Geen sanctie EG tegen Zuid-Afrika Regering van Nicaragua kondigt amnestie af Singer naaimachine NAAST HET NIEUWS Minister Gromyko onwel tijdens vergadering YN Gaullisten in geweer tegen Europese verkiezing China praat niet meer met Vietnam Hogere versnelling overleg M.-Oosten 1 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 197: ADVERTENTIE PARIJS (UPI) - De Franse gaullis ten hebben voor een grote poli tieke controverse gezorgd door te vragen om nieuwe onderhande lingen over akkoorden die voor zien in rechtstreekse verkiezin gen voor het Europese parlement Jacques Chirac, oud-premier en voorzitter van de "Rassemble- ment pour la République", de toonaangevende groepering in de centrumrechtse regeringscoali tie. In een brief van zeven kantjes aan RPR-bestuurderen vraagt Chirac ook om verzet van Frankrijk te gen de plannen tot toelating van Griekenland, Portugal en Spanje tot de EG. Chirac waarschuwt dat de recht streeks gekozen assemblee wel eens zou kunnen proberen grote politieke macht te verkrijgen en besluiten nemen in strijd met de regels die haar zijn gesteld. Hij eiste dat Frankrijk met haar Eu ropese partners confereert over een speciale 'Veiligheidsclausu le" die de bevoegdheden van het Europese Parlement tot over eengekomen voorwaarden be perkt. Een andere gaullistische oud-pre mier, Michel Debré, heeft pre mier Raymond Barre gevraagd of hij vindt dat die Europese verkie zingen nu wel nodig zijn. Chirac stelt in zijn brief vast dat de gemeenschap veeleer dan sterker wordt, uiteenvalt en de Europese bureaucraten in Brussel steeds driester hun wil opleggen aan de lid-staten. Chirac schreef dat West-Duitsland, vanwege zijn groeiende econo mische macht, geleidelijk van de gemeenschap afdrijft in de rich ting van "bevoorrecht bondge noot van de Verenigde Staten" Ook Groot-Brittannie kijkt vol gens hem in eerste instantie naar Amerika. Jean Lecanuet, voorzitter van de Union Démocratie Frangaise, de hoofdgroepering die president Valéry Giscard d'Estaing steunt, wijst de gaullistische eis voor nieuwe onderhandelingen van de hand. Het is zaak, zei hij, dat er een recht streeks gekozen parlement komt als tegenwicht tegen de uitvoe rende bureaucratie van de ge meenschap. De socialisten van de oppositie willen ook speciale waarborgen en wel voor de Franse boeren, die concurrentie van de goedkopere produkten uit Griekenland, Spanje en Portugal zullen onder vinden wanneer deze landen tot de EG zouden worden toegela ten. De gaullisten houden binnen af zienbare tijd een speciaal partij congres om zich te beraden op hun houding indien president Giscard d'Estaing hun eisen af wijst, wat zij verwachten. De RPR zou dan kunnen besluiten tot een boycot van de Europaver kiezingen. PEKING (Reuter) - China heeft gis teren de besprekingen in Hanoi over de toekomst van de ethni- sche Chinezen in Vietnam opge schort. Dit ging gepaard met de beschuldiging dat de Vietname- zen de deur voor onderhandelin gen sluiten. Dit meldt het Chine se persbureau Nieuw China. Het persbureau citeerde de Chine se delegatieleider, onderminister van buitenlandse zaken Tsjoeng Hsji-toeng, die op de achtste bij eenkomst van gisteren in Hanoi stelde dat zijn delegatie gedwon gen was een opschorting voor te stellen en dat de delegatie spoe dig naar Peking zal terugkeren om verslag van onderhandelin gen uit te brengen. De Chinese delegatieleider be schuldigde de Vietnamezen er van nipt van plan te zijn tot een vreedzame oplossing van het probleem te komen. Hij uitte te vens de beschuldiging dat Viet nam de besprekingen van Hanoi gebruikt "om geweld te ca moufleren en zodoende de be sprekingen te ondermijnen" Vietnam had de besprekingen doen verworden tot een forum voor zijn anti-Chinese propagan- De onderhandelingen over de toe komst van de etnische Chinezen in Vietnam werden op 8 augustus in Hanoi geopend, maar tot nu toe is geen melding gemaakt van voortgang, terwijl zich in toene mende mate botsingen voorde den aan de Chinees-Vietnamese grens. De besprekingen volgden op de uittocht van meer dan 160.000 mensen vanuit Vietnam naar het zuiden van China. Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499.- Stabiele portable zig-zag naaimachine Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra s. zoals een liggend spoel- p - u" ~'3" klosje voor de naald en - ill exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al v y een automatische Singer zig-zag voor f 349.- (Evt. prijswijzigingen - voorbehouden) tr'J1 SINGER NEW YORK (ANP) - Het Zuidafrikaanse besluit, het plan van de Verenigde Naties voor onafhankelijkheid van Namibië te verwerpen, is voor de negen landen van de Europese Gemeenschap geen aanleiding om te dreigen met economische dwangmaatregelen tegen Zuid-Afri- ka. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" FRANKFORT - Triomfantelijk legt een monteur it Frankfort de laatste hand aan het hoogste bouwwerk v een televisietoren die inclusief antenne 331 meter hoog i CAIRO (UPI/AFP) - Het Egypti sche diplomatieke offensief tot het winnen van steun voor de vredesovereenkomsten van Camp David met Israël is giste ren in een hogere 'versnelling' gezet, waarbij men zich i treert op een 'bewerking' va invloedrijke Saoedi-Arabië. PLO dat het afgelopen weekein de op een topconferentie in Da mascus hebben gedaan. Egypte en de Verenigde Staten zijn Argument van mening dat deelneming van Jordanië aan de komende Egyp- tisch-Israëlisch vredesbespre kingen en de steun van Saoedi- Arabië van vitaal belang zijn. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, die als EG-voorzitter gisteren in New York de VN-as- semblee toesprak, ging minder ver dan zijn Belgische ambtge noot Henri Simonet die vorig jaar als EG-voorzitter in de algemene vergadering het woord voerde. Simonet noemde de - nietbindende - gedragscode die de negen heb ben uitgevaardigd voor Westeu- ropese bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika "een eerste van de maatregelen die worden overwo gen". Genscher verklaarde giste ren dat de negen "hun invloed aanwenden" om de nieuwe Zuid afrikaanse premier ertoe te bren gen van Vorsters besluit terug te komen, en te "wachten op ande ren om eveneens de gedragscode toe te passen". Over andere maat regelen, als een investeringsstop en het opschorten van crediet- garanties, sprak hij met geen woord. De rede van de EG-voorzitter weer spiegelde de onenigheid die tus sen de negen bestaat over de vraag of Zuid-Afrika harder moet worden aangepakt. Vooral En geland, Frankrijk en West- Duitsland hebben grote econo mische belangen in Zuid-Afrika, die zij niet door economische dwangmaatregelen in gevaar ge bracht willen zien. Met de Ver enigde Staten hebben Frankrijk en Engeland in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties hun veto uitgesproken over een economische boycot van Zuid- Afrika. Wapenembargo tegen Turkije van baan WASHINGTON (UPI) - President Carter heeft gisteren het wapen embargo tegen Turkije opgehe ven. Overeenkomstig de voor waarde die het Congres aan een hervatting van de wapenleveran ties aan dat land had verbonden, verklaarde de president dat beëindiging van het embargo "in het nationaal belang van de VS en in het belang van de NAVO is" Voorts gaf hij als zijn mening, dat Turkije "te goeder trouw streeft naar een rechtvaardige en vreed zame regeling van het vraagstuk- Cyprus, de spoedige terugkeer van vluchtelingen naar hun haardsteden en een voortgezette terugtrekking van de Turkse troepen van Cyprus". President Sadat van Egypte heeft Gisterochtend vroeg is de Syrische president Hafez Assad in de Jor daanse hoofdstad aangekomen Tijdens dit bezoek, dat enkele uren heeft geduurd, had hij zich met konig Hoessein onderhou den over ,,de recente ontwikke lingen van de situatie in het Mid den-Oosten" Na het onderhoud met Hoessein vertrok Assad naar Taef, in Saoe di-Arabië. zijn belangrijke medewerker Hassan el Tohamy, die de rang heeft van waarnemend premier en die een van de belangrijkste onderhandelaars in Camp David was, naar Genève gezonden voor een samenkomst met koning Chaled van Saoedi-Arabië. Aan de andere kant pleegt de plaats vervangende Egyptische minis- i buitenlandse zaken Boe- tros Ghali overleg met Arabische Na zjjn gesprek met Assad ambassade Het gematigde Saoedi-Arabië en ook Jordanië, alsmede sommige Arabische landen aan de Perzi sche golf hebben kritiek geoe fend op de kader-overeenkom sten van Camp David, die vol gens hen geen garantie bieden j)ë Jordaanse voor volledige Israëlische terug- aan dat trekking uit de bezette Arabische dium van dc gebieden, voor zelfbeschikking voor de Palestijnen en voor her stel van het Arabische gezag over het oude deel van Jeruzalem. De gematigden hebben evenwel de akkoorden van Camp David niet vierkant afgewezen zoals Syrië, Libië, Algerije, Zuid-Jemen en de klaarde koning Hoessei Jordanië nog steeds algehele Is raëlische terugtrekking eist uit bezet Arabisch gebied, waaron der het oude deel van Jeruzalem, alsmede zelfbeschikking voor de Palestij r lest voegde er nog het huidige sta dium van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten hij en Syrië het geheel eens zijn over vele, zo niet alle zaken. Jordanië en Syrië willen een rechtvaardige vrede "maar niet op de grondslag die wij in het zeer recente verleden voor ons gezien hebben", aldus Hoessein. De drie landen argumenteerden hun verzet tegen maatregelen op het economische vlak met een verwijzing naar de belangrijke rol die Zuid-Afrika zou kunnen spe len bij een vreedzame oplossing van de kwesties Namibië en Zimbabwe (Rhodesië). Nu Preto ria het VN-plan voor Namibië heeft verworpen en een oplossing van het conflict in Rhodesië nog niet in zicht is, zal de druk van de derde wereld om tot een boycotte komen ongetwijfeld toenemen. Minister Van der Klaauw heeft ver klaard dat. bij een voortduren van de huidige verhoudingen in Zuid-Afrika, verdergaande poli tieke druk onvermijdelijk kan zijn, waarbij de gedachten met name uitgaan naar maatregelen in het economische vlak. Maar om doeltreffend te zijn moeten dergelijke maatregelen worden gesteund en toegepast door de gehele internationale gemeen schap op basis van een bindend besluit van de veiligheidsraad, of, indien op vrijwillige basis, door een relevant aantal landen. Voorzichtig De voorzichtige benadering die uit de aanvankelijke reactie van de Nederlandse regering sprak - als MANAGUA, NICARAGUA (UPI) - De rege ring van Nicaragua heeft gisteren amnestie voor politieke gevangenen afgekondigd, waarmee een van de eisen wordt ingewilligd die de oppositie heeft gesteld aan deelne ming aan een vredesconferentie met presi dent Tacho Somoza. Hoeveel gevangenen zullen worden vrijgelaten en wanneer precies lichtte het korte commu niqué niet toe. Diplomatieke kringen dachten dat het om on geveer 350 politieke gevangenen zou gaan, onder wie minstens zes leden van het "Brede Oppositie Front", een coalitie van politieke en werkgevers- en werknemersorganisaties die tegen Somoza's bewind zijn. In het communiqué wordt niet gerept over de andere eis van de oppositie: opheffing van de bijna twee weken geleden ingestelde cen suur. De woordvoerdewr van het Brede Oppositie Front, Jaime Chamorro, zei dat Somoza al leen maar bereidheid tot onderhandelen had getoond omdat de Verenigfe Staten - bij monde van president Carters speciale afge zant voor Nicaragua William Jorden - hem daartoe dringend hadden "uitgenodigd". Nicaragua's oppositionele Conservatieve Par tij heeft de bemiddeling van president Carter in de burgeroorlog in haar land toegejuicht als een waarborg tegen "een brute golf van onderdrukking" door de regering Somoza tegen vermeende guerrillastrijders van het Sandinistisch Bevrijdingsfront. In een totale ommekeer van het standpunt dat ze tot nu toe huldigde kondigde de rekering van Anas- tasio Somoza maandagavond aan de Ameri kaanse bemiddeling te zullen accepteren. Veel waarnemers in Managua vragen zich al waarom president Somoza nu plotseling de Amerikaanse bemiddeling heeft aangeno men, nauwelijks twee dagen nadat hij een dergelijk aanbod van de Nicaraguaanse kerk en van zakenlieden had afgewezen. De sug gestie wordt wel gehoord dat Somoza's posi tie niet zo sterk is als op h et eerste gezicht lijkt. De president, zo zegt men, heeft op min stens drie fronten ernstige problemen. Hij heeft de Sandinisten niet gelik wideerd, al zijn zijn troepen er in geslaagd de opstande lingen uit de steden te verdrijven. hij zit dringend te springen om buitenlands geld om de verwoeste steden weer te kunnen opbouwen en het zal hem niet worden ver strekt, tenzij hij concessies doet. om het land weer op gnag te brengen - zowel moreel als politiek - moet hij iets doen om de diepe wonden te helen die in twee weken burgeroorlog bij de bevolking zijn geslagen. Zelfs al konden de Sandinistische guerrilla strijders geen van de belangrijkste steden langer dan twee weken onder controle hou den, dan zijn ze waarschijnlijk toch versterkt in plaats van verzwakt uit hun mislukte of fensief tevoorschijn gekomen, hoe para doxaal dat ook mag lijken. Waar ze ook kwamen, de guerrilla strijders hadden of kregen de sympathie van de be volking. Ze wierven ook veel recruten voor hun strijd en ze kunnen op elk moment een nieuwe aanval ontketenen. Costa Rica heeft gisteren zijn grens met Nica ragua voor een maand gesloten. Costa Rica wil niet betrokken raken bij de binnenlandse crisis in Nicaragua, zo heeft de plaatsvervan gend president Jose Miguel Alfaro bekend gemaakt. De Costaricaanse minister van binnenlandse zaken Echevarria zei, dat de Costaricaanse grensbewaking is versterkt en let op vluch tende Nicaraguaanse guerrillastrijders. Dit was nodig om de Costaricaanse neutraliteit te behouden. het bericht dat Pretoria het plan- Waldheim voor Namibië heeft af gewezen juist is - is dat reden voor diepe bezorgdheid klonk ook uit de woorden van Gen scher. De negen "betreuren de Zuidafri kaanse beslissing diep", zij zijn "teleurgesteld" omdat Zuid- Afrika diegenen in de kaart speelt die een gewelddadige oplossing van de problemen van zuidelijk Afrika bepleiten (Genscher heeft Zuid-Afrika eens de beste bond genoot van de Sowjet-Unie ge noemd), en zij doen "een drin gend beroep" op de Zuidafri kaanse regering om "de conse quenties van haar besluit nog eens goed te bekijken" LANG-KAMPEREN Toen Graham Hurry een padvinder va 19 juni 1974 naar een tent in de tuinv woonde daar vier jaar, drie maanden Na een jaar tentleven won Hurry landelijke padvinderscompetitie het recordboek van Guinness. Maar gisteren had de intussen 18 jaar geworden Graham er genoeg van. Hij kroop uit de tent i K"' zijn ouders. 114 jaar was verhuisde hij op in het huis van zijn ouders en i acht dagen. ,i gedeelde eerste prijs in een driejaar later belandde hij in r zijn intrek in het huis v (OP)LICHTING Als Frankrijk het voor haar verdediging moet hebben van de tachtig jonge militairen die maandagnacht in een speciaal rijtuig reisden met de sneltrein Parijs-Nancy-Straatsburg. dan ziet het er somber Onderweg werden de soldaten systematisch beroofd door vijf man nen van tussen de 20 en 25 jaar. die het rijtuig waren binnenge drongen. De mannen stuitten op weinig verzet en verlieten de treu ongestoord in Chalons-sur-Marne in het oosten 1 Frankrijk. DOLLE-MINAMUNT Het Amerikaanse Congres heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de aanmaak van een nieuwe munt van 1 dollar met de beelde naar van Susan B. Anthony, die daarmee de eerste vrouw wordt die op een Amerikaanse munt of bankbiljet prijkt. Susan Anthony leidde in de vorige eeuw de strijd van de Amerikaan se vrouw voor het verkrijgen van stemrecht. De keerzijde van de nieuwe munt zal de eerste landing op de maan Amerikaanse astronauten in 1969 eren. n de Sowjetrussische delegatie toe on NEW YORK (AFP/DPA) - De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, is giste ren onwel geworden, toen hij een rede hield in de al gemene vergadering van de Verenigde Naties. Dit gebeurde toen hij zijn toespraak bijna had voltooid. Leden van de Russische-delegatie snelden toe en brachten de 69-jarige minister naar het bureau van de voorzitter van de algemene vergadering achter het spreekgestoelte, waar een arts hem onderzocht. Kort daarna werd meegedeeld dat Gromyko zich weer beter voelde en dat hij zijn rede zou voltooien, nadat zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher die in middels het woord had gekregen, zou zijn uitgesproken. Een uur la ter verscheen de Russische mi nister weer in de zaal om zijn rede af te maken. Een Russische woordvoerder zei dat de minister "zeer vermoeid" was als gevolg van een reeks be sprekingen. Hij had er over ge klaagd dat het op het podium door de vele lampen "zeer, zeer warm" was. In elk geval was er geen sprake van een hartaanval geweest. Gromyko is ongetwijfeld de enige politicus die van de oprichting van de VN in 1945 af, voortdu rend aan het werk van de volke- wederzijdse, evenwichtige troe penvermindering in midden-Eu ropa het Westen ervan, dat het kunstmatige hindernissen op werpt. De nucleaire bewape ningswedloop noemde hij het grootste gevaar voor de wereld vrede. Ook oefende hij kritiek op de besluiten van de topconferen tie van de NAVO in Washington om "de militaire voorbereidingen in een reeks van landen te ver sterken". Dat was zijns inziens een provocatie aan het adres van allen die streven naar ontwape ning. Botsing door renorganisatie heeft deelgeno men. Van 1946 tot 1949 was hij permanent afgevaardigde van zijn land. Nadat hij de jaren daar na ook deel had uitgemaakt van de Sowjet-delegatie naar de al gemene vergadering, leidde hij sinds 1957 als minister van bui tenlandse zaken deze afvaardi ging naar de jaarlijkse zitting. Volgens bepaalde diplomatieke kringen zou Gromyko zeer geër gerd zijn geweest over het feit dat een gesprek dat hij het afgelopen weekeinde zou hebben gehad met zijn Amerikaanse ambtge noot Cyrus Vance, werd uitge steld omdat Vance nog in het Midden-Oosten verbleef. Dit ge sprek zou zijn gegaan over het SALT-overleg, de Amerikaans- Russische onderhandelingen over beperkingen van de strate gische bewapening. In zijn rede sprak de Sowjet-minis- ter zich uit voor een spoedige VP 1*001*7 £1 K t sluiting van een tweede SALT- OOI Zj Cl cl IV l akkoord. Hij zei te hopen dat de VS in deze kwestie een "nuchtere en weldoordachte" politieke koers zullen inslaan. Aan de vooravond van zijn uitgestelde overleg met Vance gaf Gromyko als zijn mening dat een tweede SALT-overeenkomst niet alleen voor de Sowjet-Unie en de VS. maar ook voor de gehele wereld in dezelfde mate noodzakelijk is. In zijn opvallend gematigde toe spraak beschuldigde Gromyko in verband met de in Wenen ge voerde onderhandelingen over derde SAN DIEGO (Reuter)-In het vlieg tuigongeluk van maandag boven de stad San Diego in Californië dat aan 151 mensen het leven heeft gekost, is gisteren een nieuw element ingevoerd. Een woordvoerder van de dienst voor de burgerluchtvaart in Washing ton deelde mee dat een tweede vliegtuigje dat vloog in de buurt van de plaats waar de Boeing en de Cessna botsten, de gezagvoer der van de Boeing in de war kan hebben gebracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9