Van der Klaauw pleit bij YN voor druk op Z-Afrika Yan der Klaauw pleit bij VN voor druk op Z-Afrika Succes voor Carter op energiegebied De helderziende speurder Anwar Sadat voorgedragen voorde Nobelprijs Tumultueuze vergadering over Camp David-akkoord Economische sancties gewenst Economische sancties gewenst Rumoer om minister Terroristen jacht in Dortmund Liet Beste OSLO (Reuter) - De Egyptische president Sadat is door de voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en de Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreisky voorgedragen voor de nobelprijs voor de vrede. Dit heeft de directeur van het Noorse comité voor de No belprijzen, Jakob Sverdrup, gisteren in Oslo verklaard. Zowel Kissinger als Kreisky menen dat Sadat voor de prijs in aanmerking komt door zijn historische reis naar Jeruza lem, vorig jaar. Naar verwach ting zal in de laatste helft van oktober worden bekend ge maakt wie de vredesprijs van 1978 heeft gewonnen. De prijs wordt zoals gebruikelijk uit gereikt om 10 december, de dag dat de uitvinder van het dynamiet, Alfred Nobel, in 1896 overleed. i defensie Ezer Weizman e 2-premier Jigael Jadin tijdens NEW YORK (ANP) - Minister Van der Klaauw heeft giste ren in de algemene vergadering van de Verenigde Na ties, in krachtiger bewoordingen dan tot nu toe enig andere EG-minister heeft gebruikt, gesproken over economische sancties tegen Zuid-Afrika om dit land ertoe te brengen af te zien van zijn apartheidspolitiek. het debat in de Knesset DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 BONN (GPD) - De „Pressedienst Demokratische Initiatieve" (PDI) uit Munchen vindt dat de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Beieren, dr. Al fred Seidl (CSU), vanwege zijn „nationaal-socialistische opvat tingen" moet verdwijnen. Vol gens de PDI, waartoe onder an dere de schrijvers Heinar Kip-, phardt, Luise Rinser, Bernt En- gelmann, Günter Wallraff, de hoogleraar Walter Fabian en de SPD-parlementariër Egon Lutz behoren, heeft dr. Seidl (67) in 1946-47 de oorlogsmisdadigers Karl Gebhart, Oswald Pohl en Hans Frank met „ondubbelzin nige nazi-argumenten" verde digd. Zo probeerde hij bijvoorbeeld aan te tonen dat de gruwelijke medi sche experimenten met gevan genen in concentratiekampen noodzakelijk waren om de medi sche kennis aan het oorlogsfront te verbeteren. Dit blijkt uit een rapport dat de PDI gisteren op een persconferentie in Bonn pre senteerde. Het CSU-bondsdaglid Carl Dieter Spranger noemde het rapport al direct een hernieuwde hetze van sociaal-democraten en commu nisten tegen politici van de oppo sitie. De PDI ontkende dat de publikatie verband houdt met de deelstaatverkiezingen, die 15 ok tober in Beieren worden gehou den. Dr. Seidl, die op 2 november 1933 toetrad tot de SA, heeft volgens de PDI nog altijd dezelfde ver derfelijke instelling als destijds bleek uit zijn proefschrift (1936). Hierin huldigde hij de rechtsop vattingen van de „bloedhond" Roland Freisler, de latere voorzit ter van het „Volksgerichtshof' van het Hitler-rijk. Een man met een dergelijk verleden, die zich nu openlijk voor de doodstraf in zet, die het „radicalenbesluit" meedogenloos toepast, die scho lieren door zijn binnenlandse veiligheidsdienst laat bespione ren en zich identificeert met de aartsreactionair Otto von Habs- burg, kan volgens de PDI niet langer minister van een Duitse deelstaat zijn. Hij ging niet alleen verder dan zijn Westduitse collega, Hans Die trich Genscher, namens de negen landen van de Europese gemeen schap had gedaan, maar ook dan zijn collega uit Denemarken, een land dat met Nederland binnen de EG het meest uitgesproken standpunt inneemt wat betreft maatregelen in het economische vlak. Ook de woorden die Van der Klaauw aan vriendschap met de Arabische landen en volkeren wijdde, waren hartelijker dan die van zijn collega's uit de EG-lan- dèn of van zijn voorganger Van der Stoel. Ons rest nog slechts een korte tijd Zuid-Afrika zal zijn beleid van rassendiscriminatie moeten ver anderen. Doet het dit niet, dan is er geen andere keus dan de druk door economische sancties te verhogen. In dat geval zal Ne derland een dergelijke politiek bevorderen en steunen", aldus Van der Klaauw Het besluit van Pretoria, het VN- plan voor de onafhankelijkheid van Namibië van de hand te wij zen, „getuigt van een onbegrijpe lijke blindheid voor de politieke realiteiten", en „lijkt aan te dui den dat Zuid-Afrika welbewust op een botsing uit is". Het besluit moet worden afgewezen als „on verantwoordelijk en gevaarlijk voor vrede en veiligheid" „Indien Zuid-Afrika zich van de in ternationale gemeenschap wil isoleren, is de enige nog open staande koers het uitoefenen van druk. „Nederland", aldus de mi nister. „heeft reeds bewezen door een serie vrijwillige maatregelen, eenzijdig of in samenwerking met de andere EG-landen, dat het bereid is druk uit te oefenen op Zuid-Afrika. Tot nu toe heb ben deze maatregelen geen eco nomische sancties omvat. Ik ben mij ervan bewust dat dergelijke maatregelen slechts doeltreffend kunnen zijn krachtens hoofdstuk zeven van het handvest van de Verenigde Naties (d.w.z. indien zij dwingend worden voorge schreven voor de Veiligheids raad), of. in geval van vrijwillige maatregelen, indien zij door een voldoende aantal van die landen worden genomen die over het vermogen beschikken om druk uit te oefenen". Palestijnen volk inbegrepen, en wanneer de veiligheid van allen is gegaran deerd, Israël inbegrepen" „Nederland, aldus minister Van der Klaauw, „onderhoudt nauwe vriendschapsbanden met het joodse volk die teruggaan tot het begin van onze natie. Mag ik u meneer de voorzitter, en mijn collega's uit de Arabische landen in deze zaal, verzekeren van onze evenzeer nauwe banden van vriendschap en eerbied voor de volkeren van de Arabische we reld. De betrekkingen tussen Nederland en de Arabische na ties gaan vele eeuwen terug. Wij willen deze betrekkingen en deze vriendschap verder ontwikke len" Deze woorden klinken voor de Arabieren veel hartelijker dan „de vriendschap" met Israël en „de vriendschappelijke betrek- kignen", met de Arabische lan den waarover het vorige kabinet placht te spreken. Sprekend over de Oost-West be trekkingen verklaarde Van der Klaauw de slokaktc van Helsinki (de aanbevelingen van de confe rentie over veiligheid en samen werking in Europa) te zien als „de hoeksteen voor een toekomstig handvest, of een gemeenschap pelijke grondwet voor Europa" In het ontspanningsproces moe ten wij in staat zijn te spreken over eerbiediging van de men senrechten zoals neergelegd in de slotakte. „Dit is geen terugkeer naar de koude oorlog. Eerbied voor de rechten van de mens is een essentieel element in het pro ces naar ontspanning en weder zijds vertrouwen" BONN (GPD) (GPD( - Na de bloe dige schietpartij van maandag, waarbij een agent werd gedood en de vermoedelijke terroristen Michael Knoll en Angelika Spei- tel zwaargewond werden gear resteerd, wordt het speciale ter roristencommando van de poli tie in Dortmund overstroomd met tips uit de bevolking. Maar ondanks zo'n 600 aanwijzingen, beschikken de 115 man van de anti-terreureenheid nog niet over een „heet spoor" dat zou kunnen leiden tot de aanhou ding van de ontsnapte derde ter rorist. Aangenomen wordt dat het de voortvluchtige Rolf Heissler is. Zijn vingerafdrukken zouden WASHINGTON (GPD) - President Carter heeft gis teren in de Senaat een be langrijke overwinning aan het thuisfront behaald: met een comfortabele meerderheid (57-42) werd een compromisvoorstel over het geleidelijk losla ten van controle op aard- gasprijzen goedgekeurd. Dit betekent dat de zo deerlijk verlangde ener giewetgeving waarover ruim een jaar tussen volksvertegenwoordiging en Witte Huis slag is gele verd (in de vorm van een voor beide partijen aan vaardbaar compromis) in een dag of tien tot werke lijkheid kan worden ge-, maakt, wanneer het Huis van Afgevaardigden het pakket voorstellen goed keurt. Van welk doorslaggevend belang de energiewetgeving is voor de Amerikaanse economie blijkt uit Carters schatting dat de hogere prijs die de gasproducenten kun- zijn gevonden op een machine pistool. Heissler (30) wordt ge zocht in verband met de moor den op procureur-generaal Bu- back, bankier Ponto en werkge versvoorzitter Schleyer. In Dortmund verdringen zich „ooggetuigen". Iemand beweer de zelfs dat hij Andreas Baader, die 18 oktober van het vorig jaar zelfmoord pleegde, in de tram had gezien. In een hotel zou Christian Klar zijn opgemerkt. Zestien agenten rukten uit en namen hem vast op een parkeerplaats. De man bleek een Deense toerist te zijn. In een bos bij de plaats Kazen kwam een hondebezitter onver hoopt in contact met de recher- JERUZALEM (UPI/Reuter/ GPD) - "De Knesset hecht goedkeuring aan de over eenkomsten van Camp David die de premier op 17 december 1978 op het Wit te Huis heeft getekend. Als bij de onderhandelingen voor het sluiten van een vredesver drag tussen Egypte en Israël over alle nog resterende vraagstukken volledige overeenstemming is bereikt en het akkoord in een ge schreven document is neerge legd, machtigt de Knesset de re gering, binnen het kader van het vredesverdrag, in een door par tijen overeen te komen periode, de Israëlische kolonisten uit de Sinai terug te trekken en hen el ders te vestigen". Over deze resolutie moest het Is raëlische parlement, de Knesset, zich vannacht uitspreken. Het zag er gisteravond al naar uit, dat ondanks de vaak tumultueuze gang van zaken tijdens het debat, een grote meerderheid vóór de akkoorden van Camp David zou stemmen. Versterkingen van de politie, ge wapend met knuppels en schil- nen gaan bedingen tegen 1985 zal leiden tot een produktieverho- ging met 225 miljard m3 per jaar ofte wel omstreeks 7 procent. Daaruit volgt dat de Verenigde Staten dan hun olie-import de voornaamste oorzaak van de gro te handelsbalanstekorten die de economie teisteren, kunnen verminderen met 500.000 tot een miljoen barrels per dag. De verbruikers zullen niet ineens met hogere gasprijzen worden geconfronteerd: de produktie- prijs vormt een derde deel van de rekening die de consument krijgt aangeboden en gas uit nieuwe vondsten, waarvoor met name de hogere prijzen zullen gelden vormt slechts een deel van de to tale gasproduktie. Carter zelf was in zijn oorspronke lijke voorstellen uitgegaan van voortgezette controle op een ho ger niveau van prijzen. Het debat in de Senaat heeft hem enorme politieke schade toegebracht, omdat hij noch minister voor energiezaken James Schlesinger in staat bleken de presidentiële verlangens tot wet te maken in een Congres dat in meerderheid uit Democraten bestaat, in een tijd van groeiende inflatie, een onevenwichtige handelsbalans en een zwakke dollar. Hoewel het Huis nog moet stem men ziet het ernaar uit dat de che. Helikopters en vele agenten werden ingezet om hem aan te houden toen hij, om zijn honden te trainen, een spoor had uitge zet. Een „helderziende" bood zich aan om de woning van de vermoede lijke terroristen op te sporen, maar de recherche heeft van zijn diensten geen gebruik ge maakt. De in Dortmund gevonden hand granaten stammen, zo is nu be kend geworden, uit een serie waarvan ook enige exemplaren werden gevonden in een woning in Wiesbaden. Hierin zouden zich leden van de „Revolutio naire Cellen" hebben opgehou den. den, waren naar het parlements gebouw gezonden met het oog op verwachte demonstraties tegen de vredesakkoorden. De wegen naar het gebouw waren voor het verkeer afgesloten. Eerste spreker was gisteren de voorzitter van de belangrijke commissie voor buitenlandse za ken en defensie, Mosje Arens, lid van de Cheroet-partij van pre mier Begin. "Opheffing van ne derzettingen is een eis zonder weerga onder twee beschaafde landen in de moderne tijd", zei hij. De extreem-rechtse schrijver Mosje Sjamir van het Likoed- blok schreeuwde Begin toe: "Mijnheer de premier, ik ver trouw uw politiek niet, ik ver trouw u niet... ik werd bedrogen, de natie werd bedrogen. Mij werd onder ede meegedeeld dat de ne derzettingen in de Sinai niet ontmanteld zouden worden". Sjamir noemde de ontruiming van de nederzettingen in het noorden van de Sinai het vestigen van een precedent. "Hoe kan ik dan Be gin vertrouwen als hij zegt dat Je ruzalem de verenigde hoofdstad van Israël zal blijven?" Hij noemde president Sadat een "bedrieger en een schurk" voornaamste strijd om de ener- giewetten nu is gestreden. Twee pogingen om de aardgaswet als nog de nek om te draaien zijn in de afgelopen dagen met ruime meerderheid in de Senaat verij deld. Wat het aardgas betreft ontmoette Carter in het Huis van Afgevaardigden nauwelijks problemen. De werkelijke strijd ontbrandde eerst toen Huis en Senaat zich gingen buigen over het karkas van een wet die diver se malen voor dood werd ver klaard. Politieke moorden in Turkije ANKARA (AFP) - Woensdag is in Turkije weer een lid van de rechtse organisatie Ulki-Bir, Unie van het Ideaal, vermoord door onbekenden die wisten te ontkomen, zo heeft de politie in Istanboel bekendgemaakt. Maandag werd de voorzitter van de afdeling Urfa in het oosten van het land vermoord. Naar de stand van gisteren, waren er binnen 48 uur nog zes andere politieke moorden gemeld in het land. waarvan twee in Istanboel. Lof Oud-minister van buitenlandse za ken Abba Eban (Arbeiderspartij) had lof voor premier Begin en diens delegatie op de top in Camp David. Hij sprak van een "door braak" in de verhouding van Is raël met zijn Arabische buren. Eban stelde voorbije en toekomsti ge rivaliteit terzijde en zei: "Tien dagen zijn verlopen sedert het einde van de top in Camp David en de stemming van het Israëli sche volk is gemengd - het be wondert de indrukwekkende re sultaten maar vreest de pijnlijke prijs. Op de Knesset wordt een beroep gedaan niet alleen te luisteren, te reageren en opgewonden te wor den, het parlement moet beslis sen wat het totale resultaat is. Er is in mijn hart geen twijfel dat het resultaat groter is dan de prijs. Als het parlement, wat God ver hoede, dit geschikte ogenblik mist, zal het daarvoor moeten antwoorden aan het hele joodse volk". Kans Oud-premier Rabin was de 64ste spreker tijdens het debat. In te genstelling tot zijn 63 voorgan gers werd hij niet in de rede ge vallen, terwijl voor de eerste keer alle 120 parlementsleden in de zaal aanwezig waren. "Met een zwaar hart stem ik vóór de vre desvoorstellen, omdat ze een kans op vrede in zich bergen. Ik geloofde niet en geloof niet dat de vrede op alle drie de fronten te gelijk gesloten kan worden. Deze vredesvoorstellen hebben het voordeel dat ze een vrede met Egypte mogelijk maken, terwijl het moeilijke Palestijnse vraag stuk en de vrede met Jordanië vijf jaar uitgesteld worden". De oud-premier betreurde het dat de regering-Begin niet had ge streefd naar een afzonderlijke overeenkomst met Amerika. Inmiddels is bekend geworden dat koning Hoessein van Jordanië vorige week vrijdag tegenover de Libisch leider Gaddafi en de Pa lestijnse voorman Arafat het heeft opgenomen voor de Egyp tische president Sadat. Volgens een Libanees dagblad zei de Jor daanse vorst dat de Egyptische president eerder sympathie dan gevoelens van wrok verdiende en dat men de ontwikkeling die uit de akkoorden van Camp David blijkt niet kan tegenhouden. Joden willen geen boycot Spelen 1980 LONDEN (Reuter) - Het presi dium van de tweede wereld conferentie over het joden dom in de Sowjet-Unie, heeft besloten geen oproep te doen om de Olympische Spelen die in 1980 in Moskou worden gehouden, te boycotten. Vol gens het presidium verbieden de principes van het interna tionaal Olympisch comité discriminatie en heeft het meer zin druk uit te oefenen op Moskou deze principes na te leven. Het presidium ziet niets in een boycot omdat „wij joden hebben geleden onder boy cots en wij niet in een derge lijk middel geloven". Beslo ten is nu om via de nationale Olympische comités Moskou ertoe te brengen de Olympi sche principes te eerbiedigen. Het presidium is samengesteld uit afgevaardigden van be langrijke joodse groeperin gen in de hele wereld. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een commissie van het Ameri kaanse Congres meegedeeld, dat de Sowjet-Unie de emi gratie van joden uit de Sow jet-Unie voor 1978 op meer dan 20.000 personen heeft vastgesteld. Dit is het hoogste aantal sinds 1973, toen 33.000 joden mochten emigreren. Volgens de Amerikaanse func tionaris is de verruiming van het emigratie-aantal ingege ven door het verlangen van de Sowjet-Unie naar betere handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten. Noemde minister Van der Stoel, in de VN sprekend over het Mid den-Oosten conflict, de Palestij nen in het geheel niet, minister Van der Klaauw verklaarde na drukkelijk dat het conflict slechts zal worden opgelost „als er een duurzame vrede is tussen alle betrokkenen, het Palestijnse ADVERTENTIE Met een beangstigende nauwkeurigheid voorspelt Reg McHugh winkeldiefstallen en wijst hij artikelen aan die gestolen zullen worden. Is hij gewoon een bijzonder goede politieman of beschikt hij over buitenzintuigelijke gaven9 Het relaas over dit fenomeen op het gebied van de misdaadbestrijding is één van de 25 verhalen in Het Beste van OKTOBER A A mi Reader's Digest

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9