Kees Rijvers: „Ik kan René op dit moment niet missen Ajax zonder blessures Kortsjnoi en Karpov pratend naar remise Cruijff helpt Chelsea financiële zorgen Brambilla gaat goed vooruit Bj Volleybalformatie zet zegereeks tegen Belgen voort WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 BAGUIO (ANP) - De 26ste partij uit de schaaktweekamp om de we reldtitel tussen titelverdediger Anatoly Karpov en uitdager Vic tor Kortsjnoi is gisteren in Ba- guio op de Filippijnen in remise gelndigd. Na de 27ste zet kwa men Karpov en Kortsjnoi een 'onbeslist' overeen in een opposi tie, die geen winst vooruitzichten bood. Karpov en Kortsknoi praten overi gens weer met elkaar. Alhoewel, praten is een groot woord. Zij hadden verbaal contact, toen Karpov gisteren in Baguio Stad na 27 zetten mondeling remise aanbood in de 26ste partij. Kortsjnoi volstond met een kort antwoord, waarop beide spelers hun notatiebiljet ondertekenen ten teken dat de 20ste remise een feit was. Na tien weken "koude oorlog", waarin beide partijen elkaar de grofste beledigingen naar het hoofd slingerden in de hoop de tegenstander dusdanig te irrite ren en uit zijn evenwicht te halen, dat hij tijdens de partijen onvol doende concentratievermogen zou bezitten, was de korte woor denwisseling gisteren een even onverwachte, als opmerkelijke gebeurtenis. Rel Temeer daar Kortsjnoi eerder ge dreigd had een fikse rel te gaan trappen als Karpov het waagde het woord tot hem te richten. Een houding, die de dissident twee maanden geleden na de 8ste par tij aannam uit verhitting over de bitse afwijzing van Karpov, die weigerde hem voor aanvang van de partij de hand te drukken. Sinds die gedenkwaardige dag was er geen woord meer gewis seld en de remise-aanbiedingen liepen via arbiter Schmid. Giste ren kwam er onverwacht een einde aan. Wat Schmid droog be commentarieerde met "wij ma ken vorderingen". Interessant De 26ste partij was ondanks de kor te duur één van de interessantste tot nu toe. Karpov week van zijn favoriete opening (e2-e4) af en zocht andere wegen naar zijn vijfde overwinning. Voor de tweede keer schotelde hij Kortsj noi de Engelse opening voor. In de zesde partij had de wereld kampioen het eveneens op deze r geprobeerd met als resul taat remise na 23 zetten. De uit dager koos voor de ouderwetse Hollandse verdediging, die al meer dan 100 jaar oud is. Met agressief spel op de koningsvleu gel zette hij de tendens van de laatste ontmoetingen voort om met enig risico te trachten zijn achterstand te verkleinen. Er ontstond voor de slechts vijftig toeschouwers in de speelzaal, die negenhonderd mensen kan be vatten, een interessant midden spel, dat door de wederzijdse, in telligente benaderingen geen van beide spelers voordeel opleverde. Toen Karpov remise aanbood, was de stand dan ook volledig gelijk. Na tien weken en 26 partijen leidt Karpov nog altijd met 4-2. De kans, dat de match voor de schaakolympiade beëindigd zal zijn, is gering. In Buenos Aires begint het schaakfestijn op 25 ok tober. Karpov, die achter het eer ste bord van de Sowjet Unie zal plaatsnemen, zal ongetwijfeld voor aanvang van de Olympiade een rustperiode willen inlassen. Een gegeven waarmee de FIDE inmiddels al akkoord is gegaan. Daarom is het redelijk te veron derstellen, dat de tweekamp eerst in de tweede termijn definitief beslist zal worden. Wit: Karpov. Zwart Kortsjnoj 1. c2-c4, e7-e5, 2. Pbl-c3, d7-d6,3. g2-g3, f7-f5, 4. Lfl-g2, Pb8-c6, 5. d2-d3, Pg8- f6, 6 e2-e3, Lf8-e7, 7 Pgl-e2, 0-0, 8. 0-0, Dd8-e8, 9. f2-f4, Le7-d8,10. a2-a3, Ta8- b8,11. b2-b4, Lc8-e6,12. Pc3-d5, b7-b5, 13. Lcl-b2, b5xc4,14. d3xc4, e5-e4,15. Pd5xf6+ Ld8xf6, Lb2xf6, Tf8xf6, 17. Tal-cl, a7-a5, 18. b4-b5, Pc6-d8, 19. Tfl-f2 Pd8-b7, 20. Lg2-fl Pb7-c5, 21. Pe2-c3, Le6-f7, 22. Pc3-d5, Lf7xd5, 23. c4xd5, Pc5-d3, 24. Lflxd3, e4xd3, 25. Ddlxd3 De8xb5, 26. Dd3xb5 Tb8xb5, 27. Tclxc7 Tf6-f7. Remise. TEGEN ATLETICO BILBAO WASSENAAR (GPD) - Het elftal van Ajax, dat vanavond een ach terstand van 2-0 moet zien weg te werken in het UEFA-Cupduel te gen Atletico Bilbao, zal hoogst waarschijnlijk slechts op één plaats afwijken van het team dat afgelopen zaterdag met 4-0 van FC VVV won. jörn Borg verliest opnieuw van Connors BUENOS AIRES (ÜPI) - Jimmy Connors, de kersverse open Amerikaanse kampioen heeft in Buenos Aires door een overwinning met 5-7, 6-3, 6-3 op Björn Borg de "Obras Sa- nitarias 78", een viermans- toernooi, gewonnen. Ilie Na- stase legde beslag op de derde plaats door de Argentijn José Luis Clerc met 6-7, 6-3, 6-1 te verslaan. De als tweede geplaatste Brian Gottfried heeft zich in de finale van het 200.000 dol lar-toernooi van Los Angeles gewonnen moeten geven te gen Arthur Ashe, die zijn be ste tennis van de laatste jaren speelde. Gottfried beging op matchpoint een dubbele fout en verloor met 6-2, 6-4. Het Nederlands tennisteam zal in de derde ronde van het toernooi om de Davis-beker (Europese B-zone) uitkomen tegen Frankrijk. De wedstrijd wordt in Nederland - gedacht wordt aan Rotterdam - ge speeld van 16 t/m 18 maart 1979. VAN DE KERKHOF ONDANKS BLESSURE TOCH IN BASISTEAM EINDHOVEN (GPD) - Hoewel Renè van de Kerkhof zater dagavond in Eindhoven na het competitieduel tegen Vi tesse al min of meer liet doorschemeren er bitter weinig voor te voelen om de tweede wedstrijd tegen de Turkse landskampioen Fenerbahce te willen spelen, heeft PSV- trainer Kees Rijvers zijn rechterspits, die al enkele weken klaagt over een slijmbeursontsteking in de linkerknie, toch opgenomen in het basisteam dat de 2-1-achterstand, twee weken geleden in Istanboel opgelopen, moet zien weg te werken. Kees Rijvers gisteren na de mid dagtraining: „Renè heeft zijn idee over die inderdaad nare knieblessure en ik heb de mijne Hij weet uiteraard drommels goed wat er met zijn knie aan de hand is, maar ik ben verantwoor delijk voor de gehele groep. Renè hoort momenteel in die groep thuis en daarom geef ik er verre de voorkeur aan om die blessure met extra rusten extra behande- VENETIË (ANP) - Het Nederlands volleybalteam heeft zijn zege reeks op het wereldkampioen schap volleybal knap voortgezet. In precies 57 minuten werd Bel gië met 3-0 gedeklasseerd. De setstanden van dit zeer eenzijdige duel waren 15-2, 15-4 en 15-8. De straftraining die de Belgische coach Nicolau na het verlies van zijn ploeg tegen Frankrijk uit schreef, heeft niet het door hem Inter Football opent kantoor in New York BASTIA (GPD) - Het bureau Inter Football begint in de derde week van oktober een dependance in New York. Drie man gaan zich daar niet zozeer bezig houden met de bemiddeling bij transfers van voetballers als wel met het verkopen van voetbal-lesmate riaal. „En om wedstrijden te or ganiseren, een ploegenuitwisse- ling met Europa tot stand te brengen, trainers in Amerika proberen onder te brengen en om daar te leren hoe we een club het beste kunnen verkopen", aldus Maarten de Vos, de IF-directeur die tevens vergevorderde plan nen heeft een nieuw voetbal weekblad in Nederland te gaan uitgeven. gewenste resultaat gehad. Want een oppermachtig Oranje veegde de Belgische formatie op alle fronten van het veld, zodat van spanning geen enkele sprake was. Nederland nam met deze ze ge ondubbelzinnig wraak voor de nederlaag die op het vorige wk in Mexico nog tegen onze zuiderbu ren werd geleden en die toen be tekende dat Nederland zich niet rechtstreeks voor dit mondiale treffen kwalificeerde. Bondscoach Jaap Korsloot was na afloop dan ook een tevreden mens: "Het team heeft als collec tief op alle onderdelen een prima prestatie geleverd. Alleen in de derde set was er even een ver slapping, maar die werd toch weer goed opgevangen. Deze wedstrijd geeft me hoop op goed resultaat tegen onze angst tegenstander Frankrijk" Eindronde De Sowjet-Unie, Italië en Cuba hebben zich voor de eindronde in de strijd om de wereldtitel vol leybal voor heren geplaatst. De vierde plaats zal waarschijnlijk ingenomen worden door wereld kampioen Polen. Daarvoor moe ten de Polen de wedstrijd tegen Zuid-Korea winnen. De Sowjet-Unie won in Rome de sportpolitieke confrontatie tegen China met 3-1. De setstanden wa ren: 15-8, 15-7, 9-15 en 15-6. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee landen op het sportieve raakvlak sedert elf jaar. lingen te laten genezen en pas in uiterste noodzaak tot een opera tie over te gaan" Voorlopig wil Kees Rijvers dus nog niet al te veel horen van een chi rurgische ingreep. Renè van de Kerkhof heeft dan wel verklaard dat die kleine operatie hem slechts een dag of tien op non-ac tief zal zetten, maar Rijvers heeft daar zijn duidelijke twijfels over De Eindhovense oefenmeester: „Waar hij die wetenschap van daan heeft weet ik niet, maar ik vind dat er niet te lichtvaardig over een operatie gedacht moet worden. Naar mijn idee komt hij op z'n minst een week of twee, drie, of misschien nog wel langer, op non-actief te staan. Dat bete kent dat Renè van de Kerkhof, wanneer hij nu geopereerd zou worden, uit het elftal valt op een moment dat wij hem moeilijk kunnen missen. Onderzoek Vandaag keert clubarts Van den Brekel terug van vakantie. Renè van de Kerkhof zal dit nogmaals laten onderzoeken en enkele uren voor het begin van de wed strijd tegen Fenerbahce zijn defi nitieve beslissing aan Rijvers la ten weten: spelen of niet spelen. Rijvers: „Wanneer alsnog zou blijken dat het medisch niet ver antwoord is dat Renè speelt, komt Paul Postuma in zijn plaats. Kijk, het is nu ook weer niet zo dat ik hem ten koste van alles wil dwingen om de eerstvolgende wedstrijden te spelen. Die beslis sing laat ik geheel en al aan Van de Kerkhof en de clubarts over. Met Renè van de Kerkhof in de basis te zetten heb ik alleen maar willen aangeven dat het elftal op dit moment maar moeilijk zonder hem kan en wanneer het moge lijk is die operatie naar een later tijdstip op te schuiven, zelfs al speelt hij in de komende drie wedstrijden slechts voor 90 pro cent van zijn kunnen" Renè van de Kerkhof heeft zater dagavond tegen Vitesse ook al verstek moeten laten gaan. Door de pijn. stelde Renè van de Kerk hof toen. Om hem extra rust te gunnen, zegt Rijvers nu. „Nog maals, in het belang van de groep moeten de voor- en de nadelen van een eventuele chirurgische ingreep goed overdacht worden. Renè is dit seizoen ontzettend goed van start gegaan en hij heeft zich meer dan in het verleden trum van de defensie weer de plaats over van Kees Zwamborn. Trainer Cor Brom: „Van Dord hebben we de afgelopen dagen met opzet enigszins ontzien, om dat we op dit moment bijna geen alternatief hebben voor de voor- stoppersplaats. Zwamborn heeft namelijk nog geen toestemming van de UEFA om in Europa- Cupwedstrijden mee te spelen, omdat hij te laat door Ajax is ge contracteerd. Voor het overige zal ik vrijwel zeker de spelers op stellen die er ook tegen VW bij waren. Frank Arnesen had was last van zijn lies en heeft daarom gisteren een rustdag gehad. Van daag zal ik nog bekijken of Jan Everse, die nog niet helemaal fit is, al kan spelen. Zoals de zaken er nu voor staan zal Soren Lerby nog wel linksachter zijn" Verwarming Trainer Koldo Aguirre van Atletico Bilbao heeft de in Spanje achter gebleven spelbepaler Churruca vervangen door de 26-jarige Ja- vier Escalza. Door het wegvallen van de met een spierblessure tobbende Churruca zijn nog zes spelers over van het elftal dat zich in het seizoen 1976-77 pas in de finale van het UEFA-Cuptoer- nooi liet afstoppen door Juven- tus: doelman Irribar, de verdedi ger Alesanco, de middenvelders Villar en Irureta en de aanvallers Dani en Rojo. Van dit zestal was Irribar afgelopen zaterdag de gro te uitblinker in de competitie wedstrijd tegen Valencia, dat op eigen veld met sterren als Bonhof i Kempes niet verder kwam dan 0-0. JAN PREENEN Het team van Fenerbahcevolgens PSV-trainer Kees Rijvers "bepaald geen makkie", rust in de aankomsthal van Schiphol uit van de vermoeiende vliegreis. Damestweekamp bijna beslist MOSKOU (ANP) - Mcüa Tsjiboe- danidze is nog één punt verwij derd van de wereldtitel schaken voor dames. De 17-jarige Russin zette de dertiende afgebroken partij in de voortzetting in winst om. De twaalfde afgebroken par tij was eerder op de dag in Remise geëindigd. De stand is nu 7 1/2-5 1/2 in het voordeel van de jonge uitdaagster. Wereldkampioene Nona Gaprindasjvili (37) had in de twaalfde partij, die maar lieftst 102 zetten in beslag nam, voort durend op winst gespeeld, maar kon het lichte positionele voor deel niet uitbuiten. ontwikkeld tot een erg belangrij ke pion binnen het PSV-elftal, die we vanavond hard nodig zul len hebben." „Moeilijk" „Want", gelooft de weer opmerke lijk veel pratende Kees Rijvers: „Fenerbahce is wel degelijk een bijzonder moeilijke tegenstan der. Het is een vereniging die met gemak in de middenmoot van de Nederlandse eredivisie mee zou kunnen draaien. Soms winnen we met behoorlijke cijfers van dergelijke ploegen, maar het is meer dan eens voorgekomen dat' we juist tegen zo'n ploeg kostbare punten hebben verspeeld. Er heerst dan wel een tendens die aangeeft dat PSV van de vier Eu ropees-voetballende Nederland se ploegen de minste problemen zal ondervinden om zich voor de tweede ronde te plaatsen, ginds, in Istanboel, is veertien dagen geleden toch wel bewezen dat Fenerbahce beslist geen makkie is" uit LONDEN (ANP/GPD) - De pen ningmeester van Chelsea heeft gisteren veel profijt getrokken van de komst van Johan Cruijff, die als gastspeler optrad in het team van New York Cosmos in een vriendschappelijke ontmoe ting tegen de Londense eerste di visie club Chelsea. Liefst 39.659 toeschouwers woonden dit duel bij, dat in 1-1 eindigde. Het was het hoogste aantal toeschouwers, dat Chelsea dit seizoen trok. Cruijff heeft een bepaalde voor- MILAAN (AP) - De Italiaanse autorenner Vittorio Brambilla die bij de aanrijding op de Grote Prijs van Monza op 10 september, waarbij de Zweed Ronnie Peterson dodelijk werd gewond, ernstig letsel had opgelopen, maakt het goed. Door zijn artsen is gisteren meegedeeld dat hij vermoedelijk al deze week naar huis kan gaan. Brambilla die een schedelbasisfractuur had opgelopen toen hij door een losgeslagen wiel werd getroffen, zal evenwel lang rust moeten nemen voor hij weer aan het werk gaan kan. Dc Britse coureur James Hunt gaat van merk veranderen. Hij verlaat mcLaren en gaat rijden voor Walter Wolf. Een woordvoerder van deze stal maakte dat maandag in Montreal bekend. keur voor deze Londense club. Toen hij vernam dat de club in ernstige financiële nood ver keerde door de geringe toe schouwersaantallen. bood hij aan pro deo in het elftal van Cosmos mee te spelen. In Liverpool heeft Everton zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde in de strijd om de UEFA-beker. De Engelse club won de tweede wedstrijd tegen Finn Harps uit Ierland met 5-0. De doelpunten kwamen op naam van King Latchford, Walsh, Ross en Dobson. De eerste wedstrijd hadden de Engelsen met dezelfde cijfers gewonnen. Door een overwinning met 2-0 op eigen veld tegen Jeunesse d'Esch uit Luxemburg heeft Lausanne Sports gisteren de tweede ronde van de strijd om d'e UEFA-beker bereikt. Voor 4000 toeschouwers scoorden Diserems (39e minuut) en Sampedro (76e minuut). De eerste wedstrijd was in 0-0 geëin digd. I Ally mcLeod heeft gisteren ont slag genomen als manager van het Schotse nationale elftal. Hij keert terug naar zijn oude vereni ging Side Ayr united, uitkomend in de Schotse eerste divisie, al waar hij manager wordt. I Binnen het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB is men weinig gelukkig met het voornemen van de federatie van betaaldvoetbalorga- nisaties (FBO) om Sparta-penningmeester Floor Bouwer kandidaat te stellen als lid van het zogenaamde budgetbewakingsinstituut. Betaalde clubs, die in aanmerking willen komen voor overheidssubsidie, dienen volgens het rapport gezonder betaald voetbal de boeken te openen voor de leden van het BBI. Bij het sectiebestuur betaald voetbal vraagt men zich nu af of de FBO geen wat neutraler figuur had kunnen aanwijzen. Als lid van het BBI krijgt Floor Bouwer straks inzage van de boeken van de concurrentie, reden waarom het volgens de zegslieden in Zeist te bet wij felen is of het sectiebestuur akkoord gaat met de kandidatuur van de FBO.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19