Door fluoridering minder kans op botbreuken Meijer (PvdA): "Volkstuinen in het Vlietpark" KLEUTERSCHOOL VERHUISD De Ford Fiesta als hoofdprijs Onderzoek Voorschotense huisarts: amro bank Tijdelijk parkeren op de Botermarkt Kippevlees, maget;kaloriearm vlees lekker vlees. Turfmarktbrug maandag in gebruik genomen DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 11 Mede aan de hand van zijn eigen prak tijkervaring is Meiman tot deze laatste stelling bij zijn proefschrift gekomen: "De sportgeneeskunde kan niet "ver helen" dat topsport ongezond is". ADVERTENTIE LEIDEN - Fluoridering van het drinkwater maakt de kans op botbreuken kleiner. Bovendien ondervindt het bot er geen schade van. Dat concludeert de Voorschotense huisarts A. P.M. Mel- man in zijn proefschrift over "Verandering van botmassa door exogene factoren" (exogeen betekent: van buiten komend). Hij promoveerde vandaag aan de Leidse uni versiteit tot doctor in de geneeskunde. Meiman deed in 1971 met een team een onderzoek naar de mogelijke verandering van het bot onder de bevolking van Tiel en Culem- borg. Van deze gemeenten, die wat de bevolking betreft tamelijk veel overeenkomsten vertonen, heeft de eerste al sinds 1953 gefluorideerd drinkwater en de tweede niet. Uitgangspunt van de huisarts en zijn mede-onderzoe kers: treedt er bij fluoridering van het drinkwater verandering op in het bot? Na een halfjaar onderzoek bij 500 Culemborgers en 515 Tielenaren kon Meiman die vraag positief beantwoorden. Hij concludeerde dat het gemiddelde botmineraal- gehalte (zeg maar. kalk in het bot) zowel bij mannen als bij vrouwen in bijna alle leeftijdsgroepen (25 tot en met 74 jaar) in Tiel wat ho ger lag dan in Culemborg. "Je kunt dus zeggen", meent de huis arts, "dat fluoridering van het drinkwater kan leiden tot een toename van het bot. De kalk in het bot wordt harder, een soort botversteviging kan je wel zeg gen, waardoor de kans op fractu ren die mensen gemiddeld heb ben, vermindert" Twee gemeenten Meiman begon zijn onderzoek in de twee gemeenten niet zozeer van uit een bepaalde maatschappe lijke betrokkenheid. In de eerste plaats was het onderzoek be doeld om een bepaalde meetme thode - de zg. gammastraling densitometrie (een zeer nauw keurig soort "botfotografie" met veel minder straling dan bij rönt genfoto's) - in de praktijk te toet sen. Tijdens zijn geneeskundes- tudie heeft Meiman die methode namelijk mede helpen ontwik kelen in het Leidse Academisch Ziekenhuis, van waaruit hij ook de nodige steun kreeg voor zijn onderzoek. Het drinkwaterfluorideringson- derzoek was het eerste onderzoek met de gammastraling-methode in een reeks van drie. De overige twee onderzoeken hadden be trekking op patiënten met rheu- matoïde arthritis (gewrichtsont stekingen) en op de invloed van medicijnen die symptomen van de vallende ziekte (epilepsie) moeten voorkomen. Voor de laatste twee onderzoeken kreeg de huisarts o.m. subsidie van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek Bestrijding en de Christelijke Vereniging voor de Verpleging van Lijders aan Epi lepsie Eersten Wat het onderzoek naar de fluóri- dering van drinkwater betreft waren Meiman c.s. niet bepaald de eersten die hier een studie aan wijdden. Tiel en Culemborg werden al veel eerder uitverkoren om mee te doen aan een experiment om het effect van drinkwaterfluoride- ring te meten. Daar komt bij dat er in de Verenigde Staten al veel vuldig onderzoek is gedaan, dat heeft aangetoond dat fluoride in het drinkwater niet schadelijk maar juist erg goed is. Tandbe derf wordt erdoor teruggedron gen en de wervelkolom, het bek ken en andere botten in het li chaam. zo heeft ook Meiman aan getoond, worden er steviger door Toch zijn er nog tal van tegenstan ders, die erop wijzen dat drink- waterfluoridering in feite betut teling inhoudt. Dat argument speelde ook een belangrijke rol toen in 1976 een wetsontwerp tot wijziging van de Waterleidingwet onder druk van juridische be- tafel w Dr. Meiman "Als je weet hoe nuttig fluoride i Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra's voor mensen zoals jij. Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket. 1. Daarmee heb je een salarisrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wekkerklok kopen voor f 22,50. Len maand lang niet opvraagbaar. Amro Plus Pakket: voor 16 t/m 25 jarigen. Betutteling "Persoonlijk", zegt Meiman, "vind ik dat ook het enige argument van de tegenstanders, waarvan ik zeg: daar hebben ze gelijk in. Na- tuurlijk is het betutteling. Maar aan de andere kant kan je je af vragen of je dat het zwaarste moet laten wegen als blijkt hoeveel voordelen fluoridering heeft. Als je weet hoe nuttig fluoride is - het is net zo nuttig als vitamine D, vlees, niet roken en noem maar op - dan zeg ik: dat is toch een gunstig ding. En dan ga je er pro paganda voor voeren. Ik doe dat dan op kleine schaal, in mijn praktijk. Maar ik vind dat dat ei genlijk ook op grote schaal moet gebeuren" LEIDEN - Het PvdA-raads- lid Leo Meijer wil dat in het Vlietpark ruimte ge maakt wordt voor de aan leg van volkstuinen. "De LEIDEN - Mr. E. André de la Porte heeft gisteren in het academiege bouw van de Leidse universiteit de A.E.J. Modderman-prijs ge kregen voor zijn in 1976 versche nen proefschrift "De tenlasteleg ging in strafzaken". Mr. André de la Porte, die nu lector in de alge mene beginselen van het recht is aan de Technische Hogeschool Twente, promoveerde op dit proefschrift aan de Leidse uni- - versiteit. De prijs, die bestaat uit een door de beeldhouwer F Letterie ver vaardigde bronzen penning, wordt om de twee jaar uitgereikt door de A.E.J. Modderman- Stichting aan de schrijver van een verdienstelijk Nederlands proefschrift op het gebied van de strafrechtswetenschappen. Eer der werd de prijs uitgereikt aan prof. mr. A.A.G. Peters, prof. dr. mr. C.J.M. Schuyt, prof. mr. H. Franken en mr. J.J.I. Verburg. Namens de stichting, die verbon den is aan de Leidse juridische faculteit, overhandigde mr. J. Remmelink, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, de prijs aan mr André de la Porte. Cronestemse polder is de enige plaats in Leiden waar nog volkstuinen kunnen worden aange legd. Ergens anders is geen ruimte meer", aldus Meijer gisteravond tijdens een vergadering van de PvdA-fractie. Als mogelijke plaats voor de volkstuinen denkt Meijer aan een gedeelte van de Cronesteinse polder dat is gereserveerd voor de aanleg van sportvelden. Dit is een stuk grond van 10 hectare dat wordt begrensd door Rijksweg 4 en de Vrouwenweg. Een andere mogelijkheid zou zijn om langs de Rijksweg 4 vanaf de Vrou wenweg tot aan de spoorlijn in een brede strook volkstuinen aan te leggen, die dan als buffer tus sen de rijksweg en de rest van de Cronesteinse polder kunnen die nen. In dat geval kan toch nog een gedeelte van het sportvelden complex worden gehandhaafd. Meijer "Het is maar een sugges tie. Ik weet niet in hoeverre het haalbaar is. Wel staat voor mij vast dat we ergens een stuk grond moeten reserveren voor mensen die een volkstuin willen. Overal zijn de laatste jaren volkstuinen verdwenen, maar er zijn geen nieuwe voor in de plaats geko men. We kunnen nu tenminste nog iets doen voor deze mensen" PvdA-wethouder Tesselaar was het met Meijer eens dat in princi pe ruimte beschikbaar moet ko men voor de volkstuinen. "Maar er moet wel ruimte over blijven voor de rugbyclub DIOK, die van de Kikkerpolder af moet. Voor deze club zijn twee velden nodig in de Cronesteinse polder". Ook de overige leden van de PvdA-le- den stonden niet afwijzend te genover Meijers voorstel. De PvdA zal het voorstel vanavond in de commissie ruimtelijke or dening ter sprake brengen. ADVERTENTIE ook De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) is één van de hoofdprijzen Niet alleen in déze aktie, wanneer het gaat om de keuze v een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit. automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel aandrijving. De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. Kettingbotsing op Willem de Zwijgerlaan LEIDEN - Op de Willem de Zwij gerlaan, ter hoogte van de Haar lemmerweg, heeft zich gister morgen een kettingbotsing voor gedaan waarbij 4 personenauto's en een autobus waren betrokken. Oorzaak was een automobilist die, rijdend in de richting van de Oestgeesterweg, plotseling moest remmen. Twee achter hem rijdende personenwagens kon den nog tijdig tot stilstand komen maar de daarop volgende auto bus kon niet meer tijdig stoppen en reed op de personenwagens in Een vierde personenauto reed nog tegen de achterzijde van de autobus. Geen van de bestuurders of inzit tenden liep letsel op. Wel werd een van de personenauto's totaal vernield. LEIDEN In een feestelijk sfeertje had gistermorgen de verhuizing plaats van de kleuterschool "Prinses Juliana" uit de Heren straat in Leiden naar de 'Stad- houderslaanschool"De 35 kleu ters van de "Prinses Juliana- school'' zullen in het vervolg in deze (lagere)school worden on dergebracht. Mej. Delmeer. hoofd van de kleuterschool: "Beide scholen vallen onder hetzelfde be stuur. Het schoolgebouw aan de Herenstraat werd van de ge meente gehuurd, het gebouw aan de Stadhouderslaan is daarente gen eigendom van het bestuur Aangezien in de "Stadhouders- laanschool" enkele lokalen leeg stonden werd besloten om daar de kleuters in onder te brengen. Het grote voordeel hiervan is natuur lijk dat kleuter- en lagere school nu onder één dak zitten, waar door er een hechtere samenwer king mogelijk is. Daarnaast wordt natuurlijk ook de overstap naar de "grote school" voor de kleuters een stuk makkelijker. Zij kennen het gebou w en de mensen die er rondlopen" Op de foto de kleuters bij het (voor goed) verlaten van het schoolge bouw aan de Herenstraat. Gewa pend met feestmutsen en toeters en onder het wakend oog van vele ouders trokken zij vervolgens richting Stadhouderslaan waar zij werden verwelkomd met limo nade en beschuit met muisjes. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad wil dat op de Boter markt tijdelijk parkeerhavens worden gemaakt, totdat in maart de definitieve bestrating wordt aangelegd. Vandaag heeft er over dit plan overleg plaats tussen de stichting en wethouder Waal (ruimtelijke ordening). De wet houder zal waarschijnlijk met dit plan instemmen, al wil hij nog wel overleg met bewoners en winkeliers van de Botermarkt. De dienst Gemeentewerken is van ochtend begonnen met het aan brengen van de tijdelijke bestra ting van de Botermarkt. In maart of april wordt de Botermarkt pas echt aangekleed. Volgens het onlangs door de gemeenteraad vastgestelde verkeerscirculatie plan is dan geen ruimte meer voor geparkeerde auto's. De Stichting Leidse Binnenstad is van mening dat in de tussenlig gende vijf maanden parkeren op de Botermarkt toegestaan kan worden. Men wil dat Gemeente werken het trottoir vier meter breed maakt in plaats van zes me ter. De twee meter die dan vrij komen kunnen worden gebruikt door het autoverkeer, dat dan tussen de binnenkort te planten bomen door en via het aan te leg gen fietspad een parkeerplaatsje kan vinden. ADVERTENTIE LEIDEN - Op maandag 2 okto ber om kwart over vijf 's mid dags zal de vernieuwde Turfmarktbrug op de fiets worden heropend door de Leidse wethouder Waal. Deze handeling vormt tevens" de opening van de 3 oktober- markt, waarin de nieuwe Turfmarktbrug een belang rijke schakel is. De Leidse vereniging van am bulante handel, de organisa tie waarin de marktkooplie den zijn verenigd, zullen het gebeuren luister bijzetten en voor de openingshandeling vijftig nieuwe fietsen leveren. De berijders moeten - wan neer ze over de brug zijn - de fietsen wel weer inleveren, want zij gaan als prijs dienen voor de bekende jaarlijkse warenmarktactie, die dit keer op alle zaterdagen van okto ber zal worden gehouden on der het motto "op de fiets naar de i irkt"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11