PSY toont "hoe effectief collectief spel is FC Twente toont karakter AZ ondanks verlies "op weg terug" Bij Fenerbahce staat individu centraal BOEKVAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. Jol speelt niet meer voor Bavern DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 EINDHOVEN (GPD) - Hoe tegenstrijdig het ook klinkt, ondanks de eerdere 2-1-winst op eigen terrein moest Fenerbahce gisteravond in het Philips-stadion tegen PS V wel vanaf het begin de aanval zoeken. De Turken, die met de wetenschap aan het karwei begonnen dat hun verdediging niet in staat zou zijn de kleine voorsprong uit het eer ste duel in de return vast te hou den, gokten daarom in die begin periode op een snelle treffer. Vandaar dat de ploeg direct na het beginsignaal van de Schotse scheidsrechter Syme met vier spitsen trachtte de zaak te force ren. Dat lukte niet. Integendeel, PSV kreeg door de opportunisti sche speelwijze van Fenerbahce zoveel ruimte dat het reeds in de tiende minuut de score wist open te breken. Uiteindelijk zegevier den de Eindhovenaren met maar liefst 6-1 over de Turken. Dat PSV bang voor Fenerbahce was in de eerste minuten goed te merken. Vooral als dribbelaar Cemil - de grote uitblinker bij de gasten - aan de bal was, ontstond er lichte paniek in PSV's laatste lijn. Oefen meester Rijvers: „Vooral in de eerste helft heeft Fenerbahce laten zien dat het een goede ploeg heeft. Aanvallend zijn die jongens gevaarlijk. Daar moesten we voor oppassen. Pas na 3-0 was de tegenstand van Fe nerbahce gebroken" De formatie van trainer Nis demon streerde een voortreffelijke tech niek, maar had geen moment oog voor het collectieve aspect van het voetbalspel. Nis daarover „Wij spelen te veel tik-tak-spel zonder echt gevaarlijk te worden. Maar dat is nou eenmaal de speelwijze van de Turk. Bij ons staat het individu centraal. Van avond hebben we kunnen zien hoe effectief collectief spel kan zijn. We hebben in ieder geval weer veel geleerd. Vooral Van der Kuylen was levensgevaarlijk, maar dat wist ik al". PSV's aanvoerder, die vier van de zes doelpunten voor zijn reke ning nam („Zoveel treffers heb ik nog nooit gescoord in een Euro pa-Cupduel"), stond inderdaad op scherp gisteravond. Van der Kuylen zelf: „De ploeg was heer lijk in beweging, waardoor er veel ruimte werd geschapen. En dat hebben we goed uitgebuit". Na tuurlijk, Van der Kuylen was vaak aanspeelbaar, maar dat was niet zozeer zijn eigen verdienste De Eindhovenaar trof het geluk, dat hij gisteravond geen last had van een speciale bewaker. En omdat de defensie van Fener bahce bijna op èèn lijn speelde, hadden de dieptepasses van Van der Kuylen alle kans op suc- Vooral op de rechterflank in de verdediging hadden de gasten het zwaar te verduren. Vleugel verdediger Emin speelde erg on zeker en moest zijn directe tegen stander Lubse herhaaldelijk la ten gaan. „Ik had inderdaad wei nig problemen met hem', zei Lubse. „Het ging lekker van avond. Je kan dan wel zeggen, dat de tegenstand, vooral in de twee de helft, uiterst gering was, maar dat neemt niet weg, dat die grote zege mij enorm veel voldoening geeft". En nogmaals Rijvers: „De jongens hebben de zwakke momenten van de tegenstander knap afge straft. Dat we uiteindelijk op 6-1 Gerrie Deijkers scoort 4-0 zijn geëindigd, verbaast mij niet. Bij Fenerbahce zijn de aanvallers niet gewend mee terug te komen. Een tijdje gaat dat goed, maar ten slotte wordt de druk voor het middenveld en de defensie toch te groot. Als ze dit onderdeel van het spel kunnen verbeteren, worden ze voor iedere Europese ploeg een team, waarmee reke ning moet worden gehou den". Rijvers, die graag in dit Europa- Cup-I-duel de beschikking had gehad over Renè van de Kerkhof, kreeg gistermiddag van clubarts Van de Brekel te horen, dat de rechterspits beter rust kon wor den gegeven. „En met rust alleen red je het nu ook niet meer", al dus de clubarts van PSV. „Of Re nè zou een maand op non-actief moeten worden gezet. Maar dat is ook niet de beste oplossing" Vandaar dat Renè van de Kerk hof morgen in Geldrop wordt ge opereerd. „Een lichte chirurgi sche ingreep", zegt Van de Bre kel. „Het is eigenlijk niet de knie, maar de ruimte tussen de huid en de knie. De slijmbeurs is licht geirriteerd. Je moet niet vergeten dat Van de Kerkhof tijdens het WK-toernooi in Argentinië ook twee keer per dag aan zijn linker knie werd behandeld. Ik ver wacht echter, dat Renè over 14 dagen de training kan hervat ten". Ook zonder Renè van de Kerkhof heeft PSV geen moeite gehad de tweede ronde van de Europa Cup voor landskampioenen te berei ken. Na enige schermutselingen voor het doel van PSV-goalie Van Engelen, kwam de thuisclub in de tiende minuut aan de leiding. Uit een hoekschop van Postuma, Renè van de Kerkhofs vervanger, kogelde Van der Kuylen de bal ineens langs doelman Ivancevic Diezelfde Van der Kuylen bracht zijn ploeg halverwege het eerste bedrijf op 2-0. Lubse profiteerde van een misser van Emin en pas- ste vervolgens breed op zijn aan voerder, die met een beheerst schot Ivancevic voor de tweede keer passeerde. Even dreigde er gevaar voor de thuisclub, toen Rasit een gewel dige mogelijkheid kreeg voor Fenerbahce te doelpunten. Maar Engelen. Voor de rest was^-het PSV, dat de klok sloeg. Vooral in de tweede helft konden de Eind hovenaren op halve kracht prijs schieten op de veste van goalie Ivancevic. Reeds na drie minuten m de tweede helft kopte Deijkers, die overigens nog vervangen werd door Hooijer, terwijl aan Turkse kant Emin en Kemal (laatstgenoemde kreeg een gele kaart van arbiter Syme), moest plaatsmaken voor Ismail en Bah- drie tegen de tou- Het conditioneel murw gebeukte Fenerbahce moest nog drie te gentreffers incasseren van res pectievelijk Deijkers en twee kansloos; zoals Postuma (r) ziet. keer van Van der Kuylen. Pas vier minuten voor tijd slaagde Rasit erin een keer tegen te sco ren voor Fenerbahce. Finale EC 1 in München ZURICH - Het bestuur van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft de finale van het toer nooi om de Europese voetbal beker voor landskampioenen 197811979 toegewezen Olympia Stadion i\ chen. De eindstrijd wordt woensdag 30 mei gespeeld. Voor de fi nale van het toernooi van de bekerwinnaars is Bazel aan gewezen. De finalisten treden daar woensdag 16 mei aan. Mün- IPSWICH (GPD) - AZ's Europa- Cupavontuur is afgelopen. Niet dc 2-0-nederlaag in Ipswich zelf, maar in feite het 0-0-gelijke spel in Alkmaar was daar de oorzaak van. De Noordhollanders die juist in Ipswich hadden willen bewijzen, dat men over het diep tepunt heen is, werden ondanks hun forse overmacht toch ge klopt. „Wij zijn echter op de goe de weg terug. Het diepe vormdal ligt achter ons, we zijn weer aan het klimmen", riep Georg Kess- ler na afloop van het duel in Ips wich uit. AZ nam afscheid van het Europa-Cup-II-toernooi met een 2-0-nederlaag, die uiteinde lijk toch een geflatteerde indruk achterliet. Het kleine sprankje hoop om na het 0-0-gelijke spel in Alkmaar veer tien dagen geleden toch nog de volgende ronde van het Europa- Cuptoernooi voor bekerwinnaars te halen, ging eigenlijk al na am per 180 seconden voetbal in rook op. Hugo Hovenkamp ontfutsel de weliswaar de bal aan Woods, maar gaf daarmee Ipswich Town wel de eerste hoekschop. Woods, Hovenkamps directe tegenstan der die de Noordhollander geen moment uit het oog verloor, bracht de corner in de doelmond waar Beattie kopte en Whymark de bal op de slof nam. De op de doellijn staande Mariner gaf de uiteindelijke laatste tik: 1-0. Die treffer, in een situatie die wel heel duidelijk naar buitenspel rook. was in feite te veel voor de formatie van de grijze eminentie, die op het laatste moment toch zijn aanvankelijke voorgenomen plannen om Ipswich met een viermans-middenveld te bestrij den, had moeten laten varen. Kessler: „Pas vlak voor de wed strijd had ik de zekerheid dat Geddis toch niet zou spelen en daarom koos ik uiteindelijk voor drie spitsen. Dat dit ten koste moest gaan van een middenvel der was duidelijk", aldus Kess ler. Die middenvelder was Kristen Ny- gaard, de Deen bij de Noordhol landers die de laatste competi tiewedstrijden aanzienlijk min der presteert dan in het voor gaande seizoen. De keus van Kessler was op Peter Arntz ge vallen, naast Van Hanegem en Peters. Met hèm leek AZ vanuit de 0-0-stelling niet eens kansloos. Alleen kansen kregen de Noord hollanders van Ipswich niet. De Noordhollanders namen welis waar na die openingstreffer van Mariner het heft in eigen handen, bouwden vanuit het middenveld de aanvallen op. maar zag rond het strafschopgebied geen enkele afspeelmogelijkheid. Ook al, omdat de topscorer van de va derlandse eredivisie Kees Kist zich te veel naar het middenveld liet terugzakken. AZ werd vooral vóór rust volledig aan banden gelegd door de En gelsen met Mariner en Whymark in de hoofdrollen. Twee spitsen die door het snel opsluitende middenveld voldoende aanvoer kregen om het doelman Vooys lastig te maken, ook al omdat manager Robson de meest ge vaarlijke Engelse spits Woods had opgeofferd om Hovenkamp af te schermen. De tempoverho ging na de hervatting bij de Noordhollanders kreeg ook niet die uitwerking die Kessler er misschien van verwacht had. Want ondanks het feit dat het tempo werd opgeschroefd, bleek AZ te veel de openingen in de breedte te zoeken en durfde slechts èèn man. Peter Arntz, het aan om wat meer diepte in het spel van AZ te leggen. Zonder re sultaat overigens, omdat op de linkerflank Jaan de Graaf geen enkele keer langs Osman kon komen en Peter Ressel op de rechterflank Tibott slechts wei nige keren echt uit kon spelen. Zelfs de vervanging van De Graaf door Nygaard bracht weinig meer stootkracht m de aanvalsli- nie van de Noordhollanders die zowel langs de grond als in de lucht veruit de mindere was van het centrale duo Burley en Beat tie. En al ontbrak de overtuiging bij AZ en al kwam de formatie niet tot scoren toe - het werd zelfs nog 2-0 voor Ipswich toen de Belgische arbiter Van Langen- hoven in de 46ste minuut in de sliding van Spelbos op Mariner een strafschop zag, die door Wark keurig werd verzilverd - toch zag Kessler de positieve kanten van AZ. „Wij hebben veel beter ge speeld dan in de afgelopen weken in de competitie en dat is op zich de winst die we hier in Engeland hebben behaald." ADVERTENTIE Manchester City wint spektakelstuk, maar MANCHESTER - Het gebaar van Eddy Pasveer was teke nend voor het hoogst opwindende verloop van Manches ter City-FC Twente (3-2). Maar in de venijnigheid waar mee FC Twente's reserve-doelman de bal tot drie keer toe tegen het net knalde, lag ook een stuk tragiek verborgen dat in feite symbolisch was voor het duel, dat als spekta kelstuk bijna louter hoogtepunten kende Het was echter vooral de teleurge stelde reactie op een sublieme goal van Brian Kidd, die hem halverwege de tweede helft met een klimmend schot van even buiten het strafschopgebied kansloos had gepasseerd. Die puntgave treffer betekende niet alleen een hernieuwde voor sprong van Manchester City, maar in feite tevens de nekslag voor het gisteravond onherken bare FC Twente. Dat beide ploe gen daarna ieder nog een keer zouden scoren, gaf dit pure volksvermaak de allure die het verdiende. Dat de Twentenaren desondanks met gebogen hoofden uit de hek senketel van Maine Road stapten was dan ook louter toe te schrij ven aan het prille moment, waar op het afscheid moest nemen van Europees bekervoetbal. Trainer noch spelers behoeven zich ech ter verwijten te maken. Net zo min als het een schande is te zijn uitgeschakeld dooreen ploeg, die in eigen land hard op weg lijkt de hegemonie van tweevoudig Eu ropa-Cupwinnaar Liverpool aan te tasten. De kwaliteiten daarvoor heeft de formatie van manager Tony Book, die in zes jaar tijd dank zij een investering van 10 miljoen gulden een totale renovatie on derging, in elk geval. Dank zij de individuele klasse van spelers als Brian Kidd, Peter Barnes, vooral hij. Gerry Owen, Asa Hartford en ook nog altijd Mike Channon, moet Manchester City kunnen uitgroeien tot een club van Euro pees topformaat. Op basis van die individuele kwaliteit verstaan-zij bovendien de kunst om een wed strijd zo nodig in hun eentje te beslissen. En dat nu is juist het kardinale verschil met FC Twen te, dat in dat opzicht te sterk af hankelijk is van Hallvar Thore- Dat kwaliteitsverschil deed de ba lans ook terecht doorslaan in het voordeel van Manchester City FC Twente verdient daarentegen terecht een compliment voor de enorme ijver en werklust die het aan de dag legde en daarmee het klasseverschil redelijk kon wor den gecamoufleerd. De Twente naren toonden bovendien karak ter in situaties waarin de ploeg doorgaans onderuit pleegt te gaan. Kohn naderhand verzuch tend: „Ik zou willen dat het in de competitie ook op deze manier kon. We spelen dan weliswaar exact dezelfde patronen, maar wel in een versnelling lager". Ook de vroege treffer van Manchester City kon het zelfvertrouwen van de Twentenaren kennelijk niet aantasten. Toch betekende het al in de negende minuut gescoorde doelpunt van Gerry Owen, die eerst Cees van Ierssel simpel uit speelde en het vervolgens niet ontging dat Eddy Pasveer foutief stond opgesteld, wel degelijk een geduchte streep door de reke ning. Want in tegenstelling tot de doorsnee Engelse ploeg liet Man chester City zich niet het hoofd op hol brengen, maar trok het zich schielijk op de eigen helft te rug. Bewust lieten de Britten het initiatief aan FC Twente en pas ten zelf het wapen van de counter toe. Die wat meer offensief getin te speelwijze hield door de snel heid waarmee Manchester City de aanval inzette voor FC Twente niet onaanzienlijke risico's in. Zo hadden de Enschedeërs bepaald niet over geluk te klagen, dat scheidsrechter Lattanzi een tref fer van Mike Channon wegens buitenspel van Brian Kidd an nuleerde. Hetzelfde gold voor het schot van Hartford, dat echter de paal op zijn weg vond. De tegentreffer van Twente veran derde het spel echter drastisch. Amper drie minuten waren er in de tweede periode gespeeld toen Brian Kidd het nodig oordeelde de doorgebroken Piet Wildschut op de rand van het strafschopge bied onderuit te halen. Uit die vrije schop schoot de sterk spe lende Nils Overweg de bal dwars door de Engelse muur 1-1. Vanaf dat moment was er ook weer sprake van een volkomen open strijd, waarin beide ploegen een bezielende hartstocht aan de dag legden. Deze voetbalthriller mocht dan weliswaar niet in aanmerking komen voor de schoonheidsprijs, als kijkspel was het wel degelijk een puntga ve vertoning. De treffer van Brian Kidd wierp FC Twente echter opnieuw terug, maar nog steeds wenste FC Twente zich niet bij de dreigende nederlaag neer te leg gen. Zelfs de treffer van Peter Barnes, Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen. De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. na/'cvcsc -hilders zien ons land die vanuit de rebound scoorde na een door Eddy Pasveer weerga loos gestopte bal van Mike Chan non, kon het Twentse vuur niet doven. De vijf minuten voor af loop door Ab Gritter gescoorde treffer, die gaaf werk van Hall var Thoresen simpel kon afronden, was de meer dan verdiende belo ning. Met man en macht probeerde FC Twente in de slotminuten alsnog de gelijkmaker te forceren, maar de zoveelste briljante redding van Epi Drost voorkwam aan de andere kant een treffer van Asa Hartford. Ook dat paste voortref felijk in het draaiboek van het avondje volksvermaak, waarop de gele kaarten voor Epi Drost, Frans Thijssen en Garry Owen in feite misstonden. naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50. na 7 oktober f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. SCHEVENINGEN (GPD) - Na een verschil van mening met de Westduitse Gyula Lorant heeft Martin Jol zijn club Bayern Mün chen de rug toegekeerd. Hoewel de Scheveninger, ex-FC Den Haag-speler, officieel nog twee jaar bij de Duitsers onder con tract staat, weigert hij om nog verder in actie te komen voordat de club een aantal contractueel overeengekomen beloftes na komt. Jol doelt daarbij op een clausule waarin staat dat hij on der bepaalde omstandigheden door de trainer in de basiself moet worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21