[PUBLIEK Bejaarden tijdens opknapbeurt Max Heijmans als een duif in de herfst Schilderen met gloeinaald - 'Toen we jong waren ww dat alleen voor hele rijken Downingstreet 10. noemde Moor Heijmans deze combinatie die bestaat uit een vierkante geruite sjaal, een bruin-zwart geruite roken een zwart uniformjasje. Een bontmuts met ketting comvleteert het geheel. AMSTERDAM - De zachte blauw-grijze tinten van een duif zijn door couturier Max Heymans uitgeroepen tot belangrijkste kleur van zijn herfst- en wintercollectie. De vrouw die Heymans voor ogen heeft, zal zich het ko mende seizoen hullen in wol lige tweeds, verwerkt tot ca pes en ponchos over rechte rokken met een split op het linkerbeen, of lange broeken met bandplooien en omge slagen pijpen. Hij heeft de militante lijn, die ookin Parijs naar voren kwam, vertaald in bijzonder brede schouders voor jasjes en mantels. Die breedte wordt soms door epoletten en schoudervulling geaccentueerd. Naast sluike mantels met col en brede schouderlijn, brengt Hey mans mouwloze mantels in de kleur van het bijpassende tailleur. De rokken reiken tot over de knie en zijn klokkend of gerimpeld in de taille, of nog liever recht met een split schuin voor. De tailleur-jasjes zijn iets langer dan de taille en worden door een ceintuur in- gesnoeid. Jersey-sjaals zijn voorzien van geknipte tweed franje. Bijna steeds worden er halsbandjes gedragen met een schitterend bijoux op de keel. De Heymans-vrouw draagt kleine ronde mutsjes in de stof van het ensemble. Soms zijn het Nehroe-mutsen ge worden. Veren steken er dwars doorheen of wiegen boven op het hoofd Van de mannequin. De kapsters zijn streng: een knotje in de nek of een lange vlecht, die op de rug bungelt. De benen zijn decent in doorschijnende donkere panty's gestoken en het schoeisel is, zoals we na sei zoenen vol plompe,, brede gemaksschoenen mochten verwachten, toegespitst. Er worden glanzende, hoogge hakte laarzen gedragen, of di to pumps met t-bandjes over de wreef. De fraaie stoffen waarover Heymans ieder jaar beschikt, bestaan uit geruite tweeds- Shetlands en flanels, met als voornaamste winterkleur blauw. Blauw van lavendel tot nachtblauw, grijs en bei- Een cognac-kleurige doorschijnende rok-blouse-combinatie met wijde van Heijmans kreeg de naam Pablo Picasso mee. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Het grand-hotel Huis ter Duin in Noordwijk, bekend geworden als chique aanloop-oord voor welgestel- den, krijgt zo goed als zeker tijdelijk een andere be stemming: namelijk een tehuis voor bejaarden. Waarschijnlijk nog deze maand zal de directie van Huis ter Duin een contract afsluiten met het stich tingsbestuur van het Hillegomse bejaardencentrum Bloemswaard. Zoals wellicht bekend wordt Bloemswaard gerenoveerd en daarom was het noodza kelijk uit te kijken naar een alternatief onderkomen voor de in totaal 120 bejaarden. Uiteindelijk is het oog geval len op het pompeuze hotel boven op de Noordwijkse duinen. Het is de bedoeling dat de bejaarden (ze gaan in januari over) een jaar in het hotel zullen bivakkeren, net zo lang als de renovatie van Bloemswaard zal duren. Overstap Volgens Huis ter Duin-manager Eberharter hoeft de overstap geen enkel probleem op te le veren. "De bejaarden komen in ons hotelgedeelte te wonen (Huis ter Duin heeft ook ap partementen red.) en dat is in 1973 nog gerenoveerd. Er hoeft dus niets aan te worden opgeknapt. Ze kunnen er zó intrekken". Met de bejaarden gaan, zo is het plan, ook alle verpleegsters, part-timers, administratieve medewer kers en staf mee. Ook het keukenpersoneel verhuist en kan gebruik gaan maken van de hotelkeuken. Het is bekend dat het hotel van Huis ter Duin de laatste jaren niet erg floreert. In tegenstel ling tot vroeger, toen het grand-hotel het gehele jaar door niet over klandizie had te klagen, heeft het hotel het afgelopen seizoen slechts in anjien gasten over de vloer gehad. "Ons streven is natuurlijk het hotel ook in de stille maanden bezet te krijgen", zegt mana ger Eberharter. "Vandaar dat we de eventuele komst van de Hillegomse bejaarden toejui chen. Al moet ik wel zeggen dat we er financieel niet direct veel beter van worden. Want het hotel zal nu weliswaar het gehele jaar door bezet zijn, maar het is duidelijk dat be jaarden minder geld in het laatje brengen dan toeristen. Maar alles tegen elkaar weg strepend zien we het toch wel zitten". Elders op het Huis ter Duin-ter rein zal in de nabije toekomst een nieuw hotel worden neergezet. Daar zullen dan hoofdzakelijk toeristen en zakenlui onderdak in krijgen. Het gerenoveerde hotel kan dan voor andere ddeleinden dienst gaan doen, bijvoor beeld als tijdelijke opvang van bejaarden. Het is bekend dat er elders in de streek nog meer bejaardentehuizen op de nominatie staan om gere noveerd te worden. Uitzicht Of ook de Hillegomse bejaarden tevreden zijn met Huis ter Duin als tijdelijk woonoord? "Ze staan niet te trappelen van ongeduld om de overstap te maken", meent administra teur Moorren. "Terwijl je juist het tegenovergestelde zou waarde dat de bejaarden, van wie sommigen bedlegerig zijn, in Noordwijk optimaal kunnen worden verzorgd. Pensionprijs Een delegatie van de bejaarden heeft inmiddels een bezoekje gebracht aan Huis ter Duin. Ze hebben er te horen gekre gen dat ze kunnen beschik ken over alle faciliteiten die het hotel te bieden heeft, dus ook de groot formaat restau- rantbar, de biljartzaal en het op de duintop gelegen zonne terras. De pensionprijs die ze nu in Bloemswaard betalen blijft gelijk. Een groot ver huisbedrijf zal alle persoon lijke bezittingen van de be jaarden naar de badplaats overbrengen. Een probleempje is nog de toe wijzing van de kamers. Niet iedereen kan aan de zeekant wonen en het aantal kamers is te gering om iedere bejaarde zijn eigen hotelkamer te ge- "Zalig" Van de bejaarden die in Noordwijk een kijkje zijn gaan nemen zijn de meesten enthousiast. Mevrouw Van Bohemen, zij zit in de bewo nerscommissie: "Zalig zeg. Zo maar een douche of een bad op je kamer. In Bloems waard moeten we het met gemeenschappelijke douches doen. Gelukkig dat er aan die ouderwetse toestanden een einde komt. Huis ter Duin zal ons best bevallen. Het leuke is dat veel van ons. toen we jong waren, het grand-hotel beschouwden als iets dat alleen was weggelegd voor heel rijke mensen. En nu mogen we er zelf een heel jaar in gaan wpnen. Leuk toch?" verwachten. Want wil je nog meer dan een kamer die op zee en het strand uitkijkt? Bovendien krijgen ze in Huis ter Duin grotere kamers" "Toch hebben veel bejaarden er moeite mee. Ergens nog wel te begrijpen ook. Een mooi uitzicht zegt immers niet veel. Waar het om gaat is dat ze niet graag verkassen. Maar de meeste beseffen nu wel dat ze een tijdje weg moeten uit Bloemswaard. Er zijn er eer lijk gezegd maar weinig die een verblijf in Noordwijk als een lange vakantie zien" Huis ter Duin is door het stich tingsbestuur gekozen als het meest geschikte woon-alter- natief. Men is er bij het zoeken naar een vervangende ruimte steeds van uit gegaan dat het wenselijk was alle bejaarden in het zelfde gebouw onder te brengen. Dat betekende wel dat de keuze in de Bollen streek niet zo groot was. Wel licht had men iets daar buiten kunnen vinden, maar het streven is geweest om dicht in de buurt van Hillegom te blij ven. Ook met het oog op de familie van de bejaarden. De provincie, die in de plannen is gekend, gaat akkoord met de verhuizing. Wel op voor- Hotelmanager Eberharter ..Bejaarden kunnen er zó in... W;; rr V. - "v. Het grand hotel Huis ter Duin in Noordwijk: in totaal 120 Hillegomse bejaarden gaan daar een jaar wonen, omdat hun tehuis moet worden opgeknapt. Een houtbrand-"schilderij" van oud-Noordwijker Jan Kt Houtbranden, met een gloeiend hete naald een af beelding in het hout "schil deren", wordt doorgaans ge zien als een typisch kunst nijverheids-gebeuren, met als meest bekende produkt de houtgebrande brood plank voor aan de muur. Er is echter een handjevol Ne derlanders dat houtbranden als kunstvorm is gaan be drijven, onder wie Jan Kok. De 31-jarige oud-Noordwijker die een opleiding aan de Vrij Academie in Den Haag ach ter de rug heeft, verdient er tegenwoordig zijn brood mee. Waar hij met de hete naald zoal toe in staat is valt komende zaterdag te zien in het katwijkse meubelcen trum Baalbergen. Jan Kok (hij is een paar jaar creatief therapeut geweest in het psychiatrisch centrüm St. Bavo in Noordwijker- hout is onlangs nog aan het houtbranden geweest in een kerkje in Zweden, het land waar hij werd geboren. Zijn favoriete materiaal is wrak hout dat hij van het strand meeneemt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4