"Onrecht van Bilbao" met bliksemkracht uitgepoetst "R UUD KROL WAS DE ECHTE MO TOR SCOREBORD Vrij Grote dag Engeland in UEFA Cuptoernooi DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 PAGINA 19 Lerby, de bescheiden uitblinker: "Ik deed gewoon mijn best" 5? AMSTERDAM - De Grote man van gisteravond bij Ajax, Sören Lerby, wist zich maar geen houding te geven, toen hij na afloop van het spectaculaire, maar tegelijkertijd emotievolle duel tegen Atletico Bilbao be dolven werd onder de compli menten. Met ontwijkende ant woorden probeerde hij alle aandacht van zich af te leiden, schoof de lofbetuigingen door naar zijn mede-spelers. De klei ne Deen die op het veld naar een grote hoogte groeide en Ajax' 'winnende' treffer scoorde, wil de gisteravond per sé niet de gevierde man zijn. In al zijn bescheidenheid trachtte hij Ruud Krol (de aan gever van zijn goal) als de uit blinker te bestempelen. "Krol was de grote motor achter ons succes. De rest, ook ik, heeft gewoon zijn best gedaan". Het hielp Lerby niet om aan het licht van de schijnwerpers te ontsnappen; integendeel, door zijn bescheidenheid schenen de spots alleen maar feller op hem. Hij kon er dan ook niet onderuit om iets over zijn eigen presta ties te zeggen. "Ik weet niet of het tot nu toe mijn beste wed strijd voor Ajax is geweest. Het was wel zo dat alles bij me lukte, maar dat kwam dan weer door dat die Spanjaarden op links veel teveel ruimte lieten. En dat doelpunt, ja. Het was erg goed werk van Krol, die een voorzet op maat afleverde. Met de bin nenkant van mijn rechtervoet tikte ik die bal er toen in" Later in het spelershome, waar de bescheidenheid met de alco hol wegvloeide, werd hij door Piet Keizer (onder meer eens de sociale leidsman van een ad viesbureau voor voetbalprofs) onder handen genomen. Kei zen "Je moet je mond open durven doen Sören. Niet alleen in het veld, maar ook daarbui ten". De blonde Viking nam het voor kennisgeving aan en her innerde zich daarna veel meer. "Zag je hoe ik een paar keer die hele Spaanse verdediging dol draaide. Prachtig was dat en allemaal liepen ze er in". Iemand, die wel wist dat hij zijn beste wedstrijd voor Ajax speelde, was Ray Clarke. Tot afgelopen zondag kampte de Brit nog met de nodige aanpas singsproblemen bij zijn nieuwe club en beperkte hij zich in aan vallend opzicht louter tot het creëren van openingen. Tegen Atletico Bilbao toonde hij aan dat het acclimatiseringsproces verleden tijd is en nam hij twee doelpunten voor zijn rekening. Clarke: "Die treffers waren voor mij de stimulans om me defini tief bij Ajax thuis te voelen. Ik voel nu, dat ik er weer helemaal ben en dat komt mede doordat ik de laatste tijd veel individu eel getraind ben, dat heeft mijn zelfvertrouwen gesterkt. Ook Hans Erkens lijkt weer helemaal terug van wegge weest. De Limburger kreeg gis teravond vijf minuten voor het begin van de wedstrijd plotse ling te horen dat hij voor het eerst sinds zes weken weer moest opdraven, omdat Dick Schoenaker zich tijdens de warming-up, na een botsing met Geert Meijer, had verstapt. Erkens: "Ik was met mijn hoofd natuurlijk helemaal niet bij de wedstrijd. Heel misschien zou ik het laatste kwartier het veld in komen (was afgesproken) Desondanks geloof ik dat ik niet onaardig gespeeld heb. Mijn liesblessure is in ieder'ge val over, want ik heb niets ge voeld. Ik mis alleen nog wal conditie en scherpte in mijn passes". Hans Erkens zou in eerste instantie op het midden veld opereren (Ajax wilde in een 2-4-4 opstelling van starl gaan), maar moest al snel een plaats in de achterste linie in nemen. "De bedoeling was dal ik Rojo op het middenveld zou afstoppen. Maar omdat die Spanjaard zich teveel in de diepte liet aanspelen, moest ik wel een plaats in de verdediging, wel innemen". Die laatste linie miste gister avond laatste man Ruud Krol achter zich. Krol speelde, met een vrije opdracht, ditmaal voor zijn verdedigers. Een taak waarvan hij zich uitstekend kweet. Krol: "Het ging gelukkig negentig minuten goed. Maar ik moest er niet aan denken, wat er had gebeurd als er verlengd had moeten worden. Ik was op een gegeven moment helemaal ka pot. Dat vele lopen op het mid denveld ben ik niet gewend. Trouwens, de meestep van ons liepen twintig minuten voor het einde al op hun tandvlees. Dat kon eigenlijk ook niet anders met dat hoge tempo. We hebben toen dan ook bewust wat gas te ruggenomen om weer wat energie op te doen. Alleen heb ik echt wel een paar keer mijn hart vastgehouden bij die man- tegen-man situaties voor het doel van Schrijvers. Maar die ri sico's hebben we bewust ge nomen, we moesten wel alles op de aanval gooien. Als we dan teno'nder gingen, zou dat ten minste 'strijdend' zijn gebeurd WALTER OOMEN Uitblinkers Krol en Lerby trekken Ajax over de streep AMSTERDAM - De bliksemkracht, waarmee uitgerekend de beide uitblinkers van het Euro pa Cup Ill-duel Ajax- Atletico Bilbao, Ruud Krol en Sören Lerby, drie minuten voor tijd de in Bilbao door Walter Horstmann zo bezoedelde 2-0 eindscore wegpoetsten, typeerde in feite de bezieling van het gehele Ajax-team. Ray Clarke maakt zich i DEN HAAG - De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de Europese bekers zijn: Landskampioenen Progress Niedercorn (Lux) - Real Madrid (Spa) 0-7, eerste wedstrijd 0-5, Real over naar de tweede ronde FC Porto (Por) - Aek Athene (Gri) 4-1 (1-6) Athene PSV (Ned) - Fener- bahce (Tur) 6-1 (1-2), PSV Wisla Krakow (POL) - FC Brugge (Bel) 3-1 (1-2), Wisla Austria Wien (Oos) - Vlaznia Schkodra (Alb) 4-1 (0-2), Austria, Ujpest Dosza (HON) - Zbojorvka Brno (Joe) 0-2 (2-2), Brno Ia Akranes (IJs) - FC Köln (WDL) 1-1 (1-4), Köln, Glasgow Rangers (Scho) - Juventus (ITA) 2-0 (0-1, Glasgow, Liverpool (Eng) - Not tingham Forest (Eng) 0-0 (0-2), Not tingham, La Valetta (Mal) - Gras shoppers Zürich (Zwi) 3-5, (0-8), Grasshoppers, Dynamo Kiev (Sov) - Haka Valkeakoski (Fin) 3-1 (1-0), Dynamo, As Monaco (Fra) - FC Malmö: (Zwe) 0-1 (0-0), Malmö, Bo hemians (Ierl) - Omonia Nicosia (Cyp) 1-0 (1-2), Bohemians, Loko- motiv Sofia (Bul) - Odense BK (Den) 2-1 (2-2), Sofia, Lilleström (Noo) - Linfield Belfast (N-Ierl) 1-0 (0-0), Lilleström, Dynamo Dresden (Odl) - Partizan Belgrado (Joe) 2-0 (0-2), Dynamo wint na strafschop pen. Bekerwinnaars Banik Ostrava (Tsj) - Sporting Lis sabon (Por) 1-0 (1-0), Banik over naar de tweede ronde. Shakter (Dontsk (Sov) - FC Barce lona (Spa) 1-1 (0-3), Barcelona, FC MAgdeburg (Odl) - Valur Reykja vik (IJs) 4-0 (1-1), Magdeburg, Aberdeen (Sch) - Marek Stanke Dimitrov (Bul) 3-0 (2-3), Aberdeen, Kalmar FF (Zwe) - Ferencvaros (Hon) 2-2 (0-2), Ferencvaros, Bally- mena (N-Ier) - Beveren (Bel) 0-3 (0-3), Beveren, Servette Genève (Zwi) - Paok Saloniki (Gri) 4-0 (0-2), Servette, Fortuna Düsseldorf (Wdl) - Universitatea Craiova (Roe) 1-1 (4-3), Fortuna, Wacker Innsbrück (Oos) - Zaglebie Sosnowice (Pol) 1-1 (3-2), Wacker Innsbrück, Ipswich Town (Eng) - AZ '67 2-0 (0-0), Ips wich Town, Hapoel Nicosia (Cyp) - Shamrock Rovers (Ier) 0-1 (0-2), Shamrock, Wrexham (Wal) - Nog- ometni Rijeka (Joe) 2-0 (0-3), Ryeka, Inter Milan (Ita) - Floriana la Valetta (Mal) 5-0 (4-1), Inter, Union (Lux) - Bodo Glimt (Noo) 1-0 (1-4, Bodo Glimt, Nancy (Fra) - Frem Kopen hagen 4-0 (0-2). Nancy. UEFA beker Lanerossi Vicenza - Dukla Praag 1-1, (0-1), Dukla Valencia - CSKA Sofia 4-1 (1-2), Valencia, Sturm Graz - Borussia Mönchengladbach 1-2 (1-5), Borussia, Panathinaikos - Arges Pitesti 1-2 (0-3), Arges Pitesti Aiax - Athletic de Bilbao 3-0 (0-2), Ajax, Everton - Finn Harps 5-0 (5-0), Everton. Lausanne Sport - Jeunes- se D'esch 2-0 (0-0), Lausanne, AC Torino - Gijon 1-0 (0-3), West Brormvich Albion - Galatasaray 3-1 (3-1), West Bromwich, Rode Ster Dynamo Berlijn 4-1 (2-5), Rode Ster, BK 1903 Kopenhagen - Kuo- pio Palloseuro 4-4 (1-2), Kuopio, VFB Stuttgart - FC Basel 4-1 (3-2) VFB Stuttgart, Molde FK - Torpedo Moskou 3-3 (0-4). Torpedo, RC Strassbourg - IF Elfborg 4-1 (2-0), Strassbourg, Lech Poznan - MSV Duisburg 2-5 (0-5), MSV Duisburg, Dundee United - Standard Luik 0-0 (0-1) Standard Luik, Esbjerg BK Ik Start Kristiansand 1-0 (0-0) Esbjerg, Lokomotiv Leipzig - Ar senal 1-4 (0-3), Arsenal, Lierse-SK - Carl Zeiss Jena 2-2 (1-1), Carl Zeiss Jena, IBV - Glentoran 1-0 (0-0) IBV, Manchester City - FC Twente 3-2 (1-1), Manchester City, IFK Norr- köping - Hibernian 0-0 (2-3), Hiber nian, MTK Boedapest - Politechni- ca 2-1 (0-2), Politechnica, Slask Wroclaw - Peoprocicos Lamaca 5-1 (2-2), Slask, Lokomotiv Kosice - AC Milan 1-0 (0-1), Milan door straf schoppen, AC Napoli - Dynamo Tiflis 1-1 (0-2), Dynamo Tiflis, Ada- naspor - Honved 2-2 (0-6), Honved, Rapid Wien - Hajduk Split 2-1 (0-2), Hajduk Split, Trakia Plovdiv - Her- tha BSC 1-2 (0-0), Hertha BSC. Ben- fica (Por) - FC Nantes (Fra) 0-0 (2-0), Benfica, Hibernians - SC Braga 2-3 (0-5), Braga, Levski Sparta Sofia - Olympiakos Pireaus wordt van daag gespeeld. Een ongekend soort gedrevenheid, waartoe de Amsterdamse forma tie merkwaardig genoeg juist door die Duitse valsblazer was aangezet, omdat hij in de eerste -editie van deze UEFA-bekercon- frontatie een 'zijnettreffer' in een vlaag van een spontaan optre dend gebrek aan visie tot 2-0 bombardeerde. En juist dat 'doelpunt' vormde gis teravond voor de brigade van Cor Brom de drijfveer voor een krachtenslopende jacht op eer herstel. Een zucht naar revanche, die in de vorm van de allesbeslis- sende 3-0 werd bevredigd op een moment, dat niet beter uitgeko zen had kunnen worden. Want in de slotfase van deze turbu lente confrontatie moesten de Amsterdammers zichtbaar tol betalen voor de lichamelijke op offeringen, die ze zich voordien hadden getroost. "Daarom was ik zo blij met die goal van Lerby, want een verlenging zou voor ons waarschijnlijk na delig zijn uitgevallen", wist ook trainer Cor Brom, die zijn disci pelen in de loop van het tweede bedrijf vanaf de kant herhaalde lijk tot een wat rustiger bewe gingsritme aanspoorde. Zijn team was echter te zeer gebio logeerd door het zichzelf gestelde doel 'het grote onrecht van Bil bao' uit te wissen, dat het een voudig weigerde om het welhaast onmenselijk hoge tempo met een wat rustiger af te wisselen. Een nalatigheid, die de hoofdste delijke ploeg in de slotfase leek op te breken. Toen namelijk slaagden de voordien slechts eenmaal aan een offensieve actie toegekomen zijnde Basken erin enkele keren tot diep in de stel lingen van Ajax te penetreren. Een beeld, dat zich een kwartier voor tijd al aftekende op het mo ment, dat middenvelder Irureta fraai voorbereidend werk van Rojo tot waardeloos degradeer de, nu, hij uit vogelvrije positie niets beters wist te produceren dan een slap rollertje, dat voor Piet Schrijvers geen enkele probleem opleverde. Maar juist die mislukte actie accentueerde het Spaanse gevaar, dat voor Ajax zo onverwachts opdoemde Wat tien minuten later eens te meer werd onderstreept toen Rojo andermaal aan de basis stond van een 'Baskische bevrij dingspoging', die via rechterspits Dani en invaller Nunez doodliep op de goed anticiperende Piet Schrijvers. Alleen daarom al kon de ingeving die Ruud Krol op het juiste mo ment kreeg briljant worden ge noemd. Die behoedde Ajax uit eindelijk voor nóg een half uur geploeter voor de zozeer begeer de kwalificatie. Een ingeving, die gestalte kreeg in een schijnbewe ging, waardoor linkervleugel verdediger Escalza het Amster damse Bos werd ingestuurd en een daarop volgende loepzuivere voorzet, die door Sören Lerby met zijn rechtervoet(l) fraai tot 3-0 werd omgebogen. Beloning De met die score bereikte kwalifi catie voor de volgende ronde was de beloning voor de ontroerende ijver, waarmee Aiax het door trainer Brom gedicteerde aan- valsconcept had uitgevoerd. Een 3-4-3 (bij balbezit zelfs 2-4-4) concept, waarbij bijvoorbaat al de nodige risico's (Brom: "maar wat moetje anders als je met een 2-0 achterstand moet begin nen?") waren ingecalculeerd en tot doel had om de Spaanse de fensie met pressievoetbal zoveel mogelijk in paniek te brengen De als libero aangekondigde Ruud Krol hield zich als vormge ver van de aanvalsgolven perma nent op het middenveld op, 'woelwater' Simon Tahamata opereerde samen met Ray Clarke in de punt van de frontlinie, ter wijl de voor Schoenaker -had zich tijdens de warming-up gebles seerd- spelende rechtsback Er kens geregeld naar het midden veld opschoof. Atletico Bilbao, dat in het begin te vergeefs probeerde de stormlo pen van de Amsterdammers te ontregelen door veelvuldig op doelman Iribar terug te spelen, moest zich onder die omstandig heden uitsluitend tot de defen sieve rol beperken. Wat die ploeg, ondanks de kansen, die Ajax -Clarke, Tahamata, die tot twee maal toe in vrije positie tegen Iri bar kopte- creëerde, goed afging Goed, de equipe van Koldo Aguirre mocht bepaald niet mopperen, dat de Engelse spel- n Ajax teniet had kunnen worden gedaan. De kans van Irureta gaat echter r de Spanjaarden leider Partridge een overtreding van Escalza tegen Arnesen niet met een strafschop honoreerde, Clarke pech had dat een schitte rende volley rakelings over de deklat scheerde en uitgerekend Van Dord zich in de baan van een schot van Erkens bevond. Maar juist die meevallers grepen de Basken aan om het in de ope ningsfase zo geringe zelfver trouwen op te poetsen. Zelfvertrouwen, dat echter in de 39ste minuut weer plaats maakte voor paniek, toen rechtsback Ti- rapu Arnesen onnodig binnen de beruchte lijnen tegen de grond kwakte en Ray Clarke van elf me ter 1-0 binnen mocht schieten Prompt raakte de Spaanse defen sie het hoofd onder de Ajax-druk weer kwijt. Gaf met name Astrain als een vervroegde Sinterklaas herhaaldelijk hoekschoppen weg. Ajax profiteerde vooralsnog niet van die vrijgevigheid, een voudig omdat het die ploeg in die fase aan koelbloedigheid ont brak. Wat niet gezegd kon worden van doelman Piet Schrijvers, die tus sen de bedrijven al uitlopend Vi- dal (de man van de 'zijnettreffer in Bilbao) het scoren had moeten beletten In de tweede rondgang toonde Ajax aanvankelijk op geen enkele wij ze vermoeidheidsverschijnselen. Ook in de beginperiode van dat part beukten de Amsterdam mers, aangedreven als ze voort durend werden door Krol en Lerby, op de vijandelijke veste In de tiende minuut was dat ex cellerende duo ook de grondleg ger voor het tweede Ajax-doel- punt, dat door Clarke ("goed voor het moreel") werd gescoord. Na die 'gelijkmakende treffer' be gonnen zich bij Ajax de ver moeidheidsverschijnselen aan te dienen. Atletico, bij wie Escalzar een gele kaart opliep omdat hij Ling genadeloos tegen het gras schopte, kon zich enigszins aan de Ajax-druk ontworstelen, zich zelfs tegenkansjes scheppen. Zo moest de gedegen spelende Meutstege Dani de voet dwars zetten en bofte Ajax dat eerst Iru reta en vervolgens Nunez de door Rojo geoffreerde mogelijkheden niet naar waarde wisten te schat ten. Sören Lerby deed dat aan de andere kant wel, toen Krol in die voor Ajax moeilijke fase een briljante ingeving kreeg. Met bliksemkracht poetste de Deen vervolgens 'het onrecht van Horstmann' uit.. GERARD VAN PUTTEN "DIT ZUN WE NIET GEWEND" AMSTERDAM - "Dit voetbal zijn wij in Spanje niet gewend". Het klonk als een bekentenis van de coach van Bilbao, Aguirre. 'Ajax heeft uitstekend gespeeld. Wij kennen deze agressiviteit niet. Bij ons gaat alles veel meer op techniek. Ajax heeft een ge weldige conditie en heeft daar ook een uitstekend gebruik van gemaakt. Dit Ajax is opnieuw een grote ploeg. Een ploeg, die erg modern speelt en de kracht heeft voortdurend op de bal te jagen." AMSTERDAM - Ajax kan in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker op zeer ster ke tegenstanders stuiten. De Am sterdammers verkeren in het ge zelschap van vier Westduitse clubs en hèt volledige UEFA- contigent uit Engeland. Daar naast was opmerkelijk, dat van de vier Italiaamse deelnemers slechts één club zich plaatste: AC Milan dat strafschoppen nodig had om Lokomotive Kosice van het lijf te houden. Pure sensatie viel te beleven in Belgrado. Rode Ster, dat de uit wedstrijd tegen Dynamo Berlijn met 5-2 verloren had, wist zowaar deze ngoreuze achterstand voor 50.000 toeschouwers weg te wer ken, waarbij het beslissende doelpunt in de allerlaatste mi nuut doel trof. Valencia maakte zijn miljoenen boekhouding waar door de 1-2 nederlaag van het eerste treffen tegen CSKA Sofia goed te maken door een zege met 4-1 in eigen huis. Saura (twee maal), Kempes en Felman velden het vonnis over de Bulgaarse ploeg. Engeland beleefde een grote dag in het UEFA-toemooi: Manchester City (ten koste van FC Twente), Arsenal, West Bromwich Albion en Everton vinden zich vrijdag terug in Zürich, waar geloot wordt voor de tweede ronde. Ook de Westduitse vertegenwoordi gers: Hertha BSC, Borussia Mön chengladbach, VFB Stuttgart en MSV Duisburg vonden hun weg, waarbij de prestatie van Hertha opviel. De Westberlijnse club had het eerste duel doelpuntloos af gesloten tegen Trakia Plovdiv. In Plovdiv kwam het team door twee treffers van de geblesseerde Granitza op fluweel. Trakia kon nog de spanning terugbrengen door een tegendoelpunt, maar verder kwamen de Bulgaren niet. Ajax heeft ook nog de kans de tweede krachtmeting in het UE- 'FA-toernooi te moeten aangaan met zijn oude trainer Ivic. Diens club Hajduk Split bleef overeind tegen Rapid Wien. 1»

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19