„Dring invloed overheid terug'' Laat iedereen eigen gezinsvorm kiezen Den Haag zet verstrekking methadon voort 99 CDA-visie op huidige economische orde Eis zes jaar voor moord op bedrijfsleider VVD-TWEEDE KAMERLID ED NIJPELS: 99 DEN HAAG (GPD)-„Mijn voorstel voor een minimum-huwelijk, waarbij de overheid slechts een paar dingen regelt, tast absoluut niet het gezin aan als basis van de samenleving. Op dit punt hoeven de christen-democraten echt niet bang te zijn. Het gaat er mij alleen om dat iedereen straks zijn eigen vorm van gezin kan kiezen. Er is geen enkele reden om de over heid te laten uitmaken hoe een gezin er moet uitzien". Dit zegt het WD-Tweede-Kamer- lid Ed Nijpels over zijn maandag in de Emancipatiecommissie gelanceerde plan voor herziening van ons huwelijksrecht. „Het voordeel van zo'n verandering is dat er een eind komt aan de rol van de overheid als stadhuisver leidster. De overheid zal zich neu traal moeten opstellen tegenover het huwelijk. Het invoeren van een standaardhuwelijk zou voor alle samenlevingsvormen moe ten gelden. Ook homofielen zou den dan een bepaald samenle vingsverband moeten kunnen aangaan dat je ook met de term huwelijk zou kunnen aandui den". De herziening van ons huwelijks recht is volgens het kamerlid no dig omdat het huwelijk momen teel in alle facetten ter discussie staat. „Uit de vele verschillende samenlevingsvormen die nu ont staan blijkt dat de mensen niet meer alle gevolgen willen accep teren die de overheid aan het hu welijk verbindt. Het is onjuist, zoals sommigen hebben voorge steld, om als reactie op deze ont wikkeling het samenleven op een of andere manier te regelen. Dat kan niet. Je krijgt dan een huwe lijk met A- of B-status, terwijl er bovendien altijd mensen blijven die het toch nog anders willen. Daarom is het beter dat er een minimumregeling komt, waarbij de overheid zaken regelt zoals bijvoorbeeld de fiscale conse quenties van het huwelijk". „Ook moet de plicht tot samenle ving in de wet blijven. Daarnaast kunnen de partners op basis van eigen vrije keuze het pakket uit breiden en afspraken maken over zaken zoals bijvoorbeeld de hoogte van de alimentatie na een eventuele scheiding. Welke voorwaarden er opgenomen worden moet duidelijk blijken uit een in te stellen openbaar re gister dat bijvoorbeeld bij de burgerlijke stand wordt gedepo neerd". Voorlichting Volgens Ed Nijpels zal de overheid ook iets moeten doen aan voor lichting over de juridische con sequenties van het huwelijk. „Nu gaan veel jeugdigen een huwelijk aan zonder dat ze zich de juridi sche en psychologische conse quenties bewust zijn. Dat zien ze meestal pas als ze willen gaan scheiden". Als het huwelijksrecht op de hel ling gaat zal volgens het WD- kamerlid ook de voorrang van het burgerlijk boven het kerkelijk huwelijk moeten verdwijnen. „De voorrang is historisch ver klaarbaar, maar kan nu verdwij nen. Dit zal bijvoorbeeld voor bejaarden betekenen dat ze niet per se wettig hoeven te trouwen als ze dat niet willen, maar ze hun huwelijk dan wel kerkelijk kun nen voltrekken". Ed Nijpels beseft dat een grondige herziening van het huwelijks recht, dat nog vrij recent werd herzien bij de invoering van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, een kwestie van lange termijn is. „Maar het moet gebeuren. Het past niet meer dat de overheid uitmaakt wat goed is voor de burgers". Minister De Ruiter (justitie) heeft volgens het kamerlid positief ge reageerd op zijn ideeën. „Het past ook helemaal in de filosofie van de minister, zoals die blijkt uit de recente justitiebegroting. Hij zegt daarin onder meer dat het recht de neerslag moet zijn van maat schappelijke opvattingen. Die opvatting is ons uit het hart ge grepen. Er zijn heel wat dingen in het recht die veranderd moeten worden, al blijkt het steeds dat wetten vaak maatschappelijke ontwikkelingen aanlopen omdat herziening meestal veel tijd vergt. Maar we moeten wel blijven probe ren de feiten zo dicht mogelijk op de hielen te blijven zitten", aldus Ed Nijpels. Dat minister De Rui ter wetgevend actief wil optreden staat voor het WD-kamerlid vast. „Wij zijn als fractie erg te vreden over het optreden van de ze minister van justitie tot nu toe". Prijs huizen in jaar tijd gestegen met f 12.000 UTRECHT (GPD) - De koopwo ning is in een jaar gemiddeld f 12.000 duurder geworden. Ging een huis in de periode van juni tot en met augustus 1977 nog voor de gemiddelde prijs van 190.500 gulden van de hand, in dezelfde maanden van dit jaar betaalde men er 202.500 gulden voor. Dit is berekend door het computer centrum van de Nederlandse Bond van Makelaars. De stijging van de prijzen voor koophuizen heeft met deze ontwikkeling ge lijke tred gehouden met de bouwkostenstijging. Voor enkele woningtypes in bepaalde regio's zou zelfs een daling van de prijs zijn te bespeuren. Het verschil tussen vraag- en koop prijs wordt ook steeds groter. In de eerste helft van 1977 was dit verschil 4,6 procent. In de eerste helft van dit jaar liep dit op tot 6,0 procenten in de maanden juli en augustus bedroeg het percentage gemiddeld bijna 6,5 procent. Een andere ontwikkeling is de lan gere tijd dat een huis te koop staat. Van 48 wachtdagen in de eerste helft van 1977 is deze zgn. omlooptijd gestegen tot 74 dagen in de afgelopen twee maan den. Tegenvaller voor Zuid-Holland DEN HAAG (GPD) - De provincie Zuid-Holland krijgt van het rijk voor 1979 vijf miljoen gulden min der dan waar bij het opstellen van de begroting voor volgend jaar op gerekend was. Het kabinet heeft de groei van de uitgaven uit het provinciefonds - de financiële pot waaruit de pro vincies geld van het rijk ontvangen - afgeremd. Zuid-Holland krijgt daardoor geen 114 miljoen, maar 109 miljoen. Tot ongenoegen van gedeputeerde J. H. Boone, die er al herhaaldelijk op heeft gewezen dat Zuid-Holland - en andere rand stadprovincies - ten opzichte van de rest van het land achtergesteld wordt. Gedeputeerde Staten heb ben nog niet besloten hoe zij deze financiële tegenvaller zullen op vangen. Of het gat van 3,6 miljoen dat al op de provinciale begroting voor 1979 prijkte, wordt vergroot, of er zal bezuinigd moeten worden op de voorgenomen uitgaven. Andere problemen doemen er voor het provinciaal bestuur op als het ministerie van binnenlandse zaken niet spoedig haar fiat geeft aan de begroting voor 1978. „Als de begro ting niet voor de volgende maand wordt goedgekeurd, mogen we geen uitgaven meer doen", aldus gedeputeerde Boone. DEN HAAG (GPD) - In ons huidige economische systeem schuiven wij veel te veel de verantwoordelijkheid voor belangrijke sociaal-economische beslissingen af naar de overheid. Gevolg daarvan is dat we van die overheid de realisering van doeleinden gaan verwachten die we zelf niet tot stand weten te brengen. Om daar een eind aan te maken moet de verantwoordelijkheid naar de mensen zelf teruggebracht worden. Dat kan gebeuren door de beslis sing over sociaal-economische vraagstukken veel meer in de on dernemingen of in de bedrijfstak ken te leggen. De overheid zou zich in eerste instantie moeten beper ken tot het scheppen van de moge lijkheden daartoe en pas dienen in te grijpen wanneer men het op dat lage niveau niet tot overeenstem ming weet te komen. Dat zijn enkele van de belangrijkste conclusies uit het rapport „Ge spreide verantwoordelijkheid" een christen-democratische visie op onze economische orde. dat is opgesteld door de wetenschappe lijke bureaus van de drie CD A-par tijen, KVP, ARP en CHU. De werk groep stond onder leiding van CDA-voorzitter prof. P Steen kamp. In het rapport worden vergaande voorstellen gedaan voor democra tisering van de bedrijven. De CDA- werkgroep wil aan de Raden van Commissarissen grotere bevoegd heden geven dan nu het geval is Elke beslissing over samenwer king, deelneming, investering, ont slag of wijziging in de arbeidsom standigheden dient in de CDA-visie vooraf goedkeuring van de raad te hebben. Volgens Van Zuthem betekent dat wel dat deze bevoegdheden dan niet aan de ondernemingsraden gegeven kunnen worden. ..Je kan niet èn de Raad van Commissaris sen èn de ondernemingsraad op tuigen tot medebeslissingsorga nen. Een OR blijft nodig maar dan meer als advies- en overlegorgaan" Een deel van de taken zou door de Raad van Commissarissen gedele geerd kunnen worden aan de direc tie. De commissie vindt namelijk dat de slagkracht in een bedrijf ge handhaafd moet blijven en dat kan niet door ook over allerlei kleinere zaken eerst een beslissing van de Raad van Commissarissen af te wachten. In de nota wordt nog eens het be kende CD A-stand punt verkondigd dat de Raad van Commissarissen een democratischer samenstelling behoeft. Een derde dient gekozen te worden door de werknemers, een derde door de aandeelhouders en het resterende deel door de op die wijze gekozen raadsleden. Men wi! aan aandeelhouders die nauw bij het bedrijf betrokken zijn, voor wat die stemming betreft, grotere rech ten toekennen dan aan hen die het alleen om de financiële kant van het aandeelhouderschap gaat. Een andere CDA-suggestie is de wettelijke regeling van een be- d rij fstakoverleg, waarbij bedrijven in één sector verplicht met elkaai overleg plegen over gezamenlijke activiteiten, het handhaven van de werkgelegenheid, de contacter met de overheid en het verstrekker I ALMELO (GPD) - De rechtbank te Almelo heeft gisteren de 42-ja- rige weduwe B. P.-van B. wegens moord veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar met af trek. De vrouw heeft haar man, de 45-jarige F P. uit Oldenzaal, zo veel rattekruid door zijn koffie gemengd dat hij 25 maart aan thalliumvergiftiging is overle den. De rechtbank achtte moord bewezen. van informatie die voor de gehele bedrijfstak van belang is. De CDA werkgroep wil bijvoorbeeld een in vesteringsmelding per bedrijfs- Agent raakt bij vechtpartij pistool kwijt AMSTERDAM (GPD) - Een niets vermoedende leerling-rechercheur op weg van zijn huis naar het bu reau Warmoesstraat, werd dins dagmiddag in de Warmoesstraat ineens van de sokken gereden door twee Surinamers op een fiets. Toen hij weer opkrabbelde bleven de twee achter hem aan rijden en maakten hem het lopen onmoge lijk. Zijn verzoek ermee op te hou den, ook al omdat hij politieman was, waarbij hij zich legitimeerde, maakte de zaak alleen maar erger Er ontstond een vechtpartij, waar aan nog vier andere Surinamers deelnamen. Om zich uit deze nete lige situatie te redden, trok de agent zijn pistool. Veel schoot hij daar niet mee op: een belager ontrukte hem het pistool, een ander beet hem in zijn duim. De duim is in middels gehecht. Collega's van de agent hebben de buurt uitgekamd, op zoek naar het pistool en de zes vechtersbazen. Ui ROTTERDAM - Een keerschaus ontstond gisteren in het centrum van Rotterdam toen de Maastunnel door een verkeerson geluk enkele tijd onbruikbaar was Volgens de politie gebeurde het on geluk toen de chauffeur van een personenauto met een aanhangwa- gentje, waarop een betonmolen was geplaatst, bij het inrijden van de tunnel de macht over het stuur ver loor. De betonmolen viel van de aanhanger en de auto kantelde Niemand raakte gewond. Wel ont stonden er kilometers lange files. Na zo'n anderhalf uur kwam de verkeersstroom pas weer op gang ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De verstrekking van methadon aan heroïneverslaafden in Den Haag blijft doorgaan, ondanks het feit dat de autobus, waarin verslaafden gratis hun afkickmiddelen kunnen krijgen, het afgelopen weekein de is uitgebrand. Burgemeester Schols van Den Haag heeft een beroep gedaan op de bevolking om de verstrek king van methadon niet te verstoren. 100 gram Echte Hongaarse paprika's. Smakelijk met gehakt gevuld. Zet ze onder in een warme oven op een beboter de schotel. Na plr i de c een bruin korstic. Het kan ook 30 min. in een koeke- pan met iets boter. Een delikatcssc. H^üw Keurslager De methadon-bus, die sinds enkele weken als hulppost voor heroï neverslaafden in de Haagse bin nenstad staat, is vermoedelijk in brand gestoken. Voor de avond van de brand, was al een poging tot brandstichting ondernomen. Na de brand bleek bovendien dat een ruit van de bus was ingegooid en er binnen een gebroken flesje lag, waarin mogelijk een brand bare vloeistof heeft gezeten. Eind augustus begon het Haagse consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) op verzoek van de gemeente het experiment met de methadonbus. Dit gebeurde nadat het gekraakte wijkcentrum voor drugverslaafden op last van MAARSSEN - Dit bleef er over van de personenauto die gisteravond bij Maarssen ondereen t Bij het ongeluk kwam de 22-jarige autobestuurder R F. van der Sluis uit Utrecht om het lei Het slachtoffer werd door de aanrijding uit zijn wagen geslingerd en kwam ondereen andere gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. de rechter moest worden ont ruimd. Een woordvoerder van de gemeen te zegt dat de verstrekking van methadon in de bus een succes is geworden. „Als er gemiddeld 200 mensen per dag methadon ko men halen, betekent dat voor ons een succes, want het blijkt dat deze mensen bereid zijnen gemo tiveerd zijn om in het programma fnee te draaien", zegt de gemeen telijke woordvoerder. Het middel waarmee de heroïne verslaving in Den Haag wordt be streden, methadon, is een synthe tische stof die, hoewel het weinig lijkt op heroïne, wel hetzelfde verdovende effect heeft. In te genstelling tot heroïne ontstaan er in veel geringere mate onthou dingssymptomen. Methadon wordt bij de behandeling ge bruikt als vervangingsmiddel. In een tweede fase laat men het slachtoffer minder methadon ge bruiken. De doorgaans niet ge makkelijke behandeling van de verslaafden kan hierdoor iets minder moeilijk worden. Overigens is de plaatsing van de zgn. methadonbus niet. wat di verse hulpverleners als ideaal voor ogen houden. Hoewel de hulpverleners zelf met het idee op de proppen zijn gekomen, is de bus slechts bedoeld als een overgangsfase naar een perma nent hulpverleningshuis. Satellietverbinding met Verre Oosten BURUM (GPD) - In het Friese ge hucht Burum, bij Buitenpost, heeft staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer gisteren een tweede paraboolantenne in gebruik ge steld. Hiermee heeft Nederland (de PTT) via communicatiesatel liet Intelsat boven de Indische Oceaan een eigen, directe tele foon-, telex- en telegraafverbin ding met. Indonesië Australië, Japan. Singapore en Hongkong. De staatssecretaris gaf tevens het startsein voor een senbofoon- verbinding met Indonesië, waarmee geschreven tekst wordt overgebracht. ARNHEM (GPD) - „Als er men senlevens moeten worden op geofferd alleen om aan geld te komen, zijn zware straffen het enig juiste antwoord. Ik eis tegen de drie overvallers zes jaar on voorwaardelijke gevangenis straf'. Als een bom sloegen deze woorden van de officier van justi tie mr. W. F. Th. Roosmale Nep- veu gistermiddag in bij de ver dachten Eddy N. (E8), Suemorin D. (23) en Wim T. (23) en hun fa milieleden en kennissen op de publieke tribune bij de Arnhem se rechtbank. De drie mannen uit Nijmegen en Apeldoorn stonden terecht voor hun aandeel in de mislukte gewapende roofoverval op 28 mei in Hotel De Roskam in het Oostgelderse Drempt, ge meente Doesburg, waarbij de 24- jarige bedrijfsleider Rudi Jansen met een schot hagel uit een jacht geweer om het leven werd ge bracht. Tegen een vierde verdachte, de 29- jarige Evelyn N. uit Apeldoorn die de vluchtauto had bestuurd eiste de officier van justitie we gens medeplichtigheid een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De raadsleden mr. J M. J. Denie, mr. J. R. J. van Wijland, mr. P. C. Plochg en mr. J. W. Th. M. Fol- lender Grossfeld pleitten voor vrijspraak en direct invrijheids telling van hun cliënten, omdat zij vonden dat hetgeen de officier in de dagvaarding had gesteld al helemaal niet bewezen kan wor den geacht. De rechtbank hono reerde dit verzoek overigens niet. Wat was namelijk het geval: de drie mannen waren op aanwijzing van vaste klant Bart van W. (44) - zijn zaak zal op 31 oktober worden behandeld, omdat hij gisteren niet voor de rechtbank verscheen - op de fatale avond naar het hotel gegaan. Bart had gehoord dat de eigenaar A. J. van der Putten „veel zwart geld onder handen had". Wel drie ton was het ver moeden. De drie mannen waren samen met de vierde verdachte Evelyn N. en haar echtgenoot Ted L. (34) uit Apeldoorn op weg gegaan om zich het geld toe te ei genen. „Er was duidelijk afge sproken, dat er niet geschoten zou worden", aldus Eddy N., die zich de leider van de expeditie noemde. De drie mannen gingen naar bin nen, gewapend met een jachtge weer, een semi-automatisch ge weer en enkele pistolen en ge maskerd met bivakmutsen en nylonkousen. Ted bleef buiten om de wacht te houden en Evelyn hield in de auto haar 12-jarig zoontje gezelschap. „We hadden hem meegenomen, zodat het net leek of we op visite zouden gaan. Hij gaat altijd met ons mee. Dan weet hij dat mama en papa niets overkomt", aldus de moeder la ter. Op de avond van de 28ste mei pakte dat echter anders uit, hoewel het allemaal schijnbaar ongevaarlijk begon. Aan een man in het café vroeg Eddy vriendelijk "Good night every one, wie is hier de baas". De zeven aanwezigen, die de stamtafel bevolkten dachten aan een grapje. Er werd zelfs ge lachen. Toen Wim T. echter met een ploertendoder op tafel sloeg, had men in de gaten dat het me nens was. De gasten werden naar een kamertje achter de gelagzaal gevoerd onder bedreiging met de wapens. Toen gebeurde waar zelfs de over vallers, volgens hun zeggen, niet op hadden gerekend. Er viel een schot en bedrijfsleider Rudi Jan sen stortte stervend tegen de grond. "Ik heb er eentje neerge knald, wegwezen", aldus Suemo rin tegen zijn kameraden. Voor de rechtbank verklaarde hij dat Jansen had geprobeerd het ge weer uit zijn handen te rukken. Door het over en weer trekken ging het wapen af, aldus verdach te. "Er was helemaal geen aanlei ding om te schieten. Nadat het schot was gevallen had de hele overval voor mij geen zin meer. Ik wilde weg van die plaats des on- heils", zei Eddy N. tot zijn rech ters. Op dit punt heeft de officier van justitie in de dagvaarding, vol gens de raadsleden een beslis sende fout gemaakt. Mr. Denie hierover "Gezegd wordt dat onze cliënten in paniek zijn weg gevlucht. Wij zijn echter van me ning dat de mannen na het schot vrijwillig met het voornemen de eigenaar van het hotel te dwingen geld af te geven zijn gestopt. Niets wijst erop dat hierbij spra ke is geweest van enige paniek. Wat ons betreft kan de enige conclusie vrijspraak zijn". Mr. Roosmale Nepveu meende dat toch wel van enige paniek sprake was geweest omdat een van de verdachten dit bij de rechter commissaris zou hebben ver klaard. Hij verzette zich dan ook tegen de onmiddellijke invrij heidstelling. "Het begin leek op een tragikomedie, die echter later werd bestempeld met een af schuwelijke afloop door de dood van het slachtoffer die op zinloze wijze aan zijn eind is gekomen" De officier benadrukte dat hij geen opzettelijke doodslag ten laste had gelegd "Omdat je erover kunt twisten of het fatale schot na een worsteling is gelost". De rechtbank doet uitspraak op 10 oktober.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7