloot, terwijl er in die eerste helft toch minder oponthoud was dan in de tweede. Vreemd. Toen de Basken bij hem pro testeerden en op de Ajax-klok wezen, wees Partridge la chend op zijn eigen chronome ter. Maar die truc ken ik. Je drukt op de knop waarmee je de wijzers weer naar hun uit gangspositie laat terugsprin gen en dan is er geen hond meer die kan bewijzen of hij de chronometer precies na 45 minuten (de wijzers rond) heeft afgestopt, of de wijzers naar hun beginpunt heeft te- ruggecommandeerd. Een van de oudste trucs in het scheids- rechterswezen... NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Het ontwijken van de problematiek kenmerkte het op treden van het bestuur van de Leidse schaakbond gisteravond in de jaarvergadering voor de aangesloten clubs. In de eerste plaats wandelde voorzitter Mod derman nogal lichtzinnig heen over het feit dat het aantal vaca tures in het bestuur gestegen is tot drie. Dat er geen propagandist gevonden kon worden was zo langzamerhand een vast gege ven, maar ondertussen zit men ook zonder jeugdleider en wed strijdleider. Voor velen een on mogelijke situatie, zeker gezien het feit dat er voorlopig geen ver se krachten ten tonele zullen ver schijnen. Edoch, Modderman wuifde dit alles simpeltjes weg met de opmerking dat hij wel een paar ideetjes had. Het afscheid van wedstrijdleider Revet was vrij geruisloos, maar aan het aftreden van jeugdleider Rijnsburger kleven de nodige haken en ogen. De verhouding tussen Rijnsburger en mede afge treden jeugdcommissieleden en de rest van het bestuur, bleek da nig scheef gegroeid te zijn; bo vendien waren Rijnsburger en de jeugdcommissie afgeknapt op de geringe medewerking van vele verenigingen. Op een vraag van de LSG-er Schue- ring, n.a.v. het discutabele stem gedrag weigerde Modderman simpelweg in te gaan. Al met al vielen cr in de vergadering wei nig zinnige discussies te voeren. Zwarte wolken hangen er echter wel degelijk boven het LSB be stuur, waarbij het zeer de vraag is of men in dit jubileumjaar de bui nog kan ontlopen. LEIDEN - Met een bruuske actie opende wethouder Tesselaar gis terenmiddag het nieuwe clubge bouw van de-tennisclub Meren- wijk. Toen het gigantische ten nisracket, waarmee Tesselaar een bal door een kartonnen deur moest slaan, het begaf sloeg de wethouder persoonlijk de ver sperring voor de ingang weg. De op deze officiële opening volgen de receptie werd door ongeveer 80 genodigden bijgewoond, die getuige waren van een uitgebrei de dankzegging door het bestuur aan allen die aan het tot stand komen van het nieuwe onderko men hadden bijgedragen. Op de foto feliciteert Piet Biegstraaten, voorzitter van de Leidse Sport stichting, het bestuur van RTV de Merenwijk. LEIDEN - Vanavond zal het ijs- hockeygeweld voor Leiden Lions in al zijn hevigheid losbarsten. Om half negen ondergaat op de ijsbaan Thialf de nieuwe eerste- divisieclub, die inmiddels de beide op proef spelende Neder landse Canadezen Erwin Bruinsma en Ed van Diermen de finitief aan zich verplichtte, zijn vuurdoop tegen F/Heerenveen. De Friese landskampioen, die zich deze week met kinderlijk gemak wist te kwalificeren voor de tweede ronde van de Europa Cup door Bilbao met 21-2 te kraken, lijkt in vergelijking met vorig sei zoen nog aanzienlijk te zijn ver sterkt. Weliswaar keerde ster speler Tommy Palmiscino naar Amerika terug, maar tegenover dat verlies staat de komst van twee Nederlandse Canadezen (John van Bilsen en Gerben Rei- ding) en één echte Canadees (Wayne Zuk). Speler/coach Paul Domm bekent dan ook weinig vertrouwen in een goede afloop van deze eerste Coupe-NN wedstrijd te hebben. Wat dat betreft lijken de perspec tieven op puntenwinst voor de Leidenaars aanzienlijk gunstiger met betrekking tot het thuisduel (morgenavond om 20.30 uur in de Ton Menkenhal) tegen Nijmegen. Goed, ook die ploeg haalde en kele Canadezen (Mike Fedorko, Ron Kennedy, John Fando) en een Nederlands Canadees (Albert Huisingh) binnen, maar volgens Domm lijken de mogelijkheden om uit deze confrontatie twee winstpunten te destilleren zeker aanwezig. "Mits", aldus de voor malige speler van Tilburg Trap pers, "de jongens bereid zijn om werkelijk alles uit de kast te gooi- Minister Beelaerts van Blokland: LEIDEN - Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) neemt in povembereen beslissing over het verbeteringsplan voor de Leidse binnenstadswijk Maredorp. De bewindsman heeft dit meege deeld aan de projectcoördinator voor de stadsvernieuwing mr. De Jong. De Jong drong onlangs met klem bij de minister aan het verbete ringsplan goed te keuren. Door het uitblijven van een beslissing kan de stadsvernieuwing in Ma redorp niet van de grond komen. LEIDEN - Met een 'markt' hebben leerlingen en leraren van de Ag- nes-scholengemeenschap giste ren de Chili-week op school afge sloten. De hele week stond de school aan de Eijmerspoelstraat in het teken van Chili. Doel van de actie was de leerlingen te in formeren over het land en tege lijkertijd geld in te zamelen voor "Eettafels Chili", een Leidse or ganisatie die geld inzamelt om Chileense kinderen warme maal tijden te bezorgen. Gistermiddag trad een dansgroep, bestaande uit kinderen van Chileense vluchtelingen, op. In door leer lingen ingerichte kraampjes konden ouders en andere belang stellenden (zelfgemaakte) spul len en informatie over Chili krij gen. De leerlingen hebben in middels het streefbedrag van 6000 gulden ingezameld voor "Eettafels Chili". Met dat bedrag kan het Agnes honderd Chileen se kinderen een jaar lang een 2 maaltijd per dag garande- Voor de stadsvernieuwing is men grotendeels afhankelijk van de financiële steun van het rijk. In zijn mededeling zegt minister Beelaerts dat het uitblijven van zijn beslissing te maken heeft met ambtelijke adviezen, die hij moet inwinnen. De minister schrijft onlangs het advies van de provincie te hebben gekregen en wacht nu nog op een advies van een ambtelijke commissie. De goedkeuring van de plannen voor Maredorp duurt al geruime tijd. Het verbeteringsplan dateert al van vorig jaar. Begin dit jaar drong de gemeente Leiden al bij de minister aan snel goedkeuring te verlenen. De bewindsman zegde toe binnen enkele maan den een beslissing te nemen. LEIDEN - Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als' kerkorga nist in Leiden is er morgen van 11 tot 12 uur in het Hooglandse Huis gelegenheid de heer J.J. Brons geluk te LEIDEN - Aan de Leide universiteit is gisteren de vijftienduizendste stu dent ingeschreven. Het is T. E. van Stien, derdejaars student Nederlands recht. Hij liet zich inschrijven voor het academiejaar 1978-79. een feit dat het college van bestuur niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan Vandaar dat drs. M. Koornstra (de rechten )studeiit een exemplaar van het boek "Athenae Batavae" aanbood. Het is overigens de eerste keer dat er aan de Leidse universiteit in een studiejaar vijftienduizend studenten staan ingeschreven. _,EIDEN - Op het werk van auteur en toneelschrijver Dimitri Fran- kel Frank valt zeer beslist het no dige aan te merken. Dat is zo langzamerhand wel bekend. Hij graaft vaak niet diep, zet de zaken nogal eens gladjes op en maakt soms wat te gemakkelijk gebruik van trends en modieuze ver schijnselen. Zijn werk is wat kortademig, zou men kunnen zeggen. Maar één ding kun je hem niet ve- wijten; dat hij langdradig of ver velend is. Er zit altijd vaart en le vendigheid in. Al die deugden en ondeugden van Frenkel Frank tref je aan in zijn comedie "Lip stick", die gisteravond de Leidse Schouwburg aandeed. "Lipstick" is het verhaal van twee mannen, de stoere he-bink Bob by (Hugo Metsers) en de naïeve, niet zo stevig in zijn schoenen staande Albert (Jules Royaards), die op een schilderachtige zol derkamer zo probleemloos pro beren te leven.Ze hebben een soort borreltafel-eed gezworen: dat ze zich niet aan een vrouw zullen binden. Wat beslist niet indhoudt dat ze zich niet inhoudt vrouwen inlaten. Tegendeel. Maar het zijn allemaal korte-baan vrijages. In de trant van, zoals ze zelf zeggen: babbel - bed - en wegwezen. Frenkel Frank maakt een soort carricatuur van deze fi guren en Metsers en Royaards dikken dat nog eens fraai aan. Maar dan komt Chris (Pleuni Touw ten tonele, hun vrouwelijke evenknie. Albert gaat als eerste voor haar door de knieën en Bob by volgt, ondanks zijn stoerheid ook al vlug. Maar Chris heeft ook nog Alex (Jan Teulings). Frenkel Frank zet in "Lipstick" een aantal levensstijlen neer, maar hij overdrijft zo, hij stopt zoveel kol der in zijn stuk, werkt zo carrica- turaal dat elke subtiliteit buiten spel blijft. Dat is wat men er op tegen kan hebben. Een vrolijk, bruisend avondje blijft het echter van begin tot eind. Pleuni Touw was in het Jsegin als modieuze, opgewonden juf naar mijn gevoel wat "gemaakt". Het iets zwaardere deel na de pauze lag haar stellig veel beter. Hugo Metsers en Jules Royaards zetten de twee vrouwenjagers (ieder op zijn eigen wijze) mooi kolderiek neer en Jan Teulings, die de zieke Steye van Brandenburg knap verving, zorgde op zijn eigen ma nier voor een sfeervolle bijdrage. Vanavond is er in de Leidse Schouwburg een tweede opvoe ring van "Lipstick". RUUD PAAUW LEIDEN - Het gaat de speel-o- theek Pinokkio goed. De uitleen bibliotheek voor speelgoed meldt in een verslag dat ze het eerste jaar (de speel-o-theek werd in maart '77 gestart) financieel redelijk heeft gedraaid. Ook het aantal "leenhouders", ouders die voor hun kinderen speelgoed komen lenen, bleef stijgen. De contacten in de wgk, de speel-o- theek is in Noord gevestigd, wer den nauwer aangehaald. Het aan tal vrijwilligers was voldoende om de uitleenuren te bemannen. Ondanks de slechte huisvesting waarin Pinokkio is gevestigd (de vochtige kelder van de Lusthof laan-school) was de sfeer goed. Bij nieuw aan te schaffen speel goed konden de wensen van de "leenouders" zoveel mogelijk worden ingewilligd. Voorwaarde was dat die wensen binnen de doelstelling van de speel-o-theek vielen. Pinokkio stelt zich name lijk ten doel "en bijdrage te leve ren aan de ontwikkelingsmoge lijkheden van het kind, door ver antwoord speelgoed uit te lenen" Onder verantwoord speelgoed verstaat de stichting speelgoed, waar het kind zijn fantasie bij kan gebruiken. Het moet stevig zijn, het sociale contact met andere kinderen bevorderen, en bij voorkeur niet van plastic of ande re kunststoffen zijn gefabriceerd. Landelijke publiciteit over de speel-o-theek had tot gevolg dat Prof. Dresden president van Academie van Wetenschappen LEIDEN - Prof. dr. S. Dresden, hoogleraar in de algemene litera tuurwetenschap aan de Leidse universiteit, is gekozen als presi dent van de Koninklijke Neder landse Academie van Weten schappen. Hij volgt prof dr. H.B.G. Casimir op, die vijf jaar president van de academie ge weest is. andere steden het initiatief om een dergelijke uitleenmogelijk heid op te richten overnamen. Ze gebruikten daarvoor de statuten en het jaarverslag van Pinokkio. Het bestuur van de speel-o-theek moet de komende maanden heel wat werk gaan verzetten. Zo moet het proberen subsidie te krijgen voor de huur. In de toekomst zal Pinokkio namelijk (met het wijk- collectief en het clubhuis) in het nieuw te bouwen wijkcentrum "De Zevensprong" worden on dergebracht. Plannen heeft het bestuur verder om specifiek speelgoed beschikbaar te stellen aan gehandicapte kinderen uit Leiden-noord. De ervaring leert het bestuur dat ouders uiterst voorzichtig met het speelgoed uit de speel-o- theek omspringen. Soms komen kapotte speelgoederen zelfs ge repareerd in de speel-o-theek te- DR. ALLEGRO HOOGLERAAR IN LEIDEN LEIDEN - Dr J.T. Allegro is aan de Leidse universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de arbeids- en organisatiepsycholo gie. Hij is thans directeur van de Stichting Coördinatie van Com municatie met betrekking tot ge gevens voor onderzoek inzake ziekteverzuim in Amsterdam. Dr. Allegro (37) studeerde sociale psychologie in Utrecht, waar hij in 1965 slaagde voor het doctoraal examen. Na zijn dienstplicht werd hi) in 1967 wetenschappe lijk medewerker op het Instituut voor Sociale Psychologie in Utrecht en het jaar daarop werd hij onderzoeker bij de Stichting Bedrijfskunde in Rotterdam. Sinds 1972 is hij daar half-time medewerker. In 1973 promoveerde hij tot doctor in de sociale wetenschappen naar aanleiding van een onderzoek in de spinnerij Bamshoeve, waar hij van 1969 tot '71 optrad als pro jectleider van een socio-techni- sche organisatie-ontwikkelings project.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13