In Breda ligt een Belg al 100 dagen levend begraven m VOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 BREDA - Niet eens ver uit het centrum van Breda, maar toch op een wat afgelegen plekje, is de 29-jarige Belg Mare de Mae- re meer dan 100 dagen bezig met een poging het wereldre cord „levend begraven zijn" te breken. Wie langs de suikerfa briek de Markkade volgt, kan aan de linkerkant van de weg - op een bedrijfsterrein - de tent niet r Binnen is het stil en rommelig. In het zand staan wat tafeltjes er stoeltjes; er is een buffet om be zoekers aan een drankje te kunnen helpen. Vlaggetjes voeren de naam van de drank die daarvoor in aanmerking komt: Beck's Bier. Aan de rechterkant van de tenl twee kokers, die Mare de Maere van lucht en van contacten met de buitenwereld voorzien. Twee Bredase jongens zitten erbij: zij helpen de Belg bij zijn recordpoging door op gezette tijden waswater of voedsel naar beneden te laten zakken en de vuile boel omhoog te hevelen. William van der Zanden (14) en Eugéne de Ridder (15) gaan weliswaar overdag naar school, maar zijn in de uren daarna en in de weekeinden niet weg te slaan van het graf, waarin de Belgische havenarbeider roem hoopt te vergaren. In het Guiness Groot Record Boek dat in 1971 bij Born Uit geversmaatschappij ver scheen, lees ik: „Levend be graven zijn: het record aantal dagen dat iemand begraven is geweest, is 100 dagen. Op 17 september 1968 kwam me vrouw Emma Smith (38) uit Ravenhead (Nottinghamshire, Groot-Brittannië) weer uit haar kist die al die tijd drie meter onder de grond was geweest. Het record bij mannen staat op naam van Bill Kearns (36) uit South Hiendley (Yorkshire, Groot-Brittannië), die van 21 juni tot 7 september 1969, dus 78 dagen, onder de grond ver bleef' Maar sinds het verschijnen van dat recordboek zijn er heel wat geslaagde pogingen om het re cord te verbeteren onderno men, zodat Mare de Maere uit Waasmunster nu al 2l8 dagen beneden moet blijven om in de boeken te worden bijgeschre ven. Op vrijdag 9 juni werd hij ingegraven en op zaterdag 13 januari wil hij als wereldre cordhouder weer uit zijn kist, die een meter hoog, een meter breed en twee meter lang is, voorzien van radio, televisie, telefoon, matras en trimtoe- stel. Door een van de twee ronde luchtpijpen heb ik met Mare de Maere gepraat. Hij lag twee me ter beneden me op zijn bed, ik had mijn blocnote op de rand van de luchtpijp liggen. Om de sfeer van dat gesprek zo zuiver mogelijk weer te geven, volgt hier een vrijwel letterlijke weergave, met tussen haakjes wat losse gedachten op het moment dat ze me invielen. Tot slot nog dit: Mare de Maere wil graag worden opgebeld in zijn kist. Het nummer is 076-14.39.48. Hij is altijd thuis. Waarom - Waarom lig je daar9 „Om in het Guiness-boek te ko- - Waarom hier en niet in Bel gië? „Dat zit zo: In België bleef in 1974 iemand 101 dagen onder de grond (had waarschijnlijk in het Guinessboek gelezen dat het record sinds 1971 op 100 dagen stond) en vestigde daarmee ee,n nieuw wereldre cord. In Waasmunster maakte ik er in 1975 105 dagen van. Dat kreeg nogal wat publiciteit en toen begonnen er in België vier of vijf figuren van die record pogingen te ondernemen. In Dendermonde kwamen de laatste keer geen 2000 mensen meer kijken. Daarom ben ik naar Holland uitgeweken" - Dat is een succes? .,Nee, tot nu toe valt het bezoek erg tegen. Dat komt door de plaats, die is de mensen onbe kend. Ik heb veel brieven gé schreven naar de pers, maar de mensen weten het nog steeds slecht te vinden. Nee, ik ben volstrekt niet tevreden over de ze plaats. Het terrein van Piet (de eigenaar) is nog geen zes maanden open. Ik moet hem bovendien f70 per dag betalen en dat terwijl het voor hem gra tis reclame is. Toch heb ik er geen spijt van dat ik in de kist ben gekropen, hoogstens dat ik er op deze plaats ben ingekro pen. Ik voel me een beetje ge fopt" - Je werkt normaal? ,Ja, als havenarbeider in Terneu- zen. Ik kan straks weer terug naar mijn oude baas. Die vindt het mooi. In 1975 kwam hij elke dag kijken hoe het met me ging" r Mare de Maere in zijn ,.graf'tv radio en telefoon r Toen Mare de Maere begon was hij aanzienlijk slank Vertel eens wat over je tfAch, je weet hoe dat gaat. Sche pen laden en lossen. Terneu- zen. De kant van Sluiskil uit. Zwaar werk, vaak 's avonds en 's nachts. In 1975 was mijn kracht weg toen ik 105 dagen ondergronds was gebleven. Ik heb daarna nog 14 dagen thuis gezeten voor ik weer begon. En toen viel het om de donder niet mee. Maar na een week of wat had ik mijn kracht weer te rug". de ,Om een uur of half twaalf word ik wakker. Dan knap ik me een beetje op. want tussen 's mid dags twaalf en 's avonds zes uur ontvang ik mensen die komen kijken, zoals jij nu. Tussen zes en zeven uur werk ik een paar telefoontjes af. Van zeven uur af tot het afgelopen is kijk ik naar de televisie. Daarna pleeg ik nog een enkel telefoontje en schrijf ik wat. Ik ben bezig met een boek over mijn belevenis sen in 1975 en nu. Tussen twee en di ie uur 's nachts ga ik sla pen". - Wat eet je in je kist? „Een warme maaltijd per dag. Die wordt gebracht door een bedrijf uit Breda, waar je warm eten kan bestellen. Die ene maaltijd vind ik voldoende, ik ben bang dat ik anders te veel verzwaar". „Nee, want ik voel me goed. Na een verkeersongeluk komt het toch ook vaak genoeg voor dat iemand zeven of acht maanden het bed moeten houden? En ik heb dan nog een kleine home trainer in mijn. kist". (Op de foto die Mare de Maere me stuurde, genomen bij het begin van zijn recordpoging, ziet hij er een stuk slanker uit dan nu, ruim drie maanden later. Vol- gens mij is hij al flink aange komen. Hoeveel is niet te zeg gen, want hij heeft geen weeg schaal meegenomen naar be neden). Kost geld „Nee, het kost me geld. Ik schat zo'n f40.000. Reken zelf maar, ik moet de huur van de tent be talen, de eigenaar van het ter rein en ik verdien al die maan den geen geld". „Toch niet. Dat geld krijg ik er nooit uit, ik zal hel op de een of andere manier zelf moeten be talen". (Om me heen zie ik niets dan vlaggetjes met Beck's Bier. Mare de Maere draagt ook een T-shirt met die reclame. Op mijn vraag wie de elektriciteit in de kist heeft aangesloten heeft mij me al een kaartje aan gereikt. waarop staat: „Hier heeft Makker Mario zijn sporen weer verdiend"... volgt de naam van een élektromakers- bedrijf in Breda. Het zal wel loslopen met die sponsering. Bovendien verkopen de hulp jes van Mare de Maere zowel „steunkaarten" (met gratis tombola) als foto's van de Belg; niet-journalisten betalen voorts entree om de tent in te mogen). „De ene week komen mijn vader en moeder, de andere week komt mijn zuster. Die bakt al tijd friet voor me" - Wat vinden je ouders ervan dat je hier ligt? „In 1975 waren ze erop tegen, dat kon ik wel merken. En nu? Ja, kijk, ik ben 29 jaar. Ik doe wat ik wil, nietwaar?" „Ik ben eerst zelf gaan graven, maar dat lukte niet best. Toen had ik geluk. Hiertegenover waren mensen met een kraan tje aan de gang. Die hebben toen de kuil voor me gegra- - Krijg je bezoek v familie „Warm is het er niet. 's Nachts heb ik een kacheltje aan. Voch tig is hét wel. Na een dag of vijf lag ik zowat onder water. De jongens hebben toen een twee de kuil gegraven en er een pomp in gezet, die het grond water wegpompt. Voor de ze kerheid heb ik mijn matras toch maar op stenen gelegd. Kük maar". (Mare tilt een punt van de matras op en een kwalijke damp stijgt op. Ik wend me even van het gat af). - Zijn er geen gemakkelijker ma nieren om in het Guiness re cordboek te komen? „Ja. dat denk ik we), maar ik kan niet lang wakker blijven. Als ik een paar uur op een paal zou zitten, zou ik er slapend van af rollen. H ïer in de kist heb ik alle dagen mijn rust". - Lees je veel? ,-Ik had een boek bij me: het pro- ces-Jespers. Dat heb ik uit en sindsdien lees ik alleen dag- en weekbladen" Vier je je verjaardag ook bene den? ,Heb ik al gedaan. Ik ben in Waasmunster op 21 juni 1949 geboren. Toen ik 29 werd - ik zat toen net een dag of 14 in de £ist - zijn er vrienden van me overgekomen" (Op de langste dag is wel een erg lange nacht gevolgd, denk ik al schrijvend). - Drink ie veel daar? ,Toch niet. Een enkel pilsje - Wat deed je vóór je havenarbei der werd? „Ik heb lang op school gezeten en ben daarna voor het leger ge roepen. Ik heb mijn legerdienst in Duitsland vervuld" - Waarom lig je daar nou? ,-Het leuke is de dag dat ik er weer uit kom. Iedereen herkent je daarna. Veel Belgische kranten hebben van tevoren over me geschreven" Je vindt publiciteit leuk. Het hooi-t er nu eenmaal bij Ik vind het niet erg om 200 keer dezelfde vragen te beantwoor den" (Volgens mij vindt Mare de Maere publiciteit en belangstelling leuk. Dat ook daaraan een grens is, blijkt als ik hem op maandagavond 11 september nog iets wil vragen. Intussen is Het Vrije Volk een wedstrijd begonnen: wie kan Mare de Maere telefonisch het aardigste 'nierview afnemen. Nadat de telefoon van 's ochtends tot middernacht onafgebroken in gesprek is geweest, wordt er ten slotte opgenomen. Voor ik kan zeggen wie ik ben, fluistert de Belg met akelig-diepe, vreemd verwrongen stem. „Met Frankenstein, met Fran kenstein" - waarna hij de haak erop gooit). Rook je? •Nee" Hutje - Als iemand straks jouw record opnieuw breekt, doe je dan zelf later ook weer een nieuwe po ging? Dat denk ik niet. Misschien iets anders, maar geen grafligging meer". ,-Misschien in een hutje bovenin een boom zitten. Dat record staat op 273 dagen". - Dat is zowat hetzelfde. jJa, maar er moet nu eenmaal tijd zijn om te rusten. Dat heb ik al uitgelegd". ■Mop ,Nee, nee, nee. Intussen ben ik zo bekend geworden, dat iemand me wel een goed terrein aan biedt". iMensen die me schrijven, wen sen me succes toe. Telefoontjes willen wel eens negatief' zijn. „Ga werken", roepen ze dan door de telefoon. „Ga werken in plaats van daar stom op je rug te liggen". - Wat vind je daarvan? „Dat ik in alle jaren die ik werk nooit met verlof ben gegaan. Dat ik vaak drie dagen en nach ten achter elkaar dóór werk". - Je vindt dit net zo goed een prestatie? ,Ik heb straks toch iets gedaan wat nog nooit iemand heeft ge daan". - Last van claustrofobis (engte vrees) heb je niet. Ook niet van het tegenovergestelde? Er zijn mensen met pleinvrees. Die voelen zich op de open vlakte niet thuis. ,Ik ben nergens bang voor. Ik weet wel dat op 1000 mensen me dit geen vijf zouden na doen". - Heb je aan sport gedaan? „Aan wielrennen, ja. Toen de we reldkampioenschappen bezig waren, hebben bezoekers wei nig antwoord van me gekregen. Ik heb nog met Wesemael ge koerst, de ploeggenoot van Hennie Kuiper" - Zeg eens eerlijk: wat je nu niet liever op vakantie ge weest? ,Ik ben nog nooit op vakantie geweest. Je eens een dagje er gens naar toe rijden of zo, maar dat is wat anders. Daarom trek ik me het verwijt van de men sen, dat ik beter had kunnen werken ook niel aan. Eddie Merckx was de grootste wiel renner aller tijden en die had ook afbrekers. Er zijn nu een maal van die mensen die alles moeten afbreken" (In een poging om grappig te zijn merk ik op dat ze de Markkade, waaraan de tent staat, snel naar hem hebben genoemd. Mare lacht flauwtjes). - Vertel nog eens wat over je zelf. „Dat heb ik vanaf mijn 10e jaar al gewild, een wereldrecord ves tigen. Meestal kon ik het niet, maar dit grafliggen is nu juist iets wat ik wel kan, Zo is het begonnen" - En die kist? ,Die heb ik in 1975 speciaal laten maken. Alleen zijn de pijpen nu iets versmald. Er is toen zelfs een architect aan te pas geko men. Moest wel. want er lag vijf ton zand op. Nu iets minder, doordat ik minder diep onder de grond lig" Ambtenaren - Hoe staat de gemeente Breda tegenover je poging? „Die hebben zich achter een vol ledige toelating gesteld Dat was in Waasmunster wel an ders. Van de ambtenaren van de secretarie in Breda kreeg ik op mijn verjaardag zelfs een alleraardigst briefje" - Denk je vaak: ik wil eruit „Daar mag je niet aan den ken". - Er is dus veel zelfdiscipline no dig? „Jawel, maar ik ben een kalm mens van mijn eigen". (Ik neem afscheid van Mare de Maere, koop een paar steun kaarten van de helpertjes en ben al op weg naar buiten als me nog een vraag te binnen schiet). - Zeg Mare, wat doet je vader ei genlijk? „Die is begrafenisonderne- Door Carlo Nagel

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15