Minister blijft vasthouden aan weddeverlaging BRa pyyy Kabinet nog niet toe aan besluit over vervanging van de Neptunes Zwierig de herfst in. 159-„_mode Valkens waardse politie doet een goede vangst Aiidriessen: „Bestek '81 eventueel aanpassen" Meerderheid Kamer tegen Pater Piet Wesseling gisteren overleden IHIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 I PAGINA 7 WASHINGTON (GPD) - De re geringsplannen om tien mil jard te bezuinigen, kunnen worden aangepast als er meer bereidheid tot inko mensmatiging bestaat dan tot nu toe mag worden aan genomen. Dat zei minister F. H. J. J. Andriessen (finan ciën) in Washington, toen hem een reactie werd ge vraagd op het plan van zijn partijgenoot Boersma om vier miljard minder te be zuinigen dan de regering in Bestek '81 heeft aangekon digd. Minister Andriessen meende dat eventuele ver andering in de bezuinigings plannen van jaar tot jaar be keken zal moeten worden. „De bereidheid om Bestek '81 tegen deze achtergrond te evalueren is bij het kabinet aanwezig", aldus de be windsman. Oud-minister Boersma kwam vorige week met een plan; hij wees vorige week de be zuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt af. Hij stel de voor de ombuigingen de komende jaren tot zes mil jard te beperken, uitgaande van een verdergaande loon matiging. Volgens Boersma zou de vakbeweging daartoe bereid zijn. Minister-presi dent Van Agt reageerde op de plannen van Boersma met de opmerking; „Boersma wil min vier. Maar je kunt ook wel min tien miljard voor stellen" Hij achtte alleen het standpunt van de hele CDA-fractie van belang. Eerder al had Van Agt ver klaard niet onder de indruk te zijn van de vernietigende wijze waarop vooral de Mil joenennota door de vakbe weging was ontvangen. Mi nister Andriessen zei tegen over onze correspondent in Washington, dat er een zeke re ruimte tot aanpassing moet blijven. Hij meende dat het voor de regering niet doenbaar is er nu vanuit te gaan, dat de bereidheid tot inkomensmatiging er zal zijn. „Je moet een koers uit zetten om een bezuiniging van tien miljard in 1981 te kunnen realiseren", aldus de bewindsman die eraan toe voegde, dat eventuele wijzi gingen zich zullen richten op de samenstelling van het pakket bezuinigingsmaatre gelen. DEN HAAG (GPD) - Frankrijk heeft nu definitief toegezegd bij Fokker 12 F-27 vliegtuigen voor de Franse marine te zullen kopen als Nederland besluit over te gaan tot aanschaffing van de Breguet Atlantic als vervanger voor de Neptunes van de marine. Maar dat is dan ook de enige har de garantie die de Fransen tot nog toe hebben willen geven. Over alle andere tegenprestaties die de Nederlandse regering wil in ruil voor de bestelling van de Atlan- tics (13 stuks) bestaat nog geen enkele zekerheid. Het valt daarom ook niet te ver wachten dat het kabinet begin oktober al een beslissing over de Neptune-vervanging kan nemen. Het punt staat wel op de agenda van de ministerraad, maar vol gens minister Scholten zal het kabinet dan alleen een aantal on- derhandelingsmogelijkheden voor zich hebben liggen. Er kan dan nog geen sprake zijn van een eindvoorstel. De onderhandelin gen met de Fransen en de Ameri kanen, die met hun Lockheed Orion in de strijd zijn, duren nog voort. Nederland wil van de Fransen be halve de aankoop van de F-27- toestellen ook een deelname in de ontwikkeling van een nieuwe Fokker passagiersvliegtuig, de F- 28 Super. Via de aankoop van de Breguet Atlantic wil de regering daarmee de positie van Fokker als zelfscheppende vliegtuigin dustrie veiligstellen. De Fransen hebben echter geen enkele ze kerheid willen bieden. Integen deel, zij verlangen nu van Ne derland ook een deelname in het B-lO-project voor de vervaardi ging van een kleine Airbus, even eens een vliegtuig voor de mid dellange afstand. Minister Scholten en staatssecreta ris Van Eekelen van defensie overlegden gisteren met de Tweede-Kamercommissie van defensie over deze zaak. Daarbij was - in verband met de compen satieorders - ook minister Van VALKENSWAARD (ANP) - De politie in Valkenswaard heeft gis teren bekendgemaakt dat ze woensdag met de aanhouding van de 30-jarige R. V. uit Zaanstad en de 37-jarige Belg A.B. een "goede vangst" heeft gedaan. Uit een onderzoek is gebleken dat de twee mannen van plan waren het grenswisselkantoor Bergeijkse Barrière ten zuiden van Val kenswaard te beroven. In de auto van het tweetal trof de politie geladen pistolen aan als mede een kaart waarop de ligging van drie grenswisselkantoren was aangegeven, kleurenfoto's van het kantoor bij Valkens waard, valse snorren en bakke baarden. gestolen Belgische ken tekenplaten en een briefje waar op in gebrekkig Nederlands be dreigingen werden geuit en geld werd geëist. Geen misdrijf AMSTERDAM (ANP) - De 43-jari- ge C.W.B. uit Amsterdam die dinsdagavond dood op straat werd gevonden, is zelf uit het raam van zijn woning op de derde -verdieping aan de de Wittenstraat gesprongen. Volgens de politie hebben het ver hoor van de drie jonge mannen, die in verband met de dood van B. werden aangehouden, en de sectie op het stoffelijk overschot uitgewezen dat er geen misdrijf in het spel was. Dit vermoeden leefde aanvankelijk bij de politie, omdat in de woonkamer van de woning van B. een enorme ravage werd aangetroffen. Dit blijkt de overleden man zelf te hebben aangericht. Aardenne van economische za ken aanwezig. Na afloop pro beerde minister Scholten enige duidelijkheid te scheppen in de wirwar van cijfers en prijzen die de laatste tijd over tafel zijn ge gaan. In de publieke discussie is steeds uitgegaan van een stuksprijs van 64 miljoen gulden voor de Atlan tic en 40 miljoen voor de Ameri kaanse Orion. Volgens de be windsman is daarbij onduide lijkheid ontstaan omdat de Ame rikanen de inflatie tot 1981 niet hadden meegeteld. Gecorrigeerd kost de Atlantic in 1981 inder- daad-4>4 miljoen gulden en de Orion 45,3 miljoen. Aangezien de Atlantic pas in 1984 geleverd kan De Belgische verdachte, die aan vankelijk een valse naam opgaf en ook in het bezit bleek te zijn van valse papieren, is volgens de politie in augustus j.l. ontsnapt uit een gevangenis in Luik. Hij was in België veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf voor het plegen van twee roofover vallen op Nederlandse grenswis selkantoren. In het Brabantse Bladel maakte hij een kwart mil joen gulden buit en in het Lim burgse Eijsden 70.000 gulden. Bij de ontsnapping in Luik bedreig de de verdachte gevangenisper soneel met een vuurwapen. De overval op het grenswisselkan toor zou woensdagmorgen om streeks acht uur worden uitge voerd. Dinsdag hadden de man nen een generale repetitie ge houden. De aanhouding, een half uur voor dat het tweetal in actie wilde ko men. had plaats dankzij de oplet tendheid van een marechaussee van de brigade Eindhoven. Deze reed. gedeeltelijk geüniformeerd, voor de aanvang van zijn dienst tijd uit louter plezier nog wat rond door de bossen tussen Val kenswaard en de Belgisch-Ne derlandse grens. Daar trof hij twee mannen aan in een perso nenauto. Volgens een woordvoerder van de Valkenswaardse gemeentepoli tie controleerde de marechaussee het tweetal gewoontegetrouw Omdat de reacties van de man nen zijn argwaan wekten keek hij ook in een diplomatenkoffertje en ontdekte daarin een van de pi stolen. Met behulp van een langskomende automobilist zag hij kans de politie te waarschu wen, die daarop het tweetal kan aanhouden. De mannen zijn van daag voor de officier van justitie in Den Bosch voorgeleid. worden, zal dat toestel nog wel wat duurder uitvallen. Die hogere prijs kan alleen gecom penseerd worden als de Fransen met de nodige garanties voor deelname in het Fokker-project over de brug komen. De enige garantie is nu de F-27 aankoop die 120 miljoen gulden bedraagt Minister Scholten verklaarde nog altijd te hopen dat de bestelling van de Neptune-opvolger, welke het ook is, nog dit jaar kan plaats vinden. Overigens neigt men in de Tweede- Kamercommissie voor defensie naar een lichte voorkeur voor de Atlantic, vanwege de gunstige werkgelegenheidsaspecten voor Fokker, mits de Fransen natuur- DEN HAAG - Minister Scholten van defensie is niet van plan af te zien van zijn voorstel om de wedde voor dienstplich tigen te verlagen, on danks het verzet daarte gen van de militaire be langenverenigingen en de meerderheid van de Tweede Kamer. Indien de weddeverlaging niet doorgaat kost dat defen sie 60 miljoen gulden en daarvoor is op de defen siebegroting geen ruim te. Minister Scholten verklaarde dat gisteravond nadat hij samen met staatssecretaris Van Lent (perso neelszaken) langdurig overleg had gevoerd met de Tweede-Ka mercommissie voor defensie. De bewindsman maakte onomwon den duidelijk dat de weddeverla ging (van f722 netto naar f657 netto per maand) in eerste instan tie is ingegeven vanuit bezuini gingsoverwegingen. Een herzie ning van het besluit kan alleen geschieden in het kader van een algehele herziening van het dienstplichtbeleid, waarnaar een studie wordt ingesteld. Dat laatste punt heeft veel kritiek bij de kamerleden van diverse partijen opgeleverd. De be windslieden baseren hun wed deverlaging op de begin 1977 door de Kamer goedgekeurde wijziging van de Dienstplicht wet, waarbij dienstplichtigen kunnen kiezen of zij met 18, 19 dan wel 20 jaar in dienst willen. Tot die tijd was dat 20 jaar. Voor de weddeverlaging hanteert de bewindsman het minimum jeugdloon voor een 19-jarige. Volgens het PvdA-kamerlid De Vries, voorzitter van de defensie commissie, was de Kamer er des tijds vanuit gegaan dat de wed deverlaging pas zou plaatsheb- Dagblad weigert PvdA-advertentie HOORN (ANP) - Het Noordhol- lands dagblad in Hoorn heeft ge weigerd een advertentie van het PvdA-gewest Noord-Holland te plaatsen. In de advertentietekst werden bezwaren tegen Bestek '81 naar voren gebracht. Volgens de adjunct-directeur van het blad. L.C. Lelieveld, handel de de advertentie over zaken die nog door het parlement moeten worden behandeld. Plaatsing van de advertentie zou daardoor mis verstanden bij de lezers kunnen wekken, aldus Lelieveld. Hij vermeldde voorts dat de ervaring heeft geleerd, dat zulke zaken het dagblad veel abonnees kunnen kosten. De PvdA vindt dat er geen gronden zijn de advertentie te weigeren en protesteert tegen het gebeurde. lijk toegeven. Vooral in de PvdA staat de Atlantic bovenaan het lijstje. Ex-minister Stemerdink zei gisteren dat „het behoud van een bedrijf best de hogere kosten waard mag zijn, als we daarmee Fokker boven de horizon kunnen houden". Maar daar moet vol gens hem dan wel een redelijke prestatie tegenover staan. Tankvervanging Eenzelfde onduidelijkheid geldt ten aanzien van de aanschaf van nieuwe tanks voor het Neder landse leger. Ook daar zijn twee kandidaten in het geding, de Duitse Leopard 2 en de Ameri kaanse Chrysler XM-1. Ook hier bij gaat het vooral om de mate ben nadat de studie naar het dienstplichtbeleid is afgerond. De studie is er echter nog altijd niet hoewel daar regelmatig om is gevraagd, de weddeverlaging nu wel. De beide bewindslieden hebben de kamercommissie gis teren geen enkel tijdstip willen noemen, waarop de studie er toch zal zijn. De Vries sprak daarom van een „bedroevende ervaring" vooral omdat staatssecretaris Van Lent de studie destijds bin nen twee maanden toezegde. In middels zijn twee jaar verstre ken. Volgens de belangenverenigingen is door het vrijlaten van de leef tijd waarop de dienstplichtige in dienst komt, geen sprake meer van een vaste dienstplichtleef tijd. Zii vinden het daarom on juist dat de regering 19 jaar als leeftijd hanteert voor bepaling van de wedde. De belangenver enigingen stelden de kamer commissie gisterochtend mon deling op de hoogte van al hun bezwaren. Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Gisteravond is in zijn woonplaats Voorschoten pater Piet Wesseling overleden. Wesseling was al geruime tijd ernstig ziek. In november zou hij 62 jaar zijn geworden. De laatste jaren genoot de heer Wesseling vooral ook in de Leids- Alphense regio gi ot.e bekendheid door zijn veel gelezen rubriek op de pagina "Meningen" van onze krant. Piet Wesseling trad in 1937 toe tot de orde van de Redemptoristen. In 1942 werd hij priester gewijd. Zijn grote landelijke faam valt vooral in de jaren vijftig, toen hij voor de KRO de rubriek "Dit is leven" verzorgde. Uit die tijd da teert zijn bijnaam "Pater Piet". In de tweede helft van de jaren zes tig was hij enige tijd pastoor in Spijkenisse. Pater Wesseling publiceerde verscheidene boe ken, waarvan "Ongewoon jour naal" het meest bekende is Ook schreef hij een boek over de filo soof Romano Guardini. Een boekje met heel persoonlijke be naderingen van de Pierrot-figuur waarin de betrokken fabrieken tegenorders voor de Nederlandse industrie kunnen garande- Volgens staatssecretaris Van Ee kelen willen de Duitsers de Ne derlandse industrie onderdelen laten vervaardigen voor de Leo pard. De Amerikanen willen hun tanks in Nederland laten as sembleren, wat voor de industrie gunstiger is. Maar aangezien de Duitse tank uitgerust wordt met het door de landmacht gewenste 120 mm-kanon en de Amerikaan se tank met het oudere 105 mm- kanon, is wat dat betreft weer een evenwicht bereikt. Volgens Van Eekelen is sprake van een flink prijsverschil. De Ame rikaanse tank is goedkoper, maar kan pas later worden geleverd dan de Duitse. Bovendien speelt hierbij het standaardisatie-ar gument, aangezien Nederland al 400 oudere Leopards heeft en ook de Duitsers zelf 1800 nieuwe Leopard-tanks kopen. Van Ee kelen liet duidelijk blijken dat indien Nederland vanuit een oogpunt van werkgelegenheid voor een duurdere tank zou kie zen, de kosten daarvan niet op de fensie verhaald mogen wor den. Staatssecretaris Van Lent verde digde de leeftijdsgrens van 19 jaar onder meer met de stelling dat de gemiddelde leeftijd van dienstplichtigen de laatste tijd is gezakt van 20,4 naar 19,5 jaar. Hij verwacht dat deze daling zich zal voortzetten nu alleen voor 1979 al 10.000 jongens te kennen hebben gegeven op hun 18e in dienst te willen. Volgens zowel De Vries als ex-mi- nister Stemerdink wordt onzorg vuldig omgesprongen met de belangen van de dienstplichti gen. „Je kunt niet aan de salaris sen van mensen gaan rommelen, en dan zeggen; we zien later wel of het een goede beslissing is ge weest", aldus De Vries. Hij erkent dat er geen ruimte is om de wed de te verhogen, zoals de Vereni ging voor Dienstplichtige Militai ren wil, maar wijzen ook deze verlaging af. Die afwijzing wordt vooralsnog gedeeld door de WD en D'66, een meerderheid dus. heeft hij niet meer kunnen vol tooien. Piet Wesselings bijdragen aan de krant waren dikwijls omstreden Zijn scherpe analyses waren ech ter altijd ingegeven door een groot verlangen naar eerlijkheid en zorg om de mens en de mens waardigheidDe krant verliest in hem een medewerker van grote geestelijke moed, een oprecht christen in alles, hoofdredactie. UTRECHT - Overleg tussen ge kopstukken van de Partij de Arbeid (v.l.n.r. Ed van Thijn. Jaap van der Doef en Joop den Uyl) tijdens de vergadering van de Pvd A-partij raad gisteravond in Utrecht. De partijraad keerde zich unaniem tegen de bezuini gingsplannen van de regering, uiteengezet in Bestek'81, en koos voor een alternatief plan dat on der meer een lager bezuinigings totaal inhoudt (4 miljard in Uitgangspunten voor dit alterna tief zijn te vinden in een voorstel van oppositieleider Den Uyl. Overigens vond de partijraad dat men onvoldoende gelegenheid heeft gehad zich over het werk stuk van Den Uyl uit te spreken. Het partijbestuur onderstreepte dat het plan-Den Uyl bepaald niet heilig verklaard moet wor den en dat er ruimte moet i blijven voor de partij om wijzi gingen aan te brengen. Den Uyl zelf zei nadrukkelijk dat het niet gaat om een voltooid stuk. Maar zonder dit plan - zei Den Uyl - zou de PvdA de politieke keuze ontwijkenDen Uyl zei verder da t er geen sprake van is dat de vak beweging en de PvdA op ver schillende sporen zitten bij de be nadering van de bezuinigings- politiek. ADVERTENTIE Volop loden valt u heen. Deze mantel met tncot-gamering is er in écru, berber, roest en camel. In de maten 34 t/m 46. ha-*-. Deze zwierige mantel met capuchon is van een bijzondere kwaliteit bouclé In de maten 36 -4 t/m 44. I Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond) Meer dan 50 vestigingen ADVERTENTIE BAR DANCING 007 na interne verbouwing weer heropend. BAR DANCING 007 Wolsteeg 6, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7