Gros bevolking zit in psychische nood PEP IN DE BOCHT Bavo-rapport: burenhulp belangrijk transport bedrijf voor de Vrouw (63) weken zoek Vakbond daagt Alphens 'Al is het verkeer dan niet te keren, het wegdek valt wel te asfalteren...' rechter WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 Volgens Van Straten kan het klop pen dat chauffeurs die op het bui tenland rijden 700 gulden netto ontvangen wanneer de onkos tenvergoeding daarbij inbegre pen is. Het bedrag echtqr waar over loonbelasting en sociale las ten wordt betaald is volgens hem veel lager dan het in werkelijk heid zou moeten zijn". Het ver schil steekt Verkerk mooi in zijn zak" aldus Van Straten, die bo vendien beweert dat er bij Ver kerk geen loonspecificaties wor den gegeven. Volgens directeur Verkerk staat alles wel op schrift. Hy is dan ook niet bang vooreen bezoek van de Raad van Toelicht van het Be- roepsgoederenvervoer. "Laat ze alsjeblieft komen" zegt hij. Wanneer over de zaak bij de recht bank in Utrecht voorkomt is nog niet bekend. Het is meestal een vrij lange procedure. Ook het on derzoek van de Raad van Toe zicht die uiteindelijk zal moeten beslissen of de Vergunning voor bepaalde tijd in beslag moet wor den genomen, neemt doorgaans vrij veel tijd in beslag. NOORDWIJKERHOUT -- Ongeveer 35 procent van onder vraagde Nederlanders heeft een psychisch probleem en bijna 45 procent van diezelfde groep mensen heeft één of meer psychische stoornissen. Een groot deel van de be volking komt in aanmerking voor hulp. Dat is gebleken uit een bevolkingsonderzoek dat in de afgelopen jaren is gehouden. Aan dat onderzoek hebben ruim 1600 perso nen deelgenomen. Het onderzoek maakt deel uit van het zogenaamde derde visierap port "Van probleem tot psychia trie" van de Sint Bavo in Noord- wijkerhout. Het twéede visierap port (over de chronisch patiënt) beschreef welke veranderingen nodig waren om traditionele psy chiatrische inrichtingen om te vormen tot een aan de tijd aange past instituut. Met de start van de bouwprojecten "Beschut Wo nen" en de "Hafakker" worden de in dat rapport gesuggereerde oplossingen momenteel in rede lijke mate gerealiseerd. Het derde visierapport is opgesteld om te signaleren wat de Bavo nog meer kan doen om de psychosociale nood in Nederland te lenigen. Er zijn duidelijk een aantal risico groepen te signaleren. Dit zijn in validen en lichamelijk zieken, de mensen die gescheiden leven, de- sociaal lagere klassen, bejaarden. Verder hebben vrouwen meer problemen 'en stoornissen dan Ontwikkeling De steeds toenemende verstedelij king, de steeds grotere mobiliteit (auto, het vaak verhuizen, etc.) en de steeds "technischer" worden de communicatiemogelijkheden (telefoon, televisie) vergroten de afstanden tussen de mensen on derling en verkleinen de kans op persoonlijk contact. De sociale rol van de kerk, aldus de samen stellers van het visierapport, is vrijwel uitgespeeld en het fami lieverband is aanzienlijk kleiner geworden (niet langer wonen en kele generaties in één huis; nog slechts twee ouders met twee kinderen) Deze structuur geldt in 1980 voor 35 procent van de be volking. Volgens de samenstellers zijn scheidslijnen ontstaan in onze maatschappij met een zeer diep gaand karakter: de bejaarden in hun tehuis; de getrouwde vrouw thuis; de kinderen op school en de man op het vaak ver weg gele gen werk. Als enige continue re latie bestaat nog de huwelijksre latie. Het is de vraag of deze rela tie alleen in staat is te voldoen aan de behoefte bij de mens aan lang durige en continue relaties. Vol gens de rapporteurs zou het wei eens zo kunnen zijn dat een deel van de echtscheidingen ontstaat juist op basis van het feit dat de huwelijksrelatie te sterk onder druk komt te staan door een ge brek aan andere langdurige rela ties. Deze ontwikkelingen beïn vloeden in sterke mate de hulp behoefte. De samenstellers con stateren dat het nodig zal zijn dat er weer een grotere sociale sa menhang dient te komen in onze samenleving tussen ouderen en jongeren, wonen en werken en de buurtgenoten onderling. Enquête Niet alleen een bevolkingsonder zoek maakte deel uit van de werkzaamheden van de visierap- portsamenstellers; ook is een en quête gehouden onder hulpver leners in bepaalde delen van Den Haag. De hulpverlening op psy chosociaal gebied bleek chao tisch en voor de hulpverlener ui terst onbevredigend te zijn. Een van de ernstige gevolgen daarvan is dan ook dat vaak óf te laat óf te vroeg wordt doorverwezen naar meer gespecialiseerde hulpver leners. Samenwerkingsverban den waren soms aanwezig, doch slechts ten dele. Kortom, zo con stateren de rapporteurs, een ern stig gebrek en een grote behoefte aan een goed gestructureerd, sa menhangend hulpverleningsor gaan voor de psychosociale problematiek. Om inzicht te krij gen in de hulpbehoefte onder de bevolking was een bevolkings onderzoek noodzakelijk. De samenstelling van de vragen lijst heeft ruim een jaar geduurd. Aan alle deelnemers werd hun si- tutatie gevraagd op zestien le vensgebieden als onder meer cul tuur, vrienden, vrije tijd en hu welijk. In het ruim 700 pagina's tellende rapport worden een aantal mo gelijke oplossingen aangegeven om de psychosociale nood onder de Nederlanders te lenigen. Er dient een goed op elkaar afge stemd geheel van voorzieningen te komen, met een goede samen werking en een goede coördina tie. De samenstellers denken (in de eerste lijn) aan twee vrijwilli- gerssystemen: de burenhulp en een organisatie Eerste Hulp bij Conflicten. De burenhulp zien de rapporteurs als een vorm van on dersteuning en begeleiding wan neer een gezin niet meer zelf alle dagelijkse taken kan volbrengen. De belangrijkste functie van de burenhulp is de preventieve, in die zin dat het bevorderen van de saamhorigheid van de wijk een aantal mensen op het juiste mo ment die steun geeft die ze nodig hebben. Daardoor kan ernstigere problematiek worden voorko men, vooral ten aanzien van de eenzaamheid en de relationele problemen. Nieuw is de Eerste Hulp bij Conflicten. Deze groepering kan door training en ervaring ge schoold, in de wijk oplossende hulp bieden als er zich proble men tussen mensen voordoen. De eerste taak van zo'n groepe ring is een conflict beperkt zien te houden; een eerste verkoeling van de verhitte gemoederen; het aanbrengen van ontspanning en het eventueel verwijzen naar pro fessionele hulpverleners. De samenstellers van het derde vi sierapport achten het bestaan van vrijwilligershulp op het ter rein van de psychosociale hulp verlening onmisbaar. Voor zowel Burenhulp als de groepering Eerste Hulp bij Conflicten zal geld op tafel moeten komen om de continuïteit ervan te garande- Professionele hulpverleners in de eerste lijn zouden goede en inten sieve begeleidingsmogelijkhe den dienen te krijgen vanuit de gespecialiseerde twee lijn (naar personen in de eerste lijn kunnen hulpvragers op elk gewenst mo ment naar toe stappen, terwijl de tweede lijn met verwijzing werkt). Organisatorisch zou er in een wijk een "psychosociaal con tactpunt" moeten komen, waar eerste en tweede lijnswerkers problemen kunnen bespreken. Daarbij wordt ook gedacht aan het inschakelen van informele hulpverleners als bijvoorbeeld kerkelijke functionarissen en sportleiders De psychiatrische centra - tweede lijnsverzorging - moeten niet meer als "eiland" blijven func tioneren. Psychiatrische institu ten, ver van de bewoonde wereld, moeilijk bereikbaar achter hek ken en muren, dienen verleden tijd te zijn. In alle opzichten dient er een samenhang te komen met de verwijzende instanties; met de eerste lijn. Langdurige en onnodige opnames dienen te worden voorkomen. De oprichting van nieuwe psychia trische klinieken moet onder meer worden gebaseerd op de fi losofie dat een opname bij voor keur geschiedt op positieve indi catie; patiënt en/of verwijzer kiest voor de opname. Het insti tuut dient niet langer als opberg plaats voor in de samenleving ongewenste personen (in de Sint Bavo wonen een aantal mensen al zo'n zestig jaar). Tien jaar geleden koos de Sint Bavo, voor de aandacht voor de chroni sche patiënt. Thans kiest zij er doelbewust voor in de komende tien jaar de aandacht te richten op de opnamepatiënt. De Bavo heeft de opdracht aan vaard om zich te richten op een tweedelijnsvoorziening, een nieuwe psychiatrische kliniek ten behoeve van onder meer Rot terdam en Midden-Holland, ge plaatst ten noordoosten van Rot terdam. Bij de inrichting van die kliniek zullen vele aspecten van het derde visierapport meespe- HENK VAN DER POST BODEGRAVEN - De rijkspolitie in Bodegraven is al bijna vier weken op zoek naar de 63-jarige me vrouw G. Boeschoten-van der Lee uit dit dorp. De vrouw, getrouwd en moeder van vier kinderen, verliet in de nacht van 1 op 2 september in over spannen toestand haar woning. Ze vertrok in een donkergroene Ford Taunus, kenteken 90-36 RR. Sindsdien is zij nergens meer gezien' Toen de vrouw vertrok droeg zij een blauwe rok, blauwe bloes met gele lelies en een grijsbruine jas tot op de knieën. Zij draagt een bril, heeft grijs haar en een fors postuur (1.75 meter lang). Volgens de politie heeft de vrouw geen geld en geen andere kleren meegenomen. Zij die inlichtingen kunnen ver strekken worden verzocht in con tact te treden met de rijkspolitie in Bodegraven, telefoon 01726-19323. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de bewoners van de Prins Hen drikstraat is de maat vol. Als het wegdek niet op zeer korte ter mijn wordt voorzien van een asfaltlaag kan het gemeentebestuur harde acties verwachten. De geluidsoverlast op de Prins Hendrikstraat is voor de bewoners zo langzamerhand niet meer te verteren. Dag en nacht dendert het verkeer voorbij op de van klinkers voorziene Prins Hendrik straat. "Je komt 's morgens uit bed en je bent al moealdus Prins Hendrikstraat-bewoner Poedel van Dam"Het verkeer valt niet te keren, maar het wegdek wel te asfalteren", vindt hij. Prins Hendrikstraat Doortrekking van de Conradstraat. waardoor op de Prins Hendrik straat eenrichtingverkeer kan worden ingesteld, biedt volgens Van Dam. die zich opwerpt als spreekbuis van de buurt, geen soulaas. "Dat betekent dat je nog meer mensen (bewoners Con radstraat) slapeloze nachten bezorgt en nog meer huizen ruï neert", stelt hij. "De helft van de herrie overhevelen is geen op- Bovendien gaan er nog minstens drieënhalf jaar heen voordat de Conradstraat zal worden doorgetrokken, merkt Van Dam op. die vindt: "De tijd van praten is voorbij, er moeten nu spijkers met koppen worden geslagen". Boos is hij vooral over het feit dat de voor deze maand aangekondigde burgeravond is uitgesteld. Vooral omdat de situatie zo langzamerhand onhoudbaar is ge worden. Poedel van Dam, die zijn grieven in rijm middels borden kenbaar pleegt te maken: "Door vele slapeloze nachten, is de overheid bezig onze zenuwen te verkrachten" Noodoplossing Van Dam meent dat het verkeerslawaai een stuk minder zal worden als de "Prins Herriestraat" zal worden voorzien van een goede asfaltlaag. Dat moet volgens hem snel gebeuren. In elk geval voordat het nieuwe vuiloverlaadstation in Gouwsluis in gebruik wordt genomen, met alle extra vrachtwagens van dien, die dan af en aan zullen rijden. "Het aanbrengen van een goede asfaltlaag is de enige noodoplossing waar ik op zeer korte termijn wel een stuk heil in zie". Is de gemeente daar niet toe bereid, dan voorziet Van Dam harde acties. Hij denkt daarbij aan het opwerpen van een blokkade. Er is weinig fantasie voor nodig om te bedenken, wat voor verkeerschaos een dergelijke actie met zich mee zou brengen. Rust Voor de gevolgen van een dergelij ke actie is fietsenmaker Van Dam niet bang. "Als ik door de rechter veroordeeld zou worden tot een boete van bijvoorbeeld 500 of tien dagen, dan kies ik voor tien dagen. Dat is precies de bedoeling. Ik zou waarschijnlijk nog vragen of hij er geen veertien van kon maken: dan heb ik einde lijk rust", aldus Van Dam. Bewoners van Alphens deel rijksweg 11 (Leiden-Utrecht): Het transportbedrijf van Verkerk in Alphen-west: volgens de Vervoersfederatie NVVINKV worden de chauf feurs slecht betaald en de cao wordt aan de laars gelapt. Directeur J.CVerkerk daartegen: "Laat de Raad van Toezicht alsjeblieft komen LISSE - In het kader van de najaarsfeesten in Lisse werd gisteravond een autopedrace gehouden waaraan veel jonge kinderen hebben deelgenomen. Hier een blik op jonge Lissenaren die zo hard mogelijk door de bocht komen. ROTTERDAM/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Ver voersfederatie NVV/NKV gaat het transportbedrijf van de gebroeders A. Ver kerk aan de Rijnhavenka de in Alphen aan den Rijn voor de rechter dagen. Het bedrijf betaalt de dertig chauffeurs schandalig en de cao lappen ze aan hun laars, aldus districtsbe stuurder Wim van Straten van de Vervoersfederatie NVV/NKV. Volgens hem is een proces "het minste" waarop Verkerk kan re kenen. De zaak is bovendien ook nog aanhangig gemaakt bij de Raad van Toezicht voor het Be- roepsgoederenvervoer. Wanneer de raad de klachten van de Ver voersfederatie gegrond acht, dan kan dit uiteindelijk leiden tot in trekking van de vergunning van Verkerk. 'De Vervoersfederatie is al langer dan een jaar bezig om het bedrijf op het goede spoor te krijgen". aldus Van Straten. "De chauf feurs die op het buitenland rijden zijn een tijdlang afgescheept met 725 gulden bruto per week, waar voor ze dan ook nog onderweg hun eten moesten kopen. Ze zijn vaak van zondagavond tot zater dag op pad. Als je dat op tachtig uur stelt, moet de brutobeloning meer dan 1200 gulden zijn terwijl er aan onkostenvergoeding dan nog zo'n 200 gulden bijmoet", zo zegt Van Straten. Ook de chauffeurs die in het bin nenland rijden worden naar de mening van de Vervoersfederatie onderbetaald. Zij krijgen 500 gulden bruto per week inplaats van de 900 gulden die volgens de cao bij zestig uur aan loon en on kostenvergoeding moet worden betaald. De heer J.C. Verkerk, directeur van het transportbedrijf ontkende gisteren alle beschuldigingen zo als die nu door de Vervoersfede ratie op tafel zijn gelegd. "We we ten er niets van", zei hi j. "Er klopt niets van. Bij ons verloopt alles correct". Volgens de l*er Ver kerk wordt er gewoon volgens de cao betaald. "Een chauffeur die op het buitenland rijdt, verdient bij ons 700 tot 800 gulden netto en iemand die in het binnenland rijdt, 500 gulden netto", aldus Verkerk. De directeur zijn dan ook geen klachten v'an chauf feurs bekend. Hij ontkende ook ooit klachten van de Vervoersfe deratie te hebben gekregen. Districtsbestuurder Wim van Stra ten van de Vervoersfederatie be strijdt dit. "We hebben talloze brieven naar Verkerk geschre ven", zegt hij. "Deze brieven zijn echter nooit beantwoord". Een maal heeft de vakbond een een regelig briefje van Verkerk ont vangen waarin stond dat hij met ingang van 1 januari 1978 de cao zou gaan toepassen. Deze cao is echter al vanaf 1 april 1977 van kracht. De Vervoersfederatie heeft daarom de zaak nu aan het arbeidsge recht in Utrecht voorgelegd, om alsnog het loon vanaf 1 april op te kunnen eisen. §C80VCW l ZWAAH Poedel van Dam: "De tijd van praten voorbij.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27