Toch nog oplossing i moedermavo Leprozen zien er zo erg uit als we tevoren hadden TERUG IN KATWIJK VAN LEPRATOCHT NAAR KENYA Gesprek bond met Alphense transportfirma Wonen in bollenschuur mag niet Kaz Lux Band naar Midas Eerste "Roos van de Maand" DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 KATWIJK - "We waren goed angstig bij dat vlees- eetfeest voor krijgers. On danks dat de Massais het goed vonden dat we erbij waren; er werd hen uitge legd dat we gingen filmen en daar konden ze het wel mee eens zijn. Maar die speren zo in het rond en we hadden gehoord dat de krijgers elkaar geregeld uitmoorden, omdat ze zich vervelen en om iets te doen te hebben gaan ze vechten. De film geeft de krijgers voorlichting over werken, waardoor ze zich niet meer zullen verve len". "Dat nomadenvolk wilde niets met blanken te maken hebben. Er moest twee uur worden onder handeld voordat we er werden bijgelaten, terwijl er een onder wijzer bij ons was, die Massai was geweest. Contact kregen we nauwelijks met die mensen, het is een heel trots volk en als je iets doet dat ze niet bevalt, dan krijg je een speer door je heen. Maar we hebben wel gezien dat het zich kleedt in rode en roze lappen met veel sieraden. Dat het woont in lage hutten van koeiemest. Dat het koeien en geiten heeft, waar van het de melk, het bloed en de urine drinkt. Alleen de krijgers- Door Jos van der Meer eten vlees, één keer per jaar tij dens een ritueel vleeseetfeest." "Wij hebben zo'n ritueel kunnen meemaken. De krijgers trekken in groepjes van zeven de bergen in en gaan langdurig-geroosterd vlees en soep eten. Die soep is gemaakt van rode boomwortels met drugs erin. Helemaal suf wa ren ze daarvan. Plots begon er één ontzettend te krijsen. We schrokken, dachten dat het was omdat wij erbij waren. Het bleek dat-ie spierkrampen had - heel normaal bij die drugs, de anderen lachten erom - en nadat hij tien minuten was vastgehouden wa- „Ontspannende" gebeurtenissen die zesde klas atheneum-leerlin ge Thea Aandewiel (17) en biolo- gie-lerares Anke Kok (30) van de christelijke scholengemeen schap voor atheneum en havo in Katwijk meemaakten tijdens hun tocht door Kenya. Kort geleden kwamen ze terug van deze twee- weekse trip, die op de eerste plaats als doel had de 15.000 weg te brengen die de school eind vo rig jaar inzamelde tijdens een le pra-actie. Het geld is bestemd voor een schoenenproject van de Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding (NSL) bij een zie kenhuis in Mswambweni aan de oostkust van Kenya. Bijna was het Thea en Anke mis lukt zich bevredigend van hun menslievende taak te kwijten. Het tweetal vertelt over de ont vangst op het ministerie van volksgezondheid in de Kenyaan- se hoofdstad Nairobi: "Thea hield een praatje in het Engels over onze actie en halverwege griste de assistent-minister, die ons ontving, de cheque uit haar handen. Hij was alleen voor het geld gekomen. Daarna heeft ze haar verhaal tegenover journalis ten kunnen afmaken en is het on der meer op de tv geweest. We hoorden later dat die assistent de cheque 's middags wilde verzil veren en ook, dat geld van acties wel bij het leger terechtkomt. Een arts heeft er toen voor ge zorgd dat onze gift op de goede plek is terechtgekomen" Die plek is het ziekenhuis met lepra-afdeling in Mswambweni. De NSL wil de 15.000 Katwijkse guldens besteden aan speciale maatschoenen voor lepralijders. Thea daarover "Schoeisel is erg belangrijk voor hen want hun voeten zijn niet alleen misvormd, maar ook gevoelloos door die ziekte. Als ze op blote voeten lo pen en ze trappen ergens in waardoor er een wond ontstaat, aan merken ze dat niet en is de kans op ontstekingen groot" "Aan het ziekenhuis is daarom een schoenmaker verbonden die Thea Aandewiel (links) en Anke Kok: cheque van f 15.000jvan Kati/iijkse school uit handen gegrtet door assistent-minister... schoenen maakt van oude auto banden. Hij maakt van schuim rubber een zool naar de vorm van de voet en die wordt gebakken, zodat-ie hard Eronder komt au toband en over de voet bandjes. Zo heb je schoeisel dat er precies zo uitziet als dat van gezonde Ke- nyanen" "Met eigen ogen gezien". Zo luidt de titel van de film die Manus van de Kamp in opdracht van de NSL maakte van Thea's verblijf in de leprozen-afdeling van het zie kenhuis. "Thea tussen de lepra patiënten", is de ondertitel die Anke Kok de film zou willen meegeven. Dit werstuk - Van de Kamp is ook de maker van de NOVIB-film voor de Massai- krijgers - is bedoeld om aan jon geren op scholen, in vormings centra en dergelijke te vertonen. "Men wil ze interesseren voor de problemen rond deze ziekte en ze zo aanzetten tot het voeren van actigs zoals wij die hebben ge houden", aldus Thea Aandewiel verklarend. Van de door de Lufthansa gratis naar Afrika overgevlogen Kat wijkse zijn de ervaringen met en de reacties op de patiënten op het gevoelige celluloid vereeuwigd. Ze zegt achteraf: "Die mensen zagen er niet zo erg uit en ze had den het niet zo rot als we van te voren hadden gedacht. Ze had den het best gezellig in dat zie kenhuis en ze zaten niet bij de pakken neer. De meesten konden nog goed overweg met hun mis vormde handen." Tijdens een leprasafari - op één dag per Landrover door 300 kilome ter oerwoud enkele huttendor- pen langs voor de nazorg van op geknapte leprozen - maakten Thea en Anke kennis met het grootste probleem waarmee de leprabestrijding te maken heeft het gebrek aan wil bij de patiën ten om blijvend hulp te krijgen. Thea: "Uiteindelijk wordt maar tien procent van hen bereikt. Eenmaal terug in zijn dorp - het doel van de hulp is dat de mensen zo snel mogelijk naar hun oude omgeving teruggaan - draagt men de schoenen vaak niet meer en neemt men het niet zo nauw met het innemen van medicijnen. Lepra is een vrij onschuldige ziekte en is ook niet zo besmette lijk, maar als je geen medicijnen neemt krijgt de lepra-bacterie steeds meer kans om het lichaam aan te tasten. Het gebrek aan mo tivatie bij de patiënten is deste lastiger, omdat zij niet weten hoe laat de dokter precies komt met zijn auto en ze niet langer op hem blijven wachten." Discipline Tijdens de safari, zo kan tot slot over deze unieke tocht van Thea Aandewiel en Anke Kok naar Kenya worden gemeld, legden zij een - naar mag worden verwacht blijvend - contact met een derde klas van een middelbare school die werd bezocht in één van de dorpen. (Thea: "Er is daar op scholen nog een hele strenge dis cipline. Zo slaan de leerkrachten er nog met de stok en toen wij binnenkwamen stond iedereen keurig netjes op".) De bedoeling is een geregelde briefwisseling tot stand te brengen. "De eerste brief is de deur al uit", zo besluit Anke. ROTTERDAM - De Vervoersfede- ratie NW/NKV heeft morgen ochtend een gesprek met de di rectie van het transportbedrijf van de gebroeders A. Verkerk uit Alphen aan den Rijn. Het gesprek zal gaan over de kritiek die de bond heeft geuit op het bedrijf. Volgens de Vervoersfederatie leeft Verkerk de cao niet na en worden de chauffeurs schandalig betaald. De bond heeft naar aanleiding van deze situatie een klacht inge diend bij de Raad van Toezicht voor het beroepsgoederenver- voer en bovendien het transport bedrijf voor de rechter gedaagd. "Van het gesprek van morgen zal afhangen of die klachten worden ingetrokken of niet", zei dis trictsbestuurder Wim van Stra ten van de Vervoersfederatie. "Maar dan zal er wel een heleboel moeten gebeuren". De directie van Verkerk heeft altijd ontkend dat er misverstanden in het bedrijf zouden heersen. Vechtersbaas vrijgelaten ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse rechtbank heeft een 19- jarige leerling-tekenaar uit Al phen aan den Rijn veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf, waarvan 104 dagen voor waardelijk en aftrek van de reste rende tijd door verdacht in voor arrest doorgebracht, zodat de man op vrije voeten is gekomen. Bij een vechtpartij in het zwembad De Hoorn was de man als een wilde te fceer gegaan, waardoor twee bezoeksters ernstig werden gewond. De officier van justitie had tegen de man negen maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, geëist. Kritiek van Leidse avondschool op onderwijsinspectie ing van burgemeester en wethouders moet worden LlSSE - De heer H. C. Broekhuizen mag zijn grote bollenschuur aan de Achterweg in Lisse niet be wonen noch door anderen laten bewonen. Het gemeentebestuur vindt dat het gebruik van bol lenschuren voor woondoelein- den in een agrarisch gebied vooralsnog niet dient te worden bevorderd. Burgemeester en ALPHEN AAN DEN RIJN-In het jongerencentrum Midas treedt zaterdag de Kaz Lux Band op. De groep werd begin dit jaar opge richt door Kazimierz Lux en be staat uit mensen die allemaal al een zeker pop-verleden achter de rug hebben. Kaz Lux zelf werkte mee aan tal van langspeelplaten van onder andere Brainbox. Naast gitarist Lux maken drummer Charles Schouten, gitarist Jean Marie Aerts, Peter Schön aan de keybordsen bassistTheo de Jong deel uit van de groep. Het optre den van de band begint om 21 VROUWENFEEST wethouders hebben Broekhui zen meegedeeld dat hij bewo ning van de schuur moet beëin digen en de zonder vergunning gebouwde opstallen moet af breken. Broekhuizen is tegen die beslissing van B en W in beroep gedaan bij de gemeenteraad van Lisse. Zijn advocaat voert voor al aan dat Broekhuizen om so ciale redenen - het beschikbaar stellen van woonruimte aan jonge alleenstaanden - zou zijn overgegaan tot verhuur van zijn bollenschuur als woonruimte. Voor B en W is dat geen reden bewoning toe te staan. Het col lege stelt de raad tijdens diens vergadering van vier oktober voor het bezwaarschrift onge grond te verklaren. NOORDWIJK - De 'moedermavo' (dagonderwijs voor vol wassenen) in Noordwijk, een dependance van de Leidse avondscholengemeenschap Boerhaave, zal niet worden opgeheven. Ondanks dreigende financiële perikelen denkt de gemeente Noordwijk een oplossing te kunnen vinden waardoor de school kan blijven draaien. Komt men er echter niet uit, dan zal de 'moedermavo' per 1 november worden opgeheven, zo vertelde voorzitter Oo- men van de scholengemeenschap Boerhaave. IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Vrouwencafé Alphen viert aan staande dinsdag het eenjarig be staan. In het gebouw van Midas (aan de Saffierstraat) wordt van 10 tot 18 uur een open dag gehouden met vele activiteiten waaronder films, een rommelmarkt en in formatie over vrouwenactivi teiten. *s Avonds is er vanaf 20 uur een vrouwenfeest met on dermeer zang en toneel. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor vrouwen die "meer doen dan hun alledaagse taak" heeftT de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Alphen nu elke maand een roos in petto. De eerste "roos van de maand" ging gistermorgen naar mevrouw E. A. van der Leeden-Cras, die naast de zorg voor "De Kleine Winkel" in de Hooftslraat. al 33 jaar lang haar gehandicapte pleegdochter Riet verzorgt. De 71-jarige Alphense kreeg daar gistermorgen de "roos van de maand" voor. "Het is maar een simpele roos, maar ze vertolkt wél de ge\ respecten bewondering van onze leden", aldus voorzitstei A. Spcyer-Smits van de vereniging. Overigens vond ze: "Vrouwen als u zijn moeilijk te vinden, want ze vragen nooit aandacht voor zichzelf' Het is de bedoeling dat er elke maand een roos wordt uitgereikt. "We zoeken nu een oplossing in de sfeer van permanente educatie (scholing voor iedereen, op elke leeftijd)", vertelde de Noord wij k- se wethouder Bedijn vanmorgen. "Ik zie de 'moedermavo' voorals nog niet verdwijnen. Er is best een gaatje te vinden om, regle mentair. aan de financiële problemen het hoofd te bieden" aldus Bedijn. In september begon Boerhaave met de 'moedermavo' in Noord wijk. De gemeenteraad stelde in maart ruim elfduizend gulden beschikbaar voor het bestrijden van de kosten die niet door het rijk worden vergoed. Daaronder vallen een concierge, telefoon en reiskosten voor docenten en schoolléiding. Onder die condi ties wilde Boerhaave wel begin nen met een Noordwijkse de pendance van de 'moedermavo' Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) hebben echter een streep door de reke ning gehaald: ze willen dat raadsbesluit van Noordwijk om f 11.000 ui te trekken voor de 'moedermavo' niet goedkeuren. Het provinciaal bestuur zegt dat het volgens de wet niet mogelijk is om een bijzondere school als de avondscholengemeenschap van gemeentewege te subsidiëren. Gedeputeerde Staten beschou wen de 'moedermavo' als een vorm van avondonderwijs dat overdag wordt gegeven. Slechts twee dagen voor de school startte maakten GS hun stand punt bekend. En dat neemt het gemeentebestuur van Noordwijk hen kwalijk. Zij willen tegen dit besluit in beroep gaan bij de Kroon. "Als de provincie gelijk heeft, dan dienen de maatschap pelijke ontwikkelingen toch voorrang te hebben boven de verouderde en niet voor het dag onderwijs voor volwassenen ge schreven bepalingen", menen B en W. Voorzitter Oomen heeft kritiek op de onderwijsinspectie. "Ik denk dat zij in haar advies heeft gezet dat het volgens de wet niet mo gelijk is om via de gemeente sub sidie te geven. Zij had zich best wat meer voor die zaak kunnen inspannen. Maar dat is er niet uit gekomen. We hebben er wel een vervelend gevoel aan overge houden. En we hebben opnieuw een brief aan die inspectie ge schreven met de vraag om wat meer steun." Het afwijzen van de subsidie door GS kwam, volgens Oomen, ge heel onverwacht. "Er is tussen Noordwijk en de provincie gere geld contact geweest. De berich ten waren steeds weer gerust stellend. Men hoefde zich geen zorgen te maken De consequentie is wel dat als er inderdaad geen geld op tafel komt, de 'moedermavo' gedoemd is te verdwijnen uit de badplaats "Dan zullen we haar overplaatsen naar Leiden", aldus Oomen. "On ze financiële middelen zijn niet toereikend om alle kosten voor eigen rekening te nemen. Dat be tekent dat zeventig leerlingen zullen dan moeten reizen. Voor velen zal dit problemen opleve ren. Ik denk daarbij vooral aan de opvang van kinderen en zo." Zijn er bij Boerhaave al meer aan vragen uit omliggende gemeen ten om daar met een 'moederma vo' te beginnen? Oomen: "Er liggen geen officiële aanvragen, er zijn wel informele contacten. Met Katwijk bijvoor beeld. Ik verwacht uit die rich ting ook wel een aanvraag. We zullen daaraan gehoor geven maar wel op dezelfde condities als in Noordwijk." an zullen we dit jaar doordraaien. Maar komt dat geld er via een on eigenlijke weg, dan zullen we de zaak voor het jaar erop toch moe ten bekijken." LEIDEN - Dominee R.J. Koolstra van de Mors- en Oude-Vestwijk vierde gisteren zijn zilveren ju bileum als gereformeerd predi kant. Zijn collega Hortensius bood hem op een zeer drukke re ceptie in de Maranathakerk na mens de plaatselijke gemeente een stereo-installatie aan. Van de wijk (gereformeerd, hervormd en rooms-katholiek) kreeg hij, uit handen van de heer Van Alder- wegen, geld voor een gemakke lijke stoel. En mevrouw Zwager van de hervormde kerkeraad ver raste mevrouw Koolstra - ook 25 jaar getrouwd - met een ge- Ds. Koolstra gaat omdat hij zo dui delijk spreekt ook in dovendien- sten voor. De dove gemeentele den hadden een half uur vóór de receptie gelegenheid om in hun eigen taal hun waardering voor de predikant te uiten. Ook verte genwoordigers van het dovente- huis "De Gelderhorst" waren daarbij. De jubilaris wilde geen toespraken, maar bij de aanbieding van de cadeaus waren die er toch wel. Zo beschreef ds. Hortensius zijn collega als een man met een grote openheid voor mensen en een sterke wil om samen te brengen. En de heer Van Alderwegen be lichtte vooral zijn pastorale kwa liteiten (bij wie in de wijk is ds. Koolstra niét geweesten zijn inzet voor de gereformeerd-her vormde samenwerking. LEIDERDORP - Burgemeester Vis reikte gisterochtend in de kantine van de Ver. Touwfabrieken een zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit aan de heer J. G. L. Tervooren. Tervoo- ren vierde zijn veertigjarig jubileum als werknemer van de Touwfa brieken. Hij begon in 1938 op negentien-jarige leeftijd als strengendraaier, en is nu baas laboratorium. Naast zijn werk is Tervooren al een jaar of tien tweede voorzitter van de regio Leiden van de industriebond NW en is hij tevens lid van de districtsraad Leiden van die bond. Bovendien is hij voorzitter en wedstrijdleider van de schaakclub VTL.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27