Problemen rond de luchtbus Campagne om toenemende stroom Antillianen te beperken Automobilist verplicht tot onbehoorlijk gedrag Oorlogsmisdadiger Bos heeft recht op aow VAN DER WIEL Uit in de Randstad Echtpaar pleegt acht gewapende overvallen DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet van de gevolmachtigd minister voor de Nederlandse Antillen in Den Haag wil in januari 1979 een campagne beginnen om de steeds groter wordende stroom Antillianen naar Nederland te beperken. Volgens het kabinet komen er steeds meer Antillianen naar Ne derland als gevolg van de ver keerde voorstelling van zaken over Nederland op de Antillen. In de periode van mei tot en met augustus van dit jaar hebben zich 699 personen uit de Antillen aan gemeld bij het centraal bureau dat de opvang van Antillianen in Nederland regelt. Dat is, vergele ken mei dezelfde periode van 1977, een stijging met 20 procent. Volgens het centraal bureau ver bleven er nu 20 tot 24.000 Antil lianen in Nederland. Duizend van hen zitten in opvangcentra. De heer J Cc^ in van de afdeling sociale zake net kabinet van de gevolr «rhtigd minister noemde he4 .erheugend dat het percentage ontspoorde" Antil lianen in Nederland klein is. Vol gens hem ligt dat onder het lan delijk percentage. Dat het aantal Arubanen dat naar Nederland komt in verhouding groot is tot bijvoorbeeld het aantal inwoners van Curasao dat naar Nederland gaat, komt volgens Corsen door de onzekerheid die heerst over de toekomst van Aruba. De campagne voor beperking van de stroom Antillianen zal onge veer vijftigduizend gulden gaan kosten. Als onderdeel van de campagne zal een br,ochure wor den uitgegeven, waarin zal wor den geprobeerd een objectief beeld te schetsen van de wóon- en werkomstandigheden in Neder land. De campagne zal een halfjaar du ren. Het kabinet van de gevol- machtigd minister zal daarin sa menwerken met de achttien An tilliaanse instellingen in Neder- UTRECHT (GPD) - „Bij gebrek aan verantwoorde parkeer- en stal lingsmogelijkheden is iedere au tomobilist verplicht zich onbe hoorlijk te gedragen ten opzichte van zijn omgeving. Straten en pleinen, lanen en grachten zet hij vol met auto's omdat de noodza kelijke alternatieven ontbre ken". „Alle aandacht in de verkeers- én vervoersplannen is tot nu toe aan rijdende voertuigen besteed; de noden van de rustende voertui gen zijn tot nu toe angstvallig miskend. Met het gevolg dat de problemen van het stilstaande verkeer thans die van het rijden de verkeer vele malen overtref fen. Daarom gaat het niet langer om de vraag óf er parkeergarages moeten komen, maar waar ze moeten komen", aldus ir. P Hakkesteegt, lector aan de TH in Delft, gisteren in Utrecht op een symposium over parkeervoor zieningen. Hij zei dat zonder verantwoorde voorzieningen, waar stilstaande auto's goed opgeborgen worden, de steden zullen blijven lijden onder „de terreur van de embal lage van onze mobiliteit". Maar hij vond het onzin om in bin nensteden te streven naar „toon bank-parkeervoorzieningen". Volgens hem kan het zelfs een voordeel zijn als automobilisten een eindje moeten lopen. Want alleen als voetgangers kunnen ze onderweg kennis nemen van wat de binnenstad te bieden heeft, kan hij deelnemen aan veelsoor tige activiteiten. Hoe groot de loopafstand mag zijn, hangt voor een belangrijk deel af van de vraag wat er te zien en te beleven valt. De maximale af stand die men in een stad wil lo pen kan 50 procent stijgen in een plezierige omgeving, maar 50 procent dalen als de omgeving onaangenaam is. Hakkesteegt zei dat de weerzin te gen het betalen van parkeergeld zal afnemen naarmate de auto mobilist wil accepteren dat een parkeerplaats een normaal con sumptie-artikel is. Een andere spreker op het sympo sium, drs. P. Mourik uit Haarlem, signaleerde dat de prijs pér uur de afgelopen jaren parallel loopt aan de prijs van een kroket in een automatiek. LANGEMANSHOF - Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in het Duitse Langemanshof een bezoek gebracht aan militairen van het Eerste Legerkorps. Het korps neemt momenteel deel aan de oefening "Saxon Drive" Volgens minister De Ruiter dat een overkoepelend gaan zal worden opgericht vc de Antilliaanse instellingen. land. De heer Corsen deelde nog DEN HAAG (GPD) - De voortvluchtige oorlogsmisdadiger Wilhelm Bos kan gewoon aanspraak maken op zijn Ne derlandse aow-uitkering. Daarvoor hoeft hij zich slechts opnieuw te vestigen in een van de EG-landen. Dit schrijft minister De Ruiter (justitie) in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Haas-Berger. Volgens de bewinds man moet de uitkering ook worden nabetaald over de periode waarover de uitkering aan Bos was geschorst, mits deze kan aantonen West-Duitsland nooit te hebben verlaten. Waardeloos middel DEN HAAG (GPD) - Het genees middel etaphylline, dat al sinds jaren op grote schaal in de vorm van dragees of siroop aan astma patiënten wordt voorgeschreven, heeft geen werking. Dit blijkt uit het proefschrift waarop gisteren drs. Jan Zuidema aan de Univer siteit van Amsterdam is gepro moveerd. Het college ter beoordeling van ge neesmiddelen van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft inmiddels laten weten, dat de registratie van eta phylline opnieuw zal worden on derzocht. "Wiegel ging bevoegdheid te buiten' AMSTERDAM (ANP) - Minister Wiegel van binnenlandse zaken is in zijn brief aan de Amsterdamse raad over de negende wethouder in de hoofdstad "zijn bevoegd heid te buiten gegaan". Want bij zijn overwegingen het besluit over de extra wethouder niet te vernietigen, heeft de minister "partijpolitieke argumenten' gebruikt. Dit staat in een motie, die de Am sterdamse gemeenteraad gister middag aannam aan het eind van een debat over de brief. De raad stelt zich achter de afwijzende reactie van B en W op Wiegels schrijven, en "protesteert tegen de tendens in te grijpen in de au tonomie van de raad", aldus de motie, die alleen niet werd ge steund door de WD-fractie. In de vorige week verstuurde brief schreef Wiegel onder meer, dat gezien de problemen van de hoofdstad, een zo breed mogelijk samengesteld college is aan te bevelen. Dat dit niet is gebeurd vervult de minister "met grote zorg", aldus de brief. In het nieu we college is de VVD niet verte genwoordigd. Bos verdween eerder dit jaar uit zijn Duitse woonplaats, nadat de Nederlandse justitie aan West- Duitsland om zijn uitlevering had gevraagd. Hij woonde daar sinds de oorlog, nadat hij door de Ne derlandse rechter bij verstek ter dood was veroordeeld. Uit de beantwoording van de vra gen door minister De Ruiter blijkt dat zijn voorganger, de te genwoordige premier Van Agt, al in 1976 in een brief op de hoogte werd gesteld van de verblijf plaats van de oorlogsmisdadiger. Stappen om te komen tot uitleve ring van Bos werden echter niet genomen, maar wel werd de in formant gevraagd zijn hele ver haal op schrift te stellen. Vooreen mondelinge uitleg had minister Van Agt geen tijd. Minister De Ruiter verklaart dat in zijn ogen het opsporingsbeleid van minister Van Agt „goed" is geweest, sinds de schriftelijke tip. Maar afgezien van het ver zoek om nadere gegevens, zo blijkt uit het antwoord Van De Ruiter, nam zijn voorganger geen verdere stappen. Ook is er geen opdracht gegeven de zaak-Bos in het opsporingsregister van justi tie of het ambtelijk dossier verder te onderzoeken. Uit de antwoorden van de minister komt verder niet naar voren of Van Agt via de sociale verzeke ringsbank heeft getracht achter het adres van Bos te komen. Sinds april 1969 keerde de bank per maand f89,85 aow aan Bos uit. Minister De Ruiter kondigt ten slot te aan dat hij binnenkort met de vaste kamercommissie voor jus titie een „informatieve gedach- tenwisseling" wil. Dit overleg zou moeten gaan over het opspo ringsbeleid voor politieke delin quenten. Ook stelt de minister voor, de Tweede Kamer in een nota de mogelijkheden van het Openbaar Ministerie om politieke misdadi gers te arresteren, uiteen te zet ten. Deze mogelijkheden zijn, al dus de bewindsman, beperkt. Het is de bedoeling dat de Kamer de nota op tijd ontvangt voor de begrotingsbehandeling van het ministerie, die op 17 oktober be gint. Minister De Ruiter MINDER VERKEERSDODEN DEN HAAG (ANP) - Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de eerste helft van dit jaar minder mensen als gevolg van verkeersongevallen om het leven gekomen dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. In de eerste helft van dit jaar De negen verdachten hebben vielen er 1.115 doden, in de eerste helft van het vorig jaar kwamen 1.240 mensen door verkeersongevallen om het leven. Dit komt neer op een daling van 10 procent. Het aantal verkeersongevallen op de openbare weg, waarbij één of meer personen werden gewond of zijn overleden, bedroeg in de eerste helft van dit jaar 26.600. Ten opzichte van het eerste halfjaar van 1977 is dit een stijging van ongeveer 0,4 procent. over. Fietsers bleken vooral kwetsbaar te zijn voor verkeersongevallen in de erste helft van dit jaar. Het aantal fietsers, dat door verkeersongeval- 7 1 len om het leven kwam, steeg met 11 procent in vergelijking met het V PrlvPPl^Pn vorig jaar, namelijk van 210 tot 234. JVOC1 Het aantal verongelukte voetgangers daalde van 200 tot 180, het aantal bestuurders van personenauto's, dat door verkeersongevallen over leed, steeg van 340 tot 357, een toeneming van 5 procent. ADVERTENTIE Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN Deelneming Nederland onzeker DEN HAAG/TOULOUSE (GPD)-Het kabinet zal zich snel moeten uitspreken over de vraag of Fokker 150 miljoen gulden krijgt voor de ontwikkeling van een nieuwe ver sie van de Airbus. Nu de Britten dinsdag besloten heb ben alsnog aan het Airbusproject deel te nemen, neemt de behoefte aan Nederland als partner voor dit project snel af. Ook zonder Britse deelneming had het A 310-project van de grond kunnen komen, maar volgens Daan Krook, verkoopdirecteur van Airbusindustrie in Toulouse, was Nederlandse deelneming dan vrijwel onontbeerlijk. Het Nederlandse kabinet staat even- wel voor een soortgelijk dilemma als tot voor kort het Britse: de vraag hoe de beschikbare mid delen moeten worden ver deeld. Zoals bekend gaat het voor Neder land om drie projecten. De ver vanging van de Neptune, de ont wikkeling van Fokkers F-28 Su per en de ontwikkeling van de Airbus A-310. Volgens economi sche zaken zal het kabinet zich hierover pas in de eerste helft van oktober uitspreken, maar een woordvoerder van Airbus ver klaarde hierop dat het wel eens te laat zou kunnen zijn. Waagschaal Bezetter van ambassade zou gebroken nek- wervel hebben AMSTERDAM (ANP) - Eén van de Iranezen, die op 23 augustus de Iraanse ambassade in Wassenaar enige tijd bezet hielden en later in afwachting van hun berechting werden uitgewezen, heeft een gebroken nekwervel opgelopen als gevolg van mishandeling door de politie tijdens zijn transport naar de Westduitse grens. Dit heeft de betrokken student, de 33-jarige Ali F. gisteren in een brief aan zijn advocaat, mr. W. van Bennekom, laten weten. Bij de brief was volgens de advocaat een attest van een Westberlijnse arts gevoegd, waarin de aanwe zigheid van de breuk wordt be vestigd. Ook ontving Van Ben nekom röntgenfoto's en een foto van zijn cliënt met een gipscorset om de nek. Hij heeft inmiddels de rijksrecherche over deze kwestie ingelicht. Daarmee worden de kansen voor Fokker, als zelfscheppende Ne derlandse vliegtuigindustrie voort te bestaan, in de waag schaal gezet. Van de bestaande versies van de Airbus zijn er aan zienlijk meer verkocht dan aan vankelijk was geraamd. Neder land neemt daarin deel voor 17.4 procent, een investering die in de komende jaren ruimschoots wordt goedgemaakt, aldus Fok ker. British Aerospace, de genationali seerde Britse vliegtuigindustrie, heeft blijkens een verklaring van Engelands minister van indus trie, Gerald Kaufman, een bedrag van 50 miljoen pond Sterling (210 miljoen gulden) beschikbaar ge kregen om deel te nemen in het A-31 O-project. Dit is een verkorte uitvoering van de bestaande Air- 'bus, echter voor het lange-af- standsverkeer. Frankrijk en West-Duitsland, de belangrijkste deelnemers in de in Toulouse gevestigde Airbusin dustrie, waren zeer gebrand op dp Britse deelneming in het project, maar niet onvoorwaardelijk. Er van uitgaande dat Britse deelne ming tot vergroting van de werk gelegenheid zal leiden, stelden zij dat die werkgelegenheid niet aan Frankrijk en West-Duitsland mocht worden onttrokken. Om dit te verzekeren, verlangde met name Frankrijk dat de Britse regering British Airways zou vèrplichten een voldoende aantal A-31 O's af te nemen. Dat kon niet worden verwezenlijkt, aangezien de Britse regering die bevoegd heid niet heeft. Bovendien had den de Britten bedenktijd nodig gezien de Amerikaanse belang stelling om de Britten te betrek ken in enkele Amerikaanse pro- jecten: de ontwikkeling van mo toren door Rolls Royce (ook ge nationaliseerd) alsmede samen werking met Boeing en McDon nell-Douglas. Eén keer „De pot voor ontwikkelingsgeld - kan maar èèn keer worden ver deeld", aldus Kaufman. In dit dilemma is een uitweg gevonden nu Freddie Laker besloten heeft tien Airbussen aan te schaffen. Voor de Fransen is dit een aan vaardbaar alternatief voor een aankoop door British Airways. BLOEDBANK UTRECHT (GPD) - Met het inwer kingstellen van Nederlands eer ste bloedgroepautomaat heeft staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne me vrouw Veder-Smit gisteren het gebouw van de Rode Kruis- bloedbank Utrecht in gebruik genomen. Die automaat maakt bahalve automatische bloed groepbepaling elektronische verwerking van de uitkomsten mogelijk in een computersys teem. Daardoor worden admini stratieve fouten voorkomen. htszitting op donderdag 5 oktober een vrijgeleide van het ministerie van justitie gekregen. Zij mogen de dag ervoor naar ons land komen en moeten onmid dellijk na de zitting weer de grens AMSTERDAM (ANP) - Een omge vallen vrachtwagen met oplegger heeft gistermiddag een verkeers chaos veroorzaakt op de Amster damse Coentunnelweg. De vrachtwagen, die waarschijnlijk te scherp een bocht heeft geno men, kantelde dwars over de rij baan, waarna zich een file vorm de van zes kilometer lang. Het ongeluk gebeurde om half twee vlak voor het punt waar de Coen tunnelweg uitmondt in de rijks weg Amsterdam-Den Haag. Drie kraanwagens moesten uitruk ken om het obstakel van de weg te slepen. AMSTERDAM Concertgebouw:Grote zaal: 29 en 30 sept., 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Anton Kersjes; 30 sept., 15 uur, Ka merorkest o.l.v. Kees Bakels Stadsschouwburg: 29 en 30 sept., premiere van Oom Wanja door het Publiekstheater Nieuwe de la Mar: 29 en 30 sept., plus 1 okt., komedie Tot donder dag dan...', 20.15 uur. Klein Bellevue: 29 en 30 sept., 20.30 uur. theatergroep Splinter. De Brakke grond: 29 en 30 sept., 20.30 uur, cabaret Don Quishoc- king. DEN HAAG ir, Haagse Comedie met et De Koninklijke Schouwburg: 30 sept., 20.15 u Goriolanus Hot-Theater: 29 en 30 sept, 20.30 uur, Haagse Comedie i Buffelkop Congresgebouw: 30 sept., 20.30 uur. Residentie-orkest met werken van Beethoven en Bruckner. Theater Pepijn: 29 en 30 sept., 20.30 uur, cabaret Van Santen. LEIDEN Schouwburg: 28 sept., 20.15 uur, Nederlands danstheater; 29 en 30 sept.. 20.15 uur. Lipstick, blijspel van Dimitri Kreukel Frank Lak-theater: 28 sept., 20.30 uur, Solo-show van Katy Duck, dans, mime en clownerie; 29 sept., 20.30 uur, Onafhankelijk Toneel Rot terdam met "De Rhinestone Queen, very Juliana", 30 sept., 20.30 uur, Pentatheater met "Roffel en touche" en "Trevira rood". UTRECHT (GPD) - De Utrecht se politie heeft de 28-jarige C. M. H. van der S. uit Nieuwe- gein aangehouden, die heeft bekend de afgelopen vier maanden acht gewapende overvallen op postagent schappen, uitzendbureaus en een bank te hebben gepleegd. Zeven in Utrecht en èèn in Hilversum. Samen met zijn vrouw, de 25-ja- rige H.A. van der S. en in en kele gevallen geassisteerd door twee zwagers broers van zijn vrouw), roofde hij onder bedreiging van klap per-, water- en luchtdrukpi stolen ruim 274.000 gulden. Een deel van de buit heeft de politie in zijn woning terug gevonden. De rest van het geld is op de speeltafels van het casino in Zandvoort terecht gekomen. De zaak kwam aan het rollen bij de laatste overval (28 augus tus) op een filiaal van de Stichtse Bondsspaarbank in Utrecht. Een buurtbewoner met een scherp opmerkings vermogen had aan de motor waarmee de overvaller in alle gevallen vluchtte, iets zeld zaams gezien. De motor was namelijk voorzien van een zo genaamde „turbo", een com pressor die op het uitlaatsys teem werkt, waarvan er slechts drie in Nederland zijn verkocht. Via de importeur kwam de politie erachter bij wie de Turbo'swaren inge bouwd. Inval Een dag na de overval op de bank deed de politie een inval in de Nieuwegeinse woning van Van derS. In diens kelder trof de politie de motor met ingebouwde „Turbo" aan. De kroongetuige, die tijdens de inval achter de hand werd ge houden, herkende onmiddel lijk de motor als het voertuig waarmee de verdachte een dag eerder wegvluchtte. De in de woning aanwezige echtge note van de overvaller en een zwager werden eveneens aangehouden. De altijd vlot verlopende over vallen waren het resultaat van eendrachtige samenwer king tussen Van der S. en diens vrouw. Zij verkende eerst de omgeving en het ge bouw waar een overval was gepland. Bovendien had zij een belangrijk aandeel in de uitvoering van de opera tie. Het tweetal reed eerst naar een afgesproken plaats, meestal een parkeerplaats buiten de stad Utrecht. Hij op de motor en zij met een vrachtbusje. Terwijl zijn vrouw dan de honden uitliet, kleedde hij zich in het busje om. Bij elke overval droeg Van der S. een zwdrt kostuum met een roze overhemd, waarbij hij een opvallende roodharige pruik opzette. Strategie Tijdens de overval luisterde zijn vrouw naar een zogenaamde Scanner", waarmee je de po- litieradio kunt afluisteren. Met behulp van dit apparaat bepaalde de vrouw de „vluchtstrategie" voor haar man. Na een succesvolle over val reed Van der S. op de mo tor naar de parkeerplaats te rug en verkleedde zich weer. Bij de terugreis waren de rol len echter omgedraaid: hij reed met het busje naar huis, zij deed dat op de motor. Bij een gewapende overval op een uitzendbureau in Utrecht deed zijn zwager A. H. mee. De buit,2000 gulden, werd na afloop in Nieuwegein eer lijkverdeeld. Maar toen H. 's avonds in de krant las dat er 7000 gulden wtU tolen, beëindigde deze woedend het „werkverband" en ranselde hij zijn zwager in diens wo ning af. De jongere broer van zijn mouw mocht een volgende keer mee helpen. Ditmaal bij een over val op een postagentschap in Hilversum. Drie van de verdachten zijn in afwachting van hun proces inmiddels weer vrijgelaten. Alleen hoofdverdachte Van der S. zit nog steeds vast.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7