Beestenspul '78 met artiesten en 6000 dieren VB&mm Leidse actie tegen malafide kamerverhuur Politiewoordvoerder „Soldaatje spelen niet verbieden" Actief in vrije tijd 'n Ei hoort erbij A ""WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 LEIDEN Groenoordhal twee dagen „dieren- en mensentuin" In Nederland zijn we nog niet zover dat kinderen elkaar rake klappen verkopen omdat ze dat op de televisie hebben gezien. Gelukkig blijft het hier nog meestal bij: "Pief, paf, poef, jij bent dertig tellen dood". LEIDEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar speelt zich dit weekeinde)in de Leidse Groenoordhallen het die- renspektakel "Beestenspul" af. Organisator Rob Lauwers brengt zaterdag en zondag zo'n zesduizend dieren bijeen en meet zich daarmee de titel van Europa's grootste dierenshow aan. Temidden van dieren van allerlei slag en ras zullen artiesten optreden en komen er speciale gasten om de prijzen uit te reiken. Rob Lauwers: "Beestenspul '78 is geen jacht op kampioenscertifi caten, maar om de onderlinge !r* verhoudingen tussen dierenlief- ty| hebbers te verbeteren." Toch is het wedstrijdelement niet hele- e. maal afwezig want op de twee da gen zullen in totaal ruim vijftig 7 bekers aan kampioenen worden uitgereikt. De eerste bekers worden al een uur n na de officiële opening (door de Leidse WV-directeur Dekker) ?- uitgereikt door tv-presentatrice Lous Haasdijk. Zij bekroont de mooiste muis, woestijnrat en hamster die tevoren door een speciale jury zijn gekozen, 's Middags om twee uur op zaterdag kiezen studenten van de sociëteit Minerva hun favoriete geit. Een half uur daarna zal de zanger Nico Haak op een kameel de Groenoordhallen binnenrijden. De eerste dag wordt besloten met een come-back van presentatrice Mies Bouwman. Zij begeleidt de finale van een kind-hond-show I op het grote podium en reikt de prijzen aan de winnaars uit. Zon- dagochtend om twaalf bijt Pi stolen Paultje het spits af voor de 1 gebeurtenissen op de tweede dag. Hij zal een horloge uitreiken aan een dierenvriend die zich het afgelopen jaar bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt. Opluistering Zangeres Rita Hovink, gisteren in Leiden om de persconferentie op te luisteren, treedt zondagmid dag om een uur op. Na haar op treden reikt zij de prijzen uit aan de leden van de kleindieren- sportverenigingen "Rijnland" en de "LPKV". In de loop van de middag komt nog een aantal ar tiesten op het Beestenspul-po dium. Om twee uur zijn dat Piet Bambergen en René van Vooren. beter bekend als de Mounties, om drie uur zanger Albert West en om vier uur zangeres Maggie McNeal. Zij reikt bovendien de prijzen uit aan de eigenaar van de mooiste langhaarkatten op de tentoonstelling. Als laatste gast komt burgemeester Vis naar "Beestenspul". Hij zal een erepenning van de gemeente Leiden uitreiken aan de beste mi- ter van het concours hippique dat gedurende twee dagen in de hal zal worden gehouden. De piste voor het concours is ten opzichte van vorig jaar uitgebreid tot 1250 m2 en het aantal tribuneplaatsen werd verdubbeld. Dierenshow In verband met de omvang van de dierenshow vindt de wedstrijd van de Kynologen Vereniging Rijnland dit jaar plaats in de run derhal. Om dat mogelijk te ma ken moet een deel van de vaste hekken verwijderd worden en wordt een plankier van 300 m2 gebouwd. Op zaterdag en zondag wordt er onder meer een politie hondenshow, een kind-hond show en een concours d'elegance afgewerkt. Dieren zijn er van velerlei pluima ge. Honden, kanaries, katten, muizen, paarden, cavia's, dwer gezels, parkieten, konijnen, dui ven, dwerggeiten, pauwen, rat ten, sierhoenders en complete bijenvolken. Er zijn ook bijzon dere dieren. Zo komt het Dieren park Wassenaar met een Zuida- merikaanse inzending. Capucij- nerapen, waarvoor een speciale vergunning moest worden aan gevraagd en alpaca's die zich de bijnaam "Beatles" hebben ver worven. Op de tentoonstelling zullen ook heel bijzondere hoen- Postkantoren op 3 oktober LEIDEN - Op 3 oktober zullen de postkantoren Leiden-Gerestraat, -Bevrijdingsplein, -Lammer markt, winkelcentrum Koper molen, Leiderdorp Ockenrode, -Vossiuslaan, Oegstgeest-Lange- voort alsmede de postagent schappen bij V en D en in de Ge- Versstraat in Oegstgeest van half negen tot twaalf uur geopend zijn. De overige postagentschap pen zijn de gehele dag gesloten. ders te zien zijn, zogenaamde an- cona's afkomstig uit Zuid-Ame- rika die gorene eieren leggen. Honden zijn er te zien in 120 ver schillende rassen. Unieke inzen dingen zijn de twee Australische Kelpies - er zijn er niet meer in ons land - en de Mastino Napoli- tano. Maar er zijn ook alledaagse dieren zoals geiten en schapen en lammeren die zijn ondergebracht in een kinderboerderij. Tuinexpositi'e "Beestenspul" wordt verder om lijst met een grote tuinexpositie "Floraka '78" compleet met kar pervijvers en spuitende fontei nen Schilderes Ineke Smaalders exposeert schitterende paarden- tekeningcn en het museum voor natuurlijke historie richt een pa neel-expositie in, waarop de his torie van het huisdier in beeld wordt gebracht. De twee vorige afleveringen van "Beestenspul" hebben bijzonder veel publiek getrokken. In 1976 waren het er 35.000 en vorig jaar rond 40.000. Om de grote ver keersstromen die ook nu weer verwacht worden, in goede ba nen te leiden, zal een flink deel van het Leidse politiekorps wor den ingeschakeld. Verder zal bij de verkeersregeling een helikop ter van de Rijkspolitie worden betrokken. Omdat men er van uitgaat dat het parkeerterrein rondom de Groenoordhallen niet voldoen de zal zijn, wordt zowel op za terdag als op zondag de Gooi meerlaan voor alle verkeer af gesloten. Op die weg kunnen ve le honderden auto's worden ge parkeerd. Overigens kunnen de treinreizigers en bezoekers die vanuit het cen trum komen, gratis gebruik ma ken van de busdienst die wordt uitgevoerd tussen het station en de Groenoordhallen. "Beestenspul' is op beide dagen van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds geopend en de en treeprijs bedraagt vijf gulden Kinderen en 65-plussers betalen drie gulden. Over de invloed van geweldda dige televisieprogramma's op het gedrag van kinderen is te genwoordig erg veel te doen. Velen menen dat deze pro gramma's de agressie bij kin deren alles behalve doen af nemen. In Amerika is al uit voerig bewezen dat "beeld buiskinderen" dikwijls pro beren om hun favoriete pro gramma's, die vaak boorde vol geweld zitten, nauwgezet te reconstrueren. Dat deze re constructies soms gigantisch uit de hand lopen laat zich raden. Dit is trouwens aan de andere kant van de "grote oversteek" al verscheidene ke ren gebeurd. Volgens drs. De Groot, een van de samenstellers van het on langs verschenen rapport over aankoop en gebruik van speelgoed, heeft geweld op de buis ook een toenemende ne gatieve invloed op de verkoop van speelgoed. Het zoge naamde oorlogsspeelgoed maakt volgens hem op dit moment een duidelijke bloei periode door. In Nederland schijnen we nog la)ig niet zover te zijn dat kinderen elkaar uitgebreid op het gezicht gaan lopen timme ren omdat hun televisieheld dat zo treffend heeft voorge daan. Volgens een woord voerder van de Leidse politie is de situatie hier nog lang niet zorgwekkend. "Soldaatje willen spelen en met geweren gaan lopen is een vorm van ADVERTENTIE Zangeres Rila Hovink i Beestenspul '78. Voor de hal poseerde ze ei s gisteren in de Leidse Groenoordhallen bij de presentatie i i met een langharige kat Over 3 dagen EUROPA'S GROOTSTE DIERENSHOW „Beestenspul *78" Groenoordhallen Leiden. TH D-medewerkers De Telefonische Hidpdienst Leiden heeft behoefte aan een aantal nieuwe medewerkers Van deze medewerkers wordt verwacht dat zij van tijd tot tijd de telefoondienst waar nemen, ook in de nacht. Alvo rens hij of zij wordt ingescha keld krijgt de medewerker een training in telefonische hulp verlening. Verwacht wordt dat zij tenminste twee jaar aan de THD verbonden blij ven. De voorkeur gaat op het ogenblik uit naar mannen omdat gewenst is dat het aan tal mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers ongeveer gelijk is. Schriftelijke aanmeldin gen via postbus 495 in Leiden Filmhuis het kader van de cyclus Derde Wereldfilms, die in september in het Filmhuis, Breestraat 66 wordt vertoond, draait mor- gen de film "De geparfumeer de nachtmerrievan Kidlat Tahimik. De film kreeg op het laatste festival van Film In ternational de speciale prijs van de pers en gaat over een Philippijn, door Tahimik zelf gespeeld, die weg is van "the American dream". De voor stelling begint om negen uur en de entreeprijs bedraagt vier gulden Straatconcert Op dinsdag 3 oktober om vier uur 's middags geeft de Leidse popgroep Touch Wood een gratis straatconcert bij de kerk aan de Lange Mare. Te vens zal de dichter Arie-Salie voorlezen uit eigen werk. Ge- poogd wordt nog een pop groep en een theatergroep aan te trekken. Als dat lukt begint het buitengebeurenom twee Iers duo In het volksdans- en volksmu- ziékcafé Shebeen aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 treedt vrijdag 29 september het uit Ierland afkomstige duo Olcan Masterson en Con- ny Cormacuïlen op. Zichzelf begeleidend op gitaar, man doline, tin whistle en dwarsfluit brengt het duo traditionele Ierse ballades, afgewisseld met swingende instrumentale reels en jigs ten gehore. Het optreden begint om ongeveer 10 uur en de toe gangsprijs is vier gulden. Maanhatertheater Op vrijdag 29 september treedt in het Leias Vrijetijdscen- trum(LVC) Breestraat 66 het "Maanhatertheater'' en de popgroep Delroseop. De avond begint om negen uur met het optreden van de thea tergroep die een aantal bizar re, grauwe vertrouwde en humoristische scenes op de planken zet. De nieuwe Haag se formatie Delrose, die veel latin-rock en reggae-num- mers ten gehore brengt, be sluit de avond op muzikale wijze. De entreeprijs be draagt vijf gulden. Salich Leyden In de filmzaal van het stedelijk museun De Lakenhal, Oude Singel 28-32, wordt op de vol gende dagen de film "Salicht Leyden", een film over de ge schiedenis van Leiden, ver toond. Zaterdag 30 september elk uur van 10.15 tot 16.15. Zondag 1 oktober elk uur van 13.15 tot 16.15 uur. Maandag 2 oktober elk uur van 10.15 tot 16.15 uur en dinsdag 3 oktober om 10.15 en 11.15 uur. De film duurt dertig minuten en de toegang is gratis op vertoon het wijs. Bootcontrole Veertien BOVAG-watersport- bedrijven in het gehele land staan zaterdag 30 september paraat om pleziervaartuigen gratis te inspecteren op vei ligheid. Watersporters kun nen, nadat ze telefonisch met één van de bedrijven een af spraakhebben gemaakt,naar de controleplaats varen, waar speciaal daartoe opge leid personeel de boot op 35 verschillende onderdelen zal controleren. De resultaten van het onderzoek worden aangetekend op een rapport, dat met een eventueel op de boot de plakken veiligheids- vignet, gratis aan de water sporter wordt uitgereikt. In de Leidse regio wordt aan deze actie deelgenomen door Kam steeg Watersport. Hofweg 39, Voorschotendel. 071-769307 Volgens Ombudsman-model LEIDEN - De commissie volks huisvesting voelt er veel voor om de zogenaamde "Modelverorde ning op de woning- en kamerver- huurbureaUs" van de Stichting Ombudsman in Leiden in te voe ren. De bedoeling van deze mo delverordening is om kamerbe middelingsbureaus die zich van oplichterspraktijken bedienen het werken onmogelijk te maken. PvdA-wet houder Verboom van volkshuisvesting bleek gister avond een tegenstander van de invoering van een dergelijke ver ordening. Het ging hem niet om de inhoud van het model van de Stichting Ombudsman, alswel om het feit dat zo'n verordening voor Leiden te weinig nut zal hebben. "Wij zijn nog niet toe aan deze verordening. Ik geloof niet dat hier veel malafide kamerbe middelingsbureaus zijn. En je moet niet vergeten dat je, als je zo'n verordening invoert, veel tijd en mankracht nodig hebt om de verordening na te leven", al dus Verboom. CDA'er Ham was het met hem eens dat het nut voor Leiden gering is, omdat het aan- inventiviteit bij kinderen. Je moet het ze niet kwalijk gaan nemen of verbieden. Anders wordt het natuurlijk wanneer een spelend kind naar het zie kenhuis moet worden ge bracht met een traproede dwars in zijn schedel omdat hij en zijn maatjes het zo no dig vonden met pijl en boog te gaan spelen en de traproeden daarbij als pijlen te gebrui ken. Bedenk wel dat dit, in Nederland althans, zeer uit zonderlijke gevallen zijn. In Nederland valt de agressie bij spelende kinderen best mee, de invloed van de televisie is volgens mij ook maar zeer be trekkelijk", aldus de politie woordvoerder Mevrouw Waler, hoofdverkoop ster op de speelgoedafdeling van V en D zegt hierover: "Toen de televisie er nog niet was werd er toch ook sol daatje gespeeld. Het verschil met nu is alleen dat ze tegen woordig hun gevieren in de speelgoedzaak kopen terwijl men vroeger zelf speelgoed geweren van hout maakte". Mevrouw Van Dorp van de Leidse speelgoedzaak van die naam: "Wij verkopen tegen woordig nog nauwelijks oor logsspeelgoed. Zo wordt er bijvoorbeeld per jaar maar een enkele keer naar een speelgoedtank gevraagd en dan vrijwel uitsluitend nog door verzamelaars. Misschien dat in de richting van de Ve- luwewaar de jeugd veel meer met het militaire leven wordt geconfronteerd, de vraag naar dergelijk speelgoed gro ter is. Hier wordt veel meer gevraagd naar speelgoed dat met die sciencefiction pro gramma's te maken heeft". Ook volgens beide verkoopsters van speelgoed is er dus nau welijks sprake van een sterke negatieve invloed van ge welddadige televisieseries op de verkoop van speelgoed. Wat volgens hen belangrijker is en waar zij zich i n elk geval meer zorgen om maken is dat ouders dikwijls speelgoed ko pen waar hun kind helemaal niet rijp voor is. Mevrouw Waler: "Dit is iets watje vrij wel dagelijks meemaakt en wanneer je er iets van wilt zeggen worden die ouders vaak nog kwaad ook. Zo was er laatst een vader die een elektrische trein wilde kopen voor zijn zoontje van vier jaar, dat zelf dolgraag een houten treintje wilde hebben. Maar pa moest en zou die elek trische trein kopen, zuiver en alleen omdat hij dat zelf zo aardig vondOuders gaan bij aanschaffing van speelgoed nog veel te weinig uit van het kind. Kopen iets dat ze zelf leuk vinden zonder zich af te vragen of hun kind daar nu tal te kwader trouw werkende kamerbemiddelaars in deze stad wel meevalt. Andere commissieleden zagen in de invoering van de modelverorde-' ning vooral een middel om de kamerbemiddelaars angst aan te jagen voordat men zich van du bieuze praktijken wil gaan be dienen. Mentzij(PvdA): "Zo'n verordening werkt preventief. Als het nodig is kun je maatrege len nemen". Hoekema (D'66): "Ik ben niet overtuigd door het ar gument van wethouder Verboom dat de personele bezetting on voldoende is om de verordening te kunnen invoeren. Door de pre ventieve werking van de veror dening kunnen we zo veel moge lijk malafide praktijken weren" Ook Langerak (WD), Beijen (PPR), Hoeven (CPN) en Pas- schier (PSP) pleitten voor de ver ordening. Duivesteijn (PvdA) vroeg om een nota van B en W waarin wordt aangegeven wat de consequenties zijn als de veror dening wordt ingevoerd. Wet houder Verboom zegde toe een dergelijke nota te laten maken. wel c i toe i ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3