moet sneller Afvoer rioolwater Leiden en Warmond KABEL-TV IN WARMOND "Prestatie-arbeid overboord: mens staat centraal weidse agenda Zomerhuisje en stal tot de grond toe adgebrand Ter voorkoming van stankoverlast Haarlemmertrekvaart PAGINA Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting begeleiding dienstweigeraars, v; 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofil open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsew» 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spree uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 ui Architektenwinkel, Pieterskerkhof 1 vrij advies, 20-21 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Ker gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, spor café, fotografie saxofoon; Leidse G< club, 20 uur. Leidse Schouwburg, Ned. Dans Theate 20.15 uur. LAK-Theater, solo-show van Kat Duck, 20.30 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening; cie economische aangelegenheden, 20 uur Sophiekehuis, Wassenaar, bazaar, 10-1 Gemeentehuis Leiderdorp, cie. oude dorp, 20 uur. De Paauw, Wassenaar, raad v. jeugd er jongeren vergadering, 20 uur. Gemeentehuis, Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis/ Warmond, gemeente raad 20 uur. Chr. Pedagogische Academie, Oegstj geest, eeuwfeestavond, 20 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, veiling, 20 uur j WARMOND/LEIDEN - De gemeenten Leiden en War mond zullen hun medewerking moeten verlenen om de stankoverlast van de rioolzuiveringsinstallatie in Leiden Noord en de bacteriële verontreiniging van de Haarlem mertrekvaart te verminderen. bracht waardoor het rioolwater voorzieningen die de toevoer van sneller richting zuiveringsin stallatie stroomt. Door de te hoge toevoer van het wa ter uit de Merenwijk en Warmond is het al sterk aangerot voordat het de installatie aan de Stink sloot in Noord bereikt. Dit is dan ook een van de twee oorzaken die de stankoverlast en de verontrei niging nog sterker in de hand werken. De andere oorzaak ligt bij de zuive ringsinstallatie zelf. Daar kan het grote aanbod aan afvalwater niet meer behoorlijk worden ver werkt, met andere woorden, ze is overbelast. Zoals bekend is het plan voor uitbreiding en verbete ring van de installatie in voorbe reiding. De taak van de betrokken gemeen ten ligt nu in het aanbrengen van het water versnellen, waardoor het rotten tot een minimum be perkt kan worden. De gemeenten moeten namelijk zorgen voor het verzamelen en de aanvoer terwijl het Hoogheemraadschap zich met het zuiveren bezig houdt, al thans zo luidt de taakomschrij ving. Volgende maand zal de Dijkgraaf over deze zaak met de gemeente Leiden gesprekken gaan voeren. Ook met Warmond wordt daarover verder contact onderhouden. Het Hoogheemraadschap is verder bezig met het uitwerken van tij delijke maatregelen die de ver ontreiniging moeten beperken, in ieder geval totdat de verbete ring van de waterzuiveringsin stallatie een feit is. Er zullen maatregelen worden getroffen Concreet betekent dit dat er techni- sche voorzieningen door de ge meenten moeten worden aange- zoals het afdekken van bepaalde bakken om het ontsnappen van zwavelwaterstofgas tegen te gaan en het opnieuw uitbaggeren van de Haarlemmertrekvaart, wat ook een middel is tegen de gesig naleerde verontreiniging. Een verzoek van de bewoners rond de Haarlemmertrekvaart en een daaropvolgende brief van de ge meente Warmond begin septem ber, na vragen van het WD- raadslid mevrouw Van Leeuwen over deze waterverontreiniging, hebben de zaak weer actueel ge maakt. Het is echter zeker niet de enige aanleiding geweest voor het Hoogheemraadschap tijde lijke maatregelen te overwegen. Eerder hadden al bewoners van de omliggende wijken van de zuiveringsinstallatie hun beklag gedaan. Het plan voor de uitbrei ding staat bovenaan de urgentie- lijst van het Hoogheemraadschap en is opgenomen voor het begro- De slibbakken van de zuiveringsinstallatie in Leiden Noord.Het afdekken van de bakken behoort tot een t mogelijkheden om de stankoverlast tegen te gaan. tingsjaar '79. Het zal echter zeker nog tot na 1980 duren voordat de verbetering duidelijk zichtbaar resultaat zal hebben. LEIDEN-Op het terrein gelegen in het verlengde van de Gabriël Metzustraat, achter de vuurwerk- Receptie 50- jarig Meerburg ZOETERWOUDE - Voetbalver eniging Meerburg uit Zoeter woude houdt vanavond een re ceptie, die om 19.30 uur begint, de afsluiting van de feestelijkheden rond dit jubileum. De meeste fes tiviteiten hadden aan het eind van het vorige seizoen plaats. Prestatieloop bij Wassenaar WASSENAAR - Zo'n 250 presta tielopers en loopsters waren gis^ teravond op het strand bij de Wassenaarse Slag present om deel te nemen aan de zevende en laatste van de serie zomeravond lopen die de atletiekvereniging AV Holland de afgelopen zes maanden organiseerde. Volgens organisator Ed Weydeveld heb ben ruim 2000 mensen deze zo mer aan de zeven prestatielopen meegedaan en zijn de lopen tot een traditie met een geleidelijk toenemende vaste deelnemers kern uitgegroeid. Vandaar dat voor het komende winterseizoen een nieuwe serie strandlopen bij de Wassenaarse Slag op het pro gramma zijn gezet. In totaal zelfs tien, steeds te houden op zon dagmorgen (start 11.00 uur), met de eerste op 8 oktober a.s. Gisteravond kon uit drie afstanden worden gekozen: twee, vier en acht kilometer. Op de kortste af stand zat de jeugd vooraan. De 13-jarige Lisette van de Riet uit Wassenaar was ligt snelste meisje en de 10-jarige Ron Verstegen uit Hazerswoude de snelste jongen. Op de 4 km kwam de Wassenaar se Marlet Langelaan als eerste j dame aan de finish en was Sche- veninger Wiebe de Graaf de eer ste heer. Op de 8 kim geen vrou welijke deelname, wel een be hoorlijk herenveld met als snel ste de Zoetermeerder Groenhey- de. fabriek van Kat, is vannacht een zomerhuisje en een stal tot op de .grond toe afgebrand. De brand werd even na 12 uur ontdekt door een hoofdagent van politie die op het terrein zijn hond uitliet. Drie paarden en enkele kippen kon den tijdig in veiligheid worden gebracht. De schade wordt ge schat op 10.000 gulden. De ei genaar van de stal en het zomer huisje is niet tegen brand verze kerd. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge steld. WASSENAAR - Aan beide zij den van de toegangsweg vanaf de Dr. Mansveltkade naar het sport complex aan deze weg komt een. stopverbod. Dit om de veiligheid van het verkeer, het doorstromen en de bereikbaarheid door brandweer, ziekenauto en politie te bevorderen. Op drukke (sport)dagen parkeren de bezoekers van de terreinen van Blauw-Zwart, De Kieviten of de sporthal thans hun auto's langs deze weg. «LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft gistermiddag bij de politie aangifte gedaan van vermissing van haar handtas. De tas werd ge stolen uit haar auto die zij onafge sloten had achtergelaten op het parkeerterrein van winkelcen trum de Kopermolen in de Me renwijk. Uit de auto werd 1100,- aan geld en voor 150,- aan ande re goederen ontvreemd. Rob wordt gefeliciteerd door burgemeester Staab voor zijn moedige daad. De kleine Wendy kijkt nu nog bewonderend op naar haar redder Jonge redder onderscheiden WASSENAAR - Vorig jaar had de toen 9-jarige Rob Roessing van Iterson een 2-jarig meisje dat in de vijver bij de Thorbeckestraat was gevallen, uit het water gered. Hij stond te vissen, hoorde een plons en zag het meisje in het water kopje onder gaan. Hij stapte meteen het water in en haalde het meisje, Wendy Bellekom eruit. De moeder van Wendy gaf Rob een beloning en schreef toen nog een brief aan het Carnegie Heldenfonds. Burgemeester Staab van Wassenaar, de ouders van Rob, Wendy en haar moeder bezochten gistermorgen de klas van Rob (de vijfde). Burgemeester Staab zei van het Carnegie Heldenfonds het verzoek te hebben gekregen Rob een aandenken aan zijn dappere daad uit te rei ken; een fraaie balpen met inscriptie, de burgemeester las enkele passages voor uit het rapport, dat in dergelijke gevallen door de politie wordt opgemaakt. Daarin staat onder meer het volgende citaat opgetekend uit de mond van Rob: "Wat ik gedaan heb, vind ik heel normaal en ieder ander zou dat ook gedaan hebben. Er was voor mij geen gevaar aan verbonden en bovendien kan ik zwemmen" Het onderzoek heeft overigens uitgewezen dat zonder het kordate optre den van Rob het meisje verdronken zou zijn, zo deelde de burgemeester- nog in de klas mee. Voorstel B&W aan de raad r telde de prestatieloop bij de Wassenaarse Slag een behoorlijk aantal WARMOND - In een van de ko mende raadsvergaderingen (waarschijnlijk in november) zal de Warmondse gemeenteraad van het college van burgemeester en wethouders het voorstel te be handelen krijgen om in de ge meente kabel-televisie aan te leg gen. Op basis van de huidige ge gevens zal het tarief voor de ka belaansluitingen neerkomen op 14 gulden per maand per aanslui ting. Een ander voorstel houdt de over name in van de gemeenschappe lijke antenne inrichting (gai) in de wijk Endepoel II. Dit ook in ver band met de aanleg van de kabel- tv. De gai heeft namelijk naast de kabel-tv geen bestaansrecht meer, maar kan wel in het nieuwe systeem worden ingepast. Over de financiële kant van de overname van de gai zal echter nog moeten worden overlegd met -de woningstichting Warmunda die deze gai exploiteert. Ook met de eigen-woningbezitters in deze wijk moet nog worden gepraat. De woningstichting heeft toender- tijd, in zoverre het haar eigen hui zen betrof, investeringen gedaan in de gai en de lasten daarvan doorgevoerd in de Jauurverho- gingen voor de huurders die er gebruik van maakten. Het deel van de huizen in Endepoel II, dat in handen was van particuliere bezitters viel daar buiten. De huiseigenaren konden toen toch van de gai gebruik maken door een bepaald percentage in de aanlegkosten in één keer te beta len. Met deze laatste groep moeten vóór de realisering van de kabel-tele visie nu nog worden onderhan deld .over de wijze van terugbeta ling van een deel van dit tevoren betaalde bedrag. Er zijn twee mogelijkheden die het college van burgemeester en wethouders daarvoor heeft geopperd: of een evenredig deel restitueren of een tariefsvermindering voor deze groep op het maandelijks te be talen bedrag voor de kabelaan sluiting. Na de enquete die over het aanleg gen van de kabel-tv in Warmond is gehouden en waaruit bleek dat slechts 65% van de Warmonders iets voor de kabel-tv voelden, rees de vraag of het wel zinvol was tot aanleg over te gaan. Het Warmondse college meent nu echter dat men tot 75% zal komen wanneer het voorstel eerst eens door de raad is en de mensen daarna individueel worden be naderd. Burgemeester en wet houders baseren deze mening op ervaringen in andere gemeenten waar toch altijd nog zo'n 10% ach teraf ja zei tegen de kabel-tv. Vragen over ontruiming verdieping Vliet 28 LEIDEN - Het PPR-gemeente- raadslid Laurens Beijen heeft burgemeester Vis vragen gesteld over de ontruiming van de bene denverdieping van het pand Vliet 28. Zoals wij gisteren meldden zette huiseigenaar Slikkerveer een deel van de huisraad van de vier huurders op straat. Hij be riep zich met zijn koopcontract op het gebruik van de beneden verdieping. De huurders waren van mening dat zo'n bepaling in een koopcontract niets afdoet aan al langer bestaande huur rechten van bewoners. Beijen vraagt de burgemeester of hij ook vindt dat (een deel van) een woning alleen ontruimd kan worden wanneer er een ontrui- mingsvonnis van de rechtbank is In dat geval zou niet de eigenaar zelf, maar een deurwaarder de benedenverdieping moeten oht- ruimen. Beijen vraagt zich af waarom de betrokken wijkagent heeft toegestaan dat de eigenaar de boel op straat zetten. Volgens het PPR-raadslid werd "de aktie van de eigenaar met de autoriteit van de wijkagent gedekt" Waarom, zo vraagt Beijen de bur gemeester, is laat of helemaal niet gereageerd op telefoontjes van de advocaat van de huurders naar het politiebureau. Tenslotte vraagt hij hoe de burge meester -als hoofd van de politie in de toekomst dergelijke dingen denkt te voorkomen. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 i:i»i Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 22 tot 29 sept., waargenomen door Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelyk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WijkverplegingujdenInter kruis, Middelweg 38, tel. 121753. I Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond Dierenhulpdienst n, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 1 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat i 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- 1 stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Gemiva, tien jaar in Huize De Weipoort in Zoeterwoude, wacht nog steeds op nieuwbouw ZOETERWOUDE - Huize 'De Wei poort' in Zoeterwoude viert bin nenkort het tien-jarig bestaan als onderdeel .van Gemiva. Een ge beurtenis, die op zaterdag 21 ok tober wordt gevierd met een overvol feestprogramma, opge zet voor de bewoners van 'De Weipoort' én de Zoeterwoudena- Toch is het een wat merkwaardig jubileum. Want eigenlijk wil men niets liever dan verhuizen naar de Zwetpolder, waar de nieuwe zwakzinnigeninrichting van Gemiva wordt neergezet. Offi cieel is het bericht dat met de nieuwbouw kan worden begon nen echter nog steeds niet bin- Elf jaar geleden begon de Gemiva haar activiteiten in Moordrecht Al gauw daarna werd het klooster van de Kruisheren in Zoeter woude gekocht. Er moest veel aan vertimmerd worden. Daan, nu hoofd van de civiele dienst, weet nog precies hoe het destijds was. De ruimtes waren ver schrikkelijk hoog, maar uitein delijk konden er redelijke ver trekken van worden gemaakt. Langzaamaan konden steeds meer geestelijk gehandicapte mensen worden opgenomen. Want dat is het doel van de Stich ting Gemiva: de verzorging, op voeding en behandeling van zwakzinnige mensen, met name. uit Zuid- en Noord-holland. Andere zaken, als therapie, kwa men pas aan de orde toen het ge bouw in redelijke staat was. In die eerste jaren was arbeidsthe- rapie het toverwoord. Wout, maatschappelijk werker, en Mar- greet weten daar alles van te ver tellen. "Werken is heel belang rijk, voor iedereen. Als je kunt werken ben je heel wat. Ouders vonden het dan ook geweldig als ze hier kwamen en hun zoon of dochter zagen werken. Emmers maken, ballpoints in elkaar zet ten, dat soort dingen werden ge daan." Maar de opvattingen over de bege leiding van zwakzinnige r Huize 'De Weipoort'. veranderden. Althans in Huize De Weipoort. Iïi andere interna ten houdt men nog wel vast aan Wout. Nu staat bij ons de ont plooiing van het kind voorop, dat wij vorming bieden. Niet langer aanpassing van de mens aan het werk maar van het werk aan de mens. We hebben nu een dagac tiviteitencentrum, met bijvoor beeld een koffie- een thee-zet- programma. Als pupillen koffie of thee kunnen zetten krijgen ze een diploma. De bedoeling is, dat ze leren zich zo veel mogelijk zelf te kunnen redden. Want wat dat j betreft heeft toch steeds een ge weldige onderschatting geleefd. Onze pupillen is een hoop te le ren. Bijvoorbeeld niet alleen zélf koek te pakken maar die ook aan anderen aan te bieden. We léren ze ook elkaar te helpen. Huize 'De Weipoort' heeft acht af delingen. Een daarvan is een bedafdeling, maar sinds twee jaar worden de bewoners daarvan overdag uit bed gehaald. "Ook met hen willen we bezig blijven" vindt Margreet. die arbeidstherapie. Maar wij Met de verhuizing naar de nieuw- hebben die prestatiearbeid vol- bouw ln de Zwetpolder zal een hoop veranderen. De Gemiva Dierenbescherming Onderwij s winkel dag v ledig overboord gezet", vertelt krijgt daar vier palviljoens, drie stervormig en één van een bun galow-type. In deze laatste ko men zes eenheden, elk voor 12 pupillen. Ook de andere palvil joens hebben plaats voor 72 men sen. In het hoofjdgebouw wordt ruimte geresveerd voor meer voudig gehandicapten. Huizenrij Wat er niet inzit maar wat Wout graag had gewild is dat tegenover de huizenrij aan de Zwetkade een soort-gelijk rijtje huizen voor het internaat was gekomen. "Dat is ideaal voor de integratie en ik weet zeker dat een heleboel van onze pupillen enorm goed zou den kunnen functioneren in zul ke eengezinswoningen. Toch is ook hij enthousiast over de manier waarop de integratie van de bewoners van De Weipoort met de Zoeterwoudenaren ver loopt. Wat dat betreft is te ver wachten dat de Zoeterwoudena ren zich 21 oktober niet onbe tuigd zullen laten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidseh Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor: uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2