Stadhuis- SLSTP'N JAAR GRATIS KANIS GUNNINK KOFFIE IN DE WACHT. Velen pakken telefoon nit eenzaamheid Leidse speurtocht naar zwarte gaten in heelal Gematigd optimisme Gort-of bloempap halve liter tijdelijk Maar Meneer de Minister.... 1 portie patates vnnr 80 et? teggy&Ss'* LAAT DE PRUZEN TOCH VRÜ! bij ons kost een KILOBAAL 7 PORTIES Herinrichting begint volgende week „Eens, maar nooit meer" PATATES DIGROS en DIRKSON BAS VAN DER HEUDEN DIRK VAN DEN DROEK FRITES Muzikale diefstal WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 11 De koffiebranders uit Kampen gaan trakteren. Tot veertien oktober '78 kunt u iedere dag een jaar lang gratis Kanis Gunnink koffie in de wacht slepen Of één van de duizenden troostprijzen. Dus alle reden om even 'n deelname formulier uit de winkel mee te nemen. En niet te vergeten 'n pak Kanis Gunnink koffie. Geurige koffie voor 'n verrassend gunstige prijs. LEIDEN - De naaste omge ving van het stadhuis in Leiden ondergaat binnen kort een ingrijpende ver andering. Volgende week begint de gemeente met de herinrichting van het Stadhuisplein. Met de uit voering van dit werk wordt het plein geheel au tovrij gemaakt. De ge meente wil het Stadhuis plein daarna vooral een opanbare functie voor evenementen en activitei ten geven. De herindeling van het Stadhuis plein gebeurt na een jarenlange discussie. Het gebruik van het plein als perkeerterrein werd in toenemende mate als ongezellig en niet passend in de binnenstad gezien. Met de nieuwe bestem ming moet het plein nu een aan trekkelijke en levendiger plaats in de binnenstad worden. Met uitzondering van burgemees ter Vis besloot het college van B en W onlangs uitvoering te geven aan een uitgewerkt plan om het Stadhuisplein een nieuwe bestra ting te geven. Langs de kant van de Vismarkt komen tevens bo men en banken en bij de entree van het stadhuis worden enkele sfeerlantaarns geplaatst. In een later stadium wordt het Stadhuisplein nog verder aange past. Bij de dienst gemeentewer ken is een schets gemaakt om de trap aan de kant van de Koorn- brugsteeg (rechts achter op de fo to) te wijzigen. In plaats van de nauwe gesloten trap zou er een opengewerkte kwartronde trap- partij moeten komen. Via deze ingreep denkt men de toe gankelijkheid van het Stadhuis plein te vergroten. Burgemeester en wethouders moeten over deze ingreep echter nog een beslissing De aanzienlijke kosten deze ingreep - de schatting Hulpdienst voerde 6000 gesprekken LEIDEN - Vereenzaming was vorig jaar opnieuw aanleiding voor vele mensen uit Leiden en omgeving om de stichting Telefonische Hulp Dienst op te bellen. Bij maar liefst 32 procent van alle gesprekken die - anonieme - bellers met de THD voerden was eenzaam heid het belangrijkste motief. In totaal werden zesduizend telefoongesprekken gevoerd, tien procent meer dan in 1976, zo meldt de Telefonische Hulp Dienst in het jaarverslag over 1977. De THD wil met het geven van deze cijfers een stuk verant woording afleggen aan de subsidiegevers (rijk, gemeen te en Centraal Orgaan Stu dentenvoorzieningen) hoe wel "toenemende vereenza ming en de problemen van velerlei aard die via de tele foon op ons afkomen zich niet in kille cijfers laten vertalen" zo meent het bestuur van de THD. Een ontwikkeling die de dienst veel zorgen baart is het ver schijnsel van de "stille bel lers". In totaal bijna 29 pro cent van de bellers zoeken telefonisch contact, maar zei den niets. De Telefonische Hulp Dienst vraagt zich af wie de "stille bellers" zijn: men sen die op het laatste moment niet durven, grappenmakers, of bellers voor wie het con tact-zonder-woorden met een medemens al voldoende is: de stichting kan er slechts naar gissen. De THD is 24 uur per dag be schikbaar om te luisteren, in formatie te geven en te ver wijzen naar instanties. Eén van de doelstellingen van de dienst is het "dag en nacht" beschikbaar zijn, juist wan neer andere hulpverlenende instanties dat niet zijn. Hoe wenselijk dat is tonen de cij fers aan. Bijna de helft van de gesprekken hadden 's avonds en 's nachts plaats, dus wan neer andere vormen van hulpverlening niet of moeilijk bereikbaar zijn. Het Stadhuisplein is nu nog een druk gebruikt parkeerterrein loopt van één tot twee ton - kan echter wel eens een belemmering zijn om dit onderdeel uit te voe- Bij de aanstaande herinrichting van het Stadhuisplein vallen door het autovrij maken van de ruimte ook de speciale invalide parkeerplaatsen weg. De ge meente heeft hiervoor nu nog geen definitieve oplossing Voorlopig komen de invaliden parkeerplaatsen aan de overzijde van het plein aan de Vismarkt Daarna wil de gemeente plaatsen in de Koombcurssteeg maken. Het CD A-raadslid Van Zijp wil over de parkeerproblemen die uit de herinrichting van het Stadhuis plein ontstaan een speciale dis cussie in de gemeenteraad. Van Zijp diende gisteren een verzoek voor een interpellatie over deze zaak in. Het raadslid vraagt zich af of de kort-parkeerplaatsen die B en W als alternatief aanwijzen (Vis markt en Nieuwe Rijn) voldoen de zijn. Van Zijp wijst erop dat de Nieuwe Rijn twee dagen in de,, week bezet is door de markt en de* plaatsen op de Vismarkt door de werkzaamheden aan de marktcn- route van tijdelijk aard zijn. Hij zet vraagtekens of zo wordt vol daan aan de wensen van de raad. STICHTING PIETERSKERK: 99 99 LEIDEN - De Stichting Pie terskerk Leiden, opge richt op 18 juni 1974, heeft voor het eerst sinds zijn bestaan een verslag het licht doen zien. Het han delt over de periode tot en met 31 december 1977. "Terugblikkend op de voorbije pe riode merken wij op dat wij als bestuur van de Stichting Pieters kerk Leiden geen gemakkelijke taak op ons hebben genomen. Toch gaan we met gematigd op timisme de toekomst tegemoet omdat wij dankzij de steun van een aantal instellingen en van particulieren al enkele resultaten konden bereiken. Wij spreken de hoop en de verwachting uit dat dankzij de voortgezette hulp van allen we onze opdracht zullen kunnen volvoeren", zegt het be stuur in zijn slotwoord. Die opdracht was het in eigendom krijgen en weer in goede staat brengen (en houden) van de Pie terskerk, zodat hij als kerkge bouw en als cultuur-historisch monument blijft voortbestaan. Tegelijkertijd werd de Stichting Vrienden van de Pieterskerk op gericht. Op 28 juni 1976 droeg de Hervormde gemeente de kerk en de bijbehorende gebouwen (inclusief de zeven kerkhuisjes) over aan de Stichting Pieters kerk. Het bestuur gaat ervan uit dat de kerk voor allerlei doeleinden moet kunnen worden gebruikt. De inrichting zal daartoe moeten worden veranderd (de kuip zal worden vervangen door een stoelen-opstelling), het ver mingssysteem moet worden vangen door een moderne vloer verwarming, en er moet eer vangrijke restauratie plaatsheb ben. Op 9 maart vorig jaar werd het eer ste gedeelte van de restauratie aanbesteed. Dat omvat vernieu wing van de leibedekking en het daarbij horende loodgieterswerk, de kapbalken en de dakconstruc tie. In een tweede fase moeten Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. LEIDEN - De Werkgroep Kosmische Straling van de Leidse universiteit is nauw betrokken bij een speurtocht naar de zg. "zwarte gaten" in het heel al. Deze zwarte gaten, waarover diverse theo rieën bestaan, lijken wel iswaar geen straling te kunnen uitzenden, maar in de directe omgeving er van kan, als gevolg van een extreem sterke zwaarte kracht, een onbeperkte hoeveelheid energie vrij komen. De speurtocht naar de zwarte gaten biedt nu meer perspectief, omdat er goede vorderingen zijn ge maakt op het gebied van het on derzoek naar zg. gammasterren. Dat zijn sterren die straling uit zenden, waarvan de energie hon derdmiljoen maal groter is dan van gewoon licht. In 1975 begon eigenlijk het eerste feitelijke onderzoek naar de gammasterren met de lancering van de zg. C.O.S.-B-satelliet door het Europese Bureau voor Ruim tevaart (E.S.A.). Voor deze satel liet was al in 1969 door onderzoe kers uit Leiden, München, Mi laan, Palermo, Parijs en van Es- tec een gevoelig instrumenta rium ontwikkeld, waarmee de ui terst zwakke gammastraling uit de melkweg kon worden onder zocht. Aanvankelijk werd verwacht dat deze straling zich zou aftekenen als een wazige band aan de he mel. Maar tot ieders verbazing werder er (tot nu toe) zo n twintig gammasterren ontdekt. Het zijn heldere punten aan de hemel net als de "gewone" sterren die aan het firmament te aanschouwen zijn. Hoe de gammastraling wordt opgewekt is nog een raad sel, maar wel staat vast dat som mige van de gammasterren zoge naamde pulsars zijn, die met een ongekende regelmaat korte stra- lingsstoten uitzenden. Een andere gammaster blijkt zover van de aarde af te staan, dat de waargenomen straling ruim twee miljard jaar onderweg is geweest. De uitgezonden energie is vijdui- zend maal zo groot als de warmte die wordt uitgestraald door de zon. Processen die achter dit soort onvoorstelbare grootheden schuilgaan, spreken erg tot de verbeelding van sterrekundigen en natuurkundigen. Het enig voorstelbare is voorlopig dat de gammasterren de aanwezigheid van al lang voorspelde zwarte ga ten aantonen. Mede aangespoord door de verras sende ontdekkingen van de C.O.S.-B-satelliet, zal N.A.S.A. in 1984 een gigantisch observato rium lanceren, waarin vijf om vangrijke, maar zeer verfijnde in- ADVERTENTIE onder andere het metselwerk van de stenen gewelven en de wan den met kolommen, de zerken vloer, de ruiten en het orgel wor den hersteld. Voor de restauratie werd 50 procent subsidie verkregen van CRM 1.250.000), van de provincie en de gemeente respectievelijk tien en dertig procent. De laatste tien procent komt voor rekening van de Stichting zelf. Door verhuur van de kerk en bijbehorende ruimten en door voornamelijk giften (in 1977 1.456.96) kon 1977 worden afgesloten met een voor delig saldo van 4.062,43. Voor dit jaar zal rekening moeten worden gehouden met achter stallige schulden. Het verslag van de Stichting Pieterskerk is voor geïnteresseerden verkrijgbaar bij mevrouw Onderwater, Kloksteeg 16, tel. 124319. Duivesteijn (PvdA) tegen SHWJ LEIDEN - "Laat de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren goed onthouden: dit eens, maar nooit meer". Dit zei het PvdA-raadslid Duivesteijn gisteravond tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting. Evenals de meeste andere commissieleden had Duivesteijn grote moeite met de nieuwbouwplannen van de stichting op de hoek Rijnsbur- gerweg-Paulus Buysstraat. De stichting wil daar op de plaats van twee huizen en op het terrein van de vroegere Christelijke Kweekschool 32 premie- koopflats bouwen. Deze plannen zijn al lange tijd omstreden. Er is vooral kritiek op het feit dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren er premiekoopflats wil bouwen in plaats van huurfiats. Bovendien zijn veel bezwaren ge rezen tegen het feit dat de twee huizen moeten worden gesloopt. In navolging van de commissie ruimtelijke ordening had ook de commissie volkshuisvesting gis teravond moeite met de plannen van de stichting, al wilde men ze niet tegenhouden. Wel wees men erop dat - zoals Beijen (PPR) vo rige week voorstelde - er in elk geval een zogenaamd ketting-be ding moet komen, wat inhoudt dat een eigenaar de flat bij ver koop weer aan de stichting moet terugverkopen. Op die manier wordt speculatie voorkomen. s hij niet akkoord 5 voorstel c 1 ™*!t.één «u|d Wij hebben gi I Den Haag al e. K froefJe gege K'r'teswagens klein ooiue*"- nveth°e- Ï5»>« l J ojï„cSeW™ ïnerrt vo0r öe De t 'en 'tesverL. hebb£"""-aa, Joe v°or eiJlden kl's te )0PPr;i, k **00fr! ■awvan d'e mh'öua volgciu het^i dunne frieten -Snel omgèreke'nr^'het3')56 "°h 'erlagin Waarom wettelijke maatregelen? De consument kan zelf wel beslissen WEES PRUSBEWUST:] 1000 GRAM dat is bijna van 150 gram LEKKERE DIEPVRIES elke dag: fe kunt het beter halen bi]: strumenten worden opgenomen, speciaal gericht op een dieper- gaande studie van gammaster- Medewerkers van de Leidse werk groep Kosmische Straling heb ben eerder dit jaar in samenwer king met anderen een voorstel ingediend bij N.A.S.A. voor een instrument, dat wat de gevoelig heid en nauwkeurigheid betreft een doorbraak heeft bewerkstel ligd. Van de in totaal negentien voorstellen heeft N.A.S.A. dit voorstel samen met vier andere geaccepteerd. LEIDEN - Bij een muziekhandel aan de Stationsweg zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee dwarsfluiten uit de etalage gestolen. Samen zijn ze ruim 1700 gulden waard. De etalageruit werd met een klinker vernield. Door wegspattende glassplinters liepen bovendien enkele piano's en gitaren die in de etalage ston den schade op. Marokkanen. Een groep Marok kanen uit de kerk "De Duif' in Amsterdam maakt deze week een bustocht van vier dagen door ons land. Zij willen hiermee nog eens extra aandacht voor hun zaak vragen. Vandaag ging de tocht naar Breu- kelen, waar een bezoek aan de predikant (hervormd) van staats secretaris mevrouw Haars zou worden gebracht, en naar het Dienstencentrum van de Geref. Kerken te Leusden. Vanavond wordt in de Bergkerk te Amers foort een avondgebed gehouden. Morgen wil de groep praten met mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, en vrijdag krijgt naast de stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers (Breda) ook minis ter Albeda (in Rotterdam) be zoek. Zaterdag loopt de groep over markten in Gouda, Culem- borg, Eist en Nijmegen. De busrit eindigt zondag met het bijwonen van een dienst in de parochiekerk van premier Van Agt in Nijme gen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Heusden C. Jongeboer Elburg, te Katwijk aan den Rijn D. H. Bosma Ter- neuzen, te Den Haag W. Kalkman Ameide en Tienhoven, te Oost- kapelle A. C. den Hollander Om- melanderwijk (Gr.), te Werken dam G. Mulder Bruchem (Gld), te Ouderkerk aan de IJssel en te Woudenberg M Goudriaan Goudswaard, te Zwijndrecht G J. Martens (laatstelijk zendings predikant) Oegstgeest; aange nomen naar Utrecht B. Wallet Driebergen, naar Honselersdijk G. Versteegh Tiel. Geref. Kerken: beroepen te Schiedam A. Prins Aalten. Geref. Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Berkel-Ro- dennjs, Spakenburg en Harden- berg M. Brandes Ermelo. Swapo. De Swapo, de voor naamste bevrijdingsbeweging van Namibië (Zuidwest-Afrika) krijgt volgend jaar ongeveer drie ton van de Wereldraad van Ker ken. Dat is het grootste deel van de ruim f400 000 die de Wereld raad voor Zuidelijk Afrika heeft bestemd. In totaal is voor 1979 bijna 1 miljoen gulden gereser veerd voor 29 groepen in 12 lan den. De gelden komen uit het an- tiracismefonds van de Wereld raad en zijn uitdrukkelijk be doeld voor menslievende doel einden. Vrij. Spaanse militairen zijn niet meer verplicht deel te nemen aan rooms-katholieke godsdienstoe feningen. Dat bepaalt een wets ontwerp over de invoering van godsdienstvrijheid in de strijd krachten. De militaire zielzorg moet, volgens dit wetsontwerp, berusten op het principe van vrijwilligheid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11