CDA moet actieve politiek voeren Kippenbrug dicht voor autoverkeer S3 Brigade" voor oversteken van Hoge Rijndijk? Aandrang op ledenvergadering Driessen (CDA) zit laatste periode nit Actief in vrije BRUG VERKEERT IN SLECHTE STAAT Wereldcommunisme of kernoorlog Honderdag 28 september 1978 LEIDEN - De leider van de CDA- fractie in de Leidse gemeente raad Helmuth Driessen zal zich na afloop van de huidige raad speriode - dus in 1982 - niet meer beschikbaar stellen als fractie voorzitter. Driessen bracht dit gisteren naar voren op een afde ling svergadering van de Leidse CDA. LEIDEN - Het CDA zal zich de komende tijd zowel binnen als buiten de ge meenteraad voortdurend actief moeten tonen. Deze aandrang kwam gis teravond van verschil lende kanten naar voren op een ledenvergadering van het CDA. De actieve opstelling zal nodig zijn om zich als partij - nu men opnieuw in de oppositie is gedrongen - te handha ven. Verschillende leden uitten de vrees dat het CDA de komende jaren als oppositiepartij onvoldoende bij de kiezers en eigen aanhang gehoord wordt. Men is vooral bang dat de behaalde verkie zingswinst - het CDA behaalde in mei 2 zetels winst - bij volgende verkiezingen verloren gaat. Raadslid Bleijie zag de activiteiten buiten de gemeenteraad vooral in een grote ledenwerfcampagne en geregelde publikaties. "We moe ten de komende vier jaar actief zijn. Anders staan we stil. We' zullen dan ook aan de weg moe ten timmeren", zei hij. Overigens bleek dat het CDA naast de verkiezingswinst de afgelopen maanden ook een zekere leden groei heeft gehad. Vooral het aan tal rechtstreeks CDA-leden nam toe. Afdelingsvoorzitter Bonda stelde echter tegelijk vast dat zich geen toestroming den' heeft voorgedaan. Een lijn De fractievoorzitter gaf te kennen Steun dat hij aanvankelijk zelfs geaar zeld had om voor de huidige pe riode als lijstaanvoerder de ver kiezingen in te gaan. "Het was niet mijn eerste wens" zei hij Driessen vond uiteindelijk dat hij na een leiderschap in de oppositie verplicht was het CDA-beleid in de verkiezingen te verdedigen Driessen verklaarde zijn wens om j over vier jaar te stoppen met een beroep op "andere aspiraties" en het feit dat hij al acht jaar als i fractievoorzitter (eerst van de KVP en de afgelopen periode van het CDA) meeloopt. Dat is een knap slopende tijd", aldus de CDA-leider. Hij meende verder dat in de fractie voldoende jong talent aanwezig is om hem straks op te volgen Uitgaansdag De speeltuinvereniging Mors- kwartier gaat zaterdag een reeks van activiteiten voor de jeugd besluiten met een uit gaansdag naar de Flevohof Aan de tocht naar Oostelijk- Flevoland wordt door onge veer vijftig kinderen uit het Morskwartier deelgenomen De speeltuinvereniging ont plooit de activiteiten ondanks dat men op het ogenblik niet de beschikking heeft over een clubgebouw. Dat werd des tijds een prooi van de vlam men. Wel worden er inmiddels besprekingen over de bouw van een nieuw clubgebouw gevoerd met de gemeente. Bij de speeltuinvereniging be staat goede hoop dat het nieuwe onderkomen er vol gendjaar staat. Schoolsoftbal De gemeentelijke schoolsport commissie organiseert vrij dag een schoolsoftbaltoernooi op het veld van Pomona. In verband met de geringe in schrijving kan het volledige programma op één dag wor den afgewerkt. De wedstrij den beginnen om kwart over een en eindigen omstreeks zes Turkse avond Morgenavond wordt er in het vormingscentrum "Troef' aan het Noordeinde 2a een Turkse avond gehouden. Er is onder meer een optreden van een buikdanseres, een saz- speler en een trommelaar Verder bestaat de gelegenheid Turkse hapjes te nuttigen. Ook is er Turkse wijn aanwe zig en er zal waarschijnlijk een film over Turkije worden vertoond. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt een gulden. Ruilbeurs De ruilclub "Koningskerk" en de Leidse postzegelvereniging "De Postzegelvrienden" or- ganiseren een grote ruilbeurs op zaterdag 30 september. Dat gebeurt van 10.00 tot 17.00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Mare 43. Op de ruilbeurs zullen onder meer de volgende voorwerpen geruild kunnen worden: postzegels, lucifers merken, munten, ansicht kaarten, sigarenbandjes enz De entreeprijs bedraagtfl.75, terwijl de jeugd tot en met 15 jaar reductie krijgt. Herdenkingsdienst In het kader van de activiteiten ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de drum- pijper- en trompetterkorpsen KenG zal er op zondag l okto ber een speciale herdenkings dienst worden gehouden in de Pieterskerk. Deze bijzondere dienst zal worden voorge gaan door ds. M H .Boogert hervormd predikant in Lei den. Medewerking aan de dienst zal worden verleend door het Rijnlands Mannen koor en het seniorenkorps van K en G. De dienst begint om zeven uur 's ayonds. PvdA-vergadering De afdeling Leiden van de Par tij van de Arbeid houdt mor genavond een algemene le denvergadering in het Par lement aan de Nieuwe Rijn 52 Op de agenda staat onder meer een bespreking van de plaatselijke politieke situatie en het indienen van voorstel len voor de gewestelijke jaar vergadering en de partij raad. Daarna zal aandacht worden besteed aan de situa tie op landelijk gebied, zoals troonrede, miljoenennota en Bestek '81. De vergadering begint om acht uur. Driessen wees kritiek uit de verga dering dat te weinig gepoogd is met de WD tot samenwerking te komen van de hand. "Wij hebben van onze kant zo lang mogelijk geprobeerd een lijn te trekken. Het is echter verbazingwekkend met welk gemak de WD ons heeft laten vallen" In de ledenvergadering kwam van verschillende kanten sterke on vrede naar voren over de meer derheidsstrategie van de PvdA. Oud-fractielid Bosch stelde voor om het landelijk CDA-bestuur te verzoeken een werkgroep in te stellen om de negatieve gevolgen van de meerderheidspolitiek in de gemeentelijke situatie te on derzoeken. "Wij hebben daar alle reden toe. Het is nergens zo schrijnend als in Leiden", aldus Bosch. Het af delingsbestuur zal dit voorstel nader bekijken. Vanuit de raadsfractie kwam voor het werk in de gemeenteraad het verzoek om meer steun van de ei gen leden. Fractielid Ham drong aan op deelname van leden in werkgroepen, die de raadsleden bijstaan. Hij benadrukte dat de raadsleden deze steun hard nodig hebben. De afdelingsvergadering stond grotendeels in het teken van de collegevorming. Fractie leider Driessen zette uitvoerig het beleid van de fractie en de onderhandelingsdelegatie uit een. Driessen viel daarbij vooral de opstelling van de WD aan. De CDA-leider bracht naar buiten dat het CDA aanvankelijk gepro beerd heeft met de WD op een lijn te komen om samen met de PvdA te onderhandelen. Volgens Driessen is dit serieuze aanbod door de WD nauwelijks onder zocht en alleen afgewezen omdat de WD zich onafhankelijk wilde opstellen. Bots Op zondag 1 oktober wordt in het Breehuys aan de Bree- straat 19 het startsein gegeven voor een nieuw project voor schoolverlaters die zonder werk zijn. Het gebeurt met het optreden van de bekende groep Bots, die zal optreden van acht tot twaalf uur 's avonds. De toegangsprijs be draagt vijf gxdden. Het Bree huys is vanaf 9 oktober elke dag geopend van 12 uur tot half 5. Ontzettocht Evenals voorgaande jaren or ganiseert Swifttoer op zondag 1 oktober de Leidens Ontzet- tocht. Deze tocht wordt ge fietst in de omgeving van Lei den en jong en oud kan eraan meedoen. De start vindt tus sen 9 en 10 uur plaats vanaf de Swiftkantine op het indus trieterrein De Waard. De tocht is vijftig kilometer lang. Hal verwege de rit is er een rust- controleplaats. De eindcoxi- trole is tot 14.30 uur open zo dat de deelnemers hun eigen tempo kunnen bepalen. De in schrijfkosten bedragen vier gulden voor volwassenen en 3 gulden voor de jeugd tot 16 jaar. Jumelage Het komende weekeinde brengt een delegatie vanuit Leiden een bezoek aan de Duitse zus- tergemeente KrefeldDe groep bestaat uit ruim 150 personen In het kader van de interna tionale uitwisseling zullen onder meer de volgende Leid se verenigingen aan het be zoek deelnemen: het Alma Ma terkoor,de atletiekvereniging De Bataven, de ijshockeyclub Leiden Lions, judovereniging De Eendracht, de Vereniging van Milieudefensie en de Leidse Harmoniekapel. Het Leidse gezelschap wordt mor genmiddag officieel ontvan gen in het gemeentehuis van Krefeld. LEIDEN - De gemeente Leiden sluit morgen de Kippenbrug - gelegen tus sen Apothekersdijk en Aalmarkt - af voor het ver keer. De afsluiting houdt verband met de slechte toestand van de brug. De gemeente acht het voor de veiligheid niet verant woord om de brug nog langer open te houden voor autoverkeer. De brug blijft wel bruikbaar voor voetgangers en fietsers. Burgemeester en wethouders heb ben tot afsluiting van de brug be sloten op advies van de dienst gemeentewerken. Bij gemeen tewerken signaleerde men de laatste tijd afbrokkeling van de betonconstructie in het midden deel van de brug. Volgens ad junct-directeur Barendrecht heeft onderzoek uitgewezen dat dit verval nog geen directe gevol gen heeft, maar is veiligheidshal ve op afsluiting aangedrongen. ,Als we niks doen zou de brug het misschien nog best een paar jaar kunnen uithouden, maar dat risi co willen we niet lopen. Het leek ons verstandig de brug nu maar af te sluiten. Het zou niet verant woord zijn om de brug open te laten en en zo eigenlijk maar af te wachten tot er wat gebeurt", al dus de heer Barendrecht. De adjunct-directeur gemeente werken heeft burgemeester en wethouders geadviseerd op korte termijn een beslissing te nemen over herstel of totale vernieuwing van de brug. Met herstel van de brug is naar schatting zo'n 80.000 gulden gemoeid. Dit herstel zou dan nog dit jaar uitgevoerd kun nen worden. Totale vernieuwing van de Kippenbrug kost globaal zeven a acht ton. Vernieuwing van de brug gaat uiteraard veel langer duren. Wethouder Waal(verkeer) erkende dat er snel een oplossing moet komen. De afsluiting van de brug heeft momenteel door het werk aan de marktenroute weinig ge volgen voor het verkeer. Volgens wethouder Waal wordt de brug grotendeels benut door sluipver- keer. De grootste hinder geeft de afsluiting voor de bereikbaarheid van Apothekersdijk en Stille Rijn. Voor de gemeente is de keuze tus sen herstel of totale vernieuwing op dit moment moeilijk. Ver nieuwing van de Kippenbrug is opgenomen in het stadsvernieu wingsplan voor het aangrenzen de binnenstadsgebied De Camp. Als de gemeente moet wachten op goedkeuring van dit plan duurt de afsluiting van de brug waarschijnlijk te lang. Bij tussen tijds herstel van de brug loopt de gemeente de kans dat het rijk een totale vernieuwing van de brug niet meer betaalt. Inler-Kerkelijk Vredesberaad zwengelt de discussie aan In het kader van de vredes- week, die jaarlijks worden georganiseerd door het Inter kerkelijke Vredesberaad (IKV), werd gisteravond een rollenspel gehouden in het buurt- en clubhuis Morsch- wijk. Aan de discussie werd onder meer deelgenomen door een aantal gemeenteraadsleden. (Stelt u voor) "Vorige week publiceerde een weekblad een zeer vertrou welijke brief van de Minister van Defensie aan de Chefs van Staven van Nederlandse strijdkrachtenUit de inhoud van de brief bleek, dat in de gemeente Leiden op de grens met de gemeente Wassenaar, in eengrote bunker, enkele kernwapens liggen opgesla gen" Heel Leiden in rep en roer, ex- worden vergaderingen belegd van buurtbewoners, kerkera den en van de gemeenteraad. Met zulk soort vergaderingen in de vorm van een rollenspel na te bootsen, is de vredes- werkgroep Morswijk al een jaar lang bezig in Leiden de discussie over de opslag van kernwapens, bewapening in het algemeen, op gang te brengen. lijke Vredesberaad (IKV), dat ieder jaar een vredesweek or ganiseert. Het thema van die vredesweek is dit jaar, even als vorig jaar, "Help de kern wapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" De vredesgroep Morswijk is sa mengesteld uit vertegen woordigers van de Rooms Ka tholieke, Nederlands Her vormde en Gereformeerde kerk, clubhuizen, wijkvereni- gingen en wijkgebouw in het Morskwartier. Ze hebben di verse rollenspellen gemaakt, maar gisteravond was 'de gemeenteraad' aan de beurt De aanwezigen kregen ieder een rol toebedeeld, ze moesten het standpunt van een be paalde politieke partij ver dedigen, maar dan van een partij met het standpunt waarvan ze het in deze zelf niet eens waren. Dat leverde aardige taferelen op, enkelen konden het niet over hun hart verkrijgen hun eigen mening li LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg willen een oversteekbrigade in het leven roepen om hun schoolgaande kinderen vier maal per dag over de Hoge Rijndijk heen te loodsen. De brigade, die zal worden "begeleid" door knipperlichten en zoveel mogelijk politie, is bedoeld als noodoplossing. Het uiteindelijke doel van de ouders is en blijft de realisering van een tunnel onder de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Leiderdorpse brug. De wijkbewoners vinden een voetgangers- en fietserstunnel de enige veili ge oplossing voor hun kinderen, die in Leiderdorp naar school gaan. Ze willen de brigade handhaven tot 1 februari. Vóór die datum moeten de toegezegde stoplichten zijn geplaatst. Of de brigade van de grond komt hangt mede af van het aantal mensen dat zich ervoor opgeeft. Door de verschillende tijden waarop de scholen beginnen moet de brigade namelijk drie a vier uur per dag de Hoge Rijndijk bezetten. Daarvoor zijn zo'n 25 wijkbewoners nodig. Inmiddels hebben 10 wijkbewoners zich bij clubhuis Klein Matilo opgegeven Wethouder Waal heeft de wijk laten weten dat de busbaan, die in de toekomst op de Hoge Rijndijk wordt aangelegd, permanente oversteek- voorzieningen met zich mee zal brengen. De permanente installatie die voor 1 februari op de Hoge Rijndijk komt te staan zal in de toekomst verder opgebouwd worden. Via via hebben de wijkbewoners vernomen dat de minister geen toestemming geeft voor de aanleg van de tunnel. Wethouder Waal heeft de wijk geschreven dat hij de zaak bij de minister heeft aangekaart, maar van hem nog geen antwoord heeft gekregen. te verloochenen en zo kon het gebeuren dat er een scheuring in de PPR ontstond. Maar in de discussie nadien kon iedereen zijn hart ophalen, toen bleken de meningen ook verdeeld. "Wat groepen als het IKV wil len, dat weet ik zeker, brengt in West-Europa in één klap het wereldcommunisme. Jul lie vertellen alleen maar een sprookje, van zoveel doden, zoveel ellende. Begrijp me goed, ik wil die ellende hele maal niet verzijgen, dat moet iedereen weten. Maar je moet ze ook de andere kant laten zien. Want het alternatief als je nu alle kernwapens hier weghaalt, is de ondergang van het vrije Westen. Kijk, dertig jaar kernwapens in het Westen, en dertig jaar geen oorlog. In '40 waren we ont wapend, en wat was het ge volg? Vele duizenden joden gedood". Misschien hadden we het lan ger uitgehouden. Misschien is het helemaal niet waar, maar ik denk gewoon.dat die joden ook gedood waren xlIs we wel goed bewapend waren ge weest. Misschien maakt het niets uit waarmee wij bezig zijn, maar als ik het niet doe, heb ik geen vrede in mijn ziel. Daarom doe ik het, daarom praat ik erover". "Maar het heeft geen zin wat jullie willen. Stel dat Europa morgen geen kernwapens meer zou hebben, dan hebben we hier overmorgen de Rus sen. Je moet je afvragen wat er gebeurt als we ze niet meer hebben." "U bent bang voor de overheer sing van het communisme, maar wij zijn bang voor een kernoorlog. U zegt: dertig jaar kern wapens hebben geen oorlog gebracht, maar op grond van de ontwikkeling in die dertig jaren staatook vast dat we nog voor '85 met een kernoorlog zitten. Alle wa pens die ooit gemaakt zijn, zijn ook gebruikt. Waarom gaat u ervan uit dat mach thebbers in het Westen geen gebruik zouden maken van kernwapens, en machtheb bers in het Oosten wel? Zoals de NAVO nu bezig is met de bewapening,dat kan niet an ders overkomen, ook op de landexi in het Oostblok, dan als aanvallend. Daarom moe ten zo snel mogelijk de kern wapens de wereld uit. Dat kan niet in één klap, en daar om beginnen we hier de me ningsvorming proberen te beïnvloeden." In dat kader organiseert het IKV zaterdag aanstaande op een aantal plaatsen in land demonstraties. Dichtbij huis is dat op het vliegveld Valkenburg. Inlichtingen: H van Wirdum, tel. 126855, in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3