Schrijvers had liever goede ploeg geloot" T PSV met yibang voor Rangers Kortsjnoi slaapt uit; Karpov leidt met 5-2 Oostenrijk sportiefste elftal van Argentinië \k schaatsen eind januari in Heerenveen Loting van EC-toernooien Patrese uitgesloten ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 BAGUIO (ANP) - Titelverdediger Anatoli Karpov heeft gisteren in Baguio de 27ste partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap gewonnen. Zonder verder te spelen besloot uitdager Viktor Kortsjnoi de partij, die donderdag na de 41ste zet van wit (Kortsjnoi) was afgebroken, aan zijn tegenstander te laten. De af gebroken stelling werd door ve len beschouwd als hopeloos voor de uitdager. Door deze overwin ning leidt Karpov in de twee kamp met 5-2. Hierdoor heeft hij nog slechts één zege nodig voor de prolongatie van zijn titel, aan gezien de titel gaat naar de speler die het eerst zes partijen in winst omzet. Viktor Kortsjnoi heeft er de voor keur aan gegeven uit te slapen en niet te verschijnen op het mo ment dat de 27ste partij voortge zet zou worden. Officials in Ba guio deelden mee dat een halfuur nadat de partij had moeten wor den hervat Kortsjnoi via een briefje liet weten op te geven. De secondanten van de uitdager, de Britten Keene en Stean, probeer den eerder in naam van Kortsjnoi op te geven, maar afgevaardigden van de internationale schaak bond (FIDE) weigerden dit op grond van het reglement. Stean zei dat Kortsjnoi zich in zijn villa in Baguio had teruggetrokken om wat te slapen en dat hij op dracht had gegeven hem niet te storen. Volgens de in Baguio aanwezige grootmeesters was de positie van Kortsjnoi dermate hopeloos dat hij geen enkel uit zicht meer had op winst of remi se. Zij meenden dat hij niet was komen opdagen om te vermijden dat hij in het openbaar zijn verlies zou moeten erkennen. W.;-; Karpov: wèl uitgeslapen MONACO (ANP) - Het Oostenrijk se elftal is aangewezen als de sportiefste ploeg van het wereld kampioenschap voetbal, dat in juni in Argentinië werd gehou den. De Oostenrijkers kwamen als eerste uit een onderzoek dat werd gehouden onder televisie kijkers in België, Tunesië, Grie kenland, Portugal, Argentinië, Senegal, West-Duitsland en Bra zilië. Het onderzoek werd gehou den op initiatief van de interna tionale associatie tegen geweld in de sport, die gevestigd is in Mo- De Oostenrijkse voetbalbond krijgt in mei bij de viering van het 75- jarige bestaan van de Fifa in Zü- rich een specilae trofee uitge reikt. Verder zal een extra-prijs worden uitgereikt aan een verte genwoordiger van het Argentijn se publiek "voor het totale gedrag tijdens de strijd om het wereld kampioenschap voetbal". Geen kaarten De Engelse voetbalbond zal voor de wedstrijd Ierland - Engeland, die op 25 oktober in Dublin wordt gehouden, geen toegangskaarten verkopen. Deze ongebruikte stap is genomen als gevolg van het on sportieve gedrag van Engelse supporters bij de wedstrijd De nemarken - Engeland twee we ken geleden in Kopenhagen. Ted Croker, de secretaris van de Engelse voetbalbond (fa) ver klaarde in Londen: "Wij zullen voor deze wedstrijd geen toe gangskaarten verkopen. Nor maal gesproken zouden zo'n 600 kaarten verkocht zijn voor geor ganiseerde reizen. Ook de Ierse bond zal geen kaarten verkopen aan aanvragers met een adres in Engeland". Ierland, Engeland, Denemarken, Noord-Ierland en Bulgarije zijn voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap ingedeeld in groep een. Ajax-doelman bang voor onderschatting Lausanne Ajax ontmoet Feyenoord op zaterdag AMSTERDAM (ANP) - Ajax zal, in verband met de wed strijden uit de tweede ronde van het toernooi om de UE- FA-beker, twee ontmoetin gen naar zaterdag verschui ven. Het gaat om het competi tieduel met Feyenoord (28/10) en de bekerwedstrijd tegen Eindhoven (14/10), die beiden in het eigen stadion zullen worden gespeeld. AMSTERDAM - Onderschatting is voor Ajax in de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi een belangrijker tegen stander dan Lausanne Sport, dat is althans de mening van Piet Schrijvers. Terwijl zijn medespelers en trainer Cor Brom uiterst tevreden zijn over het resultaat van de loting, houdt de doelman van de Am sterdamse ploeg er een heel an dere mening op na: "Ik had liever een goede ploeg gehad. Ik ben bang dat er te licht over die Zwit sers zal worden gedacht. Daarom hoopte ik op Valencia of een En gelse ploeg. In zo'n geval is ieder een gemotiveerd. Dat heeft de wedstrijd afgelopen woensdag tegen Bilbao wel bewezen". Zwitserland heeft in het Europese voetbal overigens wel degelijk enige terreinwinst geboekt. Dat hebben FC Zurich en FC Basel de afgelopen jaren wel bewezen. Zu rich liet zich twee jaar geleden pas in de halve Zürich van het Europa-Cup I-toernooi aan de kant zetten door Liverpool (tevo ren hadden de Zwitsers zelf on der andere Glasgow Rangers en Dynamo Dresden buitenspel ge zet) en Grashoppers schaarde zich het afgelopen seizoen bij de laatste vier in het UEFA-Cup- toernooi. Op dat niveau bleek ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 14.00 UUR A.S.C.-M.M.0. Terrein De Kempenaerstraat. AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse schaatskampioenschap pen zullen dit seizoen op 27 en 28 januari in Heerenveen worden gehouden: Dit heeft het bonds- bestuur van de KNSB donder dagavond besloten, ondanks de nodige oppositie van sponsors van de kernploegen en van en kele gewesten die 6 en 7 januari uit oogpunt van publiciteits- waarde waardevoller achter. Op 20 en 21 januari zijn namelijk in Deventer de Europese kam pioenschappen voor heren. De B- kampioenschappen zijn vastge steld op 13 en 14 januari, het weekend waarin Assen de inter land tussen de heren van Neder land en Zweden plaats vindt. Groningen en Eindhoven waren bereid gevonden de organisatie van deze B-titelstrijd op zich te nemen, maar Eindhoven moest zich terugtrekken omdat een felle brand haar baan verwoestte. De KNSB heeft voor Eindhoven nog geen vervangende mogelijkheid gevonden. Bastia tenslotte een te hoge hin dernis.- Lausanne Sport, dat op 18 oktober naar Amsterdam komt en op 1 november op eigen veld tegen Ajax speelt, heeft zich daarente gen de laatste jaren niet meer op het internationale wedstrijdto neel kunnen manifesteren. De ploeg die in totaal zes maal de Zwitserse titel opeiste, werd voor de laatste maal landskampioen in 1965, nadat het in 1962 en 1964 de beker had veroverd. Daarna moest het team met een heel wat bescheidener rol genoegen ne men. Pas dit jaar wist de Joego slavische trainer Miroslav Blaze- vic er via een vierde plaats in de competitie (achter Grashoppers, Servette en Basel) voor te zorgen dat Lausanne weer Europees voetbal te zien krijgt. In de eerste ronde van het UEFA- Cuptoernooi kon Lausanne Sport bepaald niet aantonen dat het ver zal reiken. De uitwed strijd tegen het op papier onbe duidende Jeunesse d'Esch uit Luxemburg leverde niet meer dan een gelijkspel op (0-0) en in eigen omgeving wisten de Zwit sers niet meer dan twee goals te scoren. In deze ontmoetingen werd eens te meer duidelijk waarom Lausanne Sport het met zijn uit de Verenigde Staten te ruggekeerde spits Kunzli ook zo slecht doet in de Zwitserse A-Li- ga, waarin het ondanks een zege van 2-0 op Grashoppers een mid- denmootpositie inneemt met acht punten uit acht wedstrijden en de doelcijfers 17-17. Al met al een rapport waarvan de meeste Ajacieden niet onder de indruk kunnen komen. Rech tervleugelverdediger Wim Meut- stege had Lausanne dan ook bij voorbaat al genoemd als de "meest ideale" tegenstander. Nog voor de loting in Zürich had plaats gevonden merkte hij op: "Lausanne Sport zou voor ons erg gunstig zijn. Een rustige op bouw in het UEFA-Cuptoernooi zou een dergelijke tegenstander uitstekend uitkomen". Ook linkerspits Geert Meyer had Lausanne op zijn verlanglijst ge zet: "Met Esbjerg en IBV vond ik Lausanne voor ons het meest ge schikt. Dat er sprake zal zijn van onderschatting geloof ik niet. Daarvoor hebben we te veel ple zier in het spel. Bovendien zijn er routiniers in ons elftal die derge lijke dingen wel uit ons hoofd zullen praten." Een van die routiniers is Ruud Krol, die in 1974 -nog met Ajax tegen Lausanne heeft geoefend: "Het werd toen in Zwitserland 2-2. Veel waarde kun je daar ech ter niet aan hechten. Het was een oefenduel voor de competitie, toen beide ploegen nog niet in hun ritme waren. Dat neemt niet weg dat ik met deze loting wel blij ben". Ook trainer Cor Blom is van me ning dat de weg naar de derde ronde voor Ajax open ligt: "Deze loting is zeker gunstig, te i je bedenkt dat we net gelse, Duitse of Oosteuropese ploegen hadden kunnen treffen". JAN PREENEN Jaap van Praagde oud-voorzitter van Ajax, is bij zijn afscheid van het bestuur van de Amsterdamse club benoemt tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van Praag kreeg de daarbij behorende versierselen gisteravond tijdens zijn afscheidsreceptie opgespeldt door burgemeester Polak van Amsterdam. ZURICH - De loting voo(; de toer nooien om de Europese beker is: Landskampioenen: AEK Athene (Grk) - Nottingham Forest (Eng), Glasgow Rangers (Sch)- PSV (Ned), Dinamo Kiev (Sov)-Malmto(Zwe), Lokomotiv Sofia (Bul) - FC Koln (WDL), Real Madrid (Spa) - Grasshoppers (Zwi), Bohemians Dublin (Ier) - Dinamo Dresden (ODL), Zbro- jovka Brno (Tsj) - Wisla Krakau (Pol), Austria Wien (Oos) - Lilles- tröm (Noo). Bekerwinnaars: Banik Ostrawa (Tsj) - Shamrock Rovers Dublin (Ier), Ipswich Town (Eng) - Wacker Innsbruck (Oos), Servette Genève (Zwi- FC Nancy (Fra), Anderlecht (Bel) - Barcelona (Spa), Internazionale Milaan (Ita) - Bodto Glint (Noo), Fortuna Düsseldorf (Did) - FC Aberdeen (Schl), Rijeka (Isl) - SK Beveren (Bel), FC Magdeburg (ODL) - Ferencvaros (Hon). UEFA-beken Bentica Lissabon (Por) - Borussia Mönchen-Gladbach (Wdl), Ever- ton (Eng) - Dukla Praag (Tsj), Ar- ges Pitesti (Roe) - Valencia (Spa), Ajax (Ned) - Lausanne Sports (Zwi), Sporting Braga (Por) - West Bromwich Albion (Eng), Torpedo Moskou (Sov) - Vfb Stuttgart (Wdl), Strabourg (Fra) - Hibernian Edinburgh (Sch), Sporting Gijon (Spa) - Rode Ster Belgrado JSL), CZ Jena (ODL) - MSV Duisburg (WDL), Kuopio Palloseura (Fin) - Esbjerg (Den), IBV Reykjavik (IJsl) - SLASK Wroclaw (Pol), Manchester City (Eng) - Standard Luik (Bel), Honved Boedapest (Hon) - Poli- technica Timisoara (Roe), Hertha Berlin (WDL) - Dinamo Tiflis (Sov), Hajduk Split (JSL) - Arse nal (Eng), Levski Spartak Sofia (Bul) - AC Milan (ITA(. De eerste wedstrijden worden ge speeld op 18 oktober, de returns vinden plaats op 1 november. EINDHOVEN (ANP) - Kees Rij vers heeft weer zijn zin gekregen. De kleine oefenmeester heeft er een hekel aan een Europacu pronde in het eigen stadion te be ginnen, en dat hoeft hij ook nu niet want PSV ontmoet op 18 ok tober Glasgow Rangers in Schotland en veertien dagen later pas in het stadion in Eindhoven. "Ik vind "uit" beginnen een groot voordeel. De eventuele schade is nu eenmaal makkelijker thuis te herstellen dan uit", zei Rijvers, die zich overigens wel ingeno men toonde met de nieuwe te genstander. "Wij behoeven voor niemand meer bang te zijn en dat zijn we ook niet voor de Rangers. Toch moeten ze een goede ploeg hebben want anders hadden ze Juventus natuurlijk niet uitge schakeld. Maar ik geloof wel dat het Britse spel ons ligt" Dat was ook de mening van aan voerder Willy van der Kuylen die veronderstelde dat het jagen in hetzelfde tempo en de geringe aanvalsvariaties die zo kenmer kend zijn voor Britse clubs PSV niet in moeilijkheden zullen brengen. "Er zal goed verdedigd moeten worden. Vooral in de lucht natuurlijk, want daar staan die Schotten om bekend. En we WATKINS GLEN (ANP) - De Italiaanse coureur Ricardo Patrese zal niet mogen uit komen in de Grote Prijs van Watkins Glen die zondag wordt gehouden. De vereni ging van formule I coureurs, die in Watkins Glen twee maal vergaderde was tegen het uitkomen van de Italiaan die door de formule I cou reurs wordt beschouwd als de veroorzaker van het ongeluk op het circuit van Monza en kele weken geleden, waarbij Peterson omkwam. Mario Andretti, de wereldkam pioen Formule I van 1978, stelde na afloop van de laatste bijeenkomst: "Deze maatre gel moet als voorbeeld die nen". Andretti maakte latei- de snelste trainingstijd, hij was 4V2 sec. sneller dan o.a. Michel Bleekemoolen, die als voorlaatste mag starten op Watkins Glen. Raas tweede in Azen-critirium ORCHIES (ANP) - De Frans man Michel Laurent heeft gisteravond in Orchies (Noord-Frankrijk) het jaar lijkse Criterium der Azen ge wonnen. Jan Raas (foto) ein digde met een achterstand van 22 seconden op de tweede plaats. Joop Zoetemelk werd vierde. Wereldkampioen Knetemann zevende. Laurent i Raymond Pou- lidor in 1972 de tweede Fransman die het azencrite- rium op zijn erelijst schreef. Hij moest er een lange solo voor rijden. Laurent ontsnap te na 17 kilometer, reed 87 ki lometer met een maximale voorsprong van een minuut voor het apatische peloton uit. Raas won de sprint van de achtervolgers voor Herman Van Springel, Joop Zoete melk en Michel Pollentier. zullen er natuurlijk zelf een paar moeten inschieten, maar dat lukt de laatste tijd wel aardig". Glasgow Rangers, in 1873 gesticht, werd 37 maal nationaal kampioen en won 23 keer de Schotse voet balbeker. Het "protestante" Glasgow Rangers stond in de zes tigerjaren in de schaduw van het "katholieke" Celtic. In 1972 werd de ploeg winnaar van de Europese beker voor beker winnaars door in de finale in Bar celona met 3-2 Dynamo Moskou te verslaan. Een zege die niet al leen vreugde in net Schotse kamp bracht. Wegens wangedrag van de supporters werd de ploeg voor een jaar van Europa Cup voetbal uitgesloten. Met reent gold voor Glasgow Ran gers drie maal is scheepsrecht. In 1961 en 1967 waren de Schotten namelijk de verliezende finalist in de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. De eerste maal bleek Fiorentina sterker, de tweede keer Bayern Munchen, dat overigens pas na verlenging met 1-0 zegevierde. Drie spelers van de ploeg maakten deel uit van de Schotse selectie voor het toernooi om het wereld kampioenschap in Argentinië. Dat waren Tom Forsyth, Sandy Jardine en Derek Johnstone, die vorig seizoen Schots topscorer werd met 25 treffers. In de strijd om de Supercup verloor de ploeg in 1972 van Ajax. Vorig jaar schakelde FC Twente de Schotten in de eerste ronde van het toernooi van de bekerhou ders uit. In Schotland bleef het 0-0 in het Diekman stadion triomfeerde FC Twente met 3-0. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR LDWS-Naaldwijk LDWS-terrein sportpark „De Vliet".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11